Eisenpakket voor nieuw kabinet Washington overdenkt strategie bloedig Irak Terneuzense dood in huis gevonden Politie isoleert extremisten van Middelburgs publiek Nederlandse leger rolt wapendepots op iiiiMiiim j Ondernemers willen minder regels, soepeler ontslag en beter onderwijs Vrouw komt om bij woningbrand Clarence Seedorf keert terug bij Oranje ilocal bedrijven UUnyevmtden Volop leven in winters Dolfinarium Balkenende speelt thuiswedstrijd Sensationele zege volleybalsters ocntena i fgrj9 Meest bewolkt, vanochtend regen, van middag nog een enkele bui. Krachtige tot harde westen- tot zuidwestenwind. 248e jaargang no. 268 maandag 13 november 2006 los nummer 1,30 PZC "ik wil gewoon één bureau yr waar ik met al m'n vragen terecht kan.' www.interactnetwork.nl van onze redactie binnenland DEN HAAG - De onderne mers van MKB Nederland stellen alvast eisen aan het nieuwe kabinet. En als het aan de entrepeneurs van VNO-NCW ligt, wordt Bal kenende opnieuw premier. De MKB'ers congresseren van middag te Scheveningen in een stemming van lichte euforie. Het gaat beter met de economie. Zij hebben de afgelopen jaren hun bedrijven gesaneerd. Ze zijn klaar voor een optimistisch 2007. Maar de ondernemers heb ben nog wel een verlanglijstje voor het kabinet dat na de ver kiezingen van 22 november zal aantreden. Dat het zittende ka binet de regels en bureaucrati sche rompslomp heeft aange pakt is goed, maar het resultaat is nog steeds volstrekt onvol doende, toont een onderzoek on der de leden van MKB Neder land (midden- en kleinbedrijf) WINTERSWIJK - Een 78-jarige vrouw uit Winterswijk is giste ren om het leven gekomen als ge volg van een uitslaande brand in haar huis. De brand ontstond zaterdagavond. De vrouw werd zwaargewond naar een zieken huis overgebracht. Daar is ze gistermiddag aan haar verwon dingen overleden. ANP ZEIST - Bondscoach Marco van Basten heeft gisteravond Claren ce Seedorf opgeroepen voor het Nederlands elftal. De middenvelder van AC Milan meldt zich vandaag bij de selec tie die in Noordwijk bijeenkomt voor het oefenduel met Enge land op woensdag in Amster dam. Van Basten heeft Seedorf opge roepen als vervanger van Aja- cied Wesley Sneijder, die gister- raiddag een knieblessure opliep in het duel met PSV. Seedorf speelde zijn 77e en voorlopig laatste interland op 30 juni 2004, de halve finale van het EK tegen Portugal. De selectie telt met Seedorf 21 spelers. GPD aan. Ook vinden vooral de klei nere bedrijven de regels voor ontslag en de vergoedingen die daar volgens de kantonrechters- formule bijhoren, nog steeds te star en te hoog. Zij blijven erop hameren dat als ontslag sneller en goedkoper zou zijn, zij ook eerder personeel zouden aanne men. Uit het onderzoek blijkt verder dat ondernemers meer dan in an dere jaren een grotere prestatie verwachten van de overheid als het gaat om onderwijs. Zij erge ren zich meer dan in het verle den aan het feit dat, als zij men sen zoeken op de arbeidsmarkt, er te weinig middelbaar en ho ger opgeleiden beschikbaar zijn. Daarom wil het bedrijfsleven ook mee kunnen praten over wat het onderwijs nu precies doet. „Waar wordt nu eigenlijk voor opgeleid in vmbo, mbo en hbo? Dat kunnen toch alleen de bedrijven aangeven? Geef ze dan ook de gelegenheid dat doen", aldus MKB-voorzitter Hermans. Volgens hem willen de ondernemers nu meer dan ooit hun invloed doen gelden in het onderwijs. „Dat kan heel goed regionaal, als je kijkt naar de ROC's. Hun leerlingen moeten ook in de regio aan de slag." Premier Balkenende doet het goed bij de ondernemers. Uit een enquête van het VNO- NCW-opinieblad Forum blijkt dat 61 procent van de onder nemers Balkenende de beste kandidaat voor de functie van premier vindt. Een jaar geleden was dat nog 9 procent. Drie kwart is tevreden over het ka binetsbeleid van de coalities waarvan CDA en VVD deel uitmaakten. 75 Procent vindt ook dat CDA en WD weer in een volgend kabinet moeten zit ten. Ook de ondernemers in het VNO-NCW vinden dat het vol gend kabinet de bureaucratie verder moet verminderen en meer aandacht moet geven aan het onderwijs. GPD/ANP In een haag van politie lopen de demonstranten naar de plaats waar de moskee wordt gebouwd. door Maurits Sep MIDDELBURG - De eerste grote open bare demonstratie van extreem-rechts in Zeeland is zaterdag zonder proble men verlopen. De massaal aanwezige politie hield de regie strak in de hand. Bij de tocht tégen de bouw van een nieu we moskee in Middelburg zijn zeven de monstranten aangehouden omdat ze zich niet konden legitimeren. Burgemeester K. Schouwenaar van Mid delburg wilde ér niet te veel waarde aan hechten dat dit de eerste grote demon stratie van extreem-rechts in Zeeland was. „We hebben geen traditie op dit terrein en die willen we ook niet. Een heel groot deel van de Middelburgers ziet dit liever gaan dan komen. Ik hoop dan ook dat men in de toekomst voor an dere vormen van meningsuiting kiest." De politie maakte bij het NS-station, het vertrekpunt van de demonstratie, vi deobeelden van alle pakweg 85 de monstranten. Dat gebeurde uit voor zorg om bij problemen precies te weten wie tot de deelnemers behoorde. Om de stoet werd een cordon van agenten ge vormd. Arrestanten Onder de zeven arrestanten was ten minste één Zeeuw, uit Temeuzen. Twee anderen kwamen uit Bussum en Zuid-Scharwoude. De identiteit van de andere vier is niet bekendgemaakt. De protestmars voerde van het station naai de brandweerkazerne aan de Stromen- weg. Daar vlakbij wordt de moskee ge bouwd. Voorzitter W. Beaux van de Nationalis tische Volks Beweging (NVB), onder wier vlag de tocht plaatsvond, hield er een korte toespraak waarin hij waar schuwde voor 'een aanzuigende wer king van de moskee op moslims'. Die zal er volgens hem toe leiden dat au tochtone Nederlanders uit Middelburg zullen wegtrekken. „Zonder tegenactie zal de islam ons als een onkruid over woekeren", voorspelde Beaux. Hij stelde de bouw van een nieuwe mos kee gelijk aan de Tweede Wereldoorlog foto Ruben O reel en de watersnoodramp van 1953. „Het moet Zeeland lukken ook deze ramp te overwinnen." Het leverde hem een luid 'Houzee' op van de rechts-extremisten. Het overige publiek werd door de poli tie op ruime afstand gehouden. Afkeuring De demonstratie is langs de hele route gadegeslagen door honderden Middel burgers, van wie velen in woord én ge baar hun afkeuring lieten blijken over de extreem-rechtse tocht. Zij riepen leu zen als 'Leve de moskee' en Moskee ja - tegenover het Moskee neen dat de NVB op een spandoek meevoerde, pagina 10 demonstratie verandert stad niet door Anna Ferschtman WASHINGTON - In Washing ton en Londen is komende week overleg over een nieuwe benade ring van de militaire strategie in Irak. Het vertrek van de Amerikaanse minister van Defensie Donald Rumsfeld en de dreun die de Re publikeinen kregen bij de verkie zingen voor het Congres, afgelo pen week, brengen nieuwe initia tieven op gang. In Washington krijgt de roep om een alternatieve strategie steeds vastere vorm. Prominente Democraten zeiden gisteren dat de VS over vier tot zes maanden een begin moeten maken met het in fases terug trekken van de militairen uit Irak. Onder anderen de Demo cratische senator voor Michi gan, Carl Levin, zei dat gisteren op de Amerikaanse televisie. Le vin wordt vermoedelijk voorzit ter van de senaatscommissie voor de strijdkrachten. President George Bush zei zater dag in zijn wekelijkse radiotoe spraak dat hij nog steeds een snelle terugtrekking van de troe pen uit Irak uitsluit, maar dat hij wel openstaat voor nieuwe ideeën over de strategie in het Arabische land. Verandering Hij noemde de man die naar ver wachting Rumsfeld zal opvol gen als minister van Defensie, de voormalige CIA-baas Robert Gates, de 'brenger van verande ring'. Bush praat vandaag met leden van een speciale commissie die al enige tijd alternatieven voor het huidige beleid in Irak onder zoekt. De commissie, Iraq Study Group genoemd, wordt geleid door de voormalige minister van Buitenlandse Zaken James Ba ker en is eerder door Bush zelf ingesteld. Vorige maand meld den leden van de commissie al dat een voortijdige terugtrek king van de VS-militairen uit Irak een van de belangrijkste discussiepunten is binnen het college. Vertegenwoordigers van de Iraq Study Group praten morgen ook met de Britse premier Tony Blair. Het gesprek vindt volgens een woordvoerster plaats via een videoverbinding. De premier zal de commissie onder meer op de hoogte stellen van de Britse (Advertentie) PSV verslaat Ajax De wintermaanden blijft het Dolfinarium in Harderwijk gesloten voor het publiek, maar de bedrijvigheid is er on verminderd groot. De dolfijnen leren nieuwe kunstjes en gestrande bruinvissen krijgen de kans aan te sterken. Elk jaar spoelen meer exemplaren van 'de Neder landse dolfijn' aan. Het dierenpark ving alleen al dit jaar achttien bruinvissen op. Met een knipoog naar alle ophef over zijn VOC-uit- spraak kreeg CD A-lijsttrek ker Balkenende een VOC- spel en de uitnodiging om het De Ruyterjaar in Vlis- singen te komen vieren. Balkenende werd zaterdag met een staande ovatie be groet tijdens een partij bijeenkomst in de Grote Kerk van Kapelle. Precies op het juiste moment hebben de Nederlandse vol leybalsters op het WK in Japan laten zien waartoe ze in staat zijn. Met een sensationele 3-2-zege op regerend olympisch kampioen China (21-25 17-25 25-23 25-22 15-12) toonde de ploeg aan dat het de po tentie heeft in de wereldtop mee te draaien. Varia: 2; Binnenland: 3; Gezondheid: 4; Buitenland: 5; Ra dio Televisie: 7; Zeeland: 9, 10, 11 en 13; Sport: 15, 16, 17, 18,19, 20, 21, 22, 23 en 24 standpunten over Irak. De Brit se krant The Guardian berichtte in de zondageditie dat Blair de Amerikanen wil aansporen con tact te zoeken met Syrië en Iran om de impasse in het Mid den-Oosten te doorbreken. ANP/RTR/DPA van onze redactie buitenland TARIN KOWT - Nederlandse militairen hebben gisterochtend in de Afghaanse provincie Uruz- gan twee wapenopslagplaatsen van de Taliban opgerold. Daar bij werden vijf personen aange houden. Drie van hen zijn hoogstwaarschijnlijk comman danten van de Taliban. De wapendepots lagen in de buurt van Tari'n Kowt, waar ook de basis van de Nederland se militairen ligt. De aangetrof fen wapens zijn in beslag geno men. Het gaat om klein kaliber vuurwapens met bijbëhorende munitie, handgranaten en af- vuurinstallaties voor raketten. De vijf verdachten worden, in af wachting van hun overdracht aan de Afghaanse autoriteiten, vastgehouden in Kamp Holland. Afghaanse militairen en Na- vo-vliegtuigen hebben in de pro vincie Paktia tientallen rebellen gedood. Dat maakte de Afghaan se generaal Murad Ali, comman dant van de provincie in het zuidoosten van het land, vol gens het Japanse persbureau Kyodo bekend. Zaterdagavond kwam het tot een schotenwisse ling tussen Afghaanse militai ren en opstandelingen. Daarbij sneuvelden twintig rebellen. De Afghaanse militairen riepen luchtsteun in waarop Navo-toe- stellen in actie kwamen en nog eens veertig strijders doodden. Door gevechten en aanslagen zijn al sinds begin 2006 meer dan 3700 opstandelingen en bur gers in Afghanistan gedood. Dat blijkt uit een rapport van de waarnemers- en coördina- tieraad JCMB, dat gisteren is ge publiceerd. In de JCMB zijn de Afghaanse regering en tal van internationale organisaties ver tegenwoordigd. GPD/ANP/AFP pagina 5 hospitaal Kamp Holland druk met Afghanen (Advertentie) door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - In een woning aan de Gouwestraat in Temeu zen is gisteravond een alleen staande moeder van drie kinde ren dood aangetroffen. Vermoedelijk is er sprake van een familiedrama, hoewel de po litie daar nog geen enkele uit spraak over kon doen. Informa tie over de identiteit van het slachtoffer kon politiewoord voerster E. Boot, al evenmin vrij geven. Mensen uit de buurt schatten dat de vrouw eind twintig is. Volgens Boot kwam rond kwart voor zeven bij de politie de mel ding binnen, dat er iets mis was in de woning aan de Gouwe straat. Deze melding was se rieus genoeg van aard, om naast een eenheid van de politie met een ook personeel van de ambu lancedienst uit te laten rukken. Toen de politie en de ambulan ciers kort daarop in het huis ar riveerden, troffen ze daar het stoffelijk overschot van de vrouw aan. De technische recherche was gis teravond nog volop bezig met het onderzoek, zodat volgens de politiewoordvoerster pas van daag uitsluitsel te geven is of de wouw inderdaad door geweld om het leven is gekomen. De straat aan het woonerf in de wijk Oudelandse Hoeve Kats- polder werd direct na de ontdek king van het lichaam aan beide zijden met lint afgesloten voor pottenkijkers. Heel wat nieuws gierigen stroomden in de uren na het drama toe in de wijk. Volgens buurtbewoners speelde zich voor de moord in de wo ning een hevige ruzie af. Ze leid den dat althans af aan het la waai dat rond half zes uit het huis klonk. De vrouw zou in het verleden al eens mishandeld zijn geweest. Ze laat kinderen achter in de vermoedelijke leef tijd van zeven tot en met negen jaar. De kinderen werden gisteren in eerste instantie tijdelijk opge vangen door overburen. Later ontfermden ook medewerkers van Bureau Slachtofferhulp zich over de kinderen. De poli tie stelt vandaag een buurton derzoek in om nadere informa tie over het drama te verzame len. foto Wim Kooyman i Kijk op mvwpzcnl/abonneten. bel gratis 1 0300 - 0231231 ol stuur deze bon naar. j PZC. afdeling lezersservice i Antwoordnummer 713. 4460 WB Goes O Noteert u mij voor een proefabonnement i van 5 weken voor 14,95 Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor automatische Incasso van dit bedrag van mijn t rekeningnummer Ik heb de laatste drie maanden geen i proefabonnement gehad. CJ Noteert u mij voor een vast abonnement. 1 De eerste twee weken ontvang ik de i krant gratis. Daarna wil ik betalen: Q per maand met automatische incasso (€21,50)' j CJ per kwartaal met automatische incasso 61.501' D per jaar met automatische incasso 236,00)*. I met gratis PZC-pataplu 1 het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1