Troosteloze veerhaven is straks om te genieten PZC Plan Perkpolder Horizon dinsdag 14 november 2006 Over een aantal jaren ziet de nu wat trooste loze omgeving van Perkpol der er heel anders uit. Er komt een waterkering in combinatie met andere vor men van gebruik, zoals wo nen, hotel, jachthaven en natuur. Daarvoor moet het gebied ingrijpend op de schop. Ze geven het grif toe. Het is héél ambitieus om in 2008 met de uitvoering van plan Perk polder te willen beginnen. „Maar dat gaat nog steeds luk ken", klinkt het in koor. De Hulster wethouder Frank van Driessche, zijn ambtenaar Gui- do Totté, Anton van Berchum en Leo Adriaanse van Rijkswa terstaat Zeeland geloven in het project. De wethouder ziet het als een economische oppepper voor de streek. Eindelijk wat doen aan het verlies aan arbeidsplaatsen door het wegvallen van de veer dienst. „Iedereen heeft z'n dri ve, kan er plussen in vinden. De onderdelen van het plan verster ken elkaar. Het concept is ook voor de markt aantrekkelijk", voegt Totté eraan toe. Van Berchum en Adriaanse on derstrepen dat verschillende partijen elkaar al gevonden heb ben, onder leiding van gedepu teerde Harry van Waveren. Ze noemen een dergelijke vorm van samenwerking nieuw voor Zee land. Er wordt nu gewerkt aan een bestuursovereenkomst (tus sen overheden), gevolgd door een samenwerkingsovereen komst (met het bedrijfsleven, dat onderdelen van het plan wil uitvoeren). Het is niet alleen de samenwer king die het plan zo bijzonder maakt, eerst en vooral gaat het om de inhoud. Een gebied van circa 500 hectare, geraamde kos ten om en nabij 100 miljoen eu ro. Voor economie, recreatie en Het motto van plan Perk polder is: Genieten van de elementen. Het plan be staat uit de volgende onderde len: in het hart (voormalige veer- plein) bijzondere woonvormen op een eiland omgeven door nieuwe natuur, met als recrea tieve functies een jachthaven, gezondheidshotel, een deel van een golfbaan en golfclub huis; een schorbuffer in de vorm van buitendijkse natuur door ontpolderen, waardoor kre ken, slikken en schorren ont staan, met recreatief medege bruik; in de westelijke Perkpolder een open, zilt natuurland schap, met deeltijd woningen, een kampeerterrein en strand (en een deel van de golfbaan); de huidige N60, de vier- baansweg van en naar het oude veer Perkpolder-Kruinin- gen wordt omgevormd in een tweebaansweg en landschappe lijk aangekleed; richting Kloosterzande is ruimte voor een halfopen land schap met wandel- en fietsrou tes en een deel van de golf baan. Golfoverslag- bestendige dijk (op termijn aangelegd) Zilt landschap met onder meer woningen en kampeerterrein wonen zijn belangrijke onderde len: de jachthaven met maxi maal 350 ligplaatsen, 150 perma nente woningen en 200 zogehe ten deeltijdwoningen (voor men sen die daar een deel van de week verblijven). Rond de jaarwisseling wordt het milieu-eff êctonderzoek ver wacht. Tegelijk komt de gemeen te Hulst met een ontwerp-be- stemmingsplan, legt Totté uit. De bevolking in de streek is voorgelicht over de plannen. „De mensen waren eerst wat schuchter en wantrouwend. Na de voorlichting was er enthousi asme. De mensen zien de waar de van het plan voor de streek wel in", meent Van Driessche. Het viertal beklemtoont dat het om een samenhangend plan gaat. „Het zijn allemaal wezen lijke onderdelen, die gezamen lijk uitgevoerd moeten wor den", stelt Adriaanse. „Je kimt niet zeggen: we leggen wel de jachthaven aan en niet de schor buffer. Het een kan niet zonder het ander." Het plan zoals dat nu op tafel ligt, wijkt aanzienlijk af van eer dere ideeën. Bedoeling was aan vankelijk het veerplein afgra ven en er natuur inrichten en daarbij het oostelijk van de veer haven gelegen poldertje te be trekken. Dat zou zo'n 40 hectare Het voormalige veerplein van Perkpolder. foto's Peter Nicolai natuur opleveren. In de vernieuwde opzet is spra ke van een buitendijks schor van ongeveer 75 hectare, vertelt Van Berchum. Natuur, die door de breedte en hoogte tegelijk een onderdeel van de zeewering vormt. In de huidige dijk wordt een bres van 100-200 meter ge maakt. Er komt uiteraard (eerst) een nieuwe waterkering, waarover de weg naar het voor malige veerplein komt. Aan de westelijke kant van het veerplein kan op termijn even eens een nieuwe vorm van water kering aangelegd: een golfover- Eiland met onder meer woningen slagbestendige dijk. Als in de toekomst door de klimaatveran dering de zeespiegel verder stijgt, kan daarop eenvoudig in gespeeld worden. De inrichting van de polder (bijvoorbeeld hui zen op palen) loopt daar al op vooruit. Leegmaken Totté maakt duidelijk dat vol gend jaar het leegmaken van het veerplein op het programma staat (ook de windmolens ver dwijnen). In de periode 2008-2011 staat aanleg van de nieuwe zeeweringen gepland, zowel voor de buitendijkse na tuur als voor de bouwplannen op het veerplein. Pas vanaf 2012 begint de bouw van huizen. In de plannen zit een fors stuk ontpoldering. Lopen de mensen daar massaal tegen te hoop? Wethouder Van Driessche vindt dat dit wel meevalt. „Ontpolde ring is geen hoofdzaak maar deel van een groter geheel. Het is ook duidelijk dat de nieuwe natuur toegevoegde economi sche waarde heeft." Er is een ac tiegroep, meldt de wethouder, maar die komt vooral in het ge weer omdat ze vrezen dat de rust in het gebied verdwijnt. Van Driessche is daar niet be ducht voor. Leo Adriaanse geeft aan dat Zee land graag een 'laboratorium' wil zijn voor nieuwe vormen van kustverdediging. Op een an dere wijze kijken naar de zeewe- ring-van-de-toekomst houdt in dit geval in: in de breedte gaan, gekoppeld aan de herinrichting van het achterliggende gebied. Van Driessche herinnert aan het oude plan Kloosterzande-aan- zee: een verbinding tussen het dorp en de Westerschelde. „Plan Perkpolder heeft een meerwaar de. Als je kijkt wat er allemaal inzit, dan onderscheidt het zich van andere plannen in Neder land." Rinus Antonisse Waar je ook gaat of staat in Zeeland, ze zijn bijna van uit elk punt te zien. In elk geval de enorme stoompluimen die uit de twee grote koeltorens van de kerncentrales bij Doel ko men. Vlaamse horizonvervui ling par excellance. De torens overschaduwen letterlijk het na tuurgebiedje Schor Ouden Doel. Hoewel krap vijftig hecta re, vinden water- en rietvogels er toch een leefgebied, met als belangrijkste ingrediënten voed sel en rust. Maar liefst vier kern centrales staan aan de boorden van de Schelde, op de drempel van Zeeland. Goed voor een ver mogen van ruim 2800 megawatt aan atoomstroom. Dat ze bijna op de grens staan - en nog geen twintig kilometer van de stad Antwerpen - heeft alles te ma ken met het koelwater dat uit de Schelde gehaald wordt en er opgewarmd in terugkomt. foto Ludo Goossens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 24