Oranje mist aansluiting Beenhakker is weer even heilig Hiddink voert geslaagde verjongingskuur door Doel volleybalsters uit zicht verdwenen Australian Open in gevaar voor Sluiter Seedorf vond zijn rentree niet makkelijk Van der Vaart zorgt voor late gelijkmaker tegen Engeland ek-cijfers ngola strandt op luchthaven Cyprus stunt tegen Duitsers Lab geeft fout toe in zaak-Landis Nadal houdt zicht op halve flnale Hockeyster Karres verlaat Oranje Atlete Loonen geschorst Oranje laat Rusland even zweten Honkballers naar halve finale Rusland treft Brazilië in flnale WK volleybal donderdag 16 november 2006 19 jMSTERDAM - Clarence Seedorf was blij met zijn ieroptreden in het Neder- ;inds elftal tegen Engeland jl-1). „Het was niet gemak kelijk", zei de middenvel- jer van AC Milan gister- ,vond, „maar ik ben wel te mden." j de Arena werd Seedorf hrtelijk ontvangen. Bij jjjn eerste balcontact steeg jgejuich op van de tribu is. \'a zijn eerste écht goede sctie besloot een klein jroepje Oranje-fans zelfs Djn naam te scanderen. Al rerd die geste aan het adres van Seedorf niet mas saal overgenomen. Vaak ras er wel applaus voor de ian met wie de Nederland se fans al jaren een haat- •efdeverhouding hebben. Het is nu de vraag of See dorf de bondscoach Van Basten voldoende heeft overtuigd om hem een defi nitief in zijn selectie op te temen. Bij een terugkeer van Sneijder - man in vorm lijkt er geen plaats voor eedorf op het midden- eld. Van Basten gaf al eer der aan dat hij het vrijwel jitgésloten acht om drie creatieve middenvelder orf, Van der Vaart en Sneijder) op te roepen. Aan Seedorf zal het niet lig gen - die wil dolgraag dat zijn laatste voetbaldroom uitkomt: een prijs winnen met Oranje. Het is aan Van Basten of die mijmering waarheid wordt. „Cla rence heeft zijn taken goed uitgevoerd", vond de iiondscoach. „Hij leed wel balverlies, maar had ook sterke momenten. Wij raren wel tevreden over hem. Of hij er de volgende keer bij is, kan ik niet zeg gen, Het duel tegen Rus land is nog ver weg." See dorf zelf was tevreden: „Ik heb de warmte weer ge voeld. Na één training met Oranje-selectie mag ik met ontevreden zijn." ANP ■lp m van onze sportredactie AMSTERDAM - In de laatste in terland van het jaar zag Marco van Basten gisteravond lange tijd lijdzaam toe hoe het Neder lands elftal nog steeds tekort- komt tegen de grote voetballan den. Dankzij de onverwachte ge lijkmaker van uitblinker Rafael van der Vaart in de 87e minuut werden de tekortkomingen van Oranje nog enigszins gecamou fleerd 1-1. De middenvelder van Hambur ger SV voorkwam dat Oranje het jaar afsloot met een derde nederlaag onder het bewind van Van Basten. Het rapport van de bondscoach telt slechts twee gro te onvoldoendes, mede omdat Oranje de afgelopen tweeënhalf jaar nauwelijks tegen topploe- gen acteerde. Die keren dat dit wel gebeurde, ging het ook vaak fout. Engeland leek het goede voorbeeld van Italië en Portugal te volgen. Van der Vaart voor kwam vlak voor tijd de derde af gang. De van een blessure herstelde linkspoot kon met zijn doelpunt niet verhullen dat het Neder lands elftal ruim anderhalf jaar voor de start van het EK in Zwit serland en Oostenrijk nog steeds geen aansluiting met de Europe se top heeft gevonden. Daarvoor voetbalde Oranje ook tegen En geland te pover. Oranje sleepte het gelijkspel op bijna Engelse wijze uit het vuur. Een verre ingooi van Arjen Rob ben werd door pinchhitter Jan Vennegoor of Hesselink en Klaas-Jan Huntelaar verlengd tot bij Rafael van der Vaart, die op de voor hem ongewone posi tie van rechtsbuiten zijn rechter voet gebruikte om van dichtbij 1-1 te maken. Het was het sein voor een hecti sche ontknoping waarin zowel Engeland (schot Steven Ger- rard, redding Maarten Stekelen burg) als Nederland (gesmoord schot van Robben) de winst nog binnen bereik had. Op tijd Bij rust keek Oranje tegen een 1-0-achterstand aan. De treffer van Wayne Rooney viel op een moment (38e minuut) dat het Ne derlands elftal de zaakjes rede lijk op orde leek te hebben. Een voorzet van Joe Cole, vanaf rechts, viel tussen doelman Henk Timmer en zijn verdedi gers in. De bonkige spits van Manchester United, dook pre cies op tijd in die ruimte. De ogen waren gisteravond vooral gericht op Clarence Seedorf, te rug van heel lang weg geweest in Oranje. Hij speelde als links half een degelijke wedstrijd. Rustig aan de bal, gedoseerd met zijn krachten omspringend. Seedorf 'klikte' in het veld voor al met Van der Vaart, de rechts buiten die een vrije rol had en vaker niet dan wel aan de lijn te vinden was. Tweemaal leidde een combinatie tussen de mid denvelders van AC Milan en HSV tot een schietkans, zowel Seedorf als Van der Vaart raak te de bal echter verkeerd. Rob ben gaf in de elfde minuut nog wel het goede voorbeeld, maar zijn vlammende schot was een prooi voor de Engelse doelman Paul Robinson. Vooral Dirk Kuijt beleefde een lastige avond tegen twee zwaar gewichten uit het Premiership: Rio Ferdinand (Manchester Uni ted) en John Terry (Chelsea). Hij werd na een uur vervangen door Klaas-Jan Huntelaar, maar ook met de Ajacied in de punt van de aanval wist Oranje de muur niet te slechten. Nederland - Engeland 1-1 (0-1). 37. Rooney 0-1, 87. Van der Vaart 1-1. Scheidsrechter: Michel (Slw). Aantal toeschouwers: 45.090. Nederland: Timmer (46. Stekelen burg); Boulahrouz (60. Jaliens), Ooijer (84. Vennegoor of Hesse link), Mathijsen en Emanuelson; Landzaat, Schaars en Seedorf; Van der Vaart, Kuijt (60. Huntel aar) en Robben. Engeland: Robinson; Richard, Fer dinand, Terry en Ashley Cole; Ger- rard, Carrick en Lampard; Jo hnson (74. Wright Phillips), Rooney en Joe Cole (78. Ri chardson). GPD/ANP ■Armenië 1-0 (1-0). 10. Nur- 1-0. Scheidsrechter: Thomson Hi). Gele kaart: Karamyan, A. Mkrt- :<in, Zebelyan (Armenië). Aantal toe- wuwers: 10.000. tlgie-Polen 0-1 (0-1). 19. Matusiak Scheidsrechter: Dougal (Sch). Gele 01 fit Geraerts, Vermaelen, Leonard, nons, Goor (Belgie), Sobolewski, taykowski (Polen). Aantal toe- fouwers: 46.000. 5 3 2 0 11 7-2 4 3 1 0 10 6- 1 5 3 1 1 10 6- 5 ■1 5 2 1 2 7 4-2 «gal 3 1114 5-3 I fehstan 4 0 2 2 2 1-4 4 0 13 1 0-5 is-teidzjan 4 0 13 1 1-8 ^rus-Duitsland 1-1 (1-1). Hack 0-1, 43. Okkas 1-1. Scheidsrech- tfrojdfeldt (Zwe). Gele kaart: Makri- S Okkas, Louka (Cyprus), Klose, Fritz, to (Duitsland). Aantal toeschou- «15.000. Hind-San Marino 5-0 (3-0). 7. D. Si- ttcini 1-0 (eigen doel), 24. Doyle 2-0, IRobbie Keane 3-0, 58. Robbie Keane (strafschop), 85. Robbie Keane 5-0. tadsrechter: Isaken (Far). Gele kaart: öiane (Ierland), Manuel Marani Marino). Aantal toeschouwers: F frfcland 4 3 1 0 10 19- 2 *chië 4 3 1 0 10 13- 2 4 2 0 2 6 12- 9 4 1 1 2 4 8-7 1 ms 4 1 1 2 4 8- 12 3 1 0 2 3 5-8 1 «Marino 3 0 0 3 0 0- 25 lonië-Rusland 0-2 (0-2). 18. Bi- 0*0-1,32. Arshavin 0-2. Scheidsrech- ^j-Allaerts (Bel). Gele kaart: Petrov «cedonië), Pogrebnyak, Sychev, Kol- ■"n (Rusland). Aantal toeschouwers: w J W-Kroatië 3-4 (1-2). 8. Colautti 35.Srna 1-1 (strafschop), 39. Eduar- 'I-2, 54. Eduardo 1-3, 68. Benayoun 12. Eduardo 2-4, 89. Colautti 3-4. rfdsrechter: Gonzalez (Spa). Gele B*Aouate, Colautti, Tal (Israel). Aan- ''■oeschouwers: 45000. Wië 4 3 1 0 10 13- 3 Sand 4 2 2 0 8 5-1 island 4 2 1 1 7 6-2 4 2 1 1 7 9-6 ^edonië 5 2 1 2 7 4-3 «and 3 0 0 3 0 0-4 4 0 0 4 0 1- 19 HAAG - Het nationale "etbalteam van Angola moest Weren een interland tegen Tan- Ea|a aan zich voorbij laten N. t de voetballers van het zich hadden verzameld op luchthaven van Luanda voor 'cis naar Dar-es-Salaam, •k dat de nationale lucht- ^tmaatschappij TAAG kamp ret materiaalpech, waardoor 5 geen vliegtuig beschikbaar GPD/RTR Dirk Kuijt probeert zich staande te houden tussen John Terry (links) en Rio Ferdinand. foto Peter Schols/GPD door Barry van der Hooft BRUSSEL - Wie baas in eigen huis wil zijn, moet initiatief tonen. Die manier van spelen zit echter nauwelijks in het systeem van Belgische voetballers opge sloten. Gisteravond werd nogmaals dui delijk waarom de Rode Duivels sinds 2003 geen aansprekende tegenstander meer hebben verslagen. Het gehavende Poolse team van Leo Beenhakker verliet Brussel als terechte winnaar: 0-1. Daarmee verhoogde de 64-jarige Don Leo zijn status van succescoach nog maar eens. Na zijn kunststukje met Trini- NICOSIA - Duitsland heeft in groep D van de EK-kwalificatie de eerste punten ingeleverd. Die Mannschaft kwam in Ni cosia tegen Cyprus niet verder dan 1-1. Aanvoerder Michael Ballack opende de score in zijn 75e interland. Hij knalde na een kwartier van een meter of twintig raak. Het was niet de voorbode van een snelle beslissing. Hoewel de ploeg van bondscoach Joachim Löw wel beter bleef, leidde dat niet tot veel kansen. De Cyprioten putten daaruit zoveel moed dat Yiannis Okkas nog voor rust iets te rugdeed. Zijn rake volley mocht gezien worden. ANP dad Tobago, dat voor het eerst deel nam aan een WK, probeert Beenhakker nu in Polen een revolutie te bewerkstelli gen. Door de overwinning in België be gint die missie al na enkele maanden ge stalte te krijgen. Na een valse start (één punt uit twee duels) zwol de kritiek aan. De eerste buitenlandse bondscoach in de geschiedenis van het Poolse voetbal wil de echter van geen wijken weten. Van paniek is bij Beenhakker slechts zel den sprake en zoals zo vaak haalde hij zijn gelijk. Een klinkende zege op Portu gal deed de negatieve geluiden verstom men en Don Leo kon voor even op zijn ka rakteristieke wijze achterover leunen. Het duel in België werd ineens vol ver trouwen tegemoet gezien. Grote tegenval ler was wel dat de ene na de andere basis speler zich geblesseerd of ziek afmeldde. Van het basisteam dat vorige maand de Portugezen van het veld blies, ontbraken er gisteravond liefst zes. Toch was daar in Brussel weinig van te merken. De behoudende Belgen speelden in de geest van René Vandereycken, die het stempel van defensieve coach nog steeds niet van zich af heeft geschud. Met zes verdedigend ingestelde spelers, onder wie Feyenoorder Léonard, Ajacied De Poolse doelpuntenmaker Radoslaw Matusiak (links) ontdoet zich van de Bel gische Feyenoorder Philippe Leonard. foto Olivier Hoslet/EPA door Remco Reiding SKOPJE - Coach Guus Hiddink heeft met het Russische voetbal elftal een knappe zege geboekt in Macedonië. De 2-0-eindstand was door doelpunten van Vladi mir Bystrov en Andrej Arsjavin al bij rust bereikt. Verdedigend kwam Rusland in Skopje niet in problemen. Mace donië, dat eerder Engeland op 0-0 had gehouden, kreeg nauwe lijks kansen. Arsjavin en Jegor Titov verzuim den de score voor Rusland in de tweede helft op te voeren. In de zelfde groep E versloeg Kroatië in een doelpuntrijk duel Israël met 4-3. Eduardo da Silva, die in de be langstelling zou staan van PSV, scoorde drie keer. De Kroaten gaan aan kop met twee punten voorsprong op Rus land, dat Macedonië en Israël op de ranglijst passeerde. Hid dink had de uitwedstrijd in Skopje vooraf bestempeld als cruciaal voor kwalificatie voor het Europees kampioenschap van 2008. „Als we deze groep willen over leven, dan hebben we drie pun ten nodig. Er is geen andere keus." Hiddink, geen groot drin ker, beloofde vorige week dat hij aan de wodka gaat, als Rus land zich kwalificeert. „Geen he le fles, maar een klein glaasje." Voor het duel voerde Hiddink in zijn selectie een verjongings kuur door. Oudgedienden als Aleksej Smertin (ex-Chelsea) werden gepasseerd. Hiddink se lecteerde bovendien slechts één speler die in een buitenlandse competitie voetbalt. In de voorbereiding kregen de spelers een dag om te discussië ren over het vermeende omkoop schandaal in de Russische com petitie. Daarna was het gespreksthema verboden. Koploper CSKA Mos kou ligt onder vuur na een aan tal omstreden beslissingen van de scheidsrechter in het duel met Zenit Sint Petersburg, de ploeg van Dick Advocaat. GPD CHATENAY-MALABRY - Een steun in de rug voor Flo yd Landis. Het laboratorium dat de positieve dopingtest van de 'afgezette' Tourwinnaar uitvoerde, heeft gisteren toegegeven een fout te hebben gemaakt bij de nummering van de monsters. „Maar dat betekent niet dat de positieve stalen niet van Landis afkomstig zijn", zei directeur Jac ques de Céaurriz van het laboratorium in de Parijse voor stad Chatenay-Malabry. GPD/ISS SJANGHAI - Tennisser Rafael Nadal heeft zijn kansen op de halve finales van de Masters Cup in Sjanghai le vend gehouden. De Spaanse nummer twee van de wereld won gisteren zijn partij in de Gouden Groep van zijn land genoot Tommy Robredo met 7-6 (2), 6-2. Nadal verloor eerder van de Amerikaan James Blake, die zich gisteren plaatste voor de kruisfinales door een zege op de Rus Ni kolai Davidenko: 2-6 6-4 7-5. GPD/ISS NIEUWEGEIN - Sylvia Karres (30) heeft het Nederlands vrouwenhockeyteam definitief vaarwel gezegd. De aan- valster die deze zomer met Oranje de wereldtitel verover de en daarbij topscoorster werd, heeft bondscoach Mare Lammers te kennen gegeven dat ze het tophockey niet meer kan opbrengen. ANP DEN HAAG - Atlete Kristijna Loonen is door de Konink lijke Nederlandse Atletiekunie (Knau) geschorst tot 1 maart 2007. Loonen krijgt deze straf vanwege haar on sportieve gedrag voor, tijdens en na de op 5 november ge houden Berenloop op Terschelling. Ze zou onder meer vrijwilligers onheus hebben bejegend en tafels omver heb ben gegooid. GPD DEN HAAG - De Nederlandse handbalsters hebben bij de World Cup in het Deense Aarhus gisteren ook hun tweede groepswedstrijd verloren. Oranje ging met 32-41 ten onder tegen wereldkampioen Rusland, maar was niet kansloos. De ploeg van bondscoach Sjors Röttger kwam in het eerste kwartier zelfs met 13-9 voor. De Russinnen bogen die achterstand in een mum van tijd om in een 16-13-voorsprong. Bij de rust keek Nederland tegen een 20-16-achterstand aan en toen was de wedstrijd eigenlijk gespeeld. Oranje speelt vandaag zijn laatste groepsduel te gen Brazilië. GPD/ISS DEN HAAG - De Nederlandse honkballers hebben voor het eerst de halve finales van de Intercontinental Cup be reikt. Het team van bondscoach Robert Eenhoorn won in Taiwan zijn voorlaatste groep wedstrijd met 13-2 van Zuid-Korea en stelde een plaats bij de eerste vier veilig. Oranje dankte de zege vooral aan zeven punten in de der de inning. Oranje speelt vandaag nog tegen Australië met als inzet de derde plaats in de poule. GPD/ISS Vermaelen en PSV'er Simons, trad hij de Polen tegemoet. Na een bedroevende eer ste helft probeerde Vandereycken het na rust met invaller Huysegems (Feye- noord), in een systeem met drie spitsen. België keek toen al tegen een achter stand aan door een treffer van Matusiak, die een blunder van de hautaine Van Buy- ten afstrafte. De zelfbewuste Polen had den het duel daarna in een beslissende plooi moeten leggen, maar de bij Feye- noord opgeleide Ebi Smolarek mikte twee keer naast. De getergde Belgen toon den na rust heel even wat tekenen van herstel, maar een snelle gelijkmaker bleef uit. Leo Beenhakker keek ondertussen ge spannen, maar tevreden toe. Zijn strijd plan werd naar behoren uitgevoerd, door een ploeg die het initiatief aan de Belgen liet. In de wetenschap dat de tegenstan der zich juist met dat aspect - het spel maken - geen raad weet. Voor de gefrus treerde Belgen, die in 2003 voor het laatst van een aansprekende tegenstan der (Kroatië) wonnen, tikte de tijd onder tussen in hun nadeel weg. Hoewel ze nog schreeuwden om een strafschop, bleek een nederlaag niet meer af te wenden. Voor Vandereycken en zijn kwaliteitsar me selectie is het EK van 2008 nu heel ver weg. Daarmee dreigen de Rode Dui vels voor de derde keer op rij een eind- toernooi te missen. Leo Beenhakker kent zulke zorgen niet. Hij is de komende tijd heilig in Polen en als hij die status weet vast te houden plaatst hij zich wél voor het EK. Daar kunnen ze in België voorlo pig alleen van dromen. GPD door René Banierink OSAKA - In recordtijd verlieten de Nederlandse volleybalsters gisteren de arena van het Osaka Municipal Central Gymnasium. De frustratie droop daarbij van de gezichten en erg veel zin had den ze niet om commentaar te geven op de 3-1-nederlaag tegen het gastland. Daardoor is een historische klas sering bij de eerste zes op een WK onhaalbaar, er rest vandaag slechts de strijd met Cuba om plek zeven. Die klassering be reikte Oranje al eens, in 1998. Aanvoerder Ingrid Visser, die aan haar laatste WK bezig is, was er toen al bij. Juist zij wilde daarom gisteren ook zo graag winnen. En dat ging weieens ten koste van haar spel, gaf ze vol mondig toe. „Er waren een paar ballen waarbij ik veel te gretig was. We wilden misschien wel te graag waardoor we niet de dingen deden die we moeten doen." Libero Janneke van Tienen kon haar team dit keer ook niet tot grootse daden inspireren. „Ik weet niet of het zenuwen waren, maar we waren niet in staat om de hele wedstrijd scherp te blij ven. Je weet tegen deze ploeg dat je veel ballen terugkrijgt. Dan moet je geduldig zijn en de volgende kans pakken. Maar dat lukte op een of andere ma nier niet." Bondscoach Selinger noemde het een kwestie van ervaring. „We hadden tot nu toe nu geen team gehad met deze stijl van spelen. China speelt toch duide lijk anders, met meer power en lengte. Japan speelt, net als Tai wan en Korea, volleybal in een heel ander ritme. We hebben al les dat kon gebeuren van tevo ren doorgenomen. Maar volley bal op dit niveau is een spel van actie en reactie. Je moet automa tismen hebben tegen dit soort teams. Wij zullen nooit zo behen dig worden als zij. Maar zij wor den nooit zo krachtig als wij. Het is een kwestie van vaak te gen ze spelen en dan winnen wij uiteindelijk." GPD OSAKA - De finale van het WK volleybal voor vrouwen gaat vandaag tussen Brazilië en Rus land. De Russen plaatsten zich voor de eindstrijd na een 3-0 overwin ning op Italië: 25-19, 25-16, 25-20. Eerder op de dag reken den de Braziliaanse vrouwen in hun halve finale al af met Servië en Montenegro: 3-1. De setstan den waren 25-17, 25-14, 21-25, 25-20. Rusland behaalde vijf keer eerder de wereldtitel, de laatste dateert uit 1990. De afge lopen drie edities pakte het Oost-Europese team brons. Bra zilië won het goud nog nooit. In 1994 stond het land wel in de fi nale maar verloor daarin van Cuba. GPD/ANP van onze sportredactie DEN HAAG - Tennisser Rae- mon Sluiter heeft door een snel le uitschakeling in het Challen- gertoernooi van Dnepropetro vsk zijn deelname aan de Austra lian Open in januari op het spel gezet. De 28-jarige Nederlander ver loor gisteren in de tweede ronde kansloos van de Zwitser Marco Chiudinelli (6-2, 6-1). Omdat Sluiter een jaar eerder de finale haalde in de Oekraïne, verspeelt hij belangrijke punten op de we reldranglijst. Sluiter staat nu nog 84e, maar zal maandag op de nieuwe ran king een duikeling maken. En na volgende week zakt de tennis ser nog verder, omdat hij zijn ti tel in het Challengertoernooi van Praag niet verdedigt. De Rotterdammer moet het jaar af sluiten binnen de top-104 om zich direct te plaatsen voor het hoofdtoernooi van de Australi an Open. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 19