27 zaterdag 18 november 2006 situatie waarin de overheid de aan schaf van computerspelletjes stimu leert om te voorzien in de pretbehoefte. Geen wonder dat hij later informatica is gaan studeren. Ylona Oosthoek moet constateren dat haar toekomstverwachting uit 1986 in elk geval op één punt niet is uitgeko men. „In 2000 ben ik dertig", mijmerde ze toen. „Misschien heb ik dan al kinde ren en een lekker stuk bij de hand." Dat lekkere stuk is er wel geweest, maar inmiddels verdwenen. In alle ge moedelijkheid overigens. Sindsdien is ze net als Dimitri Dagevos, Vincent Glerum, Ellen Kwant en Ira Spannen burg alleenstaand. De laatste duidt haar burgerlijke staat liever met het woord single aan. „Dat klinkt hipper." Van de vijftien ex-vwo'ers die zich op nieuw over de toekomst van Zeeland hebben gebogen, wonen er negen bui ten de provincie. Vijf van hen zien zich zelf niet zo snel terugkomen naar Zee land: Vincent Glerum ('ik heb daar niet zoveel meer te zoeken'), Ellen Kwant ('ik ben nooit zo dol geweest op de Zeeuwse mentaliteit'), Huib van Nieuwenhuijze ('we hebben net voor Friesland gekozen'), Arjan Sipkema ('hooguit voor een vakantiehuisje') en Niek Reijne ('hier in Californië schijnt altijd de zon en is het constant 25 gra den'). Frangoise Luteijn, Dorien Rypke- ma en Ira Spannenburg mijmeren wel eens over terugkeer. De laatste houdt personeelsadvertenties zelfs in de ga ten om te zien of er iets voor haar bij zit. Wietske Heerebout beschouwt haar woonplaats Den Bommel op Goe- ree-Overflakkee al als 'bijna Zeeland'. Lennert van Arenthals meent dat de af gelopen twintig jaar in feite niets is ge beurd in Zeeland en hij ziet geen teke nen die erop duiden dat dit de komen de twintig jaar wel het geval zal zijn. „Twintig jaar is niks. Natuurlijk is het een kwart van je leven en in je persoon lijke omstandigheden verandert dan een heleboel, maar dat is het dan ook wel." Dorien Rypkema ging na haar eindexamen vwo 'met gierende hoeven' uit Zeeland weg. „Als puber zie je niet hoe mooi Zeeland wel is. Het kneuteri ge is juist leuk." En Frangoise Luteijn vat haar toekomstbeeld van Zeeland zo samen: „Er zal wel wat vooruitgang zijn, maar niet extreem. Dat is eigen lijk ook wel mooi." Ben Jansen m de zeventien 5-vwo'ers van 1986, twintig jaar latei- er nog van uit dat Zeeland een opzien barende industriële ontwikkeling zou doormaken. Nu moet hij constateren dat de industrie in Zeeland er zeker niet florissant voorstaat. „De nieuwe industriële revolutie is aan Zeeland voorbij gegaan. De economie zal het vooral moeten hebben van toerisme, diensten en kennis." Veel ex-vwo'ers zien voor dat laatste positieve ontwik kelingen in de vorm van de vestiging van de Roosevelt Academy en nieuwe initiatieven van de Hogeschool Zee land. Ira Spannenburg verwacht dat de be langrijkste veranderingen in Zeeland zich op het gebied van de communica tie zullen voordoen. „Het internet ver schaft toegang tot kennis, waar ook ter wereld. Dat zal de behoefte aan het kleine juist doen toenemen." Opmerke lijk is dat twintig jaar geleden maar twee van de zeventien toekomstvorsers iets zeiden over de rol die de computer na 2000 zou spelen. Glerum zag het ont breken van computerprogramma's in het Zeeuws als één van de oorzaken waarom het dialect verdwijnt. Van Nieuwenhuijze verlekkerde zich op de foto Ruden Riemens aan de landbouw. Dorien Ryp- is het daar van harte mee eens. opzicht is Zeeland veel unieker sals havengebied." ïnhij nog in 5 vwo zat, somberde Kient Glerum over de teloorgang :de Zeeuwse klederdrachten en dia- sen aan het begin van de 21ste eeuw. •ivooruitgang heft een grote tol", be- ot hij plechtig. Over die formulering it hij nu: „Dat was misschien wel beetje dramatisch aangezet." Wat i&lederdrachten betreft heeft Gle- 2i wel gelijk gekregen. Het aantal «uwen dat zich dagelijks nog in scht steekt, daalt zienderogen. Ellen fant verzuchtte twintig jaar geleden iiopen dat mensen van buiten de pro- icie haar na de eeuwwisseling niet sr zouden vragen of ze 's zondags gin klederdracht loopt. En nu, opge- At: „In 2026 denkt niemand bij het Wn van het woord klederdracht ®aan iets dat ooit werkelijk is ge- agen." ircel Verstelle is zich ervan bewust ilhij zijn toekomstbeeld van weleer ïkmoet bijstellen. In 1986 ging hij 2. Frangoise Luteijn 3. Ylona Oosthoek 6. Ira Spannenburg 8. Lennert van Arenthals 9. Marcel Verstelle 10. Dimitri Dagevos 11Wietske Heerebout 12. André van Oosten 13. Arjan Sipkema 16. Pierre Buysrogge Alle zeventien vwo-scholieren die in 1986 in de krant stonden, zijn teruggevonden. Tien van hen konden naar Goes komen om opnieuw op de foto te worden gezet; vijf oud- vwo'ers zijn alleen geïnterviewd. Twee van de zeventien wilden niet nog eens in de krant. Franjoise Luteijn leeftijd: 37 jaar woonplaats: toen Kortgene; nu Utrecht opleiding: na vwo-diploma hbo-opleiding be- drijfswiskunde en informatica in Diemen werk: freelance it'er thuis: ongehuwd samenwonend met Jurgen; zoon Kasper (7 weken) Ylona Oosthoek leeftijd: 36 jaar woonplaats: toen Goes; nu 's-Heer Hendriks kinderen opleiding: één keer gedoubleerd in 5 vwo; na dat het ook de tweede keer niet leek te luk ken staatsexamen havo werk: bij ZLM Verzekeringen in Goes (sinds 1 september deeltijd, want volgt een part-ti me opleiding social works aan de Hogeschool Zeeland) thuis: single; geen kinderen Ira Spannenburg leeftijd: 36 jaar woonplaats: toen Krabbendijke; nu Rotter dam opleiding: na vwo-diploma bestuurskunde aan universiteit in Rotterdam werk: beleidsadviseur jeugd en onderwijs bij gemeente Delft thuis: single; geen kinderen Lennert van Arenthals leeftijd: 37 jaar woonplaats: toen Kats; nu Kats opleiding: na vwo-diploma hogere agrarische school en masteropleiding University of Essex werk: commercieel/technisch adviseur bij Seminis, multinational in onder meer groentezaden thuis: getrouwd met Celia; twee zoons: Alec en Julian (beiden 3 jaar) Marcel Verstelle leeftijd: 36 jaar woonplaats: toen Wolphaartsdijk; nu Yerseke opleiding: na vwo-diploma heao bedrijfs economie aan Hogeschool Zeeland en fiscale economie aan de universiteit in Tilburg werk: fiscaal jurist bij accountants- en belastingadviesbureau ESJ in Roosendaal thuis: ongehuwd samenwonend met Esther; dochter Robbin (1), tweede kind op komst Dimitri Dagevos leeftijd: 39 jaar woonplaats: toen Kattendijke; nu Goes opleiding: mavo, havo, vwo; wilde naar Koninklijke Militaire Academie om vlieger te worden, maar miste exacte vakken; deed toelatingsexamen voor de kunstacademie (Dagevos' klasgenoten van weleer hebben het nog over zijn tekenvaardigheden) maar knapte af op de sfeer; Autoschool Driebergen, vervolgopleiding in Verenigde Staten werk: medewerker autobedrijf thuis: single; geen kinderen Wietske Heerebout leeftijd: 36 jaar woonplaats: toen Kloetinge, nu Den Bommel opleiding: na vwo-diploma enkele maanden Japans aan de universiteit in Leiden; vervolgens tropisch landgebruik aan de universiteit in Wageningen en toegepaste wiskunde aan de universiteit in Enschede (in beide afgestudeerd) werk: bedrijfsadviseur bij Delta Consult in Kapelle thuis: ongehuwd samenwonend met Stefan; zoon Floris (3), dochter Renee (2) André van Oosten leeftijd: 37 jaar woonplaats: toen 'a-Gravenpolder; nu 's-Gravenpolder opleiding: wilde na vwo-diploma naar de marine-officiersopleiding in Den Helder; het werd de hts, maar dat duurde maar twee jaar; daarna een opleiding in verzekeringen werk: personenschadebehandelaar bij ZLM-verzekeringen in Goes thuis: getrouwd met Diana; twee zoons: Thijs (4) en Rick (1) Arjan Sipkema leeftijd: 37 jaar woonplaats: toen Goes; nu Oosterbeek opleiding: na vwo-diploma economie aan universiteit in Rotterdam werk: oprichter A/S Works, administratief dienstverlener met zestig medewerkers en vestigingen in Amersfoort en Eindhoven thuis: getrouwd met Brigitte; drie dochters: Nynke (5), Femke (3) en Lotte (1) Pierre Buysrogge leeftijd: 37 jaar woonplaats: toen 's-Gravenpolder; nu Heinkenszand opleiding: na vwo-diploma academische Nivra/Nyenrode studie accountancy werk: specialist internationale en beursgenoteerde bedrijven bij Deloitte in Rotterdam; van 2003 tot 2005 voor Deloitte gedetacheerd in Canada thuis: getrouwd met Juliëtte; zoon Luc (4 jaar) niet op de foto: Vincent Glerum leeftijd: 36 jaar woonplaats: toen Biezelinge; nu Amsterdam opleiding: na vwo-diploma rechten in Amsterdam werk: staf jurist sector strafrecht bij de rechtbank Amsterdam, begeleidt beginnende rechters en griffiers en zorgt voor inhoudelijke ondersteuning; bezig aan proefschrift over uit- en overlevering van verdachten en veroordeelden thuis: single; geen kinderen Ellen Kwant leeftijd: 37 jaar woonplaats: toen Goes; nu Amsterdam opleiding: na vwo-diploma enkele maanden Japans aan de universiteit in Leiden; daarna niet-westerse sociologie (gestruikeld over het vak statistiek) werk: manager bij internetprovidor XS4ALL thuis: single; geen kinderen Huib van Nieuwenhuijze leeftijd: 36 jaar woonplaats: toen Kloetinge; nu Heerenveen opleiding: na vwo-diploma informatica aan universiteit Amsterdam werk: automatiseerder bij Ordina en sinds deze week senior software engineer bij de Friesland Bank thuis: getrouwd met Karin; dochter Elin (4), zoon Luuk (9 maanden) Niek Reijne leeftijd: 37 jaar woonplaats: toen 's-Heer Abtskerke; nu San Francisco opleiding: na vwo-diploma diergeneeskunde aan de universiteit in Utrecht werk: dierenarts in spoedkliniek in San Francisco; plannen voor eigen kliniek thuis: ongehuwd samenwonend met Danielle (Amerikaans dierenarts); geen kinderen Dorien Rypkema leeftijd: 36 jaar woonplaats: toen Kapelle; nu Amsterdam opleiding: na vwo-diploma één jaar high school in Canada; vervolgens korte tijd Engels en daarna rechten aan de universiteit in Amsterdam werk: bedrijfsjurist bij het Havenbedrijf Amsterdam thuis: ongehuwd samenwonend met José-Luis; zoon Saul (2 jaar), in verwachting van een dochter Jaap Karelse en Erik Vergouwe Dimitri Dagevos Wietske Heerebout André van Oosten Arjan Sipkema Pierre Buysrogge Verstelle

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 27