IZC Sanering oude boerderij in zicht "achter°76) Ik laat me niet ompraten voor een speklap Protest met verf A www.boxtwin.nl Maandmenu 23,50 Meuwe stap naar inrichting eerste Zeeuwse akkerreservaat in 's-Heer Abtskerke Vragen PvdA over plutonium Auto beschadigd Orvkkery Wij geven u de helft cadeau! V Korfbal krijgt vrijstaand clubhuis Celstraffen voor botendieven Het loopt niet storm voor kaartjes 2nd influenZ M Garageboxen met graffiti beklad Diefstal in Sluis TelOI 18 - 63 33 25 zeeuwse almanak Stemmen fledactie: 0113-315649 )j »wv.pzc.nl 9 iiT<}dactie@pzc.nl 31,4460 AA Goes jrtentie-exploitatie: ird-en Midden-Zeeland: 0113-315520; i-Vlaanderen: 0113-315570; ,naal: 020-4562500. iservice: 0800-0231231 jonderdag 16 november 2006 hjran&café itefano s November S, Bospaddestoelen crème soep Hertenbiefstuk met een smakelijke saus van rode port en tijm met een herfst garnituur Vanille crème brulée met kaneelijs en slagroom tel. (01 I8) 4I8 OI9www.stefanos.nl editie Bevelanden-Tholen lfoirHarmen van der Werf IER ABTSKERKE - Sane- van het erf van de histori- «the boerderij van wijlen Adrie Lder Meulen is in zicht. De fi- iciering is rond, waarmee de richting van de hoeve en het le, oude Zuid-Beve- lse akkerlandschap een flin- stap dichterbij is. fan der Meulen, die begin 2005 5 overleden, werkte niet mee aan de ruilverkaveling in de ja ren zeventig van de vorige eeuw en wist zo een authentiek akker bouwbedrijf te bewaren voor het nageslacht. Olierestanten Stichting Het Zeeuwse Land schap slaagde erin de boerderij met de gronden te verwerven. Alleen, er zat nog wel een adder tje onder het gras. Van der Meu len maakte er een hobby van oude tractoren en andere machi nes te verzamelen. Het erf rond zijn boerderij is daardoor ver vuild. Het gaat volgens woord voerder C. Jacöbusse van stich ting Het Zeeuwse Landschap on der meer om asbest en olieres tanten. Zonder een grondige sanering is het onmogelijk de boerderij in ere te herstellen. De financie ring leek een struikelblok, maar is dat inmiddels niet meer. „Het is helemaal rond", laat Jacöbus se weten. „De provincie levert een forse bijdrage, wij doen dat, de erven van Van der Meulen en nu ook de gemeente Borsele." Het college van B en W van Bor sele besloot deze week 75.000 eu ro aan de saneringsoperatie mee te betalen. De hele schoonmaakactie is ge raamd op 500.000 euro inclusief btw, meldt Borsele, maar dat be drag is niet meer actueel, aldus Jacöbusse. Hij heeft het over zo'n drie ton. Ontheffing op ba sis van de Flora- en Faunawet en een archeologisch onderzoek zijn nog noodzakelijk. Het werk kan vervolgens beginnen. „Het streven is voorjaar 2007", geeft •Jacöbusse te kennen. De boerderij van wijlen Van der Meulen met omliggende gron den van ongeveer 26 hectare wordt het eerste akkerreservaat van Het Zeeuwse Landschap. Oude boerennatuur, met onder meer akkerkruiden en heggen, blijft er behouden en wordt er uitgebouwd. Voor de boerenwo ning uit de achttiende eeuw is een bestemming gevonden. Die krijgt na herstel een museum functie. Jacöbusse: „Je kunt er niet in wonen met die lage deur tjes. Het zal een goed beeld ge ven van een oud boerenhuis." Voor de schuur wordt nog een geschikte functie gezocht. Een studente van de Universiteit Wa- geningen is daarmee bezig. De gedachten gaan onder meer uit naar een zorgboerderij of info centrum. gehandicapte MIDDELBURG - Een 76-jarige nan uit Hoedekenskerke is giste- itn in Middelburg wegens ver krachting van een lichamelijk gehandicapte vrouw veroor deeld tot een jaar huisarrest ge- loppeld aan elektronisch toe licht en zes maanden voorwaar- ilijke gevangenisstraf. Aan het achtoffer moet hij 5000 euro smartengeld betalen. Oe bejaarde moet zich verder louden aan de voorwaarden na de reclassering. Als hij een ran de voorwaarden overtreedt, dan moet hij alsnog een half ar naar de gevangenis, eraan en de vrouw van middel- ne leeftijd wonen bij elkaar in ie buurt. Zij kennen elkaar vijf jaar, Hij was zijn buurtgenote eens behulpzaam als ze meteen rollator haar woning in ging. Tijdens de viering van Ko- óinginnedag op 29 april weiger de hij weg te gaan en verkracht- fehij de vrouw in haar woning. BANSWEERT - Van een auto in in Hansweert wer den dinsdagavond twee banden lekgestoken. Ook werd de auto toast, Advertentie Marie-Louise van der Velden zag na een jarenlange strijd tegen de kassen geen andere uitweg meer dan te verhuizen. „Het voelt als een nederlaag." foto Willem Mieras anavond vanaf 17.30 uur Brasseriemenu met champignonsoep, citroenkip of geroosterde groenten en chocoladebrownie €12,50 of €10,00 (vegetarisch) reserveren: 0118 - 886 866 vanavond 19.30-20.30 uur Scandinavische sferen 'Kristalschedel" reizen in poezie, beeld en muziek naar Groenland en IJsland met Claude van de Berge en Arlette Walgraef zaterdag 18 november Intocht Sinterklaas ook in De Drvkkery mformatie over kinderboeken op internet: oen nieuwe activiteit van De Drvkkery; kijk op www.kjoek.nl Markt 511 Middelburg T0118 886 886 door Rob Paardekam RILLAND - Ruim vijf jaar lang streed Marie-Louise van der Vel den tegen de kassen in de Ril- landse Bathpolder. Nu heeft ze het opgegeven. „Het voelt als een nederlaag", zegt ze in haar nieuwe woning in Ossendrecht. „Ik wil het graag loslaten, maar als ik die kassenboeren nog eens kan kloten, zal ik het zeker niet laten." Marie-Louise (45) streek in 1994 neer in haar woning aan de Mid denhof. Het huisje was daarvoor van haar vader geweest en had zodoende een grote emotionele waarde. „Zonder die kassen had ik daar tot in lengte van dagen willen wonen", zegt ze. „Nu had ik lie ver dat ze me 's ochtends stijf in bed vonden dat dat ik er 85 had moeten worden." Sinds het begin heeft de gebo ren Brabantse gestreden tegen de kassen. Eerst tegen de komst ervan, later tegen de aanwezig heid. Volgens Van der Velde lo zen de bedrijven hun vervuilde afvalwater in de sloten, maar vooral de lichtuitstoot was haar een doorn in het oog. „Het was bij ons altijd dag", vertelt ze. „Ook 's nachts. Vooral de dieren hadden daar last van. Dan wer den er midden in de winter vo geltjes geboren. Die gingen dood, natuurlijk." Een paar jaar geleden besloot de Rillandse te verhuizen. Eerst zou Fortis, de initiatiefnemer van de glastuinbouw, haar huis kopen, maar dat ging op het laat ste moment niet door. Nu heeft ze het aan een particulier ver kocht. „Met een verlies van 50.000 euro ten opzichte van de situatie zonder kassen", zegt ze boos. „Verschillende makelaars hebben dat tegen me gezegd." Blijven was volgens Marie-Loui- se geen optie. „Mijn leven be stond alleen nog maar uit die kassen. Dat hou je niet vol. Ik kon soms wel janken als ik de straat inreed en die dingen zag staan. Ik zag de werknemers in de kassen soms ook naar me kij ken. Zij wisten natuurlijk heel goed dat ik dat 'moeilijke mens' was. Ze maakten wel eens obsce ne gebaren. Nou kan ik best veel hebben, maar op een gegeven moment gaat het aan je-vreten" Sinds deze week woont Ma rie-Louise met haar vriend, het paard, de honden, geiten, kip pen, vogels en cavia's in een huisje in het buitengebied van Ossendrecht, het dorp waar ze opgroeide. Best naar tevreden heid, maar wel met een drie keer zo hoge hypotheek. „Bij de gemeente Reimerswaal en de be drijven zullen ze wel juichen", zegt ze. „Het voelt voor mij ook echt als een nederlaag. Ik heb be wust al mijn dossiers aan Braam (een andere tegenstander van de kassen, red.) gegeven, maar weet gewoon dat ik het (Advertentie) Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. Meteen abonnement spaart u sneller! Bel 0800 - 0231231. GOES - Dat wegafsluitingen in de Poel niet door iedereen worden getolereerd, blijkt nog maar eens nu enkele verkeersborden aan de Sin- outskerkseweg zijn besmeurd met grijze verf. De weg is tijdens de spitsuren afgesloten voor gemotoriseerd verkeer om al te veel sluipver- keer te voorkomen nu er gewerkt wordt aan het viaduct op de N254. Het bord dat het verbod voor doorgaand verkeer aangeeft, is ongemoeid gelaten, maar de borden die de wijzen op de snelheidslimiet van dertig kilometer per uur en en de tijden van het inrijverbod zijn voorzien van een dikke laag verf. Aan de Wissenkerkse- weg, die eveneens is afgesloten, werden enkele weken geleden ook al telapparaten van het wa terschap vernield. Die stonden daar, omdat er gecontroleerd gaat worden op het moment dat er toch te veel auto's door het gebied rijden. Kennelijk zat iemand niet op die controles te wachten. Bij het schap werd gistermiddag ver baasd gereageerd op de nieuwste actie. „We zul len de besmeurde borden zo snel mogelijk ver vangen", aldus een woordvoerster. foto Willem Mieras moeilijk los zal kunnen laten. Als ik de bedrijven nog eens kan kloten, doe ik dat. Ik ben blij dat ik er weg-ben, maar de boos heid blijft." Boos is Marie-Louise op de ge meente, die volgens haar altijd partij koos voor de kassenboe ren, maar ook op buurtbewo ners die suggereerden dat zij en Braam de enige tegenstanders van de kassen waren. „Veel be woners hebben er problemen mee", zegt ze stellig. „Ze zijn al leen niet zo mondig. En ja, er waren ook bewoners die vrolijk meededen als zo'n bedrijf een barbecue voor de buurt hield. Nou, ik laat met niet ompraten voor een speklap." Al met al is de Brabantse blij .dat ze weer in haar geboorte dorp woont. Weg van de kassen. „Echt rustiger ben ik nog niet, maar ik merk wel dat ik het heerlijk vind om hier boodschap pen te doen en weer bekenden te gen te komen. Heel wat anders dan die harde Zeeuwse koppen waar ik meer dan tien jaar tegen aan heb moeten kijken." DEN HAAG - PvdA-Kamerlid Samsom gaat staatssecre taris Van Geel (CDA, Milieu) opheldering vragen over het voornemen van de kerncentrale Borssele om splijtstof met plutonium te gebruiken. Volgens hem nemen de vei ligheidsmarges van de kerncentrale daardoor af. Boven dien druist het volgens Samsom in tegen de verzekering die Van Geel de Tweede Kamer heeft gegeven dat voor het plutonium uit de kerncentrale Borssele een bestem ming buiten Nederland is gevonden. „Het is het één of het ander", zegt Samsom. „Of het plutonium heeft een be stemming en komt niet meer naar Nederland terug, of het is beschikbaar voor hergebruik door de kerncentrale. De Kamer dacht dat het één was en nu blijkt dat het twee is. Ik wil weten hoe dat zit. Want wat gebeurt er met het le vensgevaarlijke plutonium als het plannetje van de kern centrale niet doorgaat?" YERSEKE - Het clubhuis van de kofbalvereniging in Yer- seke komt waarschijnlijk niet in het multifunctionele cen trum aan de westkant van het dorp. In het clubhuis zit on der meer de kantine en dat vindt de gemeente geen goede combinatie met de appartementen, die ook in het centrum zitten. „Die kantine was op de bovenverdieping voorzien, pal naast die woningen", aldus wethouder J. de Kunder. „Dan heb je kans op overlast. Zo'n clubgebouw op de eer ste verdieping is bovendien ook niet handig voor minder validen." De korfbalvereniging krijgt nu een vrijstaand clubhuis bij de even verderop gelegen velden. De kleedac commodatie komt wel in het multifunctionele centrum. Daarin huizen straks ook twee basisscholen, de kinderop vang en muziekvereniging Mozart. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft giste ren een 29-jarige inwoner van Sittard-Geleen wegens diefstal van boten, boottrailers, buitenboordmotoren en waterscooters veroordeeld tot achttien maanden cel. De diefstallen werden gepleegd in de jachthavens Wol- phaartsdijk en Kamperland, maar de meeste nautische goederen werden gestolen in Port Zélande in Ouddorp. Een 45-jarige vrouw uit Sittard-Geleen kreeg voor dief stal en heling 39 dagen cel, 240 uur werkstraf en zes maanden voorwaardelijke gevangenisstraf, met reclasse- ringstoezicht opgelegd. Haar 24-jarige zoon werd voor zijn geringere rol bij de diefstallen veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf en 180 uur werkstraf. De 4700 euro, die bij een huiszoeking werd gevonden, werd ver beurd verklaard. De 29-jarige man verkocht de spullen, die in de garagebox van de vrouw (zijn partner) werden opgeslagen, door aan internetklanten. Tegen de Limbur ger had het OM een lagere gevangenisstraf geëist. door Harmen van der Werf KWADENDAMME - Het loopt nog niet storm voor de kaartjes voor 2nd influenZ, het festival voor beginnende bandjes dat morgenavond voor het eerst in De Burcht in Kwadendamme wordt gehouden. 2nd influenZ zat altijd in jeugd soos De Klomp in Ovezande, maar het werd daar te druk. De organisatie besloot vorige week uit te wijken naar het grotere dorpshuis van Kwadendamme en - omdat geluid en licht moe ten worden ingehuurd - de toe gangsprijs te verhogen van twee naar vijf euro. De kaartjes zijn alleen in de voorverkoop ver krijgbaar, bij X-Ray in Goes, de Cyberzolder in Heinkenszand, het vrijwilligerhuis in 's-Graven- polder, cd-winkel De Spin in Middelburg en cd-winkel De Bard in Vlissingen. In De Burcht in Kwadendamme kunnen 350 bezoekers. Meer kaartjes worden ook niet ver kocht. Dat aantal van 350 is bij lange na nog niet gehaald. Coör dinator René de Dreu schat dat er tot gisteren honderd over de toonbank waren gegaan. „We re kenen erop dat er op het laatst nog veel jongeren snel een kaart je kopen." De optredende bands zijn: het Walcherse Tranquillies (eigen zinnige metal en hardrock), de Schouwse rockgroep Blue Hori zon, het akoestische duo Safe As Sound uit Zeeuws-Vlaande ren, de Zuid-Bevelandse bands Grouse en According to You (ei gen nummers in punkrock-, emo- en indiestijl) en de Zeeuws-Brabantse band Loss of Words (hardcore). Het toegangskaartje is inclusief busvervoer vanuit Goes, alle ker nen van Borsele en voor het eerst ook vanuit Vlissingen en Middelburg. Zie voor meer info: www.jongerenraadborsele.nl Advertentie /i k v GOES - In de Kastanjestraat in Goes zijn in de nacht van dins dag op woensdag twee blokken met in totaal 8 garageboxen be klad met graffiti. Ook werden in een speeltuin in de De Graaf- straat diverse speelattributen met spuitverf beklad. Over scha debedragen is niets bekend. SLUIS - Van een kledingrek, dat buiten voor een winkel in de Nieuwstraat in Sluis stond, is gistermiddag door een onbeken de vrouw een truitje gestolen. Een getuige zag dit gebeuren en waal-schuwde de winkelier, die achter de vrouw aanrende. Na dat zij de dievegge had aange sproken, haalde deze de trui uit haar tas en gaf die terug, waax-- na zij wegliep. Box uit te bouwen tot een 2 persoon boxspring of 2 aparte bedden. Ruimtebesparend, kwaliteit en luxe samengebracht in 1 product. Het leuke van zo'n navigatie- apparaatje in de auto is dat je er andere stemmen in kunt stoppen. Wie dat wil kan zich de verkeerde kant op laten sturen door de ondoorgronde lijke aanwijzigingen van Jo- han Cruijff, grofstoffelijk la ten beledigen door Monty Py- tons John Cleese of via min of meer legale wegen laten lei den door Silvio Berlusconi. Nederlandse politici hebben ook de wervingskracht van het navigatiesysteem ontdekt. Jan Marijnissen van de SP („het is effe niet anders; straks moeten we rechts af slaan"), Bas van der Vlies van de SGP („we gaan rechtdoor; koers houden, anders komen we nooit op onze bestem ming") en Marco Pastors van EénNL („u rijdt toch ook rechts") zijn als richtingaan gevers verkrijgbaar. Het gevaar van een politicus in een navigatiekastje ligt na tuurlijk voor de hand. Grote kans dat 'ie na 22 november zegt: „Zoek het nu zelf maar weer uit. Bijdragen voor deze rubriek: redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 31, 4460 AA Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 27