Maar wie controleert de AIVD? PZC Buschauffeurs voeren kansloos achterhoedegevecht in Utrecht PZC Referendum toont uitzichtloosheid positie Zuid-Ossetië Arme landen zijn het afvalputje van klimaatproblemen Advocaten Piranha-proces klagen over ondoorzichtigheid bewijsmateriaal 14 november 1956 dinsdag 14 november 2006 Geheime informatie van de in lichtingendienst AIVD speelde de afgelopen weken een grote rol in het Piranha-proces tegen Samir A. en zijn medeverdach ten. De verdediging heeft het na kijken, klagen advocaten. „Dit zit tegen een oneerlijk proces door Jan Salden Advocaat Victor Koppe schetste het kleurrijk in zijn pleidooi tijdens de Piran ha-zaak tegen terreurverdachte Samir A. Er moest, zo stelde hij zich voor, op 7 oktober 2005 een luid gejuich zijn opgestegen in het kantoor van de Nationale Recherche in Driebergen. Maandenlang gingen recher cheurs de gangen na van A., die een jaar eerder was vrijgespro ken van het voorbereiden van aanslagen. En dat alles, aldus Koppe. met slechts één doel: Sa mir A. dit keer wél achter de tra lies krijgen. Maar hoe ze hem ook observeerden en afluister den: een bewijs dat de 20-jarige scholier bezig was met terroris tische activiteiten ontbrak. Totdat de inlichtingendienst AI VD justitie op 7 oktober in di verse ambtsberichten waar schuwde dat Samir wapens en explosieven probeerde te be machtigen. Een nieuwe verden king was geboren. Een week la ter werden Samir en vijf mede verdachten opgepakt. De afgelopen vier weken ston den A. en zijn handlangers' te recht in de streng beveiligde rechtbank in Amsterdam. Justi tie eiste celstraffen tot vijftien jaar. Oncontroleerbaar Maar volgens de advocaten had den hun cliënten nooit mogen worden vervolgd. De ambtsbe richten op basis waarvan het Pi ranha-onderzoek werd uitge voerd, zijn immers volstrekt on controleerbaar. Van wie komt de informatie dat Samir A. be zig was aanslagen voor te berei den? En hoe geloofwaardig is die bewering? „Het gewroet van de AIVD onttrekt zich aan iede re rechterlijke toetsing", aldus Koppe. „Geheime informatie wordt gebruikt om onderzoe ken in te stellen en verdachten aan te houden. Maar hoe be trouwbaar die informatie is, kunnen wij niet controleren." Dat is inderdaad een probleem, erkent de Nijmeegse strafrecht- geleerde Ybo Buruma. Eerder al verzetten advocaten in de zaak rond de Hofstadgroep zich te gen het gebruik van geheime in lichtingen. En in het proces te gen een tolk van de AIVD die werd veroordeeld wegens het lekken van staatsgeheimen, mochten raadslieden de gelekte stukken niet zelf inzien. Hoe valt dan te controleren, stelden ze, of het wel om staatsgehei men ging? „Eigenlijk moet de rechter ambtsberichten zelf kunnen beoordelen", zegt Buru ma. „Maar het geheime karakter van de dienst maakt dat onmo gelijk. Dat is de eeuwige spa gaat van de AIVD." De dienst verdedigt zich door te verwij zen naar een rapport van de commissie van toezicht. Die oor deelde onlangs dat de ambtsbe richten over het algemeen 'zorg vuldig tot stand komen'. De verdediging in het Piran ha-proces betwijfelt of dat klopt. Advocaat Michiel Pest man, kantoorgenoot van Victor Koppe, verwees vorige week naar een recente uitspraak van de rechtbank in Den Haag. Die bepaalde dat de imam van de omstreden Al-Fourqaan-mos- kee in Eindhoven ten onrechte het land is uitgezet op basis van een AIVD-ambstbericht. De be stuursrechter, die in tegenstel ling tot de strafrechter wél ge heime stukken mag inzien; con cludeerde dat die geen aanlei ding gaven de imam over de grens te zetten. „De rechter trok hier dus een andere conclusie dan de AIVD", aldus Pestman. „Waarom zou den de ambtsberichten over Sa mir A. dan wel kloppen?" Er is meer waar de advocaten zich druk om maken. Zo is een tele foongesprek waarin een ver door Remco Reidinq In een referendum dat nie mand erkent en dat niets verandert, hebben de Zuid-Ossetiërs zondag laten weten wat de hele wereld al wist: dat ze onafhankelijk willen zijn van Georgië. Ook de uitslag, 99 procent stemde voor, en de herverkiezing van Eduard Kokoity als presi dent wekten geen verbazing. Zuid-Ossetië, een gebied klei ner dan Gelderland, leeft al vijftien jaar op voet van oor log met Georgië, het land waartoe het volgens de inter nationale gemeenschap be hoort. Het conflict leidt nog gere geld tot beschietingen en inci denten met dodelijke afloop. Zuid-Ossetië wil onafhanke lijkheid en bij voorkeur toe- treding tot de Russische Fede ratie. Georgië wil de opstan dige regio in het gareel bren gen. Onnodig Van de stembusgang ging dan ook een provocerende werking uit. De Raad van Eu ropa noemde het referendum 'onnodig, niet behulpzaam en oneerlijk', omdat etnische Ge- orgiërs niet mochten stem men. Het belangrijkste nieuws was dat ernstige inci denten uitbleven. Het referendum illustreerde bovenal de uitzichtloze situa tie van de Zuid-Ossetiërs. Geen land ter wereld is be reid de onafhankelijkheid te erkennen. Rusland heeft de regio jarenlang heimelijk ge steund door Russische pas poorten uit te delen en wa pens te leveren, maar houdt zich op de vlakte als het the ma onafhankelijkheid ter sprake komt. Mocht de Servi sche provincie Kosovo zich met internationale goedkeu ring afscheiden, dan - vindt het Kremlin - heeft Zuid-Os setië hetzelfde recht. Het is de enige ontsnappingsclausu le voor een klein volk dat in armoede en geïsoleerd van de buitenwereld leeft. Zuid-Ossetië wordt omsin geld door opgewonden man nen met kalasjnikovs en bi vakmutsen, die de grensover gangen controleren. Gebou wen liggen er vervallen bij, vol littekens van een oorlog tussen Georgiërs en Ossetiërs die vijftien jaar geleden aan duizend mensen het leven kostte. Velen - vooral jonge ren - zijn vertrokken naar Rusland om werk te zoeken. Zo'n 70.000 mensen zijn ach tergebleven. Ze betalen met Russische roebels, voor zover ze überhaupt wat te besteden hebben. Provocaties behoren tot het dagelijkse leven. De Georgi sche minister van Defensie Irakli Okroeasjvili zei on langs dat hij nieuwjaar in de Zuid-Ossetische hoofdstad Tschinvali zou vieren. Afgelo pen weekeinde kreeg de hard liner een nieuwe post: die van minister van Economi sche Ontwikkeling. Het was een teken dat de Georgische president Michail Saakasjvili wellicht wat minder de con frontatie wil zoeken in het conflict met Zuid-Ossetië en die andere opstandige regio, Abchazië. Een détente, een periode van ontspanning, is nodig om tot een oplossing te komen, zegt Georgi Chaindrava in de Ge orgische hoofdstad Tbilisi. „Eerst de agressieve toon in slikken, daarna geduld uitoe fenen. Maar Saakasjvili wil alles snel." Verzoenende taal Chaindrava werd in juli ont slagen als minister van Con flictsituaties, vermoedelijk vanwege zijn verzoenende taal. „We moeten samenwer ken, de deur openen en verge ten dat er oorlog tussen ons is geweest. De Nederlanders hebben de Duitsers ook de bombardementen op Rotter dam vergeven. Dat is moei lijk, maar het is de enige ma nier." In Zuid-Ossetië den ken ze daar anders over. Maar hoe groot de steun voor onafhankelijkheid ook moge zijn, is er weinig perspectief op verwerkelijking van die wens. GPD dachte in de Piranha-zaak zegt geen aanslagen te willen plegen uit het dossier gehouden, bewe ren de raadslieden. Koppe: „De AIVD zit op de stoel van justi tie. Het houdt ontlastende infor matie achter." Kantoorgenoot Britta Böhler: „Een 'audiobewerker' bepaalt wat wel en niet in een dossier komt. Maar dat is een veredelde tolk zonder juridische oplei ding." De rechter noch het OM kunnen de dienst dwingen informatie af te staan. De enige persoon die inzage krijgt in geheime stuk ken is de zogeheten ATVD-offi- cier. Hij onderhoudt namens het OM contact met de dienst en speelt informatie door aan de officier van justitie die het onderzoek leidt. Het is slechts een 'beperkte waarborg', meent Ybo Buruma. „Een terreurofficier kan de AI VD niet opdragen ontlastende informatie in een dossier op te nemen. De dienst wil zo min mo gelijk openbaar maken. Daar verandert zo'n officier niets aan." Buruma kan zich voorstellen dat de advocaten moeite heb ben met het verloop van de Pi ranha-zaak. „Dit zit tegen een oneerlijk proces aan. Als de rechter dat wil compenseren, zou ik zeggen: vrijspraak." GPD De buschauffeurs die morgen naar Utrecht trekken voor hun landelijke demonstratie voeren een kansloos achterhoedege vecht. Want de concurrentie op de bus blijkt een zegen voor de reiziger en de belastingbetaler. door Jan Trommelen De herfstwind jaagt de blade ren over het busstation van Purmerend, maar binnen in de ouderwets mooie wachtruimte is het knus. Mevrouw Geerlings is een trouwe busklant en ze is zeer te spreken over de verande ringen in het vervoer in en rond de Noord-Hollandse plaats. Sinds december rijdt hier de commerciële vervoerder Arriva, daarvoor was het Connexxion. „Die had lijn 2 geschrapt op zondag. Maar Arriva rijdt weer op zondag." Purmerend maakt deel uit van de concessie Water land. Voor de opdrachtgever stadsregio Amsterdam was de aanbesteding van Waterland een ongekend succes. Hoofd openbaar vervoer Nico van Pari don: „We hadden tien procent minder overheidsgeld te beste den. Toch biedt Arriva voor dat bedrag de helft meer busuren en belooft het meer passagiers te trekken. Bovendien kreeg de reiziger nieuwe bussen met een lage instap. Zo'n aanbesteding is dus fantastisch voor de reizi ger en de belastingbetaler. Dat vindt ook Rikus Spithorst van de reizigersvereniging Rover. „De marktwerking pakt heel goed uit voor de passa giers. Ondanks bezuinigingen door de overheid krijgen we meer vervoer voor ons geld." Te mooi Maar de helft meer vervoer voor minder geld zoals in Purmerend, dat klinkt te mooi om waar te zijn. „Wij snappen ook niet hoe Arriva dat denkt te doen", vertelt een chauffeur op het Purmerendse station. „Ze kunnen toch niet jaren met ver lies gaan rijden." De overgang naar de nieuwe baas, van Con nexxion naar Arriva, is hem en zijn collega's erg meegevallen. „Ik ben over de vijftig en dan ben je toch bang dat ze jou eruit werken. Maar niks ervan. Arri va heeft juist extra chauffeurs in dienst genomen en is nog Stakende chauffeurs vorige maand bijeen in Rotterdam. Ze verwachten dat door de concurrentie de roosterregels overal worden aangepast. foto David van Dam/GPD steeds op zoek." De Purmerend se chauffeurs hebben nog niets gemerkt van bezuinigingen. „Het eerste jaar mag Arriva niet morrelen aan de bedrijfsre- gels, maar wij vernachten alle maal dat ze straks het mes gaan zetten in onze roosters. We den ken dat we minder en kortere pauzes krijgen en dat het alle maal strakker wordt." Reken maar dat Arriva ook in Purmerend de chauffeursroos- ters gaat aanpakken, zegt FNV-bestuurder Janny Kop pens. „Over het hele land gaan de conflicten hier steeds over. Elke werkgever stelt voortdu rend de huisregels ter discussie. Dat zijn de roosterregels die elk bedrijf heeft bovenop wat er in de CAO staat." Volgens Kop pens schrijven de ondernemin gen veel te laag in bij de aanbe stedingsprocedures, om maar te winnen. En vervolgens moeten ze zich in allerlei bochten wrin gen om uit de rode cijfers te blij ven. „Ten eerste gaan de kan toormensen eruit. De vervoers- kundigen, planners, opleiders enzovoort. Maar deden die men sen voorheen geen nuttig werk? Dat lijkt me toch sterk." Ook worden uitzendkrachten in gehuurd en wordt werk uitbe steed aan touringcarbedrijven en taxiondernemingen. Uitzend krachten verdienen hetzelfde sa laris, maar de werkgeversbij dra- ge voor het pensioenfonds is veel lager. De touringcarchauf feurs zitten in een minder goede CAO, waardoor bedrijven veel minder geld kwijt zijn aan onre gelmatigheidstoeslagen. Toch moeten de mensen in het openbaar vervoer niet zeuren, stelt directeur Pedro Peters van het Rotterdamse stadsvervoer bedrijf RET. „Het openbaar ver voer was te duur en wij hebben in het verleden de efficiency te weinig verbeterd. Pas onder druk van de marktwerking zijn we in beweging gekomen. In de laatste vijf jaar is er meer veran derd in het openbaar vervoer dan in de honderd jaar daar voor." De kostprijs van een dienstrege lingsuur bij RET lag in 2005 meer dan 40 procent hoger dan de marktprijs in het stadsver voer. Onderzoeksbureau McKinsey becijferde dat zonder het pro duct aan te tasten de kosten in Rotterdam met 30 tot 60 mil joen euro omlaag konden op een budget van 300 miljoen. In middels heeft RET 30 miljoen aan bezuinigingen doorgevoerd en de komende twee jaar komen daar nog eens 14 miljoen euro bij. Ook de productiviteit van de chauffeurs moet fors om hoog. Volgens Peters gaat het mes in de roosterregels. „Het op geven van verworven rechten doet pijn." GPD door Karen Zandbergen De verwarming twee gra den lager en een wollen trui aan. Met dat soort achter haalde ideeën om het klimaat te verbeteren moet je bij Pie- ter van Geel niet aankomen. „De meeste mensen hebben meer aan hun hoofd dan het milieu alleen", meent de staatssecretaris van Milieu. Hij vertrekt vandaag naar Ke nia om met bijna tweehon derd Milieuministers afspra ken te maken over het indam men van de gevolgen van de klimaatverandering. De afgelopen jaren maakten regeringsleiders afspraken over de reductie van de uit stoot van het broeikasgas CO,, zodat de aarde minder snel opwarmt. Amerika on dertekende de afspraken niet. Landen van de Europe se Unie deden wel mee aan dit Kyoto-protocol en zij ha len naar verwachting de af spraken ruimschoots, hoewel sommige alleen maar meer vervuilen. Ook Nederland draagt zijn steentje bij, vooral door mi lieuvriendelijke projecten in ontwikkelingslanden te beta len. Van Geel heeft er geen moeite mee dat Nederland zo zijn CO,-vermindering elders 'koopt'. „Het maakt niet uit waar op de wereld minder CO. de lucht in gaat." Die armere landen lijden uit eindelijk het meest van de kli maatverandering. Wij kun nen de dure technieken die nodig zijn om overtollig wa ter buiten de deur te houden wel betalen, maar een arm land als Bangladesh heeft geen geld voor dure dammen en dijken. Dus praten de ministers en ambtenaren in Nairobi ook over een fonds voor arme lan den, waarmee ze projecten kunnen bekostigen die hen beschermen tegen de gevol gen van de klimaatverande ring. Heel belangrijk, vindt Van Geel. Want arme landen zijn nu vaak het afvalputje waar de milieuproblemen die wij veroorzaken naar toe stro- 1 men. Voor de Nederlandse bedrij ven kan zo'n internationaal milieubeleid ook een en an der opleveren,. „Alles wat met milieutechnologie te ma ken heeft, is een grote markt", weet de staatssecre taris. CO., (koolstofdioxide) warmt cle aarde op, maar als we het in de grond stoppen is het een veel minder groot pro bleem. „Wij weten erg veel van gaswinning üit de grond, Om koolstofdioxide in de grond op te slaan, is een zelf de soort kennis nodig." Ne derlandse bedrijven zijn hard bezig die technologie te ont wikkelen, en als die klaar is kan die overal op de wereld worden verkocht. Kunnen we het klimaat red den met alleen maai- technolo gie? „Het water en de lucht zijn al stukken schoner door de uitvindingen. Maar tech niek kan niet alles oplossen. We moeten mensen op hun ge drag aanspreken", vindt Van Geel. Mensen dwingen om dingen op te geven helpt met. „De meeste mensen hebben wel meer aan hun hoofd. Die moet je duidelijk maken hoe veel het kost als je apparaten aan laat staan. Dat helpt." Roetfilter En de overheid kan af en toe een handje helpen. Daarom verschijnen er vanaf deze week spotjes op de tele visie om automobilisten aan te zetten een roetfilter te ko pen. Zo'n filter zorgt voor minder vieze uitlaatgassen. „Wij geven 500 euro subsidie, dat is 80 procent van de aan koopprijs. De overheid doet dus al veel, nu moeten men sen zelf ook nog iets bijdra gen." GPD ISRAËL - De regering van Irak heeft geëist dat Israël wordt opgeheven. In een com muniqué wordt opgeroepen tot eenheid om het Midden-Oos ten van de 'voortdurende be dreiging van de vrede' - de joodse staat - af te helpen. De joodse immigranten zouden naar hun vaderlanden moeten terugkeren, de staat Israël zou moeten worden opgeheven en het land zou door Arabieren in bezit moeten worden geno men. WOONOORDEN - In Zeeland zijn woonoorden gereed ge maakt om Hongaarse vluchte lingen te ontvangen. In Burgh- sluis en Bruinisse is hard ge werkt om de onderkomens klaar te maken. De verwach ting is dat Nederland 1300 vluchtelingen ontvangt. Dat ge beurt in Utrecht. Wanneer ze naar Zeeland komen is nog niet bekend. STRAF - De rechtbank in Alk maar heeft een man uit Wemel- dinge veroordeeld tot 229 da gen celstraf en ontzegging van de rijbevoegdheid voor vijf jaar. De man negeerde een half jaar terug vele stopbevelen van de politie terwijl hij me! drank op achter het stuur zat. Hoofdredactie: Peter Jansen Arie Leen Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax: (0113)315609 E-mail: lezersredac.teur@pzc-.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Het 's-Landshuis Steenstraat il 4561 AR Hulst Tel: (0114)371379 Fax:(0114)371380 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (01111454647 Fax: (0111 )454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en Hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 Maandag t/m vrijdag vóór 15.00 uur gebeld, nog dezelfde dag nabezorgd; zaterdag vóór 12 uur. E-mail: lezersservice@pzc.nl Fax:(076)5312330 Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro per maand: 21,50 n.v.t per kwartaal: 61,50 64,50 per jaar: €236.00 239,00 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 31, 4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,30 zaterdag: 1,85 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoetd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tol 18.00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax:(076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0113)315570 Fax. (0113)315571 Business to Business/Onroerend goed Tel: (076)5312277 Fax: (076)5312274 Internet: v iv.pzc nl/service/adverteren Auteursrechten Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van liet Wegener-concern. De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voorcn® (abonnementen)admimstralie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en pre ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselectea de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PZC,* Postbus 314460 AA Goes. Behoort tot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4