PZC Zeeland in de partijprogramma' s CDA We komen er inderdaad nogal bekaaid vanaf GROENLINKS ^PvdA Christenunie PVDV üedactie bijlagen: 0113-315680 tfvw.pzc.nl f.mail:redactie@ pzc.nl Postbus 31, 4460 AA Goes advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0113-315570; Nationaal: 020-4562500. zaterdag 18 november 2006 Joris van Waes stopt als voorzitter ZLTO Opheffingsnorm voor scholen op platteland versoepelen, waardoor kleinschaligheid wordt bevorderd Kernenergie blijft een optie Prioriteit voor veilige dijken en verbe terde kustwering, zodat geen catastrofale rampen kunnen ontstaan als gevolg van ex treme weersomstandigheden, bodemdaling en zeespiegelstijging. Belangrijke rol voor waterschappen Toepassing Europese milieuregels her zien, zodat bijvoorbeeld toeristische en economische activiteiten in toekom stig zeereservaat voor de kust van Schouwen door kunnen gaan. Kilometerheffing, maar in de re gio lager dan in Randstad Zeeuwse kandidaten: Ad Koppejan (nr 26) en Titus Frankemölle (nr 57) 9 Gevarieerd en voldoende aanbod van woningen en voorzieningen in wij ken en dorpen Afscheid van Nederland als distribu tieland, dus ook geen Westerschelde Con tainer Terminal i Kerncentrale Borssele uiterlijk in 2013 sluiten Deltaplan voor landschap, duizenden kilometers nieuwe heggen, houtwallen en akkerranden Taak waterschappen wordt overge nomen door andere overheden Voldoende politie op platteland, dus 3000 agenten erbij Mosselvissers een haalbare kans ge ven om aan de steeds strengere Europe se regels te voldoen Op korte termijn zoeken naar alter natieven voor gevaarlijke ammoniak- transporten op de Westerschelde Geen nieuwe kerncentrales zo lang de afvalproblematiek niet is opgelost Geen treinstations sluiten Geen Zeeuwse kandidaat Dorpen vitaal houden, woningbouw stimuleren voor lage inkomens en men sen uit de streek i Aandacht voor waterbeheer in verband met klimaatverandering, zowel ruimte voor water creëren als zeewaartse uitbrei ding van land Verschraling voorzieningen in dor pen tegengaan Permanente bewoning van recreatiewo ningen toestaan Geen nieuwe kerncentrales en tradi tionele kolencentrales In verkiezingstijd probeert elke poli tieke partij kiezers te paaien. Dat gebeurt onder meer door een zo aan sprekend mogelijk verkiezingspro gramma te schrijven. Toch lukt het nooit om daarin aan ieders wensen te voldoen. Over thema's die iedereen aangaan, zoals de AOW, het onderwijs of de integratie, heeft elke partij een mening. Spreekt een onderwerp min- der.mensen aan, dan is de kans groter dat het niet in alle verkiezingspro gramma's opduikt. Het ligt daarom voor de hand dat Zee land geen grote rol speelt in de verkie zingsstrijd. Een provincie met 380.000 inwoners, daaraan hebben maar wei nig Nederlanders een boodschap Een vergelijking van de verkiezings programma's van de tien kansrijkste partijen leert dat Zeeland er inder daad bekaaid vanaf komt. D66 pleit er zelfs voor de provincie af te schaffen. De democraten willen Nederland opde len in landsdelen. Zeeland behoort dan tot het landsdeel Zuid en daar kunnen de waterschappen ook nog wel bij. De programma's van SGP en Christen- Unie blijken het meest Zeeuws. De par tijen noemen daadwerkelijk Borssele en de Westerschelde. De ChristenUnie stelt dat in Nederland geen treinsta tions mogen worden gesloten. Arne- muiden, Kapelle-Biezelinge en Krab- bendijke worden niet bij name ge noemd, maar aangezien dat op het ogenblik de enige stations zijn die op nominatie staan om te worden geslo ten, mag de zin als puür Zeeuws wor den aangemerkt. En wat te denken van deze, uit het programma van de SGP: 'Goede landbouwgrond mag niet ontpolderd worden'. Geen enkel ander verkiezingsprogram- ma spreekt over ontpoldering. Met een beetje goede wil kan uit een aantal ge schriften wel worden opgemaakt dat er geen stations mogen worden geslo ten, maar om nu te zeggen dat elke par tij over deze kwesties een mening heeft... Als dat zo is, staat hij in ieder geval niet klip en klaar opgeschreven in het verkiezingsprogramma. Dat maakt een vergelijking op Zeeuw se thema's moeilijk. Want als de ene partij opschrijft dat ontpoldering uit den boze is, wil dat niet zeggen dat wie daarover zwijgt het wel prima vindt. Dat geldt ook voor onderwer pen als het voorzieningenniveau op het platteland, de visserij, de omvang van scholen, de biologische landbouw. De ene partij zegt iets over het één, de andere zegt iets over het ander. Verge lijken is onmogelijk. Er zijn wel thema's waarover alle par tijen iets zeggen. Vrijwel elke partij vindt dat een gemeentelijke herinde ling niet uit Den Haag mag worden op gelegd. Dat moet pas worden overwo gen als de gemeenten zelf - of liever nog de burgers - aangeven dat het no dig is. Elke partij staat ook stil bij de milieuproblematiek en de gevolgen voor het klimaat. Uiteindelijk is dat ook een Zeeuws item, omdat de zee spiegelstijging een reële bedreiging vormt voor onze laaggelegen provin cie. Daarvan lijkt elke politieke partij wel doordrongen, al verwoordt niet ie dereen dat even expliciet. Opvallend is dat bijvoorbeeld CDA en SGP om die reden de waterschappen onmis baar vinden, terwijl PvdA, SP en Par tij voor de Dieren deZe bestuurslaag - liever vandaag opheffen dan morgen. Een constante is ook kernenergie. Daarover zegt elke partij iets. Aan de ene kant van het spectrum staat Groen- Links. Die partij wil alsnog de kern centrale Borssele sluiten, ook al is een half jaar geleden een convenant geslo ten over het openhouden tot 2033. Je zou zeggen dat dat toch wel tot ieder een moet zijn doorgedrongen. Tegen hanger is de Partij voor de Vrijheid van Geert Wilders. Die vindt het bij bouwen van één kerncentrale niet ge noeg, hij spreekt meteen in meervoud. Een vergelijking per thema is niet mo gelijk, maar wel zijn er per partij vijf opmerkelijke punten uit het verkie zingsprogramma gehaald die van be lang zijn voor Zeeland. Wie weet trekt dat nog zwevende Zeeuwen over de streep. Gekozen is voor de partijpro gramma's van de tien partijen die het de laatste weken in de peilingen het beste deden. Oftewel: wat heeft de top tien in petto voor Zeeland? Ernst Jan Rozendaal Nieuwe kerncentrales hebben niet de voorkeur en krijgen geen finan ciële steun van de overheid 9 Vervoer op maat in landelijke gebie den, door beltaxi's en kleinere bussen 9 Referendum mogelijk maken in buurt, stadsdeel, gemeente en provin- 9 De provincie Zeeland gaat op in een landsdeel Zuid, de waterschap pen eventueel dok 9 Ruimte voor kleinschalige zieken huizen, maximum aanrijtijden ambu lances beter handhaven 9 Goede landbouwgrond mag niet ont polderd worden Visserij moet tijd krijgen om te ver duurzamen, Europese regels moeten in alle landen gelijk zijn 9 Verbod op drijfnetten en sleepnetten in visserij, netten drastisch verkleinen, geen uitbreiding viskwekerijen en con troles visquota door een Europese Mari ne- en Luchtmachtdienst 9 Bij olierampen op de Noordzeestranden kosten vergoeden voor het redden van olieslachtoffers 9 Kernenergie afschaffen, want te ge vaarlijk door afval- en veiligheidspro bleem 9 Waterschappen zijn overbodig en te kostbaar, dus opheffen 9 Overstap van gangbaar bedrijf naar biologische zorgboerderij sti muleren Zeeuwse kandidaat: Marleen Drijgers (nr 10) GROEP WILDERS i Minder gemeentelijke belastingen 9 Menselijke maat in het onderwijs, klei ne scholen 9 Moratorium op bouw nieuwe mos keeën, dus ook in Middelburg 9 Invoering districtenstelsel bij lan delijke verkiezingen 9 Nieuwe kerncentrales bouwen Geen Zeeuwse kandidaat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 23