Verkeer plaagt hartje Kapelle Apollo brengt verhaal Sint-Felixvloed Aanpak van afrit bij Rilland onnodig Waterschap verlaagt belasting Vissers mogen rest van mosselquotum Waddenzee ophalen Muziekvereniging zoekt acteurs Onderzoeksbureau moet duurzame oplossingen aandragen Verkeersdruk Subsidie voor project Hansweert Kaartenactie voor mantelzorg Verkiezingsborden SP verdwenen Wandelpad voor Ellewoutsdijk Gevel ontzet in Oud-Vossemeer 'Het alarm gaat af en je bent een crimineel' Abdijstraat: auto's: 3573 vrachtwagens: 548 fietsers: 791 (Advertentie) Den Dekker Muziek SPELLE 0113-330330 ww.dendekkermuziek.com Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE bevelanden/tholen Stationspark 28 Postbus31 4460 AA goes Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Cornelleke Blok Willem van Dam Miekevan der Jagt Rob Paardekam toen de Vries (sport) Harmen van der Werf centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 fax: (0113)315669 PVail: redactie@pzc.nl nternet www.pzc.nl P-mail: web@pzc.nl Fiona Hack speelt klarinet in de harmonie. Zij schreef het script voor de jaaruitvoering van Apollo. door Cornelleke Blok WISSENKERKE - Staan 16 en 17 maart 2007 genoteerd in de agenda? Niet bang om op het podium te staan? En bent u bereid teksten uit het hoofd te leren? Oh ja, een walsje dansen, gaat dat lukken? Mooi, dan kunt u zich nu aanmelden voor de audities van de jaar uitvoering van muziekvereniging Apol lo in Wissenkerke. De jaaruitvoering van Apollo is traditie getrouw méér dan een avondje toeteren en blazen. Al jarenlang voeren dorpsge noten tussen de muziekstukken door sketches op. Dit jaar heeft Fiona Hack (34), die klari net speelt in de harmonie, zelfs een heel script geschreven, een verhaal over de Sint-Felixvloed. Die ramp verwoestte Wissenkerke en veel andere Zeeuwse dorpen op 5 november 1530, ook wel be- kend als quade saterdach. Hack: „Onze voorzitter Hans Goedegebuure kwam met het idee om een stukje geschiedenis van Wissenkerke te laten zien. Ik heb wat ervaring met het schrijven van ver halen, dus ik heb het script gemaakt. Al les is af, we kunnen beginnen met de voorbereiding voor het toneelstuk. We hebben één probleem: er zijn geen ac teurs." Audities zijn de oplossing. „Er is behoef te aan een nieuwe lichting spelers." Er zijn vier acteurs nodig voor het verhaal. „Drie heren en een dame: twee jongere mensen, die verliefd op elkaar worden en twee oudere heren." Bij Apollo zijn ze niet al te kieskeurig, maar de acteurs moeten wel wat kun nen om mee te mogen spelen, geeft Hack aan. „De acteurs moet het verhaal natuurlijk over kunnen brengen, dat is belangrijk." Met een goed script, talentvolle acteurs, mooie decors, afgewisseld met muziek stukken van Apollo zelf, moet de avond een succes worden. „We hebben een paar getalenteerde mensen in de vèreni- ging die heel goed decors kunnen ma ken. Al met al wordt de uitvoering heel professioneel." Hack wil het verhaal van de Sint-Fe lixvloed op een andere manier vertel len. „Er zijn al veel openluchtspelen ge weest, waarbij het verhaal werd verteld vanuit het oogpunt van de bevolking. Bijvoorbeeld een dijkwerker. Ik wil de foto Willem Mieras ramp laten zien door de ogen van de no tabelen, omdat niet alleen het gewone volk te lijden heeft gehad onder de vloed. Ook de rijke mensen raakten al les kwijt. Ze moesten soms bedelen of in dienst treden bij een andere rijke fa milie. Dat verhaal wordt nooit verteld." Het verhaal, inclusief liefdesdrama, wordt begeleid door de leden van de mu ziekvereniging. „De muziekstukken zijn echt aangepast aan de scènes van het toneelstuk." De tweede helft gaat over de wederopbouw van Wissenker ke, 120 jaar na de ramp. Hack: „Het ver haal heeft een emotioneel einde. Dat wordt vast zakdoeken uitdelen." Belangstellenden voor de audities kun nen zich aanmelden bij Fiona Hack via telefoonnummer 0113-372563 of via e-mailadres fionahack@zeelandnet.nl. De datum van de auditie wordt in over leg vastgesteld. door Maurits Sep door Rob Paardekam RILLAND - De gemeente Rei- merswaal vindt het vanuit het oogpunt van de verkeersveilig heid niet nodig dat de zuidelijke afrit van de A58 bij Rilland wordt aangesloten op de roton de aan de Valckenisseweg. Nu komt de afrit enkele tiental len meters verderop uit op die zelfde weg. De situatie is er erg onoverzichtelijk. Zo is aan het eind van de afrit heel slecht te zien of er gemotoriseerd verkeer van links komt. Daarbij moet ook nog eens gelet worden op fietsers, die van links en rechts kunnen komen. Zeker nu bedrij venterrein De Poort hard groeit, met een toename van het ver keer als logisch gevolg, dringt de provincie er op aan dat de af rit rechtstreeks op de rotonde wordt aangesloten. In een notitie die is opgesteld door adviesbureau RBOI staat echter dat er vanuit het oogpunt van de verkeersveiligheid geen noodzaak is om dat te doen. "Ze baseert zich daarbij op het aan tal verkeersongevallen in de pe riode 2000-2004. Dat zijn er maar twee. In beide gevallen gaf een automobilist die van de A58 kwam geen voorrang aan respec tievelijk een andere auto en een bromfietser. Ongelukken Ondanks de conclusie dat deze ongelukken voorkomen hadden kunnen worden als de afrit op de rotonde zou zijn aangesloten, wordt in de notitie geconclu deerd dat zo'n aansluiting niet noodzakelijk is. Het aantal van twee ongelukken in een periode van vijf jaar, met alleen mate riële schade, weegt volgens het adviesbureau niet op tegen de hoge kosten die met het verleg gen van de afrit zijn gemoeid. Ook voor de doorstroming is een aanpassing niet nodig. MIDDELBURG - Eigenaren van woningen en bedrijfspan den gaan volgend jaar minder belasting betalen aan het Water schap Zeeuwse Eilanden. Het tarief voor de categorie ge bouwd gaat met 5,5 procent om- Per 2500 euro waarde van het pand geldt volgend jaar een ta rief van 1,40 euro. Dat was acht cent meer. Het waterschap heeft de belas tingverlaging gisteren bekendge maakt bij de presentatie van de begroting 2007. Compensatie De. verlaging met 5,5 procent is een compensatie voor de stijging die het waterschap ver wacht in de waarde van gebou wen, bij de nieuwe taxatieron de voor de Wet Onroerende Za ken (WOZ). De compensatie is een opdracht van de algemene vergadering van het water schap. De tarieven voor ingezetenen en grondeigenaren (categorie ongebouwd) blijven gelijk. Dat betekent een tarief van 51,13 euro voor ingezetenen en van 59,22 euro pér hectare voor grondeigenaren. De verontrei nigingsheffing wordt volgend jaar wel duurder. Dat heeft te maken met dë hogere kosten voor het storten en verwerken van afval, de gestegen energie prijzen en de kosten van chemi caliën. De stijging van de verontreini gingsheffing komt uit op 1,5 pro cent. Dat is gelijk aan de norm die de algemene vergadering van Zeeuwse Eilanden eerder dit jaar als maatschappelijk ver antwoord heeft omschreven. Per vervuilingseenheid wordt vol gend jaar 61,50 euro in rekening gebracht. Vervuilingseenheden Het waterschap brengt stan daard drie vervuilingseenheden per huishouden in rekening. Daardoor hebben mensen die al leen wonen en daartegen niet hebben geprotesteerd, jarenlang te veel betaald. Zeeuwse Eilan den heeft nu besloten de eenper soonshuishoudens ook maar voor één vervuilingseenheid aan te slaan. Voorwaarde is wel dat mensen ook als eenpersoonshuis houden bij de gemeente staan in geschreven. Door. het verlagen en gelijk houden van drie tarieven, komt Waterschap Zeeuwse Eilanden volgend jaar wel geld te kort. De begroting sluit met een gat van twee miljoen euro. Reserves Dat moet worden gedicht door een greep te doen in de al gemene reserves. Dat kan ook gemakkelijk omdat daar in tien miljoen euro zit. Dat is vijf miljoen meer dan de alge mene vergadering noodzake lijk vindt. Bovendien houdt het waterschap dit jaar drie miljoen euro over. Dat geld wordt aan de algemene reserve toege voegd. De begroting wordt op 6 de cember in Middelburg bespro ken door de algemene vergade ring. jnor Frank Balkenende KAPELLE - Het wordt steeds drukker in hartje Kapelle. De ge meenteraad maakt zich zorgen over de groeiende verkeersstro- in het dorp. Wethouder G. Burger (CDA, verkeer) wil dan ook een onderzoeksbureau in schakelen om de problemen in kaart te brengen en oplossingen aan te dragen. De gemeente Kapelle bezit nau welijks cijfers over de aantallen auto's, vrachtwagens en fietsers die dagelijks door het fruitdorp irekken. Het blijft gissen hoe het staat met de luchtkwaliteit en de geluidbelasting van wonin gen, want meetgegevens zijn niet voorhanden. Wie zijn ogen de kost geeft, ziet echter dat zich dagelijks duizen denauto's en honderden vracht wagens door de oude, relatief ismalle dorpsstraten wurmen. 1 de Dijksewelseweg, Dijk- ;welsestraat, Goessestraatweg, ierkplein en Ooststraat zijn zwaar belast. Het is namelijk de snelste verbinding tussen We- jmeldinge en knooppunt Vierwe- gen aan de A58, ten zuidwesten van Kapelle. IVeel vrachtwagens met de be- riemming bedrijventerrein Cnoorhoek in Wemeldinge tuf fen dwars door Kapelle. Burger zegt dat de gemeente het groot ste bedrijf in Wemeldinge, de Coöperatieve Zuidelijke Aan- en Verkoopvereniging (CZAV), heeft gevraagd chauffeurs te wij- zen op de snelle route langs het Kanaal door Zuid-Beveland. Dat advies wordt niet altijd op gevolgd. „Veel chauffeurs ken- cenhet gebied als hun broekzak en weten dat de route door Ka pelle de kortste is. Daar valt niet zoveel tegen te doen. Je isbtze niet aan een touwtje." keer dat hartje Kapelle plaagt, stipt Burger aan. „Door het suc ces van de supermarkt aan de Weststraat is het daar tegen woordig razend druk. De klan ten komen overwegend van het dorp. Door de bouw van de wijk Zuidhoek zal het in de kern al leen maar drukker worden." Ook de route vanaf bedrijventer rein De Smokkelhoek richting de noordrand van Kapelle krijgt veel verkeer voor de kiezen. De Abdijstraat, Jufferswegje en Bie- zelingsestraat zijn dan formeel wel een 'stroomweg', fysiek lij ken ze niet echt berekend op veel verkeer. Daarbij komt dat veel scholie ren uit Oost- Zuid-Beveland da gelijks via deze route naar en van Goes fietsen. Behalve op vrachtwagens en auto's moeten ze in het Juffersweg ook nog let ten op de onoverzichtelijke uit rit van het parkeerterrein van een supermarkt. In de gemeenteraad klonk deze week dan ook de roep om een on derzoek. Zelfs een rondweg werd genoemd. Ook Burger zou het lief' ding waard zijn als verkeer om de westrand van Kapelle kan wor den geleid, bijvoorbeeld door een weg aan te leggen tussen de Viaductweg en de Noordweg. Probleem in het fruitdorp is dat elke weg ergens de spoorlijn moet kruisen. Dat zijn dure in grepen. Burger: „Je zit met grondaankopen en je zult een viaduct moeten aanleggen. Het is een complexe, dure operatie, die echter wel veel verkeer uit de kern zou houden." Een rondweg-voorzetje van de WD om op. de Viaductweg een rechtsaffer ter hoogte van het spoorviaduct te maken en een linksaffer op de Noordweg, lijkt een luchtkasteel. Door de lig ging van de spoorlijn wordt dat een ingewikkelde, kostbare kruispuntconstructie. Boven dien ligt het grootste deel van de benodigde grond in buurge meente Goes. Burger wil begin 2007 de raad een voorstel voor een extern on derzoek voorleggen. Hij hamert erop dat het onderzoek lange ter mij noplossingen moet bieden. Kapelle ''evi Kapelle heeft nauwelijks cijfers :ver de verkeersdruk op de sofdroutes in het dorp. Actueel ijn tellingen op de Dijkwelse- Teg. Cijfers van de Abdijstraat de 'fleren van 2004. Gemiddeld per werkdag: Dijkwelseweg: i auto's: 6453 i vrachtwagens: 668 i fietsers: 493. Bevoorrading Kerkplein, Ooststraat en andere •raten afsluiten voor vrachtwa- Groet «ffls is volgens wethouder Bur ner onmogelijk. Je zit met de bevoorrading van fverse bedrijven, zoals een su- [ermarkt, een meubelzaak en sn autodealer." steed; Set is niet alleen doorgaand ver- zaterdag 11 november 2006 b 13 HANSWEERT - De gemeente Reimerswaal heeft het pro ject voor de Scheldestraat en omgeving in Hansweert voorgedragen voor een provinciale subsidie in het kader van de stedelijke vernieuwing. In de wijk voert woning corporatie R&B Wonen een grootscheepse renovatie uit. Er worden ook woningen gesloopt om plaats te maken voor modernere huizen. Reimerswaal kan maximaal 665.000 euro krijgen. De WD-fractie is het niet eens met de voordracht. Ze vindt het project in Hansweert goed, maar vindt dat het wijkje De Schottes in Yerseke voor rang verdient. In het oude arbeiders wijkje staan veel hui zen er vervallen bij. De gemeente heeft er al enkele wonin gen aangekocht en geslpopt, maar een echte visie ont breekt. Volgens de liberalen moet die er snel komen. An dere fracties staan achter de voordracht van.het woon- buuii;verbeteringsproject in Hansweert. GOES - Dertienhonderd willekeurig gekozen Zeeuwen krijgen van Het Klaverblad een waaier van zes ansicht kaarten toegestuurd. Die honderd mensen in elk van de dertien Zeeuwse gemeenten kunnen met die kaarten een vraag indienen bij een organisatie voor mantelzorg. Tege lijk stuurt het platform voor zorgconsumenten alle Zeeuwse raads- en collegeleden een toetsingslijst waar mee zij hun eigen inzet op het gebied van mantelzorg kun nen nagaan. Het Klaverblad houdt de actie om de Week van de Chronisch Zieken, komende week, en vanwege de intrede van cle Wet Maatschappelijke Ondersteuning die komend jaar zijn intrede doet. HEINKENSZAND - Na de Partij voor de Dieren is de SP in Borsele het slachtoffer geworden van 'liefhebbers' van verkiezingsborden. E. Rooijakkers uit Ellewoutsdijk van de SP-afdeling Goes en omstreken in oprichting heeft gis teren bij de politie in Heinkenszand aangifte gedaan van diefstal van ten minste elf borden, onder meer aan dé Drieweg bij Nisse en in Lewedorp. Vorige week klaagde de Partij voor de Dieren over het verdwijnen van verkie zingsborden in Borsele. ELLEWOUTSDIJK - De dorpsraad van Ellewoutsdijk gaat eindelijk proberen het door de gemeente Borsele ge reserveerde geld voor een wandelpad in en rond Elle woutsdijk uit te geven. Het gaat om een vrij groot bedrag: 20.000 euro. In tien jaar is het niet gelukt daarvoor dé be stemming te vinden. De dorpsraad van Ellewoutsdijk wil nu een combinatie zoeken met de recreatieve plannen van Natuurmonumen ten voor het fort Ellewoutsdijk of bij cle plannen om van Hoedekenskerke tot voorbij Ellewoutsdijk wandelroutes aan te leggen. Het geld van Borsele kan worden gebruikt om de inwoners van Ellewoutsdijk daar ook van te laten profiteren. De dorpsraad gaat daarvoor ideeën ontwikkelen en verT spreiden onder bewoners, zodat clie mee kunnen denken. Op jaarvergadering van de dorpsraad, waarschijnlijk iri mei, kan er dan over worden gesproken. Een beetje haast is er wel, want anders verdwijnt de 20.000 euro in de alge mene gemeentekas. door Jan van Ommen DEN HAAG - De Zeeuwse mos selzaadvissers mogen volgende week nog drie miljoen kilo half wasmosselen en mosselzaad uit de westelijke Waddenzee opvis sen en uitzaaien op de mossel- banken. Dat heeft de Raad van State gis teren in een bestuursrechterlijk kort geding beslist. Het bestuursrechtscollege veeg de de bezwaren van de Stich ting Vogelbescherming, de Wad denvereniging en Faunabeheer tegen de voor dit najaar verleen de mosselzaadvisvergunning van tafel. De Raad van State vindt dat de milieuorganisaties geen hard be wijs hebben waaruit blijkt dat de gemiddeld 77.000 in het Wad dengebied foeragerende eider- eenden deze winter in voedsel- nood komen als de vissers hun quotum van 5,82 miljoen kilo halfwasmosselen en mosselzaad opvissen. Van de bijna 6 miljoen kilo wordt 72 proeent op mosselban- ken rondom Texel uitgezaaid. Berekend is dat er komende win ter bijna 40 miljoen kilo mossel vlees in de Waddenzee beschik baar is. Los van de berekende hoe veelheid, lag er begin november een hoeveelheid van 39,4 mil joen kilo mosselen op de kweek- percelen, waarvan een deel be staat uit mosselen afkomstig van de voorj aars visserij en een deel bestaat uit andere bestan den. De Raad van State stelt vast dat dat een veel grotere hoeveelheid OUD-VOSSEMEER - In de Raadhuisstraat in Oud-Vosse- meer is een voertuig gisteroch tend tegen de gevel van een wo ning gereden. De gevel raakte ontzet. Het voor val gebeurde rond tien voor zes. De bestuurder is onbekend. De politie is op zoek naar deze chauffeur of naar mensen die in formatie kunnen geven over het incident. is dan de minimaal toegezegde 10 miljoen kilo mosselen van de voorjaarsvisserij. Kortom, de vissers kunnen vissen en de vo gels kunnen voldoende voedsel vinden. Overigens stapten de milieuorga nisaties op de valreep toch naar de Raad van State en overvielen daarmee de mosselzaadvissers, die vorige week al drie miljoen kilo hadden opgevist. De mosselzaadvissers uit Yerse ke hoopten dit jaar gewoon hun gang te kunnen gaan, omdat de door het ministerie van LNV ver leende vergunning aan alle strenge Europese en Nederland se milieu-eisen leek te voldoen. Zo maakte LNV een zogenoem de passende beoordeling van de beschikbare mossels in de Wad denzee. MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter R. La- meijer heeft gisteren een 43-jari- ge vrouw uit Goes vrijgesproken van winkeldiefstal. „Een merkwaardig verhaal, maar ik zal u het voordeel van de twijfel geven", zei de politie rechter. De vrouw wilde 28 maart in Goes een drogisterij uitlopen toen het alarm afging. In haar tas bleek een oogpotlood te zit ten dat niet was afgerekend. De vrouw zei niet te weten hoe het artikel in haar tas terecht was gekomen. Scheermesjes had ze wel afgerekend. Winkelpersoneel had de vrouw wel bij de make-up afdeling zien staan. Officier van justitie J. Valente achtte de winkeldiefstal bewe zen en eiste 1.10 ero boete. Raadsman B. Vader pleitte vrij spraak voor zijn cliënte, die een blanco strafblad heeft. „Ze heeft rondgekeken en is nietsver moedend de winkel uitgegaan. Het alarm gaat af en je bent een crimineel." De politierechter gaf de vrouw het advies in het venmig wel bet ter op te letten als ze boodchap- pen doet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 59