PZC Havens moeten samenwerken Ik wil geen formule zijn Honderd jaar stollen Regelvrije zones Delta kan leven met nieuwe splitsingswet Zeeuws-Vlaanderen helpt werkgevers en werkzoekenden Studie watertechnologie Toerismeprijs voor GPS-routes Grootschalige inval bij Siemens US Airways wil Delta overnemen PCM stapt uit gratis krant 1 Bedrijven scharen zich achter gemeenten Concurrentie voor beurzen DRESDEN - Mandy Irmscher zeeft bloem voor de traditionele Dresdner stollen. De Eckert bakke rij in Dresden viert haar honderdste verjaardag en is gespecialiseerd in deze Duitse specialiteit. foto Matthias Hiekel/EPA ENSCHEDE - Norit en de Sax ion Hogeschool beginnen samen ccn studie International Water Technology. Het Enschedese be drijf, dat een half miljoen euro in de opleiding investeert, denkt jaarlijks zo'n tien afgestudeer den in dienst te nemen. Ook waterleidingbedrijven in het land hebben grote interesse in de voor Nederland unieke hbo-studie. Volgens bestuurs voorzitter R. Kuipers van Norit kan het bedrijf amper aan goed opgeleide mensen komen. „We proberen medewerkers intern te scholen, maar eigenlijk hebben we behoefte aan afgestudeerde watertechnologen. Norit ontwikkelt en levert wa- terfiltratiesystemen aan acht procent van de wereldbevol king. GPD meenteraden en Provinciale Sta ten doen dat daarna. Uiteinde lijk neemt het dagelijks bestuur, waarin gemeenten en provincie zijn vertegenwoordigd, een defi nitief besluit." Woordvoerder S. Poppe van Ha venbedrijf Rotterdanj bevestigt dat er geep besluiten zijn geno- -menr^Het standpunt van het Havenbedrijf is duidelijk. De bal ligt nu bij Zeeland." pagina 22 tijd voor nationaal havenbedrijf Sigarenzaak is niet meer wat het geweest is MIDDELBURG - Per satelliet door 't Zeeuws gebied heeft de provinciale stimuleringsprijs recreatie, toerisme en horeca gewonnen. De prijs van 5000 euro en een kunst werk is gistermiddag uitgereikt tijdens de toeristische ontmoetingsdag in Middelburg. Het project van zes campings en de VW's in Zeeuws-Vlaanderen is een voorbeeld van hoe moderne technieken kunnen worden benut door de toeristische sec tor, oordeelt de jury. Door het gebruik van GPS kunnen snel nieuwe en actuele fiets- en wandelroutes worden ont wikkeld, aldus het juryrapport. DEN HAAG - Een leger van tweehonderd politiemensen, belastingrechercheurs en officieren van justitie heeft een inval gedaan bij meer dan dertig kantoren van Siemens in Duitsland en de woningen van hooggeplaatste mede werkers van het elektronicaconcern. Daarbij werd een enorme hoeveelheid documenten veiliggesteld. De onderzoekers speuren naar bewijs voor de verdenking dat medewerkers geld van het bedrijf zouden hebben ver duisterd om als smeergeld voor potentiële opdrachtgevers te gebruiken. GPD DEN HAAG - US Airways wil concurrent Delta Air Li nes overnemen voor in totaal 8 miljard dollar in contan ten en aandelen. Dat heeft de Amerikaanse luchtvaart maatschappij gisteren bekendgemaakt. US Airways biedt 4 miljard dollar in contanten en 78,5 miljoen aandelen US Airways, met een waarde van even eens zo'n 4 miljard euro op basis van de slotkoers van dinsdag. Delta Air Lines verkeert momenteel in surséan ce. US Airways verwacht dat een samengaan van de be drijven 1,65 miljard dollar aan synergieën zal opleveren per jaar. GPD/Novum ROTTERDAM - PCM Uitgevers trekt zich terug uit de gratis krant die het bedrijf samen met ondernemer M. Boekhoorn zou opzetten. Dat heeft C. van den Berg, direc teur van de nieuwe krant, gisteren gezegd. PCM was giste ren nog niet bereikbaar voor een reactie. Het eerste nummer van de nieuwe krant moet begin vol gend jaar verschijnen. Volgens de initiatiefnemers komt daar geen verandering in. PCM zou een belang nemen van 49 procent, tegen Boekhoorn 51 procent. „Afgelopen weekeinde is ons gebleken dat PCM de gemaakte afspra ken over onze samenwerking voor een nieuwe krant niet gestand wil doen", zegt Van den Berg. ANP Redactie: 0113-315649 i www.pzc.nl E.mail:redactie@pzc.nl postbus 314460 AA Goes Advertentie-exploitatie: j Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; i Zeeuws-Vlaanderen: 0113-315570; Nationaal: 020-4562500. donderdag 16 november 2006 door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - Het Zeeuwse be drijfsleven vindt dat Zeeland Seaports moet blijven samen werken met Havenbedrijf Rot terdam. Maar dat moet voorals nog beperkt blijven tot de Wes- lerschelde Container Terminal. Dat blijkt uit een vertrouwelij ke brief van de adviescommissie uit het bedrijfsleven Zeeland Seaports aan het algemeen be stuur van het havenschap. De bedrijven gaan daarmee lijn recht in tegen de visie van Ha venbedrijf Rotterdam. Die vindt dat alle containeractiviteiten in Vlissingen en Terneuzen onder' het samenwerkingsverband moe ten vallen. Directeur H. Smits onderstreepte die boodschap nog eens duidelijk tijdens een bijeenkomst vorige week in Goes. De samenwerking tussen de bei de havens leidt inmiddels tot een hoog oplopend conflict. Het bestaande samenwerkingsver band tussen Zeeland Seaports en Rotterdam, de Exploitatie maatschappij Schelde Maas (ESM), heeft Zeeland te weinig opgeleverd. Twee onderzoekers, oud-voorzitter A. van der Hek van de Nationale Havenraad en de Rotterdamse havenonderne mer C. van den Driest, zijn nage gaan of de samenwerking kan worden voortgezet en zo ja, op welke manier. Verschil van inzicht Rotterdam en Zeeland Seaports verschillen van mening over de bevindingen van de onderzoe kers. Het Havenbedrijf houdt zich aan de bevindingen zoals die in het rapport zijn opge schreven. Het Zeeuwse bedrijfs leven en de gemeenten Borsele, Vlissingen en Terneuzen (part ners in het havenschap) baseren hun mening op de mondelinge toelichting van de onderzoe kers. De provincie en het ha venschap hebben nog geen standpunt ingenomen. Al stuurt het ambtelijk apparaat van het havenschap aan op het beper ken van de samenwerking tot de WCT. Ondertussen overleggen Zee land Seaports en Havenbedrijf Rotterdam op de achtergrond over het ontstane conflict. Maar in een overleg dinsdag zijn ze niet nader tot elkaar gekomen. „Zeeland Seaports heeft meer duidelijkheid gevraagd aan en gekregen van het Havenbedrijf Rotterdam over zijn visie", zegt M. Ie Roy, gedeputeerde econo mie en voorzitter van ha venschap Zeeland Seaports. „Tijdens de werkconferentie zijn er geen besluiten genomen, er is alleen informatie uitgewis seld. Eind november neemt het dagelijks bestuur van het ha venschap een standpunt in. Ge- floor Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - Delta is blij dat de gedwongen splitsing van energiebedrijven voorlopig van de baan is. Hoewel de Eerste Kamer de splitsingswet heeft aangenomen, heeft dat geen directe gevolgen voor Delta. Ook staan er geen banen op de tocht. De juridische stappen die Delta tegen de Staat had aangekon digd zet het Zeeuwse energiebe drijf dan ook niet. De Senaat nam de omstreden ^splitsingswet dinsdagavond aan. Maar door ingrijpen van de zelfde Senaat op de wet hoeven energiebedrijven niet te splitsen zolang ze zich aan bepaalde re- i houden. Ze mogen ze geen onverantwoorde buitenlandse avonturen aangaan. Ook mogen ze het nieuwe aanbieders van elektriciteit niet moeilijk ma ken. Delta kan met die aanpassing van de wet leven, zegt woord- f voerder M. van Zuilen. „Het is goed dat er duidelijkheid is. Zou er wel sprake zijn van ge dwongen splitsing, dan hadden we ons moeten gaan richten op interne reorganisatieplannen. Maar waar we mee bezig moe ten zijn is het vraagstuk over de energievoorziening in Neder land. Er ligt nu een goede basis om daarover met de minister in gesprek te gaan." Delta heeft onlangs een bod ge daan op afvalbedrijf Indaver in België. „De overname van het af valbedrijf staat los van het net werkbedrijf", reageert Van Zui len. „De ingreep van de Senaat heeft ermee te maken dat energiebe drijven niet zoveel geld steken in buitenlandse bedrijven dat ze hun netwerken niet meer kun nen onderhouden. Als Delta In- daver mag kopen, heeft dat geen enkele invloed op het onder houd van het netwerk." Delta denkt dat de split singswet ook geen gevolgen heeft voor het windmolenpark op Curacao. Van Zuilen: „Dat is zo'n klein project. Boven dien gaan we ervan uit dat de wet zich richt op nieuwe projec ten." Hoogspanning Door het aannemen van de split singswet moet Delta wel het hoogspanningsnetwerk overdra gen aan Tennet; de landelijk net werkbeheerder. Bij dat onder deel van Delta werken 100 men sen. Van Zuilen stelt dat de ba nen van die medewerkers niet op de tocht staan. „Hun kennis hebben we de ko mende jaren hard nodig voor projecten die we in Zeeland ont wikkelen. Daarover kan ik nog niets vertellen. Het aannemen van de splitsingswet heeft geen gevolgen voor de werkgelegen heid bij Delta." - op eigen benen - door Maurits Sep MIDDELBURG - Hij is kunst schilder, maar kan daarvan niet leven. Daarom is Mario Schaeffer in Middelburg een winkel begonnen met tweede hands meubels: Kast &Zo. Waarin hij trouwens ook zijn eigen schilderijen verkoopt. Pakweg 28 jaar werkte hij voor een baas. Als vertegen woordiger, verkoopmanager. Dat hij iets anders wilde, was hem zelf allang duidelijk. „Maar ja, het moment moet rijp zijn." Schaeffer werd een handje geholpen door zijn laatste werkgever. Die stopte met een aantal activiteiten en hij kon, met een zak geld, ver trekken. „Daardoor had ik ineens wel financieel de mo gelijkheid te doen wat ik wil de: voor mezelf beginnen, on afhankelijk van de bank." In april opende Schaeffer zijn zaak in de Sint Jan straat. Kast verwijst naar de meubels die hij verkoopt. Kasten dus, en tafels, stoelen, bedden. Hij noemt zich geen handelaar. „Ik koop alleen wat handgemaakt is. Ik zoek meubels met karakter." Mario Schaeffer vindt in zijn eigen winkel de creativiteit en vrijheid waarnaar hij jarenlang op zoek was. foto Ruben Oreel Een eigen bedrijf beginnen is worstelend proberen boven water te komen. In Op eigen benen vertellen onderne mers hoe ze de klus klaren. Vandaag: Mario Schaeffer van Kast &Zo in Middelburg. Het vervolg van de winkel- naam, &Zo, dekt de lading al even goed. Want zo ruim als de omschrijving is, zo ruim is het aanbod. Spiegels, lam pen, porseleinen lepeltjes, waxinelichthouders en kruist - schilderijen van eigen hand. Schaeffer hanteert de schil derskwast ook voor andere doeleinden. „Soms beschil der ik meubels. Die stoel die buiten staat bijvoorbeeld, die foute Mondriaan met felle kleuren. Ook die opbergdoos- jes, heb ik zelf beschilderd." De combinatie van artikelen verrast de klanten en dat is precies wat Schaeffer wil be reiken. „Ik wil geen formule zijn, geen winkel waar je pre cies weet wat je er kunt ver wachten. Ik heb een andere kijk op de dingen en dat ge bruik ik in mijn zaak. Ik blijf bezig, blijf scheppen. Als je mensen blijft verrassen, blijft fascineren, komen ze ook te rug. Dat merk ik duidelijk in het half jaar dat ik open ben." Hij zegt inmiddels over een kring vaste klanten te be schikken. Zonder dat hij daarvoor veel moeite heeft moeten doen. „Allemaal mond-tot-mondreclame. Als je maar steeds iets nieuws te bieden hebt." De wanden van zijn winkel gaat hij gebruiken voor wisse lende kunstexposities. Hij overweegt een koffiehoek in te richten zodat mensen met elkaar in gesprek raken. „Ik blijf evolueren." Zakenblad FEM Business had enige tijd geleden een fascinerend artikel over het enorme succes van re gelvrije zones in Singapore, Hongkong en Dubai. Helaas kwam er nauwelijks een reactie vanuit politiek en media. Terwijl Nederland al blij is met een eco nomische groei van drie procent per jaar, bedraagt deze in de zojuist ge noemde groeikernen bijna twintig pro- In zo'n regelvrije zone gelden veel re gels en wetten niet of slechts beperkt. Denk daarbij bijvoorbeeld aan afschaf fing van het minimumloon of knellende arbo-regelgeving. Ook het opheffen van bestemmingsplannen en het direct of snel verlenen van bouw- en milieu vergunningen kunnen elementen van zo'n regelvrije zone zijn. De ontslagbe scherming kan er drastisch worden be perkt, cao's niet meer algemeen bin dend worden verklaard, en de tarieven van zowel winst- als inkomstenbelas ting veel lager zijn dan elders. Voor de duidelijkheid: een regelvrije zo ne is geen vrijplaats waar alleen de wet ten van de jungle gelden. Veeleer is het een enclave waarin (startende) onderne mers zelf verantwoordelijk zijn voor het handhaven van beschaafde arbeids verhoudingen. Bij een toenemend te kort aan hoogopgeleiden kunnen die zich geen uitbuiting en misbruik van hun werknemers permitteren. Werknemers kiezen er uit eigen bewe ging voor om in een regelvrije zone te werken, worden ook 'ondernemer', en dragen zelf de opwaartse en neerwaart se risico's. Daar is op zich niets op te gen. Dat een conservatief bolwerk als de FNV van zo'n regelvrije zone gru welt, is te verwachten. Dat ook staatsse cretaris Karien van Gennip van Econo mische Zaken hierbij zeer afhoudend is, geeft toch te denken. Van Gennip: „Je krijgt free rider-ge- drag. Sommigen zullen calculeren dat anderen toch wel voor hen zullen beta len." Het is duidelijk dat de staatssecre taris bevreesd is voor een verstoring van het gelijke speelveld tussen de ver schillende regio's. Zij begrijpt niet dat verstoring van het gelijke speelveld nu juist de bedoeling is. De disciplineren de werking van een regelvrije zone zal de bureaucratie en regelgeving in de omliggende regio's aanzienlijk vermin deren. Bij het instellen van een regelvrije zone is het echter aan te bevelen dat zo'n zo ne een geografisch afgescheiden gebied is. Daarbij moet voorrang worden gege ven aan startende ondernemers die op dit moment, vanwege de overdaad aan regels, nauwelijks aan ondernemen toe komen. Brainport Eindhoven, de hightech cam pus die een aantal jaren geleden door Philips is opgericht voor startende on dernemers, voldoet aan deze voorwaar den. Het is een duidelijk afgescheiden gebied dat alleen is bedoeld voor star ters. Op het moment dat de onderne mers werkelijk winst gaan maken, moe ten zij hun heil elders zoeken. Het is een prachtig voorbeeld van open inno vatie en één van de groeikernen van Ne derland. Waarom zouden wij daar niet kunnen experimenteren met een regelvrije zo ne? Als het hier en nu niet kan, dan komt er nooit meer iets van. Dan kun- n«.a wij meteen ook wel de Lissa- bon-doelstelling, om de Europese eco nomie in 2010 tot de meest concurreren de ter wereld te maken, in de prullen bak gooien. Experimenten met een regelvrije zone zouden niet alleen de regio Eindhoven en de provincie Noord-Brabant een enorme impuls geven, maar ook hun in vloed doen gelden op de rest van Nederland. Een dergelijke 'shock to the system' kan de Nederlandse economie goed gebruiken. De wereld wordt steeds platter en de concurrentie neemt alsmaar toe. Daarom moeten we steeds harder rennen om onze welvaart te handhaven. Het zou wenselijk zijn als het komende kabinet hiermee rekening zou houden. Sylvester Eijf finger door Jeffrey Kutterink TERNEUZEN - Zeeuws-Vlamin gen zonder baan kunnen in de nabije toekomst makkelijker aan werk komen. Tegelijkertijd moeten werkgevers sneller ie mand kunnen vinden om een va cature in te vullen. Hulst, Sluis en Terneuzen, het Centrum voor Werk en Inkomen en het UWV slaan daarvoor de handen ineen. Ze richten van daag officieel een werkgevers servicepunt (wsp) op. Iemand die op zoek is naar een baan moet nu zelf alle bakken met vacatures doorvlooien. En werkgevers krijgen telkens van allerlei instanties de vraag of ze nog vacatures hebben. Aan die omslachtige manier van werken komt in Zeeuws-Vlaan- deren een eind, legt R. de Back van het CWI in Terneuzen uit. „Voorheen werd vooral gekeken naar welke mensen er in de bak ken zaten en daarvoor werd werk gezocht. Nu wordt het werk omgedraaid. We kijken naar welke mensen werkgevers op zoek zijn en zoeken die men sen erbij." Een geheel andere benadering van de arbeidsmarkt. „Niet dat mensen die op zoek zijn naar werk achterover kunnen leunen. Want ze blijven zelf verantwoor delijk voor het zoeken naar werk. Wel kunnen we daarbij een handje helpen. Doordat CWI, gemeenten en UWV gaan samenwerken, komen er meer vacatures. Dat komt door de ac tievere houding." Adviseurs Werkgevers werden er in het ver leden wel eens niet goed van. Telkens kregen ze adviseurs op bezoek met steeds dezelfde vraag: hebt u nog vacatures? Die vraag wordt voortaan maar een keer gesteld en wel door het wsp. De minder versnipperde be nadering moet het voor werkge vers een stuk eenvoudiger ma ken. Bovendien kunnen ze er te recht met al hun vragen op het gebied van werk en inkomen. Behalve het werven van vacatu res en werkervaringsplaatsen, wil het wsp een beter inzicht krijgen in het bestand van men sen die naar werk zoeken. Ook wil het een duidelijk beeld krij gen van de ontwikkelingen op de Zeeuws-Vlaamse arbeids markt en hierop inspelen. Dat beeld hebben de instanties nu in dividueel wel, maar onvoldoen de gezamenlijk. De oprichting van werkgevers servicepunten is een landelijke ontwikkeling. Die in Terneuzen is de eerste in Zeeland. Het is de bedoeling is om ook op Walche ren en Bevelanden servicepun ten op te richten. AMSTERDAM - Nederlandse banken volgen met belangstel ling het initiatief van zeven in ternationale banken om een ei gen handelsplatform voor aande len te beginnen. Zij zeggen nog niet officieel te zijn benaderd om mee te doen het nieuwe beursbedrijf, 'maar met deze partijen is voortdurend contact over allerlei zaken'. Citigroup, Credit Suisse, Deutsche Bank, Goldman Sachs, Merrill Lynch, Morgari Stanley en UBS kondigden gis termorgen aan een nieuw han delsplatform voor aandelen in Europa te beginnen. Ze gaan daarmee de concurrentie aan met grote 'nationale' beurzen als Euronext, Deutsche Börse en de London Stock Exchange. Het zevental, dat samen 50 procent van de Europese aandelenhan del in handen heeft, wil beleg gers vooral lagere transactiekos ten bieden. Banken dringen daar al langer op aan, omdat ze de transactiekosten bij de be staande effectenbeurzen te hoog vinden. De initiatiefnemers lie ten weten nog andere financiële instellingen te benaderen met de vraag of ze willen meedoen aan het nieuwe handelsplat form. ABN Amro en ING laten desgevraagd weten nog geen of* ficiële uitnodiging te hebben ontvangen. Het nieuwe handels platform kan grote gevolgen hebben voor onder meer Euro* next. Het beursconcern wilde gisteren nog niet reageren op het plan, omdat vandaag de cij fers over het derde kwartaal worden bekendgemaakt.GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 21