Wandelbos r een verleden PZC Tip fghps Omzet reisbranche stagneert Picknick vanuit het graf zaterdag 11 november 2006 W21 Het kerkhof van Poltava in Oekraïne ligt vlak buiten de stad en glooit eindeloos over vrien delijke heuvels. Ik heb wel wat met begraaf plaatsen. Vooral in het buitenland en op plaatsen waar de dood niet wordt weggestopt in sombe redodenakkers, grijs en grauw, droevig en donker. Nee, dan Zuid-Europa, of de Latijns Amerikaanse 'anden. Mensen worden daar vaak begraven in een soort opgestapelde schoenendozen. Witte appartementen- blokken van Magere Hein, blinkend in de zon. Op elk graf foto's van de overledene. Niet zelden een vitrine met herinneringen aan de dierbare. Kleine dingetjes, soms briefjes van kinderen,'of kleinkinderen. Ontroerende boodschappen aan de bewoners van het dodenrijk. Opa je was de beste'. Prachtig. De grote begraafplaats Athene, blinkend schoon. Er wordt gepoetst en ge schrobd, verse bloemen sieren de graven. Mannen, vrou- Wen> kinderen, ze praten tegen de doden. Hier en daar ®isnik, soms een lach of een diepe zucht. Barcelona, ome. Buenos Aires, Santiago, Parijs, de begraafplaat sen leven er op de een of andere manier. In de noordelijke landen voel ik me ongemakkelijk op het kerkhof. Misschien ligt het aan mij. Maar neem nou de meeste begraafplaatsen in Noord Amerika. Het zijn net golfbanen. Graven zie je niet. Die liggen verbor gen in het gras en zijn alleen herkenbaar aan een meta len afdekplaatje met de naam van de overledene. Zon der twijfel zijn er mensen die juist dit afstandelijke en kil le op prijs stellen, maar ik ben ervoor om de doden nog een tijdje bij ons te houden en het afscheid zo een klein beetje te rekken. Afijn, het kerkhof van Poltava dus. Ook dat heeft weer iets speciaals dat me aanspreekt. Ik be zoek het graf van de gezochte vader samen-met een paar van zijn vrienden. W'e halen ze op bij het flatgebouw waar ze wonen. Dat is al geen feest. In Oekraïne vindt men veel sombere flats en in Poltava de allersomberste. De gebouwen zijn afgeleefd en uitgewoond. De vrienden wonen op de 10de verdieping. Daardoor ko men we een paar keer in de lift terecht. Ook geen pretje. Al schokkend en knarsend beweegt het ding van bene den naar boven en weer terug. Als de rammelbak stopt en de deuren gaan open valt hij plots 20 centimeter naar beneden. Het hart staat dan even stil. De gaanderij en die naar de voordeuren van de woningen leiden geven het begrip 'achterstallig onderhoud' een nieuwe beteke nis. Eigenlijk lijkt het er in de hoogbouwwijk van Poltava nog het meest op alsof de F-Side samen met alle andere Sides van Nederland zich een weekje flink hebben uitge leefd. De glascontainers beneden zijn dan ook tot de rand gevuld met lege wodkaflessen. Ik begrijp dat. De vrienden waarmee ik het kerkhof zal bezoeken zijn vriendelijke en waardige mensen. Ze zijn bezig met het vullen van een picknickmand. Er gaan broodjes worst in en stukjes kaas, wat fruit, groene salade, een flesje zelfgemaakte wijn en een stevige fles wodka, Pas op het kerkhof begrijp ik waarom. Tussen de graven staan overal picknicktafels. Misschien wel meer dan duizend moeten het er zijn. Wie hier de doden be zoekt gaat namelijk traditioneel een hapje eten en een slokje drinken. Samen met de overledene. Want van alle spijs en drank wordt een gedeelte op het graf gelegd. On der het eten denkt men aan de dierbare. Er wordt over hem gesproken, herinneringen wor den opgehaald en verhalen verteld. Er wordt gegeten, ge dronken en gelachen. Het is gezellig op het kerkhof van Poltava op zondag in de zon. Pas wanneer de gehele picknickmand leeg is vertrekken we weer. ledereen staat even stil bij het graf voor nog wat laatste woorden. Tot volgende week Dimitro. Als het niet regent tenminste. En, oh ja, Dinamo Kiev staat weer bovenaan.' Opgewekt gaat ieders zijns weegs. Ook deze men sen zullen hier eens hun laatste rustplaats vinden. Ook zij zullen uiteindelijk meepicknicken vanuit het graf. En ookzij worden niet vergeten. Waarom hebben wij dat soort tradities nou niet, vraag ik me af? Misschien is daarom het cremeren bij ons zo populair. Je kunt beter in rook opgaan omdat je er hier als dode eenvoudigweg niet meer bij hoort. De Nederlandse reisbranche heeft het afgelo penjaar qua omzet een pas op de plaats ge maakt. De 50 grootste reisbedrijven van Neder land gingen er in 2005 gemiddeld 0,1 procent in omzet op achteruit. Dit meldt het vakblad Reisreveu op basis van de jaarlijkse top 50, die nog steeds wordt aangevoerd door (het Duitse) TUI, gevolgd door (het Nederlandse) Oad en op plek 3 (het opnieuw Duitse) Thomas Cook. Reis bedrijven die direct via internet verkopen, doen het juist wel goed. De groei zit bij online-reisbe- drijven als Sunweb, Jiba, VakantieDiscounter, FOX en Bizz Travel. In de eerste helft van dit jaar bedroeg de online omzet in reizen in ons land 572 miljoen euro. Dat is 16 procent meer dan in dezelfde periode vorig jaar. De daling van het aantal reisbureaus valt mee. Per 1 juli dit jaar telde branchevereniging ANVR 1748 reisbureaus in ons land, 250 minder dan vijf jaar geleden, maar de teruggang is lang niet zo erg als tot nu toe werd aangenomen. Daar komt bij dat ook steeds meer reisbureaus actief zijn op internet. Nieuwe parken van Landal Landal GreenParks opent een nieuw park aan de Duitse Oostzeekust: Landal Travemünde. Het park, dat aan het strand op het schiereiland Pri- wall ligt, opent op 3 augustus 2007 de poorten. Maar er kan nu al worden gereserveerd. Dat geldt ook voor het nieuwe Zwitserse park Lan dal Vierwaldstattersee bij Luzern, dat op 20 juli 2007 open gaat. Travemünde krijgt de beschik king over 63 luxe 6- en 8-persoonsbungalows, die alle over een eigen sauna beschikken. Vier waldstattersee in Morschach telt 42 nieuwe ap partementen met centrale faciliteiten als een overdekt zwembad met whirlpool en glijbaan en een uitgebreid Wellness Thermen Com plex. www.landal.nl Linksboven: Het Murnser Klif is een van de zeven 'kitesurfplaatsen' in Friesland. Er is een kitesurfschool. Linksonder: Het Rijsterbos is een echt wandelbos. Rechts: Een zwerfsteen met plaquette markeert de plaats waar ooit de Steenkist is gevonden en vernield. De wandelingen door het Rijsterbos be ginnen bij de parkeer plaats waar je het dorp vanaf de weg Balk-Stavoren bin nenkomt. De met blauwe paal tjes gemarkeerde route is een wandeling van anderhalf uur,' die met rode paaltjes van een uur www.itfryskeqea.nl Bij het Murnser Klif duiden wap perende vlaggen op een kite surfschool. Voor de kust zijn tientallen surfers te zien, die hun snelheid ontlenen aan de in de wind bollende vliegers. Er zijn in Friesland nóg zes van die kitesurfplaatsen. Willen de kin deren niet meewandelen en ook geen surfles? Drop ze dan in Sy- brandy's Ontspanningspark in Rijs, ontstaan uit een vogelpark, maar uitgegroeid tot hét attrac tiepark van Friesland. De nieuw ste attractie is de Sky-ride, een autobaan op een hoogte van 5 meter. Weiness is toverwoord op nieuwe Landalparken. Foto's GPD Veelzijdig Vietnam Summum organiseert bijzondere rondreizen door Vietnam. Zo kan je in Ho Chi Minh City, voormalig Saigon, de attracties per fiets bezoe ken en in de Mekongdelta kun je bij families thuis overnachten. In Ho Chi Minh City zijn overal fietsen te huur, waar tevens fietsroutes voor be schikbaar zijn, zegt Summum. Deze voe ren de fietsende be zoekers langs alle re levante bezienswaar digheden die de stad te bieden heeft. Alter natief voor de iets minder sportieve rei ziger is natuurlijk de riksja oftewel fietstaxi. In de Me- Riksja in Vietnam, voor de kong Delta - qua op- minder sportieve reiziger, pervlakte even groot als Nederland waar 17 miljoen mensen wonen - speelt het toerisme zich grotendeels af op en langs het water. Summum stelt de reiziger in staat om de Vietnamese gastvrijheid en het le ven aan de Mekong Delta aan den lijve te onder vinden door middel van een overnachting bij een gastgezin in een van de dorpen. www.summum.nl K-Tours is failliet Roro Touroperating BV, eigenaar van Egyptespe- dalist K-Tours, is failliet en kan geboekte reizen niet meer uitvoeren. Volgens het Garantiefonds zijn 600 consumenten gedupeerd, van wie een deel al in Egypte is, de overigen waren nog niet vertrokken. Het fonds zorgt ervoor dat aange vangen reizen kunnen worden voortgezet en dat klanten op de geboekte datum naar Neder land kunnen terugreizen. Alle consumenten die bij K-Tours een nog niet aangevangen reis ge boekt hebben kunnen zich tot hun reisbureau wenden voor terugbetaling van hun reisgeld en het boeken van een nieuwe reis. Win een camperreisje Bij de stand van Travelhome op de komende Va kantiebeurs maken bezoekers kans op een mid week camperhuur. Op de stand staat een originele Cruise Ame rica camper type CT25. Bezoekers kun nen de camper van binnen bezichtigen en even plaats nemen achter het stuur. Per soneel van Travelho me geeft tekst en uit leg over de facilitei ten van de camper. Bezoekers die een vra genformulier in deze camper invullen, ma ken kans op een gra tis midweek camper- huur in Nederland om te ervaren hoe het is om met een camper op vakantie te gaan. www.travelhome.nl Win een reisje in een cam per op de Vakantiebeurs. Majestueuze beuken van honderden jaren oud staan in het Rijsterbos, van die woudreuzen waarin verliefde stelletjes hun namen zetten. Foto's It Fryske Gea lce doden het ging. De mensen uit de streek weten het wel: kloosterlingen uit de Benedictijner abdij St. Odulfus in Stavoren. Tempeltje Het Vredestempeltje zelf, gebouwd op vier pilaren, is een verhaal apart. Het moet kort na de val van Napoleon zijn opgericht. Het raakte in verval, werd ge restaureerd, maar overleefde de Twee de Wereldoorlog niet. Schram: 'De Duit sers lanceerden er vlakbij de V2 projec tielen naar Londen. Onder dat oorlogs geweld zakte het tempeltje in elkaar.' Het werd na de oorlog herbouwd, maar in 1969 wegens bouwvalligheid op nieuw gesloopt. De eerste steen van het huidige Vredestempeltje, weer met de oorspronkelijke tekst, is in juni 1977 ge legd door jhr. L.F.A.G. van Swinderen. Afgezien van het feit dat van het 14e eeuwse grafveld niets meer te zien is, doen wandelaars er verstandig aan een van de paaltjesroutes te volgen. Dan ko men zij de mooiste bomen tegen, van die woudreuzen waarin verliefde paar tjes hun namen aan weerszijden van een hartje zetten en grillig gevormde grove dennen, allerlei varensoorten en een rijkdom aan vogelsoorten, want voor hen vormen wegen geen barrière. In de herfst doen houtsnippen op hun trek het Rijsterbos aan. Om ze te van gen gebruikten de mensen vroeger een snippenflouw. Een flouw is een 10 me ter hoog en 28 meter lang valnet, dat op een open plek in het bos heel wat snip pen, die in het bos dekking wilden zoe ken, naar beneden liet tuimelen. Er heb ben er in het Rijsterbos wel 20 gestaan. Nu is er nog één, bediend door een vrij williger, niet voor consumptie, maar om de houtsnippen voor wetenschappe lijk trekvogelonderzoek te ringen. Halverwege de wandeling lijkt het alsof de lucht lichter wordt. Het is de invloed van de Friese IJsselmeerlcust, een be schermd natuurgebied. De Zuiderzee sloeg ooit delen van het heuvelachtige kustlandschap af. Zo ontstonden klif fen, steile oevers van keileem. Strandpa viljoen 't Mimserklif biedt een prachtig uitzicht over het IJsselmeer. Een sympa thieke zaak, waar de serveerster alstu blieft en niet bitte zegt als zij de spijs kaart aan een Duits gezelschap overhan digt. Het Rijsterbos, in het zuiden van Friesland, is een schitterend wandelbos en heeft ook historische betekenis. Dat er aan het besef daarvan in het verleden wel eens wat schortte, leert een bezoek aan dit natuurgebied van It Fryske Gea, een van de 12 'Landschappen' die in ons land actief zijn op het gebied van natuurbescherming. Loslopende honden noemt hij een hei kel punt. 'Ik vind wel eens reeën in het prikkeldraad die door honden zijn op- gejaagd.'Schram is van plan er strenger tegen te gaan optreden: een maand lang waarschuwen en foldertjes uitde len, daarna rücksichtlos bekeuren. Wie de Murnserleane rechtstreeks volgt naar het Murnsner Klif passeert kort na het Vredestempeltje een graf veld uit de 14e eeuw. Ook deze vondst was een toevalstreffer. Kinderen, met even weinig historisch besef als de bos- arbeider in 1849, speelden een partijtje voetbal met een schedel, die zij bij het graven van een kuil hadden gevonden. Dat het om een grafveld uit de late Mid deleeuwen ging, konden archeologen met zekerheid vaststellen, niet om wel- niets meer over. Op de plek van het graf herinnert slechts een sobere tekst aan de archeologische vondst die niet als zo danig werd herkend. Vast staat wel dat mensen het meer dan 5000 jaar gele den de moeite waard vonden in deze omgeving te wonen en dat het nu nog steeds een aangename plek is om te ver toeven. Het Rijsterbos is een echt wandelbos. Het is niet meer dan 1500 meter lang en 600 meter breed, maar de wandelpa den beslaan meer dan twintig kilome ter. De meeste zondagswandelaars haas ten zich over de Murnserleane (de Kal- verstraat van het bos) naar het Murnser Klif aan het IJsselmeer, maar veel inte ressanter zijn de met rode of blauwe paaltjes gemarkeerde wandelroutes. Terreinbeheerder Jan Schram vertelt dat het Rijsterbos grotendeels bestaat uit loofhout, vooral veel oude eiken, en voor de rest uit naaldhout. Het beheers plan (1999) geeft voorrang aan inheem se soorten om het bos een natuurlijker aanzien te geven. 'Dus hebben we de laatste jaren heel wat douglas en lariks weggekapt', zegt Schram. 'Het is nu al een gevarieerder bos met open plek ken, waar natuurlijke verjonging plaats vindt. Een Vlaamse Gaai hoeft er maar een eikel te begraven.' Eekhoorn Te betreuren valt dat het Rijsterbos een eilandje in het Gaasterland is. Dat maakt de uitwisseling met dieren in an dere bossen, noodzakelijk voor popula ties om op langere termijn te overle ven, niet gemakkelijk. Schram heeft al jaren geen eekhoorn meer gezien. Wel vindt hij jaarlijks dode dassen, die het slachtoffer van het verkeer zijn gewor den, de op strategische plaatsen aange legde dassentunnels ten spijt. In de werkschuur staat een opgezet exem plaar. Schram: 'Die vond ik aan de Schotanusweg naar Oudemirdum, bij een boerderij waar ze pompoenen en courgettes te koop aanbieden. Mis schien had hij zin in een courgette, maar dan was het wel zijn laatste.' Over reeën maakt hij zich minder zor gen. 'Die kunnen beter dan de das naar andere gebieden trekken. Maar het mooiste zou een ecologische verbin dingszone door de polder zijn.' Een ander punt van zorg is dat de re creatiedruk in het Rijsterbos, vooral in vakantietijd, erg groot is. Op een mooie zondagmiddag kunnen er zomaar 2000 a 3000 wandelaars lopen. Hnnr CARLO NAGEL Bosarbeider Herman Wessels Kouwenhoven graaft in maart 1849 ontwateringsgreppels in het Rijsterbos, op een steen worp van de Zuiderzee. Bij het doorgra ven van een ovale heuvel stuit hij op een paar grote zwerfkeien. Hij reali seert zich niet dat zij uit historisch oog punt een belangrijke vondst zouden kunnen zijn. Ook vuurstenen en aarde- werkscherven, die hij op de schop krijgt, doen bij hem geen lampje bran den. De grondeigenaar, jhr. Van Swinde ren, is er niet om om raad te vragen. Kouwenhoven hakt de grote stenen in stukken en gebruikt ze voor wegverhar ding. Maar in de dorpen Rijs en Mirns wordt over de vondst gesproken. Op 30 maart 1849 wijdt het Handelsblad er een stukje aan. De archeoloog L.J.F. Jans sen van het Oudheidkundig Museum in Leiden spoedt zich naar het Gaaster land om een onderzoek in te stellen. Zijn conclusie is snel getrokken: hét eni ge tot nu toe bekende 'hunebed' van Friesland is kort en klein geslagen. Later onderzoek, in 1996, stelt overi gens vast dat het in het Rijsterbos niet om een hunebed gaat, maar om een an der prehistorisch graf: een steenkist. Steenkisten werden grotendeels onder gronds aangelegd, hadden geen ingang en ook geen delcstenen. Ze werden ge bouwd door mensen uit de Trechterbe- kercultuur, die vanaf 3400 voor Chris tus naar onze streken kwamen en die ook de hunebedden bouwden. De Trech- terbekermensen leefden in nederzettin gen in de bossen op de hogere zand gronden. Van de steenkist in het Rijsterbos is dus

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 49