PZC Het Lab snoert zelfs docenten de mond Aangespoeld op Terschelling Thuistap kan zonder stroom Schuurspons beetje terug Groene thee Tegen kanker en tandplaque Twintig James Bonds Varkentje 5 Hedactie bijlagen: 0113-315680 «ww.pzc.nl E.mail:redactie@pzc.nl Postbus 314460 AA Goes I Advertentie-exploitatie: Moord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0113-315570; Nationaal: 020-4562500. saterdag 18 november 2006 1$eooi-detin4 Prijs/kwaliteit: Entourage: Bediening aan tafel Helderheid van de kaart: Horen, zien en ruiken: Het Lab voorziet in een behoefte. Het is circa 19 keer per maand volge boekt met groepen van 10 tot circa 28 personen. Een keer per maand kan er individueel wor den ingeschreven. Conclusie: In beslotenheid kan alle aandacht uitgaan naar het eten en elkaar. onvoldoende matig voldoende Redacteuren Edith Ramakers en Ray mond de Frel beschrijven in de serie De Smaak van Edith en Raymond hun er varingen in Zeeuwse eetgelegenheden. Deze maand het thema Buitenbeentjes. In deze aflevering: Het Lab in Middel burg. De ene avond schuiven studenten aan tafel, dan een vriendinnen- club of collega's van een bedrijf of school. De groepen combineren eten met een vergadering, of gewoon met een feestje. Deze vrijdagavond wach ten twee gastvrouwen een gezelschap op van het ROC Zeeland. Het docenten team heeft Het Lab 'afgehuurd' om er een afscheidsfeestje te vieren. Intiem is Het Lab omdat iedereen ie dereen kent, omdat de bediening al leen maar oog hoeft te hebben voor de groep en omdat het een aangename, Bourgondisch aandoende eetzaal is. Al le aandacht kan uitgaan naar de groep en dat voelt weldadig aan. Het Lab is gehuisvest in een voormalig laborato- Het moet een heidens karwei zijn geweest om alle twintig Ja mes Bond-films te restaureren, van Dr. No uit 1962 tot en met Die Another Day in 2002. MGM is er dan ook ruim twee jaar mee zoet geweest. Dankzij deze frame-voor-frame opknapbeurt kunnen de liefheb bers 007 zien en horen als nooit tevoren. Bovendien zijn er een hoop extra's toegevoegd aan de dvd-schijfjes. Zoals screentests van acteurs, interviews, audiocommentaar, verwijderde scènes en verloren gegane beelden. De première van de nieuwste Bond-film, Casino Royale, gaat gepaard met het uitbrengen van zijn voorgangers op dvd. Ze zijn los te kopen, voor 17,95 euro. De ware liefhebber haalt met een zo'n aluminium koffer met twee cijfersloten in huis. Daar zitten ze allemaal in, voor 339 euro. Het microvezeldoekje wordt ons voorgehouden als dé schoon- maak-innovatie van de laatste jaren. Maar ook innovaties zitten niet stil. Dus brengt Sorbo het micro vezeldoekje met Cleanspot. Dat is een duur woord voor een schuurvlakje voor hardnekkige Om de haverklap duiken groene thee en aloë vera overal op. Blis- tex, de firma van de lippenbal sems, doet nu ook mee. In Blis- tex Green Tea Touch zit van al les. Groene thee natuurlijk, dat de huid beschermt. Plus olijfolie met een vochtinbrengende wer king. En dan nog lotusbloem dat kalmeert en verzacht. Ook vlekken. Dus is het schuurspons je weer een beetje terug. We moeten denken aan taaie vet vlekken, aangekoekte etensres ten en lastige hoekjes, maar dat wisten we al lang. In meerdere frisse kleui-varian- ten! De prijs: 3,49 euro. niet te vergeten citroengras, dat de lippen revitaliseert en ver frist. Wat zouden we nog meer kunnen wensen? Bescherming tegen de zon? Zelfs dat zit erin. De prijs: 3,29 euro. J Docenten van het ROC Zeeland vieren een afscheidsfeestje in Het Dab. foto Ruben Oreel seld. Dat gaat gemakkelijker in een ruimte zonder pottenkijkers. Enkele docenten wisten al dat er bij Het Lab met een ziel gekookt wordt. Een ervan was een paar maanden terug aange naam verrast door een Marokkaanse avond. „Het water loopt me weer in de mond als ik eraan terugdenk. Ik hoop dat het weer Marokkaans wordt", zegt ze. Marokkaans wordt het niet. Jolan- da Geerse, die met Bill Nolten Het Lab heeft gesticht, is net terug van een va kantie in Italië. Het wordt een Siciliaanse avond, met champagne en hapjes vooraf als tape- nade, zelfgedroogde zontomaatjes (alle bei goed op smaak) caprese met to maat, mozarella en basilicum.en zoet-zure auberginesalade, oftewel een caponate. De starters krijgen hoge cij fers van het publiek, dat gewend is te beoordelen. Tweeëntwintig keurmees ters beoordelen de kippen- of linzen soep. Het aroma brengt de smaakpapil len in werking en het wordt stiller aan tafel. De linzensoep doorstaat de keu ring probleemloos. De linzen zijn ver malen tot een krachtige, dikke soep. De kippensoep is met citroenen rijk op smaak gebracht. Te rijk volgens enkele critici, die er meer van zouden genie ten als dezelfde soep geserveerd zou worden tijdens een zwoele zomer avond. De borden worden uitgeser- veerd met voor de vleeseters lam, ge bakken aardappeltjes, groenten en zoe te gegrilde pompoen. Niets dan loven de woorden. De viseters zijn minder ruimhartig met hun loftuitingen. De zwaardvis en groentesaus zijn weliswaar eerlijk en lekker, „maar", zegt de leraar exacte vakken, „ik mis iets. Gnocchi bijvoor beeld, heerlijke platgedrukte Italiaan se pastabolletjes." Het Lab snoert de leraren pas werkelijk de mond met het dessert: bruine chocoladetaart, yo ghurt eri peertjes. Niet alleen de fan van Marokkaans eten doet twee keer het buffet aan. Het Lab, Damplein 12a, Middelburg. Tel. 0118-614080. Roken in overleg met elkaar. Prijs dit keer, 35 euro, exclusief drank. Pinnen: nee, wel op rekening, www.hetlabmid- delburg.nl Twee maal daags een glaasje cranberrysap en de kans op een urineweginfectie of blaasontsteking neemt behoorlijk af. Het sap blijkt ook te helpen bij het voorkomen van vormen van maag- en darmkanker en tand plaque. Cranberry's bevatten namelijk pro- anthocyaniden, beter bekend als gecondenseer de tanninen, die ervoor zorgen dat bacteriën zich niet aan de blaaswand kunnen hechten. Bovendien kunnen ze de bacteriën van de wand losweken. Dus verlaten ze de blaas via de urine en daar door wordt de kans dat ze een ontsteking ver oorzaken kleiner. In juni kondigde Princess hem al aan de Beer Tap Cooler. Maar nu is hij er dan eindelijk. Beetje rare timing, met de win ter voor de boeg. Grootste voor deel voor de consument is dat het zelfs zonder stroom moge lijk is een biertje te tappen. De tap blijft - eenmaal uitgescha keld - nog tien uur koel dankzij een speciale isolatie, claimt Prin cess. De nieuwe thuistap, die gaat concurreren met Krups (Heineken) en Philips (Bavaria, Grolsch), is door Princess zelf ontwikkeld en gepatenteerd. De tap is alleen geschikt voor de vijfliter tapvaatjes van Hein- eken. Daarnaast is hij te gebrui ken als koeler. Hij werkt niet al leen op stroom, maar ook met een 12 Volt-aansluiting. De prijs: 119,95 euro. letje Holle Bolle Big, die letter lijk ontploft als hij teveel ham burgers eet. Goliath wil kinde ren duidelijk maken dat te veel fastfood tot grote lichamelijke problemen en ernstige ziektes kan leiden. In het actiespel Holle Bolle Big zit een ingenieus mechanisme. De riem van het varkentje gaat steeds strakker zitten en kan uit eindelijk niet meer dicht. De prijs: 24 euro. rium van een apotheek en jaren terug was het een Baptistenkerk. Het doop vont is nog intact, maar staat verscho len in de gewelven. Gods woord wordt er niet meer gepredikt en pillen wor den er ook niet meer gemaakt. Er wordt gedineerd, vaak volgens de leer van een wereldkeuken. Afscheidsspee- ches worden gehouden en vertrouwe lijkheden worden aan tafel uitg'ewis- ÜjiOte mh de tafel ,Het water loopt me weer in de mond als ik eraan terugdenk. In het Amerikaanse Mas sachusetts is de herfst bijna een kleurwedstrijd. Bomen, hemel en meren strijden om de hoogste eer. Meren? Jazeker, als de cran berry's worden geoogst. Talloze velden worden on der water gezet om de bes makkelijker te kunnen oog sten. Het gevolg: prachtige, diep rode meren. Een extra kleurtje op het herfstpalet. Zo langzamerhand kent de hele wereld de cranberry als middel om blaasontste king te voorkomen. Maar cran berry's zijn ook gewoon lek ker. Iedere herfst in het bosrij ke Massachusetts staat na drukkelijk in het teken van de oogst van de cranberry's die zich voltrekt van half septem ber tot Thanksgiving, de vier de woensdag van november. Velden vol leeggeplukte plant jes tonen aan dat het verzame len hier al heeft plaatsgevon den. Hier en daar staat een mi ni vlaggetje, restant van de rou te die de machines hebben af gelegd. Maar ook meren vol bessen die nog verwerkt moe ten worden. Talloze rode bolle tjes dobberen rond. Met herfst- bomen als decor. Ruikende lading De boeren hebben het druk. Ze vullen vrachtauto's met for se neuzen met een lekker rui kende lading. Aangekomen bij de fabriek wordt de truck zo ongeveer verticaal gedraaid om de waar devolle vracht af te leveren. Vooral aan de fabrieken van het grootste merk van cranber ryproducten: Ocean Spray. Ne genhonderd cranberrytelers, verspreid over Amerika leve ren hun product aan dit merk, goed voor 80 procent van alle cranberry's ter wereld. De bes sen worden in Amerikaanse fabrieken verwerkt en ingevro ren. Het bevroren concentraat den gebruikt als 'craisins: ge droogde, gezoete cranberry's. Met machines die de bessen helpen plukken en helikopters die de kratten vol bessen van de velden halen. Spectaculairder en op veel grotere schaal worden de bes sen 'nat' geoogst voor de ver werking van de bes tot sap en saus. Hiervoor worden, meest al de nacht voor de oogst, de velden met behulp van een naastliggend waterreservoir onder zoet water gezet. De vol gende dag wordt het water in beweging gebracht door ma chines. De rijpe bessen laten los en doordat ze zoveel lucht bevatten komen ze een voor een met hun rode koppie aan de oppervlakte drijven. Als versiering van een toch al schitterend, landelijk herfst landschap. Mannen in grote lieslaarzen waden voorzichtig door het koude water. Af en toe stop pen ze als snack een verse bes in hun mond. Met behulp van drijvende schotten 'vegen' ze zachtjes al het rood in een kring bij elkaar. Dan wordt de rust verstoord door een ach teruit piepende vrachtauto. De truck met oplegger pos teert zich naast een lawaai makende installatie. Een grote slang, gevoed door de schrapende mannen, slurpt de bessen uit het rode water met veel geraas op. Hoog, bo ven de laadbak, worden in de machine bessen ruw geschei den van water, takjes en blaadjes. De bessen gaan met een enorme vaart de vrachtau to in, de pulp gaat in de pick-up. De meren blijven kaal achter. Langzaam stroomt het water via kleine slootjes terug in het reservoir. Een heide-achtig veld blijft leeggeplunderd ach ter. Kleine vlaggetjes herinne ren aan de even zo mooi rode meren. De rust is weerge keerd. Tot volgend jaar. Dan kleuren bomen weer geel en oranje en de meren cranberry- rood. Gerda Douma In Nederland kennen we de cranberry's vooral van Ter schelling. Het verhaal wil dat rond 1840 er een vat met cran berry's op Terschelling aange spoeld is, waardoor de bes hier in de vochtige duinval leien groeit. De cranberry komt oorspronkelijk echter uit Noord-Oost-Amerika, waarvandaan Ocean Spray im porteert. Daar groeien ze in bogs, dat moeras of laagveen betekent. Het duurt drie tot vijf jaar voordat een nieuwe stek bessen oplevert. De plant behoort tot de heidekruidfami lie. Vetzucht, snoepzucht, overge wicht. Goliath Games meldt am bitieus daar wat aan te willen doen. Onder meer met het nieuwe spel- J)C fMüli 'I m wordt per schip vervoerd over de hele wereld waar fabrieken op locatie de pulp verwerken tot allerlei soorten sap en saus. Er zijn twee manieren van oogsten: gewoon droog of nat. De droge manier wordt toegepast om verse bessen te krijgen die ook kunnen wor- De velden met cranberry's worden aan het eind van de oogsttijd onder water gezet. De rijpe bes sen'komen dan aan de oppervlakte drijven. foto's GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 37