Terreurdreiging is 'enorm groot' tfghanen zien toekomst positief Nederlandse huisvrouw namens België naar klimaattop Kenia Eerste stap naar nieuw parlement in Belfast is gezet Indisch publiek smult van Saddam aan galg Duitsland wil roken erder uitbannen 5 britse inlichtingendienst waarschuwt voor groeiende kans aanslagen Graf Pasternak geschonden Anti-Russische minister in Georgië vervangen Acties Gorleben aangekondigd Dertig jaar cel voor Rwandese non Miljonair door doek Kirchner Roze moet gevangenen kalmeren Dakloze maanden onder bed kind Mexico legaliseert homo-paren Grote orkaan op Saturnus Spaanse stad wil vrouwen op verkeerslicht zaterdag 11 november 2006 van onze redactie buitenland KOLKATA - 'Saddam aan de galg* heet het folklorische thea terstuk waarvoor Indiërs in gro ten getale in de rij staan. Nie mand wil afwachten of de voor malige Iraakse dictator daad werkelijk aan de strop eindigt 0[ er via zijn hoger beroep aan I.0NDEN - Groot-Brittannië slaat bloot aan een enorme ter reurdreiging. Die zal ook nog minstens een generatie blijven bestaan. Dat heeft het hoofd de Britse geheime inlichtin gendienst MI-5, Eliza Manning- tam-Buller, gezegd. Volgens haar is de dienst bezig met het verijdelen van meer dan dertig grootschalige terreurpo- angen. waarbij naar schatting ro'n 1600 verdachten betrokken Het zou gaan om 200 net- serken die actief zijn in het 'smeden of faciliteren van ter- iwractiviteiten'. Sommige van deze activiteiten rorden volgens Manning- hm-BuUer gedirigeerd door Al ,eda. 'Dame Eliza' waarschuw- dat er een toenemende kans dat bij volgende aanslagen massavernietigingswapens wor sen ingezet. „Vandaag zien we iet gebruik van zelfgemaakte, weet te ontsnappen, veel Indiërs willen hem hoe dan ook zien hangen. De voorstelling gaat pas op 2 de cember in première, maar de eer ste vijftig opvoeringen zijn al uitverkocht. ,.We rekenen op gi gantische winsten", zegt Harad- han Roy, de directeur van het theater in Kolkata, de stad in het oosten van India waar het stuk als eerste wordt opgevoerd „Uit het hele land stromen ver zoeken binnen voor voorstellin gen." Het stuk begint in de cel waar Saddam wordt vastgehou den, met een discussie over de vraag of de oud-dictator wel of niet moet worden opgehangen. Als het doek uiteindelijk valt, wordt Saddam toch naar de strop geleid. Een tribunaal in Irak veroordeelde Saddam afge lopen zondag tot de galg. „We zijn er nog niet over uit of we de ophanging nou live op het to neel moeten tonen of niet", zegt Roy. „Veel mensen zullen dat niet leuk vinden." Folkloris tisch drama in India, 'jatra' ge heten, wordt opgevoerd op een podium in de open lucht, met lui de muziek en zang, GPD/RTR Hoor Esther Gotink geïmproviseerde explosieven, maar morgen kunnen daar che micaliën, bacteriologische agen ten, radioactieve materialen en zelfs nucleaire technologie bij komen." Het werk van MI-5 dat direct te maken heeft met ter- MOSKOU - Onbekenden heb- kn in Moskou het graf van schrijver Boris Pasternak ge schonden. De grafsteen van wit- le kalksteen is bedekt met een Ikke laag roet. Waarschijnlijk hebben de da ders rondom het graf takken en kransen verbrand. Boris Paster nak won in 1958 de Nobelprijs literatuur maar moest on druk van de communisti sche partij van die prijs afzien. Bij werd beroemd met zijn ro- m Dokter Zjivago. GPD/RTR xor Achille Prick BERLIJN - Wie straks op reis 4»r Duitsland in een wegres- tiurant een sigaret wil opste- I, moet waarschijnlijk naar tóten. Een meerderheid in het parlement wil een rookverbod Nor restaurants. In cafés blijft kt roken toegestaan. Verder •fiat Duitsland als een van de laatste Europese landen ook de reclame voor rookwaren verder kpcrken. Bet was gisteren geen prettige dag voor de Duitse sigarettenin dustrie. Jarenlang was hun. lob by sterk genoeg om het roken in de horeca en de rookreclames Tijwei onaangetast te laten. Als een donderslag bij heldere he- 'üel blijkt er in de Bondsdag nu <en ruime meerderheid die het oken en de reclame ervoor link aan banden wil leggen. |armee worden de voorstellen an de sigarettenindustrie van afel geveegd. Die wilde restau- ants verplichten om een niet-ro- ers deel in te richten. Eetgele- cnheden kleiner dan 75 vier- ante meter zouden hier overi gs van uitgesloten worden. doorHarald Doornbos BEIROET - Uit een grootschalig finieonderzoek in Afghanistan blijkt dat veel burgers nog altijd inden dat het land de goede ^nt op gaat. Maar het aantal Positievelingen' is minder dan toee jaar geleden. reur op Britse bodem - waarbij veelal mensen met de Britse na tionaliteit zijn betrokken - is sinds januari met 80 procent toe genomen, aldus het hoofd van de dienst. Volgens Manning- ham-Buller is het zorgelijk dat veel verdachten jonge mannen en tieners zijn die worden gera dicaliseerd door vrienden en ma teriaal dat op internet is te vin den. Volgens Manningham-Buller is er in Engeland een grote aan hang voor het terrorisme. „Als de opiniepeilingen kloppen, zijn ruim 100.000 Britten van me ning dat de bomaanslagen op het openbaar vervoer in juli 2005 gerechtvaardigd waren. Steeds meer mensen veranderen hun passieve sympathie naar ac tieve terreur. Tieners worden klaargestoomd op te treden als zelfmoordcommando. De ernst van de zaak is dat deze dreiging tenminste een generatie bij ons blijft." GPD Aanvankelijk leken de fracties van onder meer CDU/CSU en SPD hiermee akkoord. Nu stel len de gezondheidsexperts in de Bondsdag dat dergelijke afschei dingen amper helpen. In Duits land sterven jaarlijks 3300 men sen omdat ze passief hebben meegerookt. Het is overigens de vraag of de landelijke politiek een algeheel rookverbod überhaupt kan op leggen. Bij een hervorming van de politieke bevoegdheden is on langs veel zeggenschap overge gaan van de centrale overheid naar de deelstaten. Daar zou ook een eventueel rookverbod onder vallen. Experts zoeken dat nu uit. Reclame Het Duitse parlement heeft wel al ingestemd met een verdere be perking op de reclamemogelijk heden van de sigarettenindus trie. In krant, tijdschrift en op internet mag geen reclame meer worden gemaakt voor rookwa ren. Voor radio en televisie was dat al zo. Voor de gedrukte me dia betekent dit naar schatting een inkomstenverlies van zo'n 50 miljoen euro per jaar.GPD door Pascale Thewissen BRUSSEL - België vaardigt een 50-jarige huisvrouw van Nederlandse origine af naar de klimaatconferentie van de Ver enigde Naties in Nairobi. De Belgische minister van Leefmi lieu, Bruno Tobback, staat zijn spreektijd af aan Margaretha Guidone-Slegers, in de Vlaam se media al de Belgische Al Go re genoemd. Guidone, afkomstig uit het Noord-Brabantse Helmond maar al zowat 22 jaar woonach tig in Vlaanderen, kwam enke le weken geleden in het nieuws. Samen met haar buur vrouw - zelf is ze dyslectisch - verstuurde ze honderden uitno digingen aan politici, zakenlie den en wetenschappers o'm gra tis naar het docudrama An In convenient Truth van de Ame rikaanse ex-vice-president te gaan kijken. In die film waarschuwt Al Go re voor de gevaren van de op warming van de aarde. Twee honderd toppolitici, onder wie ook de Belgische premier Guy Verhofstadt, gingen op haar uitnodiging in en woonden vo rige week maandag de voorstel ling bij in Kinepolis in Brussel. Guidone wil zo bewerkstelli gen dat de klimaatsverande ring hét thema wordt bij de Belgische parlementsverkiezin gen volgend- jaar. Vlaamse en Waalse politici hebben al ge noeg tijd verspild aan taaiperi kelen. De opwarming van de aarde, betoogt ze, is een veel ur genter probleem. Guidone werd op het idee ge bracht door Gore zelf. In de af titeling van An Inconvenient Truth vraagt hij de kijkers om zoveel mogelijk politici aan te spreken over de gevaren van de klimaatverandering. Zelf heeft ze de film inmiddels zes keer gezien. Gisteren nog, met een hele zwerm kinderen, op uitnodiging van de Vlaamse kinderzender Ketnet. Pyama Deze week kreeg de 50-jarige huisvrouw plotseling telefoon van minister Tobback. Of ze volgende week woensdag of donderdag op de klimaatconfe rentie in Kenia het woord wil voeren? „Ik zat nog in m'n pyja ma", zegt de huisvrouw uit Ka pellen, bij Antwerpen, die bo vendien een 'Ayurvedisch ge zondheidscentrum' runt. Ze is ook aanhangster van de Indi aas-Amerikaanse arts en den ker Deepak Chopra, 'net als Al Gore trouwens'. Ze was naar eigen zeggen to taal verrast. „Maar ik wist meteen: ik doe het." Wat ze gaat zeggen weet ze nog niet. Niet zo gek veel, vermoedt ze, want ze heeft maar drie minu ten spreektijd. „Ik ga spreken als huisvrouw en als moeder. Mijn boodschap is simpel: we hebben er een zootje van ge maakt en zijn het onze kinde ren verschuldigd om de rom mel weer op te ruimen. Waar om uitgerekend ik ben ge vraagd? België wil opvallen, door een huisvrouw te laten spreken tussen allemaal minis ters en wetenschappers. En men hoopt dat dat met mij zal lukken." Zielig Wat ze ervan vindt dat ze in de Belgische media al de Vlaamse Al Gore is gedoopt? Ze barst in lachen uit. „Ik vind het eigen lijk een beetje zielig voor Al Gore. "GPD Navo-troepen in het zuiden ver antwoordelijk voor de vermin derde positieve toekomstver wachting. Maar van alle onder- waagden die meenden dat het land de verkeerde kant op ging, noemde 60 procent redenen als de slechte economie, werkeloos heid en de trage reconstructie. Slechts 15 procent gaf de schuld aan de aanwezigheid van te veel buitenlandse troepen, 9 procent noemde 'westerse invloeden' als reden. Te gevaarlijk Het onderzoek, verricht door The Asia Foundation, werd ge houden tussen juni en augustus. In 32 van Afghanistans 34 pro vincies gingen onderzoekers met vragenlijsten door de ste den en de dorpen. Alleen de pro vincies Uruzgan en Zabul wer den overgeslagen omdat het daar te gevaarlijk was. GPD TBILISI - De Georgische presi dent Michail Saakasjvili heeft zijn anti-Russische minister van Defensie vervangen. Dat maak te een medewerker van de presi dent gisteren bekend. De relatie tussen Georgië en Rusland is de afgelopen tijd sterk verslechterd. Minister Irakli Okruashvili staat bekend om zijn onverbloemde aanval len op Rusland. Hij wordt de nieuwe minister van Economi sche Ontwikkeling. De nieuwe man op Defensie is. David Kezerashvili, die tot dusver de financiële politie leid de. Morgen stemt de door Rusland gesteunde afvallige Georgische provincie Zuid-Ossetië in een omstreden referendum over on afhankelijkheid. Zuid-Ossetië maakte zich begin jaren negen tig met geweld los van Georgië. Okruashvili pleitte ervoor om Zuid-Ossetië met geweld weer in te nemen. ANP/RTR DANNENBERG - Politie bewaakt een perron in het Duitse Dannenberg. Vandaag wordt een lading op gewerkt radioactief afval verwacht uit het Franse La Hague. Het materiaal moet terug naar de Duitse kerncentrale in Gorleben. Het jaarlijkse transport wordt steevast vergezeld van anti-kernenergieacti visten. Ook voor vandaag zijn weer blokkades aangekondigd. foto/Maurizio Gambarini/EPA KIGALI - Een traditionele rechtbank in Rwanda heeft een non tot dertig jaar cel veroordeeld, omdat zij in 1994 Hutu's hielp die honderden Tutsi's vermoordden. Dat xyerd gisteren door de rechtbank bekendgemaakt. De non zette de Tutsi's uit het ziekenhuis en droeg ze over aan de Hutu's. Mukakibibi is de eerste non die in Rwanda is veroordeeld voor haar aandeel in de genocide. Bij de volkerenmoord in Rwanda werden 800.000 Tutsi's ver moord door radicale Hutu's. ANP/RTR LONDEN - Anita Halpin, de 62-jarige leider van de Com munistische Partij in Groot-Brittannië, is door de ver koop van een schilderij van de Duitse expressionist Ernst Ludwig Kirchner multimiljonair geworden. Het doek ver anderde deze week bij Christie's in New York van eige naar voor 30 miljoen euro. Het schilderij van Kirchner hing bijna dertig jaar in het Brücke Museum in Berlijn. Halpin kreeg het pas enkele jaren geleden in haar bezit. Ze maakte met succes aanspraak op het werk, omdat haar joodse grootouders het aan de nazi's hadden moeten afstaan. Het is onduidelijk of de opbrengst van het werk de Communistische Partij ten goede komt. ANP WASHINGTON - Gevangenen die begin vorige maand in razernij brand stichtten in hun cellencomplex in Buffalo, in de Amerikaanse staat Missouri, keren terug naar een roze cellenblok. De autoriteiten hopen dat de tinten 'Pep- to-Bismol-roze' afgewisseld met wat blauw en hier en daar een teddybeer-motief op de muur de gedetineerden bedaart. Sherrif Rackley zei dat er studie is gedaan door onderzoekers van universiteiten. Daaruit kwam roze als beste kleur om de gevangenen kalm te houden. ANP/AFP MANCHESTER - Een 22-jarige voortvluchtige man heeft zich drie maanden lang verstopt onder het bed van een 12-jarig meisje dat hij had verleid. De moeder van het meisje wist van niks. De gezochte man werd pas onder het bed vandaan gehaald, nadat de jongere zus van het meisje naar de politie was gestapt, aldus The Times giste ren. De man ontmoette het meisje in de bus in Manches ter. Hij was op dat moment dakloos en werd om onbeken de redenen door de politie gezocht. De man wist de scho liere te overreden hem mee naar huis te nemen. Onder het bed van het meisje richtte hij een schuilplaats in. Tegen over de politie bekende hij dat hij seksueel contact met het meisje heeft gehad. Een rechter veroordeelde hem tot twee jaar en drie maanden celstraf. ANP MEXICO-STAD - De Mexicaanse hoofdstad heeft giste ren homoseksuele paren gelegaliseerd. Zij krijgen met een samenlevingscontract in deze stad dezelfde rechten als gehuwden met uitzondering van het recht kinderen te adopteren. De wetgeving is op kritiek gestuit van cle rooms-katholieke kerk en conservatieve partijen. Mexico is op een na de grootste rooms-katholieke natie. ANP/AFP men die kan steunen op een meerderheid in het parlement (Stormont). Lukt dat niet, dan zal Nooi'd-Ierland voortaan van uit Londen worden geregeerd. Blair en Ahern houden strak vast aan hun tijdschema. Ze wil len de druk op de ketel houden, omdat de betrokken partijen het anders nooit eens worden. Het Noord-Ierse parlement werd vier jaar geleden ontbonden, na de ontdekking dat IRA-spion- nen actief waren. Het IRA is het verboden Ierse le ger dat streefde naar Ierse een wording; Sinn Fein wordt ge zien als haar politieke spreek buis. Volgens recente rapporten is de IRA echter niet meer mili tair actief. De blauwdruk moet de aartsvij anden DUP en Sinn Fein tot sa menwerking dwingen, omdat zij als sterksten uit de begin dit jaar gehouden verkiezingen kwamen. Velen denken echter dat Ian Paisley nooit zal buigen voor de katholieken en vrede pas mogelijk is als hij de politie ke arena verlaat. Paisley verklaarde gisteren hard te zullen werken om de deadlines in de blauwdruk te ha len. Maar stelde wel dat de DUP alleen stappen vooruit zet als Sinn Fein dat ook doet. GPD door Esther Gotink LONDEN - De radicale domi nee Ian Paisley, leider van de unionisten (DUP) in Noord-Ier land, heeft beloofd mee te wer ken aan de pogingen van de Brit se premier Blair en zijn Ierse col lega Ahern, om een nieuw parle ment in Belfast te installeren. Daarmee kwam hij tegemoet aan de deadline die de eerste mi nisters hadden gesteld. Zij wil den uiterlijk 10 november horen wat de Noord-Ierse partijen von den van hun blauwdruk voor po litieke samenwerking in Noord-Ierland. Paisley (80) zei de blauwdruk te steunen - de katholieke Sinn Fein deed dat maandag al - maar vindt de premiers te opti mistisch in hun streven vóór maart een nieuw parlement te installeren. Uit een peiling deze week blijkt dat inwoners van Noord-Ierland dat standpunt on derschrijven: 54 procent is posi tief over de blauwdruk die vori ge maand in het Schotse, dus neutrale St. Andrew's werd ge presenteerd. Tweederde van de Noord-Ieren gelooft echter niet dat de volgen de stap in het proces voor 26 no vember gezet kan worden. Dan moeten Paisley en Martin McGuiness, onderhandelaar van Sinn Fein, worden benoemd tot premier en vice-premier van Noord-Ierland. Zij moeten ver volgens een coalitieregering vor- LONDEN - Op de zuidpool van de planeet Saturnus woedt een reusachtige 'orkaan' met een dia meter van circa 8000 kilometer. Dat hebben wetenschappers ont dekt aan de hand van beelden van de Amerikaanse ruimteson de Cassini. Volgens de onderzoe kers lijkt de megastorm op de or kanen die op aarde voorkomen. De windsnelheden rond het oog van de orkaan worden geschat op 550 kilometer per uur. Het grootste verschil met orkanen op aarde is dat de storm op Sa turnus zich niet verplaatst. ANP MADRID - Verkeerslichten moe ten worden ontdaan van hun seksistische imago, vindt een meerderheid van de gemeente raad van de Spaanse plaats Fuenlabrada. Steen des aanstoots is vooral de oversteekplaats van voetgan gers waar uitsluitend een mans persoon aangeeft dat er mag worden gelopen dan wel worden gestopt. De gemeenteraad bepaalde dat voor de lichten voortaan een fif ty—fifty verdeling zal gelden. Bij de helft worden de mannetjes vervangen door figuren met een rok en een paardenstaart. De maatregel moet binnen een jaar van kracht worden. GPD/RTR Een gewapende agent houdt wacht bij Westminster in Londen. Bewaking van de regeringsgebouwen zal zeker een generatie lang hoge prioriteit hebben. foto Alessia Pierdomenico/RTR i&m

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5