PZC Eisen aan vestiging van bedrijven Loze beloftes zijn grootste gevaar Het kan best, als je maar betaalt z;ran^ca/éMaandmenu 23,50 Utefano s November Fietspad langs Kanaal tussen Middelburg en Veere Middelburgse bedrijventerreinen bijna vol Werkstraf voor bezit kinderporno Middelburg tegen asielbeleid Politie zoekt nog steeds sporen Vragen PvdA over plutonium Botendieven wacht gevangenisstraf Mmrwwfrojrfiirfff.fi/ Tel. 0118-63 33 25 Wij geven u de helft cadeau! zeeuwse almanak Stemmen Redactie: 0113-315649 #w.pzc.nl - n| postbus 31, 4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; 7eeuws-Vlaanderen: 0113-315570; Nationaal: 020-4562500. lezersservice: 0800-0231231 donderdag 16 november 2006 editie Walcheren toorNadia Berkelder 0)DELBURG - Op het oude jaagpad tussen Middelburg en Veere komt misschien toch nog «n fietspad. De gemeenten Middelburg en Veere willen onderzoeken of dat mogelijk is. „Het is een belang rijke fietsroute en een belangrij ke toeristische voorziening", zegt de Middelburgse wethou der F. Streng (WD). Drie jaar geleden boorde de pro vincie de plannen voor een fiets pad de bodem in. Het was te duur, was toen het argument. Het pad zou anderhalf miljoen euro kosten. Streng wil samen met zijn colle ga uit Veere onderzoeken of het mogelijk is om een beroep te doen op een subsidie. „We we ten natuurlijk dat het een dure affaire is." Tussen Middelburg en Veere lag net als tussen Middelburg en Vlissingen een jaagpad. Het is na de oorlog gesloten omdat het niet meer begaanbaar was. Het is een populair fietstochtje. Van Middelburg naar Veere, door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Bedrijven met minder dan 25 personeelsleden per hectare komen niet meer in aanmerking voor aankoop van I op een Middelburgs be drijventerrein. Door aan de vestiging van be drijven voorwaarden te verbin- hoopt de gemeente Middel- j efficiënt om te kunnen springen met de beschikbare Alleen bedrijven die 25 i per hectare opleveren, of bedrijven die moeten verhuizen vanuit andere delen van de stad, kunnen nog grond krijgen. Alleen als bedrijven kunnen aan tonen dat ze in de toekomst meer personeel krijgen, kan een uitzondering worden gemaakt. Volgens de gemeente blijkt uit gegevens van bestaande bedrij ven dat de eis van 25 personeels leden per hectare voor de mees ondernemingen makkelijk haalbaar is. De bedrijventerreinen in de ge meente zijn bijna vol. Het ter rein in de Mortiere wordt voor een groot deel opgeslokt door amusementscentrum ZEP en het bijbehorende voetbalmu seum en Miniatuur Walcheren. Het andere deel van de Mortiere is alleen bestemd voor winkels, op Arnestein is bijna geen .MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren oen 38-jarige inwoner van de Zeeuwse hoofdstad voor het be zit van kinderporno veroordeeld tot honderd uur werkstraf. Bi] de man werd vorig jaar op ll juli een groot aantal porno grafische afbeeldingen van jon- gemeisjes op zijn computer aan getroffen. De kinderpornoplaat jes had hij gedownload. In de strafmaat werd door de rechter rekening gehouden met privéomstandigheden van de Middelburger. (Advertentie) vanavond vanaf 17.30 uur Brasseriemenu met champignonsoep, citroenkip of geroosterde groenten en chocoladebrownie €12,50 of €10,00 (vegetarisch) reserveren: 0118 - 886 866 vanavond 19.30-20.30 uur Scandinavische sferen Kristalschedel" reizen in poezie, beeld en muziek naar Groenland en 'island met Claude van de Serge en Arlette Walgraef zaterdag 18 november Intocht Sinterklaas ook in De Drvkkery informatie over kinderboeken op internet: een nieuwe activiteit van Do Drvkkery; kijk op www.kjoek.nl Markt 511 Middelburg Toii8 886 886 grond meer over. Op Arnestein is dus niet meer zo veel grond, maar er staan of komen nog wel bedrijven leeg. De oude Praxis bijvoorbeeld. De gemeente pro beert voor die panden nog wel bedrijven te zoeken. Verder is er nog een stuk landbouwgrond dat grenst aan Arnestein. Ook dat kan in de toekomst nog wor den gebruikt. Volgens de gemeente komen op dit moment regelmatig aanvra gen binnen van nieuwe bedrij ven die veel ruimte in beslag ne men, maar waar weinig mensen werken. Het gaat vooral om be drijven die goederen opslaan. De Middelburgse Bedrijven Club (MBC) die bedrijven op Ramsburg en Arnestein verte genwoordigt, steunt de gemeen te. „Het is een wijs besluit", vindt voorzitter K. den Herder. Maar we dringen er wel bij de gemeente op aan dat ze zo snel mogelijk beginnen met het aan kopen van nieuwe grond voor bedrijven." Dat gebeurt niet, zegt wethou der H. Kool-Blokland. „We kij ken nog niet naar nieuwe grond. We richten ons eerst op herstruc turering van bestaande terrei nen, dat is ook een eis die het Rijk stelt. Op het moment kun nen we nog iedereen plaatsen. Verder moeten we beter gebruik maken van de ruimte die we nog hebben op bestaande terreinen. Als er op bestaande terreinen nieuwe bedrijven komen, houdt dat ook de kwaliteit van die ter reinen hoog." De Kamer van Bossenburgbewoners zijn niet blij met het nieuwe speelveldje dat achter Assumburg ligt. Het is modderig en de beloofde toestellen ontbreken. foto Ruben Oreel door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Een speelveldje voor Bos- senburg en Lammerenburg zou het moe ten worden. Maar achter de Assumburg ligt alleen blubber. Bovendien staan er niet de speeltoestellen die bewoners zijn beloofd, zeggen zij. Daimy wordt gevraagd nog eens te duike len over het rekje. Haar hoofd schuurt bij elke slag over de bodem. „En zij is pas negen. Mijn zoon is elf, die kan er he lemaal niks mee. Hij zei meteen al dat het een saai veldje is. O kijk, daar is de jongste. Bo, wat vindt jij van het speel veldje?" Welk speelveldje, vraagt hij zijn moeder. Ilonka Poepéle weet genoeg. „Ons speel veldje is dus helemaal geen speelveldje." Bewoners van de Assumburg in Bossen- burg zijn boos. Twee jaar terug schreef kleine Quinty een brief naar de burge- meester. Die kon vast een fatsoenlijk speelveldje voor haar en haar vriendjes regelen. Er kwam antwoord: de gemeen te zou het veldje vernieuwen. Buurtbewo ners mochten toestellen uitkiezen. Poepéle was daarbij. „In plaats van het afgebrande klimrek kozen we een klimpi- ramide. Er zouden wipkippen komen, duikelrekjes en alles zou afgelopen voor jaar klaar zijn. Nou, dat is ten eerste al niet gelukt." De moeder heeft meer klachten. „De dui kelrekjes zijn te laag om te kunnen duike len. De wipkippen komen pas als ze er el ders in de stad mee zijn uitgespeeld. De bal rolt onder het doel door. En het erg ste is nog dat ze het gras hebben omge ploegd en dat ze pas volgend voorjaar nieuw gras zaaien. De kinderen, soms zijn ze echt met dertigen, moeten dus nog een halfjaar in de blubber spelen. Of op straat. En er zouden houtsnippers ko men. Nu liggen er kleischelpen en die zijn echt vreselijk scherp." Natuurlijk heeft ze de gemeente gebeld. „Die zegt dat zaaien geen zin heeft. Maar dat is onzin. Op campings zijn ze ook vol op aan het zaaien. Als je maar betaalt. Daarbij, in Lammerenburg kan het toch ook?" Dat steekt de Assumburgers misschien nog het meest. In Lammerenburg kunnen de kinderen kiezen uit vijf verschillende speelveldjes. „Stuk voor stuk met de mooiste en duurste houtsoorten. En alle maal meteen klaar." Raadsvragen Reden voor CDA-raadslid M. de Zwarte om een rits vragen voor het college op te stellen. In de commissievergadering van vanavond wil hij onder meer weten of de kwaliteit speelmateriaal samenhangt met de OZB-waarde van omliggende wo ningen. Lammerenburg krijgt luxe toestellen om dat voor die wijk nog een speelbudget is, zegt wethouder E. Walrave. „Dat hadden we dertig jaar geleden voor Bossenburg ook. Maar ik wil hier best nog eens pra ten over het verdelen van speelbudget- ten." Volgens ambtenaar A. Riemens kan dat niet. „Speelbudget voor Lammerenburg is niet bedoeld voor andere wijken. Dat zou ook niet terecht zijn." „Als de duikelrekken inderdaad te laag zijn, kunnen we daar iets aan doen. Maar dit klimrek hebben buurtbewoners ge woon zelf uitgekozen. Dat veranderen we niet. Net zo min als het gras. Dat kiemt in de winter niet, dus kunnen we pas daarna weer gaan zaaien. Maar ge lukkig maken kinderen daar in de winter toch een stuk minder gebruik van." De verkeersoverlast in de Gravestraat stelt de ge meente Vlissingen voor een reeks problemen. Het verminde ren van de drukte lijkt, vreemd genoeg, nog het kleinste. Aan zienlijk moeilijker zal het wor den het vertrouwen van de be woners te herwinnen. door Maurits Sep Twee keer zo veel auto's in de Gravestraat, is de conclusie van verkeerstellingen. Bewoners kij ken er helemaal niet van op. Ze hadden het voorspeld voordat de Koningsweg in oktober vorig jaar openging als tweede ontslui ting voor de binnenstad. En ze roepen het sinds de opening ook al maanden. Het is drukker, luidruchtiger en onveiliger ge worden. Wethouder M. Walraven van ver keer erkent het gelijk van de be woners zonder omwegen. Maar dat ze gelijk hebben gekregen, is een pijnlijke constatering voor het gemeentebestuur. Voor al omdat de bewoners de ge meente nu met recht kunnen ver wijten dat zij niet goed heeft ge luisterd naar de waarschuwin gen uit de buurt. Op de informatiebijeenkomst, dinsdagavond, trof het verwijt vooral Walravens voorganger, P. van der Maden. Hij had toch toegezegd dat de Gravestraat geen doorgaande route zou wor den? Hij had toch beloofd dat die alleen gebruikt zou worden door mensen die in de buurt moeten zijn? Welnu, stelden buurtbewoners vast, het is an ders uitgepakt. En zij zijn er de dupe van. Walraven draagt de erfenis van Van der Maden met zich mee en zit nu met een reeks problemen. De verkeersdrukte in de Grave straat verminderen, is op dit mo ment het meest acute. Daarom heeft ze daarbij de hulp van de buurt zelf ingeroepen. De oplos sing wordt echter bemoeilijkt door een ander probleem: het geldgebrek van de gemeente. De wethouder gaf op de bijeen komst al aan dat ze geen centen heeft voor een complete herin richting van de Gravestraat. analyse Het moet dus bij kleine maatre gelen blijven. Dat maakt haar positie nog peni beler. Want het verminderen van de verkeersoverlast is slechts de eerste stap in een gro ter proces. Het uiteindelijke doel moet zijn, het vertrouwen van de buurt te herwinnen. Aan haar goede wil zal het niet lig gen, maar zonder geld kan Wal raven geen grote stappen zetten. En als de overlast te weinig af neemt dan wel te lang blijft du ren, raakt het geduld van de buurt echt op. Niet voor niets klonk dinsdagavond het drin gende verzoek 'snel' iets te doen, en niet nog eens maanden te wachten en nieuwe onderzoe ken te laten doen, hoe interes sant die ook mogen zijn. De grootste fout die Walraven kan maken, is, om de druk van de ketel te halen, snel en onzorg vuldig te reageren en toezeggin gen te doen waarvan ze niet nu al weet dat ze die later kan waarmaken. Dan zou ze dezelf de fout maken die haar voorgan ger Van der Maden kennelijk heeft begaan. Want of hij nu wel of niet beloftes heeft gedaan zon der ze waar te maken, de buurt heeft die indruk wel en daarmee is een vertrouwensbreuk met Bospaddestoelen crème soep Hertenbiefstuk met een smakelijke saus van rode port en tijm met een herfst garnituur Vanille crème brulée met kaneelijs en slagroom tel. 01 I8) 4I8 019 www.stefanos. nl over de sluizen en weer terug. De fietsroute aan de westkant van het Kanaal door Walcheren is nu niet zo aantrekkelijk. Langs het kanaal wordt op dit moment natuur aangelegd. Streng wil dat het jaagpad voor fietsers en voor wandelaars ge schikt wordt gemaakt. Koophandel en de Rekenkamer waarschuwden eerder dit jaar voor het dreigende gebrek aan bedrijventerreinen in Middel burg. Ook aan locaties voor kan toren is straks gebrek, consta teerde de Rekenkamer. Alleen op Veldzigt en op de strook langs het spoor aan de Kanaal- weg is nog ruimte voor nieuwe kantoren. MIDDELBURG - De gemeente Middelburg doet mee aan een actie van gemeenten tegen het asielbeleid. Op het bin nenhof in Den Haag worden vrijdag dertig silhouetten ge plaatst, als symbool dat er een schaduw over de regeling hangt. Ook bij een aantal gemeentehuizen zijn de silhouet ten te zien. Maar niet in Middelburg, zegt wethouder A. de Vries (PvdA). „De voorbereidingstijd was daarvoor te kort." De actie is een initiatief van twee kunstenaars uit Deventer. Zij willen dat de regering een generaal pardon uitspreekt voor asielzoekers die al langer dan vijf jaar in Nederland zijn. De Vries gaat wel naar Den Haag om het protest kracht bij te zetten. „We zijn het niet eens met het feit dat gemeenten de problemen op hun bord krijgen. Het gaat om geld, maar ook om de problemen van die mensen zelf." Middelburg is één van de gemeenten die asielzoekers opvangen die geen recht meer hebben om in een asielzoekerscentrum te verblijven, maar wel legaal in Nederland zijn. Vandaag komt minister Verdonk (WD) van vreemdelingenzaken naar Middelburg voor de verkie zingscampagne. De wethouder zal haar niet ontmoeten. „Ik heb de minister al eerder gesproken. Het is mij toen duidelijk geworden dat er met haar over dit onderwerp niet te praten valt." TERNEUZEN - De Turkse vrouw die zondag bij een ge weldsmisdrijf in haar woning in de Gouwestraat in Ter- neuzen om het leven kwam, is de 30-jarige Nel-min Kutlu. Volgens politiewoordvoerster E. Boot waren er gisteren nog geen aanwijzingen die in de richting van een dader wijzen. Het afgezette gedeelte van de Gouwestraat is vrij gegeven. In de bewuste woning is de politie nog op zoek naar sporen. Ook mensen in de leefomgeving van de vrouw en buurtbewoners worden nog gehoord. DEN HAAG - PvdA-Kamerlid Samsom gaat staatssecre taris Van Geel (CDA, Milieu) opheldering vragen over het voornemen van de kerncentrale Borssele om splijtstof met plutonium te gebruiken. Volgens hem nemen de vei ligheidsmarges van de kerncentrale daardoor af. Boven dien druist het volgens Samsom in tegen de verzekering die Van Geel de Tweede Kamer heeft gegeven dat voor het plutonium uit de kerncentrale Borssele een bestem ming buiten Nederland is gevonden. „Het is het één of het ander", zegt Samsom. „Of het plutonium heeft een be stemming en komt niet meer naar Nederland terug, of het is beschikbaar voor hergebruik door de kerncentrale. De Kamer dacht dat het één was en nu blijkt dat het twee is. Ik wil weten hoe dat zit. Want wat gebeurt er met het le vensgevaarlijke plutonium als het plannetje van de kern centrale niet doorgaat?" MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft een 29-jari- ge man uit Sittard-Geleen we gens diefstal van boten, boottrai lers, buitenboordmotoren en wa terscooters veroordeeld tot acht tien maanden cel. De diefstallen werden gepleegd in de Zeeuwse jachthavens Wol- phaartsdijk en Kamperland, maar de meeste nautische goede ren werden gestolen in Port Zé- lande in Ouddorp. Een 45-jarige vrouw uit Sittard-Geleen kreeg voor diefstal en heling 39 dagen cel, 240 uur werkstraf en zes maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf, met reclasserings- toezicht opgelegd. Haar 24-jari- ge zoon werd voor zijn geringe re rol bij de diefstallen veroor deeld tot vier maanden cel en 180 uur werkstraf. De 29-jarige man verkocht de spullen door aan internetklanten. Tegen de Limburger had het OM een lage re gevangenisstraf geëist. (Advertentie) Box uit te bouwen tot een 2 persoon boxspring of 2 aparte bedden. Ruimtebesparend, kwaliteit en luxe samengebracht in 1 product. Advertentie Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. W Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800 - 0231231 A t alfabet van Zeeland het gemeentebestuur ontstaan. De emoties liepen dinsdagavond hoog op en enkele bewoners zijn nu al ten einde raad. Walraven moet deze vertrou wensbreuk zien te lijmen. Haar optreden op de informatie avond was niet altijd even sterk. Ze bleek de historie van de kwes tie niet volledig te kennen en moest soms gissen naar de reden voor vroeger gemaakte keuzes. Eén fout heeft ze vooralsnog niet gemaakt: loze beloftes doen. Ondanks de zware, soms emotionele, druk van bewoners om snel te reageren op de kri tiek en de uitkomst van de ver keerstellingen,, heeft ze voor zichzelf enkele maanden be denktijd gecreëerd. De echte proeve van bekwaamheid legt Walraven daarom in februari af, wanneer ze haar definitieve plan presenteert voor de Grave straat. Het leuke van zo'n navigatie- apparaatje in de auto is datje er andere stemmen in kunt stoppen. Wie dat ivïl kan zich de verkeerde kant op laten sturen door de ondoorgronde lijke aanwijzig ingen van Jo- han Cruijff, grofstoffelijk la ten beledigen door Monty Py- tons John Cleese of via min of meer legale wegen laten lei den door Silvio Berlusconi. Nederlandse politici hebben ook de wervingskracht van het navigatiesysteem ontdekt. Jan Marijnissen van de SP („het is effe niet anders straks moeten we rechts af slaan"), Bas van der Vlies van de SGP („we gaan rechtdoor; koers houden, anders komen we nooit op onze bestem ming") en Marco Pastors van EénNL („u rijdt toch ook rechtszijn als richtingaan gevers verkrijgbaar. Het gevaar van een politicus in een navigatiekastje ligt na tuurlijk voor de hand. Grote kans dat 'ie na 22 november zegt„Zoek het nu zelf maar weer uit. Bijdragen voor deze rubriek: redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 31, 4460 AA Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 9