Het gemis wordt niet minder Nuff Said toont op nieuw dubbelalbum ingetogen kant Objecten om aan te raken en boterpakjes van keramiek M. Dierickx in leiding hogeschool Statenlid gaat landschap doen Zorgen CDA over drankgebruik Schouder gebroken bij ongeval Haags gesprek over Pechiney lost niets op Raoul Kreemers bij het monument voor zijn overleden broer Etienne in de berm van de Kwistenburg tussen Wolphaartsdijk en Goes. foto Dirk-Jan Gjeltema achtergelaten, zo beseft Raoul maar al te vaak. Hij is niet alleen zijn broer en maatje kwijt maar ook alles wat daarbij hoort. Zo zal hij nooit kunnen dansen met de bruid van zijn broer, nooit op kraamvisite kunnen gaan bij zijn broer. Het verlies slijt niet, zo zegt hij. „Het wordt niet minder." Marian beaamt die woorden. „Er is echt een stuk uit je lichaam weg, uit je le ven." De dood van zijn broer betekende ook het einde van het wedstrijdzeilen voor Raoul. Na die fatale zesde juni deed hij nog eenmaal mee aan een wedstrijd en dat was het dan. „Het gevoel was weg", zegt hij eenvoudig. Ook op het water miste hij zijn broer en zijn maatje, vult Marian aan. De laatste tijd ontmoet Raoul steeds meer mensen die Etienne nooit gekend hebben. Die zelfs niet eens weten dat hij ooit een broer heeft gehad. Hij moet dan uitleggen dat Etienne meer was dan alleen maar een broer. Dat valt vol gens hem niet mee want hoe leg je dat uit. „Hoe maak je duidelijk welke band wij hadden?" Een goede vriendin raadde hem een tijd terug aan mee te doen aan het tv-pro- gramma Ik mis je van de EO waarin nabestaanden terugblikken op het le ven en de dood van overleden dierba ren. In dat programma praten ze over hun overleden geliefde door middel van interviews, videomateriaal en foto's. Na de nodige bedenktijd meldde hij zich aan. Herinneringen Raoul is heel blij dat hij heeft meege werkt aan het programma. Hoewel het ook heel zwaar was, zegt hij daar direct achteraan. Al die herinneringen aan zijn broer kwa men weer boven, al die emoties, al dat verdriet. Maar hij en zijn ouders heb ben ook gelachen, geeft hij grif toe. Want er zijn tijdens de opnames bok heel veel leuke herinneringen opge haald. Raoul waarschuwt iedereen om zondag 26 november naar het programma te kij ken. Dan kunnen ze zien hoe Etienne was, zegt hij eenvoudig. „Dan kunnen ze zien hoe hij liep, hoe hij lachte." Sinds de dood van Etienne is de Goese- naar vaker geconfronteerd met verkeers slachtoffers in de directe omgeving. Vijf, zo zegt hij na enig rekenen. Ma rian: „Allemaal jonge mensen." Telkens als Raoul hoort of leest van een verkeersslachtoffer denkt hij, 'o shit, daar gaan we weer'. Dan beseft hij ook dat die nabestaanden een vreselijk zwa re tijd tegemoet gaan. Marian knikt en vertelt dat zij nu weet dat iedereen op z'n eigen manier rouwt. „Mannen rou wen anders dan vrouwen. En kinderen ook weer andex's." Raoul: „Maar het ge mis blijft." In de Nieuwe Kerk in Middelburg wordt morgen, vanaf 14.00 uur, een bij eenkomst gehouden voor nabestaanden van verkeersslachtoffers. Nabestaan den, hulpverleners en politie voeren daar het woord. zaterdag 18 november 2006 VLISSINGEN - Oud-politieman M. Dierickx is tijdelijk benoemd tot lid van het college van bestuur van de Hoge school Zeeland (HZ). Hij is sinds zijn vertrek als korps chef van de regiopolitie Zeeland in 2003, lector sociale vei ligheid aan de HZ. De (tijdelijke) versterking houdt verband met het overlij den van voorzitter J. Mandos. Komende tijd moet de HZ antwoord geven op een aantal ontwikkelingen, zoals een nieuwe onderwijsopzet, de eventuele terugbetaling van ten om-echte ontvangen overheidssteun, samenwerking met andere hogescholen en Zeeuwse onderwijsinstellin gen en de oprichting van een Unvex'siteit Zeeland. Gezien zijn bestuurlijke kermis en ex-varing met veranderingen binnen een ox-ganisatie, wordt Dierickx inbreng in het col lege van bestuur zinvol geacht. A. de Buck tx-eedt op als waarnemend voorzitter. MIDDELBURG - G. van der Giessen uit Veere wordt de nieuwe voorzitter van de stichting Tuin van Zeeland. Zij is opvolger van P. Fi'aanje, die uit Zeeland vertrokken is. Van der Giessen is nog tot maart 2007 lid van Provinciale Staten voor D66 en voorzitter van de statencommissie Ecologie en Water. Zij wil zich in de toekomst onder meer gaan inzetten voor een landschappelijk mooier Zeeland. Dat komt goed overeen met de doelstellingen van de stich ting, die onder meer probeert te bex-eiken dat Walcheren met ere het px-edikaat van Nationaal Landschap kan voe ren. SLUIS - Het CDA in de gemeente Sluis is verontrust over het stevige dx-ankgebx-uik van West-Zeeuws-Vlaamse jon- geren van veertien en vijftien jaar.Uit een ondei'zoek van de Zeeuwse welzijnsorganisatie Scoop blijkt dat twintig px-ocent van deze jongex*en in het café, een andei'e horeca gelegenheid of thuis meer dan tien glazen alcohol per keer achterover slaat. Sluis heeft binnen deze doelgroep het hoogste drankge bruik in Zeeland. De Sluise chiïsten-democx-aten willen daarom dat handhavend wordt opgetreden tegen de vex-- koop van alcoholische dranken aan jongeren onder zes tien jaar. De gemeente Sluis, de politie en de dii-ectie van het Zwin College in Oostburg kondigden een paar weken geleden maatregelen aan om het alcohol- en dxugsge- bxuik van scholieren x-ond de school aan banden te leg gen. Zo krijgen hardleerse scholieren een boete als ze rondom de school met een blikje bier worden betrapt. Te vens gaat de politie intensiever surveilleren om de handel in softdrugs bij de school aan te pakken. Het CDA denkt echter niet alleen aan sancties. De Sluise christen-democraten zien een taak weggelegd voor de jeugdopbouwwerker en een nog op te richten jeugdraad. KAPELLE - Een 39-jarige man uit Kapelle heeft gister ochtend tegen half negen op de Dijkwelseweg in Kapelle waarschijnlijk zijn schouder gebroken bij een bedxijfson- geval. Hij stond op de laadbak van zijn vx-achtwagen orr enkele trossen los te halen. Vermoedelijk verloor hij daar bij zijn evenwicht en viel op straat. Het slachtoffer if naar het ziekenhuis in Goes gebracht. Band presenteert cd in Middelburg De opvallendste bijdrage aan de expositie levert Gabriella Kis. foto Dirk-Jan Gjeltema door Rolf Bosboom GOES - Het kunstenaarscollec tief Stichting G2A is al enkele jaren in Goes actief. In Den Bosch bestaat een deels verge lijkbaar gezelschap: het Stede lijk Overleg Kunstenaars, kort weg Stok. De organisaties heb- een uitwisseling op touw ge zet, met als eerste resultaat een expositie van Bossche kunste naars in het G2A-pand. Het initiatief past in het streven van de stichting om uiteenlopen de samenwex-kingsverbanden op te zetten. Begin volgend jaar or ganiseren G2A-kunstenaars ook een tegententoonstelling in Den Bosch. De huidige expositie in het mooie - maar helaas ook tijdelij ke - ondex-komen in de J.P. Coen- straat heet Den Bosch goes Goes en is samengesteld door Sylvy van Bochove en Eva Bon- neur. Dat zijn, niet toevallig, twee Stok-leden met een Zeeuw se achtei-gx-ond. Van Bochove, die haar kleurrij ke fotografie exposeert, is in Koudekex-ke gebox-en en verhuis de al tijdens haar jeugd naar Brabant. Bonneur is in Vlissin- gen geboren, bracht haar jonge jaren grotendeels door in 's-Gra- venpolder en bezocht het Goese Lyceum. In 1994 ging ze naar de kunsta cademie in Den Bosch, waar ze nog altijd woont en werkt. Vo rig jaar nam ze deel aan het kunstproject op het Bellamy- park in Vlissingen, ter gelegen heid van het 35-jarig bestaan van De Piek. In Goes is ze pre sent met collage-achtige werken op papier, met vexvx-eemdende fi guren en raadselachtige teksten. De opvallendste bijdrage aan de expositie levert Gabxiella Kis, met haar beelden en objecten die bedoeld zijn om aan te ra ken, zoals het Cuddle-instru ment. Het werk is sterk fysiek, met niet zelden een seksuele on dertoon, maar dan wel op een vrolijke manier. Zie bijvoor beeld het textielstuk The choice you can make. Boterpakjes Patx-ick Lijdsman heeft een dui delijk provinciaal element in de tentoonstelling gebracht, met zijn keramiekversie van de Zeeuws Meisje-boterpakjes. Ver der laat hij zien thuis te zijn in uiteenlopende disciplines, met onder meer. een installatie, foto grafie en gedichten, die her en der op de vloer liggen Slechts het water/ kan mij zo/ schaamte loos omhelzen'). Ook het werk van Janneke Sprenkels trekt de aandacht. In de hal is een serie schilderijen te zien van vrouwen, steevast naakt en met de ogen gesloten of afgewend. In een van de vroe gere klaslokalen hangen foto's waarop Sprenkels zelf - ook gro tendeels naakt - figureert en di verse wezenlijke emoties ver beeldt, met vaak mooi resultaat. Op de tentoonstelling zijn ver der sculpturen van Wim van Hassel, fotografie van Jee Mol en lichtobjecten en zeefdrukken van Marieke Petex's te zien. Expositie: 'Den Bosch goes Goes', t/m 9 december bij Stichting G2A, J.P. Coenstraat 5, Goes. Geopend: vr.-zo., 12-17 uur. Wim van Hassel is zondag 26 november aanwezig. door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Aan nieuw materiaal heeft de band Nuff Said zelden gebrek. Zanger en gitarist Marijn Slager schrijft ogenschijnlijk moeiteloos het ene nummer na het andere en al jammend komt het trio ook re gelmatig tot iets wat de moeite waard is om verder uit te wer ken. Het wekt dan ook niet echt verbazing dat de groep mox-gen in Middelburg een heus dub belalbum presenteex't. Of ei genlijk: twee cd's tegelijk, want Ebony en Ivory zijn ook af zonderlijk verkrijgbaar. Toch is er onmiskenbaar sprake van een twee-eenheid, wat al blijkt uit de titels en de - mooie - overeen komstige vormgeving. De cd's zijn te beschouwen als eikaars tegenhanger. Ebony laat het vertrouwde werk horen: ste vige en puntige rocksongs, inge nieus opgebouwd met veel tem powisselingen, lustig citerend uit de rijke pophistorie, met de pakkende melodieën waax-op Nuff Said het patent lijkt te heb ben. Ivory toont juist een verras send ingetogen kant, in het ver- lengde van bijvoorbeeld Stripes, het slotnummer van het (titello ze) album dat anderhalf jaar ge leden uitkwam. „Het idee is op zich fantastisch: een dubbelaar, maar je moet het nog wel even uitvoeren. Dat was een pittige klus", zegt drummer Willy Berrevoets, het enige bandlid dat nog in Zeeland woont. Doordat hij zijn eigen op namestudio heeft (Avalanche, in het Middelburgse buitenge bied), is hij veel betrokken bij cd-opnames van voornamelijk Zeeuwse bands. Hij staat erom bekend snel het juiste geluid te vinden. Als het om eigen werk gaat, is dat een stuk lastiger voor hem. „Je bent er zo dix'ect bij betrokken, dat je af en toe niet meer weet of het nu goed is of niet. Dan heb je even een paar extra oren nodig." De basis van veel nummers wox'dt in Amsterdam gelegd, waar Marijn Slager thuis zijn ei gen opnamefaciliteiten heeft. Dat materiaal is vooral gebruikt door Emile Calon In de berm aan de Kwistenburg tussen Wolphaartsdijk en Goes herinnert een monument aan Etienne Kreemers. Acht jaar geleden, op zaterdag 6 juni 1998 werd de zeventienjarige broer van Raoul daar aangereden. Zevenentwin tig uur later overleed hij, nadat artsen van het Dijkzigtziekenhuis in Rotter dam de knop op de beademingsmachine op nul hadden gezet. Sinds die dag mist Raoul zijn broer. Een gemis dat maar niet minder wordt. Raoul en de bijna andex*halfjaar oudex'e Etienne waren meer dan bi'oex's. Wij wa ren echt maatjes, blikt de Goesenaar te rug. Zijn moeder Marian (48) knikt be vestigend. „Overal waar Etienne was, was Raoul en omgekeerd." De twee deelden bijna alles. Ook hun passie voor water. Beiden waren lid van de zeeverkenners en beiden hadden een eigen zeilbootje waarmee ze zelfs bij temperaturen tegen nul graden het wa- V erkeersslachtoffer ter opgingen. Die bewuste zaterdag wa ren die twee even rxiet samen. Raoul had de week daarvoor iets te veel kat tenkwaad uitgehaald bij de zeevex'ken- ners en was geschorst. Zijn broer ging wel. Op de terugweg van het Veerse Meer naar Goes gebeurde het. Etienne viel met zijn fiets en werd aangereden door een automobilist. Verschrikt Raoul herinnert zich die dag maar al te goed. In de namiddag kwamen zijn ouders verschrikt thuis, vertelden dat er iets ergs gebeurd was met Etienne en redexi samen naar Rotterdam. Daar op de intensive care zag hij zijn broer aan de beademingsmachine liggen en besef te dat hij 'er heel heel slecht aan toe was'. Een dag later stierf hij en reden de drie familieleden terug naar huis. De dood van zijn broer heeft een leegte voor Ivory. De drums werden bijvoorbeeld later in de studio toegevoegd. „Dat is wel spannend en lastig, want meestal begin je met de bas- en drumpartijen. Nu ge beurde het achteraf en dan moet je wel eivoor zox-gen dat je pre cies het goede gevoel te pakken hebt. De harde nummers heb ben we met z'n dxieën in de stu dio ingespeeld." Sfeerrijk Ivory is een sfeerrijke en deels akoestische plaat geworden, waax-op de sterke melodielijnen en de opvallende, vaak hoge stem van Slager nog beter naar voren komen. Er is veel gebruik gemaakt van allex'lei effecten en extra instrumenten, maar ook van gastmxxzikanten, voor onder meer de vioolpartijen. Aan een van de nummers heeft Marlies Schuitemaker, bekend van Idols, een bijdrage geleverd. Ook op Ebony is de rijkelijke in zet van allex-lei effectappara- tuur hoorbaar. Een van de Ixoog- tepunten is Ocean vieween bijna zweverig nummer. Opval lend is ook de afsluiter: Every where U go I.go, een soort dance- nxxmmer, nauwelijks nog herken baar als Nuff Said. „Toen Ma rijn het liet horen, moesten we eerst hard lachen, maar we von den het toch wel leuk. Daarom hebben we het afgemaakt en op de plaat gezet." Drie nummers van de cd's, waar- onder de Ebo?xy-openingstrack Boom!, zijn volgend jaar ook te horen in de speelfilm Nadine van regisseur Erik de Bruvn. „De x-eacties op de set waren heel positief", zegt Berrevoets. De band werkte eerder mee aan De Bruyns film Wilde mossels (2000). Nuff Said kan samen met Blof, Racoon en Gox-efest gex-ekend tot de vaandeldragers van de popmuziek die in Zeelkand is geworteld. Begin dit jaar mocht het drietal een NightLiveXS Award in ontvangst nemen als beste live-act van het land, gebaseerd op de mening van bijna 10.000 muziekliefhebbex-s. In de categorie beste album ein digden ze als tweede, na Ra coon. Ondanks alle waardering is Nuff Said bij het grote pu bliek nog niet echt bekend. 3FK pikt de muziek xxauwelijks op ei de videoclip die vorig jaar bi het nummer Come on werd ge maakt, is nergens te zien ge weest. „Ik snap het niet. Er za ten toch lekkere wijven in", zeg Berrevoets. „We zijn een beetj een undergroundband gewox den." De groep versleet al drie platen maatschappijen. Ebony en Ivor worden nu op het eigen labc Avalanche Music uitgebx-ach Bexi-evoets rekent, ondanks h€ grote vertrouwen in de kwalite: van de albums, niet op commex ciële wonderen. „We hebben ee vaste gx-oep volgei's en we hope dat die groep nog wat grote wordt, maar verder verwachte we helemaal niets. Onze enig intentie is het maken van moo: liedjes. Zoals de nummers vei schijnen, zo zijn ze. Daar z geen enkel commercieel ide achter." Cd-presentatie Nuff Said, morgt in café 't Schuttershof in Midde burg. Aanvang concert (met Ebt ny- en Ivory-set): 17.00 uur. Nuff Said, met (vlnr) bassist Michiel Slager, drummer Willy Berrevoets en zanger/gitarist Marijn SI ger. rfnor Jeffrey Kutterink GOES - Met lege handen zijn ge deputeerde M. Ie Roy (PvdA, eco nomie) en wethouder C. Seijbel gisteren teruggekeerd uit 3oi; Den Haag. Ze zouden spreken met minister Wijn van economi sche zaken over de problemen bij Pechiney, maar hij had ande reverplichtingen. Daarom heeft de directeur-gene raal van het ministerie met de Zeeuwse bestuurders gespro ken. Op de agenda stond de ho ge energieprijzen waardoor alu miniumsmelter Pechiney en kunstmestfabx'iek Yara Sluiskil in de problemen komen. .Het was een gesprek over een moeilijke materie", zegt Le Roy. Ze doelt daarmee op de com plexiteit van het energievraag- sluk. Financiële steun is vanwe ge Europese regelgeving rxiet mo gelijk. Moederconcern Alcan zette Pe chiney eind oktober in de ver koop, omdat het de stroomprij zen in Nederland te hoog vindt. M Handreikingen van het Rijk aan een consortium van negen be drijven zijn volgens Alcan onvol doende. „We hebben een compliment ge maakt over de oplossingen die minister Wijn heeft geboden. Wijn is daarin ver gegaan", uïï meent Le Roy. Ze zegt dat ook de minister erg teleurgesteld is over het besluit van Alcan om Pechiney te verkopen. Maar veel mogelij kheden om Pechiney en Yara te helpen zijn er volgens Le Roy niet. „Het enige dat we kunnen doen is zorgen dat Zee land voor bedrijven aantx*ekke- lijk genoeg is om zich er te vesti- en om er te blijven. Dat heeft meer te maken met vergun ningen, bijvoorbeeld door proce dures te versnellen. Gedeputeer de Suurmond is bezig met dere gulering." Wat het px-ovinciebestuur kan IZeiti (l°en is 'zorgen dat mogelijke ko- tijtb pers van Pechiney weten dat Zeeland goede vestigingsvoor waarden heeft', benadrukt Le „Het visitekaartje van Zee land is een betrouwbare over- ilieid, goed opgeleide medewer kers die trots zijn op en loyaal zijn naar hun bedrijf." SÉ i. kunst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 19