Beetje angst maakt mensen alert PZC Sleutel voor splitsing van de energiebedrijven ligt bij senaat Hoofddoekjesdebat bereikt M.-Oosten Australiërs hebben tuin al opgegeven Bang door kwetsbaarheid 11 november 1956 Frequente tv-kijkers vrezen volgens onderzoekers meer dan krantenlezers door Dan Murphy Toen de voormalige Britse minister van Buitenland se Zaken, Jack Straw, on langs zei dat moslima's hun gezicht moeten tonen bij het begroeten, ontstond in zijn land een hevig debat over de vraag of de gezichtsbedekken de niqaab in de multiculture le samenleving verboden moet worden. Wat men in Europa vaak ver geet is dat er nergens zo'n he vig debat over de hoofddoek is als in de moslimgemeen schap zelf. Van Marokko tot Tunesië, van Turkije tot Iran is het gebruik van hoofddoe ken aan banden gelegd of ver boden. De idee dat een publie ke uiting van religie een poli tieke achtergrond heeft, en daarom een potentiële bedrei ging vormt voor de regering, was meestal de aanleiding. „De niqaab is een door politie ke extremisten ingevoerde in novatie", meldde een Egyp tisch tijdschrift onlangs. In Egypte voeren de aan de Staat gelieerde kranten een campagne tegen de in popula riteit toenemende Saoedische niqaab, die alleen de ogen on bedekt laat. Bij de staatszen- ders mag het personeel het ge waad niet dragen, net zo min als mensen die op de universi teit werken. Feit is dat de niqaab in de meeste moslimlanden verba zend snel populair wordt als teken van vroomheid en mode gril. In de jaren '70 werden hoofddoekjes in Egypte voor namelijk gedragen op het plat teland. Nu loopt 80 procent van de vrouwen in Cairo met een hoofddoekje. De toene mende populariteit roept so ciale en politieke weerstand op. In Turkije, waar de hoofd doek verboden is in overheids gebouwen en universiteiten, ontzegde president Sezer vrouwen met hoofddoek de toegang tot het onafhankelijk- heidsfeest. In Tunesië om schreef minister Abdallah (Buitenlandse Zaken) de hoofddoek onlangs als 'geïn spireerd door fanatisme en vreemd aan onze cultuur en tradities'. In Marokko is het voor vrouwen die een hoofd doek dragen, moeilijk naar school te gaan of een baan te vinden. Professor Faegheh Shirazi zegt dat het gebruik van de ni qaab door de eeuwen heen toe- en afnam. Shirazi, een Iranees - het land waar de hoofddoek sinds de Islamiti sche Revolutie van 1979 ver plicht is - is tegen een ver plichting, maar ook tegen een verbod. „In elke gemeen schap moet de keuzevrijheid vöorop staan. Als de regering zich ermee bemoeit, wordt het verzet nog groter. In Iran worden vrouwen dermate on derdrukt dat ze innovatief worden. Ze verzinnen dingen die ayaltolla Khomeini in zijn wildste dromen niet had kun nen bedenken. De doek wordt kunstig gewikkeld en. bedekt zo weinig haar dat ze er nog net mee wegkomen." Turkse vrouwen zijn net zo in ventief bij het omzeilen van een verbod op de hoofddoek. Nadat Turkije in 2000 foto's met hoofddoekjes in rijbewij zen verbood, 'plakten' veel vrouwen via de computer haar over de hoofddoek. „Wij bedekken ons hoofd, niet on ze hersenen", aldus de Turkse professor Shiraz. Koran De koran geeft geen duidelij ke aanwijzingen over een ver bod. Maar in geschriften van de profeet Mohammed be veelt hij vrouwen hun haar - en lichaamsvormen - te bedek ken. Sommigen zien dit als be wijs dat de hoofddoek ver plicht is, anderen zien deze ge schriften niet als gezagheb bend. De koran raadt vrou wen zelfs aan de pelgrims tocht naar Mekka met onbe dekt gelaat te maken. Professor Fazaneh Milani vindt hierin de logica van Jack Straws eis terug. „Het is exact hetzelfde argument. Het is een publieke plaats en mensen moeten weten wie er naast hen staat. Vrouwen moeten hun eigen keuze kun nen maken. Maar als ze voor een hoofddoek kiezen, moe ten ze daarvan de beperkin gen accepteren. Beveiligings personeel op vluchthavens moet kunnen zien wie zij voor zich hebben." CSM Een meisje bij een verlaten tramhalte in IJsselstein. Veel mensen zijn volgens het SCP bang op plekken openbaar vervoer, maar ook in uitgaanscentra. Oppelaar de oorzaken van onvei ligheidsgevoelens onderzocht. Volgens Wittebrood hangt het er maar helemaal van af hoe je die gevoelens meet. „Zijn men sen bang voor criminaliteit of zijn ze bang in het donker?" Een beetje bang zijn is goed, zegt ze. „Een gezonde dosis angst maakt mensen alert. Ze vérkleinen er de kans mee slachtoffer te worden." Maar te veel angst kan zelfs de eigen ge zondheid in gevaar brengen. Bangeriken lopen meer kans op stress of een depressie. Waar komt het gevoel van onvei ligheid vandaan? Volgens psy chologen is het voor een belang rijk deel bangmakerij. „De me dia zoomen steeds meer in op spektakel", legt massapsycho loog Jaap van Ginneken uit. „Maar de kans dat je iets ern- waar jongeren rondhangen, in het foto Jeroen Jumelet/GPD stigs overkomt is bijzonder klein. Er zijn de afgelopen twaalf jaar meer Nederlanders doodgegaan na een val van het keukentrapje dan bij aanslagen. Maar niemand is geïnteresseerd in een keukentrapje." In televisieland is een enorme Waar komt de angst om slachtoffer te worden vandaan? Kwetsbaarheid maakt bang, blijkt uit onder zoek van het Sociaal en Cultu reel Planbureau. Vrouwen en ouderen scoren hoog, maar ze lopen relatief weinig risico om slachtoffer te worden. Ze voelen zich vooral fysiek kwetsbaar. Vrouwen zijn bang dat een in braak uitmondt in een ver krachting. En mensen uit lage sociaal-economische klassen voelen zich kwetsbaar omdat ze geen geld hebben om zich te gen criminaliteit te bescher men. Allochtonen voelen zich net zo onveilig als autochtonen. Uitzondering hierop vormt de - overigens terechte - angst van Turken en Marokkanen voor inbraken. Vijf procent van hen werd vorig jaar slachtoffer van inbraken, te gen 2 procent van de autochto nen. GPD zaterdag 11 november 2006 door René Groeneveld Het Australische Goul- burn heeft dit jaar nau welijks regen gezien. De in woners is een streng regime opgelegd voor het gebruik van water. Buitenshuis mag geen druppel worden ver spild. De tuin sproeien en de auto wassen zijn verboden. Het water in zwembaden ver dampt. Ook in huis moeten de mensen hun waterver bruik beperken. Bij een con sumptie van meer dan 150 li ter per persoon per dag, legt de gemeente hoge boetes op. Goulburn, ten zuiden van Sydney, heeft een chronisch watertekort. Al vijf jaar gel den beperkingen op hèt ge bruik van water. Hoe ernstig de situatie is, wordt duidelijk bij Pejar Dam, het belangrijk ste waterreservoir van de stad. Dit meer is voor slechts twee procent gevuld. Het beet je water is nauwelijks bruik baar omdat bij het transport naar Goulburn, 25 kilometer verderop, te veel zou verdam pen. Goulburn staat symbool voor hetgeen alle steden in Australië te wachten staat. In duizend jaar is het niet zo droog geweest hebben deskun digen vastgesteld. De Austra lische premier John Howard heeft de premiers uit vier pro vincies ontboden voor spoed beraad. Er zijn snel maatregelen no dig om er voor te zorgen dat de inwoners van Adelaide en diverse steden in de staat Vic toria niet zonder water ko men te zitten. Inmiddels moe ten de inwoners van Adelaide het watergebruik buitenshuis beperken. De voorraad in de waterreservoirs van de stad, is in één jaar tijd gedaald van 88 naar 58 procent. De enige andere waterbron is de rivier de Murray, maar deze is ook zo goed als opgedroogd. Voor de 1,2 miljoen inwoners van Adelaide dreigen maatrege len als in Goulburn. De Australische regering heeft nu 1,2 miljard euro uit getrokken voor projecten die op korte termijn de nood moe ten lenigen, zoals een drink- waterfabriek in het zuiden die 30 miljoen liter water per dag gaat leveren. Het zal Goulburn niet snel helpen. In het centrum, langs de lanen en in de buitenwij ken liggen parken en tuinen er uitgedroogd bij. Plantenen bomen hebben moeite te over leven. Ondertussen controle ren' ambtenaren of er nergens stiekem water wordt 'ver spild'. De lokale rug'byteams trainen nauwelijks meer omdat de grond te hard is geworden en de kans op blessures te groot. Zelfs met het voor Australië heilige cricket wordt moge lijk binnenkort gestopt in Goulburn. Binnenshuis is het spitsroe den lopen. Joanne Godbar neemt met een stopwatch de douchetij d van haar kinderen op. Vijf minuten is het maxi mum. „En we zijn zeer voor zichtig geworden met de was machine", aldus Joanne. „Kle ren die niet echt vuil zijn, gaan terug de kast in. De tuin hebben we al opgegeven. Wij zullen nooit meer een groen gazon hebben." Goulburn past zich aan. De inwoners kunnen met een mi nimum aan water overleven. Bij een voortzettende droogte zal echter ook Goulburn op nieuw moeten ingrijpen. De gemeente heeft een noodplan dat van een volledig gebrek aan water uitgaat. Elke dag zouden 40 trucks water moe ten aanleveren. Kosten: 750.000 euro per week. Zo'n oplossing zou de waterprijs aanzienlijk opdrijven. Water is in Australië nog vrij goed koop. De prijs ligt 50 procent lager dan in de meeste Euro pese landen. De watertarie ven in Australië behoren tot de laagste ter wereld. Politici durven geen prijsverhoging voor te stellen ook al weer houdt een lage prijs de gebrui kers van besparingen. GPD LINTJE - A. Simonse, raadslid in de gemeente Heinkenszand, is gisteren benoemd tot lid in de Orde van Oranje-Nassau. Hij kreeg de bij de onderschei ding behorende versierselen uitgereikt door burgemeester H. Derckx. KVP'er Simonse nam gisteren in het bijzijn van zijn twee zoons en dochter af scheid van de Heinkenszandse raad. UITGEBRAND - Een houten huis aan de Binckhorstlaan in Den Haag is gistermorgen rond half tien volledig uitge brand. De bewoners, een gezin met zeven kinderen, konden in veiligheid gebracht worden. De brandweer rukte uit met twee tankspuiten en een mate riaalwagen. Het vuur kon uit eindelijk met vier stralen be streden worden. De brand is ontstaan door vuur van een ka chel dat oversloeg naar de hou ten wanden. BENOEMING - J. Elzermanis benoemd tot hoofdingenieur van Rijkswaterstaat met stand plaats Zierikzee. PORT SAID - Na hevige vechten is de Egyptische stad Port Said weer in Brits-Franse; handen. Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@'pzc,nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax:(0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel, (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Het 's-Landshuis Steenstraat 37, 4561 AR Hulst Tel: (0114)371379 Fax:(0114)371380 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en Hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 Maandag t/m vrijdag vóór 15.00 uur gebeld, nog dezelfde dag nabezorgd; zaterdag vóór 12 uur. E-mail: lezersservice@pzc.nl Fax:(076)5312330 Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving. acceptgiro per maand: 6 21,50 n.v.t per kwartaal: 61,50 64,50 per jaar: €236.00 239,00 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. PZC, t.a.v. lezersservice. Postbus 31, 4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,30 zaterdag: 1,85 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel (076)5312240 Fax: (076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord-en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel (0113)315570 Fax:(0113)315571 Business to Business/Onroerend goed Tel: (076)5312277 Fax:(076)5312274 Internet: v Ai.pzc.nl/service/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern. De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor ons (abonnementen)administratie en om u te (laten) informoren over voor u relevante diensten en p'0" duclen van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteer de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PZC. Ie e. Postbus 314460 AA Goes. Behoort tot WGGGNGR door Frouke Tamsma Een kwart van de Nederlan ders is wel eens bang in de trein, het winkelcentrum of de eigen woonwijk. We zijn steeds vaker bereid te betalen voor on ze veiligheid. Zijn onze angstge voelens terecht? In het chique Haagse wijkje Marlot begint het te schemeren. Volvo's en Audi's van het duur ste type zoeven geruisloos de* ruim opgezette, groene wijk in. Ze passeren een duidelijk zicht baar bord: 'Attentie Buurtpre ventie'. De bewoners van Marlot zorgen al vijftien jaar zelf voor hun ei gen veiligheid. Elke avond rij den de surveillancewagens van het particuliere bewakingsbe drijf Trigion er rond. „Vanwege de zich terugtrekkende politie", legt bewoner Mark Vos, belast met de beveiliging, uit. Betalen „Zolang er bij ons wagens rond rijden gaan inbrekers ergens an ders heen." Een groeiende groep mensen is bereid te betalen voor de eigen veiligheid, zegt direc teur Franken van Trigion. „De politie heeft weinig aandacht voor inbraakpreventie. Maar het zal de mensen een zorg zijn wie er in de wijk surveilleert, als er maar wordt gesurveil leerd." Veel hoeft het niet te kosten, zeg gen ze in Marlot. Mark Vos: „We horen het wel eens: 'Ach, die rij ken kunnen het missen'. Maar het kost ons nog geen tientje per maand, gewoon omdat acht van de tien bewoners bereid zijn -bij te dragen." Hoewel hun aantal de afgelopen jaren iets afneemt, verklaart nog steeds een kwart van de Ne derlanders zich wel eens onvei lig te voelen, blijkt uit de Politie monitor Bevolking 2005. Een op de twintig, dus vijf procent, voelt zich regelmatig onveilig. In het gisteren verschenen rap port 'Angstige burgers?' van het Sociaal en Cultureel Planbu reau hebben de onderzoekers Karin Wittebrood en Janneke concurrentiestrijd gaande om de kijker. Van Ginneken: „Jour naals, ook die van de publieke omroep, openen het liefst met rennende, gillende mensen. Met bloed." „Heel vroeger moest je bang zijn voor de sabeltandtijger", vult de Groningse sociaal psy choloog Hans van de Sande aan. „Tegenwoordig ga je trillend naar de tandarts, maar van alle tijden is dat je niet de hele tijd in angst kunt leven. Het pro bleem is dat de media ons nu in een continue staat van angst houden. Journalisten zijn er als de kippen bij om verslag te doen van overstromingen, oorlogen of vliegtuigen die zich in flatgebou wen boren. Wij krijgen dat via de televisie allemaal op ons bordje." Van de Sande: „Mensen hebben duizenden jaren lang niet gewe ten wat een kilometer verderop gebeurde. We zijn ontworpen om te reageren op dat wat zich in onze directe omgeving af speelt, niet op gebeurtenissen aan de andere kant van de we reld." Tv-kijkers De bangste mensen zijn de meest frequente tv-kijkers, be toogt Jaap van Ginneken. „Be jaarden bijvoorbeeld. Ook men sen die voor hun informatie in hpge mate van televisie afhanke lijk zijn, voelen zich onveilig. Laagopgeleiden die alleen maar tv kijken, zijn bijvoorbeeld ban ger dan zij die voor hun beeld vorming ook wel eens een goede krant lezen." Het is moeilijk om uit deze vi cieuze cirkel te komen. „Het draait allemaal om scoren, om hoge kijkcijfers. Die haal je niet door te relativeren." In Marlot is de duisternis inmid dels ingevallen. Vijf joggers in reflecterende pakken hollen voorbij. Surveillancewagens of niet, hardloopster Margery Ma hler (53) waagt zich 's avonds voor geen goud meer alleen op straat. „Ik ben hier drie jaar ge leden in een parkje aangevallen. Er werd een mes op mijn keel ge zet." GPD door Peet Vogels De Eerste Kamer velt volgen de week een oordeel over de vraag of de energiebedrijven moeten worden opgesplitst in een netwerkbedrijf en een pro ductie- en handelsbedrijf. Split sing levert consumenten en be drijven tot één miljard euro voordeel op. zegt minister Joop Wijn van Economische Zaken. 'Onzin', menen de energiebedrij ven. De splitsing kan de belas tingbetaler juist miljarden gaan kosten. Het gevecht gaat om miljarden euro's, de hoogte van de energie rekening en de banen van dui zenden werknemers bij de ener giebedrijven. Logisch dus dat de strijd om de stroomnetten hard wordt gestreden en tot het einde spannend blijft. De senaatsfrac ties van CDA en PvdA, samen een ruime meerderheid, houden de kaarten tegen de borst als het gaat om hun steun voor het wets voorstel. Voor minister van Economische Zaken Joop Wijn (CDA) staat er veel op het spel. Zijn voorgan ger Laurens Jan Brinkhorst (D66) maakte van de splitsings- wet een prestigekwestie en daar door heeft de strijd een behoor lijke politieke lading gekregen. Concurrentie Het kabinet meent dat de split sing ndodzakelijk is voor een goede concurrentie op de markt voor elektriciteit. De netten zijn nu nog eigendom van de energie bedrijven en concurrenten bewe ren dat ze die macht misbrui ken. Ze gebruiken de winst die ze op het transport van elektrici teit maken voor het verlagen van hun stroomprijs. Daardoor kunnen ze goedkoper werken dan bedrijven die geen netten beheren. Ingewijden zeggen dat de energiebedrijven nu wel tot 30 procent rendement maken op de netten, winsten die door de consumenten en ondernemingen via de energienota worden be taald. Die klachten worden mo menteel onderzocht door de DTe, de toezichthouder op de energiesector. Bovendien inves teren de energiebedrijven te wei nig in onderhoud en uitbreiding van de stroomnetten, zegt minis ter Wijn. Een onafhankelijk en voor ieder een toegankelijk net is de beste garantie voor concurrentie en dus de laagst mogelijke prijs, vindt het kabinet. Het Centraal Plan Bureau heeft becijferd dat splitsing in het gunstigste geval één miljard eu ro oplevert voor bedrijven en consumenten. Wijn moet nu het karwei van Brinkhorst afmaken. In de Twee de Kamer speelden de politieke belangen nog een grote rol. De Eerste Kamer kijkt veel meer naar de inhoud van de wet en de noodzaak ervan. Mislukking En daar vestigen de energiebe drijven hun hoop op. „Het kabi net is ziende blind en horende doof als het om de splitsing gaat", meent een woordvoerder van Nuon. Hij wijst op Nieuw Zeeland, het enige land ter we reld dat de netten heeft afge splitst. „Dat is een grote misluk king geworden. De concurrentie is alleen maar afgenomen en de pi-ijzen zijn verhoogd." De energiebedrijven zeggen er op dat de netten nu al onafhan kelijk beheerd worden en streng gecontroleerd worden. „De wet biedt een oplossing voor een pro bleem dat er niet is", meent de woordvoerder. De onderne mingsraden van de energiebe drijven wezen het verlies van duizenden banen door de split sing. Bovendien tikt er een enorme tijdbom zeggen de tegenstan ders van de splitsing. De energie bedrijven heben de netten via een ingewikkelde juridische con structie verkocht aan Ameri kaanse beleggers en kopen ze nu op afbetaling terug. Dat levert voor beide partijen voordelen op. Als de netten in overheids handen komen, kunnen de Ame rikaanse beleggers hun belas tingvoordeel kwijtraken en dat kan tot miljardenclaims tegen de overheid leiden, waarschu wen de energiebedrijven. Ook Onno Ruding, oud-minister van financiën en voormalig vi- ce-voorzitter van de Amerikaan se Citibank waarschuwde hier voor. Maar Citibank is ook als adviseur verbonden aan energie bedrijf Essent, een fel tegenstan der van de splitsing. Claims Wijn heeft al aan de Eerste Ka mer laten weten dat de kans klein is dat er claims komen, om dat er al allerlei maatregelen zijn genomen. De voorstanders van de split sing hebben inmiddels alles uit de kast gehaald. De Tweede Ka merleden Ferd Crone (PvdA) en Kees Vendrik (GroenLinks) heb ben hun senaatsfracties nog eens omstandig uitgelegd waar om ze voor splitsing zijn. En bij het CDA wordt ook op hoog ni veau met de senatoren onderhan deld. Dinsdag zal blijken of het genoeg geweest is. GPD Stroomkabels langs de Oudelandsedijk in Middelharnis. Volgende week beslist de Eerste Kamer of de energieconcerns worden gesplitst in productie- en distributiebedrijven. foto Fred Ernst/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4