PZC Verwen jezelf in mineraalrijk Limburgs water W14 w- 'pM •f&MM ~^§M^ÊmÈÊsM ReisJDoeken Zwitserland Filippijnen JdJ FILIPPIJNEN zaterdag 18 november 2006 Het Mattertal in het Zwitserse Wallis biedt veel en gevarieerd wintervertier. Zo kun je in Visperterminen 'culinair sneeuwschoenwandelen' en in het verderop gelegen mondaine en autovrije Zermatt glijden de ski's over ijzige gletsjers tot bijna 4.000 itiéter. De Matterhorn, dominante piramideachtige top die Zermatt wereldberoemd maakte. Info sneeuwschoenwandelen en ande re winterarrangementen in Vispertermi nen: www.visperterminen.ch Info Regio: www.rund-um-visp.ch Info Zermatt: www.zermatt.ch Zermatt is autovrij, je kunt parkeren in Tasch (circa 44 euro per week) of Visp (gratis) en dan verder met de trein, bij voorbeeld de panorama- tische Glacier Express. Helemaal met de trein vanuit Nederland kan ook, zoals met de City Night Line tot Zürich of met de Alpen Expres tot Brig en dan met lokale treinen verder. www.nsinternationaal.nl en www.alpenex- pres.nl Het Zwitsers/Italiaanse 'Matterhorn Ski Paradi se' biedt 313 km aan geprepareerde pistes, waarvan de helft op gletsjers dan wel voorzien van sneeuwmachines. Onderverdeeld in 28 zwarte afdalingen, 76 rode en 28 blauwe. Er is negen km aan langlaufloipes, 38 km aan wed strijdpistes en er zijn twee half pipes en twee 'fun snow parken'. Overig skivertier varieert van heliskiën, skisafari's en ijsklimmen tot een bezoek aan het 'Gletsjerpaleis' op 3810 meter, sneeuwschoenwandelen, slapen in een iglo of 's nachts op pad met de sneeuwkat, Prijsvoorbeeld: skipas voor 6 dagen: 223 euro. door GERARD CHEL I Het is uitgestorven op de be sneeuwde flanken rond Visperterminen. Wij, hand vol wandelaars, drukken met de hightech sneeuwschoenen ver se sporen in de sneeuw. Naast die van reeën, hazen en gemzen. We stappen met langzame tred naar een blokhut, Hütta in het lokale dialect. Op weg naar eetbare verrassingen. Het heeft allemaal wat tegenstrijdigs, dit 'culinair sneeuwschoenwandelen', zoals de VW het bedacht heeft. Een dagtocht over de heuvelen met zo'n vier keer een stop in een Hütta. Waar autochtonen lclaar staan met drank, kaas, vleeswaar, Apfelstrudel, likeur en overige Walliser specialiteiten. Het begint al bij de start, waar wij boven bij de stoeltjeslift van Giw met glüh wein en zoute stengels worden opge wacht. Op twee zaterdagen slechts - de laatste van januari en de eerste van maart - mogen zo'n 160 gelukzaligen zich te buiten gaan aan al deze lekker nijen. Het moet wel exclusief blijven, al is het idee inmiddels door andere dorpen overgenomen. Het is een heel gedoe alle hapjes en sapjes in de berg hutten af te leveren, al biedt de sneeuw scooter de helpende hand. Twee keer per jaar vinden ze daarom genoeg in Visperterminen. Je hoeft niet over een ijzersterke maag en conditie te beschikken om de wan deltocht te volbrengen, maar enige sportieve inslag is wel handig. En laat de iPod thuis. Die valt hier tussen de vredige kristallen uit de toon. Heidawijn Zet een groepje Nederlanders aan dit 'wandel- en drankfestijn' en de kans be staat dat het uit de hand loopt: het ver blijf in de 'kaashut' bijvoorbeeld duurt langer dan gids Heinz lief is. Maar ja, wat wil je ook wanneer de schapen kaas ter plekke wordt geschraapt en er onvervalste witte Heidawijn wordt uit geschonken. Een mooie fruitige wijn, van de Heidadruif geworteld op de Tra- miner, coöperatief in de Kellerei van St. Jodem geperst en in flessen gestopt. Geen Heidi zonder Heida. Trots zijn ze hier op Rebberg, met 1150 meter de hoogste wijnberg van Europa. Sneeuwschoenwandelen in Visperterminen. De maan nipt reeds voorzichtig boven de top van de Rothorn als wij de laatste Hütta ontwaren. Trots bezit van een vriendenclub. Twee vrienden staan op de veranda klaar met notenlikeur, bin nen pruttelt warme vanillesaus die even later over de verse Apfelstrudel wordt gegoten. Te vroeg dwingt Heinz ons de sneeuwschoenen om te gespen en slechts verlicht door de maan begin nen we aan het laatste traject. Verba zingwekkend hoeveel licht dit hemelli chaam afscheidt. En door de weerkaat sing op het witte kristal krijgt de aarde er nog een handvol extra lumen gratis bij. Jammer dat het maar een kort stuk je is naar dezelfde stoeltjeslift die ons naar Visperterminen terug brengt. Maar, zo stelt Heinz gerust, sneeuwschoenwandelen mét maan licht staat eveneens op het programma van de VW. Wallis heeft wat met de maan, want ook het aan het einde van het Matter- dal gelegen Zermatt kent nachtelijk vertier. En dan bedoelen we niet de après ski in de 44 bars en disco's in het autovrije dorp, maar sportieve schwung op de piste. In de weken van het hoogseizoen kun je hier op door de maan verlichte pistes naar beneden ski ën. Kunstmatig verlichte afdalingen heeft Zermatt overigens niet. Daar staat tegenover dat Zermatt zo'n 580 sneeuwmachines op de bergflan ken heeft opgesteld. En de liften en bergtreintjes in dit 'Matterhorn Ski Pa radise' kunnen 70.000 mensen per uur omhoog brengen. In een seizoen dat loopt van november tot mei. Misschien is het daarom wel dat Zermatt zich graag laat duiden als dé skihoofdstad van het land. Mondain, maar niet ge likt en voor een wit biertje of cappucci no zijn we er niet veel meer kwijt dan in Amsterdam. Zermatt is ook het dorp dat doorgaat als plek waar ene César Ritz als kelner het vak leerde. In het huidige Monta Frankrijk Oostenrijk Zwitserland Frankrijk Rosa, medio 19e eeuw het eerste hotel, en sindsdien vast onderkomen voor ie dereen die de berg die Zermatt be roemd heeft gemaakt wil beklimmen. Deze Matterhorn, markante piramide achtige top die vanaf elke plek in het dorp zijn dominantie toont, werd in 1865 door de Engelsman Edward Whymper voor het eerst bedwongen. Gletsjerpistes Zo druk als de capaciteit van het liften- collectief is het gelukkig niet als wij snelle carveslci's mogen uitproberen op de hooggelegen gletsjerpistes rond om de Matterhorn. Zo hoog, op ruim 3.800 meter, skieden wij nog niet eer der. Via Trockener Steg door naar de top van Kleine Matterhorn om eerst het uitzicht te bewonderen - we kijken tot ver in Italië - alvorens over de Theo- dulgletsjer door te rutschen naar het Rosa Plateau, precies op de landsgrens. Over mooie brede en lange rode routes dalen we af naar het Italiaanse Cervi- nia. Via de Theodulpas - het is alsof we de Matterhorn kunnen aanraken - ski ën we over fraai geprepareerde loipes terug naar Zermatt. Genieten geblazen over deze kilometerslange afdaling die ons langs Schwarzsee en Furi voert. Van de Kleine Matterhorn 'binnen door' doorskiën naar Gomergrat, Rothorn en Sunnegga kan niet, wel is inmiddels een kabelbaan geopend tus sen Furi en de Riffelberg, zodat je niet meer eerst terug naar Zermatt hoeft. Wij doen dat wel omdat we graag ken nis willen maken met de Sunnegga Ex press, een ondergrondse trein die ons vanuit hartje Zermatt in luttele minu ten naar de liften brengt die naar de hoogste top aan deze kant van het 'ski paradijs' gondelen: Rothorn op 3100 meter. Na wéér een aantal fraaie pistes wacht ons 's avonds - hoe kan het ook anders - traditionele kaasfondue: Em- mentaler en Vacherine. Thermae 2000 in Valkenburg en Thermaalbad Arcen behoren tot de bekendste kuuroorden van Nederland. Wij heten ons een dagje voorlichten en verwennen. door LIESBETH BUKKENS en WIM DOES- BORGH I Boven op de Cauberg in Valkenburg ligt kuuroord Thermae 2000. Op een diepte van bijna vierhonderd meter zit de bron met het mineraalrijke water. Het was de provincie Limburg die in 1981 twee keer naar mineraalwater in de buurt van Maastricht het boren. De boringen waren een succes en het leek een kwestie van tijd dat ergens in Zuid-Limburg een Maastricht-les-bains ontstond. Marlies Sobczak-Boumans, directeur commerciële zaken: 'Twee fysiothera peuten zijn in Valkenburg begonnen. Het was bekend dat mijnwerkers vaak tot hun middel in warm water stonden te werken. Eind april 1986 werd hier op de Cauberg geboord en kwam er wa ter omhoog met een temperatuur van ongeveer 25 graden Celsius.' Thermae 2000, dat jaarlijks zo'n 200.000 bezoekers trekt, haalt het wa Thermaalbad Arcen. ter uit drie bronnen. Twee bronnen op een diepte van 381 meter zorgen voor het mineraalrijke water voor de bin nen- en buitenbaden. Een derde op een diepte van tachtig meter zorgt voor mi neraal drinkwater: Aqua Thermae. De bron met thermaal water zal vol gens Sobczak zorgen dat er in Valken burg door nog minstens twee komende generaties gebadderd kan worden. 'Er zijn hier meerdere reservoirs die niet in verbinding met elkaar staan. Als de bron waar wij nu uit putten leeg is, zijn er weer andere. Veel mensen weten niet dat al die bronnen niet met elkaar verbonden zijn, maar echt allemaal los se reservoirs zijn. Zo heb je er één in Aken en uiteraard ook één in Spa.' Wie in Valkenburg nat van zijn eigen zweet wil worden, heeft negen sauna's tot zijn beschikking. Ze variëren van standaard en Fins tot eucalyptisch en eentje met een open vuur tot een bio- sauna met diverse geuren. En dan zijn er de stoombaden en opgietingen. Zo'n Aufguss werkt met etherische oliën. Thermaalbad Arcen Thermaalbad Arcen en Thermae 2000 zijn bijna even oud, maar beide initia tieven zijn los van elkaar ontwikkeld. De geschiedenis van Thermaal Bad Ar cen is ook een compleet andere dan die in Valkenburg. Het terrein Klein Vink, waar het Thermaalbad ligt, was tot eind jaren zestig in de vorige eeuw een opleidingscentrum voor missionaris sen. In 1969 werd de Franz Pfanner Stichting opgericht met als doel recrea tie te bieden aan iedereen, gezond of ziek. De link met de gezondheid en het welzijn van anderen is er dus altijd wel geweest. De huidige bezoeker van het Thermaal bad Arcen heeft een arsenaal aan bad der-, bubbel- en andere verwenopties om uit te kiezen. Naast het gewone zit ten in een bubbelbad, sauna of stoom cabine zijn er tal van massages. Die kunnen gecombineerd worden met bij voorbeeld modderbaden, algen- of kar- wendelpakkingen. Op een ontspannen de manier wordt vermoeidheid uit lijf en leden gewerkt. Het vermoeden dat er mineraalrijk wa ter onder het recreatieoord zou zitten, bestond al volgens manager Jos Daanen. 'Dus is er een proefboring ge daan die Klein Vink destijds een mil joen gulden kostte. Op een diepte van 892 meter zit de bron met geneeskrach tig water met een temperatuur van 35 tot 36 graden Celsius. Het water bevat zout, fluoride, jodide en ijzer.' Het Arcense water is niet ideaal als drinkwater en zit daarom niet zoals Vi chy en Spa in een flesje. Het water is te zout. Daanen: 'Het is wel drinkbaar, maar gewoonweg niet lekker genoeg.' Sinds de opening in 1987 is het Ther maalbad in Arcen fors gegroeid en ge moderniseerd. Twee jaar geleden is voor 3,2 miljoen euro ver- bouwd.Daanen zegt dat 'geuren' het al- Thermae 2000. lemieuwste zijn. 'Overal ruik je wat. Van bamboe tot eucalyptus; dennen, de oceaan, limoen. Je kunt kiezen.' Thermae 2000 is dagelijks open van 9.00 tot 23.00 uur. De entree voor 2 uur is 16,50 euro oplopend tot 28 euro voor een hele dag. Informatie: www.thermae.nl Thermaalbad Arcen is dagelijks open van 8 00 tot 23.00 uur. De kassa sluit dagelijks om 21.30 uur. 2,5 uur kost 10,50 euro en 4 uur 15,50 euro. Informatie: www.thermaalbad.nl Geen eiland in geografisch opzicht, maar wel in politiek-bestuurlijke zin, is Zwitserland. Ie dereen wil lid van de EU worden en met de eu ro betalen, in lent Zürich denkt men daar anders over. Niette min kun je op veel plekken wel met de eu ro betalen, zo weten veel toe risten uit ei gen ervaring. Het staat ook te lezen in de nieuwe gids over Zwitser land van Bas Vlugt en Peter Vlam die zij voor Dominicus hebben samengesteld. Leuke bin nenkomer is dat beide auteurs hun boekje ope nen met een hoofdstuk over wat zij zelf als de 25 hoogtepunten beschouwen. Waarbij uiter aard een aantal voor de hand liggende (SchafF- hausen, Jungfraujoch, Matterhorn), maar ook weer niet: Blapbach, Simplonpass, Val Brega- lia. Uiteraard komen de diverse regio's uitvoerig aan bod en krijgen Bern, Zürich en Geneve te recht aparte hoofdstukken. Veel ruimte ook voor algemene informatie. Prima gids. Zwitserland, door Bas Vlugt en Peter Vlam, in de Do- minicusreeks uitgegeven door.Gottmer, 253 blz., 19,95 euro, ISBN 90-257-3834-6, www.dominicus.info Er zijn (ei)landen die bij veel mensen direct iets oproepen van: daar moet ik naar toe. Maar er zijn ook landen waar die gevoelens neutra ler zijn. De Filippijnen is daar zo'n voorbeeld van. Bij de een staat het bovenaan de verlang lijst, de ander gaat er schouderophalend aan voorbij. imiMMiM I, Vooral voor de- oilipi ze laatste groep zou de jongste reis gids van Elmar over deze eilan denarchipel - gelegen tussen grofweg China en Indonesië - wel eens extra interessant kunnen zijn. Om ze over de streep te trek ken bijvoor beeld. Want auteur/bioloog Dick Poppe, die al in 1991 een eerste gids over de Filippijnen schreef, heeft liefst bijna 200 pagina's ingeruimd om over de bezienswaardigheden te schrijven. Nu hoefje voor een bezoek aan een druipsteen grot of voor een ritje met de waterbuffel, niet per se naar de andere kant van de wereld, maar voor de imposante rijstterrassencom- plexen van Banaue, of de Chocolate Hills weer wel - om er slechts twee te noemen - weer wel. Met ook nog een kleine 80 bladzijden aan ach tergrondinformatie, kun je je met deze gids in ieder geval een goed beeld van het land vor men en je wellicht laten overtuigen er toch maar een keertje heen te gaan. Filippijnen', door Dick Poppe. Uitgegeven door Elmar, 309 blz., 21,50 euro, ISBN 90-389-1699-X, www.uitqeveriielmar.nl Costa Rica is geen eiland Soms ga je als recensent vreselijk in de fout. Tik je iets in waarvan je eigenlijk wel weet dat het niet klopt. Zo besprak ik onlangs een gids over Costa Rica waarbij ik dit Midden-Ameri kaanse land geheel ten onrechte de status van eiland toedichtte. Onvergeeflijk en met excu ses aan alle liefhebbers van dit stukje wel dege lijk vaste land. GERARD CHEL é3 Muiderslot in winterse sferen Zoals zo veel publiekstrekkers gooit ook het Muiderslot zijn deuren open in de kerstperio de. Van zaterdag 23 december tot en met zon dag 7 januari zijn de middeleeuwse toren- en ridderroute vrij toegankelijk. Regelmatig zijn er winterrondleidingen. Het kasteel is alle da gen open van 12.00 tot 18.00 uur (uitgezon derd eerste Kerstdag en nieuwjaarsdag). Laat ste rondleiding om 16.30 uur. Kinderen beta- len 6 euro; volwassenen 8,50 euro. www.muiderslot.nl Humorfestival in Deventer Het jaar 2006 wordt in de Hanzestad Deventer afgesloten met het jaarlijkse Humorfestival. Onder het motto 'Wie het Laatst Lacht in 2006, Lacht het Best in 2007' staan er van dinsdag 26 tot en met zaterdag 30 december ruim 40 hu moristische voorstellingen en activiteiten op het veelzijdige programma. Het festival heeft onder meer plaats in de Deventer Schouw burg, Het Burgerweeshuis, Theater Bouwkun de, Filmhuis De Keizer, het Kunstenlab, het Theaterschip en cafés in het centrum. www.wvdeventer.nl,www.humorfestival.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 44