Overdracht cliëntgegevens lastig Restaureren vergt inventiviteit PZC Kloetingers winnen koersbaltoernooi Adviesraad nieuwe zorgwet samengesteld Peijs pleit voor openhouden sluis Lutherse Kerk bijna klaar emeente neemt regeling huishoudelijke zorg per 2007 over van Zorgkantoor Pastor spreekt ii Zierikzee Asfaltpad wordt van beton Sloop flats voor nieuwbouw Wereldvrouwen bezoeken molen Werkstraf voor bezit kinderporno Lezing over Rembrandt agenda lint doet rondje i-Duiveland Aannemer D. Quant uit Zierikzee beschouwt restauraties als een uitdaging. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Het vergt kennis van am bachtelijk werken en inventiviteit. Niets is standaard, elk monument is weer anders. Dat maakt restauratie werk aantrekkelijk, zegt aannemer D. Quant uit Zierikzee. Hij is momen teel bezig met de laatste loodjes van de restauratie van de Lutherse kerk in Zie rikzee. De Zierikzeese aannemer heeft onder tussen al aardig wat monumenten on der handen gehad, variërend van woon huizen tot kerken en poorten. Quant maakte een nieuwe torenspits voor de toren van Zonnemaire, nam de Zierik zeese Nobelpoort onder handen, is aan het werk in de Nieuwe Kerk en heeft de restauratie van de Lutherse Kerk bijna afgerond. Quant: „Als het op ons pad komt mogen wij het graag doen." Hij voegt er aan toe dat het restauratiewerk niet zonder risico is. „Je weet nooit pre cies wat je aantreft. Onder een goot kan het houtwerk nog goed zijn, maar ook hartstikke rot. Puur door ervaring leer je die risico's in te schatten." In de Lutherse Kerk is het werk het res taureren van de binnenmuren. Net als op veel andere plaatsen in Zeeland is het zout in de muren een hardnekkig probleem. In de kerk stond in 1953 tij dens de watersnoodramp het water zo'n twee meter hoog en dat heeft zijn spo ren nagelaten. Quant legt uit dat het zoutprobleem feitelijk een Vochtpro- bleem is. „Als alles droog blijft heb je geen last van dat zout, maar als je last krijgt van vocht heb je de poppen aan het dansen. Het vocht doet het zout uit zetten en dat tast de verflaag op het stucwerk van de muur aan." Duur spul Met moderne middelen valt het zoutpro bleem onder controle te houden, maar daar hangt wel een fors prijskaartje aan. Quant: „Er bestaat speciale mor tel. Jahnmortel. Maar dat is duur spul. Het kost enkele euro's per kilo en als je weet dat je voor het stukadoren zo'n 25 kilo mortel per vierkante meter nodig hebt snap je dat het kostbaar is. En daarmee ben je er nog niet, weet Quant. De speciale mortel dient met speciale verf behandeld te worden. „Normaal ge sproken sluit verf af, maar dat moet je hier juist niet hebben. Het moet kunnen ademen allemaal." Restaureren vergt kennis van oude am bachtelijke technieken en materialen. Quant: „Tegenwoordig worden om twee stukken hout aan elkaar te verbinden stalen strips en dergelijke gebruikt. Vroeger ging alles met pen-en-gat- verbindingen en die kun je bij een res tauratie niet gaan vervangen door die moderne technieken. Als het houtwerk beschadigd is moet je dat op de traditio nele wijze herstellen." Gelukkig, voegt Quant daar aan toe, is het ouderwets ambachtelijke werk be zig aan een bescheiden wedergeboorte. „Het ambacht komt weer terug. Binnen het leerlingwezen bestaat nu ook een op- foto Marijke Folkertsma leiding voor restauratiemedewerker." Zoeken naar passende oplossingen voor problemen is een van de uitdagingen die restauratiewerk in de ogen van Quant zo boeiend maakt. „Niets is stan daard. Elk pand is weer anders. Elke bouwer van toen had zo zijn eigen me thoden en daar moet je rekening mee houden. Je moet alles kunnen en je moet anders leren denken. Bureaucratie Het enige vervelende aan restauratie werk vindt Quant de bureaucratie die ermee gepaard gaat. „De regels van de Rijksdienst voor Monumentenzorg kan ik niet altijd volgen. Soms is het bijvoor beeld het beste om als een kozijn een slecht stuk heeft het hele kozijn te ver vangen, maar dat mag dan weer niet van monumentenzorg. Dan mag je al leen een stuk vervangen. Dan weet ik dat ik er over vijf jaar weer sta om het andere stuk te vervangen en dat maakt het naar mijn idee onnodig duur. Maar je hebt wel met die regels te maken. Met de Monumentenwacht heb ik geen pro blemen, dat zijn jongens uit de prak tijk." wrAli Pankow [QUKZEE Het overdragen gegevens van cliënten van K Zorgkantoor naar de ge ënte blijkt moeilijker dan ver licht. Die overdracht is nodig (dat huishoudelijke verzor- ig vanaf 1 januari 2007 niet #r door het Zorgkantoor nar via de gemeente wordt ge geid als gevolg van de Wet ^(schappelijke Ondersteu- pg(WMO). Die omschakeling de komende weken een ara inspanning voor het op- i van de cliëntenbestan- igens de Vereniging van Ne- ilandse Gemeenten (VNG) blijken de gegevens van het Zorgkantoor in de praktijk vaak onjuist en onvolledig te zijn. Het gaat onder meer om spelfou ten, terwijl de bestanden ook cliënten bevatten die zijn overle den of verhuisd. „Het risico is te groot dat cliën ten niet geïnformeerd worden, dat de verkeerde persoon wordt geïnformeerd of dat nabestaan den van een overleden persoon worden aangeschreven", conclu deert de VNG. De vereniging vindt dat de cliënt niet de dupe mag worden van deze situatie. Daarom is ge kozen voor een pragmatische op lossing waarbij de gemeente zorgt voor het opschonen van de gegevens. Daar staat dan wel een finan ciële vergoeding van het Rijk in verband met de invoering WMO tegenover. „Wij willen niet direct de zwar tepiet bij het Zorgkantoor neer leggen", zegt wethouder G. Hou- tekamer. Volgens hem zitten er enerzijds inderdaad onjuisthe den in de cliëntgegevens, ander zijds loopt het Zorgkantoor ook aan tegen de Wet op de Privacy. „Sofinummers mag het Zorgkan toor bijvoorbeeld niet uitwisse len. Toch hebben we die nodig voor de financiële afwikkeling van huishoudelijke zorg", legt de wethouder uit. Een en ander houdt in dat de ge meente extra administratieve ondersteuning moet inhuren de komende weken om het cliënten bestand voor 1 januari geheel op orde te hebben. donderdag 16 november 2006 s 11 QERIKZEË - Pastor W. van Soch houdt vandaag in de Gere- bneerde Kerk in Zierikzee een ileidmg over 'Pastoraat en psy- Aiatrie binnen en buiten de mu- ifü'. fan Goch is werkzaam bij Emer- ps,centrum voor geestelijke ge- wdheidszorg in Kloetinge. Hij «ft als rooms-katholieke pas- t jarenlange ervaring opge- taan bij Emergis. Hij vertelt ffer zijn werk en de vele veran- tóngen die hij daarin heeft seegemaakt. Tevens gaat hij in tphet functioneren van de inter- erkeli j ke gesprekgroep bij ünergis, waar mensen van sterk (Heenlopende religieuze achter- pond aan deelnemen. De bijeen- omst in de Gereformeerde kerk logrnt om 20.00 uur. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur redactie schouwen-duiveland Grachtweg 23a Postbus 80 <300 AB zierikzee Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail; redactie@pzc.nl 'nterimet Wvw.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl WESTERSCHOUWEN - De laatste 2200 meter asfaltpad door de Boswachterij Westerschouwen verdwijnt eind no vember. Dan wordt begonnen met de aanleg van de twee de fase betonpad. Het gaat om het stuk pad aan de noord zijde van het bos via het duingebied naar de Adriaan van de Weijdeweg. Vorig jaar rond dezelfde tijd werd het eerste deel van het lange pad al aangepakt. Opknappen is dringend nodig om dat boomwortels langzaam maar zeker het pad vernielen. Het nieuwe gedeelte wordt dikker en breder dan het eer ste stuk betonpad door het bos. Hiervoor is gekozen om dat het pad ook gebruikt moet worden voor de aan- en af voer van materiaal door Staatsbosbeheer. Naar verwach ting zal het werk eind december, begin januari klaar zijn. ZIERIKZEE - De vijf lage flats aan de De Jongestraat in Zierikzee worden gesloopt. In opdracht van woningcorpo ratie Zeeuwland begint het bedrijf Bik maandag met het verwijderen van het asbest. Daarbij worden alle nodige voorzorgsmaatregelen geno men, zodat er voor omwonenden geen gevaar ontstaat, laat Zeeuwland weten. De gebouwen worden laag voor laag gestript en ontdaan van nog bruikbare materialen, voordat ze daadwerkelijk tegen de vlakte gaan. Het stre ven is de werkzaamheden voor de feestdagen te voltooien. De bewoners zijn verhuisd naar een alternatieve huurwo ning. De sloop maakt deel uit van de herstructering van de wijk Malta. Zeeuwland bouwt aan de De Jongestraat drie ge bouwen terug met in totaal 56 appartementen, het zogehe ten project Valletta. Op de hoek van de Grachtweg en de Schuurbeque Boeyestraat is de bouw van een complex met nog eens 27 huurappartementen volop in gang. ZIERIKZEE - De molen op het Bolwerk in Zierikzee was gistermiddag even het domein van achttien wereldvrou wen. De groep maakte een excursie in het kader van het project 'wereldbrood'. Het hele seizoen komt het thema brood in al zijn facetten regelmatig terug tijdens bijeen komsten van de vrouwen. Brood als dagelijkse voedsel bron, maar ook de rol van brood in religie. Gisteren kregen de vrouwen uitleg van de molenaar over het malen van het koren en de bouw van de molen. De 'we reldvrouwen' op Schouwen-Duiveland zijn een groep vrouwen uit verschillende landen die elkaar gevonden hebben in gezelligheid, cursussen en activiteiten bij de Lichtboei en elkaar helpen om de weg in de Nederlandse samenleving te vinden. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft giste ren een 38-jarige inwoner van de Zeeuwse hoofdstad voor het bezit van kinderporno veroordeeld tot honderd uur werkstraf. Bij de man werd vorig jaar op 11 juli een groot aantal por nografische afbeeldingen van jonge meisjes op zijn com puter aangetroffen. De kinderpornoplaatjes had hij ge- download. In de strafmaat werd door de rechter rekening gehouden met privéomstandigheden van de Middelburger. ZIERIKZEE - De Stichting Vrienden van de Nieuwe Kerk houdt morgen de eerste bijeen komst in een serie lezingen over Rembrandt. De avond wordt verzorgd door P. Vleugel. Hij vertelt over het leven van Nederlands beroemd ste kunstschilder. Verder gaat hij specifiek in op het onderdeel 'Rembrandt als etser'. De spreker omlijst zijn verhaal met een diapresentatie en een li teratuuroverzicht. Ondanks het feit dat de Nieuwe Kerk wegens restauratiewerkzaamheden tij delijk gesloten is voor het pu bliek, vindt deze bijeenkomst wel plaats in de consistorie van de kerk, die inmiddels een grote onderhoudsbeurt heeft gehad. De avond begint om 20.00 uur. STREEKACTIVITEITEN ZIERIKZEE - Sporcentrum Onderdak, 11.15 uur: Recordpoging dansend bewe gen; Gereformeerde Kerk, 20.00 uur: Bijeen komst 'Pastoraat en psychiatrie' door Wim van Gogh; Kerkcentrum Gasthuiskerk, 20.00 uur: Themabijeenkomst over 'geloven in een God die niet bestaat'. door Ali Pankow ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland heeft na een intensieve selectie de Advies raad voor de nieuwe Wet Maat schappelijke Ondersteuning (WMO) samengesteld. Dit ad viesorgaan gaat met ingang van 2007 functioneren onder onaf hankelijk voorzitterschap van A. van Kan, voormalig voorzit ter van de Dorpsraad Kerkwer- De kandidaten zijn beoordeeld op grond van motivatie, hun vi sie op maatschappelijke onder steuning, op hun eigen rol in de adviesraad, op het omgaan met uitbrengen van adviezen en de eigen rol daarin, hun deskundig heid op specifieke onderdelen van de WMO, mogelijke belan genverstrengeling en het kun nen samenwerken met anderen. Van de zesentwintig kandidaten die opteerden voor een zetel in de adviesraad zijn nu acht perso nen benoemd. Het zijn: R. Meeuwese (Zierik zee), J. Du Parand-Ulenberg (Burgh-Haamstede), R. Uitenbo- gaard (Kerkwerve), M. van Oudenhoven-Soeters (Zierik zee), C. de Jonge-van de Velde (Bruinisse), H. Muste-Verhoe- ven (Zierikzee), D. Schieftekat- te (Zierikzee), A. de Ruiter-van Kleeff (Ouwerkerk) en G. van der Salm (Burgh-Haamstede). De Adviesraad WMO heeft ver der drie zetels beschikbaar voor een vertegenwoordiger van de Seniorenraad, het cliëntenplat form Werk Inkomen en Zorg (WIZ) en van het cliëntenplat form voor mensen met een func tiebeperking. Deze plaatsen wor den ingevuld door K. Boekhorst (Renesse), E. de Vree (Zonnemai re) en S. Bij de Vaate (Burgh-Haamstede) Inmiddels is nog één plek bin nen de adviesraad vacant. Dat betreft een vertegenwoordiging voor verslavingszorg. Wethouder G. Houtekamer hoopt dat de gemeentelijke werkgroep Verslavingszorg een geschikte kandidaat kan aan moedigen te solliciteren voor de ze zetel. „Van de leden van de advies raad wordt verwacht dat ze zelf initiatieven ontplooien en de boer op gaan om gedegen advies te kunnen uitbrengen. Van hen wordt meer verwacht dan ach terover zitten en af en toe een ambtelijk advies beoordelen", aldus F. Babijn die de advies raad ambtelijk zal ondersteu nen. Wethouder Houtekamer acht het van groot belang dat de adviesraad vooral bij de beleids ontwikkeling een wezenlijke in breng zal hebben. door Adri Klinkenberg DEN HAAG - Minister Peijs van Verkeer en Waterstaat heeft in een beroepszaak bij de Raad van State aangedrongen op het openhouden van de Brouwers- sluis. In het waterbeheerplan Greve- lingenmeer had de minister aan vankelijk opgenomen dat de sluis gedurende dertig dagen in september tot en met december zou worden gesloten. De paling vissers op het Grevelingenmeer konden hier hun voordeel mee doen omdat de paling werd te gengehouden. Twee jaar geleden stapte de mi nister van de dertigdagenrege- ling af waardoor de Brouwers- sluis geopend bleef. Reden hier van was de verminderde stand van de schieraal. Om zo veel mo gelijk aal te kunnen laten paaien wilde de minister niet langer de doorgang van de aal belemmeren. De rechtbank in Middelburg verklaarde het be roep van de Vereniging van Be roepsvissers De Grevelingen ge grond. De vissers stelden dat de minister de dertigdagenregeling ad hoc had afgeschaft na een uit zending van het radioprogram ma Vroege Vogels over de slech te aalstand. Verkeer en Water staat probeerde gisteren in ho ger beroep bij de Raad van Sta te de uitspraak van de Middel burgse voorzieningenrechter van tafel te krijgen. Uitspraak volgt. 15ERIKZEE - Zeeland maakt icfaop voor de intocht van Sin- nklaas. Na de grote aankomst Üjaar in Middelburg, doet de J sul zaterdag zoals gebruikelijk #k gelijk Zierikzee, Burghsluis - Ouwerkerk en Zonnemaire I s CJ Ie feestelijke intocht aan de ,'iide Haven in Zierikzee begint u e half twee. Tegen twee uur rordt het schip met Sinterklaas szijn zwarte Pieten verwacht. j( (insluitend gaat het gevolg nar het Havenplein waar om ij,: rart over drie een spelletjescir- lit met zwarte Pieten begint, te intocht in de haven van taghsluis is eveneens om twee ur die middag. Eerder die dag, mtien uur, doet de Sint Nieu- itrkerk en Zonnemaire al even lan. Op vrijdag 24 november - rordt de Goedheiligman om I he uur verwacht in de Ring nn Ouwerkerk om een dag la la een rondgang te maken :bgs Bruinisse (twaalf uur), 'Soordgouwe (één uur), Renesse pree uur) en Serooskerke (drie 1 ur). De programma's voor ande- eplaatsen op Schouwen-Duive- fend, waren gisteren nog niet be- I lindgemaakt. door Marcel Modde ZIERIKZEE - De beste koersbal- lers van Schouwen-Duiveland komen van Beveland. Amicitia uit Kloetinge won gisteren het eerste toernooi onder de vlag van de ouderenbond Anbo in Zierikzee. Rond half twee zou in het ge bouw van de harmonie de finale worden gespeeld, was de ver wachting. Maar er werd in de kwalificatieronden zo scherp ge gooid, dat de drie matten na de lunch al konden worden opge rold. De Anbo Zierikzee had al le collega-afdelingen op Schou wen-Duiveland uitgenodigd voor een gezellig dagje ballen. De afdeling is zelf actief met twee koersbalteams (Zierikzee op Koers, ZOK), maar is voor wedstrijden hoofdzakelijk aan gewezen op de omliggende eilan den. Schouwen-Duiveland kent geen eigen competitie, behalve het jaarlijkse partnertoernooi in Oosterland als opmaat voor de provinciale beker. Rockanje, Spijkenisse en Goes zijn voor de spelers van ZOK 1 en ZOK 2 de plaatsen waar ze jaarlijks de werptechnieken kunnen meten met anderen. Het liep derhalve geen storm op de uitnodiging uit Zierikzee en dus werd beslo- Opperste concentratie tijdens het koersbaltoernooi in Zierikzee. ten ook de teams van Kloetinge en Wolphaartsdijk (Meulewei) te benaderen. Zo stonden er gisteren toch nog zes teams op de drie banen, sa men goed voor 42 spelers en een boel gezelligheid, aldus een te vreden mede-organisatrice R. Jansen. „Het gaat uiteindelijk wel om het winnen, maar het recreatie ve element vinden we veel be langrijker." De kleinschalige omvang is goed bevallen, zegt Jansen. „Dat is tenminste wat ik van de andere afdelingen hoor. In Goes liggen achttien ba nen, dan krijg je gelijk een hele andere sfeer." Of het Zierikzeese toernooi vol gend jaar een vervolg krijgt, staat volgens Jansen nog niet foto Marijke Folkertsma vast. „Ik denk het wel. De eerste keer zoiets organiseren is het moeilijkste. Nu staan de adres sen in een computer en heb je in feite maar op een knop te druk ken voor de uitnodiging." Amicitia won de finale van het Anbo-team uit Ouwerkerk. Meu lewei pakte de derde plek voor Oosterland en de thuisploegen ZOK 1 en ZOK2.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 33