Coevordenaren lonken naar Vancouver erdi E. heeft zijn verleden een plaats gegeven 29 Ratelband ging failliet aan Canadees avontuur zaterdag 18 november 2006 Het kasteel van Coevorden werd in 1986 nagebouwd in Vancouver. Niets was toen te dol om te benadrukken dat verre voorouders van George Vancou ver, een Engelse kapitein en grondlegger van de Canadese stad, ooit op het Kasteel in Coe vorden woonden. Met de Olympi sche Winterspelen van 2010 in Vancouver in het vooruitzicht willen enkele Coevordenaren die band herstellen. Het is een vreemde gewaarwor ding: ex-premier Bill van dei- Zalm van British Columbia, die twin tig jaar na dato in zijn auto liedjes meezingt van Duo Karst. In vlekke loos Drents nog wel, terwijl het ge sprek gewoon in het Engels verloopt. „Ganzen Geesie en heur moe, die gaot naor Vancouver toe." De 72-jarige Bill emigreerde als jo chie van Nederland naar Canada. „Sindsdien spreek ik nauwelijks Ne derlands meer." We zijn op weg naar de replica van het Kasteel van Coevor den in Richmond, een voorstad van Vancouver. „Je weet niet wat je waagt", had Van der Zalm al laten we ten. „Samen naar het kasteel? Dat is bijna een uur met de auto." Eenmaal op weg glundert Van dei- Zalm van oor tot oor als hij over toen vertelt. Het waren zijn gloriejaren als politicus. Jarenlang was het nage bouwde kasteel in zijn bezit. Hij pro beert de replica terug te kopen, nu de historische band tussen Coevorden en Vancouver met het oog op de Olympi sche Spelen in 2010 opnieuw wordt aangehaald. Voor de mensen in Coevorden die het nagebouwde kasteel in ere willen her stellen, maar ook om eraan te verdie nen. „Ik benimmers geen filantroop." De zoektocht in Nederland naar het kasteel beloofde weinig goeds: op in ternet slechts een vermelding dat de replica in een pretpark staat dat sinds jaar en dag gesloten is. In het gemeen tehuis van Coevorden ook al geen vro lijk geluid, want het laatste dat over het kasteeltje werd vernomen is de ver regaande teloorgang. Halverwege de jaren tachtig'peuterde burgemeester Bert Spar van de Hoek, die later van zich deed spreken als eer- ste burger van Middelburg, heel wat geld los bij het bedrijfsleven om de re plica te kunnen bouwen. De lokale PvdA sputterde als enige fractie nog wat tegen en wilde niet op kosten van de gemeente naar Vancouver. Die te genstand was bij de Nederlandse dele gatie, eenmaal in Canada, snel verge ten. Er kwamen nieiiwe irritaties voor in de plaats, ditmaal bij de Canadezen. Vancouver vierde het eeuwfeest met de wereldtentoonstelling Expo '86, waar Nederland schitterde door afwe zigheid. Ons land werd ervan beschul digd op een goedkope manier goede sier te maken met een op viervijfde van de ware grootte nagebouwd kas teel op een prominente plek midden in de stad, in plaats van een duurbetaal de locatie in te richten op het expoter- rein. Dan dat gesol met George Van couver. De link met zijn voorouders uit Coevorden? Canadese kranten ver meldden fijntjes dat volgens die rede natie de toenmalige Amerikaanse pre sident Ronald Reagan eigenlijk een Ier is. De Coevorder burgemeester hield on verdroten vast aan z'n eigen promotie campagne, ook wel omschreven als de Spar van der Hoek-show. Van der Zalm is echter vol lof over het optreden destijds van Spar van der De verwaarloosde replica van het Coevorder kasteel staat in een troosteloze omgeving naast een fantasiemodel Nederlandse windmolen, waarvan de wieken de verkeerde kant op staan, foto Gerton Albers Hoek. „Die man wist pas hoe je iets moet verkopen. Flamboyant, stijlvol. Hij was de man van de grote presenta ties. The American style, more or less." Duo Karst schalmt door de au to. Zelf is Van der Zalm ook te horen op het plaatje. Het gevolg van een wat uit de hand gelopen diner op het Kas teel in Coevorden, waar Spar van dei- Hoek zich een uitstekend gastheer toonde door niet te kijken op een fles je wijn meer of minder. „Later op de avond kwam iemand op het idee om mij mee te laten zingen met Duo Karst en het Coevorder Man nenkoor. Dus gingen we met z'n allen naar een studio in een afgelegen boer derij in de buurt van Coevorden. Tot diep in de nacht hebben we gezongen. Twee dagen daarna hebben we het nog eens overgedaan in de studio's van Hilversum, want de televisie wil de ons ook hebben." Van der Zalm rijdt met weemoed naar het attractie park dat ooit zijn eigendom was: Fan tasy Garden. Terwijl hij de baas was van British Columbia bestierde zijn vrouw het tien hectare grote terrein, met een nagebouwd Europees dorpje en thematuinen. De huidige verwaar lozing van haar trots kan ze niet meer aanzien.Van der Zalm deed Fantasy Garden inclusief het slot van de hand in de nadagen van zijn premierschap, dat eindigde in 1991. Hij beweert dat het park al tijden bewust wordt ver waarloosd, in de hoop zo vergunnin gen te krijgen voor de bouw van een hotel en casino op dezelfde plek. „Het kasteel is nodig aan een opknapbeurt toe", waarschuwt hij alvast. Dat blijkt bij aankomst maar al te waar te wezen. De luiken zijn verdwenen, de kozijnen verrot. In het rechterdeel is een souvenirwinkeltje gevestigd, ABC Gifts. Van der Zalm begrijpt dat niet, want waarom zou iemand souvenirs willen kopen bij een haveloos kasteel tje op een verlaten parkeerplaats van een al jaren gesloten attractiepark? Plotseling zwaait de torendeur open. Een Chinese vrouw vraagt argwanend wat we aan het doen zijn. „Let op, nu ga ik een spelletje spelen", zegt Van der Zalm in het Nederlands. Waarop hij haar vertelt dat we de maten aan het opnemen zijn voor vervoer van het bouwwerk. „Dat kan helemaal niet", roept de vrouw verbaasd uit. „Ik heb dit onderkomen net gehuurd. Ik zit Voor Emile Ratelband is de Van- couver-story een donkere perio de uit zijn leven. De tsjakkaa-goe- roe was toen nog poffertjesbakker, die enthousiast raakte over het am bitieuze plan van de Coevorder bur gemeester Bert Spar van der Hoek. „Ik belde hem op met de vraag of ik poffertjes kon verkopen in het kas teel. Het kostte me 50.000 dollar aan huur. Veel geld, maar ik zag het wel zitten." Ratelband kocht in Nederland for nuizen en liet die verschepen. „On dertussen zat ik maar te wachten op de contracten. Achteraf logisch dat die niet kwamen, want Spar van der Hoek was ineens met anderen in zee gegaan. Pas later kreeg ik in de ga ten dat de Nederlandse delegatie en kel bestond uit boeven en linkmie- gels." Omdat Ratelband al heel wat geld in het project had zitten kocht hij het contract van de andere poffer tjesbakker af voor 100.000 gulden. „Met vrouw en kinderen vertrok ik alsnog naar Vancouver. Niets was zo als Spar van der Hoek het had voor gespiegeld. Het kasteel stond niet op het expoterrein, maar ergens verlo ren in de binnenstad, met een paar dames die in oud-Hollands kostuum rondliepen. Er kwam geen hond langs. Het was een en al doffe ellen de." Ratelband ging ter plekke failliet. Een rechtszaak tegen de gemeente Coevorden bracht hem ook niet ver der. Hij trok met zijn gezin naar de Verenigde Staten, om daar poffer tjes te verkopen. „Alles is nog hele maal goed gekomen, want in Los An geles liep ik Anthony Robbins tegen het lijf. Hij ligt aan de basis van mijn succes, want dankzij hem ben ik geworden wie ik nu ben." Ratel band zit niet vol wrok tegen Spar van der Hoek. „Hij heeft een vals spel gespeeld, maar daar heb ik een streep onder gezet. Je moet altijd po sitief blijven denken. Ik heb hem en kele jaren geleden zelfs gebeld toen hij zo in de problemen zat als burge meester van Middelburg. Vergeef je vijanden, is mijn motto." hier nog wel een paar jaar." Van der Zalm heeft er niet zo'n hard hoofd in dat zij nog jaren in het kasteel woont, maar vraagt zich wel af of alles op tijd gerealiseerd is voor de Spelen van 2010. Hij wil in de replica best ruimte vrij maken voor een museumpje, waar in de link tussen Vancouver en Coevor den wordt belicht. Het geld moet ko men van het restaurant dat hij erin wil vestigen. Mediaspektakel Bill van der Zalm kocht het kasteel om het van de ondergang te redden, want niemand wilde het hebben. Hij moest er 250.000 dollar voor neertel len. „De verplaatsing van het kasteel tje uit het hart van Vancouver naar de voorstad Richmond was een waar me diaspektakel. De hele verhuizing was live te zien op de televisie. Een betere reclame had ik mij voor Fantasy Gar den niet durven wensen." Zo'n spekta kel zal het nu niet worden, mocht Van der Zalm de replica kunnen terug kopen. Het kasteel blijft hoogst waarschijnlijk in Richmond, ver weg van het stadscentrum, maar in de buurt van de Olympische ijsbaan, waar de Nederlanders zullen zijn. Nu maar hopen dat zij iets willen weten van de link tussen Coevorden en Vancouver. Gerton Albers Jerdi E., die Ahold-topman Gerrit-Jan Heijn in de jaren tachtig ontvoerde en bracht, heeft zijn beladen verleden een b gegeven. Onder de naam Paul Elsas :t hij een nieuwe start in het Ach- ïkse Ruurlo, waar zijn komst niet 'gemerkt bleef. In een exclusief inter- met de GPD (de Geassocieerde Pers ;en, waarbij de PZC is aangesloten) eken Elsas en zijn echtgenote Els Hup- (beiden 64) openhartig over hun verle- 3,beden en toekomst. Paul Elsas (Ferdi E.) en zijn echtgenote Els Hupkes. foto Tom van Dijke/GPD beeld. „Ook nog behoorlijk ver weg", vindt Elsas. Datzelfde gold voor Normandië. Uit eindelijk kwam het Achterhoekse Ruurlo in beeld. Niet ver van Arnhem, waar beiden zijn opgegroeid. Door een erfenis die Hupkes kreeg, waren de twee in staat om te leven en een boerderij te kopen voor 425.000 euro. „Er is gesug gereerd dat ik het huis kocht met het ach terstallige WAO-geld, maar dat is onzin." Elsas kreeg in 2001 700.000 gulden aan achterstallige uitkeringen. „Van die zeven ton is de helft aan loonbelasting ingehou den, moest ik bijstand terugbetalen en ik heb er de Van Mesdagkliniek in Groningen van betaald. Ik hield er een ton in guldens aan over. Het losgeld is overigens al lang te ruggegeven." Na de aankoop in 2005 trok Elsas vanuit Amsterdam wekelijks naar Ruurlo om er te klussen. „Ik kon eindelijk weer iets opbou wen." Zijn vrouw: „Hij begaf zich onder de mensen, maar hoopte nog een tijdje ano niem te kunnen blijven. Noemde eerst conse quent alleen zijn achternaam. Daar neemt men tegenwoordig geen genoegen mee, waarna hij zich Paul ging noemen. Zo leer de de omgeving hem kennen." Elsas: „Ik heet voluit Paul Robert Ferdinand, roep naam Ferdi, zo noemden mijn ouders mij. Dat is een naam die niet veel voorkomt. In combinatie met mijn achternaam zou mijn identiteit meteen op straat liggen, dus ko zen we voor Paul." Paul Elsas was zich ervan bewust dat de om geving vroeg of laat weet zou krijgen van zijn achtergrond. Eind oktober vertelde een buurman dat de buurt op de hoogte was. „Toen kreeg ik de mogelijkheid de regie over m'n eigen leven weer in handen te ne men. Ik heb m'n buren benaderd met de vraag of ik met hen kon spreken. Bij de zes direct aanwonenden ben ik langs geweest. Niemand wees mij af." Paul Elsas kan zich voorstellen dat mensen angstig zijn. „Natuurlijk, er komt opeens ie mand naast je wonen die een moord heeft gepleegd. Daarom vertel ik direct dat ik daarvoor ben behandeld in de Van Mesdag kliniek tijdens mijn tbs. Als je een gevaar voor de samenleving bent, laten ze je daar echt niet gaan." Elsas vindt het naar dat de buurt de afgelo pen weken terrein was van journalisten en cameraploegen als gevolg van zijn komst. „Ik ben de oorzaak van alle hectiek, want wij hebben dit huis uitgekozen. De buurt heeft er niet om gevraagd. Wat is het alter natief? Van de aardbodem verdwijnen? Dat gaat me te ver." Hij schreef op 7 november een brief naar al le 43 huishoudens die aangesloten zijn bij de buurtvereniging. Daarin blikt Elsas te rug op de moord. Hij omschrijft het delict als een 'ongelooflijk gemene misdaad'. Geeft dit aan dat Elsas met zichzelf in het reine is over zijn verleden? „Dat weet ik niet precies." Zijn vrouw heeft er een idee over. „Wat hij gedaan heeft kan nooit voor de volle honderd procent tot hem doordrin gen. Als dat wel gebeurt, kan hij niet verder leven." Elsas legt uit dat het verwerken van zijn daad hem jaren kostte. „Spijt kwam eerst, daarna berouw. Ik realiseerde me wat een klootzak ik ben geweest. Berouw ontstond pas toen ik meer voelde dan alleen spijt. Dan ben je al een heel eind in het proces." Wroeging ervaart hij niet. „Dat zou beteke nen dat ik het dagelijks voel, dat ik er iede re keer weer doorheen moet. Dat het geen plek heeft." Hupkes heeft genoeg aanknopingspunten om het huwelijk voort te zetten. Vergiffenis kan ze hem niet schenken, maar dat staat niet tussen hen in. Ze wil nu eindelijk aan het werk in haar nieuwe atelier. „Er zijn tij den geweest waarin we er dagelijks, mee be zig waren, maar die liggen achter ons. Sinds hij zich Paul noemt, is Ferdi E. voor mij een afgesloten hoofdstuk." De brief die de weduwe van Gerrit-Jan Heijn vorig jaar naar Elsas stuurde, speelt een grote rol in het verwerkingsproces. Hank Heijn noemt de ontvoeringstijd de erg ste periode uit haar leven, vele malen zwaar der dan de vier jaren die zij in een Jappen kamp doorbracht. „Mijn kinderen en ik heb ben ons vaak afgevraagd: wat moet Ger rit-Jan gedacht hebben, toen hij voor u liep en u hem doodschoot? We vergeten nooit... altijd keert het terug in onze gesprekken." En dan: „Ik hoop dat uw heling voorspoedig verloopt en dat u inzicht krijgt in uw pro ces, zodat u wat meer grip krijgt op het le ven en de bedoeling daarvan. Dat is niet al leen belangrijk voor uzelf, maar ook voor uw omgeving." De brief geldt als antwoord op de brief die Elsas haar na lang aarzelen in 2003 stuurde en waarin hij spijt betuigde. „Vanuit mijn positie was het haast onmogelijk om me vrouw Heijn die brief te schrijven. Heb lang naar woorden gezocht. Ik had het gevoel dat ik een glazen berg moest beklimmen om haar te kunnen bereiken." Groot was de opluchting toen Hank Heijn jaren later antwoordde. „Het voelde als een handreiking. Het geeft me rust dat zij zich heeft verzoend met haar leven. Zij wordt niet meer dagelijks bezocht door nare gevoe lens." Hupkes noemt haar brief een bijzon der gebaar. „Het getuigt van een ongelooflij ke ruimhartigheid." Nico Hoffer en Niek Megens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 29