Groene economie levert veel banen op ROVINCIA PZC Huisartsen hekelen wildgroei aan testjes Het hele jaar Sinterklaas in Arons kamer «erf» Heraansluitplicht energiebedrij ven I HARDGLAZËN DEÜREN l}roei vooral aan onderkant van arbeidsmarkt Annan wil meer aandacht voor klimaatverandering Kinderen mogen geen Crofty kopen in Hulster supermarkt Liever platteland dan stadspark Peuter kan wangedrag nog afleren Nederland komt pas laat gelijk lllll II I h I door Fons Kockelmans DEN HAAG - Energiebedrijven krijgen de plicht om klanten die na wanbetaling zijn afgesloten van gas en licht opnieuw aan te sluiten. Een voorwaarde is wel dat zij meewerken aan een schuldsaneringsregeling. Minister Wijn van Economische Zaken komt nog dit jaar met een regeling waarin dat staat. Wijn heeft dat gisteren gezegd tijdens een CDA-verkiezingsbij- eenkomst met de pers. Volgens de regeling zal het energiebedrij ven ook worden verboden om wanbetalers tijdens de winter maanden af te sluiten. Het jaar erop moet de betreffende klant dan wel bereid zijn mee te wer ken aan schuldsanering. „Onwil- ligen zullen uiteindelijk de ge volgen ondervinden", aldus Wijn. ANP pagina 21 Delta kan leven met nieuwe splitsingswet (Advertentie) Vakkundige montage! j /y\ Glashandel I I W MELIESTE i Showroom geopend ma t/mvr 7.30-17.30 uur J Livingstoneweg 20, GOES. Tel. (0113) 227854 www.meliesteglas.nl •cor James McGonigal nPaul Koopman 10TTERDAM - Een streng ilimaatbeleid pakt wel gun- ilig uit voor de arbeids markt. De omschakeling op «rote schaal naar duurzame raergiebronnen helpt met jame tienduizenden laagge schoolden aan werk. Dat blijkt uit een studie van het Economisch Onderzoekinstituut 5E0), dat vandaag aan de eede Kamer wordt aangebo'1- i. Volgens het SEO, verbonr i aan de Rotterdamse Eras- 3is Universiteit, is een 'directe van de werkgelegenheid an de onderkant van de ar^ teidsmarkt' te verwachten door maatregelen voor energiebespa- nng. Vooral in de bouw- en in- rallatiesector groeit het aantal tanen flink, met drie- tot acht- iihzend functies per jaar. In sommige sectoren zal de werkge legenheid krimpen, maar per sal do is er geen negatief effect op de lange termijn, aldus het SEO. fot 2020 zijn bedrijven en bur gers meer kwijt aan hun energie- tekening, maar na 2020 wordt 'schone' energie (wind, zon, bio-1 siassa) relatief goedkoper dan fossiele energiebronnen. Greenpeace had het instituut ge- 1 vérgaande maatregelen- voor duurzame energie, zoals het extra belasten van kooldioxi de-uitstoot, gecombineerd met subsidies voor alternatieve ener giebronnen, door te rekenen op gevolgen voor de kennisecono mie, werkgelegenheid en innova tie. Het SEO meent dat Nederland met een gedurfder klimaatbe leid concurrentievoordelen kan behalen. „Door voorop te lopen liggen er kansen op het gebied van biomassa, logistiek, energie besparing en zonnecellen." Ook verbetert de concurrentiepositie door relatief lagere energiekos ten en meer energie-efficiëncy. In het toekomstscenario van Greenpeace is geen plaats voor kernenergie of kernfusie. Ruim 40 procent van de energiebehoef te komt in 2050 uit duurzame bronnen. Gas wordt ingezet als 'overgangsbrandstof' in nieuwe hoogrendementcentrales. Sa men met een rigoureus energie besparingsprogramma moet de kooldioxide-uitstoot met 80 pro cent afnemen. GPD door Egbert Stoel De bewindslieden hopen daar de komende dagen afspraken NAIROBI - VN-secretaris-ge- te maken om de wereldwijde neraal Annan heeft wereldlei ders gisteren opgeroepen om bestrijding van klimaatveran dering dezelfde prioriteit te geven als oorlogen en pogin gen om de verspreiding van massavernietigingswapens te gen te gaan. Annan deed de opgroep aan het begin van de driedaagse bijeenkomst van ministers van Milieu op de klimaatcon ferentie in het Keniaanse Nai robi. opwarming van de aarde te gen te gaan. Ook staatssecretaris Van Geel is op de conferentie aan wezig. Het is voor het eerst dat een dergelijke top van de Verenigde Naties over de be heersing van oorzaken en ge volgen van de klimaatschom meling in Afrika wordt gehou den. ANP/AFP pagina 5 ontbossing wereld loopt ten einde door Ondine van der Vleuten MIDDELBURG - Toen Aron Ludikhuijze dit jaar acht werd, kreeg hij pepernoten cadeau. Dat was op 16 maart. Voor Aron is het namelijk altijd Sin terklaas, het hele jaar rond, sinds hij zes jaar geleden ken nismaakte met de sint. „Ik zat op mijn vaders schouders bij de intocht. De Pieten strooiden pepernoten, Sinterklaas gaf mij een handje en ik dacht ge- lijk: wat een aardige man!" Sindsdien houdt de jonge Mid- 1 delburger van Sinterklaas, niet ;alleen in december, maar het hele jaar door. Hij heeft van zijn kamer een 'pietenschool gemaakt. In de 'kast liggen de pietenpakken netjes opgevouwen op een sta peltje. Op een stoel ervoor hangt de mantel van Sinter klaas. In de boekenkast staan de Sinterklaasboeken op een rij en in een hoek van de kamer is een pepernotenbakkerij inge richt. Als Piet moet je natuurlijk wel èen beetje kunnen inpakken. Vandaar de inpakmachine aan èe muur. „Je moet veel oefe pen. Eén keer heb ik de machi ne in de woonkamer gezet, toen Aron heeft van zijn kamer een pietenschool gemaakt. heb ik alle boeken uit de boe kenkast ingepakt, al het speel goed, en alle stukjes van het rummicubspel. Toen had ik in eens wel honderd pakjes." 's Zomers, als er worteltjes groeien in de tuin, verzamelt Aron ze alvast voor straks, voor het paard van Sinter klaas. Hij weet natuurlijk ook wel dat Sinterklaas pas in november komt, maar toch wil Aron ook eerder wel eens naar de haven foto Ronald den Dekker gaan om met zijn verrekijker de horizon af te speuren, op zoek naar tekenen van de stoomboot. Bij wijze van voor pret. Een tijd geleden heeft Aron een film gemaakt: De Verdronken Piet. Hij heeft 'm naar burge meester Schouwenaar ge stuurd, met de vraag of hij mis schien kon regelen dat Aron met de pakjesboot meemocht. Jammer, schreef de burgemees ter terug, hij had erg zijn best gedaan bij de NOS, maar die hadden hun vaste Sint, Pieten, paard en boot. Ook Sinterklaas kreeg de film toegestuurd. „Over een boef die wil inbre ken in het kasteel van Sinter klaas, omdat daar heel veel geld is, want hoe kan hij an ders die cadeautjes betalen? Het wordt een knokpartij met de bewakingspieten. Die slaan de boef buiten westen. Terwijl de bewakingspieten het geld weer gaan inpakken komt de boef - dat ben ik - weer bij. Toen ging ik, de boef dus, naai de sloot achter mijn huis, daar had ik een hele boot gebouwd, en toen ging de boef weer knok ken met de stuurpiet en de boef gooide de stuurpiet overboord, die verdronk bijna, maar de redpiet - mijn papa - heeft hem uit het water gehaald, toen bel den de bewakingspieten de po litie en toen heeft de politie de boef gevangen gezet." Arons film is te zien op www.pzc.nl mt t ochtend par buien. Vrij krachtige tot harde zui- denvvind en maxima rond 15 graden. 248e jaargang no. 271 jonderdag 16 november 2006 bsnummer 1,30 door Sheila van Doorsselaer HULST - De politie heeft de me dewerkers van de Golff-super- markt in wijk Langs de Linie in Hulst verzocht geen Crofty goot- sleenontstopper te verkopen Jan kinderen. In de wijk zouden il van Crofty vervaardigde doe-het-zelfbommen zijn ont ploft. Samenwerking havens blijft conflictstof (Advertentie) internet: www.pzc.nl s de toch al zeer kinderrijke «)k zijn vijf scholen gevestigd; basisschool De Moerschans, De Brug, Praktijkschool Hulst en «twee locaties van het Reynae- rtcollege. Na schooltijd of soms a de pauze wordt de super markt, midden in de wijk, gere ild bezocht door scholieren die snoep, snacks of frisdrank ko pen. Wijkagent W. Helmich heeft de supermarkt onlangs benaderd ra gevraagd of de medewerkers sop willen letten dat geen goot- teenontstopper wordt gekocht. Helmich zou het liefst zien dat èe supermarkt geen Crofty ver doopt aan kinderen. Medewerker E. van Goethem ran de Golff-supermarkt zegt wk voor het bezoek van de wijk- a°ent geen gootsteenontstopper «an kinderen te hebben ver docht. „Natuurlijk letten we er au extra op. De politie kan ons aiet verbieden iets te verkopen, maar omdat we weten wat de ri sico's van het verkeerd gebruik ran gootsteenontstoppers zijn, dnjgen kinderen het spul bij ons niet mee naar huis." Met het goedje kunnen bommen borden gemaakt. De zogenoem de Croftybommen lijken de nieuwste rage onder de jeugd te ajn. Op verschillende plaatsen mhet land zijn al gewonden ge- rallen door experimenten met oe bommen. Helmich stelt dat hij vermoe- nens heeft dat op de Liniedijk in de wijk een of meer Croftybom- toen tot ontploffing zijn ge acht. De immer oplettende dijkbewoner J. de Vaan stelde hjdens de wijkraadvergadering nat hij de vlammen door de bom- ®en op de Liniedijk zelf heeft gedoofd en dat hij jongens zag Wegrennen. |e directie van het Reynaertcol- ege zegt dat er resten van Crof tybommen zijn gevonden op de foute tussen de supermarkt en de school. Kring-apotheek voor een gratis longfunc tiemeting. COPD is de verzamelnaam voor een aantal longziekten, waaronder chronische bronchitis. Eerder deze week konden mensen zich bij duizend apothe ken eenvoudig laten testen op nierafwij kingen of diabetes. Met de tests wordt nauwelijks gezond- foto Fred Ernst/ANP heidswinst geboekt, zegt F. Seegers van de LHV. „De deelnemers zijn meestal ge zond. Ook bij een ongunstige uitslag blijkt er, na raadpleging van een arts, veelal niets aan de hand." De praktijken raken door deze bezoeken overbelast en de zorgkosten lopen op. GPD Het platteland is vooral van de boeren en moet niet wor den volgebouwd. Dat vindt een grote meerderheid van de Nederlanders. Negen op de tien mensen vinden dat het platteland geen groot stadspark mag worden. Het Milieu- en Natuurplanbureau bekritiseerde deze week de politieke partijen, omdat zij steeds meer op eisen van de beschikbare open ruimte. Als ouders, leerkrachten, pedagogen en dokters kinderen met gedragsproblemen al in de peutertijd bijsturen, is de kans minder groot dat ze uitgroeien tot criminelen. Sa menwerking tussen het Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland, de Gemeenschappelijke Gezondheids dienst Zeeland, basisscholen en ouders leert dat "JP agressief gedrag kan worden afgeleerd. Het Nederlands voetbalelf tal heeft gisteravond een vriendschappelijke wed strijd tegen Engeland ge lijkgespeeld. In Amster dam werd het 1-1. Wayne Rooney maakte voor rust 1-0 voor Engeland. In de slotfase schoot Rafael van" der Vaart de gelijkmaker binnen. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4 Buiten land: 5; Radio Televisie: 7; Zeeland: 9, 11, 13 en 17; Sport: 18 en 19; Economie: 21, 22 en 23 FNV-voorzitter Jongerius (r) laat zich een longfunctietest afnemen in Den Haag. door Frouke Tamsma DEN HAAG - Huisartsen hebben forse kritiek op laagdrempelige medische tests die steeds vaker thuis of in apotheken kunnen worden gedaan. Het testen van nier- of longfunctie maakt gezonde mensen ten onrechte on gerust en bezorgt huisartsen onnodig veel werk. Dat stellen de artsenkoepels LHV (Landelijke Huisartsenvereniging) en NHG (Nederlands Huisartsengenoot schap). Gisteren, tijdens Wereld COPD-dag, kon iedereen naar het ziekenhuis of een O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor automatische incasso van dit bedrag van mijn rekeningnummer. Ik heb de laatste drie maanden geen proefabonnement get)ad. O Noteert u mij voor een vast abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 21,50)'. j (U per kwartaal met automatische incasso 61.50)". per jaar met automatische incasso 238,00)'. mei gratis PZC-paraplu het alfabet van Zeeland voorletters' m v straal. nummer postcode plaats: telefoon e-mail: (post)bankrekeningnummer: PZC bv gaar zorgvuldig om met persoonsgegevens In de colofon leest u er meer over Kijk op Mvw.pzc.nl/abonneren, bel gratis 0800 0231 231 of stuur deze bon naar; PZC. afdeling lezersservice Antwoordnummer 713, 4460 WB Goes mm 43

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1