PZC Hans Felius pareert de kritiek Hoondert kent prachtig seizoen Kopmannen van Delta/Frans Bevers staan onder druk Feyenoord hoopt op meespelen Lucius Derde keeper loopt zich warm bij AZ 20 Technisch directeur tennisbond wil de juiste mensen op de juiste plek duiven Podiumplaatsen baan wielrenners in wereldbeker Vayrynen weken uit de roulatie Vermindering inkorfcentra duivensport agenda Sneijder weer beschikbaar zaterdag 18 november 2006 de nieuwe generatie jonge spelers te werken. „Er is nooit gezegd dat hij niet met jon ge spelers kan werken. Maar hij is nooit naar jonge spelers wezen kijken. En op het moment dat hij ze wel zag trainen, was hij over hen en de coaches erg negatief. Dat zijn ze nooit vergeten, dus dat moet je als KNLTB in ogen schouw nemen. De pers speelde daarin een rol. Bogtstra heeft veel dingen goed gedaan, maar hij zei dingen over coaches in de pers. Als jij als werkne mer van de bond iets leest wat door een andere werknemer van de bond is ge zegd, zonder dat je het zelf hebt ge hoord, is dat niet netjes." Een verwijt aan u is: met vier spelers in de toptwintig luister je naar hen. Nu was het heel makkelijk om buiten de spelers om te gaan. „Dat is ook een misverstand. Om een goede captain aan te stellen, heb je twee partijen nodig: spelers en de KNLTB. De bond betaalt en organi seert. Bij Michiel Schapers (de voorgan ger van Bogtstra) was de KNLTB tevre den en de spelers niet. Nu was de KNLTB niet tevreden, dus hoef je de spelers niet te consulteren. Kwam het 'ontslag' onverwacht voor Bogtstra? „Dat kan niet. Hij zegt het wel, maar het kan niet. Contracten met de cap tain zijn ervoor een jaar. In 2004 was het absoluut niet zeker dat hij captain bleef en in 2005 ook niet. Maar als jij er op rekent dat je het wordt en je wordt het niet, dan kan ik me voorstellen dat het als een schok komt." Het ging hem meer om het idee van: ik kwam hier evalueren en praten over wat er moet gaan gebeuren. En in plaats daarvan stond ik na tien minu ten weer buiten. „Dat klopt. Dat hebben we in andere ja ren gedaan, maar ik kan uitleggen waarom dat nu niet is gebeurd. Het be sluit was genomen en dat werd breed gedragen door bestuur en directie. Tjerk had op de zondag van het Da- vis-Cupduel tegen Tsjechië - toen we 3-0 achter stonden en feitelijk gedegra deerd waren - gezegd dat hij graag door Gertjan van Geen en Fardau Wagenaar DEN HAAG - Hans Felius (51) lijkt als technisch directeur van de tennisbond KNLTB een koele, berekenende kikker. Het niet verlengen van het contract met Davis-Cupcaptain Tjerk Bogtstra, die tot tranen toe geroerd was op zijn zelf belegde persconferentie, versterkte dat beeld. „Ik handel in het belang van het Nederlandse tennis", zegt de uit Vlissingen afkomstige Felius. Hoe zijn de laatste weken voor u ge weest, na alle toestanden? Felius: „Zoals alle andere weken. Er was wat extra aandacht van de pers. Ik ben daar vrij makkelijk in. Ik heb het de laatste jaren vaker moeten doen." U lijkt koel. „Ik ben koel, maar dat gesprek voeren was niet koel. Slechtnieuwsgesprekken voeren vind ik niet echt fijn, maar het hoort bij mijn functie. Ik heb de hele re organisatie bij de KNLTB gedaan. Ik wil de juiste mensen op de juiste plek krijgen en het systeem zo aanpassen dat we als Nederland tegen de rest van de wereld spelen. Het vertrek van Bogt stra is dan hetgené wat de meeste publi citeit oplevert. Terwijl dit niet eens een ontslag was, wat wel gebeurt in reorga nisaties. Dit ging om het aflopen van een contract dat niet werd verlengd. Op het moment dat de beslissing is ge nomen, voer ik het uit. Wat de conse quenties zijn, boeit me niet. Ik sta ach ter de beslissing." Bogtstra was niet de juiste man op de juiste plek? „Hij was het wel, maar niet voor de toe komst, anders had hij een contract voor 2007 gekregen." Waarom niet? „Dat is wel bekend. Niet alle zaken die tussen werkgever en werknemer spe len, brengen we naar buiten. Dat heb ben wij als organisatie nooit gedaan en moeten we nu ook niet doen. Maar er zijn twee hoofdpunten. Het is een feit dat we zijn gedegradeerd na jarenlang met succes in de wereldgroep te hebben geopereerd. In die zin is een tijdperk af gesloten. Daarnaast moeten we lang zaam maar zeker nieuwe jongens inpas sen. De ontslagen David Cup-captain Tjerk Bogtstra zou niet geschikt zijn om met de nieuwe generatie jonge spelers te werken. Hans Felius zegt: „Er is nooit gezegd dat hij niet met jonge spelers kan werken. Maar hij is nooit naar jonge spelers wezen Bogtstra zou niet geschikt zijn om met kijken." foto Marco Hofste/GPD door wilde gaan. Dat zei hij andere ja ren nooit tijdens een ontmoeting. Hij had grote plannen voor 2007, onder an dere over het inpassen van de jonge jon gens. Dat wetende leek het me niet net jes om met hem af te spreken en om hem drie kwartier enthousiast te laten vertellen en dan aan eind van gesprek te zeggen: Leuk Tjerk, maar we gaan niet me je door. Als een bericht slecht is, is het slecht. Het was beter om di rect te zeggen waar het op stond en daarna in gezamenlijk overleg te tre den hoe we dat naar buiten brengen. Hij koos voor een persconferentie." Daarin bent u neergezet als boeman. Bogtstra heeft sympathie opgewekt. „Hij heeft getracht te zeggen dat Ri chard Krajicek het er als voorzitter top- tennis niet mee eens was. Dat is perti nent onjuist. Je denkt toch niet dat ik Krajicek zo ver krijg om naast me te ko men zitten, terwijl hij het niet met me eens is. Hij wilde het ongetwijfeld niet zo emotievol brengen, maar als iets on- verwacht komt en er zitten emoties bij, dan wekt dat reacties op. Voor mij is on begrijpelijk dat er geschreven is dat hem tennis is ontnomen. Wat een on zin. Hij was fulltime in dienst van de KNLTB en is om hem moverende rede nen naar het bedrijfsleven gegaan." Is uw imago belangrijk? „Voor de KNLTB wel. We moeten een betrouwbare organisatie zijn, die staat voor de dingen die ze doen en visie en beleid heeft. Van de technisch direc teur mag je verwachten dat die dat ver woordt." Is uw imago geschaad? „Ik denk het niet, maar dat kan ik niet beoordelen." Waarom is uw manier de goede ma nier? „Het is een manier die succesvol is. De uitspraak wordt me niet in dank afge nomen, maar ik denk dat topsport voor spelbaar is. Ik weet niet of iemand een toptienspeler wordt, maar met zulke goede coaches, infrastructuur, het aan tal mensen dat tennist en het beschikba re geld in Nederland, creëer je - als je vanaf twaalf jaar de juiste stappen zet - tophonderdspelers. Als je maar niet te gen elkaar vecht en hard werkt. Ik weet: als je een groep tophonderspelers hebt, haalt er eentje de toptien. Met eentje gebeurt dat niet." GPD SYDNEY - De Nederlandse baanwielrenners hebben drie po diumplaatsen behaald op de eer ste dag van de UCI wereldbeker wedstrijd in Sydney. Theo Bos prolongeerde zijn titel van vorig jaar op het onderdeel keirin. Tim Veldt en Wim Stroetinga pakten brons. Dit deden ze op de tijdrit over 1 kilometer (Veldt) en het onderdeel scratch (Stroetinga). Sydney is de openingswedstrijd van de UCI wereldbeker, die ver der wordt gehouden in Moskou (december), Los Angeles (janua ri) en Manchester (februari). Wereldkampioen Theo Bos ver sloeg de Australiër Ryan Bayley en de Duitser Rene Wolff op het onderdeel keirin. De 23-jarige Bos werd eerder dit jaar in Bor deaux wereldkampioen op de sprint en de keirin. In 2004 pak te Bos tijdens de Olympische Spelen in Athene de zilveren me daille op de sprint. Tim Veldt legde op de tijdrit over 1 kilometer beslag op de derde plaats. Hij moest de Brit Chris Hoy (goud) en de Zwitser Jason Queally (zilver) voorlaten. Vorig jaar eindigde de 22-jarige Veldt als tweede in Sydney. Veldt is de huidig Europees kam pioen voor beloften op dit onder deel. Een andere Europese kam pioen bij de beloften, Wim Schroetinga, werd derde op de scratch. De Bulgaar Vasili Kirylienka won, voor de Zwit ser Giuseppe Atzeni. De 21-jari- ge Schroetinga won vorig jaar nog in Sydney. Jens Mouris en Yvonne Hijgenaar grepen met een vierde plaats net naast een podiumplaats. ANP EINDHOVEN - PSV kan vier tot zes weken geen beroep doen op middenvelder Mika Vay rynen. De Fin is woensdag in het EK-kwalificatieduel van zijn land met Armenië geblesseerd geraakt. „Hij heeft een klein scheurtje in zijn hamstring. We zullen het afwachten, bij de een gaat het sneller dan bij de an der", zei trainer Ronald Koe man gisteren. Koeman mist van avond in het thuisduel met Ex celsior ook Ismail Aissati, die de laatste training voortijdig ver liet. GPD door Fred Rabout HEINKENSZAND - Hij is met zijn 39 jaar een jonkie in de dui vensport. Niettemin kent Theo Hoondert het klappen van de zweep. De duivenmelker uit Heinkeuszand pakte het afgelo pen seizoen de generale duifti- tel. „Ik had geen idee wat de dui vensport inhield", vertelt Hoon dert. „Maar ik kreeg verkering met Miranda Hermes (dochter van de bekende duivenmelker Cor Hermes) en als aankomend schoonzoon doe je wel eens wat GOES - Het bestuur van de afdeling Zeeland wil het aantal inkorfcentra voor de dag- en midfond (jonge duiven) terugbrengen. Het voorstel is om de dagfond met vijf centra te verminde ren en de midfond jong met acht. Dit werkt kostenbe sparend. Tijdens de najaarsvergade ring in Kapelle op vrijdag 24 november wordt over dit voorstel gesproken. Wat betreft het concept vluchtschema 2007 zijn er vanuit de verenigingen nog al wat opmerkingen geko men. Met name de lossings plaats Sourdun ligt onder vuur. Vaak raken de dui ven vanuitdie plaats het spoor bijster. Het bestuur wil wel vasthouden aan Sourdun als lossingsplaats. om in een goed blaadje te ko men, dus ging ik wel eens dui ven wachten in Lewedorp. Ik zag er op een bepaald moment ééntje van een enorme hoogte zo naai- beneden duiken. Dat maak te een enorme indruk op me." „Eind 1993 stond Cor met twin tig late jonkies voor onze deur aan de Vijverstraat in Heinkens- zand. Het jaar daarop werd ik lid van PV de Postduif in Lewe dorp, waar ik nog steeds lid ben. Het begin was overweldigend. Met een duif van Danker Rijk pakte ik op een concours vanuit Roye meteen de eerste prijs. Ik vroeg me af wat er nu zo moei lijk aan de duivensport was. Het was inkorven en gelijk pats, boem." Hoondert kende een mooi sei zoen, hoewel hij de generale ti tel in de vereniging aan Jaap de Vos moest laten. „Tot het laat ste concours op de Natoer bleef hef spannend. Jaap haalde het met een neuslengte. Toch kijk ik met tevredenheid terug op het seizoen. In het rayon werd mijn '205', een driejarige blauwe dof fer, dagfondkampioen. Daar naast werd mijn '719' een twee jarige blauwe duivin asduif van het rayon. Ze pakte dertien prij zen, miste slechts twee keer. Ze werd daarmee in de vei'eniging achtste op de vitesse, vierde op de midfond en tweede op de dag fond. Dan zit ook nog de 'Petta- chi' (genoemd naar de Italiaanse wielrenner) op mijn hok. Deze driejarige geschelpte doffer van Jaap de Vos is er ééntje waarop ik altijd kan vertrouwen." Kweekkoppels Theo Hoondert is geen 'mega- melker'. Hij begon het seizoen met zeventien vliegkoppels. Op datzelfde vlieghok zitten zes kweekkoppels, terwijl hij jaar lijks tussen de 50 en 75 jonge kweekt. Het speltype dat hij be oefent, is het weduwschap met doffers en duivinnen. Dat bete kent dus dat hij met zo'n 34 dui ven in actie kan komen. Zijn fa voriete spelsoort is de dagfond, maar zijn duiven zich ook op de midfond laten zien. „Overnacht heb ik ook wel een paar keer geprobeerd, maar dat was alleen maar om nog een paar puntjes te sprokkelen om generaal te kunnen worden. Dat is geen succes geweest. Met de jonge heb ik er tijdens de opleer- vluchten veel verspeeld. Van de vijftig bleef maar de helft over. Sterk deden ze het op de laatste Orleans, toen ik in de vereni ging de eerste zes prijzen pakte. Ik had er negentien ingekorfd, dertien stonden er op de uit slag." Eindstanden Rayon 4. Hokkam- pioenschappen. Oude duiven: Vites se: 1. D. Wagenaar, 2. J. Steenhard, 3, J. van Maldegem. Midfond: 1J. Steen hard, 2. D. Wagenaar, 3. Mattie de Wit te. Dagfond: 1. Th. Hoondert, 2- A. Ha- ze, 3. C. Hermes&Zn. Overnachtfond: 1. C. Hermes&Zn, 2. J. Poelman, 3. H. Westveer. Jonge duiven: Vitesse: 1. D. Wagenaar, 2. C. Witte, 3. J. Steen hard. Midfond: 1. comb. de Witte/Minnaar, 2. Jaap de Vos, 3. Hans de Vos. Natoer: 1. Jaap de Vos, 2. H. Koks, 3. L. Verwei-Filius. Duifkampioenschappen. Oude dui ven: Vitesse: J. van Maldegem. Mid fond: J. Steenhard; Dagfond: Th. Hoondert. Overnachtfond: C. Hermes&Zn. Jonge duiven: Vitesse: C. Witte. Midfond: Ellie v.d. Swaluw. Natoer: Jaap de Vos. Generaal Hok: 1. D. Wagenaar, 2. Mattie de Witte, 3. Jaap de Vos. 4. J. van Maldegem, 5. comb, van Belzen. Generaal Duif (oud): 1. Th. Hoondert, 2. Jaap de Vos, 3. Mattie de Witte. Verenigingsklassementen. PV De Eendracht Terneuzen. Oude duiven: Vitesse: OA: J. Moes; A: J. Moes; Duif: D. Deurwaarder. Midfond: OA: comb. DelzenneA/erpoorte; A: J. Moes; Duif: comb. Bentz/de Schepper. Dag fond: OA: D. de Smet; A: J. Moes; Duif: J. Moes. Overnachtfond: OA: P. Leunis; A: P. Leunis; Duif: P. Leunis. Jonge duiven: Vitesse: OA: J. Moes; A: J. Moes; Duif: D. Deurwaarder. Mid fond: J. Moes; A: J. Moes; Duif: J. Moes. Natoer: OA: J. Moes; A: J. Moes; Duif: J. Moes. Generaal Hok: 1J. Moes, 2. comb. Bentz/de Schepper, 3. comb. Geelhoedt/Snap. Generaal Duif: J. Moes; Koch trofee: D. Deur- wparder; Pladdet trofee: D. Deurwaar der; Wisselbokaal rekenaar: J. Moes; Meesters trofee: J. Moes. Winnaar zesdaagse: J. Moes. zaterdag Hokkenshow De Scheldevliegers Vlissingen. Verkoop van superbonnen van nationale en internationale top pers. Locatie: clubgebouw Zuidbeek- seweg Vlissingen. Aanvang: 14.30 uur. Tentoonstelling De Noordster Yer- seke. Locatie: van Tienhovenstraat Yer- seke. Aanvang: 16.00 uur. Bonnenver koop zaterdag 21.00 uur. Kampioenendag PV De Eendracht Terneuzen. Locatie: 't Keldertje aan de Baandijk Terneuzen. Aanvang: 16.00 door Frits Bakker GOES - Aan de vooravond van twee belangrijke ontmoe tingen durft Jan Kikken het wel te zeggen: het Zeeuwse driebandenteam in de eredivi sie heeft de hoge verwachtin gen nog niet waargemaakt. Het viertal van Delta/ Frans Bevers wil met de top mee doen en kan zich niet veel mis stappen meer veroorloven. Morgen komt het team van Tapperijke, de verrassende nummer drie van de ranglijst, naar Goes. „We moeten win nen om weer dicht bij de top drie te komen", rekent team leider Kikken voor. Op de Brabantse tegenstander uit Hoeven heeft Delta nu een achterstand van drie punten. Bij, winst van de Zeeuwen is de kloof bijna gedicht. Vreemd De matige start is vooral te wijten aan mindere optredens van Roland Forthomme en Jean Paul de Bruijn. „Het is vreemd dat we in de Bel gische competitie veel beter spelen", erkent De Bruijn. „We hebben deze week alle bei partijen boven de twee ge middeld gespeeld." Forthom me haalde de vijftig carambo les in negentien beurten. Dat niveau heeft de kopman van Delta in de Nederlandse eredi visie nog lang niet gehaald. Het wachten is vooralsnog op uitschieters van Forthomme en De Bruijn, die in gescoor de punten worden overtrof fen door Peter de Backer en Henk Habraken. De Backer, dit jaar aangetrokken en on miskenbaar een aanwinst, is met zijn zes winstpartijen nog ongeslagen. Met zijn moyenne van 1.570 staat de Belg nog net in de toptien van beste spelers tot nu toe. Die ranglijst wordt aangevoerd door Daniel San chez (2.027), Torbjöm Blom- dahl (1.960), Eddy Merckx (1.792) en Eddy Leppens (1.788). De Belg Leppens is de kop man van Tapperijke en mor gen dus in Oekenburgh te be wonderen. In de eredivisie heeft hij tot nu toe het partij record op zijn naam. Leppens haalde tegen Coklu de vijftig punten in twaalf beurten, wat gemiddeld 4.166 betekent. Leppens finishte vooral heel sterk met 34 punten in zijn laatste vijf beurten (series van 12,1,11,1 en 9). Ver weg Jan Kikken onderstreept het belang voor Delta/Frans Be vers om morgen de volle winst te halen. „Een week la ter moeten we tegen Van Wan- rooy, de koploper van de ere divisie. Ik moet er niet aan denken dat we uit die twee wedstrijden geen punten ha len, want dan zijn de koplo pers ineens ver weg." De partijen voor morgen in Goes zijn: Forthomme-Lep- pens, De Bruijn-De Kleine, De Backer-Philippoom, Ha- braken-Wijnen. door Barry van der Hooft ROTTERDAM - Erwin Koeman moet vandaag flink puzzelen om een representatief elftal op de been te brengen. AZ komt van avond op bezoek in de Kuip en het is de vraag of dat duel in een eerlijke strijd zal uitmonden. De trainer heeft een waslijst aan afwezigen en moet wellicht ook zijn aanvoerder Theo Lu cius missen. „Toch hoeven wij niet bang te zijn voor AZ." Naast de langdurig afwezigen Castelen, Vlaar, Collen en Schreuder ontbreken ook De Gu zman, Vincken en Saidi door blessures. De Guzman heeft nog te veel last van vocht in zijn en kel, Vincken kan pas maandag zijn rentree maken bij Jong Feyenoord en Saidi keerde deze week met een knieblessure te rug van een interland met Tune sië. De vele blessures zijn dé trainer vooral een gevolg van het feit dat Feyenoord vrijwel ie dere wedstrijd op de toppen van de tenen moet lopen. „Wij moe ten iedere keer tot de laatste mi nuut alles geven. Sommige spe lers zijn daardoor nu overbelast en daarnaast heb je ook nog een hoop overbodige interlands. Da: zien we nu wel weer met Saidi." De trainer van Feyenoord kan voorlopig ook geen beroep doen op de geschorste Buijs. De mid denvelder ging afgelopen week akkoord met een schorsing van drie wedstrijden, nadat hij Vites- se-spits Danko Lazovic in het gezicht had geslagen. De meeste zorgen maakt Koe man zich over Theo Lucius. De aanvoerder nam Feyenoord de afgelopen weken diverse keren bij de hand, maar kampt nu met een liesblessure. Vandaag wordt bekeken of hij fit genoeg is. GPD Theo Hoondert, hier met zoon Siebe en één van zijn duiven, kende een mooi seizoen, hoewel hij de generale titel in de vereniging aan Jaap de Vos moest laten. foto Dirk-Jan Gjeltema van onze sportredactie ALKMAAR - AZ-doelman Kha- lid Sinouh is waarschijnlijk niet op tijd fit voor de wedstrijd Feyenoord-AZ van vanavond. Hij liep vorige week een spier- verrekking op. Gisteren ver scheen hij niet op het trainings veld. Hij beperkte zich tot krachttraining. Mocht Sinouh niet kunnen spe len, dan wordt hij vervangen door Job Bulters die vorige week tegen Heracles ook al in het veld kwam toen Sinouh ge blesseerd uitviel. Bulters is in de AZ-selectie de derde keeper, maar omdat ook eerste keeper Joey Didulica nog altijd afwezig is (hij is herstellende van een hersenschudding), zou de 20-ja- rige Haarlemmer vanavond zo maar in de basis kunnen staan in de Kuip. Of de jonge doelman bestand is tegen de druk van een vol Feye- noord-stadion? „Dat weet je niet van tevoren", zegt trainer Louis van Gaal. „Bulters heeft nooit in die omstandigheden ge speeld, dus pas na afloop weet je of hij die druk aankan." Vandaag zal Sinouh aan een laatste test worden onderwor pen. Is hij niet fit, dan gaat A-ju nior Guido den Ouden (17) mee naar Rotterdam als reservedoel man. GPD AMSTERDAM - Wesley Sneij der lijkt fit genoeg om morgen te spelen tegen FC Twente. De middenvelder van Ajax moes! met een lichte knieblessure afha ken voor het oefenduel van Oranje met Engeland (l-b- waardoor hij plaats maakte voor de rentree van Clarence Seedorf. Gisteren trainde Sneijder weer voluit mee. Edgar Manucharyan is geblesseerd teruggekeerd van de interland met Finland. In de met 1-0 verloren EK-kwalifica- tiewedstrijd liep de Armeense Ajacied liesklachten op. Het is onduidelijk wanneer hij weer kan spelen. Manucharyan was na een lange periode van blessu res eindelijk weer fit. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 20