CharteiWeb.nl Altijd prijs in Baskische hoofdsteden Vliegtickets v.a. 29.- Disneyland® Resort Paris Reis in 5 clicks Vraag antwoord Vjiul-txijt p.p. excL luchthavonbobntingfMriiiqiiii Voor meer aanbod on last mmulcs ga n.i.-ir wwwf.chjittrtwi-b.nl of bol 0900-1552 |1B cl p m OOK IN DE KERSTVAKANTIE I NACHT 1 DAG GRATIS! KINDEREN T/M II JAAR GRATIS! Nu 3 overnachtingen in de kerstvakantie in Disney's Hotel Cheyenne' en 4 dagen entree tot de Disney* Parken al vanaf580,- prijs o-b.v. 2 volwassenen en 2 (gratis) kinderen. Woog noor de voorwoorden. Geldig op: 1 t/m 6 januari 1, 8,14,15, 21 en 28 februari. Boeken? Ga naar uw reisadviseur, kijk op jT www.oad.nl/Disney ""848! 1R EIZ E NI :=dactie bijlagen: 0113-315680 ltw.pzc.nl quail: redactie@pzc.nl igtbus 314460 AA Goes ijvertentie-exploitatie: (cord- en Midden-Zeeland: 0113-315520 ws-Vlaanderen: 0113-315570 maal: 020-4562500 gterdag 18 november 2006 Reizeli Kunnen er problemen ontstaan als mijn naam ver keerd gespeld is op het vliegticket? Yvonne Hof van Platform Nederlandse Lucht vaart: 'Er kunnen inderdaad problemen optre den als de naam verkeerd vermeld staat. De naam op het ticket moet exact kloppen met de naam in het paspoort. Bij een foute naamsver melding kunnen reizigers problemen krijgen bij de douane in Nederland of op de plaats van bestemming. Het kan dan gebeuren dat de rei ziger niet met de vlucht mee kan of erger nog, het land van bestemming niet in mag. Het is dan ook zaak om bij het ontvangen van de reis- bescheiden de gegevens op het ticket goed te checken. Eventuele kosten bij problemen kun nen namelijk niet verhaald worden.' Heeft u ook een vraag? Mail naar redactie@weqenermultimedia.nl Voor meer vragen en antwoorden: ga naar de website van deze krant en klik op de rubriek Reizen. Heeft u kort na middernacht de grootste kans op een voordelig vliegticket via internet? Kun nen vakanties via internet alleen met een cre ditcard betaald worden? Wat is de hoofdstad van Litouwen? Geen antwoorden, maar vragen in een Reis in 5 clicks die gaat over reis- en va kantiequizzen... Consumentenbond: www.reisqidsquiz.nl/test Prijzen winnen: www.vakantiequiz.nl Hoofdsteden: home.zon- net.nl/albeda34/testen/hoofdstad.htm Geografiequiz: www.lizardpoint.com/fun/qeoquiz Grappig filmpje: www.burorenke- ma.nl/2006/09/fransies vakantiequiz.php San Sebastian, Bilbao en i Vitoria zijn de provinciehoofdsteden van Spaans Baskenland. San Sebastian is de meest bezienswaardige van het drietal. De ligging aan de baai van La Concha is magnifiek, de stranden zijn j van topkwaliteit en de oude binnenstad met zijn smalle straatjes is supergezellig. Zicht vanaf Mon te Igeldo op de haai van La Con cha en San Sebas tian. Foto's G PD Restauranthouders zouden er goed aan doen veel energie te stoppen in de uitstraling van hun restaurant. Op de vraag hoe u op vakantie een restaurant kiest, laat de meerderheid weten de uitstraling het belangrijkst te vinden. De uitslag: Uitstraling restaurant 35% Op menukaart 24% Naar binnen lopen 14% Tips van anderen 10% Op prijs 8% Uit reisgids 4% (J!) Andere manier 4% Overredingskracht 1% restauranthouder FRANKRIJK SPANJE de Stentor - Bron' GraphlcNews Natuurlijke wereldwonderen Fantastische bergen, gigantische watervallen, indrukwekkende vulkanen en kleurrijke koraal riffen. Welke natuurlijke wereldwonderen wilt u nog gaan bezichtigen in uw leven? Stem mee in de Graadmeter. Ga naar de website van deze krant en klik op de rubriek Reizen. Goede uitsraling maakt hongerig Olympische bergen, schilderachtige heuvels, heerlijke wijnen en een fascinerende geschiede nis maken Piemonte tot een wintersportbestemming met vele facetten, Hoofdstad Turijn biedt daarbij een jaarkalender vol sprankelende evenmenten en cultuur. •deze prijs geldt per persoon bij een boeking van minstens twee personen 00503-56677700 i EGIONE PIEMONTE die hier de Casco Viejo wordt ge noemd. Leuk voor een wandelingetje; maar voor echt shoppen moetje in het buitengewoon welvarend ogende nieu we deel van de stad, El Ensanche, zijn. Vitoria De derde hoofdstad van Spaans Basken land, Vitoria, oogt het meest provin ciaal. Maar er is voldoende leven in de brouwerij: op het plein voor het stad huis dat verdacht veel op een kleine uit gave van het beroemde Plaza Mayor in Salamanca lijkt, worden veel culturele manifestaties geboden, en het heeft grappige museumpjes, zoals het Museo Fournier de Naipes, dat een collectie van de grootste speelkaarten ter we reld heeft; die ook in het Guinness Book of Records wordt vermeld. Een andere bezienswaardigheid - de ka thedraal van Santa Maria die uit de 13e eeuw dateert - staat helemaal in de stei gers in verband met een gigantische restauratie. Hoe dat werk vordert kun je bekijken (helm op) maar voor alles helemaal klaar is, zijn we wel een jaar of vijf verder. Wat in het rustige Vitoria opvalt is dat de rust regelmatig even verstoord wordt door demonstraties, doorgaans tussen de middag, van jong piercing- en tattoovolk, dat op snerpen de fluitjes blaast en op ketels trom melt. De demonstraties zijn gericht te gen de lokale overheid, maar ook tegen het toerisme. Wat wel duidelijk wordt is dat demon streren mag maar. dat de gemiddelde Bask weinig of niets moet hebben van de ETA, die tientallen jaren met geweld dadige en veel slachtoffers eisende aan slagen de claim op onafhankelijkheid van Spanje wilde onderstrepen. Baskenland, dat inmiddels al een be hoorlijke autonomie heeft, wil die onaf hankelijkheid nog steeds (de economie is er sterk genoeg voor, de eigen, bij zondere taal wordt steeds populairder) maar niet met gebruikmaking van ge weld. Gelukkig heef de ETA een paar maan den geleden aangekondigd daar mee te stoppen. Hoewel radicale separatisten die belofte begin deze week bij rellen in Bilbao braken, lijkt het imagopro bleem van Spaans Baskenland ('daar moet je niet heen, veel te gevaarlijk') dus verleden tijd. door ROB DE VRIESI Een grappig treintje schuift je letterlijk en figuurlijk Monte Igeldo op. Bovenop dit bergje, even ten noorden van het On- darreta-strand, heb je een prachtig uit zicht op de stad. Op die mooie, rondlo pende baai met zijn blauwe zeewater, i witte stad achter strand nummer Playa de La Concha. Maar ook op de berg aan de overkant, Monte Urgull met er bovenop een fort, en op het ei landje midden in de baai, Isla de Santa Clara. Geen wonder dat Spanjes koninklijke familie aan het eind van de negentien de eeuw besloot hier de zomerresiden tie te vestigen. Op de rand van de boule vard en het strand van La Concha herin nert een in Engelse Tudorstijl gebouw en zéér tierlantijnerige, luxe 'bad- hut' nog aan de tijd dat de toenmalige koningin zich daar omkleedde om te baden. In het spoor van koningin Maria Christina volgden later vele (nieuwe) rijken. De gang naar San Sebastian, dat in het Baskisch - het Euskara - Donostia heet, is er eigenlijk altijd wel in gebleven. Ve le beroemdheden bezochten de stad, zeker ook het Casino (nu stadhuis); zelfs onze eigen Friese spionage-heldin Mata Hari was er. Het gevolg van de per manente run op het stadje aan de Baya de la Concha: de huizenprijzen in de stad gaan elke vijf tot zeven jaar wel een keer over'de kop. San Sebastian, op slechts een half uur Deze reportage kwam tot stand in samenwerking met het S.paans Verkeers bureau (www.spaansverkeersbureau.nl) en luchtvaartmaatschappij Ibe ria. Aantrekkelijke maanden om qua klimaat naar Spaans Baskenland te rei zen zijn mei/juni en september/oktober. -- Nuttige websites zijn verder: www.sansebastianturismo.com,www.vitoria-qasteiz.org/bwturismo, www.bilbao.net/bilbaoturismo.www.quqqenheim-bilbao.es, www.euskadi- turismoa.net en www.spain.info. Een praktische (Engelstalige) gids over Spaans Baskenland is Bilbao the Bas que country van Footprint, (www.footprintsbook.com). Mt'bloemenbeest' kleurt de achterkant van het Guggenheim. Het letterlijk en figuurlijk schitterende Guggenheim Museum in 360.000 inwoners. Bilbao is een stad, die de afgelopen decennia een giganti sche metamorfose heeft ondergaan. Er is een tijd geweest dat de inwoners de overkant van de toch echt niet zo bre de rivier de Nervion niet konden zien vanwege de immense luchtvervuiling; haven, fabrieken, het lag allemaal in het hart van de stad en stootte zijn troep de lucht maar in. Zelfs onze eigen spionage-heldin Mata Hari was er Halverwege de tachtiger jaren van de vorige eeuw kwam de stad in een stevi ge economische crisis terecht, met een grote werkloosheid. Daar kwam ook nog eens een behoorlijke overstroming in 1983 overheen, die veel verwoestte. Een situatie die de autoriteiten de ogen opende: het roer moest om in Bilbao. De haven (qua grootte de vierde van Spanje) verhuisde naar buiten de stad, hetzelfde gold voor vervuilende indus trie. Bilbao was nooit een stad waar toeris ten naar toe wilden, nu zijn het er meer dan een miljoen per jaar. De hui dige welvaart van de stad blijkt ook uit het feit dat Bilbao in relatie tot de bevol kingsomvang het grootste aantal res taurants met Michelinsterren van Span je heeft. Grote trekpleister van Bilbao is het spectaculair vormgegeven Guggen heim Museum dat hartje stad, langs de Nervion, in alle opzichten staat te schit teren. Tegen het decor van een rijtje heel mooie bruggen. Net als San Sebas tian heeft Bilbao een oude binnenstad, rijden van de bekende Franse bad plaats Biarritz gelegen, is met zijn 180.000 inwoners een stad waar eigen lijk alles wel te bewandelen is. De Bou levard achter het La Concha-strand leent zich daar uitstekend voor, maar ook het haventje en de oude binnen stad, de romantische Parte Vieja. Met modieuze winkels maar vooral ook met zijn meer dan honderd barretjes, waar behalve een biertje of wijntje ook een bordje met Pinxtos - Baskisch voor tapas (het betekent letterlijk cocktail prikker) - genuttigd kan worden. De keus is groot, de smaak tongstrelend, heimwee naar stamppot met een bal ge hakt houd je er absoluut niet aan over. Bilbao Spaans Baskenland telt drie provincies: naast Gipuzkoa met San Sebastian, zijn dat Vizcaya (Bizkaia in het Baskisch), waarvan Bilbao de hoofdstad is, en Ala- va (Araba) met Vitoria (Gasteiz) als hoofdstad. Van de drie hoofdsteden is Bilbao verreweg de grootste met

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 43