PZC Polen wil referendum over euro Chinezen pikken uitbuiting en rechteloosheid niet meer Vlaamse scholen doen hoofddoek vaker in de ban Kenia verbiedt alle Tientallen lijken gevonden in Bagdad vluchten naar Somalië YN betichten leger Sri Lanka van werven kindsoldaten Brussel vreest dat volksraadpleging relatie met Warschau belast Vermiste Belgen zitten gewoon thuis Overval op jong koppel was gepland Bouw monument voor Martin Luther King begonnen Sekten werven in alternatief circuit Executieklanten op MySpace Zwetende man uit vliegtuig gezet Speciaal shirt voor luchtgitaristen Drugs verkruimelen eurobiljetten dinsdag 14 november 2006 Hnor Akijn Visser COLOMBO- Het Srilankaanse |etrer rekruteert kinderen voor een paramilitaire groepering. De kinderen worden met geweld uit hun woonomgeving gehaald en gedwongen lid te worden van de Karuna-groep, aldus een ge zant van de Verenigde Naties. Dat heeft de speciale VN-gezant voor Kinderen en Gewapende Conflicten in Sri Lanka, A. Rock, gisteren bekendgemaakt. De Karuna-beweging is een splintergroepering van de Tamil Tijgers (LTTE), die zich tegen de LTTE heeft gekeerd. De Ta mil Tijgers zelf worden al lan ger beschuldigd van het inzet ten van kindsoldaten. De VN-kinderorganisatie Unicef telde bijna 1598 gevallen van LTTE-st'rijders die zijn gerekru teerd toen zij nog kind waren en van wie er nog altijd 649 jonger zijn dan 18 jaar. De Karu na-groep heeft zeker 142 kinde ren ingelijfd. Volgens Rock lig gen de echte aantallen hoger. Rock zei dat hij de kwestie heeft aangekaart bij de Srilankaanse president Mahirida Rajapakse. De president heeft beloofd dat er actie wordt genomen. De paramilitairen van de afvalli ge Tamil Tijger-generaal Karu- na werken in de oostelijke dis tricten Batticaloa en Ampara sa men met het Srilankaanse leger. De LTTE strijdt al sinds 1983 voor een onafhankelijke Ta- mil-staat in het oosten en noor den van Sri Lanka. Officieel is sinds 2002 een wapenstilstand van kracht, maar de geweldda digheden zijn de laatste tijd geëscaleerd. ANP/RT/AFP door Hans Gertsen BRUSSEL - Polen wil in 2010 een referendum houden over de vraag of het de euro in moet voe ren. Dat heeft de Poolse minis ter van Financiën, Gilowska, gis teren gezegd tegen journalisten. De uitspraak heeft tot verba zing geleid in Brussel, omdat Po len volgens het toetredingsver drag verplicht is om de euro in te voeren zodra het land voldoet aan de criteria. Dat zal volgens Gilowska in 2009 het geval zijn. „Het verdrag is helder. De euro moet worden ingevoerd als er aan de criteria wordt voldaan", aldus de woordvoerder van Bar- roso, de voorzitter van de Euro pese Commissie. Volgens Gilowska voert de rege ring campagne voor de invoe ring van de euro en kan een refe rendum helpen om de bevolking te overtuigen van de voordelen van de euro. Bronnen in Brussel vrezen echter dat een referen dum over de euro in Polen wel eens negatief zou kunnen uitpak ken. En een referendum zou ook de toch al gespannen verhouding tussen Brussel en Warschau niet ten goede komen. Polen, de grootste van de tien landen die in mei 2004 lid van de EU zijn geworden, heeft zich ontpopt als een stevige dwarslig ger binnen de Europese Unie. Veto Het land, dat geregeerd wordt door de nationalistische broers Kaczynski, dreigt met een veto dat een nieuw verdrag tussen de unie en Rusland over energie, handel en mensenrechten blok keert. Tijdens de bijeenkomst van de ministers van Buitenland se Zaken in Brussel kreeg de Poolse bewindsman gisteren geen enkele steun. „Het kan niet zo zijn dat de hele unie lamgelegd wordt omdat één lidstaat een eigen probleem heeft", aldus minister Bot giste ren. „De Polen maken het de EU niet makkelijker om met een groot buurland zaken te doen." Het resultaat kan zijn dat alle 25 EU-landen afzonderlijk za ken gaan doen met de Russen, al dus Bot. „Dat is een onwenselij ke ontwikkeling." GPD LONDEN - Twee Belgische veer bootpassagiers die werden ver mist, zijn terecht. Zij zitten ge woon weer thuis. Gisteren sloeg een buschauffeur alarm toen hij na het afmeren in Calais twee passagiers miste, een jong Bel gische paar. De veerboot uit Dover werd door de bemanning twee keer he lemaal doorzocht. Toen het twee tal niet werd gevonden, werden hulpdiensten in Frankrijk en En geland gealarmeerd. Helikop ters stegen op, reddingboten voe ren uit. Zij patrouilleerden uren in en boven Het Kanaal, omdat werd gevreesd dat de twee overboord waren geslagen. Later werd gemeld dat de twee gewoon weer thuis zaten, maai de politie moet dat nog natrek-^ ken. GPD/RTR WELLINGTON - De twee man nen die vrijdag in Nieuw-Zee- land een Nederlands stel op hu welijksreis hebben overvallen, hadden hun daad mogelijk ge pland. Volgens de politie op het Noordereiland kan een vluchtau to op het tweetal hebben staan wachten, toen zij de Nederlan ders in hun camper na uren ach terlieten op een afgelegen plek. De jonggehuwden reisden door Nieuw-Zeeland. Zij hadden hun kampeerbusje op een geïsoleer de plaats geparkeerd voor de nacht. Daar werden zij onder be dreiging met een vuurwapen overvallen en gedwongen van geldautomaat naar geldauto maat te rijden. Hun bankreke ning werd geplunderd en de wouw werd verkracht, Bijstand Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag wilde giste ren niets zeggen over de identi teit van de slachtoffers. „De Ne derlandse ambassade staat in contact met hen en heeft het echtpaar alle bijstand aangebo den", aldus een woordvoerder. Wanneer het stel naar Neder land terugkeert, is onduidelijk. De daders moeten volgens de po litie in Nieuw-Zeeland de omge ving goed kennen. De autoritei ten raden wildkampeerders naar aanleiding van de overval aan voor betaalde, veilige kam- Peerplaatsen te kiezen. ANP WASHINGTON - In de Amerikaanse hoofdstad Was hington is gisteren de eerste steen van een herden kingsmonument voor de burgerrechtenactivist Martin Luther King (1929-1968) gelegd. Het is de eerste keer dat een zwarte Amerikaan wordt geëerd op de National Mali, waar al monumenten staan voor de presidenten Washington, Lincoln en Roosevelt. President Bush was bij de steenlegging en herinnerde in een toespraak aan de boodschap van rechtvaardigheid en broederschap van King, die in 1968 op 39-jarige leeftijd werd vermoord. De idealen en principes waar King voor vocht, zijn nog steeds re levant, aldus Bush. Het monument komt niet ver van de plaats te staan waar King in 1963 zijn beroemde toespraak I have a dream hield, waarin hij zijn droom verwoordde van een Amerika zonder rassendiscriminatie. De gedenk plaats met het tien meter hoge monument kost 100 mil joen dollar en wordt op de veertigste sterfdag van King, op 4 april 2008, onthuld. foto Jason Reed/RTR door onze redactie buitenland NAIROBI - Kenia heeft om vei ligheidsredenen alle vluchten naar buurland Somalië verbo den. Kenia is de belangrijkste toegangspoort voor mensen en goederen met bestemming Soma lië. Twee weken geleden waar schuwden de Amerikanen voor zelfmoordaanslagen door mili tante moslims in Somalië. Handelaren in de stimulerende plant khat hebben fel geprotes teerd tegen het vliegverbod. Da gelijks vertrekken vanuit Kenia tientallen kleine toestellen met khat naar verschillende plaat sen in Somalië. Het gaat om ze ker 20 ton, goed voor zo'n 800.000 dollar. „Ook al verbied je de vluchten maar voor een week, de gevolgen ervan zullen desastreus zijn voor boeren en handelaren in Kenia", weet par lementariër M. Maore. Naast de vele khatvluchten vlie gen iedere week ook nog ten minste zes passagiersvliegtui gen van Kenia naar de Somali sche hoofdstad Mogadishu. Khat wordt in Somalië op grote schaal gebruikt als stimulering smiddel, De plant, waarop ge kauwd wordt, is vooral populair bij mannen. Vorige maand gingen mensen massaal de straat op toen de isla- misten, die de afgelopen vijf maanden in delen van het land de macht overnamen van de clanleiders en hun milities, het gebruik van de plant verboden tijdens de vastenmaand rama dan. De Unie van Islamitische Rechtbanken (UIR) wil ook de handel in khat aan banden leg gen. Het gevaar bestaat dat de strijd in Somalië uitloopt op een regio nale oorlog door inmenging van landen als Eritrea, Ethiopië, Soedan en Djibouti. GPD BAGDAD - Een vrouw rouwt om een familielid dat door onbekenden is doodgeschoten. In de Iraakse hoofdstad zijn gisteren de lijken gevonden van 46 vermoorde mensen. Zij zijn waarschijnlijk het slacht offer van het sektarische geweld tussen soennieten en sjiieten dat de stad teistert. De lijken werden op verscheidene plaatsen in de stad gevonden en de meeste vertoonden sporen van marteling. foto Ali Hussein/EPA joorErwin Tuil PEKING - Politie en veiligheid stroepen in China moeten dage- hjks optreden bij driehonderd rellen en opstootjes. Dat blijkt u't cijfers van de Communisti sche Partij. Chinezen hebben ge noeg van het onrecht. Zij verwe ren zich in toenemende mate. leder mensenleven heeft een Prijs. Dat van een boerenjonge re in de provincie Sichuan was 500 yuan, 50 euro. Meer wil het ^uangan Nummer 2 Volkszie- kenhuis niet betalen als compen satie voor het feit dat het ventje la de gang van het hospitaal is overleden. De pesticide die de l°ngen per ongeluk uit een limo- nadefles had gedronken, hoefde a'et fataal te zijn. Zijn opa wacht hem bijtijds naar het zie kenhuis. Maar de artsen wilden eerst geld zien voordat zij be reid waren de maag van het jon getje leeg te pompen. Achthon derd yuan moest grootvader Xiong Zerong betalen. Hij had 100 yuan bij zich maar hij be loofde de rest later te voldoen. De medici gingen niet ak- koord.Meteen na de dood van het jongetje rukten tweeduizend demonstranten op naar het zie kenhuis om verhaal te halen. De familie van Xiong maakte een al taar voor de ingang en eiste 30.000 yuan compensatie voor medisch wangedrag. Toen zij bij het gemeentehuis verhaal gin gen halen, sloegen de bewakers er op los. Uiteindelijk schoot de politie met traangas en arres teerde twintig mensen wegens het verstoren van openbare or de. Alledaags Artsen die geen poot uitsteken voordat zij een 'rode enveloppe' met geld krijgen, zijn een alle daags verschijnsel in China. Net als burgers die onrecht en uit buiting niet meer pikken en de straat op gaan. Officieel waren er vorig jaar 74.000 demonstra ties. Omdat lokale autoriteiten vanwege mogelijke repercussies nog wel eens knoeien met cij fers, ligt het werkelijk aantal veel hoger. Onlangs zijn een aantal rellen in communistisch China via de kranten en tv-zenders in Hong kong 'uitgelekt'. Zo gijzelden honderden boze boeren een aan tal buitenlandse investeerders bij de stad Sanzhou. Zij waren boos over het geringe bedrag dat ze ontvingen voor een graan schuur op hun land. Partijbon zen hadden de grond en de schuur voor weinig geld 'gecon- fisceerd' om het geheel vervol gens met forse winst door te ver kopen aan de investeerders. In Jiangxi liepen studentenbetogin gen uit op ernstige ongeregeldhe den waarbij vijfduizend politie agenten de orde moest herstel len. De Communistische Partij top in Peking reageert tweele dig. In 2005 werden speciale op- BRUSSEL - Steeds meer sekten proberen leden te ronse len via alternatieve therapeuten of genezers. Dat merkt het Belgische Inforrnatie- en Adviescentrum voor Sektari sche Organisaties. De sekten benaderen mensen die teleurgesteld zijn door de gewone geneeskunde. „Bepaalde groepen proberen bro chures in de wachtzalen van artsen te leggen", zei Vivia- ne Geuffens van het adviescentrum gisteren. ANP NEW YORK - De Amerikaanse vriendensite MySpace heeft forse kritiek gekregen omdat terdoodveroordeelden een profiel op de populaire site blijken te hebben. Zeker dertig gevangenen die in Texas op hun executie wachten, hebben een pagina op de site. MySpace is verge lijkbaar met de Nederlandse site Hyves en wordt door mil joenen jongeren gebruikt. De terdoodveroordeelden heb ben zelf geen toegang tot de computer, maai* bezoekers fungeren als tussenpersoon. Groepen die met slachtoffers van misdrijven werken, heb ben geëist dat de Britse beheerder van de site de profielen verwijdert. ANP DÜSSELDORF - Een passagier eist een schadevergoe ding omdat hij wegens zijn lichaamsgeur uit een vliegtuig was gezet. Hij moest op Hawaï het toestel verlaten omdat een passagier naast hem over een penetrante zweetlucht had geklaagd. De man eist in hoger beroep 2200 euro van de luchtvaart maatschappij. Een lagere rechtbank had de klacht afge wezen, omdat de maatschappij in zijn voorwaarden het vervoer van mensen met extreme lichaamsgeur nadrukke lijk uitsluit. Volgens de man stonk hij door de tropische hitte niet meer dan de andere reizigers. Het hoger beroep dient morgen in DüsseldorfANP SYDNEY - Australische wetenschappers hebben een T-shirt ontwikkeld waarmee luchtgitaristen daadwerke lijk muziek kunnen maken. In de mouwen van het kledingstuk zitten sensors die de armbewegingen van de drager registreren, die net doet of hij gitaar speelt. De informatie wordt draadloos doorgege ven en door de computer omgezet in gitaarmuziek. De bedenkers spreken over een eenvoudig te gebruiken virtueel instrument. ANP/RTR BERLIJN - Duitse eurobiljetten die de afgelopen maan den op raadselachtige wijze verkruimelden, droegen mo gelijk sporen van de drug crystal speed. De synthetische harddrug wordt veelal opgesnoven door een opgerold bankbiljet. Wanneer de drug is versneden met sulfaten, kan die vermengd met zweet tot een zuur worden die de biljetten wegvreet, zei de politie. In ongeveer 1500 biljetten euro vielen plotseling gaten kort nadat het geld uit een geldautomaat was getrokken. Volgens de Europese Centrale Bank komt het probleem al leen in Duitsland voor. ANP roerbrigades opgezet die als een paramilitaire eenheden worden ingezet in de grote steden als daar oproer dreigt. Van de ande re kant stuurt de regering dui zenden agenten naar gebieden waar lokale bestuurders, partij bonzen en zakenlieden de bevol king terroriseren. Afbrokkelen Peking vreest een afbrokkelend gezag van de partij. En terecht, want niet alleen het aantal rel len neemt toe, ook het aantal deelnemers per gebeurtenis stijgt. Kennelijk heeft een deel van de bevolking geen schroom of angst meer om in opstand te komen. Zij pikken de 'ieder voor zich en de partij voor ons allen-mentaliteit' van degenen die de kans krijgen ten koste van anderen de eigen zakken te vullen, niet langer. GPD door PascaleThewissen BRUSSEL - Steeds meer mid delbare scholen in Vlaanderen weigeren studentes met een hoofddoek. In Antwerpen mo gen meisjes nog maar op twee scholen een sluier dragen. De Antwerpse wethouder van On derwijs, R. Voorhamme, beves tigde de trend gisteren maar vol gens hem veroorzaakt het ver bod op de hoofddoek weinig pro blemen. „De meeste meisjes doen ge woon hun hoofddoek uit aan de schoolpoort." Volgens Voorham me lag zeker op één school een incident ten grondslag aan de maatregel. „De meisjes die wel een hoofddoek droegen, zetten de andere allochtone meisjes on der druk om er ook een te gaan dragen. Toen heeft het schoolbe stuur besloten om de situatie voor iedereen gelijk te trekken en een verbod in te voeren. Je ziet: de meisjes zonder hoofd doek worden eerder onderdrukt dan zij die er wel een dragen", aldus Voorhamme. Vlaamse allochtone organisaties vinden dat de overheid moet in grijpen. „Allochtone meisjes kunnen niet meer vrij kiezen naar welke school ze gaan en welke studierichting ze daar vol gen", zegt N. Babazia van het Steunpunt Allochtone Meisjes en Vrouwen, dat onderzoek deed naar het dragen van een hoofddoek op Vlaamse scholen. En dat heeft weer gevolgen voor hun kansen op de arbeidsmarkt. De Vlaamse minister van Onder wijs, Vandenbroucke, houdt zich afzijdig. Hij laat de beslis sing over wel of geen hoofddoek over aan de scholen zelf. De dis cussie over een verbod op hoofd doeken woedt al geruime tijd in België. Premier Verhofstadt en minister Dewael van Binnen landse Zaken zijn uitgesproken voorstanders van een verbod op scholen en bij de overheid. Vorig jaar stapten zes studentes van de Handelshogeschool in Hasselt naar de rechter, omdat de onderwijsinstelling een ver bod had ingesteld op 'hoofddek sels', zoals het staat omschreven in het schoolreglement. Dat ge beurde na een reeks incidenten tussen moslimleerlingen en stu dentes en docenten die geen hoofddoek dragen. De zes berie pen zich op de antidiscriminatie- wetgeving. Zij werden echter in het ongelijk gesteld. Volgens het hof is er geen spra ke van discriminatie omdat de school voor iedereen toeganke lijk is, ongeacht de etnische af komst of geloofsovertuiging van de leerling. Volgens moslimorga nisaties is er sprake van een sneeuwbaleffect en gaan steeds meer scholen over tot een ver bod op hoofddoeken. De moslim gemeenschap rest dan ook maar één oplossing, stellen ze: het op richten van eigen, islamitische scholen. Anders dan in Neder land bestaan die niet in België. (Advertentie) Gevlucht uit Afghanistan meer i Gevangen in onzekerheid thuis Stem op 22 november met hoofd én hart. Kijk op vluchtelingenwerk.nl hoe de politieke partijen over vluchtelingen denken. Giro 123488, Amsterdam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5