Ambulancepost Goeree naar Haringvlietdam Pontes Zierikzee verlegt grenzen Kapper scheert voor één keer koeien PZC Hennepteler wil een lagere straf Geen geouwehoer over voetbal Scholieren in Bnale debatteren Stroomstoring treft deel Zierikzee Geld voor Doe een Wens Schietpartij Middelburg op tv Vlissingers verdacht van diefstal Tholen alert na reeks branden Stouten en Knops spelen in kerk Dreischor Informatiedag Muziekmatinee in Fizi Zierikzee Zwarte Pieten bieden zich aan voor goede doel Scholengemeenschap wisselt projecten uit met buitenland Kapper Rik Vermaat scheert met een speciaal voor de koeien ontwikkelde tondeuse. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Voor de boeren is het ge sneden koek, voor kapper Rik Vermaat uit Zierikzee een uitdaging. Hij was gis teren voor één keer koeienscheerder in plaats van dames- en herenkapper. „Ik moest dit gewoon een keer meemaken", motiveert Vermaat zijn besluit om de warme kapsalon voor één keertje te ver ruilen voor een koeienstal. Het beviel goed: „Ik wou dat al mijn klanten zo kalm waren." Dat schapen geschoren worden mag al gemeen bekend worden verondersteld. Dat koeien een vergelijkbare behande ling ondergaan is kennis die lang niet iedereen paraat heeft. Toch gebeurt het al sinds mensenheugenis en zijn er zelfs - elders in Nederland - koeienscheer- dersfeesten. Het koeien scheren heeft vooral hygiëni sche redenen. In november gaan de koeien op stal en daar blijven ze tot het voorjaar. Tijdens de periode dat de koeien op stal zijn worden ze snel vies. Op stal hebben de dieren minder bewe gingsruimte dan in de wei en komt het vaker voor dat de koeien in de eigen mest gaan liggen. Koeien op stal kun nen ook behoorlijk zweten en dat maakt de kans dat de dieren een long ontsteking oplopen erg groot. Ook komt er stof in de vacht voor en in combina tie met zweet is het een luilekkerland voor schurftmijten en luizen. Die dier tjes zorgen voor jeuk bij de koe die daar door onrustig wordt en zich gaat schu ren en krabben met alle risico's op ver wondingen. Door de koe te scheren kun nen dit soort problemen voorkomen worden. Klinkt logisch, moet Rik Vermaat toege ven. „Alleen had ik er echt nog nooit van gehoord. Toen een van mijn klanten er over vertelde was ik echt verbaasd. En ik had ook meteen zoiets van 'dat wil ik ook wel eens proberen. Je bent tenslotte kapper nietwaar. Dat knippen en scheren van mensen iets heel anders is dan het scheren van koeien heeft Vermaat gisteren aan den lijve ondervonden. Tegen de draad Na instructie door melkveehouder Peter Verbree krijgt de kapper, verge zeld van collega's Naney Vorstenbosch en Sylvia Glerum, een fors uit de klui ten gewassen tondeuse in handen. Een apparaat van heel ander kaliber dan dat wat Vermaat normaliter hanteert. Al snel krijgt Vermaat de slag te pak ken en manoeuvreert behoedzaam door foto Marijke Folkertsma de dikke koeienvacht. „Tegen de draad in scheren, dat gaat het beste", advi seert Verbree. Vermaat volgt het advies op en dikke klodders vacht vallen op de grond. Zo'n anderhalve centimeter vacht wordt weggeschoren. Normaliter scheert Verbree al zijn 150 koeien alle maal zelf. „Als je een beetje routine hebt, doe je een stuk of 3, 4 koeien per uur." Schoonmoeders Koe Annemarie 12 laat zich de kappers behandeling van Vermaat rustig welge vallen. Niet alle koeien zijn zo stoïcijns, weet Verbree. „Er sneuvelt weieens een tand van een tondeuse als ze gaan trap pen, maar de oudere koeien hebben het al vaker aan de hand gehad en blijven er kalm onder." Dat is ook wat kapper Vermaat het meest opvalt. „Wonderbaarlijk dat die dieren dit zo rustig ondergaan. En geen geouwehoer over schoonmoeders, voet bal en het weer. Heerlijk." dinsdag 14 november 2006 agenda STREEKACTIVITEITEN SCHARENDIJKE - Dorpshuis De Put- sal,20.00 uur: Vergadering Veilig Ver- terNederland afdeling Schouwen-Dui- pd; SERIKZEE - Gasthuiskerk, 19.30 uur: 'ïtuurhistorische bijeenkomst over Na- SaeReformatie in Zeeland. MDDELBURG - Drie leerlin- sn van Nehalennia in Middel burg hebben zich geplaatst voor i finale van het Nederlands kampioenschap debatteren, ifargrit Kemper, Anouk Kem- sren Merel Jansen wonnen af- flopen weekeinde alle debat ten in de voorronde in Gouda, baar deden dertig scholen aan tee. De drie vwo-6-leerlingen te op negen december in Lei den mee aan de finale. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur redactie SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) j Piet Kleemans AliPankow I Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) centrale redactie I Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes j Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 J E-mail: redactie@pzc.nl tnternet wwvv.pzc.nl E-mail; web@pzc.nl ZIERIKZEE - Een groot deel van Zierikzee, waaronder de wijk Poortambacht, werd gisteravond door stroomsto ring getroffen. De melding kwam even na tien uur bin nen. Monteurs van energiebedrijf Delta waren gister avond laat nog bezig om de storing te verhelpen. De oor zaak is nog onbekend. OOSTKAPELLE - De Rotaryclub Wacheren heeft de stichting Doe een Wens gisteren een cheque met een waar de van 9000 euro overhandigd in hotel Bos en Duin in Oostkapelle. De rotaryclub zamelde dat geld in bij de der de editie van de Aagtekerke Open. Het boerengolfevene ment werd deze zomer op de weilanden van veehouder en clublid R. en G. de Visser gehouden. De stichting Doe een Wens vervult wensen voor kinderen tussen de 3 en 18 jaar met een levensbedreigende ziekte. M3DELBURG - Het televisieprogramma Plart van Neder land besteedt vanavond om half elf aandacht aan de schietpartij die in de nacht van vrijdag 13 op zaterdag 14 oktober plaatsvond op de Koepoortbrug in Middelburg. Een negentienjarige man uit Middelburg reed toen met zijn bromfiets over de brug en stopte bij twee onbekende mannen. Toen hij wegreed werd hij door een van.hen in zijn rug geschoten. De jongen werd opgenomen in het zie kenhuis in Vlissingen. Inmiddels is hij uit het ziekenhuis en aan het revalideren. VLISSINGEN - Twee 41-jarige mamien zijn gisteren in Vlissingen aangehouden op verdenking van de diefstal van metalen van een bedrijfsterrein aan de Poortersweg. Tijdens surveillance zagen agenten in de nabijheid van het voormalige slachthuis de twee mannen bezig met hel verrijden van een kar met daarop metalen voorwerpen. Vlakbij hen lag in de grasberm nog een groot metalen voorwerp. Op de vraag hoe de mannen aan de metalen kwamen, konden ze geen duidelijk antwoord geven. Bei de mannen, afkomstig uit Venray en uit Oud-Beijerland, werden vervolgens aangehouden. POORTVLIET - Burgemeester en wethouders van de ge meente Tholen vragen de bevolking van Poortvliet om extra alert te zijn, nu de afgelopen week zes keer brand is gesticht in het dorp. Het begon vorige week maandag, toen op één avond een brievenbus, een reclamekarretje, een container en een auto opzettelijk in de vlammen wer den gezet. Woensdag was het weer raak. Toen werden de kantine en de kleedaccommodatie van voetbalvereniging SPS zwaar beschadigd door brand. Volgens gemeentelijk brandweercommandant J. cle Feijter is er ook in dat geval waarschijnlijk opzet in het spel. Donderdagavond werden in het dorp ook nog enkele kran ten in brand gestoken. Omwonenden hebben het vuur zelf gedoofd. De commandant zegt niet te kunnen inschatten of één persoon verantwoordelijk is voor alle branden. Daar doet de politie momenteel onderzoek naar. door Piet Kleemans GOEDEREEDE - Het is over en uit voor de ambulancepost aan de Provincialeweg bij Goede reede en die aan de Tolweg in Hellevoetsluis. Maandag 20 no vember worden de twee oude standplaatsen samengevoegd tot één nieuwe. Die komt aan de Haringvlietweg, vlakbij de Ha ringvlietdam. Ambulancezorg Rotterdam- Rijnmond (AZRR) beschouwt de samenvoeging van de twee pos ten tot één als het sluitstuk van het regionale spreidingsplan. Uitgangspunt van dat plan is dat het aantal standplaatsen in de regio Rotterdam-Rijnmond moest worden gereduceerd van zestien naar negen. Genoemde zestien standplaatsen stammen uit de tijd dat in de regio meer dan zeven ambulancediensten actief waren. Momenteel zijn dat er nog maar twee. Volgens de AZRR is er door de nieuwe standplaats sprake van een verbetering van de aanrijtij- den. Dat heeft vooral te maken met het feit dat de nieuwe stand plaats 24 uur per dag bezet is. De ambulancepost in Goedere ede was dat niet én dat zorgde met name in de avond- en nach telijke uren voor problemen. De AZRR voegt daar aan toe dat de nieuwe standplaats veel gun stiger ligt dan de oude bij Helle voetsluis. Bij filevorming op de N57 (Haringvlietdam) kan de ambulance gebruikmaken van de parallelweg en zo snel een plaats des onheils op Goe- ree-Overflakkee bereiken. De ambulance is, belooft AZRR, ook sneller ter plaatse als er iets gebeurt in de kern Rockanje. Vroeger moest de ziekenwagen uit Brielle of Hellevoetsluis ko men en de nieuwe standplaats aan de Haringvlietdam ligt veel gunstiger volgens AZRR. Verzet De gemeenten op Goe- ree-Overflakkee hebben zich van meet af aan verzet tegen het plan om de ambulancepost in Goedereede op te heffen. Burgemeester G. van de Vel- de-De Wilde van Goedereede zei te vrezen dat een aanrijtijd van vijftien minuten onhaal baar zou blijken als de ambulan cepost op Voome -Putten geves tigd is. Die vrees is wat weg geëbd, zo blijkt uit haar reacties op het schrappen van de ambu lancepost Goedereede. De oude situatie was, erkent de burgemeester, niet ideaal. Vol gens haar werd in 50 procent van de gevallen de aanrijtijd van 15 minuten niet gehaald. Dat had vooral te maken met on voldoende mensen en materieel in de avonduren en 's nachts en daar is in de nieuwe situatie geen sprake meer van. „Nu de twee posten zijn samen gevoegd in de vestiging aan de Haringvlietdam ontstaat een op timale bezetting in zowel men sen als in ambulances. Ondanks de grote reisafstand vertrouw ik erop dat de aanrijtijden zullen verbeteren. Verschillende reken modellen wijzen dat ook uit." (Advertentie) Den Dekker Muziek KAPELLE 0113-330330 www.dendekkermuziek.com DREISCHOR - Hel gezin Stou ten en het echtpaar Knops betre den zaterdag gezamenlijk de bühne van de Adriaanskerk in Dreischor. Zij spelen geestelijke en populair-klassieke muziek. Zeven muzikanten met even zo veel verschillende instrumen ten. Maria Knops speelt harp, Lennert Knops het Domus-con- certorgel. De broers en zussen Stouten hebben de variatie even eens hoog in het vaandel staan. Jacob-Jan speelt trompet, Arian- ne viool, AÏeida dwarsfluit, Christiaan piano en Marien het Vierdagorgel. Ieder van hen zal tijdens het concert ook solis tisch van zich laten horen. Daar naast worden bewerkingen van psalmen en geestelijke liederen op harp, trompet, viool, dwars fluit, vleugel en orgel ten gehore gebracht. Lennert, Christiaan en Marien spelen bovendien een werk voor zeshandig piano. Het concert in de Adriaanskerk begint om 20.00 uur. door Katja Loqtenberq DEN HAAG - Een 64-jarige Rot terdammer vindt dat hij een te zware straf heeft gekregen voor zijn aandeel in een professionele hennepplantage aan de Nieuw- landseweg in Sint-Annaland. Zo bleek gisteren tijdens de be handeling van zijn hoger beroep bij het Haagse gerechtshof. De politierechter in Middelburg veroordeelde de man in februari tot een gevangenisstraf van ze ven maanden en een boete van tienduizend euro. Hofaanklager J. van Klieken eiste nu een werk straf van 240 uur, een half jaar voorwaardelijke gevangenis straf en een boete van duizend euro tegen de verdachte. De politie trof de Rotterdam mer, zijn jongere broer en een kennis op 9 maart vorig jaar aan in de loods waar de kwekerij zich bevond. Meer dan tweedui zend hennepplanten stonden in moderne growtowers. De ver dachten bleven zeer zwijgzaam over het hoe en waarom van de illegale wietplantage. Pas nu vertelde de verdachte dat hij door angst werd geregeerd. Hij zou bang zijn geweest voor zijn opdrachtgevers en daarom zijn mond dicht hebben gehouden. De Rotterdammer werd drie jaar geleden ook veroordeeld voor het kweken van wietplan- ten. Hij vertelde dat hij aan de grond zat, omdat hij failliet was verklaard en zijn vriendin was overleden aan kanker. Haar tienerzoon zou veel heb ben geblowd en om die reden zou de verdachte destijds zijn begonnen met de hennepteelt. Alhoewel de bijstandstrekker toentertijd werd opgepakt en nu nog altijd een schuld van duizen den euro's aan de staat heeft in verband met die veroordeling, MIDDELBURG - In de Zeeuwse Bibliotheek staat van maandag 20 november tot zaterdag 2 de cember een informatiestand van Terre des Hommes. Terre des Hommes zet zich in voor de rechten van het kind. Bij de informatiekraam kan er ook houten speelgoed gekocht worden, of muziekinstrumen ten, sieraden en cadeau-artike len. liet hij zich toch weer verleiden om aan de lucratieve softdrugs- handel te beginnen. Zijn ver meende opdrachtgevers zouden hem zo hebben opgejaagd om snel en goed te oogsten dat hij er hartproblemen aan over zou hebben gehouden. Om die reden zou hij de voor hem onbekende nieuwerwetse torens hebben neergezet. Wie die opdrachtge vers waren, wilde hij niet vertel len. Zijn jongere broer en andere compagnon werden in eerste in stantie veroordeeld tot werk straffen van 240 uur, drie maan den voorwaardelijke celstraf en een boete van rijf duizend euro. Zij gingen niet in beroep. Uitspraak op 27 november. ZIERIKZEE - Gitarist Albert de Vos en trompettist Frans Frie- derich verzorgen samen zondag 26 november een muziekmati nee in filmtheater Fizi in Zierik zee. Zij beloven een muziekfeest je te bouwen met een gevarieerde mix aan stijlen, zoals rock, jazz en flamenco. De Vos en Friederich ontmoet ten elkaar ooit als docenten filo sofie en muziek bij Scholenge meenschap Pontes Pieter Zee man. „Het klikte meteen als col lega's, maar vooral ook als mak kers bij het muziekmaken", laat het duo weten. Albert de Vos speelt al jaren gi taar in diverse bandjes. Hij had in de jaren zeventig het geluk flamencogitaar te kunnen stude ren bij de wereldberoemde gita rist Paco Pena. Intussen verdiep te hij zich ook in rock en jazzge schiedenis. Frans Friederich studeerde trompet zowel bij Peter Mas seurs als bij de Amerikaan Rov Campbell. Hij maakt ook deel van de formatie Jean Pierre Pro ject en is bedenker én uitvoer der van Recyclopedia, een mu- ziek-encyclopedie in de vorm van een cd-alfabet. Samen graven De Vos en Frie derich vooral in de ontstaansge schiedenis van rock- en jazzmu ziek ten behoeve van hun geva rieerde optredens. De muziekmatinee in Fizi be gint om 15.00 uur. jvirMarcei Modde jjEKlKZEE - De Projectgroep gouwen van de jongerenorga- igiies Livingstone en World jinants heeft zijn pijlen voor •ibeud jaar gericht op zes lan- ï0, verspreid over de wereld. i;ffler 2007 vertrekken de der angeren. De hulp varieert van de bouw van scholen tot de organisatie van een zomerkamp voor weeskinderen. Om geld in te zamelen voor de goede doelen heeft de project groep verschillende acties be dacht. In de Sinterklaastijd is een aantal jongeren beschik baar om als de hulp van de Goedheiligman op afroepbasis aan huis te verschijnen. Daar voor kan contact worden opge nomen met hoofdpiet Yvonne Bom. Ze is te bereiken via yvoxmemarije@hotmail.com of door te bellen met 06-52141488. De Zierikzeese gaat volgend jaar met haar zus en drie andere Schouwse leeftijdsgenoten naar de Oekraïne. Hun doel is een twee weken durend zomerkamp voor weeskinderen mogelijk te maken. „De opvanghuizen daar hebben zelf geen geld voor leuke dingen en dat gaan wij dan doen", ver telt Yvonne. De projectgroep gaat het zomerkamp zowel voor bereiden als uitvoeren. De Schouwse jongeren wei-ken verder mee aan projecten in Oe ganda, Ghana, India, de Domini caanse Republiek en Bi-azilië. Li vingstone en World Servants zijn twee internationaal opere rende ideëele organisaties op christelijke grondslag. tor Ali Pankow JIERIKZEE - Iedere leerling met in zijn schoolcarrière in de (dcgenheid gesteld worden het jigelijks bestaan in het buiten- luid te ervaren. Dat is het stre- itnvan Pontes Scholengemeen- Khap locatie Pieter Zeeman in Zierikzee. In tegenstelling tot de risligingen in Goes staat inter- glionalisering bij het voortge- st onderwijs van Pontes op yhouwen-Duiveland nog in de uiderschoenen. Daar komt ech- lirsnel verandering in. ;,'a het aftasten van de grenzen i- het eerste projectjaar, staan jnu werkelijke uitwisselingen 5 het programma. Daarvoor jp de afgelopen periode plan-- 2i gemaakt, contacten gelegd ssubsidieaanvragen gedaan", j»t projectleider J. Radstake arde werkgroep Internationa- sring. Samen met collega J. sa Jole en drie leerlingen van so-5 gaat hij volgende week amaandag tot en met vrijdag arRzeszow in Polen. Met part ies uit Duitsland, Roemenië en te begint daar een nieuw pro- |ct- Eet betreft de economische, so- jale en intermenselijke gevol- snvan de toetreding van 'nieu- 7i' landen tot de Europese •Jme. leerlingen zullen, over de gren- aheen, in samenspraak deel projecten uitvoeren. Daarbij zul- kzij hun visie op jongeren in partnerlanden ter discussie Sellen"vertelt Radstake. De raag wie er van vwo-5 mee wil- •haar Polen tijdens dit voorbe radend bezoek, leverde zoveel Mies op dat er geselecteerd roest wórden. Aanvankelijk was het de bedoe ling twee leerlingen mee te ne men. „Het zijn er drie gewor den, omdat we alle leerlingen een motivatiebrief hebben laten schrijven. Drie brieven spron gen er zo uit, dat we daar geen keus tussen konden maken." Radstake laat weten dat in het kader van dit project in juni een vervolgbezoek staat gepland in het Duitse Bielefeld. Een andere trip (van 17 tot 23 december) betreft het bezoek aan Vezirköprü in Turkije. Dit project gaat over jongeren culturen, Europese identiteiten, visies over en weer van jonge ren, cultureel-politieke verschil len en overeenkomsten. „Daarbij wordt een poging on dernomen elkaar zoveel moge lijk wezenlijk te leren kennen, voorbijgaande aan stereotiepe voorstellingen of angsten voor het onbekende", aldus Radsta ke. Cultuur, historie, kunst, mu ziek en dans spelen daar een be langrijke rol in. Afhankelijk van de subsidiever strekking volgt er in maart vol gend jaar een bezoek aan Na- mestovo in Slowakije, zusterge- meente van Schóuwen-Duive- land. Voorbereidend daarop wordt bij diverse vakken het on derwerp 'vrijheid' nader uitge werkt. „Ze hebben ons vanuit Namesto- vo laten weten beter niet voor 1 mei te kunnen komen in ver band met de weersomstandighe den. Maar we gaan in de week van 5 maart, juist omdat het bij internationalisering niet gaat om leuke toeristische tripjes, maar om het dagelijks leven te ervaren. Dus ook met kou en barre weersomstandigheden", benadrukt Radstake. Samen met twee vwo-leerlin- gen, Sanne Wubbels en Lizzy van de Zande, bepleitte hij gis teravond in de vergadering van de Stichting Renesse een subsi dieverzoek voor deze reis naar Namestovo. Het bestuur beraadt zich nog over het toekennen van de ge vraagde vijftienhonderd euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 31