Terug in de tijd in Portugals Alentej o PZC W17 Tip Kerstmarkt in Valkenburg Back to the USA zaterdag 18 november 2006 Morgen vertrekken we naar Los Angeles, de stad waar we in 1983 en 1984 hebben ge woond. Onze dochters waren toen tien en elf jaar oud. We verlieten huis en haard 'for een sabbatical leave in Californië. De spanning was poot,vooral voorde kinderen die afscheid moesten ne- "tën van hun school, van alles wat veilig was, en van hun fete vriendinnen. Hartverscheurende taferelen op Schip hol, tranen en knuffels. Na aankomst op LAX huurden we een auto en re ilen over de overweldigende highways naar het adres ^arwe tijdelijk zouden verblijven. Culver City, een om muurd getto voorwelgestelden. We keken onze ogen w. In dit land had alles een andere maat. Te beginnen "iet de mensen. Zo dik, zo breed, zoveel mens aan één SIuk hadden we nog nooit gezien. Alles wat we aan bouwden was supersized, X-large en enormous. De au- 10s, supermarkten, steaks, reclameborden, files, shop- P'Og-malls, kortom niets leek op de dorpse kleinschalig heid die we zojist achter ons hadden gelaten. Na een aantal dagen kochten we een tweedehands giga Chevy Caprice waarin we met het grootste gemak naast elkaar op de brede voorbank konden plaatsne men. Een automaat natuurlijk. Zoals in onze beleving bijna alles automatisch ging in dit land. Bijvoorbeeld de tuin besproeiing. Die ging steevast elke ochtend om ze ven uur automatisch aan, Als je op een knop van de ijs kast drukte kwamen er vanzelf ijsklontjes uit, en het afval in de gootsteen werd door een of andere verpulvermachi- ne vermalen en afgevoerd. Na het eerste wennen en vele oh's en ah's moesten er zaken geregeld worden. In deze grote kosmopolitische stad waar tien miljoen Amerikanen dagelijks hun weg vin den via de brede boulevards die de stad doorkruisen, moesten wij een bankrekening openen, een huis huren, en een school vinden voor onze dochters. Ons eerste bezoek aan de bank maakte indruk. Zo wel bij de ingang als bij de balie stonden bewakers met een geweer in de aanslag de klanten op te wachten. Waar waren we in hemelsnaam in terecht gekomen? Even later maakte een bezoek aan de supermarkt Safeway onverbiddelijk duidelijk datje zonder California driverslicense in de States geen rechtspersoon bent. Ze accepteerden alleen cheques als je je kon identificeren met dit document. Er zat voorlopig mets anders op dan alles wat we aanschaften contant af te rekenen en zo snel mogelijk het begeerde rijexamen te doen. Dat bleek later helemaal niets voor te stellen. Er kwam een exami nator in onze eigen auto naast me zitten en na een aan tal rondjes draaien, achteruit insteken, en invoegen op de snelweg, was het al gepiept. De koers van de dollar was in die tijd 3.80 gulden, wat ons met een Nederlandse salariëring ernstig beperk te in de financiële mogelijkheden. Een private school kostte al gauw 10.000 dollar per kind, en de huur van een fatsoenlijk huis in een veilige buurt kon oplopen tot 1000 dollar per maand. Na veel omzwervingen langs wij ken in de buurt van de UCLA, de Universiteits campus waar mijn man zijn kwaliteiten zou laten zien, besloten we.voor 1200 dollar per maand een huis te huren in Be verly Hills, de wijk van the Rich and Famous, zoals wij die alleen van televisieseries kenden. Financieel kon dat met hangen en wurgen, maar het voordeel was dat de kinderen gewoon naar een public school konden en mijn man met de fiets (stel je voor per racefiets over de Wilshire Boulevard) naar de UCLA kon. Daarmee be spaarden wij 30.000 dollar op ons budget. Palmdrive, daar woonden we, in een Spaans aan doende losstaande bungalow, om de hoek van de Wils hire Boulevard en op loopafstand van Rodeodrive. De straat waar Rolls Royces en limousines af en aan reden om de rijken te voorzien van Rolexen, Cartiers, Louis Vuittonkoffers en dure Chanelpakjes. We keken onze ogen uit. De kinderen waren overdonderd, vooral toen ze op een dag oog in oog stonden metjohn Travolta die bij het zelfde bakkertje Italiaans, brood scoorde. Van de week gaan we het weer allemaal zien, twin tigjaar nadien. De school, Palmdrive, de stranden van Santa Monica en Venice. Los Angeles: here we come! LIZA VAN SAMBEEK De kerstmarkt in de Fluweelengrot in Valken burg trekt elk jaar ruim 100.000 bezoekers. Dit keer heeft de beurs een sprookjesachtig thema 'Christmas Elf for a Day'. En natuurlijk zijn er heel veel (luxe) kerst- en cadeauartikelen te koop. In de ondergrondse gangen zijn zo'n 50 kraampjes te vinden. Het aanbod varieert van ambachtelijke kerststalletjes en beeldengroe pen tot Belgische chocolade en allerlei hebbe dingetjes. Halfweg de route is een horecatuin waar uitgerust kan worden met een hapje en een drankje (Glühwein). Elke avond om 18.30 uur is er live muziek. De kerstmarkt in Valken burg loopt tot en met dinsdag 19 december. De organisatie adviseert om de knotsdrukke de- cemberweekeinden tussen 10.00 en 15.00 te mijden. Door de week en 's avonds is het een stuk rustiger. www.kasteelvalkenburq.nl De Romeinse tempel in Evora. Foto's GPD to ROB DE VRIES Evora heeft 60.000 inwoners. En driehonderd monumen ten. Dat is één monument op de tweehonderd Evoranen. Welke stad haalt dat nog meer? Het be- lekent wel dat Evora een rijke en vele eeuwen teruggaande historie moet hebben. Dat klopt. Een van die driehon derd monumenten vormen de zuilen ran een Romeinse tempel, die promi nent midden in het stadje de hemel in priemen. De tempel werd er in de eer ste eeuw na Christus gebouwd. Bovenop de heuvel werd Evora al snel een stad waar vele veldslagen om gele verd werden; uiteraard moest de stad ook tegen belegeraars verdedigd wor den en dat betekent dat er vestingmu ren gebouwd dienden te worden. In de loop der tijd niet minder dan drie. 'In stenen wallen verpakt', dat gebeurde er met Evora, dat een echte toeris- lcen en olijfbomen telt méér heuvels en niet zelden is daarop ook een stadje gebouwd. Veel kleiner dan Evora, de grootste stad van het dunbevolkte Alentejo, maar bijna zonder uitzonde ring zéér pittoresk. Monsaraz bijvoorbeeld, op zo'n vijftig kilometer van Evora. Het ligt op een rotsachtige heuvel met kasteel, waar vandaan je de rivier Guadiana en Span je kunt zien. Monsaraz is ook een burcht-stadje dat in de 12e eeuw nog door de Moren bezet was. Een andere en weer wat grotere bezienswaardige stad is Estremoz ten Noord Oosten van Evora. Met leuke op- en aflopende straatjes (want ook Estremoz ligt uiter aard op een heuvel) en een mooi plein middenin het stadje waar de volop bloeiende jacaranda voor veel paarse accenten zorgt en waar de inwoners ge zellig met elkaar over de dagelijkse gang van zaken staan te babbelen. Wie gek is op dit soort 'heuvelop-stad- jes' kan zijn geluk niet op: over prima wegen rijdend kun je bijvoorbeeld ook nog naar Elvas, waar een indrukwek kend hoog en goed behouden gebleven aquaduct als het ware de toe gangspoort vormt naar de stad, die ook over een mooi, ruig kasteel, het Forte de Gra^a, beschikt. Of naar Marvao, dat niet voor niks op de Werelderfgoed- lijst van de Unesco staat, en naar het Romeinse mini-stadje Ammaia. Wie op een gegeven ogenblik toch ge noeg krijgt van al die grote en kleinere steden kan een bezoek brengen aan Al ter de Chao; even erbuiten ligt Alter Real, een grote ranch met veel prachti ge paarden, die er gefokt worden, maar ook valken, waarmee demonstra ties worden gegeven. Alter Real heeft eveneens een interessant museum. Wie specifiek geïnteresseerd is in de jacht, kan naar Vila Vi^osa, waar een hertoglijk paleis staat dat een Jachtmu- seum bezit. In het paleis woonden de hertogen van Braganza, die eeuwen te rug ijverig met bastaarddochters van de Portugese koning trouwden en zo een heel machtige familie werden), Behalve veel monumenten heeft Marvao ook een prachtige siertuin. Agrotoerisme Wat zich langzaam in Alentejo ontwik kelt en zeker kansen heeft is agrotoe risme, vakantie vieren op de boerderij, op het platteland. Dat kan bijvoor beeld in de buurt van Portalegre; in een schitterend landschap kun je bij de Quinta dos Amarelos een comforta bel huisje huren. Ideaal voor gezinnen met kinderen die rust willen. Minder kansrijk dan het agrotoerisme lijkt een poging om op het Grande Lago, een 250 vierkante kilometer groot stuwmeer ten zuidoosten van Evora en tegen de Spaanse grens aan, recreatievaart tot ontwikkeling te brengen. Er zijn geen leuke steden of dorpen waar je even aan kimt leggen en gaan 'passagieren'. Nee, dan is va ren op de Friese meren écht gezelliger. bijschrift Kerst rond de haven in Zweden Boven de grond en veel verder weg is de kerst markt in Utö, één van de populairste plaatsen voor een uitstapje in de archipel van Stock holm. Voor de dertigste keer op rij wordt daar een kleine kerstmarkt rond de haven georgani seerd. De kerstmarkt met een bijzondere sfeer is te bezoeken tijdens de eerste drie advents- weekenden op zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur en op zondag van 10.00 tot 15.00 uur. Een boot tocht door het winterse landschap van de archi pel is een belevenis op zich. Zo'n vaart aan boord van bijvoorbeeld de Cinderellaboten van de rederij Strömma is ook te combineren met een zeemansontbijt en een traditioneel Zweeds kerstbuffet (julbord). Utö is vanuit Stockholm (Strandvagen) met de Cinderellaboten in onge veer 2,5 uur te bereiken. www.visitsweden.com Expo 'Striptease' in Stripmuseum Het Nederlands Stripmuseum Groningen opent op dinsdag 12 december de tentoonstelling 'Striptease'. In deze nieuwe tentoonstelling be steedt het museum aandacht aan erotiek in strips. In 'Striptease' komen onderwerpen als 'vrouwen van papier' en 'strips in pocketfor maat' samen. Gezien het onderwerp is de expo sitie geschikt voor bezoekers vanaf 18 jaar. De tentoonstelling loopt tot en met maart volgend jaar. Parodie en plagiaat, gay comics en Franse strips voor volwassenen zijn een paar van de thema's die uitgewerkt worden. Het stripmu seum benadrukt dat het geen platte peepshow wordt maar een 'stijlvolle tentoonstelling waar in erotiek als kunstvorm wordt belicht'. Boven dien in een aparte ruimte zodat niemand onge vraagd met al te expliciete beelden geconfron teerd wordt. www.stripmuseumqroninqen.nl Op zalmsafari in Noorwegen Een zalmsafari. Het is weer eens wat anders dan herten ldjken of leeuwen bespieden. Komende zomer is het een van de nieuwigheden in het ac tieve Hemsedal in Noorwegen. Wetsuit aan, snorkel op en dan in de Hemsil-rivier op zoek naar zalm in zijn natuurlijke leefomgeving. Deelnemers moeten minimaal 12 jaar zijn en - dat spreekt voor zich - kunnen zwemmen als een vis. De zalmsafari is elke donderdag van be gin juni tot half oktober. www.hemsedal.com Evora ligt op een stevige heuvel. Met zijn witgekalkte en van oranje pannendaken voorziene huizen vaak blinkend in de zon. Geen stadje datje zomaar even over het hoofd ziet. En dat moet ook niet, want een bezoek aan Evora dat in de Portugese regio Alentejo ligt, niet zo ver van de grens met Spanje, is een feest voor alle zintuigen. v Alentejo (de Portugezen spre- T ken het uit als A-len-tesjuu) is een grotendeels agrarische dunbevolkte regio, die eender de van Portugal beslaat. Maart en april zijn plezierige maanden om er heen te gaan omdat alles groen is en planten en struiken volop in bloei staan. Boven dien is het er dan niet té warm. Deze reportage kwam tot stand in sa menwerking met het Portugees Ver keersbureau in Den Haag (website www.visitportuqal.com) en vlieg maatschappij TAP Portugal (www.flv- tap.nl): Andere websites die informatie bie den, zijn: www.portuqal-vakan- tie.info, www.rtevora.pt en www.amarelos.com (agrotoerisme). tische verrassing is, waar je nog nauwe lijks Nederlandse bezoekers ziet. Het grootste feest voor ogen,, oren-erf neus (de geuren uit de vele, doorgaans prima restaurantjes!) is het simpelweg rondwandelen door het oudste deel van de stad met zijn smalle, met kei tjes geplaveide straatjes. Met zijn leu ke pleinen en pleintjes, waaraan veel nog uit de 16e eeuw daterende gebou wen staan. Er is nauwelijks verkeer; niemand heeft er haast, gemoedelijk heid bepaalt de sfeer. Sommige van die historische panden moet je natuurlijk ook even van bin nen bekijken: de kathedraal Santa Ma ria uit 1283 bijvoorbeeld, en de San Fransisco-kerk, een van de mooiste Gothische gebouwen in het land; bij de kerk hoort trouwens ook de 'Kapel van de botten', waarin menselijke beende ren en schedels in nissen en op pilaar- tjes geplakt zijn. Macaber, maar het wordt druk bezocht. Verder biedt Evo ra de uit 1559 daterende universiteit, het Colégib do Esperito Santo, een ar chitectonisch pronkstuk. En aan de Noordkant van het stadje heb je dan ook nog het aquaduct Agua da Prata dat Evora al veleeeuwen geleden van water voorzag. Kurk Voor een bezoek aan Evora pleit verder nog datje er heel goed kunt eten, met een glas - Portugese - wijn erbij, en dat je er ook leuk kunt winkelen. Een bij zonder souvenir om mee naar huis te nemen (daar maak je de blits mee!) is iets van kurk. Een product dat volop voorhanden is want in de regio domi neren kurkeik (en olijfboom) het land schap. Je kunt in Evora onder meer schoentjes van kurk, kurken paraplu's en tassen kopen. Dat Evora op een heuvel ligt is trou wens niet zo bijzonder. Het fraaie, goudgele landschap met zijn kurkei- Monsaraz is een van de vele op een hoge heuvel gelegen vestingstadjes. Twentse fietsroute voor kinderen Na de Twentse fiets- en wandelroutes voor vol wassenen is er nu ook een kinderroute met het thema industrieel erfgoed verschenen. 'De ring van de Textielbaron' vertelt het verhaal van Mette, een meisje dat honderd jaar geleden leefde en Lex, een jon gen van nu. De kinder fietsroute is gericht op kinderen tussen de 9 en 12 jaar. De route is twaalf kilo meter lang en duurt in clusief op drachten on- geveer drie bijschrift uur. De kin deren fietsen onder andere langs oude fabrieks gebouwen, villa's, wijken en parken. Tijdens de fietstocht voeren de kinderen allerlei opdrachten uit. Daarvoor krijgen ze een rugzak met inhoud mee. De opdrachten variëren van het uitrekenen van de hoogte van een oude fa brieksschoorsteen tot het oplossen van een foto puzzel. De rugzakjes met inhoud kosten 4,95 eu ro en zijn verkrijgbaar bij de startpunten Mu seum Jannink (Haaksbergerstraat) en de VW En schede (Oude Markt).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 47