Nieuwe campagne zee en land Bijna alle brommers een nieuw kenteken Invloed Butler is nog altijd groot Bluesroute Vlissingen Het Zeeuwse Beeld als creatieve thuisbasis jtygelijks provinciebestuur wil herkansing brede Zeelandpromotie 'l Exit-poll van studenten CDA-vragen opvang asielzoekers Fanclub Blof ter ziele Noodreparatie in Nieuwe Kerk bij nader inzien donderdag 16 november 2006 Zeeuwse brommer top 10 In welke Zeeuwse kernen is het brommerbezit het grootst? aantal aantal per brommers 100 inwoners I.VIissingen 1833 4,11 2. Middelburg 1692 4,26 4. Oost- Souburg 743 6. Zierikzee 10. Arnemuiden 305 Zeeland 18.419 Nederland 683.741 "rrrrrr door Joeri Wisse GOES - Bijna één op de twin tig Zeeuwen heeft een brom mer of scooter. Daarmee komt onze provincie landelijk op een tweede plaats, na de provincie Limburg. Dat blijkt uit de cij fers van de Rijksdienst voor Wegverkeer (RDW). Door de verplichte registratie die de RDW uitvoert, is er nu voor het eerst een goed beeld ontstaan van het aantal bromfietsen in ons land. Vanaf 1 januari 2007 moet elke brommer voorzien zijn van een nieuw kenteken. Wie hier niet aan voldoet, riskeert een boete van 140 euro. De RDW schat dat inmiddels 98 procent van de brommers is voorzien van een nieuw kenteken. Brommer eigenaars hebben vanaf septem ber vorig jaar de kans gehad om een nieuw plaatje aan te vragen bij een schouwer, vaak een bromfietsdealer in de buurt. Dat kon tot 1 november. Na deze datum moeten mensen naar één van de zestien keu ringstations in het land. Zeeuw en zijn daarbij aangewezen op de vestigingen in Roosendaal en Schiedam. Met het nieuwe kenteken moet het voor de poli tie makkelijker worden om te hardrijdende en te veel geluid producerende brommers te be keuren. foto Dirk-Jan Gjeltema flfRinus Antonisse fDDELBURG - Het dagelijks «linciebestuur wil aan de g met een nieuwe campagne (Zeeland in beeld moet bren- 2. Wel anders en beter dan de vinkte actie 'Welkom in Zee- i thema staat nu centraal de jselwerking van zee en land. dagelijks provinciebestuur ent het zelf de 'dualiteit van «(cultuur) en land(cultuur).' I mondvol wordt gezien als j identiteit ofwel het wezens- I «jnerk van de provincie Zee- s komende maanden gebruikt I dagelijks provinciebestuur de opzet van de promotie- cpagne nader uit te werken, urbij wordt vooral gekeken ar samenwerking met organi ses uit de sectoren wonen, .-ken en recreëren en met de go's. Deze uitwerking moet orjaar 2007 klaar zijn. Een fjw provinciaal bestuur (dat saart wordt gekozen) kan dan i besluit nemen over het al a niet (her)beginnen met een serjarige campagne, jriesbureau Berenschot onder- ét, na het echec met 'Wel- xin Zeeland', de mogelijkhe- 3voor een doorstart. De advi- iis zien uiteraard kansen «reen 'breed gedragen merk- ipromotieaanpak'. Berenschot it dat Zeeland te bezien is als 1 culturele eenheid die zich sierscheidt van de omliggende B:S. st adviesbureau verbindt er el enkele strikte voorwaarden a.Belangrijkste is samen wer- s» Geen campagne die vanuit provincie wordt opgelegd, ar één die door alle belang eenden wordt gedragen, tok is een aanpak 'van binnen- i'noodzakelijk. «bassadeurs lïgaat ervan uit dat inwoners, Éjven, werknemers, gemeen- i,studenten, bezoekers, scho- 2 en evenementenorganisaties ambassadeurs zijn van Zee- ad. Als zodanig kunnen alle Zeeuwen een bijdrage leveren aan de promotie van hun provin cie, meent Berenschot. Het provinciebestuur is enthou siast over het onderzoek van het adviesbureau en wil verder met de aanbevelingen. Eén ervan is het ontwikkelen van 'een merk concept'. Zeeland neerzetten zo als bijvoorbeeld het merk Volvo of Marlboro. Bij een merk hoort een bepaalde verwachting. Voor Volvo is dat veiligheid, voor Marlboro stoer en voor Zeeland zijn de sleutelwoorden: de wis selwerking van zee en land, pret tig leven en energiek. Het accent kan verschillen. Bij wonen ligt de nadruk op prettig leven, bij werken op energiek en bij recreatie op zee en land. In elk geval aansluiten bij de trots die Zeeuwen, althans volgens Berenschot, voor Zeeland voe len. „In potentie telt Zeeland 380.000 ambassadeurs." Het merkconcept is volgens het adviesbureau een 'onderlegger' die gebruikt wordt om activitei ten te ontwikkelen. Burgers en partijen kunnen daar gebruik van maken in hun communica tie over en vanuit Zeeland. Dat kan een slagzin zijn, maar ook een verbeelding van het merk Zeeland, of een aansprekend 'verhaal van Zeeland', of een ty pisch Zeeuws-hebbedingetje. Berenschot beveelt aan de nieu we campagne (die geen campag ne mag heten vanwege de ongun stige uitstraling van 'Welkom in Zeeland') te laten leiden door een sterke man, met breed gezag in de provincie. Bijvoorbeeld de nieuwe commissaris van de ko ningin, een recent gepensioneer de Zeeuwse 'top'-bestuurder of een Ben Warner-achtige figuur. Warner is door de Gasunie deels vrijgestelde medewerker om de promotie van de provincie Gro ningen ('er gaat niets boven Gro ningen') te trekken. „Het is denkbaar dat een Zeeuws be drijf, zoals Delta, eenzelfde voor ziening treft." Nog een advies van Berenschot: maak de sponso ring van evenementen en initia tieven afhankelijk van de mate waarin deze bijdragen aan het merk Zeeland. De Statencommissie Economie praat 20 november over het on derzoek van Berenschot en de uitwerking ervan. Daarvoor wil het dagelijks provinciebestuur geld gebruiken dat voor 2007 op zij is gezet voor de Welkom-cam pagne (675.000 euro). MIDDELBURG - Studenten van de Roosevelt Academy houden woensdag hun eigen exit-poll bij zeven Middel burgse stembureaus. Het gaat om een onderzoekje naar het stemgedrag van Middelburgers. Ze hebben toestem ming gevraagd - en gekregen - om mensen bij de uitgang van het stembureau te vragen op wie ze hebben gestemd. Van 9.30 tot 12.30 en van 17 tot 20 uur zijn ze te vinden bij de Uilenburch, de Morgenster, de Ontmoetingskerk, wijkcentrum Palet, grand café Buitenrust, de Zeeuwse Bi bliotheek en het clubgebouw van Zeelandia-Middelburg. MIDDELBURG - De Statenfractie van het CDA wil we ten hoe de Zeeuwse gemeenten omgaan met de opvang en huisvesting van asielzoekers. In vragen aan-het dagelijks provinciebestuur informeert Statenlid F. Babijn of er wel voldoende geld beschikbaar is om de asielzoekers op te vangen. Hij wijst erop dat Provinciale Staten één jaar ge leden een bedrag van 200.000 euro uittrokken voor op vang van asielzoekers. Dat geld is verdeeld over de ge meenten Goes, Middelburg, Schouwen-Duiveland, Sluis en Vlissingen. Het was een steuntje van de provincie, om dat gemeenten vaak met extra lasten opgezadeld worden als ze asielzoekers een menswaardige opvang willen bie den (met name voor onderdak en levensonderhoud). Ba bijn is benieuwd of de provinciale bijdrage ook geholpen heeft de ergste nood te lenigen. Ook vraagt hij of de finan ciële problemen nog steeds actueel zijn. GOES - De fanclub van de Zeeuwse band Blof houdt nog dit jaar op met bestaan. Dat heeft het bestuur kenbaar ge maakt aan de ruim 1500 leden van de club. De fanclub besloot begin dit jaar een sabbatical te hou den en het bestaansrecht van zichzelf te overwegen. In overleg met de bandleden is besloten om de stekker eruit te trekken. „Een fanclub past niet meer in de muziekindustrie anno 2006", zegt Bas Kennis, toetsenist van Blof. „We willen niets achterhouden voor onze fans, dus bieden we ze de kans om via nieuwe mogelijkheden als het open-disc-sys- teem bij exclusief materiaal zoals nieuwe video's en nieuwtjes over de band te komen." Met het einde van de fanclub, komen er ook geen fanda gen meer. „Maar ik sluit niet uit dat we in de toekomst kleinschalige exclusieve optredens geven, die lijken op de fandagen", aldus Kennis. Van het bestuur van de fanclub was niemand bereid een reactie te geven. ZIERIKZEE - In de Nieuwe Kerk in Zierikzee worden noodreparaties uitgevoerd. Dat gebeurt nadat vorige maand is gebleken dat diverse ornamenten ernstige scheu ren vertonen. Om alle risico's uit te sluiten worden nog vijf voluten - krulvormige zuil versieringen - vastgezet en ingepakt in steigernet. Vorige maand werden twee volu ten op die manier beveiligd. De ornamenten zitten met metaaldraad aan de bovenliggende constructie, maar dat biedt in dit geval onvoldoende zekerheid. Daarom is beslo ten de gipsen versieringen met banden vast te zetten en in te pakken in steigernet. Het werk neemt ongeveer ander half a twee weken in beslag. De Bluesroute Vlissingen biedt morgenavond muziek in dertien horecagelegenheden in de Vlissingse binnenstad. De meeste bands spelen drie sets. Dit jaar treden op: The Lester Butler Tribute Band (VS/Engeland/Nederland), De Piek, 20.30 uur. Openingsconcert. The Bluescrowns, Pare Central, 22.30, 23.45 en 01.00 uur. Littl'Xtra (Zeeuwse band), Concurrent, 22.00, 23.15 en 00.30 uur. The Antones, Scandalous, 22.15, 23.30 en 00.45 uur. The Blues Session Project, Soif, 22.15, 23.30 en 00.45 uur. Rita The Rock 'n Rollers (Duitsland), Speyk, 22.30, 23.45 en 01.00 uur. The Spanners (België, met onder andere Bob de Houwer van The Seatsniffers), 't Zottekot, 22.15, 23.30 en 00.45 uur. The Rhythm Chiefs (jongste bluesband van Ne derland), Popeye, 21.00, 22.00 en 23.00 uur. Marcel Scherpenzeel Band, Fraggles, 22.30, 23.45 en 01.00 uur. The Treble Shooters, Groen Licht, 22.30, 23.45 en 01.00 uur. The Humtails (België), The Wicked, 22.00, 23.45 en 01.00 uur). Big Chief Sugar (Vlissingse band), The Hoppit, 22.15, 23.30 en 00.45 uur. The Juke Joints (Zeeland), Michieltje, 23.15 en 00.45 uur. Juke Joints-harpspeler Sonnyboy speelt om 22.15 uur samen met gitarist Wouter Verhelst (The Ditch Divers) bluesklassiekers. ^fAli Pankow SEMELDINGE - Hout, klei, 5efn, gips, brons, polyester, ■ton. De leden van beeldhou- I{rsgroep Het Zeeuwse Beeld "Wemeldinge weten er raad to. Vijftien bezielde beeldend ■"Wenaars hebben in een rian- schuur aan de Wemeldingse ündweg 21 hun creatieve thuis- «s's. Ze koesteren deze plek ï3arze de ruimte hebben uit ru- ®e materialen hun inspiratie 'orm te geven. '«terdag 18 november gunnen ^iedereen die dat wil een bre- inkijk in hun atelier tijdens *"open dag. „Er is nog plaats |wr nieuwe leden en wellicht is rj §°ed belangstellenden een "■druk te bieden van onze werk je", zegt voorzitter Christia- Altena van Het Zeeuwse Beeld. ""groep is in 1998 opgericht op 'mtiatief van Hielke van der Me- 'l'nConny Barbé. Met vijf ande re enthousiaste amateurbeeld houwers, die cursussen bij het ROC hadden gevolgd, zochten en vonden zij een plek om hun hobby verder te ontwikkelen. „Thuis ontbreekt vaak de ruim te om een eigen atelier in te rich ten. Daar wilden we met een ge zamenlijk onderkomen in voor zien", zegt Van der Meij. Enkele leden van het eerste uur zijn nog steeds bij de groep be trokken. Diverse anderen zijn er bijgekomen. Na enkele verhui zingen heeft Het Zeeuwse Beeld nu al circa vier jaar zijn vaste stek in de schuur aan de Wemel dingse Zandweg. De leden zijn er zeer over te spreken. Ze be schikken allen over een sleutel en kunnen er op elk gewenst mo ment afhankelijk van tijd en of inspiratie hun creatieve hobby uitoefenen. „Soms zit je hier helemaal al leen te werken, soms in groepjes en we streven er naar minstens één keer per maand collectief hier bezig te zijn. De huur wordt gezamenlijk opgebracht en diverse materialen kopen we gezamenlijk in", vertelt Altena. Volgens haar zit de kracht van de groep vooral in de inspiratie die je van elkaar kunt opdoen, terwijl er ook veelvuldig advie zen en ideeën worden uitgewis seld. De goede verstandhouding en overeengekomen werkwijze staan hoog aangeschreven. Dat willen de leden graag zo hou den. Ballotage Daarom werkt de groep met een ballotagesysteem. Twee leden, Yvonne Oyevaar en Maddy Mar- tijn, nemen de toetsing voor hun rekening. „Het klinkt misschien wat zwaar, maar het is beter vooraf de zaken goed te overwe gen dan achteraf teleurgesteld te worden. Dat geldt zowel voor de groep als voor degene die zich aanmeldt", vindt Oyevaar. Zij en Martijn hanteren een paar duidelijke richtlijnen: deel nemers aan deze beeldhouwers- groep moeten zelfstandig kun nen werken. Het betreft immers geen cursusgroep voor begin ners. Van tijd tot tijd worden er wel lessen verzorgd door gastdo centen op het gebied van boetse ren, houtbewerking, glazuur ma ken en hardsteen hakken, maar die zijn gericht op beoefenaars met enige ervaring. Verder wordt van iedereen in breng binnen de groep verwacht en uiteraard naleving van de huisregels wat betreft het be heer van het pand. Dat binnen dit klimaat mooie dingen tot stand kunnen komen, blijkt op de bovenverdieping waar een ex positie met eigen werk van de le den is ingelicht. De beeldhou- wersgroep manifesteert zich als een koepel voor creatieve diver siteit zowel wat betreft de ma kers als hun kunstwerken. De open dag wordt zaterdag gehou den van 13.00 tot. 16.00 uur. Nade re informatie is te vinden op de website: www.hetzeeuwsebeeld.tk. In de rubriek Podium van in de PZC van gisteren staat dat het concert van het Zeeuws Orkest met de Koninklijke Ora toriumvereniging tot Oefening en Uit spanning, vanavond in Terneuzen, is uit verkocht. Dit is niet het geval. Voor de ze uitvoering in het Scheldetheater, aan vang 20.00 uur, zijn nog kaarten ver krijgbaar. Voor concert dat het Zeeuws Orkest za terdag in Vlissingen geeft zijn echter geen kaarten meer te koop. den van beeldhouwersgroep Het Zeeuwse Beeld in hun eigen atelier. foto Dirk-Jan Gjeltema door Rolf Bosboom VLISSINGEN - Het is al meer dan acht jaar geleden dat de Amerikaanse bluesheld Lester Butler overleed, onder nooit he lemaal opgehelderde omstandig heden. Hij werd slechts 38 jaar oud. Zijn muzikale erfenis drukt nog steeds een stevige stempel op de blues van nu. In 2001 werd al een eerbetoon aan Butler gebracht op het Lim burgse festival Moulin Blues. Het jaar erop werd de Lester Butler Tribute Band gevormd, die in korte tijd twee succesvol le tournees deed en een live-al bum uitbracht. Nu is de groep opnieuw bijeen, voor een be scheiden reeks concerten in Ne derland in België. De aftrap is morgenavond in De Piek in Vlis singen, als opening van de jaar lijkse Bluesroute. Zanger en blueshaipspeler van de band is Big Pete ofwel Peter van der Pluym, die de afgelopen jaren furore maakte met de re cent opgedoekte band The Stri kes. Butler is van grote invloed op hem geweest. „Vroeger luis terde ik naar bands zoals Pearl Jam en Nirvana. Lester was voor mij de eerste kennismaking met de mondharmonica. Door zijn muziek belandde ik in de blues en ben ik pas echt de diep te in gegaan. Ik was helemaal wild van Lester. Hij was mijn idool." Dat hij vier jaar geleden ge vraagd werd voor de Lester But ler Tribute Band beschouwde Van der Pluym als een groot voorrecht. Niet alleen omdat hij in de voetsporen van zijn voor beeld kon treden, maar ook van wege de voorname muzikanten met wie hij op die manier kon sa menwerken, zoals drummer Ed die Clarke (die nog met Butler heeft gespeeld), maar ook bij voorbeeld gitarist Matt Scho- field, die dit jaar een van de top pers was op het festival Klomp pop in Ovezande. Clarke en Schofield zijn inmid dels goede vrienden van Van der Pluym geworden. Recent heb ben ze het plan opgevat om op nieuw als Lester Butler Tiibute Band het podium op te gaan en een - derde - tournee te onderne men, met Lord Julius deze keer als bassist. „In 2002 was het een behoorlijk succes en er was nog steeds vraag. Wij zijn blij dat we het kunnen doen en boven dien is het een goede mogelijk heid om de muziek van Lester weer eens extra onder de aan dacht brengen." 'Big Pete' constateert dat But lers muziek allerminst vergeten is. „Hoe vaak komen we niet er gens en dan worden de Red De vils, zijn eerste band, gedi'aaid. Kennelijk spreekt zijn muziek ook een nieuwe generatie aan. Lesters invloed is nog altijd groot, zeker in Nederland. Hij behoort toch tot het beste wat de blues de afgelopen dertig, veertig jaar te bieden heeft ge had." Het viertal streeft er niet naar de muziek van Butler zo goed mogelijk te kopiëren. „Op de cd die we destijds hebben gemaakt, stonden heel veel nummers die mensen niet van hem kenden. Hij deed op een avond mis schien vijf nummers van zich zelf en voor de rest speelde hij werk van andei"en, op zijn eigen manier. Dat probei-en wij ook te doen. We kiezen enkele van zijn nummers, maar hebben wel dui delijk een eigen geluid." Lester Butler Tribute Baiid, mor genavond in De Piek in Vlissingen. Aanvang 20.30 uur. De Amerikaanse bluesheld Lester Butler was een groot voorbeeld voor Big Pete ofwel Peter van der Pluym, de zanger en bluesharp speler van de Lester Butler Tribute Band.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 13