^eere torpedeert zeejachthaven Zorgen om komst nieuwe terminal Een wielrenner eet veel taartjes Van Zandbrink bezoekt actiegroep tegen ontpolderen Michael Boogerd over de vloer Sinterklaas -jfterparty Hulster Cantorij sluit koorfestival inBredene af Aflan past niet in landschap tussen Domburg en Westkapelle Verzet Dierenbescherming tegen levende kerststal 15 Debatteam redt het niet Agressieve Lewedorper gestraft Dienstverlening in Kapelle is goed 2nd influenZ trekt genoeg publiek Praatmorgen hartpatiënten Verkoping voor Roemenië Michael Boogerd ging met leerlingen van De Wegwijzer de Rabobankbus in. Robin de Vos (met bril) staat links achter hem. door Rob Paardekam HEINKENSZAND - Hij zat er een beet je onwennig bij. Michael Boogerd, Neer- lands beste wielrenner, laat liever de pe dalen rondgaan dan dat hij voor een klas vol kinderen zit. Toch maakte hij gisteren een uitzondering. De sportman kwam naar christelijke basisschool De Wegwijzer in Heinkenszand om Robin de Vos uit groep 8 te ondersteunen bij zijn spreekbeurt. Robins vader Piet is chauffeur bij de Ra bobank-wielerploeg en had zijn zoon al een paar keer voorgesteld om zijn spreekbeurt op school over het wieler- team te houden. Nadat hij een paar keer de boot had afgehouden, hapte zoonlief onlangs toe. Robin stuurde een mailtje naar Michael Boogerd en toen daar nog eens een telefoontje van Piet overheen kwam, kon de geboren Hage naar geen nee meer zeggen. Hij wilde de jongen wel komen steunen. Zodoende zaten de twee gisteren gebroe derlijk naast elkaar voor de klas. Boo gerd leek het nog het spannendst te vin den, maar Robin gaf achteraf toe dat hij toch ook wel zenuwachtig was geweest. „Ik heb Michael al best vaak ontmoet, maar dit was toch wel heel bijzonder." Robin vertelde alles wat hij weet over de Raboploeg. Dat die in 1995 door Jan Raas is opgericht, bijvoorbeeld. En dat er vier ploegleiders, twaalf masseurs, twee chauffeurs, vier dokters, zes meca niciens en één pr-man in dienst zijn. En natuurlijk dat Michael Boogerd twee etappes in dé Tour de France heeft ge wonnen en twee keer Nederlands kam pioen is geworden. Op dat moment zag de wielrenner zich genoodzaakt om even in te grijpen. „Dat was drie keer." Robin liet zich. niet van zijn stuk bren gen en vertelde vrolijk verder. Over het eten bijvoorbeeld. Zo stonden veel van zijn klasgenoten er toch wel van te kij ken dat de wielrenners een half uur voor de wedstrijd beginnen met vijf taartjes (bijvoorbeeld appeltaart) eten. Het ontbijt bestaat uit een flink bord pasta of zes boterhammen. Robin wist verder te vertellen dat een fiets onge veer zeven kilo weegt en al gauw twaalf duizend euro kost. Elke renner heeft er drie plus nog een speciale fiets voor de tijdritten. Na het luisterdeel mochten de klasgeno ten van Robin een kijkje nemen in de bus van de Rabo-ploeg. Boogerd wilde meegaan, maar kon zich nauwelijks door de menigte op het schoolplein wor stelen. Alle kinderen wilden een handte kening op hun foto of petje. Zo vaak komt er tenslotte geen beroemdheid langs. Terug in de schoolklas mochten de kin foto Willem Mieras deren vragen stellen aan de wielrenner. Een bloemlezing: Hoe oud ben je? (34). Ben je zenuwachtig voor een wedstrijd? (Ja, zeker bij belangrijke ritten). Kun je tegen je verlies? (Ja). Op dat laatste wil de een jongen wel verder ingaan. „Als je zo goed tegen je verlies kan, waarom probeer je dan toch te winnen?", wilde hij weten. „Omdat winnen het leukst is", antwoordde Boogerd. „Het heeft ge woon weinig zin om boos te zijn als dat niet lukt." Toen brak een spannend mo ment aan. Wat voor cijfer kreeg Robin voor zijn spreekbeurt? Dat beoordelen gaat op de Wegwijzer op een heel demo cratische manier. Juf Kirsa de Jonge noemde steeds een cijfer op, en kinde ren die vonden dat hun klasgenoot dat cijfer verdiende, konden hun hand op steken. Ze begon bij de zes, maar de handen bleven omlaag. Een zes en een half dan? Nee dus, pas bij 'tien min' gin gen alle handen de lucht in. Zo gingen de kinderen naar huis met foto's en een handtekening en Robin met een mooi cijfer op zak. _jn: ISSINGEN - Om te vieren il Sinterklaas weer in het land i,organiseert Speelcircus Bam- vanavond een Sinterklaas lier Disco Party. nderen mogen vanaf 17.00 ir komen feesten in het speel- radijs aan het Baskensburg- tin, Kinderen betalen 3 euro Iree; hun ouders of begelei ders 1.50 euro. il'LST - Koorstichting Canto- rij der Basiliek uit Hulst treedt morgen op tijdens het koorfesti- ral inBredene (B). Het festival in cultureel cen- Staf Versluys begint om 5.00 uur. De Cantorij verzorgt afsluiter van het festi- ral Rond 16.30 uur worden, on eer leiding van dirigent A. de lort, composities van onder an- fere Mozart, Liszt en Fauré ge- tongen. Het koor wordt bege- eiddoor pianist H. van Roeijen, Se ook solo zal optreden, ondagochtend verzorgt de Can- jrij met een a cappella-pro- na de hoogmis in de kerk i Bredene-Dorp. De mis be- Jtom 11.00 uur. L_ Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB middelburg Tel: 0118-493000 Fax: 0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl De Dierenbescherming vraagt de plaatselijke afdelingen in het land extra alert te zijn op het ge bruik van dieren in kerststallen. Gemeentebesturen zouden aan vragen moeten weigeren. In de standaardbrief die de lokale af delingen daarvoor kunnen ge bruiken, wordt expliciet verwe zen naar incidenten rond kerst stallen, zoals de brand in Prin senbeek twee jaar geleden. Twee schapen konden toen met hulp van passanten ternauwer nood ontsnappen uit de aange stoken kerststal. Ook noemt de vereniging de kerststal in Don gen waar ook geprobeerd is brand te stichten. Beschut Voorzitter A. Eefting van de Zeeuws-Vlaamse Dierenbescher ming geeft gehoor aan de lande lijke oproep. Haar organisatie houdt levende kerststallen in de regio nauwlettend in de gaten. Daarbij let de Dierenbescher ming met name op de aanwezig heid van voldoende drinkwater en voer. Ook is het belangrijk dat de dieren beschut staan. Eef ting beaamt het risico dat die ren gestrest raken. „Het plezier van de mens mag niet prevaleren boven het wel zijn van het dier. Dat is ook strij dig met de kerstgedachte", al dus Eefting. De gemeente Sluis heeft inmid dels drie vergunningen verleend voor kerststallen in Groede, Oostburg en Aardenburg. „Daar in hoeft niet vermeld te worden of er levende dieren worden ge stald, maar in het verleden was dit wel het geval", zegt gemeen tewoordvoerster M. Reinhoudt. „Burgemeester Sala zal de op roep van de Dierenbescherming bestuderen, maar tot nu toe heb ben wij nog nooit klachten ge had over het welzijn van dieren in kerststallen. De eigenaren zijn doorgaans zuinig op hun beesten." Bij de gemeente Hulst is tot nu toe één aanvraag binnengeko men om tijdens de kerstmarkt le- •vende dieren in de Hulster bin nenstad te gebruiken. „Het gaat dan niet om een traditionele kerststal, maar om een aantal elanden", zegt gemeentewoord voerster M. van Bunder. Het col lege van burgemeester en wet houders heeft nog geen besluit genomen over de aanvraag. men, wil niet zeggen dat de ge meente de deur definitief dicht gooit. „Het is misschien moge lijk om een zeejachthaven te ma ken aan de zuidkant van West kapelle", zegt Bostelaar. „Al leen is dat nautisch moeilijk, hebben we ons door Rijkswater staat laten vertellen. De haven zou daar te dicht bij de vaargeul komen te liggen." Mede-initiatiefnemer H. van den Tol is teleurgesteld. „Het is een heel proces geweest. Het wa ren ambitieuze en gecompliceer de plannen. We hebben met ver schillende overheidsinstanties te doen. Het is niet makkelijk om het iedereen naar de zin te maken. We onderzoeken wel of er aan de zuidkant nog mogelijk heden zijn." Met dat onderzoek maken de ini tiatiefnemers geen haast, zegt Van den Tol. „De kust ten noor den van Westkapelle moest in 2008 worden aangepakt omdat de kust versterkt moet worden. Aan de zuidkant bestaat die ur gentie niet." Mogelijke oplossing Het project werd gepresenteerd als mogelijke oplossing voor die kustversterking. De jachthaven zou als een soort golfbreker die nen. Bostelaar erkent dat een jachthaven goed zou kunnen zijn voor de economie en het toe risme. „Aan de andere kant komt de toerist ook naar Wal cheren juist vanwege het land schap. Ga maar eens bij Dom burg op de Hoge Hil staan en kijk naar Westkapelle. De aan leg van zo'n jachthaven zou ook wel eens contraproductief kun nen werken." Bovendien heeft de gemeente raad ervoor gekozen om de kust tussen Westkapelle en Domburg aan de zeekant te versterken, zegt Bostelaar. Voor de aanleg van een jachthaven was het no dig geweest om een 'superduin' ter hoogte van Hof Domburg en de golfbaan aan te leggen. Dat duin zou 750 meter lang, twee honderd meter breed en veertig meter hoog moeten worden. [^NEUZEN - De Dierenbe- lenuing roept gemeentebestu- j op geen toestemming te ver- ■fu voor het opzetten van ^stallen met levende dieren. tijdelijke huisvesting van de Egten, die de kerstsfeer bij het Iskelend publiek moeten ver- °"j jren, is vaak provisorisch en eoorzaakt veel te veel stress in i; de dieren, aldus de vereni- s a «orNadia Berkelder flDDELBURG - Er komt geen «jachthaven tussen Westka- le en Domburg. Zo'n haven jjohet landschap te veel aantas- Bheeft de gemeente Veere gis- i bekendgemaakt. Volgens mder J. Bostelaar (PvdA) in de provincie en het water- p het met de gemeente eens jt een jachthaven in dat ge- ifd niet past. „Als daar een chthaven komt, wordt* het hele jakter van de kust aangetast. - hebben voor dat gedeelte ast gekozen voor de ontwikke- tefebg van natuur. Aan de ad-westkust van de gemeente toeristische ontwikkeling wel ogelijk." hide jachthaven niet ten noor- a van Westkapelle mag ko- zaterdag 18 november 2006 ZIERIKZEE - Het' debatteam van de Pontes Pieter Zee man uit Zierikzee heeft de derde en laatste voorronde van het Nederlands Kampioenschap niet overleefd. Het trio won weliswaar twee van de clrie debatten, maar bleef in het totale puntenklassement net onder de cruciale elfde plaats steken. In totaal streden er gisteren in Tilburg der tig teams om een plek in de finale op 9 december in Lei den. Volgens debater Maite Timmermans schoot haar team mo gelij k tekort in helderheid, argumentatie en presentatie. Op die onderdelen werd eveneens beoordeeld. MIDDELBURG - Een 31-jarige inwoner van Lewedorp is gisteren voor mishandeling en bedreiging van zijn ex-vriendin door de politierechter veroordeeld tot een voorwaardelijke werkstraf van zestig uur. Bovendien moet hij haar 147 euro schadevergoeding betalen. Het incident vond op 8 juli plaats op een boerderij in Le wedorp. De vrouw kwam die dag met haar paarden naai de boerderij en zocht de man op in de stal. Er ontstond een ruzie die escaleerde in een handgemeen. De man zou de vrouw tegen een menwagen hebben geduwd, die vervol gens op haar been belandde. Ook zou hij haar bedreigd hebben met een stok. De man erkende gisteren tijdens de zitting een slaande be weging met zijn vuist te hebben gemaakt. De officier van justitie eiste zestig uur werkstraf, maar de politierechter legde de Lewedorpenaar de werkstraf voorwaardelijk op. Daarbij hield hij rekening met het blanco strafblad van de man en de rol van de vrouw in het incident. KAPELLE - Een 7,9, een dikke voldoende dus. Zo hoog scoort de dienstverlening van de gemeente Kapelle onder gebruikers, blijkt uit een enquête waaraan 182 klanten hebben meegedaan. Niet minder dan 92 procent is tevre den over de wachttijden en 75 procent vindt de openings tijden prima. Het laagste cijfer dat bezoekers gaven, was een 5 (drie keer) en het hoogste een lü (negen keer). Ook al is de tevredenheid zo groot, Kapelle gaat nog pro beren het beter te doen door een enkele dag in de week 's avonds de publieksbalie' te openen. Wellicht gebeurt dat donderdagavond tot 20.00 uur. Op donderdag is de balie al laat open, tot 18.00 uur. Of de gemeente zoekt aanslui ting bij de koopavond in Kapelle op vrijdag. Avondopen stelling hangt af van de kosten. KWADENDAMME - Popfestival 2nd influenZ wist gister avond genoeg bezoekers te trekken. En dat op een nieuwe plek, De Burcht in Kwadendamme, én met een hogere en treeprijs, vijf in plaats van twee euro, Voorzitter Pascal de Punder van 2nd influenZ was tevreden. ,,We hebben in anderhalve week 150 kaartjes verkocht in de voorver koop." De bands namen ook nog eens ruim honderd aan hangers mee. „Zo veel mensen als er nu zijn, hadden we in De Klomp in Ovezande - de vorige locatie - niet meer kunnen toelaten." In De Burcht mogen 350 bezoekers. De entreekaartjes zijn inclusief busvervoer vanuit Goes, alle dorpen van Borsele, Vlissingen/Middelburg én terug. Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Pax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl 'nternet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Afwikkeling vrachtverkeer belangrijkste vraagstuk voor Nieuwdorp door Harmen van der Werf NIEUWDORP - De komst van het havenbedrijf South Sea Ter minal in Vlissingen-Oost roept vragen op bij de dorpsraad Nieuwdorp. Op zich heeft de bewonersorga nisatie niets tegen uitbreiding van de economische activiteiten in het naastgelegen haven- en in dustriegebied, geeft secretaris H. van Dam aan. „Vlissingen- Oost is belangrijk voor de werk gelegenheid, ook voor inwoners van Nieuwdorp. Dat mag je niet vergeten." Maar dat ontslaat de dorpsraad niet van de verplichting om de gevolgen van nieuwe ontwikke lingen in de gaten te houden, al dus Van Dam. „Wij zijn dan ook wel genoodzaakt te reageren op de vergunning voor nieuwko mer South Sea Terminal. An ders heb je niets meer om op te rug te komen." Scaldiahaven South Sea Terminal, een samen werkingsverband van de Vlaam se havenbedrijven Sea-Invest en Zuidnatie, komt aan de Scaldia haven. De firma gaat stukgoed, contai ners en andere vracht behande len. Havenschap Zeeland Seaports wil halverwege 2007 met de bouw van de eerste kade beginnen. De dorpsraad Nieuwdorp wil voor de vestiging van South Sea Terminal garanties wat betreft: de geluid- en lichtproductie, de afwikkeling van het verkeer, de opslag van gevaarlijke stoffen en de zichtbaarheid. „De verlich ting komt dertig meter hoog", weet Van Dam. „De containers worden tot zeven stuks opgesta peld. De containerkranen krij gen al met al een hoogte van honderd meter. De terminal wordt zichtbaar vanuit Nieuw dorp, ook al zit er een groengor- del tussen." Lawaai Dat de haventerminal te zien zal zijn, is niet het ergste in de ogen van. de bewonersorganisa tie. Ze is vooral beducht voor een toename van geluidoverlast. Van Dam: „Zo vragen we ons af of het lawaai van het overslaan van de containers niet naar ons terugkaatst." Als het om geluidhinder gaat, baart een toename van vracht verkeer de dorpsraad nog het meest zorgen. Het merendeel van de vrachtwagens voor South Sea Terminal zal vlak langs de westkant van Nieuw dorp rijden, over de weg van en naar de oude vuilnisbelt. „Het zou veel beter zijn", stelt secre taris Van Dam, „als vrachtau to's niet meer over die weg hoeven te rijden, maar vanaf de Sloeweg rechtdoor naar Vlissin gen-Oost kunnen. Dat zou ons heel wat geluidoverlast van verkeer besparen." De Borselse wethouder M. Vermue-Vermue (CDA, verkeer) laat weten zich wel in dat idee te kunnen vinden, maar het is niet zomaar te realiseren. In het verlengde van de Sloeweg lopen belang rijke leidingen en ook wat be treft de verkeersafwikkeling ligt het niet eenvoudig. De Sloeweg sluit er aan op de tun nelweg en deze kruising is al druk. „We gaan daar binnen kort nog over praten met de pro vincie en havenschap Zeeland Seaports", meldt Vermue- Vermue, „waarbij we niet alleen naar de gevolgen van de vesti ging van deze nieuwe terminal willen kijken, maar naar het he le gebied." door Wout Bareman ZAAMSLAG - Gedeputeerde W. van Zandbrink (kust en na tuur) heeft de afgelopen dagen informeel overleg gevoerd met leden van het actiecomité tegen ontpoldering. Actieleidster M. de Feijter uit Zaamslag ontving de gedeputeerde thuis. „We heb ben hem duidelijk gemaakt dat er helemaal niets is veranderd aan onze argumenten, ook niet na het gesprek." Het ging. benadrukte Van Zand brink, om een kennismakings gesprek. Eerder deze week sprak hij ook informeel met te genstanders van de ontpolde ring op Zuid-Beveland. Van Zandbrink verzekerde de actievoerders dat de commissie- Maljers, die zoekt naar alterna tieven voor de ontpoldering en die oplossingen moet aandragen voor verbetering van de getijden- natuur, in december met een ad vies komt. Van Zandbrink: „Ik heb Maljers onlangs nog gespro ken. Hij heeft gemeld dat de tijd te kort is om alle alternatieven uit te zoeken. Het komt er zo goed als zeker op neer dat hij zijn bevindingen bij ons op tafel legt en dat wij daar verder mee aan de slag moeten; de zaken dus verder moeten aanpakken." Verrast Volgens De Feijter was de gede puteerde verrast over het feit dat in de polders rond Zaamslag veel ambitieuze, jonge boeren ac tief zijn, die er niet over peinzen hun landbouwgrond op te offe ren voor natuurcompensatie in het kader van de verdieping van de Westerschelde. „Volgens mij keek hij daar van op. Iedereen denkt dat het gaat om boeren die al blij zijn als ze hun grond kwijt zijn, omdat die toch niks oplevert. Maar niets is minder waar. Daarom is er ook enorm veel verzet tegen het inlaten van zout zeewater in de polders. Dat (Advertentie) Den Dekker Muziek KAPELLE" 0113-330330 www.dendekkermuziek.com tast de vruchtbaarheid van de grond eromheen enorm aan." Het actiecomité wees Van Zand brink ook nog eens nadrukke lijk op het brede draagvlak dat het onder de Zeeuwse bevolking heeft verworven. „Dat wordt trouwens steeds breder. We heb ben niet alleen een kleine 30.000 handtekeningen tegen de ontpol dering verzameld, na die actie krijgen we nog steeds steunbe tuigingen binnen." Mooie woorden De gedeputeerde verzekerde het comité dat hij met hen in ge sprek wil blijven. „Hij respec teert ons standpunt, zegt hij. Tja... dat zijn mooie woorden." .Het was goed om voeling te heb ben met de tegenstanders" zegt- Van Zandbrink zelf over het kennismakingsgesprek, „maar hun opmerkingen hebben me niet verrast. Ik kan hun gevoe lens, als boerenzoon, heel goed inschatten. Maar ik zat daar in functie, dat is toch anders." MIDDELBURG - Hartezorg, de vereniging van hartpatiënten, houdt op 21 november een praat morgen. Deelnemers kunnen er van ge dachte wisselen over de proble men die mensen met een hart ziekte hebben. Ook familiele den, partners en vrienden zijn welkom. De bijeenkomst begint om 10.15 uur in de Zeeuwse bi bliotheek in Middelburg. AAGTEKERKE - De stichting Hulp aan Roemenië houdt don derdag 23 november een verko ping waarvan de opbrengst naar Roemenië gaat. Er wordt van alles verkocht, van speelgoed tot kerstkaarten. Ook is er dit jaar een kraam met nieuwe dames- en kinderkle ding. De verkoping wordt gehou den in verenigingsgebouw Ami- citia in Aagtekerke en duurt van 13.00 tot 16.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 15