PZC Blauwtong kost boeren de kop Hij bleef naar haar borsten staren Boerka mag alleen nog met carnaval Wethouders zetten Willem van Oranje in de schaduw Harde ondervraging is nog geen marteling CAR VILLAGE ITO-Nederland bepleit vaccinatie om verspreiding tegen te gaan Overschot op begroting groter dan verwacht Geen vliegtuig voor Beatrix Loterij stuurt dode man prijsbrief Man fietst 15 kilometer op snelweg School waarschuwt voor stalker Verbod op afschieten wilde eenden Ontvoering Den Bosch bleek ruzie de koeijer JSoegiers VOLVO V70 DAGEN zaterdag 18 november 2006 ,frnrSandra Donker qEN HAAG - Het kabinet wil u dragen van een boerka in gt openbaar verbieden. Dat :ddl ook voor andere gezichts- itdekkende kleding, zoals een masker of bivakmuts. i voor carnaval wordt een ^zondering gemaakt, zei minis- L Verdonk gisteren na afloop van de ministerraad. De minis ters vinden een boerka 'uit het oogpunt van openbare orde, vei ligheid en bescherming van (me deburgers onwenselijk'. Er zijn volgens het kabinet geen juridische obstakels voor het verbod. Drie onafhankelijke des kundigen hebben dat de afgelo pen weken onderzocht. De Tweede Kamer drong vorig jaar onder leiding van onafhan kelijk Kamerlid Wilders al aan op een boerkaverbod. Volgens de fracties staat dat kledingstuk symbool voor de onderdrukking van moslimvrouwen en wordt de onherkenbaarheid van de dra ger als bedreigend ervaren. Bo vendien is het slecht voor de in tegratie als wouwen alleen via een stoffen venstertje in de hoofddoek kunnen communice ren met de buitenwereld. In sommige omstandigheden is het nu al verboden om een boer ka te dragen. Zo bepaalde de Commissie Gelijke Behandeling dat de sluier op scholen verbo den mocht worden omdat dat de communicatie belemmert. Uitke ringsgerechtigden in de gemeen te Utrecht moeten hun doek af doen bij sollicitaties. Ook is het verboden om het gezicht te be dekken in het openbaar vervoer. Verdonk wil zo snel mogelijk een wetsvoorstel maken waarin het verbod is vastgelegd. Hoe dat er precies uit gaat zien, is nog onduidelijk. Volgende week stuurt zij een brief aan de Twee de Kamer waarin het voorstel nader wordt uitgelegd. GPD ir Peet Vogels DEN HAAG - De manier waar- jp blauwtong wordt bestreden, Irijft veehouders naar het faillis sement. De huidige harde aan pak is niet nodig, want blauw- jong is niet besmettelijk en maakt nauwelijks slachtoffers ander het vee, betoogde boere- norganisatie LTO-Nederland gisteren op een bijeenkomst in gaan naar Frankrijk en Spanje voor de slacht, maar die export wordt nu zeer bemoeilijkt. Dat leidt tot forse prijsdalingen. Bij runderen gaat het om vaarzen, dieren die nog voor het eerst moeten kalven. De laatste jaren is de export fors gestegen. Nu houden veel landen him grenzen dicht. „Als blauwtong er volgend jaar nog is en de export wordt niet versoepeld, dan voorzie ik het einde van de schapen- en de fok- veesector in Nederland", waar schuwt Schenk. Oorspronkelijk dachten de des kundigen dat blauwtong in de herfst weer zou verdwijnen, om dat de ziekte alleen in warme landen voorkomt. Maar inmid dels houdt iedereen er rekening mee dat blauwtong zich blij vend in Nederland vestigt. „Je ziet steeds vaker dat virusziek ten zich verspreiden naar nieu we gebieden", zegt viroloog A. Osterhaus. „Het virus kan maan den in runderen blijven, dus de kans is groot dat het de winter overleeft." Schenk wil daarom een andere aanpak. Hij bepleit vaccinering om verspreiding van blauwtong tegen te gaan. In Europa zijn steeds meer landen voor vaccinatie. „Het probleem is dat de supermarkten twijfe len om vlees van gevaccineerde dieren te verkopen", aldus Schenk. GPD iNederland zijn 426 bedrijven atroffen door blauwtong. De Jekte treft vooral schapen en koeien. laar in tegenstelling tot de va- ianten in Zuid-Europa leidt de ziekte hier nauwelijks tot sterf- onder het vee. „Het gaat om 1 it 2 procent van de besmette lieren", aldus S. Schenk, de voorzitter van de vakgroep rund veehouderij van LTO-Neder land. De manier waarop, blauwtong in Nederland wordt aangepakt, is vergelijkbaar met die van be smettelijke en dodelijke ziektes als varkenspest en mond- en klauwzweer, met die uitzonde dat dieren niet geruimd worden. besmette bedrijven wor den grote cirkels getrokken, waarbinnen strenge beperkin- ilden voor vervoer van die ren en producten. Ook voor de rest van het land gelden beper kingen. Dat leidt tot grote economische schade, aldus Schenk. „Tot nu lloe gaat het om 30 tot 40 mil- jjoen euro." .Dat bedrag heeft vooral betrekking op de export fan schapen en koeien. Schapen DEN HAAG - De Nederlandse begroting laat voor dit jaar een overschot van 0,4 procent van bet bruto binnenlands product (bbp) zien. Dat is 0,3 procent punt hoger dan werd verwacht inde laatste Miljoenennota. bleek gisteren uit een ver van de Najaarsnota. De stij ging wordt volledig veroorzaakt een meevaller bij de inkom- De belasting- en premie-in komsten voor 2006 vallen per saldo 1,7 miljard euro hoger uit dan was voorzien. De belastingontvangsten zijn 22 miljard euro hoger, de pre mies volksverzekeringen vallen 'iter een half miljard tegen, meevaller schuilt vooral in ce vennootschapsbelasting (2 miljard euro). Daarnaast zijn er meevallers bij de accijnzen en dividendbelasting.De uitga ven blijven ten opzichte van de Miljoenennota nagenoeg onge wijzigd. Het overschot blijft 0,3 miljard euro. GPD/Novum De Middelburgse wethouder De Vries uit Middelburg (r) en zijn collega Fleskens uit Deventer tijdens de actie. door Laurens Kok DEN HAAG - Het asielbeleid 'heeft een schaduw over Neder land gelegd'. Met die boodschap aan minister Verdonk (Vreemde lingenzaken) lieten vijf wethou ders gisteren hun silhouet uitza gen op het Plein in Den Haag. Ook in andere steden doken de houten silhouetten op voor de gevel van het gemeentehuis. De betreffende gemeentebesturen eisen een generaal pardon van Verdonk. Het standbeeld van Willem van Oranje op het Plein voor de Tweede Kamer werd door wet houders en kunstenaars in de schaduw gezet. Volgens wethouder J. Fleskes uit Deventer symboliseren de borden de schaamte die gemeen ten voelen voor het 'harteloze' kabinetsbeleid. „Daarom zijn ook de harten eruit gezaagd. Zo voelen de asielzoekers zich na melijk ook als ze uit hun huizen worden gehaald en in detentie terechtkomen." Fleskes riep via e-mail meer dan honderd be stuurders op mee te doen aan de actie. Vier collega's uit respectie velijk Middelburg, Tiel, Zaan stad en Haarlem gaven gehoor aan die oproep. De geringe res- foto Harmen de Jong/GPD pons wil volgens Fleskes niet zeggen dat anderen het met hem oneens zijn. Volgens hem wordt het pleidooi voor een generaal pardon breed gesteund. Een aan tal wethouders gaf echter aan het niet gepast te vinden om vlak voor de verltieizingen aan de actie mee te doen. GPD Veel meer scholieren dan uit de cijfers blijkt, worden geconfron teerd met seksuele intimidatie door leraren. „Zij voelen zich schuldig of denken dat zij zelf aanleiding hebben gegeven. door Alex Bogers en Mayke Calis DEN HAAG - Anne wist "niet wat zij hoorde toen zij het cijfer IllE'tOAA G/A£\T Prt ZO C>np,p>a HotUeywElXTKIJOESj' voor haar geschiedenisproef werk terugkreeg. „Een acht", zei de leraar. En daarna: „Ik kreeg er een stijf plassertje van." Omdat hij voor een leuke leraar doorging pikten zij en andere vrouwelijke leerlingen de schui ne opmerkingen, omhelzingen en kusjes op verjaardagen. Met bepaalde leerlingen zwom hij naakt en sommigen logeerden bij hem. Toen Anne (gefingeerde naam) in het vwo-examenjaar door problemen niet meer thuis woonde, kreeg zij op haar nieu we adres een kaartje van haar le raar met een seksueel getinte af beelding: 'Ik denk aan je en ik mis je', schreef hij. Anne begon een procedure. De klachtencommissie stelde haar in het gelijk. De leraar werd op non-actief gesteld. Mogelijk werkt hij intussen op een ande re school, want volgens de On derwijsinspectie en de vereni ging voor leerlingbegeleiders verzuimen scholen bij sollicita- SINT MAARTEN - Het vertrek van koningin Beatrix van Sint Eustatius is donderdag bemoei lijkt, doordat op de geplande tijd geen vliegtuig beschikbaar was. De vorstin maakte daarom de oversteek naar Sint Maarten per marinehelikopter. Hoewel de koningin daar zon der kleerscheuren arriveerde, mocht de helikopter daarna niet meer verder vliegen. Een deel van het gezelschap dat noodge dwongen was achtergebleven op Sint Eustatius, kon het eiland la ter verlaten met een klein lijn- toestel, GPD ties vaak het verleden van de do cent na te trekken. Sinds de procedure is verbeterd is het aantal klachten wegens seksueel misbruik en intimida tie sterk gestegen. Toch is dit slechts het topje van de ijsberg, menen experts. Veel leerlingen zwijgen erover. Zwanger Zo krijgt de Kindertelefoon ra deloze leerlingen aan de lijn die een seksuele verhouding met een leraar of lerares hebben. Tot ongewenste zwangerschappen aan toe, zegt programmaleider Rafael van Crimpen. Vaak wor den leerlingen eerst verliefd op hun leraar. Als dan een relatie ontstaat realiseren zij zich dat dit niet de bedoeling was. „Leer lingen voelen zich schuldig, schamen zich tegenover hun ouders en denken zelf aanlei ding te hebben gegeven." Daar door willen zij volgens Van Crimpen hun verhaal meestal niet aan de grote klok hangen. Jan Hendriks, hoofd afdeling jeugd van de forensische polikli niek De Waag in Den Haag schat dat daar jaarlijks tiental len leraren worden behandeld. Zij worden aangemeld door jus titie of de school. Deze docenten misbruiken hun machtspositie, vindt Hendriks. Norbert Bollen, bestuurslid bij de vereniging van schooldeca nen en leerlingbegeleiders, denkt dat veel niet aan het licht komt. Hij vertelt over een leer linge die bij haar mentor klaag- LAREN - De Nationale Postcode Loterij heeft een in au gustus overleden man uit Laren het bericht gestuurd dat hij kans maakt op een miljoenenprijs. De organisatie heeft inmiddels excuses aangeboden aan zijn weduwe. Dat heeft een woordvoerder van de loterij gisteren gezegd. De weduwe liet weten geschokt te zijn door het bericht in de uitgave van Postcode Nieuws. Daarin stond met grote vetgedrukte letters de naam van haar overleden echtge noot en de postcode vermeld plus de mededeling dat hij in de race was voor een grote geldprijs. ANP GROU - De politie heeft gisteren een 28-jarige man uit Leeuwarden bij Grou opgepakt omdat hij op de snelweg A32 fietste. De man wilde volgens de politie van Heerenveen naar zijn woonplaats, maar hij had geen geld voor een taxi. Hij vertelde de agenten dat hij de fiets had gevonden, maar aangezien het slot was opengebroken is de man aangehou den. ANP LOCHEM - Het Staring College in Lochem waarschuwt de leerlingen en hun ouders per brief voor een stalker die sinds september bij de school actief is. De brief is opgesteld in overleg met de politie. Op de school, is veel onrust ontstaan over een kalende man tussen de 50 en 65 jaar die leerlingen en een docent een lift heeft aangeboden. Volgens de politie doet hij dat op een opdringerige manier. Er zou geen sprake zijn van een misdrijf of bedreiging. In de brief aan ouders en leer lingen wordt gevraagd om een zo goed mogelijk signale ment van de man en het kenteken van zijn auto. ANP LEEUWARDEN - De bestuursrechter in Leeuwarden heeft gisteren een streep gezet door een vergunning voor het afschieten van wilde eenden. De provincie Friesland had een vergunning verleend waarbij jagers het hele jaar door wilde eenden mochten afschieten als ze schade drei gen te veroorzaken. De Faunabescherming vond dat een te vage uitleg en stap te naar de rechter. „Iedereen kan dan zeggen dat naar zijn of haar oordeel schade dreigt. Dan is het hek van de dam", aldus voorzitter H. Niessen van de Faunabescher ming. ANP DEN BOSCH - De politie heeft de ontvoering, maandaga vond, van een 17-jarig meisje in Den Bosch opgelost. Het blijkt om een ruzie te gaan tussen het meisje en een 19-ja- rige bekende van haar. Dat heeft een politiewoordvoerder gisteren gezegd. Maandagavond zagen getuigen hoe een meisje op het Van Coehoornplein in de kofferbak van een auto werd ge duwd. Donderdagavond verklaarden een 17-jarige Nijmeegse en een 19-jarige Bosschenaar dat ze maandagavond ruzie hadden. Van een ontvoering was geen sprake. ANP de over de leraar wiskunde. Die zat bij uitleg aan haar tafel wel heel erg naar haar borsten te sta ren. Daar werd een externe ver trouwenspersoon bij gehaald. Uiteindelijk zag het meisje af van verdere stappen. De docent beloofde beterschap. Bollen vindt dat scholen zorgvul diger met de regels moeten om gaan. Hij bevestigt dat niet alle scholen bij een sollicitatie refe renties opvragen. Soms weten collega's wat er speelt, maar on dernemen zij niets. Zo verzucht te de leerlingbegeleider van An ne dat hij over die leraar al vijf tien jaar klachten kreeg. De man was wel gewaarschuwd door zijn directie, maar hij wuif de dat weg. „Ach, jullie weten toch hoe ik ben?" GPD door Frouke Tamsma DEN HAAG - Officieren mogen van de legertop krijgsgevange nen gekneveld en geblinddoekt ondervragen. De gevangene moet daarbij desnoods urenlang in pijnlijke houdingen worden gedwongen. Dat zei de voorzit ter de militaire vakbond VBM/NOV, J. Debie, gisteren in reactie op berichten over moge lijke martelingen van vijftien Iraakse krijgsgevangenen door de Militaire Inlichtingen- en Vei ligheidsdienst in 2003. Debie kreeg tijdens zijn offi ciersopleiding in 1989 bij wijze van training dezelfde krijgsge vangeneondervraging als wordt gebruikt bij internationale ge wapende conflicten, zei hij. Hij omschrijft dat verhoor als 'zeer pittig'. De geblinddoekte krijgs gevangene wordt acht tot tien uur achtereen ondervraagd. Hij krijgt niet meer te eten en te drinken 'dan een mens mini maal nodig heeft'. De gevangene moet tijdens de ondervraging steeds andere hou dingen aannemen. Hij moet bij voorbeeld eerst vijftien minuten staan, dan vijftien minuten op de billen zitten, dan weer op de knieën zitten en vervolgens vijf tien minuten met zijn neus op de grond liggen. Volgens Debie wordt echter geen geweld gebruikt. Het Derde Verdrag van Genève uit 1949, dat de rechten van krijgsgevangenen beschermt, verbiedt dat ook. In Artikel 17 staat onder meer: Geen lichame lijke of geestelijke marteling, noch enige andere vorm van dwang, mag worden toegepast op krijgsgevangenen om van hen inlichtingen te verkrijgen van welke aard ook. Krijgsgevangenen hoeven alleen hun naam en legerrang te noe men. Emeritus-hoogleraar humani tair oorlogsrecht F. Kalshoven vindt dat het Verdrag met de ge bezigde verhoormethode wordt geschonden. „Militairen mogen niets doen wat ook maar een beetje vervelend is. Je over schrijdt artikel 17 al als je tegen iemand vloekt." GPD (Advertentie) ACTIE ACTIE ACTIE ACTIE meesters"# Sunlux^1 Zeeland Glashelder BEL! 0118 - 670 090 fa DUBBEL glas voor de prijs van ENKEL glas GRATIS motor bij aanschaf rolluiken HOGE KORTING op winterschilderwerk BEL! 0118 - 670 090 De cijfers over seksuele intimidatie van scholieren door leraren weerspiegelen slechts het topje van de ijsberg. foto Sijmen Hendriks/GPD (Advertentie) Met o.a. keuze uit: 30 Volvo V70 Used Cars Uitgestelde betaling: max. 25.000,- tot jan. 2008 VOLVO WWW.DEGROENE-GOES.NL 0113-275000

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3