PZC M Onderzoek naar veiligheid haven Vijfhonderd ton dennenhout Zaterdag open met exclusieve aanbiedingen eBusiness Center Notariële akten via internet ontsloten Commotie door afgebroken meerpaal Tijdelijke priester redt katholieke regio Wij geven u de helft cadeau! 1 M Film Kruistocht in spijkerbroek al in Vlissingen TomTom One Benelux Nokia 6230i GRATIS carkit- inbouw t.w.v. 147,05* 60,- combinatievoordeel* Professionele carkit Hypotheken Verzekeringen Pensioenen Drie genomineerden Milieuprijs Geen bewijs voor mishandeling Doorrijden na ongeluk bestraft zeeuwse almanak Pas op dinsdag 14 november 2006 editie Schouwen-Duiveland door Piet Kleemans WESTENSCHOUWEN - Een imposante bult stammetjes langs de Adriaan van der Weij- deweg. De houtoogst in de Bos- wachterij Westerschouwen ligt goed op schema. In enkele we ken tijd is vijfhonderd ton hout gekapt. Toch is men, zegt boswachter D. Fluijt (foto), nog maar op de helft. Als het rooiwerk afgerond is ligt er, verwacht Fluijt, dik duizend ton hout langs de Adriaan van der Weijdeweg. Fluijt verwacht dat het oogsten nog circa twee weken in beslag gaat nemen. Momenteel wordt gewerkt in de directe omgeving van waterpompstation De Blin- kert. „Daar staan heel zware bo men", weet Fluijt. „Zo zwaar dat ze niet met de houtvesters machine gerooid kunnen wor den. Dat moet nog gewoon ouderwets met de hand en ket tingzaag." Het rooiwerk dient meerdere doelen. Het gekapte hout brengt geld op. Het is verkocht aan een Belgische firma die er luxe hout platen van maakt. De houtkap is ook onderdeel van het omvormen van Zeelands grootste naaldbos naar een bos met meer variatie. Door het weg halen van dennen krijgen de aanwezige loofbomen meer de ruimte. Als het rooiwerk afge rond is wordt het hout per vrachtwagen naar de Middel- plaathaven aan de Brouwers- dam vervoerd waar het vervol gens in een schip geladen wordt. Deze week komt Staatsbosbe heer ook in actie op landgoed Mon Plaisir in Schuddebeurs. op het landgoeddeel dat eigen dom is van Staatsbosbeheer staat een sparrenbosje en daar wordt rigoureus de zaag in ge zet. Liefst negentig procent van de sparren daar wordt gekapt en ook hier is het de bedoeling loofhout meer ruimte te geven. „Door het rooien van die spar ren krijgen de eiken die ertus sen staan veel meer ruimte zich te ontwikkelen", aldus Fluijt. De 'oogst' in Schuddebeurs gaat voor het overgrote deel naar de Rotaryclub Schouwen-Duive land. „Die willen de stammetjes gebruiken om hindernissen te bouwen voor een concours hippi- que. Fluijt benadrukt dat het kap- werk louter en alleen de sparren betreft. „Verderop staan den nen, maar daar huist een kolo nie blauwe reigers en die laten we ongemoeid." foto Marijke Folkertsma OVEZANDE - Pastor P. Vanluf- felen is bereid gevonden het pas torale team van de rooms-katho- lieke regio Zuid-Beveland en Schouwen-Duiveland te verster ken. Hij doet 26 november in de parochiekerk van Goes officieel zijn intrede. Vanluffelen (53) is een Vlaming van geboorte. In 1986 is hij ge wijd tot priester. Vanluffelen vult het gat op dat in het regionale pastorale team was geslagen door het vrij onver wachte vertrek eind september van priester E. van Brakel. Hij kon niet wennen aan het wer ken in een grote regio met acht parochies, waarin het moeilij ker is individuele contacten te leggen en te onderhouden. Het pastorale team op Zuid-Be veland en Schouwen-Duiveland (Advertentie) IPUP Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve serviezen van Johnson Brothers, één van de merken I van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. VMyt. Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800 - 0231231 hot alfabel van Zeeland bestaat met de komst van Van luffelen uit een priester, een vol tijdse pastoraal medewerkster en drie deeltijders. Vanluffelens aanstelling is tijde lijk. VLISSINGEN - In de Vlissingse bioscoop CineCity is vandaag de voorpremière van de film Kruis tocht in spijkerbroek, gebaseerd op het boek van Thea Beekman. De film, geregisseerd door Ben Sombogaart, gaat donderdag in de bioscopen draaien. In Vlissin gen zijn er vandaag voorstellin gen om 19.00 en 21.30 uur. De film is tevens te zien tijdens de Cineplusmiddag voor oudere filmliefhebbers, vanmiddag om 14.00 uur. I c m een nieuw 2-jarig Business Select en Internet Go abonnement Livingstoneweg 11, GOES, OIO - 457 05 55 Nu ook op zaterdag open van 9.00 tot 17.00 uur Deze aanbiedingen gelden uilsluitend op zaterdag t/m 9 december tie: 0113-315649 wvw.pzc.nl J ;_maj|:redactie@pzc.nl poslbus 314460 AA Goes 'yvertentie-exploitatie: prd-en Midden-Zeeland: 0113-315520; fteuws-Vlaanderen: 0113-315570; ijjtjonaal: 020-4562500. i^ersservice: 0800-0231231 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 ■ui: |joor Ali Pankow BRUINISSE - Het spontaan af treken van een stalen meerpaal ar ij jn de vluchthaven in Bruinisse ins geeft aanleiding voor een nader onderzoek op korte termijn, vindt fractievoorzitter W. Jume let van de WD. De breuk is iwaarschijnlijk ontstaan door roestvorming. „Dat zou nooit mogen gebeuren. De meerpalen hier amper zes jaar", zegt UI Jmnelet. maakt zich zorgen over de 2 i huidige staat van alle andere 1 s ^taalconstructies die bij de her arichting van de vluchthaven es jaar geleden zijn aange- icht. ujVolgens de WD-voorman is er enkele aanwijsbare oor sak, zoals een aanvaring of ex- ireem slecht weer, voor het feit dat de betreffende paal vorige week plotseling scheef ging han- p. Kort daarop is de paal vol kdig afgebroken, vervolgens eet een kraan uit het water ge ilden op de los wal gelegd, iiunelet heeft het Schou- iren-Duivelandse college van B a W namens zijn fractie ge- naar de precieze oor aak. Ook wil hij weten of het af treken aanleiding is voor een on- negs derzoek naar de staat van alle ik meerpalen in de vluchthaven. den Ir zit ook staal verwerkt in de lergüteiger waar dagelijks zware nachtvvagens over heen rijden. Bovendien moet je er niet aan Btiken dat er een meerpaal Advertentie breekt en neerkomt op een van de kleinere scheepjes, die hier soms ook aanleggen. Dan zou den er dodelijke slachtoffers kunnen vallen", zegt Jumelet. „Dat onderzoek is inmiddels in gang gezet. We hebben de aanne mer daar opdracht toe gegeven. Ik weet dus nog niet of de situa tie alarmerend is of dat er spra ke is van een eenmalig gebeu ren", zegt wethouder W. Ren den. Door de afgebroken meer paal kan mosselschipper M. Pad mos zijn Bru 36 op dit moment niet afmeren op de eigen lig plaats. „Ik neem aan dat daar overleg" over is geweest met de ambtelijke organisatie en dat daar een alternatief voor is ge vonden. Persoonlijk heb ik me daar niet mee bezig gehouden", aldus de wethouder. De WD-fractie wil op korte ter mijn van het college horen of de kosten voor het vervangen dan wel repareren van de afgebro ken meerpaal en eventuele ver dere reparaties te verhalen zijn op de aannemer die de palen ge leverd en geplaatst heeft. Hoofdaannemer bij de herinrich ting van de Bruse vluchthaven in 2000 was Grontmij. De firma Hakkers plaatste als onderaan nemer de meerpalen. WD-fractievoorzitter W. Jumelet bij de afgebroken meerpaal in de Bruse vluchthaven. foto Marijke Folkertsma De oude vluchthaven van Rijks waterstaat is stukje bij beetje omgebouwd tot een moderne be drijf shaven. De verhuizing van de Bruse mosselvloot werd nood zaak doordat de oude vissersha ven te klein werd met de komst van nieuwe, grotere mosselsche pen. Met de aanleg van een loswal werd de vluchthaven ook ge schikt gemaakt voor de overslag van bulkgoederen als zand en grind. Wie strijkt vanaf 1 januari de vouw uit uw A blouse? ««.dËZ— Kom voor het antwoord naar één van de voorlichtingsbijeenkomsten van Stichting Werkt 'voor Ouderen. Zie onze advertentie elders in deze krant. www.werktvoorouderen.nl Advertentie Wilt u overdag naar KPN Business Center? Of komt u liever in het weekend? Voortaan kunt u kiezen. Want voor deskundig advies kunt u nu ook op zaterdag van 9.00 tot 17.00 uur bij ons terecht. En als u langskomt profiteert u bovendien van ons Buiten Kantoortijd Voordeel. Dit zijn exclusieve aanbiedingen die alleen zaterdag geldig zijn. U bent van harte welkom, natuurlijk elk uur van de week! Veilig bellen vanuit de auto Professionele carkit voor uw telefoon Bij elk abonnement/provider Ingebouwd door een deskundige monteur Thuis in.... RISICOBEHEER Stationsstraat 2-4, 4331 JB Middelburg, Tel.: 01 18 - 615151 GOES - Drie 'natte' projecten zijn genomineerd voor de Zeeuwse Milieuprijs. De eerste kanshebber is een proef van de Zeeuwse Milieu Federatie voor het binnendijks kweken van kokkels. Plet project vindt plaats bij Mo- riaanshoofd, in land dat onderdeel is van plan Tureluur. Ook genomineerd is het Borsselse bedrijf Van Antwerpen Milieutechniek met de biorotor. Dit systeem verwerkt bio logisch afbreekbaar afvalwater uit de landbouw en indus trie. De laatste genomineerde betreft eveneens een hergebruik- project. Dit is afkomstig van waterbedrijf Evides, zij ont wikkelden een project voor hergebruik van water uit de rioolwaterzuiveringsinstallatie van Terneuzen. De winnaar van de prijs wordt maandag 26 januari be kend gemaakt. MIDDELBURG - Een 21-jarige inwoner van Burgh-Haamstecle is gisteren in Middelburg vrijgespro ken van een mishandeling in Renesse. De man stond vorig jaar in de nacht van 5 op 6 november in Renesse samen met zijn vrienden op een taxi te wachten toen er een ruzie aan de gang was. De verdachte zou ertussen zijn gespron gen. Volgens de aangever zou hij een trap van de verdachte hebben gekregen. Twee getuigen (kompanen van het slachtoffer) hadden zijn verhaal bevestigd. Raadsman H. Goedegebure liet op de zitting twee vrienden van zijn cliënt getuigen. Zij hadden geen trappende beweging ge zien. Voor officier van justitie E. Bethlehem was er te veel twij fel. Zij vroeg de Schouwenaar vrij te spreken. Politierech ter M. Klarenbeek nam het voorstel van cle officier over. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter M. Kla renbeek heeft gisteren een twintigjarige inwoner van de Zeeuwse hoofdstad voor doorrijden na een ongeval con form de eis veroordeeld tot veertig uur werkstraf. In de strafmaat werd meegenomen dat de verdachte geen rijbewijs had toen hij 5 mei in Vlissingen de auto van een vriend bestuurde en bij het wegrijden tegen een gepar keerde auto botste en vervolgens doorreed. Hij vertelde zich te hebben opgeofferd voor zijn drie dronken vrien den, die niet in staat waren om te rijden. Omdat hij de enige was die nuchter bleek te zijn was hij genegen om zijn vrienden thuis te brengen. Met alle gevol gen van dien, want de Middelburger zal voor de schade aan de geparkeerde auto en cle auto van zijn vriend moe ten opdraaien. Dat zal wellicht in een civielrechtelijke procedure gebeu ren. door Marcel Modde ZEERIKZEE - Het is monniken werk, maar Piet Dekker doet het met een niet aflatende gretig heid. Vijftienduizend oud-nota riële akten zijn reeds toeganke lijk gemaakt via internet. Nog 45.000 te gaan. In dit tempo zijn alle boeken van begin zeventiende eeuw tot 1811 over zeven jaar doorgewor steld, schat Dekker, en inge voerd in een via internet eenvou dig te raadplegen databank. Dat is fors sneller dan de verwachte achttien jaar waarmee bij aan vang van het digitaliseringspro ject in 2004 nog rekening werd gehouden. Dekker is dagelijks te vinden tussen de vergeelde boeken van het gemeentearchief in Zierik- zee. Met drie andere collega-vrij willigers worstelt hij zich dooi de vaak in sierlijk handschrift opgestelde officiële documen ten. Zo'n achtduizend heeft hij er persoonlijk gelezen, rekent de oud-onderwijzer snel uit, en alle relevante trefwoorden ingevuld in de zoekmachine. De vrijwilligers werken ieder steeds een andere notaris af. Dekker heeft momenteel de stuk ken van Willem Onias onder zijn hoede, globaal uit de perio de 1680-1700. De notaris van vroeger was naast zijn nog be staande taken ook aangewezen om op te treden bij burgerlijke en zakelijke twisten. Wie door roddel en achterklap werd zwart gemaakt door de buur vrouw, kon de notaris inschake len die met een proces dreigde om daar een einde aan te ma ken. Liet je als reder een schip bouwen en bestond het vermoe den dat de scheepstimmerman ondeugdelijk materiaal gebruik te, de notaris nam met twee ge tuigen in zijn kielzog poolshoog te. Steeds meer van deze zogeheten semi-processuele stukken zijn via de gemeentelijke internetsi te te raadplegen. Daarnaast valt ook eenvoudig na te zoeken of een familielid in het archief van Schouwen-Duiveland voor komt, via de stukken die onder het erf-, familie- of vermogens recht vallen. De notariële akten worden hoofdzakelijk gebruikt voor stamboomonderzoek. Maar daarnaast kan ook eenvoudig worden bekeken wat de geschie denis van een bepaald huis is, of hoeveel bakkerijen Zierikzee heeft gekend, vertelt Dekker. „Dat is het leuke van dit soort informatie. Je kunt er alle kan ten mee op. Ik weet van iemand in Den Helder die bezig is alle schepen en hun bemanningen uit een bepaalde periode te be schrijven. Die komt hier ook te recht." Helemaal waterdicht is het zoek systeem nog niet, zegt project coördinatrice Ineke van den Broek. Met de invoering van de akten moet een berg werk wor den verzet. Maar gaandeweg is het wel de bedoeling steeds meer bestanden van andersoorti ge archieven aan elkaar te kop pelen. Schouwen-Duiveland is wat dat aangaat al te vinden via de landelijke databank van The- matis, waarin vijftien archief diensten zijn ondergebracht. De zevenjarige Marijn uit Oostkapelle gelooft nog heilig in de goedgeefsheid van Sin terklaas. Maar ook weet hij dat die goede man niet alle wensen vervult. Het gedrag is immers bepalend voor de ma te waarin het wensenlijstje wordt omgezet in materiële zaken. Dus waarschuwt hij re gelmatig zijn ouders als die in zijn ogen opmerkingen ma- ken die niet door de beugel kunnen, zoals de opdracht om groenten te eten, stoppen met computeren of de televisie uit zetten. Dan klinkt het drei gend uit- zijn mond: „Pas op hoor, ik zeg het tegen Sinter klaas. Bijdragen voor deze rubriek: redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 31, 4460 AA Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 29