Kiezer heeft toch geen invloed Koning Wikkepokluk op het podium In het verlengde van Slobberbone 15 mi Verkiezingen Zwaardere straf voor aframmeling Universiteit zoekt jonge rokers Automobilist (14) op de bon Boete voor jonge drankrijder kunst J eugdtheaterschool Superleeskring over Dubbelspel dinsdag 14 november 2006 rioor Emile Calon Nog ruim een week te gaan maar de verkiezingen leven nog niet echt, zo blijkt uit de reactie van Joke Min- naard en Annemarie Vermeulen. Bei de Goese vrouwen hebben nog geen flauw idee of ze wel gaan stemmen en, als ze gaan, op wie. Eric Passenier uit Domburg heeft ook nog geen idee of hij straks te vinden is in het stemhok je. Middelburger Frank Nieuwenhuize wel. Hij stemt volgende week woens dag. Maar niet echt uit overtuiging, geeft hij na enig aandringen wel aan. „llt wil mijn stem niet verloren laten gaan. Zo ben ik nu eenmaal opge voed." Het nieuws wordt gedomineerd door de verkiezingen. Uitspraken van de ene politicus worden voorgelegd aan de ander en het lijkt wel of iedereen bezig is met de verkiezingen. Niets is echter minder waar, blijkt bij het aanschieten van wat willekeurige voorbijgangers in Middelburg en Goes. Dan wordt duidelijk dat de ver- kiezingen in het geheel nog niet zo le ven. Nieuwenhuize beaamt dat direct. Afgelopen zaterdag was hij op een fa miliefeestje; zijn schoonzus was jarig. Daar werd bijna niet over de verkie zingen gesproken, herinnert hij zich maar al te goed. Wel over Ajax-PSV - 'overigens onterecht gewonnen door PSV' -, de vakantieplannen en de emi gratie van twee familieleden naar de Verenigde Staten. En verder over tal van persoonlijke aangelegenheden. „Maar politiek? Nauwelijks." Beu Hij weet ook niet hoe dat komt. In zijn herinneringen werd er bij voorgaande verkiezingen in de famile veel meer ge sproken over de politiek. Hij heeft het idee dat iedereen de politiek een beet je beu aan het raken is. „En waar gaat Op veel plaatsen trekken verkiezingsborden de aandacht. Toch houden veel mensen zich niet met de verkiezingen bezig. het over. Procentjes meer of minder." Daar komt volgens hem ook nog eens bij dat de kiezer in het geheel geen in vloed heeft op het beleid. „Op de coali tievorming, noch op het regeerak koord." In zijn beleving is de politiek vooral verworden tot een baantjesmachine. De politieke partijen vergeven de baantjes. Wie lid is van de juiste partij wordt burgemeester, wordt benoemd in een commissie." Dat heeft volgens hem nauwelijks iets te maken met ca paciteit maar alles met 'elkaar dek ken, elkaar.baantjes toebedelen.' Zo cynisch als Nieuwenhui.ze.-is- Eric Passenier niet. Hij interesseert zich ge woon niet voor de politiek, zegt hij ter wijl hij op de Middelburgse Dam een parkeerticket koopt voor zijn auto. Waarom? „Gewoon daarom." Verantwoording Na wat doorvragen geeft hij toe dat hij wel een paar keer heeft gestemd. Met name tijdens gemeenteraadsver kiezingen. Dan kan hij zijn stem ge ven aan iemand die hij kent, die hij na afloop om verantwoording kan vra gen. Bij landelijke verkiezingen kan dat volgens hem niet. Grinnekend: „Ik zie mezelf al naar Den Haag gaan om Balkenende te vragen waarom hij iets doet of niet doet. Dat kan toch niet?" Nee, zo goed als zeker gaat hij volgen de week niet stemmen. Hij vertrouwt erop dat het land ook zonder zijn stem goed bestuurd wordt, zegt hij tot slot. Het kost op de Dam weinig moeite nog anderen te vinden die niet weten of ze volgende week gaan stemmen. Caro- lien Slabbekoorn uit Kapelle bijvoor beeld. Ze is teleurgesteld in de poli tiek, vertelt ze terwijl ze haar dochter tje vastgespt in het kinderzitje. Ze weet nog goed hoe ruim twintig jaar geleden iedereen zich keerde tegen Janmaat en zijn Centrumpartij toen die zich negatief uitliet over allochto nen. Nu lijkt het wel of iedereen die Janmaat van toen rechts probeert in te halen en niemand die iets zegt, al dus Slabbekoorn. In Goes is het voor de Albert Heijn foto Ruben Oreel ook niet moeilijk om mensen te vinden die niet weten of ze gaan stemmen. Jo ke Minnaard en Annemarie Vermeu len bijvoorbeeld. Beide Goese vrou wen twijfelen hevig of ze gaan stem men. Ze vinden beiden dat stemmen feitelijk moet, 'want het is een recht waar je gebruik van moet maken'. Maar op welke partij. Ze zijn er nog niet uit, zeggen ze als ze met hun bood schappen willen wegfietsen. Peter de Bruin hoort het laatste deel vön het gesprek en adviseert hun om toch vooral te stemmen. Volgens hem mogen inwoners dat recht niet verlo ren laten gaan. „In veel landen dro men en strijden mensen nog steeds om dat recht te mogen uitoefenen." DEN HAAG - Het hoger beroep bij het Haagse gerechts hof is een 30-jarige man uit Axel en zijn twee jaar jongere vriendin op een veel zwaardere straf komen te staan. Bei den werden gisteren veroordeeld tot een werkstraf van 180 uur omdat zij een 25-jarige plaatsgenoot een afram meling hadden gegeven met een ijzeren pijp. Ook kreeg het tweetal door het gerechtshof een maand voorwaarde lijke celstraf opgelegd. De straf is veel hoger dan het von nis van de politierechter in Middelburg, die het duo we gens openlijk geweld had veroordeeld tot een werkstraf van 120 uur waarvan veertig uur voorwaardelijk.'Het tweetal ging in hoger beroep omdat de veroordeling niet terecht zou zijn. Zij ontkenden dat zij twee jaar geleden op 7 november op de hoek van de Joost de Moorstraat de man met een ijzeren pijp hadden geslagen. Wel gaf de vrouw toe dat zij de agressieve rottweiler van het 'slacht offer' met een stuk hout had geslagen. Een derde verdach te, die vanwege de aframmeling eerder is veroordeeld tot een werkstraf van 240 uur en een halfjaar voorwaardelij ke celstraf, heeft afgezien van hoger beroep. Door het ge weld liep het slachtoffer een gekneusde knie en verwon dingen aan hoofd en knie op. Tegen de man uit Axel en zijn vriendin was in hoger beroep door de hofaanklager een werkstraf van 240 uur en een maand voorwaardelijke celstraf geëist. NIJMEGEN - Gezocht: jongeren van 15 tot 19 jaar die wil len stoppen met roken. Dat is de oproep van Rinka van Zundert, onder-zoeker aan de Radboud Universiteit in Nij megen. Ze vraagt (Zeeuwse) jongeren vier weken lang vier keer per dag een dagboek via internet bij te houden om zo te onderzoeken welke problemen ze tegenkomen bij hun stoppoging. Uit het onderzoek moet blijken waar om de ene jongere het wel lukt om van de sigaretten af te blijven en de andere tiener door blijft roken. Vooral de eerste 48 uur zijn volgens Van Zundert belangrijk. Deelne mers worden aan het eind van de rit beloond met vijftig euro. Voor het onderzoek maakt het niet perse uit of de deelnemers ook echt gestopt zijn. Aanmelden kan tot 1 de cember op www.socsci.ru/dagboekstudie OUDDORP - Een 14-jarige jongen uit Rotterdam is zon- dag bij een verkeerscontrole op de Brouwersdam aange houden. Hij reed met een auto op de schuine dijkwand aan de Noordzeezijde. Toen de politie de auto wilde con troleren, zagen de agenten hoe de jeugdige bestuurder snel van plaats wisselde met de eigenlijke chauffeur. De jongen werd op de bon geslingerd. MIDDELBURG - Een 18-jarige inwoner van Grijpskerke behaalde op 13 april zijn rijbewijs. Twee maanden later bleek de jongeman al twee keer gepakt te zijn voor dron ken rijden. Dat vond officier van justitie E. Bethlehem gis teren in Middelburg zorgelijk. „Het is een gegeven dat be ginnende bestuurders vaker bij ongevallen zijn betrok ken." Politierechter M. Klarenbeek wees hem op strenge re alcoholregels voor onervaren rijders. De rechter vonnis te de Grijpskerkenaar conform de eis tot 300 euro boete en zes maanden voorwaardelijke rijontzegging. GOES - De Jeugdtheaterschool Zeeland is ontstaan door een krachtenbundeling van Jeugdtheaterhuis 't Beest in Goes, het ZCA (het Zeeuws Centrum voor Ama teurtheater, verantwoordelijk voor Jonge- rentheaterschool De Ambitie) en Theater Kwark. De nieuwe school is opgericht op initia tief van de provincie, die vond dat te veel organisaties in Zeeland actief waren op het gebied van jeugd- en jongerenthea- ter. De samenvoeging heeft als voordeel dat er één theateropleiding ontstaat voor kinderen en jongeren van negen tot en met achttien jaar. Rens Schot van podium 't Beest in Goes coördineert de Jeugdtheaterschool in or ganisatorisch en zakelijk opzicht; Josien de Graaf heeft de artistieke leiding, 't Beest dient tevens als hoofdvestiging. Daarnaast zijn er activiteiten op Walche ren. Het is nadrukkelijk de bedoeling om ook op Schouwen-Duiveland en in Zeeuws-Vlaanderen cursussen te organi seren. Verder is er afstemming met de ac tiviteiten van Stichting De Drang. De partners van de Jeugdtheaterschool, aan gevuld met Ron Lubbersen van Scoop, zijn vertegenwoordigd in een adviesraad. Deze raad komt op 1 december voor het eerst officieel bijeen en krijgt dan onder meer het beleidsplan aangeboden. Hoewel de opleiding in de praktijk al functioneert, markeert deze bijeenkomst het formele begin van de Jeugdtheater school. HetTexaanse vijftal van The Drams is zaterdag te zien in Terneuzen. foto Allison V. Smith (oor Rolf Bosboom TERNEUZEN - The Drams? De naam doet nog niet bij elke mu- óekliefhebber een belletje rinke len. De Amerikaanse band is ge touwd op de resten van Slobber- tone en die naam behoeft bij biericana-adepten doorgaans Seen introductie. HetTexaanse vijftal speelt zater- l in Porgy en Bess in Terneu- Frontman Brent Best kent er de weg, want Slobberbone - 32001 ook een van de uitschie ters op het Bevrijdingsfestival 3 Vlissingen - trad er meerdere ■nalen op. Het is, zegt Best, een ren zijn favoriete plekken. En ■nj meent het. Met Slobberbone timmerde de t en gitarist ruim tien jaar leng stevig aan de weg. Met suc- ®s, want het kwartet werd ook ®ternationaal tot de top van de southern rock gerekend. In 2004 T2s het, na vier albums, defini- ■°P een gegeven moment kom '<e°p een punt dat je er gewoon 3ee moet stoppen", zegt Best. ■We waren ooit als bandje be tonnen om gratis bier te kunnen 'finken en dat is behoorlijk uit ^Texaan leeft echter voor de muziek. Hij begon direct thuis Neuwe nummers te schrijven en op te nemen en dook niet veel la ter op bij het festival South by South West in Austin. Een nieu we band was al snel een feit: The Drams, met twee Slobberbo- ne-collega's in de gelederen (gi tarist Jess Barr en drummer To ny Harper), aangevuld met toet senist Chad Stockslager en bas sist Keith Killoren, die allebei in de band Budapest One hun sporen hadden verdiend. Afgelopen zomer is het eerste al bum van The Drams versche nen: Jubilee dive, met wat min der rock en meer nadruk op de melodielijnen dan bij Slobberbo ne. De plaat heeft de vroegere aanhangers in twee kampen ver deeld. „Sommige Slobberbo- ne-fans vinden het helemaal niets, anderen juist weer prach tig. Dat is een interessante dyna miek." Koerswijziging Met de komst van Stockslager en Killoren, die allebei ook ver dienstelijk kunnen zingen, is het accent weliswaar meer komen te liggen op vocale harmonieën, maar van een radicale koerswij ziging is geen sprake, vindt Best. „Ik zie het vooral als een natuurlijke ontwikkeling. De al bums van Slobberbone werden in de loop der jaren al steeds me lodieuzer. Tijdens de opname van Jubilee dive waren we ons er wel van bewust dat we dat aspect meer naar voren haalden, maar verder werkt muziek vol gens mij het beste als je van te voren niet precies vastlegt wel ke kant je op wil gaan." Op het podium zijn er wel we zenlijke verschillen. „Bij Slob berbone was het gewoon: het pb- dium op, inpluggen en spelen. Bij The Drams is het allemaal wat gecompliceerder. We ma ken gebruik van meer appara tuur en instrumenten. Dat vergt meer overleg en voorbereiding. Het is toch een wat andere bena dering." De vijf hebben net een tournee door Amerika achter de rug. Vanaf morgen volgt een korte toer in zowel Nederland als het Verenigd Koninkrijk, met negen optredens in elf dagen. „Aanvan kelijk wilden we in meer landen spelen, maar door omstandighe den moeten we het nu lean and mean houden. We proberen in de lente opnieuw naar Europa te komen." De kans is groot dat The Drams dan opnieuw in Nederland spe len. „Ik kan me niet voorstellen dat we Nederland overslaan. Dat is toch een beetje onze thuis basis.' We zijn er bekender dan in eigen land." Concert: The Drams, zaterdag 18 november in Porgy en Bess in Ter- neuzen. Aanvang: 21.30 uur. door Rolf Bosboom GOES - Er werken bij elkaar rond de dertig mensen mee aan de jeugdtheatervoorstelling Ko ning Wikkepokluk de Merkwaar dige zoekt een rijk, die morgen in première gaat. Het zijn niet al leen kinderen, maar ook jonge ren en een aantal volwassenen. De voorstelling verbeeldt met een waar de nieuwe Jeugdthea terschool Zeeland voor staat: een bundeling van de opleidin gen in diverse leeftijdscategorie ën. „In dit geval heeft dat een heel grappige mix opgeleverd", zegt artistiek leider Josien de Graaf. De keuze voor het stuk is goed verklaarbaar, in een jaar dat voor een belangrijk deel in het teken staat van Wim Hofman. De Vlissingse auteur publiceer de in 1973 Koning Wikkepokluk de Merkwaardige zoekt een rijk, een boek over een vorst die een plek wil hebben waar hij rustig kan regeren. Zijn onderdanen Keevineen, Poekaun en Stoom- vis gaan voor hem op pad en krijgen te maken met allerlei te- De Graaf heeft Hofmans boek bewerkt voor het toneel, waar bij ze dicht bij het origineel is gebleven. „Ik heb geprobeerd de geest van het verhaal overeind te houden, maar moest het wel comprimeren. Natuurlijk doe je er ook je eigen sausje over." Theaterweekend De voorstelling is voor een be langrijk deel ook bepaald door een theaterweekend dat in april werd gehouden. „Dramadocen ten zijn toen een heel weekend aan de slag gegaan met het boek. Daardoor heb ik heel veel inspiratie gekregen. De draak in het stuk was bijvoorbeeld heel mooi vormgegeven. Daarop heb ik weer mijn idee gebaseerd." Later zijn er audities gehouden. Van de zeventig kandidaten wer den er dertig geselecteerd, af komstig uit alle delen van de Kinderen van de Jeugdtheaterschool Zeeland oefenen voor de voorstelling die morgen in première gaat. provincie. De audities brachten ook een aantal nieuwe talenten aan het licht. De hoofdrollen gingen uiteindelijk naar Johan Franse (koning Wikkepokluk), Frederique van Domburg (Poe kaun), Noortje Felius (Stoom- vis) - alledrie uit Goes - en Jets- ke Braat uit Zierikzee (Keevin een). Er is, behalve aan het spel, veel aandacht besteed aan zaken zo als kostuums, decor en muziek. „Heel veel fantastische vrijwilli gers hebben geholpen", zegt De Graaf. Mariël Beemster (Thea tergroep Wederzijds) gaf bij voorbeeld adviezen over de kle ding; Rieks Veenker uit Middel burg schreef de muziek, die live wordt uitgevoerd. Leerlingen van het Goese Lyceum nemen het grimeren voor hun rekening. Van de spelers wordt ook maxi maal gebruikgemaakt. „Ik zorg ervoor dat iedereen zo veel mo gelijk te doen heeft. Sommigen hebben wel vijf rollen of taken. Soms is het maar heel kort, bij voorbeeld even overvliegen met MIDDELBURG - In het kader van de landelijke campagne Ne derland Leest is vanavond een 'superleeskring' in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Centraal staat Dubbelspel, de ro man van Frank Martinus Arion die de afgelopen weken via de bi bliotheken op grote schaal gra tis is verspreid. Een panel gaat in debat over het boek. Dat gebeurt onder leiding van Pieter Steinz, werkzaam bij NRC Handelsblad. Het publiek wordt actief betrokken bij de discussie. Het panel bestaat uit directeur Ton Brandenbarg van de Zeeuwse Bibliotheek, PZC-le- zersredacteur Dolf Snel, Cura- caodeskundige Judith Huijs- man, neerlandica Hetty van der Zwan en Ina Tanahatoe van Aca demy voor neerlandistiek Prim rose. foto Dirk-Jan Gjeltema een vogel. Dat duurt misschien dertig seconden, maar het is wel belangrijk en heel mooi ge maakt." De grote cast en het feit dat de productie moest kunnen reizen vergden een nauwgezette voor bereiding. „Op de dag van de voorstelling moet alles op zijn plek vallen. Het is een megaklus geweest, maar wel ontzettend leuk om te doen. Iedereen is en thousiast en er is geen moment gemopperd. Daar krijg je ener gie van." Voorstelling: 'Koning Wikke pokluk de Merkwaardige zoekt een rijk', door Jeugdtheaterschool Zeeland; voor iedereen vanaf zes jaar. Morgen in het Arsenaalthea ter in Vlissingen (19.00 uur), zon dag 19 november in De Mythe in Goes (15.00 uur) en zondag 26 no vember in het Ledeltheater in Oost burg (15.00 uur).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 15