Banen weg in keukens Curamus PZC PZC Kapper scheert voor één keer koeien Containerschip MSC Lauren valt stil Bezwaar tegen bouw Nieuw-Namen 13 Verdachte claimt onschuld dodelijk ongeval Centralisering leidt tot minder werkgelegenheid Informatiemarkt «ver vrijwillig levenseinde i MS C Stroomstoring in Terneuzen Bouw IJzendijke-Oost kan starten Geen bewijs voor mishandeling Doorrijden na ongeluk bestraft Vogelbeurs in Terneuzen agenda dinsdag 14 november 2006 frnrj(atia Logtenberg ppj HAAG - Een 24-jarige 0 uit Serooskerke beweerde fleren in hoger beroep bij het gaagse gerechtshof nog altijd ijt het niet zijn schuld is dat jjn eigen vriendin om het leven gekomen bij een dodelijk on tval op de Tractaatvveg in Ter- ieuzen. De verdachte vroeg het lof dan ook om hem vrij te spre- ken. Hofaanklager mr. G. Knob- bout was van mening dat de rechtbank hem juist een te lage straf had opgelegd. Hij eiste een gevangenisstraf van 3,5 jaar en een rijontzegging voor de perio de van vier jaar tegen de man. De verdachte kon zich gisteren nog altijd niets herinneren van de precieze toedracht van het do delijke ongeval van 9 november 2003. Toch wist hij zeker dat hij niet aan de handrem van zijn ei gen auto had getrokken, zoals de bestuurster van de auto die nacht altijd heeft verklaard. Hij was die avond met zijn vriendin en twee andere vrouwen gaan stappen in België. Omdat hij tien Bacardi cola's had gedron ken, besloot één van de nog nuchtere vrouwen zijn auto te besturen op de terugweg. Vol gens haar had de verdachte - die eigenlijk zelf wilde rijden - zich erg vervelend gedragen. Hij zou haar hebben opgejaagd om snel ler te rijden en zelfs haar been op het gaspedaal naar beneden hebben trachten te drukken. Op een gegeven moment zou hij zo hard aan de handrem hebben ge rukt, waardoor de auto in de slip raakte en in de sloot terecht kwam. De vriendin van de ver dachte - een 23-jarige vrouw uit Kwadendamme - kwam om het leven. De jonge verdachte werd al va ker veroordeeld voor verkeersde licten. De rechtbank in Middel burg veroordeelde de man voor het dodelijke ongeval tot een cel straf van anderhalf jaar en een rijontzegging van drie jaar. Het hof doet over twee weken uitspraak. tor Sheila van Doorsselaer HULST - In de keukens van Cu riums, de Oost-Zeeuws-Vlaam- zorginstelling voor ouderen, Verdwijnen op termijn zeven ren de 39 banen. Reden is het centraliseren van de drie keu kens tot één grote keuken in Halst. Van gedwongen ontsla an is volgens directeur L. Janse ;een sprake. Het merendeel van de banen ver fijnt via natuurlijke af koeling. Omdat de overige per soneelsleden een werkgarantie Curamus is toegezegd, sordt aan de hand van hun wen sen bekeken hoe zij elders bin- sn Curamus weer aan het werk Emnen. toekomst De Blaauwe Hoeve maakt sa- sn met zorgcentrum Antonius s Kloosterzande en De Lange Akkers in Koewacht deel uit on Stichting Curamus. De drie srgcentra hebben nu nog elk iun eigen keuken, maar dat zal sietzo blijven. Enkele jaren ge leden is een notitie opgesteld ïaarin de toekomst van de keu- wordt beschreven en de tonclusie luidde dat het hebben ian een eigen keuken per zorg- Btrnm financieel niet meer mo- Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE ZEEUWS-VLAAIMDEREIM Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERIMEUZEN Tel: 0115-645769, Fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René van Stee Frits Bakker (sport) Het's-Landshuis Steenstraat 37 4561 AR HULST Tel: (0114)371379 Fax:(0114)371380 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl 'nternet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Vanwege de nieuwbouw van De Blaauwe Hoeve is de notitie ver der uitgewerkt en gekozen is voor één grote keuken voor alle Curamus-vestigingen op het ter rein van De Blaauwe Hoeve. De start van de bouw van de centra le keuken is gepland rond sep tember volgend jaar. De bereiding van speciale maal tijden (waaronder de verjaardag diners, buffetten en de paas- brunch) blijven mogelijk wel op locatie. In de Lange Akkers wordt volgens Janse al niet meer zelf gekookt. Daar worden de maaltijden nu al vanuit Hulst betrokken. De keus voor één grote alge mene keuken levert- wel de nodige financiële problemen op. Vanuit de overheid wordt alleen geld beschikbaar gesteld voor een keuken voor de interne bewoners van de zorgcentra. Om de grote keuken te be kostigen, moeten de kosten wor den terugverdiend via de op brengsten van de externe maal tijden, de tafeltje-dek-je servi ce. Curamus wil daarom graag meer klanten voor tafel tje-dek-je. „Een andere mogelijkheid is meer eters te trekken naar onze open tafel, een initiatief dat al ruim een jaar loopt. Het idee is dat ouderen niet in hun eentje thuis hoeven te eten, maar dat ze bij ons kunnen aanschuiven en in een groep kunnen dineren. Dat is wel zo gezellig." In de nieuw te bouwen keuken zal niet alles zelf worden bereid. Een deel wordt kant en klaar in gekocht en er zal gebruik ge maakt worden van het zoge naamde 'plateau thermo'. Dit houdt in dat het eten niet meer warm, maar gekoeld bij de men sen wordt afgeleverd. De cliën ten moeten de maaltijd dus zelf opwarmen, maar kunnen op de ze manier wel zelf beslissen wan neer ze willen eten. Het realiseren van één algemene keuken moet uiteindelijk kosten besparend zijn. Volgens Janse is ook de optie bekeken om alle maaltijden te betrekken van cen trale keukenvoorziening Zorg- cuisine, zodat Curamus in prin cipe helemaal niet meer zelf zou hoeven te koken. Tofch bleek dit uiteindelijk financieel niet voor deliger te zijn. Janse: „Niet alleen kunnen wij goedkoper koken dan Zorgcuisi- ne, onze kwaliteit is ook nog een keer veel beter." (Advertentie) Den Dekker Muziek SiPËLLE 0113-330330 row.dendekkermuziek.com 1ERNEUZEN - De Nederland se Vereniging voor Vrijwillig Le- nnseinde (NWE) houdt van- laag een informatiemarkt in het Hampshire Churchillhotel aan feChurchillIaan in Terneuzen. en zeven uur is er ge- om van gedachten te risselen met vrijwilligers van &NWE. Van tijd tot tijd is er een lezing met het thema 'Wil en ïet'. Er komen keuzes aan de ?de ten aanzien van het levens- inde en de hieraan gekoppelde juridische aspecten. Verder vordt de instructiefilm 'Laten bikken' getoond. Hieruit blijkt Ét arts en patiënt samen verant- ïoordelijk zijn voor goede com- Qunicatie over het levenseinde. Kapper Rik Vermaat scheert met een speciaal voor koeien ontwikkelde tondeuse, door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Voor de boeren is het ge sneden koek, voor kapper Rik Vermaat uit Zierikzee een uitdaging. Hij was gis teren voor één keer koeienscheerder in plaats van dames- en herenkapper. „Ik moest dit gewoon een keer meemaken", motiveert Vermaat zijn besluit om de warme kapsalon voor één keertje te ver ruilen voor een koeienstal. Het beviel goed: „Ik wou dat al mijn klanten zo kalm waren." Dat schapen geschoren worden mag al gemeen bekend worden verondersteld. Dat koeien een vergelijkbare behande ling ondergaan is kennis die lang niet iedereen paraat heeft. Toch gebeurt het al sinds mensenheugenis en zijn er zelfs - elders in Nederland - koeienscheer- dersfeesten. Het koeien scheren heeft vooral hygiëni sche redenen. In november gaan de koeien op stal en daar blijven ze tot het voorjaar. Tijdens de periode dat de koeien op stal zijn worden ze snel vies. Op stal hebben de dieren minder bewe gingsruimte dan in de wei en komt het vaker voor dat de koeien in de eigen mest gaan liggen. Koeien op stal kun nen ook behoorlijk zweten en dat maakt de kans dat de dieren een long ontsteking oplopen erg groot. Ook komt er stof in de vacht voor en in combina tie met zweet is het een luilekkerland voor schurftmijten en luizen. Die dier tjes zorgen voor jeuk bij de koe die daar door onrustig wordt en zich gaat schu ren en krabben met alle risico's op ver wondingen. Door de koe te scheren kun nen dit soort problemen voorkomen worden. Klinkt logisch, moet Rik Vermaat toege ven. „Alleen had ik er echt nog nooit van gehoord. Toen een van mijn klanten er over vertelde was ik echt verbaasd. En ik had ook meteen zoiets van 'dat wil ik ook wel eens proberen. Je bent tenslotte kapper nietwaar. Dat knippen en scheren van mensen iets heel anders is dan het scheren van koeien heeft Vermaat gisteren aan den lijve ondervonden. Tegen de draad Na instructie door melkveehouder Peter Verbree krijgt de kapper, verge zeld van collega's Nancy Vorstenbosch en Sylvia Glerum, een fors uit de klui ten gewassen tondeuse in handen. Een apparaat van heel ander kaliber dan dat wat Vermaat normaliter hanteert. Al snel krijgt Vermaat de slag te pak ken en manoeuvreert behoedzaam door foto Marijke Folkertsma de dikke koeienvacht. „Tegen de draad in scheren, dat gaat het beste", advi seert Verbree. Vermaat volgt het advies op en dikke klodders vacht vallen op de grond. Zo'n anderhalve centimeter vacht wordt weggeschoren. Normaliter scheert Verbree al zijn 150 koeien alle maal zelf. „Als je een beetje routine hebt, doe je een stuk of 3, 4 koeien per uur." Schoonmoeders Koe Annemarie 12 laat zich de kappers behandeling van Vermaat rustig welge vallen. Niet alle koeien zijn zo stoïcijns, weet Vei'bree. „Er sneuvelt weieens een tand van een tondeuse als ze gaan trap pen, maar de oudere koeien hebben het al vaker aan de hand gehad en blijven er kalm onder." Dat is ook wat kapper Vermaat het meest opvalt. „Wondei'baaiiijk dat die dieren dit zo rustig ondergaan. En geen geouwehoer over schoonmoeders, voet bal en het weer. Heerlijk." HANSWEERT - Het komt zelden voor, maar gister morgen even na half tien gebeurde het dan toch op de Westerschelde anderhalve kilometer ten westen van Hansweert. Het containerschip MSC Lauren kreeg machinepech en kon niet meer vooruit of achter uit. De ongeveer tweehonderd meter lange MSC Lauren kwam op de stroom dwars in het vaarwater te liggen dat ter plaatse zo'n zevenhonderd meter breed is tussen de boeilijnen. Zodoende was er nog genoeg ruimte over om het scheep vaartverkeer van en naar Antwei-pen doorgang te laten vinden. De machinestoring was zo ernstig dat de MSC Lauren van de Italiaanse, in Zwitserland gevestigde rederij Me diterranean Shipping Company, moest worden wegge sleept. Het duurde tot even na half één gistermiddag voordat drie sleepboten van Union uit Antweipen had den vastgemaakt. De MSC Lauren is vei-volgens met een slakkengangetje van vier, vijf mijl naar Antwerpen gebracht voor reparatie. De MSC Lauren, gebouwd in 1982 in het Braziliaanse Rio de Janeiro als de Oriental Pati'iot, was ten tijde van de machinestoring onderweg van Antwerpen naar zee. foto Dirk Jan Gjeltema '.-J. WS -WA TERNEUZEN - De Terneuzense wijk Oude Vaart heeft gisteravond een kleine twee uur zonder sti'oom gezeten. De storing werd ontdekt in een vei-deelstation in de Hondsdraf laan. Waardoor het euvel precies werd veroor zaakt, kon woordvoerder J. Nelemans van energiebedrijf Delta gisteravond nog niet zeggen. Technici van Delta wisten via een stroomomleiding de bijna duizend gedu peerde gezinnen omstreeks tien uur weer van elektriciteit te voorzien. In het gebied rond de Industrieweg duurde de storing ongeveer een kwartier langer. Het ging in dit ge val om zo'n vijfentwintig adressen waar bediijven zijn ge vestigd. Elders in Terneuzen viel de stroom twee keer en kele seconden uit. Dit kwam door het uitvallen van de transformator in Oude Vaart en door het omschakelen van het elektriciteitsnet. IJZENDIJKE - Archeologisch onderzoek in de grond waar de uitbreidingswijk IJzenclijke-Oost is gepland, heeft niets waai-devols opgelevei-d. Er zijn dus geen belem meringen meer om met de bouw van deze nieuwe wijk te beginnen. Wetgeving schrijft voor dat bij woningbouw eerst archeo logisch onderzoek moet plaatsvinden. Dat heeft de ge meente Sluis laten doen. Het onderzoek is onlangs afge rond. Op basis van de resultaten zijn er geen indicaties dat er historisch waardevol materiaal in de grond zit. Het noordelijk deel van de nieuwe woonwijk krijgt de klassieke en historische uitstraling van het oude stads hart. Op tachtig kavels komen herenhuizen en twee- en drie-onder-een-kappers. Het zuidelijk deel wox-dt moder- ner. Op vi'ije kavels komen 35 woningen. Het is de bedoe ling dat de bouw van de nieuwe wijk medio volgend jaar begint. Prijzen van huizen en kavels zijn nog niet bekend. MIDDELBURG - Een 21-jarige inwoner van Burgh-Haamstede is gisteren in Middelburg vrijgespro- ken van een mishandeling in Renesse. De man stond vorig jaar in de nacht van 5 op 6 november in Renesse samen met zijn vrienden op een taxi te wachten toen er een rozie aan de gang was. De verdachte zou ertussen zijn gespron gen. Volgens de aangever zou hi] een tx-ap van de verdach te hebben gegeven. Twee getuigen (kompanen van het slachtoffer) hadden zijn vei-haal bevestigd. Raadsman H. Goedegebure liet op de zitting twee vrienden van zijn cliënt getuigen. Zij hadden geen trappende beweging ge zien. Voor officier van justitie E. Bethlehem was er te veel twijfel. Zij vroeg de Schouwenaar vi'ij te spreken. De poli- tierechter nam het voorstel van de officier over. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter M. Kla- renbeek heeft gisteren een twintigjarige inwoner van de Zeeuwse hoofdstad voor doorrijden na een ongeval con form de eis veroordeeld tot veertig uur werkstraf. In de strafmaat werd meegenomen dat de verdachte geen rijbewijs had toen hij op 5 mei in Vlissingen de auto van een vriend bestuurde en bij het wegrijden tegen een gepar keerde auto botste en vervolgens doorreed. Hij vertelde zich te hebben opgeofferd voor zijn drie dronken vrien den, die niet in staat waren om te rijden. door Harold de Puysseleijr NIEUW-NAMEN - De gemeen te Hulst mag de bouw van twee vrijstaande woningen aan de Kauterstraat in Nieuw-Namen niet toestaan. Dat vindt de be heerder van de Meester van der Heijdengroeve in die plaats, Ri chard Bleijenberg. Hij gaat bij de gemeente in het kader van de inspraakprocedure voor het nieuwe bestemmingsplan Nieuw-Namen dan ook bezwaar maken tegen die mogelijkheid. In het ontwerp-bestemmings- plan staat dat aan de westzijde van de Kauterstraat woning bouw was voorzien. Die bouw- mogelijkheid is echter in ver band met de noordelijke uitbrei ding van het dorp in 1997 inge trokken in de tweede gedeeltelij ke herziening van het bestem mingsplan. Bij de gemeente is nu het ver zoek ingediend voor de bouw van twee geheel vrijstaande wo ningen met lage bouwhoogten op ruime afstand van de weg en met grote tuinen. Het gemeente bestuur wil daar medewerking aan verlenen. Het bestuur vindt dat dit bouwplan 'recht kan doen aan de kwaliteit van de open polder en bijdragen aan structuurversterking van het be staande bebouwingslint'. Bleijenberg is het daar mee on eens. Volgens hem zijn er in de nabijheid van de geplande bouw- projecten in 1986 archeologi sche proefsleuven gegraven, waarbij honderden aardewer ken scherven, vermoedelijk uit de Bronstijd, zijn gevonden. Ook wil Bleijenberg dat de dijk die daar vroeger heeft gelegen in ere wordt hersteld. Volgens hem is de dijk in de af gelopen twintig jaar vei*dwenen door het storten van grond en af val. „Die hoop grond moet ver dwijnen. Die dijk hoort bij ons historisch erfgoed en moet wor den hei'steld", aldus Bleijen berg. TERNEUZEN - Enkele plaatse lijke vogelliefhebbers houden za terdag een vogelbeurs in het wijkgebouw aan de Edvard Grieghof in Terneuzen. Er kunnen vogels worden ge kocht, verkocht of geruild. Loop vogels en pluimvee zijn niet toe gestaan. Ook is er een stand met diverse vogelbenodigdheden. Meer infoi*matie is verkrijgbaar bij Johnny Bergakker (0115-630477) of Eric Verpoorte (0115-696899). De vogelbeurs begint om 9.30 uur en duurt tot 12.00 uur. STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Jokeren; 15.30 uur: Folklore dansen; De Halie, 13.30 uur; Kaarten, biljarten, aerobics; 14.45 uur: Koersbal; Trefpunt, 13.00 uur; Kaarten, biljarten, sjoelen; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: KBO volksdansen, zingen en biljarten; Café de Troubadour, 13.30 uur: Kaar ten; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.15 uur: Jokeren; HEIKANT - 't Heike, 14.00 uur: Oude- renkoor; HOEK - De Lovenhoek, 9.30 uur: Biljar ten, gymnastiek; 13.30 uur: Kaarten bie den en jokeren; HULST - De Lieve, 9.00 uur: Biljarten, computeren; 10.00 uur: Volks - en rolla- tordansen; 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Prijskaarten; 19.00 uur: Compute ren; 19.30 uur: Stijldansen, Socialis tische Partij; Den Dullaert, 13.30 uur: Bridge; 14.00 uur: Body training; 15.40 uur: Crazy dance; 16.25 uur: Funky dan ce; 19.30 uur: Hulster gemengd koor; De Blaauwe Hoeve, 14.00 uur: Bingo; KOEWACHT - Kerklaan 87, 19.00 uur: Creatieve bijeenkomst; NIEUW - NAMEN - Café St.Cecilia, 20.00 uur: Kaarten; OSSENISSE - Hof ter Nesse. 19.30 uur: Aerobic; SAS VAN GENT - De Regenboog, 13.00 uur: Biljarten; De Speye, 19.30 uur: Heemkundige kring lezing over 'Geologie en fossielen van Belgisch en Zeeuws - Vlaanderen'; SINT - JANSTEEN - De Warande, 9.30 uur: Bloemschikken; 13.00 uur: Biljar- ten.computeren; 13.30 uur: Ouderen zangkoor, koersbal,sjoelen; 19.30 uur: EHBO; TERNEUZEN - De Veste, 10.30 uur: Gymnastiek; 13.00 uur: Biljarten, soos; 13.30 uur: Bridge, handwerken; 19.00 uur: Lijndansen; Buurthuis de Hoeve, 9.30 uur: Yoga; 13.30 uur: Biljarten; 't Schelpenhoekje, 15.00 - 18.00 uur: Jeugdcentrum Meetpoint; Dansschool Verberkmoes, 14.00 uur: Dansen voor ouderen; WESTDORPE - Zaal Concordia, 13.30 uur: KBO koersbal; ZAAMSLAG - Centrum Hella, 19.30 uur: Cursus hypnose.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 37