Perkpolder snel meer dan plan fflN PZC Na kanker toch positief blijven denken PZC Discussie in Sluis over bron van inkomsten in 2007 12 1 3 Total-steiger mogelijk testlocatie getijdenenergie partijen tekenen in februari overeenkomst waarna uitvoering kan beginnen 'orpsraad Lintje voor vertrek Zeeuws adviesplatform bij CZ/OZ Boete voor slaan pleegvader Kerstpakketten naar Voedselbank Hulst kort drie ton op WVG Metalfestival in Hoek zaterdag 11 november 2006 HnnrHarmen van der Werf BORSSELE - De Total-steiger de Westerschelde bij Borsse- le wordt mogelijk een testloca- lie voor getijdenenergie. Na een voorstudie ziet de gemeente Bor dje daarvoor voldoende kan sen. Onderzoeksbureau Altran Tech nologies heeft dit jaar voor de gemeente Borsele onderzocht of de Total-steiger aan de Wester schelde een geschikte plaats is voor onderwatermolens. „Water in de Westerschelde is altijd in beweging", zei wethouder M. de Bruijne (VVD) bij aanvang van de studie, „waarmee het een be trouwbaardere energiebron is dan wind. En onderwatermo lens geven geen horizonvervui ling." De voorstudie van Altran Technologies is klaar. De resul taten geven genoeg aanleiding door te gaan. Al valt de de stroomsnelheid 'enigszins' tegen en kan geen van de geraadpleegde turbinele veranciers binnen twee jaar een commerciële onderwatermolen leveren. De diepte ter plaatse is wel heel geschikt en een systeem voor het opwekken kan vrij eenvou dig worden aangesloten op het stroomnet. Dat maakt de To tal-steiger een interessante proeflocatie. Twee bedrijven hebben er belangstelling voor. Het Schoondijkse innovatiebe- drijf Hydrauvision heeft in 2002 en 2003 al eens op de Wester schelde praktijkproeven gedaan met propellers voor het opwek ken van energie. De proeven van het Schoondijk se bedrijf wezen uit dat het mo gelijk is om elektriciteit op te wekken met de stroming in de Westerschelde, maar dat dit vrij kostbaar is en veel van de instal laties vergt vanwege het zoute water. joor Harold de Puysseleijr PERKPOLDER - De plannen r al geruime tijd, maar de «rste zichtbare resultaten van plan Perkpolder worden dit toorjaar verwacht. Dan begint de sloop van het veerplein. De gemeente Hulst hoopt in februa ri effectief van start te kunnen gaan met de uitvoering van het plan voor de bouw van (vakan tiewoningen, de aanleg van een an en een jachthaven in de kop van de voormalige ge meente Hontenisse. Wethouder F. van Driessche keft dat afgelopen donderdaga vond bekendgemaakt tijdens de vergadering van de gemeente rad. In die maand wordt de be suursovereenkomst tussen alle ietrokken partijen ondertekend ais ook de milieu effectrappor- Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur redactie zeeuws-vlaanderen Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC terneuzen Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René van Stee frits Bakker (sport) Ret 's-Landshuis Steenstraat 37 4561 AR hulst Tel: (0114)371379 Fax: (0114)371380 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 Email: redactie@pzc.nl Nterimet Ww. pzc.nl Émail: web@pzc.nl een stem in het geheel hebben en wil daarom een klankbord groep instellen met onder ande re de dorpsraad Kloosterzande, boerenorganisatie ZLTO, de Ka mer van Koophandel en MKB als deelnemers. Met de bewo ners uit het plangebied wil de ge meente apart overleg voeren. Van Driessche heeft inmiddels ook gesproken met een tiental grondeigenaren in het gebied. Met hen zijn gesprekken ge voerd over de verwerving van de benodigde gronden. Begin volgend jaar wordt begonnen met de verwerving daarvan. De DLG krijgt hiertoe opdracht van de provincie en deze twee partijen zorgen ook voor vol doende financiën om de grond aan te kopen. Wat betreft de aanleg van de nieuwe natuur, zijn alle kosten (twintig miljoen euro) nu gedekt. De mer wordt ook in de eerste maanden van het nieuwe jaar verwacht. In het rapport wordt vermeld welke ge volgen het project heeft voor het milieu. Mogelijk worden naar aanleiding van het rapport aan passingen aangebracht in het plan. De mer houdt gelijke tred met de bestemmingsplanwijzing die naar verwachting ook rond dezelfde tijd klaar kan zijn. Rond het voorjaar begint de sloop van het oude veerplein in Perkpolder. Als eerste zijn van- dalismegevoelige bouwwerken zoals het PSD-gebouw, het ge bouw waar de kaartverkoop was en de zoutloods (waar strooizout lag opgeslagen) aan de beurt. Hierna is het de beurt aan de fuik en de brug. Het beton hier van wordt overigens gebruikt voor de aanleg van de dijken in Plan Perkpolder. Wie interesse heeft in een (va- kantie)woning in Plan Perkpol der en dus wil weten hoe de wo ningen eruit komen te zien en wat de prijzen zijn, moet nog wel even geduld hebben. Vol gens Van Driessche zijn er tot nu toe slechts enkele schetsplan- nen gemaakt, maar het definitie ve plaatje staat nog niet vast. plan Perkpolder is een project ran ruim honderd miljoen euro saarveel partijen bij betrokken rijn; de provincie, de gemeente, Rijkswaterstaat, waterschap Zeeuws-Vlaanderende Dienst landelijk Gebied (DLG) en de Dienst der Domeinen. In de be stuursovereenkomst leggen ze officieel alle met elkaar gemaak te afspraken vast en dan kan de afvoering van gebiedsplan be- {innen. ikkoord De voorbije week is een ak- ioord bereikt over de bestuurs- ïereenkomst. Aan die overeen- famst is de samenwerking met marktpartijen AM Wonen en abo Vastgoed gekoppeld, luist vindt het van belang dat andere belanghebbenden (ADZAND - Stichting Dorps- aad Cadzand houdt vrijdag 24 b 19.30 uur november de jaar- ering in het Zwingebouw un de Prinsestraat. Tijdens de wgadering komt onder meer it jaarverslag 2006 aan de or- iwoners mogen vragen stellen un de dorpsraad en wethouder Ploegaert licht raadsbeslui- toe met betrekking tot de ïtwikkelingen in Cadzand- ad. Oud-hotelier R. Clijncke lelt over het brouwen van (Advertentie) Den Dekker Muziek *PELLE 0113-330330 »v/w.dendekkermuziek.com Sporten verbetert de conditie van de (ex-)kankerpatiënten. door Jeanette Vergouwen TERNEUZEN - Op het moment dat ze te horen kregen dat er bij hen kanker was geconstateerd, stond de wereld even stil. Maar ze wilden stuk voor stuk de draad weer oppakken en volgen daar om het revalidatieprogramma voor (ex-) kankerpatiënten van Herstel en Balans. Fysiotherapeute Yolanda van Es- broecken en sociaal psychiatrisch ver pleegkundige Menno Bult uit Terneu- zen introduceerden het programma in Zeeuws-Vlaanderen. Yolanda: „Een kennis van mij die kanker had gehad vond het programma op internet. Tien jaar geleden is men in Limburg begon nen. Nu zijn er vijftig locaties in Neder land. In augustus zijn Menno en ik ge start met de eerste groep in Zeeuws-Vlaanderen. Landelijk is het een groot succes en we ervaren dat er ook hier een enorme behoefte aan be staat. Maar het is allemaal nog te wei nig bekend. In januari starten we met de tweede cursus." De negen vrouwen, tussen 40 en 70 jaar, die volgende week de cursus afsluiten, blikken enthousiast terug. Eén van hen (ze staan liever niet met naam en toe naam in de krant): „Tijdens de behande lingen na de operatie zit je hoofd vol vragen. Je hebt er even genoeg van, want bestraling en chemotherapie kos ten enorm veel van het lichaam. En als dat allemaal achter de rug is, val je in een zwart gat. Na mijn eerste behande ling ben ik keihard gaan werken. Ik dacht dat ik zo alles wel zou overwin nen, maar na de tweede behandeling voelde ik dat ik het niet alleen aan kon en heb me opgegeven voor deze cursus. Hier word je enorm geholpen om de juis te balans te vinden. Het zwarte gat be gint lichtgrijs tot wit te worden." Moeilijk Ze begrijpen dat het voor (ex-)kanker- patiënten moeilijk is om de belangrijke stap te zetten. „Je moet die drempel over. Maar je bent lichamelijk en geeste lijk sterker na deze cursus. Je kunt bij anderen iets kwijt over jezelf, je bent niet meer gefocust op jezelf en je vliegt thuis niet meer tegen de muren op. Hier praat je er met geestverwanten over, die begrijpen wat je hebt doorgemaakt. Je merkt dat je niet de enige bent met be paalde verschijnselen en je krijgt onge vraagd advies. Je trekt je op aan de an deren." De deelnemers zijn vol lof over de des kundige begeleiding. „Je krijgt na de be handelingen steeds te horen dat je voor al voorzichtig moet zijn. Hier kom je er achter wat de mogelijkheden en de gren zen zijn. Het is voor alle leeftijden en je knapt er erg van op. We hebben on danks de soms beladen thema's enorm veel gelachen." De bijeenkomsten bestaan uit een ge sprek waarin thema's aan de orde ko men als voeding, yoga, ontspanning, stresshantering, rationeel leren denken, negatieve gedachten structureren en om- foto Camile Schelstraete gaan met vermoeidheid. Daarna volgt een les fitness en bewegen en wordt ge sleuteld aan de conditie. De deelnemers stellen vast dat een cur sus, twee middagen in de week geduren de twaalf weken, een belasting kan zijn. Zeker als je nog een gezin hebt en werkt. „Maar je wordt beloond, je voelt resultaat en het negatieve beeld over kanker wordt weggenomen." Een ande re deelneemster vult aan: „Na kanker moet je toch positief blijven denken. An ders ga je eraan onderdoor. Hier leren we omgaan met vermoeidheid en bou wen we weer kracht op. Ik kon mijn rechterarm niet eens meer oplichten en nu speel ik een aardig potje hockey mee. Ik ben nu zoveel sterker, op alle fronten. Ik denk er zelfs over om weer te gaan werken." Opvallend is dat de eerste groep alleen vrouwelijke deelnemers telde, terwijl deelname ook voor mannen openstaat. De tweede cursus gaat medio januari van start en wordt eveneens gegeven in lokalen van het Zeldenrust Steelantcol- lege in Terneuzen. Informatie en opga ve: Yolanda van Esbroeck 0115-620530. Website: www.herstelenbalans.nl door Harold de Puysseleijr HULST - Vier leden van de vrij willige brandweer in de gemeen te Hulst zijn gistermiddag tot hun grote verrassing koninklijk onderscheiden. Dat gebeurde tij dens een bijeenkomst op het Hulster stadhuis, waar het vier tal onder valse voorwendselen naartoe was gelokt. Een leugentje om bestwil. Behal ve langdurige inzet voor de vrij willige brandweer hadden A. de Bakker, E. Kroes, G. Scheerders en G. de Waele nog iets gemeen; ze zijn dit jaar allemaal 55 jaar oud geworden en dat betekent pensionering als brandweer man. Brandweerman Bakker woont in Hengstdijk en diende de brandweer 28 jaar lang, net als G. de Waele uit Nieuw-Na- men. De in Sint-Jansteen woon achtige Kroes neemt na een kwart eeuw afscheid van het korps. Walsoordenaar Scheer ders spande met 37 jaar trouwe dienst de kroon van de vier ge- ridderden. De vier brandweerlieden zijn be noemd tot Lid in de Orde van Oranje Nassau. Vrijwillige brandweerlieden G. de Waele, G. Scheerders, E. Kroes en A. de Bakker (vlnr) kregen een koninklijke onder scheiding op het stadhuis in Hulst, foto Camile Schelstraete GOES - Vijfentwintig Zeeuwen zijn toegetreden tot het Verzekerden Advies Platform van zorgverzekeraars CZ en OZ voor Zeeland. Zij vormen één van de zes regionale toetsstenen die de gefuseerde verzekeraars advies geven over de inhoud van de verzekerde zorg. Zij kunnen hun mening geven over zorgwensen, problemen, informatie voorziening, de polisinhoud en de dienstverlening. CZ/OZ zegt de adviezen te gebruiken om de eigen produc ten beter af te stemmen op de klant. Volgend jaar wil de zoi'gverzekeraar een podium oprichten waar zorgverle ners als tandartsen, fysiotherapeuten en andere zorgverle ners advies kunnen geven. CZ/OZ meldt bijna achthon derd reacties te hebben gekregen voor de honderdvijftig plaatsen in de platforms. Een notaris heeft door loting be paald wie in de platforms terechtkwam. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter R. La- mei jer heeft gisteren een negentienjarige man uit Terneu zen voor mishandeling van zijn (ex-) pleegvader veroor deeld tot 150 euro boete. De jongeman gaf toe op 22 maart in Terneuzen het slachtoffer een aantal keren met zijn vuist in het gezicht te hebben geslagen. De pleegva der had de verdachte aangesproken, omdat hij nog tele foonkosten aan hem moest betalen. „Hij heeft mij eerst beetgepakt en een klap in mijn nek gegeven", was het ver weer van de Terneuzenaar. „U had niet mogen slaan. Ze hebben u met vier man eraf moeten halen", reageerde de politierechter. HULST - De gemeenteraadsleden van Hulst schenken hun kerstpakket dit jaar aan de Voedselbank in Hulst. Dat is unaniem besloten tijdens de vergadering van de ge meenteraad. Het besluit is genomen op voorspraak van de fractie van de Socialitische Partij (SP). Die kwam met een motie op de gemeentebegroting voor 2007, waarvan de strekking luidde het geld voor'de kerstpakketten vol gend jaar te schrappen. De SP zag dat als een symboli sche daad van het gemeentebestuur, omdat de gemeente de begroting alleen sluitend krijgt door anderhalf miljoen euro te bezuinigen. Geen van de andere raadsfracties was tegen haar voorstel, dat dus unaniem werd aangenomen. HULST - De gemeenteraad van Hulst heeft donderdaga vond de begroting 2007 goedgekeurd zonder verder nog te tornen aan de voorgestelde bezuiniging van 300.000 euro op de voorzieningen voor ouderen en gehandicapten (WVG). Vijf fractievoorzitters kondigden in de week voor de begrotingsraad nog aan dat ze wellicht met een motie of amendement op het voorstel van het college zouden ko men. Slechts de fractie van het CDA voegde de daad bij het woord en diende een amendement in. De christen-de mocraten stelden voor de bezuiniging van 300.000 euro grotendeels af te wenden. De partij stelde voor de aanvul lende financiële bijdrage voor het collectief vervoer (184 op jaarbasis) te behouden en de tegemoetkoming voor een eigen auto vast te stellen op 500 euro. Het college wilde de aanvullende bijdrage geheel laten vervallen en de bij drage voor een eigen auto verlagen van 660 - naar 350 eu!^ ro. Alleen de SP steunde het amendement van het CDA. door Frank van Cooten SLUIS - Om de voorzieningen in de gemeente Sluis in stand te houden pleit het CDA voor een belastingverhoging met 4,5 pro cent. De inwoners van gemeente Sluis betalen dan net zo veel be lasting als de inwoners van de gemeente Hulst. Fractievoorzitter L. Flikweert vindt het prachtig dat Sluis al ja ren een van de goedkopere ge meenten van Nederland is, maar een middenmootpositie is haar net zo lief. Flikweert zei donderdagavond tijdens de vaststelling van de be groting 2007 door de gemeente raad dat de gemeente al jaren wordt geconfronteerd met tekor ten. Het vet is er al lang vanaf. Volgens het CDA ontkomt Sluis daarom niet aan een belasting verhoging om de voorzieningen in stand te houden. „We zitten voor ons gevoel bijna in een keurslijf van de zeven magere ja ren. We moeten ons realiseren dat sportvelden, scholen, sport zalen en het geven van allerlei subsidies aan instellingen of ac tiviteiten veel geld kost." Het verhogen van de belastin gen gaat andere partijen te ver. Om extra inkomsten binnen te halen, wil de WD onder meer een aantal gemeentelijke gebou wen verkopen en sportaccommo daties privatiseren. Deze discus sie wil fractievoorzitter C. van de Vijver samen met de inwo ners voeren. „De gemakkelijk ste weg om financiële ruimte te scheppen is natuurlijk om met een maar lukraak een aantal subsidies te schrappen of zelfs af te schaffen, maar zo wil de WD niet met de burgers van de gemeente Sluis omgaan." Ook Dorpsbelangen en Toeris me (D&T) is tegen verhoging van allerlei tarieven, zoals toe ristenbelasting en parkeergel- den. Fractievoorzitter C. Bolijn vraagt zich af of het niet eens tijd is te stoppen met de grote en dure projecten zoals Sluis aan Zee en Waterdunen. „Eerst moet onze basisgarderobe in or de zijn, en dat zijn onze dorpen. Pas daarna kunnen we kijken of er geld overblijft voor grote pro jecten." D&T pleit ook voor een jaartje pauze om het maatschap pelijk draagvlak voor de grote projecten te vergroten. Ook Nieuw West kiest niet voor belastingverhoging, maar voor minder beleid. „De vraag is of we alle sportvoorzienïngen moe ten handhaven. Kunnen we ons bijvoorbeeld een atletiekbaan in Oostburg veroorloven of eeri krulbolbaan. We moeten erken nen dat Sluis een kleine gemeen te is met beperkte mogelijkhe den", aldus H. Meijer. Wethouder J. Boogaard (financi ën) wees erop dat Sluis welis waar weinig inwoners telt, maar wel een groot oppervlak heeft. En dat kost geld. De PvdA vindt de hele begro ting bloedeloos en beleidsloos broddelwerk. „Geen enkele vi sie op de toekomst. Geen enkele nieuwe financiële aanpak. Het is knip- en plakwerk en niet eens van het betere soort", zei L. Wille. In een poging kosten te bespa ren, dienden CDA, WD en Ge meentebelangen nog wel een amendement in. Voorgesteld werd ongediertebestrijding af te stoten (besparing vijftiendui zend euro) en de subsidie aan de dorpsraden met tienduizend eu ro te verlagen. „Dorpsraden kun nen immers een beroep doen op provinciale subsidie", lichttè Flikweert toe. Met name het ver lagen van de subsidie aan de dorpsraden vond geen genade bij de overige fracties. Het amen dement werd daarom door een meerderheid van Nieuw West, PvdA en D&T weggestemd. HOEK - Stichting De Hoekse Rakkers houdt op zaterdag 18 november het jaarlijks terug kerende metalfestival Metal Co- Op het podium van het dorps huis in Hoek maken drie metal- bands uit binnen- en buitenland hun opwachting. Om 20.30 uur bijt de groep Bu rial het spits af. Vanaf 22.00 urn- is de Belgische band Unleash The Fury aan de beurt. Om 23.30 is het de beurt aan Agre- sión.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 73