PZC Geen gratis openbaar vervoer PZC Belasting waterschap gaat omlaag Archeologie onder water Fruitgaardbedrij ven kraken bestemmingsplan CDA wil lege bussen in daluren beter gebruikt zien .13 Protest tegen winst op water Druk op Sintsite Middelburg Kaarslicht V eiligheidsonderzoeken volgens VAC broodnodig Test getijdenenergie bij Total Sluise wethouder stapt op Boete voor omkopen parkeerwacht Visserskoor en dweilband naar Brouwershaven zaterdag 11 november 2006 rfnor Ali Pankow ZIERIKZEE - Gratis openbaar vervoer zou niet alleen kunnen bijdragen aan het voorkomen van vereenzaming; volgens CDA-fractievoorzitter B. Flach- de Geus zou het ook de autover keer kunnen terugdringen. Zij betreurt het dat haar verzoek aan het college van B en W een proef uit te voeren met gratis openbaar vervoer resoluut van de hand is gewezen. „Het is niet onze bedoeling daar nou meteen vier of vijf ton tegen- te gooien, maar we zouden demogelijkheid graag eens on derzocht zien. Op veel plaatsen elders in het land worden ook proeven gedaan met gratis open baar vervoer", zegt Flach. Zij kan zich best voorstellen dat het college van B en W het lastig vindt zelf zoiets op te zetten. „Misschien moeten we de resul taten van die onderzoeken op an dere plaatsen eens afwachten. We hebben het idee bij de begro tingsbehandeling bewust ge dropt om eens te peilen hoe er over wordt gedacht. Wie weet doet zich toch een gelegenheid voor het alsnog op te pakken", aldus de CDA-fractievoorzitter. Zij zou graag zien dat in de zoge heten daluren tussen 9.30 en 14.30 uur en zo mogelijk ook na 18.00 uur de overwegend lege -jang? 200: inlijf heb:- Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEIM-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet «leemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 F-mail: redactie@pzc.nl iNTERNET www.pzc.nl F-mail: web@pzc.nl bussen van streekvervoerder Connexxion beter gebruikt wor den. „We zouden het openbaar vervoer dan ten dienste van de samenleving kunnen stellen", zegt Flach. Zij denkt bijvoor beeld aan gratis bussen op de dinsdag en de donderdag, zodat mensen de markt in Zierikzee kunnen bezoeken of activiteiten in andere kernen dan waar ze zelf wonen. „Nu wordt vaak ge roepen dat er geen voorzienin gen uit de kernen mogen ver dwijnen. In combinatie met gra tis openbaar vervoer maak je ac tiviteiten elders wat toegankelij ker." Flach kan zich voorstellen dat gratis openbaar vervoer ook kan bijdragen aan de toeloop bij zo merse êvenementen als de Brouwse Dag, de Burghse Dag of de Havendagen in Zierikzee. „Dan zijn het echter vooral de toeristen die er gebruik van zou den maken en wij richten ons met dit voorstel toch in eerste in stantie op de eigen bevolking" Als er van de kant van de ge meente geld voor op tafel zou moeten komen, wil het CDA dat in eerste instantie putten uit het budget voor de nieuwe Wet Maatschappelijke Ondersteu ning (WMO). Voor wethouder W. Renden van Financiën is dat echter absoluut geen optie. „Daar komen we nu al een half miljoen euro op te kort", moti veert hij de afwijzing van dit CDA-verzoek. Flach laat zich daar voorshands niet door uit het veld slaan. „Het geld zou ook altijd nog uit het Mobiliteitsfonds kunnen ko men." Dat fonds wordt overwe gend gevormd door de op brengst van de parkeerheffin- gen. In de optiek van het CDA zou dat heel legitiem zijn, om dat gratis openbaar vervoer bij draagt aan minder auto's op de weg en aan minder parkeerpro blemen. MIDDELBURG - De fractie van ;de ChristenUnie in de Middel- e gemeenteraad wil dat het drinkwater in Zeeland tegen kostprijs wordt aangeboden. On langs ontstond discussie over de handelwijze van waterbedrijf Evides. De tarieven voor huis houdens zijn de afgelopen jaren lerhoogd, terwijl het bedrijf wel dividend uitkeerde aan de aan deelhouders. De ChristenUnie wil dat er helemaal geen winst wordt gemaakt op drinkwater. MIDDELBURG - De website in de gemeente Middelburg rekt de afgelopen dagen opval- ïd veel bezoekers. Volgens woordvoerder P. Woudstra lomt dat door de speciale Sintsi te die sinds woensdag geopend Op die website is informatie te vinden over de aankomst van de goedheiligman. Het gemid- ield aantal bezoekers over de maand november bedraagt nu ruim achthonderd per dag. Vo rig jaar november was dat 358. (Advertentie) Den Dekker Muziek iPELLE 0113-330330 www.dendekkermuziek.com Van linksboven met de klok mee: een duiker behangen met apparatuur maakt zich klaar voor een duik, de installatie waarmee de grote hoeveelheden zand worden wegge zogen, de scherf van de kookpot en één van de vele gevonden onderdelen van de tuigage. foto's Marijke Folkertsma door Melita Lantinq DORDRECHT - Het werk is uniek, even als de locatie. Voor het eerst wordt in Nederland een grootschalige archeologi sche opgraving gedaan ónder water. In de Dordtsche Kil, direct naast de vaargeul, is het wrak aangetroffen van een houten zeil-vrachtschip uit onge veer 1840. Het is een bijzondere opdracht voor het Zierikzeese duikbedrijf Subcom. Het be drijf is hiervoor een samenwerking aan gegaan met ADC Archeo Projecten en Periplus Archeomare. En ook voor de duikers is het een nieuwe ervaring. Nor maal gesproken zitten ze meer in klus sen als parkeerkelders onderzoeken (waar dan nog water in staat), bergings- klussen of sluiskolken die uitgebaggerd moeten worden. „Maar dit is heel an ders, hier moet je heel zorgvuldig te werk gaan", zegt Richard van Stee. Hij is een van de vier duikers. „De eerste keer dat ik naar beneden ging zag ik alleen een paar planken uit de bodem steken. Maar nu hebben we al veel meer blootgelegd. We hebben al een deel van de lading er uit gehaald en het achterschip is nog helemaal intact. En we kunnen zien dat het binnen vol ligt met slib. Daarom wordt verwacht dat we daar nog heel veel kunnen vin den." Hij laat een video-opname zien waarop goed te zien en te horen is hoe een duiker voor de eerste keer ziet dat in het achterschip twee ramen zitten. Het zijn kleine ramen met een ronde boog aan de bovenkant. „En daartussen heeft het roer gezeten." Verplicht Het schip op de bodem van de Dordt sche Kil is ontdekt tijdens baggerwerk in de vaargeul en het ligt behoorlijk in de weg. Vroeger zou zo'n wrak mis schien gewoon zijn weggehaald, maar overheden zijn tegenwoordig verplicht nader archeologisch onderzoek te doen. Daarom wordt het wrak nu op de vind- locatie minitieus onderzocht en in kaart gebracht. Het onderzoek gebeurt vanaf een schip, met behulp van duikers, hypermoderne sonarapparatuur en een grote zuigin- stallatie waar het zand mee weggezo gen kan worden. Het onderzoekschip ligt midden in de Dordtsche Kil, ter hoogte van Willemsdorp. Rond het schip cirkelen vaai'tuigen van Rijkswa terstaat om de veiligheid te garanderen, want de Dox-dtsche Kil is zeer druk be varen. Aan boord staan kx'atten vol met materi aal wat naar boven is gehaald. „We heb ben een hele mooie houten emmer ge vonden en heel veel katrollen", vertelt ai'cheoloog Wouter Waldus. Hij laat een ronde, zwaxie schijf zien, een onderdeel van een katrol. „Hiervan hebben we veel gevonden. Het schip had natuurlijk een enorm tuigage en dus veel materi aal op voorraad. Dit is gemaakt van tro pisch hout." Laag zand Het gevonden is schip is nog behoorlijk gaaf. Het achterschip is vrijwel hele maal intact, evenals het ruim. Alleen het voorschip is kapot en dat is gebeurd bij het baggeren. Dat het houten vaar tuig nog goed is, komt volgens Waldus omdat het heel snel onder een laag zand is terecht gekomen. „Het schip was heel zwaar beladen met stenen toen het ver ging. Daardoor is het heel snel gezon ken en vervolgens is er ook heel snel een laag zand over gekomen." Archeoloog Waldus gaat er van uit dat het schip ook bewoond werd door een schipper. Hij baseert de veronder stelling op vondsten die tot nu toe ge daan zijn. „We hebben bijvoorbeeld deze scherf van een kookpot gevon den." Het gaat om een houten zeilvrachtschip van ongeveer zestien meter lang en vijf enhal ve meter breed. Waarom het schip is vergaan, is nog rxiet bekend. Uit on- dex'zoék op de stukken hout die tot nu toe geborgen zijn, is komen vast te staan dat het gebruikte hout is gekapt tussen 1838 en 1840. „En als je dan be denkt dat zo'n schip ongeveer dertig jaar mee ging, gaan we er van uit dat het x-ond 1850 gezonken moet zijn." Binnenkort gaan de duikers het ach- tei'schip onderzoeken en daar ver wacht Waldus veel van. „Ik denk dat we daar veel gebruiksvoorwexpen gaan vinden." Als alles in kaax't is ge bracht zal, het schip waarschijnlijk ge heel of gedeeltelijk worden gelicht. Er is weinig bewaard gebleven van de ne gentiende- eeuwse scheepsbouw en dit schip bevat veel waardevolle informa tie. door Melita Lanting BURGII-HAAMSTEDE - „Alles is willekeur." De belangenver eniging van eigenax'en van fruit- gaardcampings (Pomona) heeft geen goed woord over voor het nieuwe bestemmingsplan voor hun bedrijven. De vereniging heeft een drie kantjes tellende brief met kritiek aan de gemeen teraad gestuurd. „Het wordt ons bijna onmoge lijk gemaakt om de bedrijven nog uit te breiden", zegt voorzit ter M. van der Valk. „Dit be stemmingsplan is veel te ver doorgeschoten." Al meer dan tien jaar wordt ge sproken over een regeling voor fruitgaax'dcampings in de West hoek. Eerst nog in de voormali ge gemeente Westerschouwen, daarna in de hex-ingedeelde ge meente Schouwen-Duiveland. Het idee voor fx'uitgaardcam- pings is ontstaan nadat eind ja ren 60, begin jax*en 70 het Rijk geld beschikbaar stelde voor het rooien van bomen. De omstan digheden in de branche waren niet goed. De gemeente wilde echter fruitbedrijven in de West hoek houden en daarom is een speciale regeling voor kampeer- mogelijkheden gemaakt. Dat heeft, vertelt Van der Valk ook beslist een aantal jaren goed gewex-kt. Door de combina tie van fruit en kampeex-eenhe- den was een prima boterham te verdienen. Maar na verloop van tijd is het verder bergafwaarts gegaan met het fruit. „En van veertig kampeereenheden alleen kan je niet eten." Uitbreiden is dus noodzakelijk, maar daar is bij vrijwel alle bedrijven een stokje voor gestoken. Voornaam ste reden is dat de meeste bedxij- ven inmiddels ingeklemd zitten tussen natuurgebieden. Wat Pomona ook steekt, is dat binnen het bestemmingsplan voor elk individueel bedxijf een andere regeling is. „Een- ver- deel-en-heerstactiek. Het zou een eenduidige regeling worden met voor iedere ondernemer de zelfde kansen, maar daar is niets meer van over." Ook vindt de belangenvereni ging dat er in de plannen stex-k sprake is van willekeur. Het ene bedxijf moet plaats maken voor natuur, het andex-e bedrijf niet. Pomona heeft het inmiddels op gegeven om nog langer zelf de correspondentie en gespx-ekken met de gemeente aan te gaan en heeft een jurist ingeschakeld. „Ze luisteren toch niet naar NIEUWERKERK - Zwemmen bij kaarslicht. In zwembad Dol-Fijn in Nieuwerkerk kan dat vrijdag 17 november tussen 19.00 en 20.30 uur. De avond is bedoeld voor jong en oud. Om ex- sfeer in te bx-engen, wox-dén de lichten gedoofd en vervangen door kaarsjes. dorpen is de openbare verlich ting voor verbetering vatbaar. Doorgaans vindt de VAC vol gens voorzitter N. Coomans een gewillig oor bij de gemeente en andere autoxiteiten. „We krijgen altijd goede feed back van de gemeente, en vooral kleine manco's worden meestal snel hersteld. Als het 'echt om complete herbestrating gaat, kost het wat meer tijd. Maar uit eindelijk wordt er wel altijd iets mee gedaan. Als we een nieuw ondex-zoek in een kex-n doen, leg gen we vaak het vorige ernaast en dan zie je dat er echt naar ons is geluisterd. Er duiken ook wel eens nieuwe problemen op. Verandex-ing van de verkeersstructuur in een dorp kan verwarring geven. En ook in nieuwbouwwijken wor den nog weieens zaken over het hoofd gezien. Coomans: „De ver lichting is daar altijd wel in or de, maar er is bijvoox-beeld een periode geweest dat er geen ver hoogde trottoirs meer werden aangelegd. Mede op ons aandrin- gen zijn de tx-ottoirs weer tex-ug, zodat kinderen veilig op de stoep kunnen spelen." door Piet Kleemans OUWERKERK - Bestrating, ver lichting, veiligheid. Het zijn alle maal onderdelen van de sociale veiligheidsonderzoeken zoals de Vrijwilligers Advies Commissie (VAC) die met enige regelmaat pleegt in de Schouwen-Dxiive- landse dorpen. Dat is nog' steeds broodnodig, volgens de VAC. Deze week maakte de VAC een x-ondgang door Ouwerkerk om te kijken hoe de vlag er daar bij hangt voor wat betreft de veilig heid. Dat viel volgens VAC'ster T. Wesdox-p ergmee. „Het ont breekt alleen in sommige stx-a- ten aan tx-ottoirs en het trottoir aan de Ring heeft te steile op en afritten voor rolstoelers en scootmobielrijders." Op de Ring zou een extra lantaarnpaal wel kom zijn en de trottoir in dé Zuidstraat zijn erg smal. Verder is er weinig mis met Ouwerkerk. Tijdens de tochten over de dor pen komt de VAC vaak dezelfde problemen tegen als in Ouwex*- kei'k. Voor rolstoel- of scootmo- bielgebruikers zijn trottoirs soms nog steeds lastig en in veel BORSSELE - De Total-steiger aan de Westerschelde bij Borssele wox-dt mogelijk een testlocatie voor getijdenener- gie. Na een voorstudie ziet de gemeente Borsele daarvoor voldoende kansen, al valt de de stroomsnelheid 'enigs zins' tegen en kan geen van de gex-aadpleegde turbineleve ranciers binnen twee jaar een commerciële ondex-watex-mo- len leveren. De diepte ter plaatse is wel heel geschikt en een systeem voor het opwekken kan vxij eenvoudig wor den aangesloten op het stroomnet. Om een praktijkproef van de grond te tillen, is het volgens Alti-an Technologies het beste een consortium te vormen, waarin Borsele en een aantal partners samen werken. Het Box-seis college van B en W heeft deze week met dit idee ingestemd. Altran Technologies heeft de opdracht gekregen een poging te wagen om een samen werkingsverband te vormen. Oliex-affinaderij Total doet zeker niet mee, omdat het px-oject bedx-ijfsvx-eemd is. Total is wel bereid de steiger beschikbaar te stellen voor de proef. Lukt het tot een consortium te komen, dan kan proefappa- ratuur op vx-ij korte tex-mijn, over ongeveer één jaar, wox-- den geleverd. SLUIS - Wethouder A.' Rosendaal (Nieuw West) van de gemeente Sluis dient nog voor de raadsvergadering van 23 november zijn ontslag in. De PvdA kondigde donderdagavond een initiatiefvoorstel aan om Rosendaal door de gemeenteraad te laten ontslaan als hij niet uit ei gen beweging opstapt. Zo ver laat Rosendaal het niet ko men. „Ik moet nog een paar dingen afwerken. Ik zal mijn ontslag kox-t voor de 23e indienen. Dan verlaat ik de poli tiek." De meerderheid van de gemeenteraad zegde donderdag avond het vertrouwen in Rosendaal op. Een motie van wantx-ouwen, ingediend door zijn eigen fractie, wex-d ge steund door PvdA en D&T. Nieuw West, PvdA en D&T zegden het vex-trouwen in Rosendaal op, omdat ze vinden dat hij met zijn handelen inzake de verbouwing van het gemeentehuis de geloofwaardigheid en het aanzien van de politiek schade heeft toegebracht. Rosendaal haalde fox*s uit naax- Nieuw West-fx-actievoor- zitter H. Meijer, die de motie kort voor de raadsvergade ring had ingediend. „Ik heb niet eerder meegemaakt dat een fractie zijn eigen wethouder naar huis stuurt op slechts één punt, cle verbouwing van het gemeentehuis. En ik vind het laf dat mijn eigen fx-actie de moed niet heeft het vervolg van de ledenvergadering van komende maandag af te wachten." MIDDELBURG - Een veertigjarige inwoner van Noord- gouwe bestreed gistex-en in Middelburg dat hij gepoogd had een parkeercontx-oleur om te kopen. Maar politierech ter R. Lameijer vond bewezen dat de man tien" euro aan de parkeerwachter had geboden om de pax-keerbon te ver scheuren. Hij veroordeelde de verdachte tot 2&0 euro boe te voorwaardelijk. De Noordgouwenaar kreeg vorig jaar 24 december voor zijn winkel een parkeerbon. „Dat was de zoveelste keer", duidde hij op de slechte verstandhouding met de pax-keer- wachten. Volgens de verdachte had de pai'keercontroleur pas aangifte gedaan nadat hij een boze brief aan zijn werkgever had geschreven. door Maurits Sep MIDDELBURG - Eigenaren van woningexx en bedrijfs panden gaan volgend jaar min der belasting betalen aan het Waterschap Zeeuwse Eilanden. Het tarief voor de categorie ge bouwd gaat met 5,5 procent om- Per 2500 euro waax-de van het pand geldt volgend jaar een ta rief van 1,40 eux-o. Dat was acht cent meer. Het waterschap heeft de belastingverlaging gisteren bekendgemaakt bij de presenta tie van de begroting 2007. De verlaging met 5,5 procent is een compensatie voor de stijging die het waterschap ver wacht in de waarde van gebou wen, bij de nieuwe taxatieron de voor de Wet Onroerende Za ken (WOZ). De compensatie is een opdx-acht van de algemene vergadering van het water schap. Afval De taxieven voor ingezetenen en grondeigenaren (categorie ongebouwd) blijven gelijk. Dat betekent een tarief van 51,13 euro voor ingezetenen en van 59,22 euro per hectare voor grondeigenaren. De verontrei- nigingsheffing wordt volgend jaar wel duurder. Dat heeft te maken met de hogere kosten voor het storten en verwerken van afval, de gestegen enex-gie- prijzen en de kosten van chemi caliën. De stijging van de verontreini gingsheffing komt uit op 1,5 pro cent. Dat is gelijk aan de norm die de algemene vergadering van Zeeuwse Eilanden eerder dit jaar als maatschappelijk ver antwoord heeft omschi'even. Per vervuilingseenheid wordt vol gend jaar 61,50 euro in rekening gebracht. V ervuilingseenheden Het waterschap brengt stan daard drie veirvuilingseenheden per huishouden in rekening. Daai'door hebben mensen die al leen wonen en daartegen niet hebben geprotesteerd, jai-enlang te veel betaald. Zeeuwse Eilan den heeft nu besloten de eenper soonshuishoudens ook maar voor één vex-vuilingseenheid aan te slaan. Voorwaai-de is wel dat mensen ook als eenpersoonshuis houden bij de gemeente staan in- geschi*even. Door het verlagen en gelijk houden van drie tarieven, komt Waterschap Zeeuwse Eilanden vólgend jaar wel geld 'te kort; De begroting sluit met eeil gat van twee miljoen euro. Dat moet worden gedicht door een greep te doen in de al gemene reserves. Dat kan ook gemakkelijk omdat daai- intien miljoen euro zit. Dat is vijf miljoen meer dan de alge mene vergadering noodzake lijk vindt. Bovendien houdt het waterschap dit jaar drie miljoen euro over. Dat geld wordt aan de algemene reserve toege voegd. De begx-oting wox-dt op 6 de cember in Middelburg bespro ken door de algemene vergade ring. BROUWERSHAVEN - Het Brui- nisser Visserskoor en de dweil band Liever Ier As Tuus treden zaterdag 25 november gezamen lijk op in Brouwershaven. De dweilband en het koor dra gen beiden het volkslied een warm hart toe. Daarom is beslo ten de handen ineen te slaan en samen op te treden. Het repertoi re van het visserskoor vormt daar de basis. Beide orkesten zullen ook afzondexdijk optre den. De avond wordt verder opgevro lijkt met een optreden van De Jo- clxies. Een duo wat liedjes brengt uit de jax'en 50 en 60, zo als oude bekenden uit Ja zuster, nee zuster. Het optreden in Brouwei'shaven begint om 20.00 uur in Het Ton- nenmagazijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 65