OPEN DAG Proef met onderwatermolens Volgend jaar weer, maar dan twee keer zo groot >êm mm Wij geven u de helft cadeau! Louis Hemelaar Total-steiger bij Borssele in beeld als testlocatie voor getijdenenergie Goes steunt De Ruyter-concerten Scholieren en ambtenaren (lansen voor wereldrecord Ellie heeft weekendtrip dubbel en dwars verdiend Starterswoningen in zicht Zeeuws adviesplatform bij CZ/OZ Sirenes Redactie: 0113-315649 www.pzc.nl E-mail:redactie@ pzc.nl postbus 31, 4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord1 en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0113-315570; Nationaal: 020-4562500. Lezersservice: 0800-0231231 zaterdag 11 november 2006 editie Bevelanden-Tholen De Pagter Antiek Interieur De meest complete collectie: van 18" eeuws antiek tot de nieuwste trends Herenstraat 9 Kaai 53 Segeersslraat 8 Veerc Middelburg svww.antiekhandeldcpagter.nl Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalié. W Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800 - 0231231. Advertentie Uw huiskamer vullen met bioscoopgeluid, maar niet met luidsprekers en kabels? Kom zaterdag 11 november naar de BOSE DEMODAG! BANG OLUFSEN Loewe Bose Schouwersweg 7 Heinkenszand 0113 567614 www.binnenuit.nl (Advertentie) 'Mobiliteit' 25 november Voor goederenvervoer moeten alternatieven zoals het spoor gebruikt worden. Dat is veiliger en beter voor het milieu.' Transport is belangrijk voor de Zeeuwse economie. Die vrachtwagens brengen juist geld binnen.' Rijden in een Ferrari Gratis rondvaart Fast Ferry Racen in een 'Big Wheel' of 'Minicar' Outsmarted... en nog veel meer! torn naar het Veerplein in Breskens of naar de Sluis Vlissingen tossen 12.00 en 16.00 uur. Kijk voor het volledige programma op www.zeeland.nl/verkiezingen Provincie Zeeland VERKIEZINGEN PROVINCIALE STATEN ZEELAND 7 MAART Het koor van brugklasleerlingen: „Wij zijn de jongsten van het Sint WC." foto Willem Mieras door Cornelleke Blok GOES - Als je op hel Sint-Pie tersplein in Rome staat, is er al tijd wel iemand die het brug klaslied van het Sint Willi- brordcollege mee kan zingen. Dat beweerde regisseur en do cent Jeroen Derks gisteravond vlak voor het begin van de 23e brugklasshow. Even later werd duidelijk waarom. Alle brug klas leerlingen - ze pasten bijna niet op het podium - zon gen uit volle borst het bekend ste lied van de school. De brugklasshowde brugklas show is zo, zo, zo. Die tekst ver geet je inderdaad niet snel. Bovendien moeten er na zoveel jaren héél veel mensen zijn die ooit op het podium van de brugklasshow stonden. Toch komt er na de drie voorstellin gen van dit weekend - van avond en morgenmiddag zijn er nog twee optredens - een beetje een einde aan een lange traditie. Tekst Na de fusie met het Buys Bal lot College, volgend schooljaar, moet de tekst van het brugklas lied in elk geval aangepast wor den, want de naam verandert dan in Ostrea- lyceum. „In het refrein zingen de kinde ren 'wij zijn de jongsten van het Sint WC'. Tja, daar moeten we volgend jaar nog maar eens diep over nadenken", lacht Derks. De eersteklassers van nu maak ten zich daar in elk geval niet druk om. Als vanouds en onder luid applaus van een volle zaal met ouders, broertjes en zusjes, zongen ze enthousiast de lied jes mee. Ja, als het aan de leer lingen en leraren van het Sint Willibx-ordcollege ligt, blijft de brugklasshow nog jaren zoals 'ie is. Volgend jaar Jeroen Derks: „Het is cle opening van het schooljaar. De leerlingen zijn natuurlijk al twee maanden bezig, maar van af nu horen ze er echt bij. En, volgend jaar doen we het ge woon weer, alleen dan twee keer zo groot." rióor Harmen van der Werf BORSSELE - De Total-steiger aan de Westerschelde bij Borsse le wordt mogelijk een testloca- lievoor getijdenenergie. Na een voorstudie ziet de gemeente Bor sele daarvoor voldoende kan- teem voor het opwekken kan vrij eenvoudig worden aangeslo ten op het stroomnet. Dat maakt de Total-steiger een inte ressante proeflocatie. Twee be drijven hebben er belangstelling voor. Om een praktijkproef van de grond te tillen, is het volgens Al- tran Technologies het beste een consortium te vormen, waarin Borsele en een aantal partners samenwerken. Het Borsels colle ge van B en W heeft deze week met dit idee ingestemd. Altran Technologies heeft de opdracht gekregen een poging te wagen om een samenwerkingsverband te vormen. Olieraffinaderij To tal doet zeker niet mee, omdat het project bedrijfsvreemd is. Total is wel bereid de steiger be schikbaar te stellen voor de proef. Lukt het tot een consoi'tium te komen, dan kan proefappara- tuur op vrij korte termijn, over ongeveer één jaar, worden gele verd. Het Schoondijkse innovatiebe- drijf Hydrauvision heeft in 2002 en 2003 al eens op de Wester schelde praktijkproeven gedaan met propellers voor het opwek ken van energie. Dat gebeurde met een ponton, dus niet aan een vast object als de Total-stei ger. De proeven door Hydrauvi sion wezen uit dat het mogelijk is om elektriciteit op te wekken met de stroming in de Wester schelde, maar dat dit vrij kost baar is en veel van de installa ties vergt vanwege het zoute wa ter. GOES - De gemeente Goes draagt zesduizend euro bij aan de concertreeks die het Zeeuws Orkest samen het Scheldeloodsenkoor volgend jaar geeft om zeeheld Michiel Adriaensz. de Ruyter te eren. In 2007 is het vier honderd jaar geleden dat De Ruyter in Vlissingen ter we reld kwam. De Stichting 400 jaar Michiel de Ruyter orga niseert verschillende activiteiten om de zeeheld te herden ken. In maart volgend jaar is dat onder meer de con certreeks. Orkest en koor doen Goes (30 maart, Grote Kerk), Vlissingen, Terneuzen, Goes, Brouwershaven, Aar- clenburg en Veere aan. Overigens heeft de gemeente Goes in het De Ruyter-jaar nog iets goeds te maken. Zo staat de naam van de zeeheld nog altijd verkeerd gespeld op de straatnaambordjes: M. A. de Ruijterlaan. De ij moet een y zijn. HEINKENSZAND - Leerlingen van de basisscholen in Heinkens- land, hun leraren en leraressen én ambtenaren van de gemeente Borsele doen donderdag mee aan een wereldrecordpoging dansen. Het idee is dat om 11.15 uur Coor heel Nederland vijf minu ten wordt gedanst op het num mer What a feeling van zangeres Irene Cara. Óm het record te bre ien zijn 200.000 deelnemers no- óig. Borsele levert er naar ver achting al 650. Gedanst wordt in Heinkenszand op het plein voor het gemeente- bis aan de Stenevate. door Mieke van der Jagt Onderzoeksbureau Altran Tech nologies heeft dit jaar voor de gemeente Borsele onderzocht of de Total-steiger aan de Wester schelde een geschikte plaats is voor onderwatermolens. „Water in de Westerschelde is altijd in beweging", zei wethouder M. de Bruijne (WD) bij aanvang van de studie, „waarmee het een be trouwbaardere energiebron is dan wind. En onderwatermo lens geven geen horizonvervui ling." Stroomsnelheid iDe voorstudie van Altran Tech nologies is klaar. De resultaten geven genoeg aanleiding door te gaan. Al valt de de stroomsnel heid 'enigszins' tegen en kan geen van de geraadpleegde turbi- jneleveraneiers binnen twee jaar |een commerciële onderwatermo llen leveren. De diepte ter plaat- seis wel heel geschikt en een sys- (Advertentie) Wie strijkt vanaf 1 januari de vouw uit uw blouse? dStöl... Kom voor het antwoord naar één van de voorlichtingsbijeenkomsten van Stichting Werkt voor Ouderen. Zie onze advertentie elders in deze krant. www.werktvoorouderen.nl GOES - Er gloort licht aan de horizon voor starters op de Goese woningmarkt. Er komen vijf starterswoningen aan de Akkerdistelstraat in de wijk Nieuw-West. Ook ruimt de gemeente in de wijk Mannee plaats in voor starterswo ningen. Mannee komt in de tweede helft van 2007 in ont wikkeling. Verder verrijzen er betaalbare koopwoningen in het uitbreidingsplan aan de oostkant van Wolphaarts- dijk en in de nieuwe wijk aan de zuidrand van 's-Heer Arendskerke. Daarnaast wil de gemeente startersleningen introduce ren. Wethouder M. Dieleman presenteert daarvoor begin 2007 een voorstel, liet hij deze week weten in de gemeente raad. Verschillende raadsfracties hameren al langer op de noodzaak koopwoningen te bouwen voor mensen met een modaal inkomen. GOES - Vijfentwintig Zeeuwen zijn toegetreden tot het Verzekerden Advies Platform van zorgverzekeraars CZ en OZ voor Zeeland. Zij vormen één van de zes regionale toetsstenen die de gefuseerde verzekeraars advies geven over de inhoud van de verzekerde zorg. Zij kunnen hun mening geven over zorg wensen, problemen, informatie voorziening, de polisinhoud en de dienstverlening. CZ/OZ zegt de adviezen te gebruiken om de eigen produc ten beter af te stemmen op de klant. Volgend jaar wil de zorgverzekeraar een podium oprichten waar zorgverle ners als tandartsen, fysiotherapeuten en andere zorgverle ners advies kunnen geven. Uit cle platformen wordt een le denraad voor de zorgverzekeraar gekozen die toeziet op het functioneren van de verzekeringsorganisatie. CZ/OZ meldt bijna achthonderd reacties te hebben gekregen voor de honderdvijftig plaatsen in de platforms. Een nota ris heeft door loting bepaald wie in de platforms terecht kwam. (Advertentie) HEINKENSZAND - „Dat vind ik nou eens superleuk. En volko men terecht!" Bram Dirkx heeft zojuist via de telefoon gehoord dat zijn vrouw, Ellie Dirkx- van Houte, mantelzorger van het jaar is geworden. „Ze heeft het dubbel en dwars verdiend en ik kan het weten. Ik ben degene die zonder haar goe de zorgen zou zijn aangewezen op professionele hulpverleners, misschien zelfs op een verpleeg huis." Ellie Dirkx zelf snapt er niks van. Gisterochtend toog de Baar- landse met haar vriendin naar Heinkenszand. waar de gemeen te Borsele vijftig mantelzorgers in het zonnetje wilde zetten. De namen van de acht mensen met de meest intensieve zorgtaak werden in acht enveloppen ge stopt. Wethouder M. Vermue mocht daaruit de winnaar trek ken. Die mag een verzorgd week eindje weg, samen met een reis genoot. Als dat niet degene is voor wie dag-in-dag-uit wordt gezorgd, neemt thuiszorgorgani satie Allévo gedurende het week einde de zorg op zich. Voor Ellie Dirkx blijft het een wonder dat haar naam in een en velop terecht is gekomen. „Je vindt wat je zelf doet natuurlijk heel normaal. Je groeit erin en je weetniet beter." zeeuwse almanak Ellie Dirkx-van Houte, die dagelijks voor haar man Bram zorgt, is door de gemeente Borsele uitgeroe pen tot mantelzorger van het jaar. foto Willem Miera's Bram en Ellie Dirkx stonden tot drie jaar geleden op de week markt met groenten en fruit. Ze hielden het vol totdat Bram, die lijdt aan multiple sclerose echt niet meer verder kon. In één klap kregen ze een heel ander le ven. „Gelukkig is mijn man erg opgewekt van nature. Hij zal niet klagen en ziet alles altijd van de zonnige kant. In plaats van groenten verkopen, doet hij nu aan groenten kweken. Ik ben enorm dankbaar voor de hulp van een vriend, die hem bij de kweek helpt. Als die er niet is en mijn man zit in de tuin, ga ik om cle tien minuten kijken of hij niet omgevallen is." Ze peinst er niet over zonder haar man op stap te gaan. „Ik weet nog niet waar we heen kunnen, maar dat we samen gaan is zeker." Ook in Kapelle en Reimerswaal hielden de gemeentebesturen en zorgorganisaties bijeenkomsten voor mantelzorgers. Ze is nooit aan het halen van een rijbewijs begonnen, om dat ze van zichzelf wist dat ze daarvoor te droezig is. Maar de vrouw van middelbare leef tijd uit Heikant zag zichzelf daardoor echter voor een enorm probleem gesteld. Want de afstand tussen haar woning en het zorgcentrum ■waar ze werkt, in Hulst, is wel heel ver fietsen. Haar meelevende man ivist de oplossing: hij schonk haar een snel scootertje. Gehelmd en goed ingepakt tegen de kou stortte ze zich probleem loos in het drukke woon-werk- verkeer. Dat ging gesmeerd. Op de te rugweg had ze de smaak al goed te pakken. Ze draaide de gashendel helemaal open en stoof huis waarts. Bij het binnenrijden van Hei kant hoorde ze echter plotse ling sirenes. 'Oei, politie', ging het door haar heen.' Ze stopte braaf langs de kant van de weg, zette haar helm af en stelde verbaasd vast dat er in geen velden of wegen een politieauto te bekennen was. Dat klopte. Het was de maan delijkse test van de sirenes van het landelijk alarmsys teem. Bijdragen voor deze rubriek: redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 31,4460 AA Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 57