Bouillon bekoort meteen PZC Museum toont armoede immigranten ReisMoeken Vroege Vogelspad Verborgen Frankrijk zaterdag 11 november 2006 W17 leerzaam, Omgeven door groene bossen strekt het stadje de Kluizenaar, een monnik die in Jeru zalem is geweest en heeft gezien hoe de christenen daar onderdrukt wor den. Hij houdt een daverend betoog. Godfried voelt zich aangesproken en verkoopt zijn kasteel voor een enorm bedrag aan het Prins-bisdom Luik. Met het geld bekostigt hij zijn deelname als een van de leiders aan de kruistocht die op 15 augustus 1096 begint. Jeruzalem wordt op 15 juli 1099 veroverd. Een jaar later sterft Godfried, mogelijk als gevolg van een vergiftiging. Onneembare vesting Wij verlaten de Archeoscope enwande- len via de brug over-de Semois, die Bouillon in tweeën deelt, richting het kasteel. Het is niet moeilijk voor te stel len dat dit een bijna onneembare ves ting geweest moet zijn. Wie het kasteel in wilde moest eerst een kantelbrug en vervolgens twee ophaalbruggen over. Tussen de twee forten die in het kas teel te onderscheiden zijn, is er ook nog een zware ijzeren valhek. Voor de directe verdediging zijn er overal in het kasteel op strategische plekken schietgaten voorzien. De oudste delen van het kasteel wer den letterlijk uit de rots gehouwen. Dat is .bijvoorbeeld nog goed te zien in de Godfried van Bouillonzaal. Het onder ste gedeelte van de dikke muren be staat hier uit de oorspronkelijke rots. Nadat Godfried het kasteel verkocht, kende het kasteel door de eeuwen heen verschillende eigenaars, waaron der ook Franse en Nederlandse. De Ne derlanders bezetten het kasteel nadat Napoleon in 1815 in Waterloo wordt verslagen en Bouillon voortaan onder de Nederlanden valt. De Hollandse Ge vangenissen, piepkleine cellen waarin ongehoorzame soldaten werden opge sloten, herinneren hier nog aan. Wij dwalen verder door onderaardse gangen en stuiten op een kerker waar in gevangenen alleen via een schuine pijp die in het plafond uitkomt, nog enig daglicht konden zien. De tentoon gestelde marteltuigen in de folterka mer, waren waarschijnlijk ook voor hen bedoeld. Op het ereplein, vroeger was dit de wa penplaats, geeft een valkenier een show met onder meer uilen, gieren en Bouillon in de Belgische Ardennen zich uit langs de oevers van de Semois. Strategisch gelegen op een heuvel in een bocht van de rivier staat het Kasteel van Bouillon. Imponerend en beeldbepalend torent deze burcht boven de stad uit. itnnr BORIS PFTFRS Globe beste reisbureau Globe Reisburo, onderdeel van Oad, is als bes te uit de bus gekomen in een onderzoek van de Reisgids van de Consumentenbond naar de kwaliteit van adviezen van reisbureaus. De Toerkoop reisbureauketen werd nipt tweede. Het onderzoek strekte zich uit over een perio de van ruim een halfjaar. De afgelopen maan den vroeg de Reisgids van de Consumenten bond tot vijf maal toe een advies over een steeds weer verschillende reis. In de beoorde ling werd naast de kwaliteit van het advies ook gelet op zaken als wachttijden, de ver strekte informatie en de sfeer waarin het ad- viesgesprek verliep. Voor directeur Cor van Eij- den van Globe dubbel feest: eerder dit jaar werd hij gekroond tot beste manager van de reisbranche. Als er een naam verbonden is met Bouillon, dan is het die van Godfried van Bouillon. Godfried, sinds 1089 hertog van Neder-Lotharingen, verkocht in 1096 zijn kasteel en het hertogdom Bouillon om een van de leiders te wor den van de eerste kruistocht. Datzelfde kasteel, dat in de loop der eeuwen vaak van eigenaar veranderde, zien wij nu vanuit het centrum van Bouillon voor ons op de heuvel liggen. Het verhaal van Godfried van Bouillon en de eerste kruistocht wordt verteld in de 'Archeoscope Godeff oid de Bouil lon'. In dit museum, ondergebracht in een voormalig klooster van de Zusters van het Heilig Graf, word je als bezoe ker met behulp van video en speciale driedimensionale effecten meer dan duizend jaar terug in de tijd geslin- gerd.Op een scherm maken we kennis met Godfried van Bouillon. Gezeten aan een rijke dis in zijn kasteel kondigt een dienaar een monnik aan die zich bij de poort heeft gemeld. Het is Pieter Kajaken op de Semois. Bouillon ligt in de zuidpunt van België, dicht tegen de Franse Grens aan. iij: Veel informatie is te verkrijgen bij het Maison de Tourisme du Pays de Bouillon aan de Quai des Saulx 12 in het centrum van Bouillon www.bouillon-touris- me.be Bij het Maison de Toerisme is een wandelkaart voor de omgeving te koop. Het kasteel is elke dag open vanaf 10.00 uur. In januari, februari en december vanaf 13.00 uur. De entree is 5,20 euro voor volwassene en 3,50 euro voor kinderen van 6-12 jaar oud. Vanaf maart zijn er weer roofvogelshows. De Archeoscoop is van maart t/m november dinsdag t/m zondag geopend vanaf 10.00 uur. In januari alleen in de schoolvakanties. In februari en december gaat de kas sa door de week pas om 13 00 uur open Tickets voor volwassen 5,95 euro en voor kin deren 4,80 euro. Het is al weer drie jaar geleden dat het Vara-ra- dioprogramma 'Vroege Vogels' 25 jaar be stond, toch kwam er dit jaar alsnog een jubi leumcadeautje op de markt: het Vroege Vogels pad, ofte wel wande- len langs de nulmeter- tien namur- VOGELSPAD enmilieuor- niet. De nulme- denkbeeldi- SaaiqHjpIggggggg in twee helf ten verdeelt: datgene wat onder en datgene wat boven de zeespiegel ligt. Een hoogtelijn zonder hoogteverschillen. De lijn - en dus ook de te belopen route - begint bij het Zwin (beter: bij het plaatsje Retranchement) en eindigt met een wadlooptocht van Lauwersoog naar Schier monnikoog. Deze laatste toch wordt echter niet beschreven, de samenstellers verwijzen daarvoor door naar diverse wadlooporganisa- ties - die overigens niet genoemd worden. Het lange afstandspad van ruim 630 kilometer voert de lezer/wandelaar door prachtige land schappen waar, hoe kan het anders, het water centraal staat. Zoals Oosterschelde, Biesbosch, Kinderdijk, Hollandse Waterlinie, Oostvaar- dersplassen, Wieden Weerribben, Friese ter pen en de Waddenzee..Om ook de niet-ervaren wandelaar te kunnen bedienen worden rond 8 hoogtepunten van de nulmeterlijn dagtochten beschreven. Maar 't meest bijzondere aan dit boek zijn toch wel de talrijke ditjes en datjes die ons spelen derwijs worden toegestopt. Je komt van alles te weet over het ontstaan van ons land, de stij ging van de zeespiegel, bodemdalingen en be dreigingen: 'Nederland houdt ooit op te be staan'. Het vroege Vogelspad, ontdek de nulmeterlijn, door Alphons van Winden en Keesjan van den Herik. Uit gave van Elmar, 191 blz., 12,90 euro, ISBN 90-389-1704-X, www.uitqevereiielmar.nl Ook zo'n bijzonder boek is 'Verborgen Frank rijk, een zoektocht naar geheime geschiede nis'. 'Een boek dat verder gaat waar de Da Vin ei code op houdt', grapt de kaft ons toe. Flauw, want het boek, al is het nog zo in teressant en Als de Europese immigranten rond 1900 eenmaal New York had den bereikt, belandden ze in krappe appartementjes, waar het leven ongezond en zwaar was. Een van die huurkazernes is nu een museum. door ASING WALTHAUS I Het Tenement Museum is zo'n apparte mentengebouw met huurwoninlcjes, waar, in de tijd dat Henry Clay Frick, Vermeers en Rembrandts, uit Europa liet opsturen, de arme immigranten be landden, als ze eenmaal op Amerikaan se bodem waren toegelaten. Dat waren er nogal wat: in de hoogtijdagen van 1907 kwamen er 11.000 mensen per dag New York en het reusachtige land erachter binnen. Velen gingen direct naar de Lower East Side, begin vorige eeuw een van de meest dichtbevolkte plekken ter we reld. Lange tijd was het een achter buurt en nog steeds is ongeveer een kwart van de inwoners van deze wijk werkloos. Het is zo'n wijk van hoge, bakstenen huizen met de brandtrap pen aan de voorkant. In Nederland zou dat ondenkbaar zijn, maar het is een ty pisch New Yorks gezicht, datje het au tomatisch mooi vindt. Zo'n gebouw is ook Orchard Street 97, waar het Tenement Museum gehuis- vest is. Rondleidingen gaan hier, omdat bet allemaal zo nauw is, in kleine groep jes, De bezoekers zijn meest Amerika nen, en ze vertellen waar ze vandaan komen. Dat wil zeggen, uit welke staat, maar ook uit welk Europees land hun voorouders ooit vertrokken. Rusland. Italië. Hongarije. Duitsland. Het maakt de emigrantenoorsprong van dit land volkomen duidelijk. Ilc zeg dat ilc uit Ne- Newyorker achterbuurtstraat rond 1890. derland kom. 'Aha!', zegt de rondleid- ster. 'Jullie waren hier het allereerst.' Dit was in de zeventiende eeuw im mers allemaal Nieuw Amsterdam.' Bedompt Vier appartementen per verdieping: dat is niet veel ruimte. Een bedompt slaapkamertje, een keuken met tafel, een woonkamer, waar de enige ramen zijn. Zo is het appartement van de Prui sische familie Gumpertz, het eerste dat we te zien krijgen. Ze woonden hier voor er gaslicht kwam. 's Winters sliep iedereen in de keuken, waar de kachel stond, 's zomers sliepen bewoners meestal op de daken, omdat het binnen niet te harden was. Het leven was zwaar voor de Gumpertz, vooral nadat de heer des huizes moeder met drie dochters had achtergelaten. Foto Jacob Riis 'Ik wil dat jullie je in haar verplaatsen', zegt de rondleidster. 'Wat zou je doen om de kost te verdienen?' Er waren geen sociale vangnetten, beschrijft ze, hooguit liefdadigheidsorganisaties waar mensen na een uitgebreide keu ring kolen of voedsel konden krijgen. We raden het niet. Mevrouw Gumpertz ging jurken naaien van stof die mensen haar brachten. Verdiende ze 3 dollar per jurk mee, de huur van het apparte ment was 12 dollar. Later krijgt ze een kleine erfenis uit haar vaderland. Wat zou ze daarmee hebben gedaan, vraagt de rondleidster. 'Verhuizen', zeggen de bezoekers haast tegelijk. Dat heeft iedereen goed. New York werd een van de rijkste ste den van de wereld en de inwoners be gonnen zich te bekommeren om onge zonde armenwijken zoals deze, waar Een blik in Orchard Street (links) waar het museum is, in een nu hippe wijk van New York. Foto GPD elk jaar achtduizend mensen aan de te ring stierven. Op elke verdieping moest een wc komen, in elke keuken een kraan en elk vertrek moest een raam hebben, ook al was dat tussen twee ver trekken in. Zo is het in het appartement van de fa milie Baldizzi uit Palermo, die hier van af 1928 woonde. Vader Baldizzi was kas tenmaker, moeder hep de hele dag het huis te poetsen. Dat vertelt hun doch ter, op een cd die ze hier afspelen. Sinds het een museum is, is die dochter zelf ook wel eens wezen poetsen. Haar moeder zou zich in haar graf om draaien als ze wist dat er toeristen in haar huis rondlopen terwijl het een bende is. Woningwetten In 1935 kwamen er nieuwe woningwet ten. Er moesten vuurbestendige brand trappen komen, en elk appartement kreeg een eigen wc. De Verenigde Sta ten zaten middenin een reusachtige de pressie, de huiseigenaars hadden geen zin in die investeringen. Dus gooiden ze iedereen eruit, alleen de winkels ble ven ze verhuren. Zo bleef het pand leeg staan, en omdat de Lower East Side lan ge tijd niet de beste buurt was, was er ook geen belangstelling voor. Tot een groep historici het in 1988 terugvond, bouwvallig, maar bijna helemaal in tact. Het had ook anders gekund, vertelt de rondleidster. Het huis hiernaast ziet er van buiten net zo uit, maar dat is gemo derniseerd en daar gaan deze apparte menten weg voor zo'n 2000 dollar per maand. www.tenement.orq heeft niets, maar dan ook niets met Da Vinei. Al komen in dit boek ver wante zaken aan de orde: kruistoch ten, Tempe liers, Katha ren etcetera. Je moet een hele echte liefhebber zijn, van bij voorbeeld religieuze ge schiedenis, wil dit boek je kunnen bekoren. Tweemaal veertien dagen heb je nodig om al die verborgen en mystieke plekjes in een stuk je Noord- en een stukje Zuid-Frankrijk te kun nen ontmaskeren. Maar dan openbaren plaat sen als Reims, Troyes, Narbonne, Avignon, Car cassonne, Toulouse en Chartres een geheel ei gen achtergrond. Anders dan in de traditionele reisgids staat vermeld. 'Overal liggen lagen van betekenis verborgen', schrijven de au teurs, 'Het ligt er maar aan hoe je kijkt. Maar wie niet kijkt, ziet helemaal niets.' Snel iets op zoeken in dit boek lukt helaas niet; daarvoor is de index veel en veel te summier. een jonge condor. Een dapper jongetje uit het publiek krijgt een pan op zijn hoofd en een leren handschoen aan, waarna een valk een stukje vlees uit zijn hand pikt. Kajakken Naast een boeiende geschiedenis is er in Bouillon de natuur waar het goed wandelen, fietsen en spelevaren is. Wij kiezen voor een kajalctocht over de Se mois en stappen net buiten het cen trum van Bouillon in een tweeper soons kajak voor een tocht van 15 kilo meter stroomafwaarts naar Poupehan. Het is nog vroeg in het seizoen en het heeft in de voorafgaande dagen veel ge regend waardoor de rivier sneller stroomt dan normaal. Uiteindelijk doen we slechts twee uur over een tocht die normaal zo'n vijf uur duurt. Bij het eindpunt heeft de verhuurder een frietkraam gezet zodat er even tueel eerst nog iets gegeten kan wor- Bouillon omge ven door groene bossen. Foto's Maison de j Tourisme du pays de Bouillon NEDERLAND ebaMRIJK den, alvorens met een busje terug naar Bouillon te worden gebracht. Wij be dwingen ons nog even om straks in Bouillon te kunnen genieten een stevi ge maaltijd vergezeld van een van de stevige biertjes van de lokale artisanale brouwerij Brasserie de Bouillon. 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 45