Mijn rijkdom is mijn familie Rode Duivels zijn oranje getint Schaatsers TVM gunnen elkaar mooie successen 19 [rie Selinger (69) loopt elke dag met een grote glimlach door het leven "G obin Haase ijgt met stip rainer Trost en ierse uit elkaar ïendalli vrijuit Belgen met een Nederlandse achtergrond Sialino coach tafeltennissters Raemon Sluiter ronde verder Bolhuis niet in bestuur hockeybond Oltmans verlengt contract Golfers blijven kansrijk Riis gaat eigen renners controleren Nederlanders uitgeschakeld op WK snooker dinsdag 14 november 2006 IC! -tiRené Banierink <\KA - Arie Selinger is de «odlegger van Neerlands polste volleybalsucces ooit, Episch goud van de lange ■Uilen in 1996. De goeroe is Ln- jsen 69 jaar, sinds deze zomer •iiner in ruste en teruggekeerd if: zijn roots, naar Israël, jiar voor zijn zoon Avital pakte hij toch weer de reis ff Japan. Als adviseur en ii'ij iiikbord, maar vooral als va- li,„Mijn rijkdom is mijn fami- ijf maanden geleden nam hij C i'jiijl afscheid van Japan. Met p landstitel met Pioneer Red de club ook van Fran- puurman, de international iherstellende is van borstkan- r.Op zijn 69e vond Arie Selin- -hel mooi geweest in het land hem in pakweg zestien jaar id (met een jaar onderbreking in de Verenigde Staten een rofessionele volleyballeague te zetten) zowel financiële sportieve rijkdom had ge- icht. Maar een land ook waar Wi< ;zich lange tijd alleen heeft ge- id. [kende de taal niet, ik kende P1E cultuur niet en dat is in dit :d zeer lastig. Ik voelde me ge tijd geïsoleerd." Nu is hij voor even terug. En met een programma. Er wordt na- 311 dijk een boek over hem ge- sreven. Daarvoor was .hij gis- :d sn op pad voor een fotosessie. 63 har hij is er natuurlijk ook om ■WK volleybal te volgen en - vooral de wedstrijden van T* Ierland, waarvan zijn zoon ital de coach is. Van een rus- 1 (pensioen is nog niet veel te- itgekomen. Hes verhuizen van Japan ar Israël, formaliteiten rege- m! aalles opnieuw inrichten. Ik _jj adruk, druk, druk", zegt Se- :«er met een brede grijns op tkarakteristieke gelaat. t 1 renschijnlijk is Arie Selinger en spat veranderd. Gekleed in s en overhemd en daarover leren jas, loopt hij met ierwëts zelfverzekerde pas or het leven. Als een cowboy HAAG - Tennisser Robin hase heeft zich door zijn toer- va loiwinst afgelopen week in ishville steviger in de toptwee- nderd genesteld. eATP maakte gisteren de nieu- ranglijst bekend en daarin zet de speler van Jong Oranje 163ste plaats. Haase stond n week geleden nog 198ste. mon Sluiter blijft de beste ïderlander op de 84ste plaats. juerse TfflJi Arie Selinger is adviseur en klankbord voor zijn zoon. foto Ronald Hoogendoorn/Proshots die weet dat niemand hem wat doet omdat hij sneller schiet dan zijn schaduw. Maar wie wat beter kijkt, ziet toch verschillen. Natuurlijk, er zijn nog wat meer groeven in het gelaat gekomen. Het voornaamste verschil echter is dat hij ongelooflijk ontspan nen en vriendelijk is en vooral dat de grijns niet van zijn ge zicht valt te branden. Heel an ders dan in zijn laatste jaren in Nederland, toen hij achter elke boom een vijand leek te zien. Selinger: „Ik ben een gelukkig mens nu. Ik kan doen wat ik wil doen en ik heb gedaan wat ik graag wilde doen. Dat kunnen niet veel mensen zeggen. Ieder een heeft wensen en dromen. Maar hoeveel komen er uit? Je hebt het niet zelf in de hand. Kijk hier om je heen. Al die dui zenden Japanners. Denk je dat die het allemaal geweldig leuk vinden wat ze doen? Tien pro cent, misschien wel vijf procent van alle mensen doet wat ze zelf leuk vinden. Ik ben een van hen geweest voor het grootste deel van mijn leven." Selinger - die twee paspoorten heeft omdat hij is opgegroeid in Israël maar daarna verkaste naar de Verenigde Staten - geeft een voorbeeld. „Toen ik in de VS aan het afstuderen was, dacht ik: wat zou het mooi zijn om coach te worden van het na tionale volleybalteam hier. Op de dag dat ik afstudeerde, kreeg ik een telefoontje van de Ameri kaanse bond. Een dag later zat ik in Kansas voor een sollicita tiegesprek en kreeg ik de baan. Toen ik daar na de Olympische Spelen van Los Angeles klaar was, belde Avital uit Nederland of ik daar kon helpen. Ik zeg: je belt precies op het juiste mo ment. En toen ik bij jullie klaar was, belden ze uit Japan. Ik be doel maar." Gedrevenheid Zijn Nederlandse periode was de beste, zegt hij. „Omdat alles perfect was. Talent en gedreven heid met jongens als Avital, Goedkoop en Brouwers, op tijd aangevuld met talenten als Zweiwer en Blangé. Bij de bond stak Piet de Bruin zijn nek voor me uit en op tijd kwam ook Suèr met het geld van Nationale Nederlanden." Maar het ging mis voordat hij echt kon oogsten. Met hem én het Nederlandse volleybal, zegt hij. „Ik zei toen op de televisie: wat ik hier in jaren heb opge bouwd, zal een ander in korte tijd afbreken. En dat is ge beurd." Dat zijn zoon nu eigenlijk op nieuw moet beginnen met een Bankrasmodel om het volleybal terug op niveau te' krijgen, is zonde en triest, zegt Selinger. Die meteen de gelegenheid te baat neemt een misverstand uit de weg te mimen. „Ons model was een begin, om snel het niveau op te krikken. Door de successen zou de be langstelling voor volleybal groeien, zouden de clubs meer sponsors'krijgen en zouden zij de opleidende rol moeten overne men zodat er zo veel goede spe lers zouden komen dat die niet meer naar het buitenland hoef den om goed te verdienen en op een goed niveau te kunnen spe len. Ik praat dan over een perio de van twintig jaar. Iiet had nu dus zover kunnen zijn, ja. Maar dat is niet gebeurd. De clubs trainen te weinig en zijn niet professioneel. Dan moet je als bond de verantwoordelijkheid nemen en zorgen dat er een goe de opleiding is. Kijk naar de VS, daar komen ieder jaar weer goe de speelsters bovendrijven." Hij ziet niet om in wrok. „Dat heeft geen zin, het is geschiede nis, daaraan kun je niets veran deren. Zeker een coach moet nooit over het verleden praten. Dan tekent hij zijn doodsvon nis." Selinger heeft nog steeds een ap partement in Amsterdam. „Op een prachtige plek in het cen trum, De Munt. Alles op loopafstand." Zoon Avital woont daar dichtbij, even bui ten Amsterdam, maar hij hoeft niet vlakbij te zijn om contact te hebben. „We bellen bijna elke dag. Over volleybal? Nee, meest al niet. Avital weet er zelf ge noeg van. We hebben het meest al over andere dingen, familie vooral. Dat is mijn grote rijk dom." Zijn eigen toekomst ligt voorlo pig dan ook in Israël waar zijn twee dochters wonen. Op volley- balgebied heeft hij nog een spe ciaal plannetje met een van zijn kleinkinderen daar. „Een volley baller, een kerel van 2.03 meter. Een mega-talent, zowel tech nisch als tactisch. Zaalvolleybal stelt in Israël niet veel voor maar ik ga proberen om van hem en nog een andere talentvol le jongen een goed beachduo te maken. Dat is mijn huidige spor tieve uitdaging." GPD 8USSEL - Lierse SK en de Ne- irlandse oefenmeester René rost zijn met onmiddellijke in- uiguit elkaar. rast deed het dit seizoen niet :«1 met zijn ploeg. Lierse ver- or zaterdag met 4-0 van int-Ti'uiden en bezet de laatste in de hoogste Belgische stbalcompetitie. De ploeg irokkelde in twaalf duels echts twee punten bij elkaar, immer voorlaatst Sint-Trui- !n heeft er acht meer. rast was pas een jaar in dienst ij Lierse. Hij volgde vorig jaar 1 november de ontslagen ml Put op. De 41-jarige Trost as tot 1998 actief bij Roda JC, sar hij vijftien seizoenen in de «lediging speelde. Daarna hij bij de Limburgse ploeg rag assistent-trainer, ïrost wordt voorlopig opge- %1 door assistent-trainer ic van Meir. Het bestuur van had zondag nog geroepen *1 volste vertrouwen in Trost hebben. Een dag later bleek -8 mededeling zonder waarde. Lierse zal nooit'vergeten wat 'j vorig jaar voor de club heeft daan, toen hij samen met de 'f en de spelers een quasi uit- hchtloze situatie heeft kunnen rahttrekken. Dit jaar wordt rarse echter geconfronteerd "een (te) harde realiteit", liet bestuur gisteren weten. liVP JEIST - Feyenoorder Dwight ^endalli zal geen last ondervin- <1 van de rode kaart wegens hnds die hij zondag in de wed- ■''ijd tegen Willem II ontving. J* tuchtcommissie van de KN- e heeft de kaart geseponeerd. u't tv-beelden bleek zondag al ^Tiendalli geen hands maak- tGPD België-Polen is morgen een EK-kwalifi- catieduel met Nederlandse invloeden. Uiteraard door de aanwezigheid van de Poolse bondscoach Leo Beenhakker maar vooral vanwege de inbreng aan Belgische zijde. Een inventarisatie maakt duidelijk dat de Rode Duivels te genwoordig een oranje tint hebben. door Barry van der Hooft KRAAINEM - Hij heeft vaak zo'n nuk kige, beetje chagrijnige houding over zich. Het humeur van René Vanderey- cken is zo veranderlijk als het weer, maar vandaag probeert de bondscoach er het beste van te maken. Eén ding zegt hij na het analyseren van de Polen zeker te weten: „Ze zijn onder Leo Been hakker iedere wedstrijd sterker gewor den." Net als veel van zijn spelers heeft ook Vandereycken zijn geld in Nederland verdiend. Als trainer van FC Twente heeft hij de eredivisie leren kennen en de laatste maanden is die kennis goed van pas gekomen. Voor de ontmoeting met Polen selecteerde Vandereycken 21 spelers, van wie er vijf in Nederland ac tief zijn. Daarnaast zijn er vier spelers - de keepers Geert de Vlieger en Davy KRAAINEM - Onder het bewind van René Vandereycken speelde België tot nu toe acht interlands. De bondscoach deed daarin een beroep op vijftien spe lers die in de Nederlandse eredivisie spe len of hebben gespeeld. Een overzicht van de Belgen met een Ne derlandse achtergrond, naar aanleiding van de selectie voor het duel met Polen. Geselecteerd uit eredivisie: Brian Van- denbussche (SC Heerenveen), Thomas Vermaelen (Ajax), Timmy Simons (PSV), Philippe Leonard 'en Stein Huy- segems (beiden Feyenoord). Geselecteerd met verleden in eredivisie: Geert de Vlieger (Zulte-Waregem, ex-Willem II), Davy Schollen (door NAC verhuurd aan Anderlecht), Jelle van Damme (Anderlecht, ex-Ajax) en Bart Goor (Anderlecht, ex-Feyenoord). Geschorst: Moussa Dembélé (AZ). Niet geselecteerd: Thomas Buffel (Glas gow Rangers, ex-Feyenoord), Wesley Sonck (Borussia Mönchengladbach, ex-Ajax), Pieter Collen (Feyenoord), Gill Swerts (Vitesse) en Tom Caluwé (FC Utrecht). Schollen, verdediger Jelle van Damme en middenvelder Bart Goor - met een verleden in de eredivisie. Veel zin om over de invloed van het Ne derlandse voetbal op het nationale team van België te praten, heeft de trainer niet. Hij kijkt niet naar de landen waar spelers voetballen. „Voor mij zijn het al lemaal Belgen", zei hij daar eerder al over. „Ik kies de beste spelers, waar ze ook voetballen." De lijn die hij volgt is niet altijd te vol gen. Zo is voormalig Feyenoorder Tho mas Buffel door Vandereycken gepas seerd en moeten de jonge talenten Maar ten Martens (AZ) en Tom De Mul (Ajax) vanavond met Jong België tegen Jong Marokko aantreden. Aardige dingen De twee talenten hebben de afgelopen weken aardige dingen laten zien en dat kan van Philippe Léonard juist niet ge zegd worden. Bij Feyenoord is de links benige verdediger na enkele dramati sche optredens op een zijspoor geraakt. Toch is hij goed genoeg voor hêt Bel gisch elftal. Vandereycken: „Ik weet dat er in Nederland kritiek is op Léo nard, maar ik houd me niet met de me ning van andere mensen bezig. In de vo rige interland tegen Azerbeidzjan heeft hij het goed gedaan. En ik ben ervan overtuigd dat hij nu meer ritme heeft dan toen. Hij voelt zich al veel sterker. Voor mij was er daarom geen enkele re den hem niet te selecteren." Of Léonard opnieuw een basisplaats krijgt, is nog de vraag. Een plek bij de eerste elf is voor Brian Vandenbussche wel dichtbij. Omdat eer ste keus Stijn Stijnen problemen heeft met een gekneusde vinger, lonkt de tweede interland voor de doelman van Heerenveen. Bij het Belgische publiek is Vandenbussche echter nog niet zo be kend, waardoor hij na de ochtendtrai ning op de massale belangstelling van de pers kan rekenen. „Je bent een halve Hollander gewor den", merkt één van de journalisten op nadat hij het accent van de keeper heeft gehoord. Vandenbussche: „Dat is toch niet zo vreemd? Ik ben al ruim vijf jaar in Nederland en voor mij is het een goe de stap geweest. Met Heerenveen heb ik in de Uefa Cup tegen clubs als Newcast le United, Steaua Boekarest en Olympi- que Marseille voor volle stadions ge speeld. Ik ben dus wel wat gewend." Offensieve speelstijl Of de Nederlandse invloeden morgen zichtbaar zullen zijn valt te bezien, want Vandereycken staat niet bekend om zijn offensieve speelstijl. De kans is wel aanwezig dat hij binnenkort nog meer internationals heeft die in Neder land spelen. Erwin Koeman wil de selec tie van Feyenoord graag uitbreiden met een fysiek sterke middenvelder en één van de namen op zijn lijstje is die van Karei Geraerts. Diens contract bij Stan dard Luik loopt komende zomer af en Geraerts wil die overeenkomst niet ver lengen. „Wij zouden hem goed kunnen gebruiken", erkent Stein Huysegems. „Karei past denk ik wel bij Feyenoord." Timmy Simons speelt morgen met de Rode Duivels tegen Polen. Zondag scoorde hij voor PSV de winnende treffer tegen Ajax. foto Marcel Antonisse/ANP ZOETERMEER - Achim Sialino is voorlopig aangesteld als bondscoach van de Nederlandse tafeltennissters. Het hoofd topsport van de Nederlandse tafeltennisbond NTTB vervangt Pieke Franssen, die al langere tijd ziek is. Sialino (44) werkte in het verleden al eens twee jaar als bondscoach van de vrouwen. Hij blijft bondscoach tot Franssen zijn werk weer kan oppakken. ANP DEN HAAG - Tennisser Raemon Sluiter heeft de tweede ronde bereikt van de sterk bezette challenger in Dneprop etrovsk. De Nederlandse nummer 84 van de wereld knok te zich gisteren in drie sets langs de Brit Alex Bogdano- vic: 3-6, 6-2, 7-6. GPD LONDEN - André Bolhuis moet een bestuurscarrière in de wereldhockeybond FIH, voorlopig uit zijn hoofd zet ten. De onlangs afgetreden voorzitter van de Nederlandse bond KNHB is tijdens het jaarlijkse congres van de FIH in Londen niet gekozen in het bestuur. De Zuid-Afrikaan Steve Jaspan en de Engelsman David Collier kregen de twee opengevallen plaatsen toebedeeld. ANP DEN HAAG - Roelant Oltmans blijft bondscoach van de Nederlandse hockeymannen tot en met de Olympische Spelen van Peking in 2008. In aanloop naar dat evene ment zal de Oegstgeestenaar zich volledig richten op zijn taken als trainer en coach. Zijn huidige nevenfunctie als technisch directeur wordt door de hockeybond elders on dergebracht. Oltmans houdt wel de coördinatie over Jong Oranje en de vertegenwoordigende jongensteams. GPD SAN ROQUE - In de derde ronde van het finale kwalifica tietoernooi voor de Europese Tour in San Roque hebben de drie Nederlandse golfers 71 slagen gedaan. Daardoor klommen ze enige plaatsen in het klassement. Inder van Weerelt steeg van de 56e naar de 44e plaats met een to taal van 217 slagen, Rolf Muntz ging van 93 naar 80 met 220 slagen en Joost Luiten van de 125e naar de 113e posi tie met 223 slagen. Om na de vierde ronde nog twee dagen verder te mogen spelen om 30 kaarten voor de Europese Tour 2007 moeten de Nederlanders binnen de topzeventig zien te komen. ANP ROME - Bjame Riis maakt serieus werk van de strijd te gen doping. De Deense ploegleider van wielerteam CSC kondigde gisteren aan dat zijn renners, onder wie de Ne derlander Karsten Kroon, regelmatig door een onafhanke lijke arts gecontroleerd gaan worden op doping. Riis heeft daarvoor een budget van een half miljoen euro uitge trokken. „Het is de enige manier om te bewijzen dat we zuiver zijn", zei de voormalig Tourwinnaar, die zelf in het verle den ook is verdacht van dopegebruik. ANP door Maarten van Helvoirt HEERENVEEN - Renate Groe- newold stond zondagavond in Thialf over de boarding geleund om Ireen Wüst aan te moedigen op de drie kilometer, terwijl die juist dreigde haar snelste tijd van het scorebord te schaatsen. Dat is ongekend in topsport, waar egoïsme hoogtij viert. Niet bij de TVM-schaatsers. „Gaaf toch?! Dit geeft aan hoe onze ploeg in elkaar zit", stelde Wüst. En hoewel de olympisch kam pioene haar ploeggenote net niet van de troon stootte, glun derde ze net zo hard met de win nares mee. Zij waren één en twee en vormden de kroon op een zeer succesvol wereldbeker- weekeinde voor de TVM-ploeg. Het achttal scoorde tien podium plaatsen, waarbij Renate Groe* newold (3000), Erben Wenne- mars (1500) en Sven Kramer (5000) met de zege aan de haal gingen. Groenewold: „We heb ben hier als ploeg een sterk staaltje laten zien." Saamhorigheid Succes zonder afgunst, het is eén chemie zoals iedere coach van een sportploeg zich zou wen sen. De rijders zelf zeggen dat die saamhorigheid ze allemaal maar is komen aanwaaien, dat het groepsproces geleidelijk ge groeid is. Maar het is ook te dan ken aan enkele strategische zet ten van hoofdcoach Gerard Kemkers. Zoals het terughalen van Geert Kuiper als zijn assis tent. De Fries heeft behalve een scherp oog voor techniek ook de rol van vertrouwenspersoon. En zoals het binnenhalen van de vlak voor de Olympische Spelen bij de DSB-ploeg in ongenade geraakte Erben Wennemars. De jonkies van TVM lopen weg met zijn wedstrijdinstelling en zijn sociale inbreng. Maar de beste zet van Kemkers was om Gerard van Velde zijn congé te geven. „Helemaal waar!", zei Beorn Nijenhuis za terdag na zijn verbluffende tweede plaats op de duizend me ter. En om zijn woorden kracht bij te zetten, sloeg hij met een leeg glas op de tafel. „Ik zal het Gerard niet kwalijk nemen dat hij binnen de ploeg zijn eigen weg zocht, want dat is nou een maal. zijn manier om naar een topprestatie toe te werken. Maar ik heb gemerkt dat het be ter is om eikaars kwaliteiten te benutten en dat een goede socia le instelling in de ploeg helpt. Voor Turijn waren we eilandjes. De sprinters en de allrounders leefden langs elkaar heen en dan vormden de sprinters met el kaar ook niet eens een ploeg. Dat is compleet veranderd. Er ben, die toch al tien jaar in de top meedraait, zei me laatst nog dat zoals het bij TVM gaat, echt uniek is in de sport." Kopman Meteen na Wennemars' indruk wekkende overwinning van vrij dag op de 1500 meter, zette Sven Kramer (zesde) de presta tie nog eens kracht bij toen hij zijn ploeggenoot feliciteerde. „Wij zijn net als een wieler ploeg' vorige week bij het NK was ik de kopman, nu ben jij het." En een dag later was het Kramer zelf weer, én weer een dag later Groenewold. De rest van TVM gunde het ze van har te. Komend weekeinde staat bij de wereldbekerwedstrijd in Ber lijn de eerste teamachtervolging op het programma. Het zou niet meer dan logisch zijn als de top sportcommissie van de KNSB de treintjes van drie uit alleen maar TVM-rijders laat bestaan. GPD AMMAN - De Nederlandse snookeraars Gerrit bij de Leij en Stefan Mazrocis zijn er bij de WK snooker voor amateurs in Jordanië niet in geslaagd de laat ste zestien te bereiken. Bij de Leij ging in Amman met 1-5 onderuit tegen de Engels man Daniel Ward en Mazrocis kon het niet bolwerken tegen de Pool Rafal Jewtuch: 2-5. Eerder had het duo zich geplaatst voor het afvalschema door bij de bes te vier van poules van tien te ein digen. Het WK durt nog tot en met woensdag. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 19