>zc iddelburg claimt schade theater PZC Onder elkaar drinken is gezelliger Containerschip MSC Lauren valt stil Verdachte blijft schuld aan dodelijk ongeval ontkennen -13 Wethouder De Vries kondigt aan fors bedrag te eisen bij aannemer bouwput 1 trandwandelen espreksgroep lantelzorgers Doorrijden na ongeluk bestraft Boete voor negeren contactverbod Schietpartij Middelburg op tv Mannen verdacht van diefstal Pietenfeest op Markt in Middelburg Burgemeester Tholen vraagt om alertheid na reeks branden dinsdag 14 november 2006 rrNadia Berkelder IDDELBURG - De gemeente Jdelburg dient binnenkort ischadeclaim in bij de aanne- rdie de bouwput aan de Zuid- iel heeft gebouwd. Hoe hoog claim is, wordt niet bekend (IA) is de claim 'fors'. „We «ken dat we er recht op heb- 5zei hij gisteravond tijdenS yergadering van de gemeente- si llgens wethouder A. de Vries agenda STREEKACTIVITEITEN DDELBURG - Wijkcentrum Palet: 53-16.30 uur: Seniorenclub, met oa (ten, kaarten, koersbal en sjoelen; tentrum Palet, 10.30 en 13.30 uur: teivoorstelling met rasverteller; fivse Bibliotheek, 9.00-11.00 snotengroep Huiselijk geweld; Divkkery, 10.00-16.00 uur: Work p over Samueol Beckett 1 a geboortedag; ■Record Shop, 15.30-16.00 uur: Sig e meidengroep KUS; ST-SOUBURG - Palazzoli Huis, -11.00 uur: Yoga; tentrum De Zwaan, 10.30 en 13.30 theatervoorstelling met rasvertel- ÏTHEM - Sportzaal Korfbalvereni- 9 Atlas, 19.30 - 20.30 uur: Gym en "nen vanaf 50 jaar. ISSINGEN - Welzijnscentrum A. tnelaan, 13.30 -16.30 uur: Schaakso- 'ïitschaakclub Vlissingen; fnHof, 16.15 uur: Power yoga; snHof, 20.15 - 21.30 uur: Oerdansles- sRecord Shop, 17.00-17.30 uur: Sig- Kessie meidengroep KUS. Bezorgklachten: 1-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur redactie walcheren :8uitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB middelburg [Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 È-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder 'Fdith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 aa goes bl: (0113)315500 Fax: (0113)315669 pnail: redactie@pzc.nl 'nternet vww.pzc.nl prnail: web@pzc.nl Aannemer TBI-Voormolen en de gemeente zijn overeengeko men dat de aannemer de op dracht officieel beëindigt. Dat maakt het mogelijk dat ande ren, projectontwikkelaars die er huizen willen bouwen, met de put aan de slag gaan. Begin vol gend jaar beslist de gemeente raad welke ontwikkelaar de op dracht krijgt. Een aantal raadsleden wilde we ten hoe hoog het bedrag is dat de gemeente van de aannemer eist. De Vries weigerde daar ant woord op te geven. „We kimnen de aannemer toch niet aanspra kelijk stellen voor de financiële gevolgen van het besluit van de gemeenteraad om te stoppen aan de Zuidsingel?", zei E. Her inga (ChristenUnie). „Het is niet verstandig om dit soort discussies te voeren als we nog in gesprek zijn", vond De Vries. Een meerderheid van de raad be sloot om 75.000 euro uit te trek ken om de bouw van een nieuw theater op een andere plaats voor te bereiden. De Vries ont kende dat het geld wordt be steed aan onderzoek. Het geld zou nodig zijn om de uren van ambtenaren te betalen, én voor het inhuren van stedenbouwkun dig advies, zei De Vries. „Het college kan niet aan de slag met zo'n groot project zonder dat daar budget voor is." PvdA, CDA, WD en de PPM steunden De Vries. De Vries noemde de bouwput een 'open zenuw', voor de poli tiek, maar ook voor de inwo ners. Groenlinks stelde voor om een schutting aan één kant van de bouwput te zetten en die te laten verfraaien door een kun stenaar. Als een 'wall of shame', zei J. van Nieuwenhuijzen. Ze kreeg geen steun van de rest van de fracties. „Het is een plek om jezelf voor te schamen. Sommi ge partijen moeten daar maar goed naar kijken", zei P. Kraan (PPM). „Dus wat mij betreft mag die schutting wegblijven." Groenlinks besloot daarop het voorstel in te trekken. IDDELBURG - Wandelsporl- «fniging 't Zand houdt zater- voor de 22e keer haar jndwandeltochten. jdelaars kunnen vijf, tien, iien, 25 en veertig kilometer je°. ■start van de twee langste af- aden is om 9.00 uur, de start de andere afstanden is tus- ilO.OO en 14.00 uur. Het start- m is gevestigd in strandpa- oen Breezand in Vrouwenpol- route gaat heen over het ad en terug door het bos. [DDELBURG - Het steun- it Mantelzorg van vrijwillige iiszorg Walcheren houdt ko- flde maand twee gespreks- tepen voor mantelzorgers. mtelzorgers zijn mensen die ingeloos de zorg op zich ne- iivoor een gezins- of familie- of bijvoorbeeld een vriend. i23 november is er van 13.45 .15.15 uur in het Palet een ge- isgroep met als thema ter grenzen'. 28 november is er in de awse bibliotheek van 19.30 21.00 uur een gespreksgroep :i als thema'Kom je nog toe. ijezelf?' êlname is gratis. Mariska (14) uit Koudekerke: „Ik ben nooit duizelig, misselijk of ziek geweest door alcohol." door Edith Ramakers ZOUTELANDE - Bij uitgaan hoort een biertje, een smirnoff ijs, breezer of rode wodka. En uitgaan doe je als je veertien jaar bent. „Dan ga je naar de Jojo's bij voorbeeld in Zoutelande. Daar drink je biertjes, niet omdat drinken stoer is, maar omdat uitgaan gezellig is met een beetje alcohol", zegt Stephan (16) uit Zoutelande. Uit de jeugdmonitor van Scoop bleek onlangs dat Veerse jongeren van 14 tot en met 16 jaar meer drinken in vergelij king met hun leeftijdsgenoten uit de meeste andere gemeenten in Zeeland. Gemiddeld tien procent van de Zeeuw se jongeren geeft in een enquête aan meer dan 10 glazen per keer te drinken. In de gemeente Veere drinkt 18 procent meer dan tien glazen per gelegenheid. „Als het gezellig is, gaat het vaak snel", zegt Henk, vriend van Stephan. Ze hangen op straat, bij gebrek aan een echte hangplek. „Die zouden we wel wil len hebben. Zeker nu de winter eraan komt." De jongens noemen zichzelf weekend drinkers. „De meeste vrienden van ons drinken alleen maar in het weekeinde. Zaterdag had ik een feestje, dus ging het dubbel zo hard." Het feestje van Stephan begon in een schuur bij een vriend van hem. „Daar hebben we voorgedronken. We hebben eerst een paar kratten bier gekocht en lol gemaakt. Daarna zijn we met een stel vrienden naar het café gegaan." Stephan zegt dat hij geen twintig bier tjes kan hebben. „Dan ben ik dronken en kom ik niet meer thuis. Ik ben nog al tijd thuis gekomen." Henk kan meer verdragen. „Maar het komt niet vaak voor dat ik meer dan twintig biertjes drink." Alcohol, zeggen ze, is voor hen persoonlijk geen pro bleem. „Ik moet niet drinken. Ik kan rustig een hele maand zonder", zeggen ze. Maar ze kennen jongens die wel vaak, haast dagelijks, drinken en die zitten va ker met een kater in de klas. „Ik ben een keer heel erg dronken geweest toen ik veertien was. Daarna nooit meer. Mijn ouders waren er niet blij mee. Ik moest een maand binnenblijven", zegt Stephan. Een dorp verderop vindt Justin (14) ook al dat drinken niets te maken heeft met stoer gedrag. „Drinken is gewoon gezel lig. Als ik naar de Jojo's ga, dan gaan we daar met een grote groep naar toe. Iemand die zestien is, haalt drank voor de groep. Er wordt geen alcohol ge schonken voor 14-jarigen. Maar als je uitgaat, dan drink je geen cola of si nas." Mariska (14) ook uit Koudekerke zegt dat ze op zaterdagavond wel eens naar de discotheek gaat. Ze drinkt dan vijf, zes biertjes, of andere drankjes die 'voorbij komen'. „Sommigen worden agressief van drank, maar ik niet. Ik foto Ruben Oreel word vrolijk van alcohol. Alcohol maakt uitgaan veel leuker." Op school wordt weieens over de gevol gen van drankmisbruik gesproken. „Maar dat is niet echt nodig voor mij", vindt Mariska. Iedereen weet dat je her senen aangetast worden door veel drin ken en iedereen weet wat alcoholisme is. „Daarover hoef je geen informatie middag op school te hebben", zegt ze. Of ze weet wanneer ze moet stoppen met drinken om niet dronken te wor den? „Als ik niet meer weet dat ik moet ■stoppen, dan moet ik stoppen. Nee, dat is niet te laat. Want dan stop ik. Ik ben nooit duizelig, misselijk of ziek geweest door alcohol. Ook de volgende dag heb ik nog nooit last gehad van alcohol." Stephan en Henk hebben er wel een idee van waarom er op de dorpen meer gedronken wordt. „Dat heeft niets met verveling of stoer gedrag te maken, maar alles met gezelligheid. Er zijn veel cafés in Zoutelande. Als we uitgaan dan is het vertrouwd, bekend. Iedereen kent iedereen en we helpen elkaar wel als het misgaat. En we gaan met een groep uit, dat betekent dus veel rondjes." HANSWEERT - Het komt zel den voor, maar gistermorgen even na half tien gebeurde het dan toch op de Westerschelde anderhalve kilometer ten wes ten van Hansweert. Het contai nerschip MSC Lauren kreeg ma chinepech en kon niet meer voor uit of achteruit. De ongeveer tweehonderd meter lange MSC Lauren kwam op de stroom dwars in het vaarwater te liggen dat ter plaatse zo'n ze venhonderd meter breed is tus sen de boeilijnen. Zodoende was er nog genoeg ruimte over om het scheepvaart verkeer van en naar Antwerpen doorgang te laten vinden. De machinestoring was zo ern stig dat de MSC Lauren van de Italiaanse, in Zwitserland geves tigde rederij Mediterranean Shipping Company moest wor den weggesleept. Het duurde tot even na half één gistermiddag voordat drie sleepboten van Union uit Antwerpen hadden vastgemaakt. De MSC Lauren is vervolgens met een slakkengangetje van vier, vijf mijl naar Antwerpen gebracht voor reparatie. De MSC Lauren, gebouwd in 1982 in het Braziliaanse Rio de Janeiro als de Oriental Patriot, was ten tijde van de machinesto ring onderweg van Antwerpen naar zee. foto Dirk-Jan Gjeltema (Advertentie) Den Dekker Muziek kapelle 0113-330330 www.dendekkermuziek.com MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter M. Kla- renbeek heeft gisteren een twintigjarige inwoner van de Zeeuwse hoofdstad voor doorrijden na een ongeval con form de eis veroordeeld tot veertig uur werkstraf. In de strafmaat werd meegenomen dat cle verdachte geen rijbe wijs had toen hij 5 mei in Vlissingen de auto van een vriend bestuurde en bij het wegrijden tegen een gepar keerde auto botste en vervolgens doorreed. Hij vertelde zich te hebben opgeofferd voor zijn drie dronken vrien den, die niét in staat waren om te rijden. Omdat hij de eni ge was die nuchter bleek te zijn was hij genegen om zijn vrienden thuis te brengen. Met alle gevolgen van dien, want de Middelburger zal voor de schade aan de gepar keerde auto en de auto van zijn vriend moeten opdraaien. Dat zal wellicht in een civielrechtelijke procedure gebeu- MIDDELBURG - Een 53-jarige inwoner van Vlissingen heeft twee keer zijn vriendin in haar woning opgezocht, terwijl hij geen contact met haar mocht hebben. Dat werd de man gisteren in Middelburg nog eens duidelijk ge maakt. Politierechter M. Klarenbeek hield rekening met de omstandigheden en veroordeelde de Vlissinger tot hon derd euro boete. De man wist dat hij 26 maart en 6 april in Vlissingen fout was geweest om zijn vriendin op te zoeken in de woning; een beschermde woonvorm van Emergis. Beide keren trof fen begeleiders van Emergis verdachte aan achter een kast, waar hij zich had verstopt. „Ik wilde een jas van haar afgeven", zei hij. „U wist heel goed dat het niet mocht", reageerde officier van justitie E. Bethlehem. In haar eis van veertig uur werkstraf nam ze het forse straf blad van de man mee. De Vlissinger, die tijdens de behan deling van de strafzaak uit respect voor de rechtbank bleef staan, vond de eis overtrokken. Hij schikte zich in de 100 euro boete, die de politierechter hem oplegde. MEDELBURG - Het televisieprogramma Hart van Neder land besteedt vanavond om half elf aandacht aan de schietpartij die in de nacht van vrijdag 13 op zaterdag 14 oktober plaatsvond op cle Koepoortbrug in Middelburg. Een 19-jarige man uit Middelburg reed toen met zijn bromfiets over de brug en stopte bij twee onbekende man nen. Toen hij wegreed werd hij door een van hen in zijn rug geschoten. De jongen werd opgenomen in het zieken huis in Vlissingen. Inmiddels is hij uit het ziekenhuis en aan het revalideren. VLISSINGEN - Twee 41-jarige mannen zijn gisteren in Vlissingen aangehouden op verdenking van de diefstal van metalen van een bedrijfsterrein aan de Poortersweg. Tijdens surveillance zagen agenten in de nabijheid van het voormalige slachthuis de twee mannen bezig met het verrijden van een kar met daarop metalen voorwerpen. Vlakbij hen lag in de grasberm nog een groot metalen voorwerp. Op de vraag hoe de mannen aan de metalen kwamen, konden ze geen duidelijk antwoord geven. Bei de manneri, afkomstig uit Venray en uit Oud-Beijerland, werden vervolgens aangehouden. MIDDELBURG - Op de Markt in Middelburg is morgen een voorproefje van de Sinterklaas intocht. Snoepwinkel Jamin houdt er een Pietenparty. Kinderen kun nen zich laten schminken als Piet en ze kunnen hun eigen Pie tenpet in elkaar knutselen. Ver der is er een springkussen. Kin deren kunnen meedoen aan de 'herken je Sinthit-quiz', er wordt gezocht naar het kind met de grootste mond van Ne derland en er is een hulp piet-verkiezing. Als afsluiting is er een optreden van de Gebroeders Ko. Het feest duurt van 14.00 tot 15.30 uur. door Katja Loqtenberq DEN HAAG - Een 24-jarige man uit Serooskerke (VV) be weerde gisteren in hoger beroep bij het Haagse gerechtshof nog altijd dat het niet zijn schuld is dat zijn eigen vriendin om het le ven is gekomen bij een dodelijk ongeval op de Tractaatvveg in Temeuzen. De verdachte vroeg het hof dan ook om hem vrij te spreken. Hof- aanklager mr. G. Knobbout was van mening dat de rechtbank hem juist een te lage straf had opgelegd. Hij eiste een gevange nisstraf van 3,5 jaar en een rij ontzegging voor de periode van vier jaar tegen de man. De verdachte kon zich gisteren nog altijd niets herinneren van de precieze toedracht van het do delijke ongeval in de vroege och tend van 9 november 2003. Toch wist hij zeker dat hij niet onver hoeds aan de handrem van zijn eigen auto had getrokken, zoals de bestuurster van de auto die nacht altijd heeft verklaard. Hij was die avond met zijn vrien din en twee andere vrouwen gaan stappen in België. Omdat hij tien Bacardi cola's had ge dronken, besloot één van de nog nuchtere vrouwen zijn auto te besturen op de terugweg. Vol gens haar had de verdachte - die eigenlijk zelf wilde rijden - zich erg vervelend gedragen. Plij zou haar hebben opgejaagd om snel ler te rijden en zelfs haar been op het gaspedaal naar beneden hebben trachten te drukken. Op een gegeven moment zou hij zo hard aan de handrem hebben ge rukt dat de achterwielen van de auto blokkeerden, de auto in de slip raakte en in de sloot terecht kwam. De vriendin van de verdachte - een 23-jarige vrouw uit Kwaden- damme - kwam om het leven. Een andere passagier raakte ern stig gewond. Zij liep een klaplong en diverse botbreuken op. De Serooskerkenaar zei gisteren dat hij die ochtend de persoon die hem het allerliefst was, had verloren. Alhoewel zijn geheu gen een zwart gat was, zei hij ze ker te weten dat hij niet aan de handrem had getrokken, omdat hij uit ervaring wist hoe gevaar lijk dat was. De jonge verdachte werd al va ker veroordeeld voor verkeersde licten. Hij moest zich gisteren ook verantwoorden voor een bot sing die hij op 15 juni vorig jaar zou hebben veroorzaakt op de Veerhavenweg in Vlissingen. Het Openbaar Ministerie eiste daarvoor nu een boete van 750 euro en een rijontzegging van een half jaar. Die rijontzegging kreeg hij eerder voorwaardelijk opgelegd. De rechtbank in Mid delburg veroordeelde de man voor het dodelijke ongeval tot een celstraf van anderhalf jaar en een rijontzegging van drie jaar. Het hof doet over twee weken uitspraak. POORTVLIET - Burgemeester en wethouders van de gemeente Tholen vragen de bevolking van Poortvliet om extra alert te zijn, nu de afgelopen week zes keer brand is gesticht in het dorp. Het begon vorige week maan dag, toen op één avond een brie venbus, een reclamekarretje, een container en een auto opzet telijk in de vlammen werden ge zet. Woensdag was het weer raak. Toen werden de kantine en de kleedaccommodatie van voetbal vereniging SPS zwaar bescha digd door brand. Volgens ge meentelijk brandweercomman dant J. de Feijter is er ook in dat geval waarschijnlijk opzet in het spel. Donderdagavond werden in het dorp ook nog enkele kranten in brand gestoken. Omwonenden hebben het vuur zelf gedoofd. „Normaal gesproken bellen men sen niet voor zoiets", zegt De Fe ijter. „Maar gezien de gebeurte nissen eerder in de week hebben ze het toch gemeld." De com mandant zegt niet te kimnen in schatten of één persoon verant woordelijk is voor alle branden. Daar doet de politie momenteel onderzoek naar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 13