PZC Nehalennia voor hoogbegaafden Feest voor bollebozen Etoile en Eline Zaterdag open met exclusieve aanbiedingen Onderzoek dood vrouw in volle gang Provincie houdt vaart in plan Kenniswerf ^Business Center kpn Thuis in.... Hypotheken Verzekeringe Pensioenen Film Kruistocht in spijkerbroek al in Vlissingen Wij geven u de helft cadeau! GRATIS carkit- inbouw t.w.v. 147,05* Professionele carkit Pas op Drie genomineerden Milieuprijs Scholieren in finale debatteren Geld voor Doe een Wens Boules Plesant succesvol op NK Middelburgse school wordt Zeeuws steunpunt in landelijk netwerk 60,- combinatievoordeel* TomTom One Benelux Nokia 6230i dinsdag 14 november 2006 editie Walcheren RISICOBEHEER Stationsstraat 2-4, 433 l JB Middelburg, Tel 0118-615151 door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Na de uitzen ding van de Achmea Kennisquiz zijn Etoile en Eline wereldbe roemd op de CSW. Gisteren kregen ze een medaille en een bloemetje van Johan de Reus, de teamleider van de brug klas vmbo-t. Hun klasgenoten zijn door de school getrakteerd op koek en limonade. Zondaga vond waren de meiden nog op te levisie: als deelnemers aan de Zeeuwse voorronde. Eline Riem slag werd vierde, Etoile Flipse won. Ze zijn het gesprek van de dag op de CSW. „Ik hoorde net men sen op het toilet zeggen dat ze Etoile en Eline helemaal niet kenden", zegt Eline (13) la chend. Voor hun vrienden en fa milie was het geen nieuws dat ze goed hadden gescoord": de op namen waren afgelopen zomer al gemaakt. „Maar we moesten wel winter kleren aan", vertelt Etoile (13). „Omdat het nu pas uitgezonden werd. Bij de opnamen van de fi nale moesten we 'gelukkig nieuwjaar' zeggen. Dus ik denk dat die pas aan het eind van het jaar wordt uitgezonden." De opnamen waren helemaal niet eng, vinden ze. „Maar ik was wel een beetje zenuwach tig", zegt Etoile. En Eline heeft haar familie nog gevraagd om maar niet naar de uitzending te kijken. Chazia Mourali is in het echt heel vriendelijk, vinden ze. Etoile: „Die wordt gewoon be taald om onaardig te zijn." Computer Etoile won een computer met haar eerste, plaats. Eline heeft helemaal niets aan de quiz over gehouden, op een CSW-medail- le na dan. En zelfs dat vindt ze eigenlijk een beetje onzin. „Al die heisa, alleen omdat ik vierde ben ge worden!" TERNEUZEN - De politie heeft nog niemand aangehouden in verband met de dood van een 30-jarige vrouw uit Terneuzen. Zij werd zondagavond levenloos aangetroffen in haar woning aan de Gouwestraat in de wijk Zeldenrust. Hoewel er nog geen sectie op het lichaam is verricht, staat het vol gens politiewoordvoerster E. VLISSINGEN - In de Vlissingse bioscoop CineCity is vandaag de voorpremière van de film Kruis tocht in spijkerbroek, gebaseerd op het boek van Thea Beekman. De film, geregisseerd door Ben Sombogaart, gaat donderdag in de bioscopen draaien. In Vlissin gen zijn er vandaag voorstellin gen om 19.00 en 21.30 uur. De film is tevens te zien tijdens de Cineplusmiddag voor oudere filmliefhebbers, vanmiddag om 14.00 uur. Boot vast dat de vrouw geen na tuurlijke dood is gestorven. Of er sprake is van een misdrijf, kon zij niet zeggen. Boot kon ook niet aangeven wanneer de uitslag van de sectie bekend is. De vrouw is een alleenstaande moeder van drie kinderen in de leeftijd van zes, zeven en negen jaar. Zeven rechercheurs houden zich met de zaak bezig. Het tech nisch onderzoek was gistermid dag nog volop aan de gang. Het gedeelte van de straat waar de woning staat, was met lint afge sloten. Ondertussen deden op straat en in de buurt allerlei ge ruchten de ronde. Volgens buurt bewoners speelde zich zondag in de woning een hevige ruzie af. Een uur daarna zou de mel ding bij de politie zijn binnenge komen dat er iets mis was. De vrouw zou in het verleden ook al eens mishandeld zijn geweest. Boot wilde op geen enkele wijze ingaan op deze speculaties. De Stichting Jeugdzorg heeft zich over de drie kinderen ont fermd. Zij zijn ondergebracht bij een pleeggezin. Ook hun school De Meerpaal is ingescha keld. Advertentie Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. 'WjÊL W Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800 - 0231231 Nu ook op zaterdag open van 9.00 tot 17.00 uur! Veilig bellen vanuit de auto Professionele carkit voor uw telefoon Bij elk abonnement/provider Ingebouwd door een deskundige monteur door Maurits Sep VLISSINGEN - De provincie gaat zich nadrukkelijk be moeien met de Kenniswerf in Vlissingen. Het project kan vol gens het provinciebestuur geen uitstel dulden, maar de gemeen te Vlissingen kan het, vanwege de financiële problemen, nu niet alleen trekken. Daarom wordt gewerkt aan de vorming van een 'aanjaagteam' onder leiding van gedeputeerde voor onderwijs G. van Heuke- lom. De Kenniswerf is volgens gede puteerde H. van Waveren (ruim telijke ordening), die de zieke Van Heukelom vervangt, te be langrijk voor Zeeland om het project tijdelijk stil te leggen. „De ontwikkelingen rond insti tuten voor onderwijs en onder zoek in Zeeland gaan op dit mo ment heel snel. De toekomst van onderzoeksinstellingen in Yerse- ke en Middelburg staat ter dis cussie. We moeten ervoor zor gen dat we met de Kenniswerf nog wel vooruit gaan. Stilstand is, ook in dit geval, achteruit gang." De gemeente Vlissingen heeft door de financiële problemen ge twijfeld of zij nog wel moest doorgaan met dit project. De CDA-fractie wilde tijdelijk stop pen, de rest van de raad koos er voor toch door te gaan. Van Wa veren is het eens met zijn partij genoten in Vlissingen dat de ge meente het project 'er nu niet bij kan hebben'. „Het lijkt mij ook niet handig dat de gemeente, net als bij het Scheldeterrein, zelf de finan ciële ïisico's draagt voor de Ken niswerf- Het is beter als we een andere vorm zoeken. Dat gaan we samen doen: gemeente, pro vincie en andere instellingen. We gaan proberen tot overeen stemming te komen, ook over het geld. Als er onder de streep nog een bedrag overblijft, kun nen wij als provincie ook meebe talen". verklaart hij. Van Waveren schetst een verge lijkbaar scenario als de provin cie volgt met de projecten Rams- burg in Middelburg en Water stad in Goes. „Ook daar hebben we aanjaagteams geformeerd on der voorzitterschap van de pro vincie. Zo'n aanjaagteam be- staat uit bestuurlijk overleg tus sen de betrokkenen, onder steund door een ambtelijke werkgroep die afspraken voorbe reid en uitwerkt." Het is niet zo dat de provincie de regie over de Kenniswerf uit de handen van Vlissingen neemt en naar zichzelf toetrekt, merkt Van Waveren op. „De rolverde ling is niet vastgelegd. We spre ken met elkaar en alle partijen moeten met de opzet instem men." Wel is het nadrukkelijk de bedoeling dat gedeputeerde Van Heukelom het voorzitter schap op zich gaat nemen. Wethouder M. Walraven van Vlissingen maakte de steun van de provincie voor de Kennis werf vorige week bekend tijdens de behandeling van de gemeente lijke begroting. Zij nemadrukte dat daar nog geen bedrag bij is genoemd. Dankzij de hulp van de provincie besloot de raad door te gaan met het project. zeeuwse almanak De zevenjarige Marijn uit Oostkapelle gelooft nog heilig in de goedgeefsheid van Sin terklaas. Maar ook weet hij dat die goede man niet alle wensen vervult. Het gedrag is immers bepalend voor de ma te waarin het wensenlijstje wordt omgezet in materiële zaken. Dus waarschuwt hij re gelmatig zijn ouders als die in zijn ogen opmerkingen ma ken die niet door de beugel kunnen, zoals de opdracht om groenten te eten, stoppen met computeren of de televisie uit zetten. Dan klinkt het drei gend uit zijn mond: Pas op hoor, ik zeg het tegen Sinter klaas. Bijdragen voor deze rubriek: redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 314460 AA Goes GOES - Drie 'natte' projecten zijn genomineerd voor de Zeeuwse Milieuprijs. De eerste kanshebber is een proef van de Zeeuwse Milieu Federatie voor het binnendijks kweken van kokkels. Het project vindt plaats bij Moriaanshoofd, in land dat onder deel is van plan Tureluur. Ook genomineerd is het Borsselse bedrijf Van Antwerpen Milieutechniek met de biorotor. Dit systeem verwerkt bio logisch afbreekbaar afvalwater uit de landbouw en indus trie. De laatste genomineerde betreft eveneens een hergebruik- project. Dit is afkomstig van waterbedrijf Evides, zij ont wikkelden een project voor hergebruik van water uit de rioolwaterzuiveringsinstallatie van Terneuzen. De winnaar van de prijs wordt maandag 26 januari be kend gemaakt. MIDDELBURG - Drie leerlingen van de scholengemeen schap Nehalennia in Middelburg hebben zich geplaatst voor de finale van het Nederlands kampioenschap debat teren. Margrit Kemper, Anouk Kemper en Mei-el Jansen won nen afgelopen weekeinde alle debatten in de voorronde in Gouda. Daar deden dertig scholen aan mee. De drie vwo-zes leerlingen doen op negen december in Leiden mee aan de finale. OOSTKAPELLE - De Rotaryclub Wacheren heeft de stichting Doe een Wens gisteren een cheque met een waar de van negenduizend euro overhandigd in hotel Bos en Duin in Oostkapelle. De rotaryclub zamelde dat geld in bij de derde editie van de Aagtekerke Open. Het boerengolfevenement werd deze zomer op de weilanden van veehouder en clublid R. en G. de Visser gehouden. De stichting Doe een Wens vervult wensen voor kinderen tussen de 3 en 18 jaar met een le vensbedreigende ziekte. KERKDRIEL - Drie spelers van de Vlissingse boccia-vere- niging Boules Plesant zijn afgelopen weekeinde Neder lands kampioen geworden. Boccia is een werpspel voor mensen met een lichamelijke handicap. Het lijkt een beet je op jeu de boules. Erik van der Eijk en Rob van der Eijk uit Beneden Leeu wen werden kampioen in de BC2 en BC3 klasse. Patrick van Klink uit Oude Wetering werd kampioen in de klasse BC5. to Maurits Sep MIDDELBURG - Scholenge meenschap Nehalennia uit Mid delburg is als enige school in id aangewezen tot specia le school voor hoogbegaafde leerlingen. Nehalennia krijgt geld van de overheid om iele slimme kinderen extra te hinnen begeleiden. zeven hoogbegaafde kinderen op school. De Kraker verwacht dat dat aantal zal groeien naar pakweg twintig als de school het lesprogramma erop heeft aangepast. De kans bestaat dat hoogbegaafde kinderen die nu op een andere school zitten, overstappen naar Nehalennia, beaamt hij. „Maar als profiel- school voor gaan wij andere scholen ook hel pen met hun hoogbegaafde leer lingen." In heel Nederland krij gen 25 middelbare scholen het zogenoemde begaafdheidspro fiel. Nehalennia is door het Christelijk Pedagogisch Studie centrum (CPS) uitverkoren als Zeeuwse deelnemer. Het plan dat de school heeft ingediend, is goedgekeurd. „Wij zijn benaderd omdat wij altijd goede examenresultaten boeken. Wij scoren altijd minstens gelijk of boven het landelijk gemiddelde. Onze vwo-afdeling is sterk, met goe de leerlingen en deskundig personeel. Dat heb je ook nodig om dit profiel in te kunnen vul len. De Kraker is daar trots op. „We krijgen per jaar vijftien- tot twintigduizend euro om het on derwijs in te richten op de bege leiding van hoogbegaafde kinde ren. Zo kunnen we hen beter hel pen. En als we meer van die kin deren op onze school hebben, is dat ook goed voor de groep kin deren die daar qua intelligentie net onder zit, en voor de leraren. Dit leidt namelijk ook tot een grotere professionaliteit van het onderwijs en van de leerkrach ten." Nehalennia krijgt volgens De Kraker drie jaar de tijd om het onderwijs en de organisatie aan te passen aan het begaafdheids profiel. Dan wordt de school door het CPS, in opdracht van het ministerie van Onderwijs, ge keurd. (Advertentie) Wie strijkt vanaf 1 januari de vouw uit uw blouse? Kom voor het antwoord naar één van de voorlichtingsbijeenkomsten van Stichting Werkt voor Ouderen. Zie onze advertentie elders in deze krant. www.werktvoorouderen.nl Etoile Flipse (links) en Eline Riemslag worden toegejuicht door hun schoolgenoten. foto Ruben Oreel Hoogbegaafde leerlingen zijn ünderen met een zeer hoog IQ (intelligentiequotiënt), die bij I de Cito-toets de maximale score behalen. Zij snappen de leerstof vaak sneller dan andere, hebben reinig aanwijzingen nodig en hnnen meer leerstof aan dan iet gewone programma biedt. Om ervoor te zorgen dat zij hun apaciteiten optimaal kunnen benutten, zijn extra maatrege- :en nodig. Ze pikken uit zichzelf al veel co. Een leraar moet in hun geval vooral een begeleider zijn. Hij ;oet ze voorbereiden op de uni versiteit. En hij moet ze leren sa- Mnwerken, want hoogbegaaf den zijn vaak eenlingen. Ook so- daal-emotionele begeleiding is daarom van belang", legt rector L. de Kraker van Nehalennia lit. Lesprogramma's Nehalennia gaat het voor deze leerlingen mogelijk maken dat re sommige vaste lessen kunnen «verslaan om zich in die tijd bre der te oriënteren. De lespro gramma's worden voor hen ook Ingedikt, zodat ze er sneller [doorheen kunnen. Dat levert ook weer tijd op die ze kunnen [feteden aan het verbeteren van andere vaardigheden. Nehalennia heeft nu ongeveer (Advertentie) 'Deze aanbiedingen gelden uitsluitend op zaterdag t/m 9 december Livingstoneweg 11, GOES, OIO - 457 05 55 Wilt u overdag naar KPN Business Center? Of komt u liever in het weekend? Voortaan kunt u kiezen. Want voor deskundig advies kunt u nu ook op zaterdag van 9.00 tot 17.00 uur bij ons terecht. En als u langskomt profiteert u bovendien van ons Buiten Kantoortijd Voordeel. Dit zijn exclusieve aanbiedingen die alleen zaterdag geldig zijn. U bent van harte welkom, natuurlijk elk uur van de week!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 11