Corruptie remt aanpak armoede PZC Bankdrama nog niet ten einde PZC Strijd Irak slaat barstje in relatie VS en Vietnam Gezondheidstoestand van Fidel Castro (80) bron van speculaties Econoom Joseph Stiglitz: koe in Europa heeft het beter dan arme Afrikaan 16 november 1956 donderdag 16 november 2006 Van eerlijke globalisering is nog lang geen sprake. Dat moet an ders, zegt Joseph Stiglitz. De econoom, publicist en Nobel prijswinnaar raast door Europa om die boodschap te verkondi gen. door Thomas Olivier Zijn collega's noemen hem een rebel met autoriteit. Of: de enige econoom met de status van een rockster. Het zijn niet typeringen die als eerste opko men als Joseph Stiglitz de lob by van het Ambassadehotel in Amsterdam binnenwandelt. Klein van stuk, rond bebaard gezicht, brilletje en een vriende lijke glimlach. Zelf noemt de Nobelprijswin naar zich liever een academisch activist. Stiglitz heeft een mis sie. Op tournee door Europa pro moot hij zijn nieuwe boek, Ma king globalization work, kort maar krachtig vertaald als Eer lijke globalisering. En van dat laatste is op dit moment nog lang geen sprake, is de stellige overtuiging van Stiglitz. Hij kan het weten. Stiglitz. als hoogleraar verbonden aan de University of Columbia (New York), was vice-president en hoofdeconoom bij de Wereld bank - de kredietverlener van de ontwikkelingslanden - en reisde als economisch top-ad- vieur van president Clinton de wereld rond. In perspectief Reizen zet zaken in perspectief, zegt Stiglitz. „Je begrijpt niet hoe erg de situatie is totdat je ziet hoe groot de armoede in ont wikkelingslanden is. We kennen allemaal cijfers over de armoede in de wereld, maar cijfers zijn abstract. Over heel de wereld sterven mensen onnodig omdat ze geen merkmedicijnen kunnen betalen. Dat is de harde reali teit." Zijn getallen dan nutte loos? Nee, zegt Stiglitz, maar voorzichtigheid is geboden. Ge middeld genomen zijn we mis schien succesvol in het bestrij den van armoede, maar dat Nobelprijswinnaar Joseph Stiglitz schreef het zojuist verschenen boek Eerlijke globalisering. „Er is niet één magische remedie voor de armoede in de wereld", zegt hij. „We moeten ook de corruptie tegengaan. Zonder eerlijke overheden kom je nergens." foto Koen van Weel beeld kan vertekend zijn. „In China hebben we de armoede misschien meer dan gehalveerd, maar in Afrika is die verdub beld." U stelt dat het beter is om een koe te zijn in Europa dan een ar me in een ontwikkelingsland. Is het echt zo oneerlijk verdeeld in de wereld „Ja, zeker als je kijkt naar de fi nanciële situatie waarin de ar me landen zich bevinden. Een Europese koe ontvangt twee dol lar subsidie per dag. De helft van de wereldpopulatie moet het met minder doen. We zien niet hoeveel schade we in ont wikkelingslanden aanrichten met de landbouwsubsidies. Boe ren daar zijn er de dupe van. Te gelijkertijd leent het Westen gro te sommen geld aan die landen voor projecten die vaak niet wer ken." U heeft forse kritiek op krediet- verlenende instellingen als het IMF en de Wereldbank. Wat doen zij verkeerd „Ze verstrekken leningen in dol lars. Als de wisselkoers van een ontwikkelingland verzwakt, dan moet het meer dollars terug betalen. Zo'n land wordt dus op gezadeld met een schuld die het nooit kan terugbetalen. Daar naast stellen kredietverleners ir reële eisen. Het gaat om honder den voorwaarden die aan lenin gen vastzitten. Natuurlijk stelt elke bank eisen, maar veel maat regelen waarop het IMF en de Wereldbank aandringen, versjte ren de boel alleen maar. Terwijl ze goede plannen juist ontmoedi gen." Zoals? „Neem Brazilië. Dat land boekt enorme successen met biobrand stoffen op basis van suikerriet, maar wel met hulp van de over heid. Het IMF en de Wereld bank zeggen: hé. overheidssteun dat mag niet. Maar de VS heft wel een belasting van 50 cent per gallon (3,8 liter) op sui- ker-ethanol uit Brazilië en geeft 50 cent subsidie op eigen bio brandstoffen uit graan, terwijl die eigenlijk niet efficiënt ver bouwd worden in de VS." Wat moet er veranderen „De risico's liggen nu volledig bij de ontwikkelingslanden. Om te beginnen moeten leningen in de lokale munteenheid worden verstrekt. Dat voorkomt dat ont wikkelingslanden met onbetaal bare schulden worden opgeza deld als hun munteenheid ver zwakt." V erantwoordelijk Stiglitz: „Ten tweede moeten schuldeisers verantwoordelijk worden gesteld als een project door hun schuld mislukt. Dan moet de schuld worden kwijtge scholden. Het is niet meer dan logisch: als je een huis koopt en het valt uit elkaar dan hoef je ook niet te betalen." Vorig jaar was er Live8, een reeks concerten om de rijke lan den van de G8 er toe te bewegen de schulden van de armste lan den kwijt te schelden. Hoe be langrijk is de publieke opinie? „Live8 speelde een centrale rol bij het kwijtschelden van de schulden van ontwikkelingslan den. Dat was nooit gebeurd zon der die druk. Zolang je zulke schulden niet kwijtscheldt, kan een land nooit vooruit gaan. Een land als Moldavië bijvoor beeld; gaf op een gegeven mo ment 75 procent van zijn inkom sten uit aan de schuldenlast. Er was daar sprak van on-ontwik- keling, de situatie ging letterlijk achteruit." Zijn de problemen van ontwik kelingslanden de wereld uit als we de subsidies en importheffin gen afschaffen en hun schulden kwijtschelden? „Het is een deel van de oplos sing, maar zo simpel ligt het he laas niet. Er is niet één magi sche remedie. We moeten ook de corruptie tegengaan. Zonder eer lijke overheden kom je nergens. Neem het bankgeheim, daar spinnen corrupte overheden ga ren bij. We moeten afspraken maken om het bankgeheim te rug te dringen." „Uiteindelijk moet de wereld transparanter en democrati scher worden. We kunnen een succes maken van de globalise ring, maar er is nog een lange weg te gaan. Zolang we op een oneerlijke manier doorgaan, kunnen we één probleem oplos sen, maar dan doemt het volgen de alweer op." GPD van onze redactie buitenland De Amerikaanse regering verkeert in grote onze kerheid over de gezondheids toestand van de Cubaanse lei der Fidel Castro. Drie maan den na de 'tijdelijke machts overdracht' aan Fidels broer Raül weet Washington nog steeds niet wat Fidel man keert. Anonieme woordvoer ders van de inlichtingendien sten hebben begin deze week gesuggereerd dat Castro aan kanker lijdt, maar die bewe ring is door Cubaanse functio narissen meteen tegengespro ken. Een topfunctionaris van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington is even wel stellig: „Het .is kanker. Hetzij aan de maag, hetzij aan de darmen, hetzij aan de pancreas." Als Castro een che- mokuur krijgt, heeft hij hoog uit nog anderhalf jaar te le ven. Zonder zo'n kuur tussen de diïe en acht maanden, al dus het State Department. Het enige tastbare bewijs over de gezondheidstoestand van Castro is een videofilm pje van 28 oktober waarop een sterk vermagerde en erg oud geworden man is te zien. Castro heeft nog wel al zijn har-en en ook zijn baard is niet aangetast, hetgeen de be- wei-ing dat hij een chemokuur heeft ondei-gaan tamelijk on waarschijnlijk maakt. Maar veel meer indruk maak ten de moeizame bewegingen waarmee Castro zich voortbe woog. Toch zijn Amerikaanse artsen het er niet over eens wat de Cubaanse leider nu precies heeft. „Hoe kun je nou een goede voorspelling doen als je niet eens een juiste diagnose kunt stellen", formuleerde een van hen dezer dagen. Met veel belangstelling wordt uitgekeken naar 2 december. Op die dag wordt op Cuba de landing, vijftig jaar geleden, gevierd van het schip Gran- ma dat de revolutionairen van weleer op het eiland aan land zette. Een maand latei- was de val van dictator Ba-, tista een feit. Die tweede december moet ook de tachtigste verjaardag van Fidel worden gevierd. De verjaardag op 13 augustus was vanwege de darmopera tie van de Cubaanse leider op diens verzoek naar december verplaatst. Maar of Fidel aan die festiviteiten zal deel nemen is nog steeds onzeker. Een van Castro's trouwste volgelingen, parlementsvoor zitter Ricardo Alarcon, twijfelt er aan. De president herstelt en verwacht spoedig weer aan het werk te gaan, maar hij is nog te zwak om de festiviteiten bij te wonen. Alarcon: „Ik ga er van uit dat hij wordt uitgenodigd en als hij het bij zijn herstel programma vindt passen, zal hij wellicht komen." De woordvoerder van de com munistische partij, Fernando Ramirez, is veel beslister: „Het gaat steeds beter met hem en de geruchten dat hij niet van de partij zal zijn, zijn vals." Geen gewoon feest Een gewoon verjaardagsfeest je wordt het niet in Havana. In de VS wordt de aan- of af wezigheid van Castro vooral gezien als aanwijzing voor zijn werkelijke gezondheids toestand. Uit de manier waar op Cuba op het moment wordt geregeerd valt name lijk niets af te leiden. Het is opmerkelijk rustig op het ei land. Raul Castro heeft de macht gedeeld met parle mentsvoorzitter Alarcon, mi nister Perez Roque van Bui tenlandse Zaken en vice-pre sident Carlos Lage en dat kwartet houdt elkaar in even wicht. En Fidel gebruikt zijn herstel intussen om de staats hoofden van Venezuela en Brazilië, Chavez en Lula, te ontvangen. En om Daniel Or tega op te bellen om hem te fe liciteren met zijn verkiezing tot president van Nicaragua. Ortega's verkiezingssucces 'vervult ons volk met vreugde en is een klap in het gezicht van de terroristische regering van de VS', luidde Castro's fe licitatie. Het klinkt allemaal nog heel vertrouwd. GPD/RTR door Ans Bouwmans Het faillissement van Van der Hoop Bankiers vorig jaar december veroorzaakte een grote schok. De nasleep laat zich tot op de dag van vandaag voelen. Onbegrijpelijk, moppert een ge dupeerde rekeninghouder van Van der Hoop bankiers uit Noord-Holland. De curatoren die het faillissement onderzoe ken menen dat De Nederland- sche Bank (DNB) eerder had moeten ingrijpen, met name bij de onverantwoorde handel in zo genoemde winstvennootschap pen. De toezichthouder wast zijn handen echter in onschuld. Achteraf gezien had het beter ge kund, maar de DNB wist niet al les, zo luidt de verdediging. De ex-klant van Van der Hoop die niet met zijn naam in de krant wil, vindt het een gotspe. „Wel link (directeur DNB, red.) zegt: het is een hard gelag voor de spaarders. Maar hij heeft er zelf bij staan kijken!" Van der Hoop Bankiers, een be drijf in effectenkredieten dat uit groeide tot een kleine bank, kwam in 2005 plotseling in de problemen. De financiën en het management waren zwak. En al lerlei initiatieven die werden ge nomen om winst te maken, wa ren slecht doordacht en lever den vooral problemen op, aldus de curatoren, die onlangs een 235 pagina's dik rapport uit brachten over de teloorgang van de bank. Voor spaarders was dat alle maal niet zo duidelijk. Die kre gen pas iets in de gaten, toen Van der Hoop in mei 2005 een deal sloot met de Belasting dienst over een miljoenenclaim, die voortkwam uit de ondoor dachte handel in winstvennoot schappen. Die handel was be doeld om belastingvoordeel te verkrijgen, maar tussenpersoon Van der Hoop had verzuimd zijn eigen aansprakelijkheid voor het betalen van de verkoch te belastingschuld door de ko per goed af te dekken. De bank wist een schikking te treffen met de belastingen, maar het nieuws verzwakte de financiële positie van Van dei- Hoop nog verder. De bank werd nog een half jaar overeind ge houden, terwijl een nieuwe be stuurder op zoek ging naar een overnamekandidaat. Toen de overname afketste omdat de uit verkoren koper de risico's te groot achtte, trok De Nederland- sche Bank in december de stek ker eruit. De curatoren stellen in hun ana lyse dat de probleem-transac ties stammen uit 2001 en vanaf 2003 bekend waren bij de direc tie en commissarissen, bij de ex terne accountant Deloitte en bij de DNB. Er had toen al wat aan gedaan moeten worden. Of er strafrechterlijke fouten zijn ge maakt, wordt op dit moment on derzocht door het Openbaar Mi nisterie, dat zich verder in stil zwijgen hult over de kwestie. Belangrijker voor de gedupeer den is de vraag of het zin heeft om individuele bestuurders, toe zichthouders of de externe ac countant aansprakelijk te stel len voor de schade die is ont staan door het faillissement. Vandaag komen de curatoren bijeen met de schuldeisers en de rechter-commissaris om daar over te spreken. Vervolgens be sluiten de curatoren of ze na mens alle schuldeisers een zaak in gang zullen zetten. Doen ze dat niet, dan is de kans groot dat individuele schuldeisers naar de rechter stappen. De ban President George Bush be zoekt morgen Vietnam. Ruim dertig jaar na het einde van de oorlog is het land uitge groeid tot een belangrijke han delspartner van de VS. De spoken van het verleden zijn daarmee niet verjaagd. door Frank Hendrickx George Bush is de tweede Amerikaanse president die sinds de communistische overwinning in 1975 een be zoek brengt aan Vietnam. De eerste was Bill Clinton, de president die in de jaren ne gentig de diplomatieke be trekkingen met de voormali ge vijand weer herstelde. „Vietnam is niet alleen een oorlog", zei Clinton om zijn beleid te rechtvaardigen. „Vietnam is ook een land." Het historische bezoek van Clinton in 2000 werd een triomftocht. Vietnamezen kwamen met duizenden de straat op om de leider van het ooit zo gehate Amerika te zien. De komst van Clinton was pas een paar dagen voor zijn aankomst bekend ge maakt door de Vietnamese au toriteiten, maar hij werd door de bevolking onthaald als een superster. Het was een welko me afwisseling, want in eigen land was Clinton toen al verguisd vanwege zijn affaire met Monica Lewinsky. Het is de vraag of de eveneens aan geslagen George Bush, die een rondreis maakt door Azië, een vergelijkbaar ont haal krijgt in Hanoi en Ho Chi Minh Stad. Een voordeel heeft Bush met zijn voorgan ger gemeen: hij vocht nooit in Vietnam. Er kwamen 1,5 mil joen Vietnamezen en 58.000 Amerikaanse militairen om in de oorlog, maar Bush hoef de niet te gaan. Hij bracht zijn dagen door op een luchtmachtbasis in Texas, waar hij een pilotenop- leiding volgde. Het beleid van Bush heeft Vietnam geen kwaad gedaan. De twee landen zijn de afgelo pen jaren uitgegroeid tot han delspartners van belang. Ame rikaanse bedrijven exporte ren voor 6,6 miljard dollar per jaar naar Vietnam, een land waar de communistische partij nog steeds de touwtjes in de hand heeft, maar waar de markteconomie vrij baan krijgt. Mede dankzij de in spanningen van Bush treedt het land nu toe tot de Wereld handelsorganisatie WTO, wat volgens analisten zal leiden tot een invasie van Ameri kaanse bedrijven en investeer ders. Vietnam is met 66 mil joen inwoners een belangrij ke nieuwe markt die open gaat. De goede betrekkingen gaan verder dan alleen de eco nomie. Zo betaalt de regering Bush mee aan het opruimen van de vervuiling die het be ruchte gifgas Agent Orange heeft veroorzaakt. Afwijkingen In gebieden waar de Amerika nen het gas tijdens de oorlog gebruikten, is het dioxinege halte vaak honderd keer ho ger dan toegestaan. Nog steeds worden er in die gebie den veel meer kinderen gebo ren met afwijkingen. De Vietnamezen helpen op hun beurt bij het zoeken naar Amerikaanse soldaten die in Vietnam spoorloos zijn ver dwenen. De relatie tussen Vietnam en de VS is beter dan ooit, maar het zal waar schijnlijk niet voldoende zijn voor een ontvangst zoals bij Clinton. Het is de tragiek van Bush' presidentschap: de oor log in Irak overschaduwt al les. Niet voor niets wordt Irak nu al 'een tweede Viet nam' genoemd. GPD BUSBOYCOT - De zwarte be volking van de Amerikaanse stad Montgomery heeft de boy cot van de stadsbussen opgehe ven. De boycot was gericht te gen de bepaling dat kleurlin gen de slechtste plaatsen ach terin de bus moeten nemen. Do minee Martin Luther King riep op de boycot te beëindi gen nu het Opperste Gerecht hof de bepaling onwettig heeft verklaard. MARKERWAARD - Het is de bedoeling om de Markerwaard binnen elf jaar droog te leg gen. Dat heeft de minister van Verkeer en Waterstaat laten weten. De Dienst Zuidenee- werken in 1967 klaar met hei afwerken van Oostelijk Flevo-1 land. Daarna wordt met de ont ginning van de Markerwaard begonnen. ONDERZOEK - Dr. J. Huizin- ga heeft zijn antropologisch on derzoek naar de samenstelling; van de Zeeuwse bevolking her vat. Zijn belangstelling gaat, vooral uit naar Schouwen-Dui- veland. Huizinga begon in 1951 met het nemen van vin gerafdrukken, maar de Ramp van '53 en een langdurige stu diereis zorgden voor een onder breking van het onderzoek. Kijkdag bij Van der Hoop in Amsterdam. Zo'n honderd mensen en instanties hebben samen nog 35 miljoen euro tegoed van de failliete bank. foto Bas Beentjes/GPD ken die Van der Hoop geld ge leend hebben, hebben dat inmid dels teruggekregen. Ook voor de 1500 rekeninghouders bij Van der Hoop is een regeling getrof fen. Zij hebben uit de boedel 65 procent van hun tegoed terugge kregen. Ook hebben ze op basis van de garantieregeling 40.000 euro van de DNB gekregen. Bij elkaar dekt dat in veel gevallen de geleden schade maar ten de le. Restschuld Volgens Petra Simons van de Stichting Hoop-Verlies, waarin gedupeerden zich hebben vere nigd, zijn er bij de stichting nu nog ongeveer honderd mensen en instanties die met een rest schuld van bij elkaar 35 miljoen euro zitten. De stichting verte genwoordigt circa 90 procent van de schuldeisers. De advi seur van de stichting, advocaat Willem Jan van Andel, onder zoekt of een rechtszaak kans van slagen heeft. Omdat de mo gelijkheden om geld te halen bij de bestuurders en commissaris sen niet zo groot zijn, ligt het voor de hand De Nederlandsche bank en accountant Deloitte aan te klagen. GPD Hoofdredactie: Peter Jansen Arie Leen Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax:(0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: 8uitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Het 's-Landshuis Steenstraat 37, 4561 AR Hulst Tel: (0114)371379 Fax:(0114)371380 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 A8 Zierikzee Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en Hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 Maandag t/m vrijdag voor 15.00 uur gebeld, nog dezelfde dag nabezorgd; zaterdag vóór 12 uur. E-mail: lezersservice@pzc.nl Fax: (076)5312330 Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro per maand: 21,50 n.v.t per kwartaal: 61,50 64,50 per jaar: €236.00 239,00 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voorliet einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging PZC, t.a.v. lezersservice. Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,30 zaterdag: 1,85 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax:(076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord-en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0113)315570 Fax:(0113)315571 Business to Business/Onroerend goed Tel: (076)5312277 Fax: (076)5312274 Internet: v v.pzc nl/service/adverteren Auteursrechten voorbehouden - Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern. De door" aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voororvt (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en pre ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselected de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PZC,'" zersservice, Postbus 31, 4460 A£ Goes. - - Behoort tot WeGGNeR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4