Constructiefout trap leidde tot ongeval Consument betaalt prijzenslag zorg PZC Kwetsbaren beschermd tegen extreme hitte en kou Groep burgers eist openheid over Irak lnternetPI.ii.sBell.eri is er nu ook voor ondernemers: Zakelijk InternetPtusBeiten Utrecht wil aansprakelijkheid nog niet erkennen Expositie dode mensen komt naar Nederland Proef tegen afkalven van het strand Politie laat licht schijnen op donkere autoruit Acties stedelijk openbaar vervoer «aan toch door Gratis suikertest bij apotheken Geheimen in Kinderboekenweek Werkplekken langzaam veiliger Simonis vraagt ontslag aan Miljoen dubbele nationaliteiten Wc-zaklamp °rP ojoo zakelijk Lnternetplusbellen kpn sluit je aan. dinsdag 14 november 2006 tor Erik Raven OIBECHT- De oorzaak van het Inwijken van de werftrap op 6 augustus in Utrecht was een anstige constructiefout die in 1385 bij de bouw van de trap is gmaakt. De staat van onder- koud heeft geen rol gespeeld |jj het ontstaan van het onge- nl. Dat stelde gisteren de commis- se-Schutte, die in opdracht van ie gemeente Utrecht het trapon- »val heeft onderzocht. Door ie! incident raakten twintig nensen gewond, onder wie een 30-jarige Utrechter die enkele jagen later overleed. De commissie van de voormali ge GPV-parlementariër stelt ver ier dat de constructiefout na bet aanbrengen van de trap niet neer waarneembaar was en dus niet meer opgemerkt kon wor sen, Bij de beoordeling in 1985 ran de bouwvergunning, aange- iTaagd door een horecaonderne- nung, is vooral gekeken naar de inpassing van de trap in de mo numentale omgeving en niet naar de constructie. Uit het rap port van de commissie-Schutte wordt duidelijk dat binnen de gemeente geen duidelijkheid was over het eigendom van de trap. Deze kwestie en de vraag wie verantwoordelijk was voor het onderhoud acht Schutte uit eindelijk niet van groot belang. Bovendien stelt Schutte dat de trap simpelweg van de gemeen te is. Burgemeester Brouwer rea geerde gisteren op een aantal punten waarover de commissie kritisch was in de richting van de gemeente. Zo beloofde zij een einde te maken aan de onduide lijkheid over het eigendom van de werftrappen en een omgang met klachten. De aansprakelijk heid voor het ongeval, van be lang voor de slachtoffers, wilde zij nog niet erkennen. Volgens Brouwer zijn er zeventien scha declaims binnengekomen. Let selschadeadvocaat N. Basti- aans, die veertien slachtoffers vertegenwoordigt, stelt de ge meente aansprakelijk. Het OM doet ook nog onderzoek naar het trapongeval. ANP door Eric Wendel AMSTERDAM - In de Beurs van Berlage in Amsterdam is vanaf 25 november een tentoon stelling te zien met echte men senlichamen. Voor de expositie Bodies The Exhibition wordt ge bruik gemaakt van 22 lichamen en 260 menselijke organen die zijn geconserveerd, zodat geen ontbinding optreedt. De tentoonstelling was het afge lopen jaar te zien in onder meer de VS en in Londen, waar de ten toonstelling voor flink wat com motie zorgde. Er was bezorgd heid over de achtergrond van de lichamen, die voor een deel uit China komen. Enkele critici meenden dat het lichamen van gedode politieke gevangenen zijn. De organisatie Premier Ex hibitions heeft dat ontkend. De als rubber ogende modellen staan niet achter glas en bezoe kers kunnen vlakbij komen, maar aanraken is om hygiëni sche redenen verboden. Eerder ontstond opschudding over de reizende tentoonstelling Body Worlds Körperwelten van de Duitse anatoom Gunther von Hagens. Hij werd ervan be schuldigd lijken te gebruiken van gevangenen en zieken huispatiënten uit China en Kir gizië. Zelf heeft hij altijd gezegd dat de lichamen van donoren zijn die daar zelf toestemming voor gaven. ANP DORDRECHT - De politie in de sgio Zuid-Holland-Zuid contro- lsrt donkergetinte ruiten van luto's. Volgens wettelijke bepa lingen moeten autoruiten min stens 50 procent licht doorlaten. Het korps zet voor de controle ajn aanwinst Tintman in, een ■pparaat dat de lichtdoorlaat- baarheid meet. Bestuurders van iuto's met te donkere ramen n een bekeuring van 75 eu ro en de politie neemt het kente kenbewijs in. De auto-eigenaar leeft daarna twee weken de tijd ramen lichter te maken, tldus de politie gisteren. ANP DEN HAAG - De acties in het tpenbaar vervoer in de vier gro- 'f steden die voor morgen zijn angekondigd, gaan door. Over ig tussen vertegenwoordigers ;an de vakbonden Abvakabo FNV, FNV Bondgenoten en de CNV Dienstenbond en minister Feijs van Verkeer leverde giste ren niets op. Daardoor rijden er morgen in .Arasterdam, Den Haag en Utrecht tussen 9.00 en 16.00 uur geen bussen en trams. In Rotter- begint de werkonderbre- om 10.00 uur. Voor 9.00 uur en na 16.00 uur rijden de n en trams wel, maar hoe ren de reizigers hun kaartje niet Haten zien. De vakbonden heb- aangekondigd dat er mor- in de vier grote steden niet wordt gecontroleerd op ver- roersbewijzen. Het vervoer is iaardoor feitelijk gratis. Reizi gers ondervinden in de rest van bet land geen overlast door de acties. De FNV-bonden eisen ads vorige week dat premier Balkenende en minister Peijs de rerplichte ov-aanbesteding met twee jaar uitstellen. ANP EGMOND AAN ZEE - Een landmeter bepaalt de plekken waar een speciale vracht wagen op het strand van Egmond verticale drainagebuizen in de bodem moet plaat sen. Rijkswaterstaat en koninklijke BAM Groep gaven gisteren het startschot voor een gezamenlijke proef met een nieuwe methode als aanvulling voor het kustbeheer. Bij de proef Ecobeach zorgt natuurlijke aanzanding voor een breder en droger strand. Deze aanzanding wordt bereikt door verticale drainagebuizen langs de kust te plaatsen. Hierdoor wordt door de zee aangevoerd zand beter vastgehouden. foto Koen Suyk/ANP De aandacht in de media over de gasnota die volgend jaar met 75 euro omhooggaat, staat in geen verhouding tot de aandacht voor de stijging van de zorgpremie. door Anita de Haas 'Premie valt lager uit', aldus journaals en krantenkoppen. Ja, lager dan het bedrag waarop de minister had ingezet, maar dat neemt niet weg dat een pre miestijging van 90 tot 100 euro per persoon voor alleen de basis verzekering een forse verhoging is. Stel dat de zorgpremie ieder jaar met 10 procent zou stijgen. Dat zou alle positieve koop krachtplaatjes tenietdoen. In de Miljoenennota schat het ministerie van Volksgezondheid de kosten voor 2007 op 25,5 mil jard euro. Dat is 100 miljoen meer dan in 2006 ofwel 0,3 pro cent. De premies daarentegen stijgen gemiddeld met zo'n 10 procent. Zorgverzekeraars die aan hun klanten melden dat de premie stijgt door gestegen kosten van de medische zorg, geven een on juiste voorstelling van zaken. Ook het argument dat meebe taald moet worden voor de wan betalers rechtvaardigt geen ver hoging van 8 tot 10 procent. Waar komt die forse prijsstij ging dan wel vandaan? Het is het gevolg van politieke besluit vorming over de financiering van de zorgkosten binnen het nieuwe zorgstelsel. Er is vastge legd dat de helft van kosten wordt opgehoest door alle inko- analyse mensafhankelijke premies op loon en pensioenen en voor de andere helft door alle nominale premies die de zorgverzekeraars in rekening brengen. Omdat de premies op het inkomen door de werkgevers worden vergoed kun je gemakshalve stellen dat de werkgevers 50 procent in de grote pot stoppen en de burgers de andere 50 procent. Over 2006 blijkt achteraf dat er aan pre mies maar 46 procent is binnen gekomen. Dat is de reden waarom de ont brekende 4 procent alsnog in 2007 bij iedereen in rekening wordt gebracht. De prijzenslag die vorig jaar werd ingezet om klanten individueel maar vooral door Dick Hofland DEN HAAG - Nederland krijgt een hitte- en koudeplan, dat er voor moet zorgen dat kwetsbare mensen minder last hebben van extreme hitte, kou of regen. Aan leiding hiervoor zijn de hittegol ven van afgelopen zomer, die di verse mensen het leven kostten. Vooral ouderen in verzorgings- en verpleeghuizen waar de koe ling ernstig tekort schoot, had den onder de warmte te lijden. Het ministerie van Volksgezond heid beschouwt extreme tempe raturen niet langer als incident, maar het verwacht dat het veel vaker zal voorkomen door kli maatveranderingen. Een hitte- plan moet Nederlanders ervan doordringen dat kwetsbaren als ouderen, chronisch zieken en kleine kinderen veel last hebben van de hitte en bijvoorbeeld aan de gevolgen van uitdroging kun nen overlijden. Bij verzorgings huizen en verpleeghuizen zal voortaan altijd goede zonwering aanwezig moeten zijn en in veel gevallen ook airconditioning. Bij nieuwbouw en verbouw moet dat in de toekomst stan daard zijn. „Maar ook bij een evenement als de Nijmeegse Vierdaagse en popconcerten die nen hulpverleners veel attenter te zijn op de gevolgen van extre me hitte of kou", aldus de woordvoerder van het Rode Kruis. De organisatie is met het ministerie en het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu initiatiefnemer van het hitte- plan. GPD via grote collectieve contracten binnen te halen, komt dus met terugwerkende kracht alsnog voor rekening van de premiebe talers. Hoezo marktwerking in de zorg? Door een politieke keuze voor de 5 0/50-verhouding is echte concurrentie op prijs een utopie. Dat blijkt overigens ook wel uit de premies voor individueel ver zekerden zoals die nu voor 2007 door de verzekeraars zijn vastge steld. Zij wijken nauwelijks van el kaar af. Het lijkt eerder op prijs afspraken binnen een kartel dan op vrije marktwerking. De nieuwe zorgverzekering blijft hoe dan ook een tweeslach tig systeem. In feite is-het een in houdelijk en financieel door de overheid gestuurde volksverze kering, waarvan de regie in han den is gegeven van de verzeke raars. Het beetje marktwerking dat resteert is de mate waarin verzekeraars bij de zorgaanbie ders efficiency af kunnen dwin gen en zich op kunnen werpen als belangenbehartiger van en serviceverlener aan hun klan ten. GPD DEN HAAG - Mensen die denken dat zij misschien lijden aan diabetes, kunnen vanaf vandaag bij ongeveer dui zend apotheken een gratis bloedsuikertest laten doen. De test bestaat uit een prikje in de vinger. Na vijf secon den is de uitslag bekend. Als de test een verhoogde suiker- waarde in het bloedlaat zien, volgt een tweede gratis test en eventueel doorverwijzing naar de huisarts. De Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Pharma- cie wil met de actie aandacht vragen voor het opsporen van suikerziekte, een aandoening die zonder behandeling ernstige gevolgen heeft. ANP DEN HAAG - De Kinderboekenweek 2007 staat in het te ken van 'Sub Rosa - Boeken vol geheimen'. Dat maakte de organisatie, stichting CPNB, gisteren be kend. Eigenlijk zou ook de schrijver van het rboekenweek- geschenk gisteren worden onthuld, maar geheel passend bij het thema blijft die naam nog even geheim. Volgens de CPNB wil de nog onbekende auteur eerst zijn of haar ma nuscript afronden, alvorens naar buiten te treden. De 53ste Kinderboekenweek wordt gehouden van 3 tot en met 13 oktober 2007. GPD DEN HAAG - Het aantal jaarlijkse bedrijfsongevallen is tussen 2000 en 2005 met ruim tienduizend afgenomen. Werknemers lopen nog steeds de grootste risico's in de bouwsector. In 2005 heeft 1,8 procent van de werkenden in Nederland een bedrijfsongeval gehad. Het ging om bijna 140 duizend personen. In 2000 waren dit nog ruim 150 duizend perso nen, 2 procent van de werkenden. Na de bouw komen de meeste ongelukken voor in de land bouw en de industrie. GPD UTRECHT - Kardinaal Simonis heeft in een brief aan paus Benedictus XVI zijn functie van aartsbisschop van Utrecht ter beschikking gesteld. Dat heeft een woordvoerder van de Rooms-Katholieke Kerk gisteren laten weten. De kardinaal is volgens het kerkelijk wetboek verplicht de paus zijn ontslag aan te bieden, omdat hij 26 november 75 jaar wordt. De kans is groot dat Simonis nog enige tijd in functie blijft, omdat de paus hem kan vragen aan te blijven tot dat hij een opvolger heeft benoemd. ANP DEN HAAG - Nederland telde op 1 januari van dit jaar ruim één miljoen inwoners met zowel de Nederlandse als minimaal één andere nationaliteit. Dat meldde het Centraal Bureau voor de Statistiek giste ren. Meer dan de helft van de mensen met een dubbele na tionaliteit is afkomstig uit Turkije of Marokko. Volgens het CBS is het aantal Nederlanders met meer dan één nationaliteit in de laatste elf jaar meer dan verdub beld. Dat komt door het grote aantal naturalisaties, waar bij de meeste.niet-Nederlanders hun oorspronkelijke na tionaliteit behouden. ANP door Remko Tanis De initiatiefnemers zijn niet ge bonden aan een politieke partij DEN HAAG - Een groep Neder- of maatschappelijke organisa- landers eist dat de regering vol- tie. Zij hebben wel de steun van ledige openheid geeft over de ar gumenten om de Ameri kaans-Britse inval in Irak te steunen. Via internet hebben sinds vrijdag al duizenden men sen deze oproep ondertekend. De initiatiefnemers willen dat de regering nog voor de verkie zingen van volgende week toe zegt dat er een volledig onder zoek en open debat over de Iraakse kwestie komt. Zij vin den dat Nederland op oneigenlij ke gronden medeverantwoorde lijk is gemaakt 'voor een enorme ramp'. Zo zijn nergens in Irak massavernietigingswapens ge vonden, terwijl de Amerikaanse regering dit als belangrijke rechtvaardiging gebruikte voor de inval. „Er is zoveel gelogen", zegt H. van Meeteren, één van de initia tiefnemers van de webiste open- heidoverirak.nu. „De manier waarop de Nederlandse rege ring besloot de actie in Irak te steunen, is zo vaag en onduide lijk. De democratie eist dat op tafel komt hoe dit is gegaan. In Spanje, Engeland en ook de VS wordt hier wél politieke verant woording over afgelegd." verschil lende oppositiepartijen „Ik heb zelf vergeefs acht mo ties ingediend om openheid te krijgen", zegt Tweede Kamerlid Koenders (PvdA). „Het is tra gisch dat er een burgerinitiatief voor nodig is om die openheid mogelijk alsnog te krijgen." WD'er Van Baaien verwijst de actievoerders en zijn collega Koenders naar de notulen van de Tweede Kamer. „Daar staan alle argumenten voor de Neder landse steun zwart op wit", zegt het Tweede Kamerlid. „Irak hield zich niet aan resoluties van de Verenigde Naties. Massa vernietigingswapens zijn in het parlement nooit als voorwaarde voor die steun genoemd." GPD ARNHEM - Om een veilige gang naar het toilet te garande ren, krijgen patiënten in Zieken huis Rijnstate in Arnhem de ko mende twee weekeinden alle maal een zaklamp. Een deel van het ziekenhuis zit dan zonder stroom wegens werkzaamheden. GPD/Novum (Advertentie) (Advertentie) o<°o ostrea lyceum CHRISTELIJKE SCHOLENGEMEENSCHAP '.'..EM ALS JE. HET Echt HELÊ/W^L WIET MEÈ-P- WEET STEM 0/\H Op f^OUVoE-T Buys Ballot College en St. Willibrordcollege zijn per 1 augustus 2007 het Ostrea Lyceum. Een nieuwe school met een nieuwe uitstraling. 1 abonnement voor zakelijk internetten en bellen 24/7 onbeperkt bellen naar alle vaste nummersin Nederland* Voor 1 vast maandbedrag: vanaf 37,77 excl. btw Installatie door KPN monteur Business Center kpn.com/zakelijk I 0800-0403 'Exclusie! betaalde Op Zakelijk InternetPlusBellen is een fair use policy van toepassing. Deze aanbieding loopt tot en met 31 december 2006.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3