PZC CharteiWeb.nl Raften tussen de zwarte bergen Vliegtickets v.a. 29.- Vraag antwoord Disneyland® Resort Paris p&ople's choice Redactie bijlagen: 0113-315680 www.pzc.nl E-mail: redactie@pzc.nl Postbus 31, 4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520 Zeeuws-Vlaanderen: 0113-315570 Nationaal: 020-4562500 Zaterdag 11 november 2006 Reizen ADVERTENTIE "Tri Bovenste twee foto's: De Tara Canyon. Derde foto: De Tara rivier heeft een diepe kloof getrokken. Onderste foto: Na een dag raften wordt er aangelegd voor een overnachting. Vakantierestaurant kiezen Lekker eten en vakantie. Het is een logische combinatie voor velen. Maar hoe komt u nou bij dat goede restaurant terecht? Daar zijn vele manieren voor. Hoe kiest u een restaurant op vakantie? Stem mee in de Graadmeter. Ga naar de website van deze krant en klik op de rubriek Reizen. Overdreven handbagagemaatregels Montenegro, het land van de; zwarte bergen, heeft een beeldschone kust om te zwemmen en te luieren. Nog maar weinigen hebben de echte parel ontdekt: de stroomversnellingen in de 1300 meter diepe kloof van de rivier Tara. Met niet meer dan een paar sokken aan de voeten het metaaldetec tiepoortje doorlopen. Op veel vliegvelden van de Verenigde Staten is het eerder regel dan uitzondering. We vroegen naar overdreven handbagagemaatregelen. De uitslag: (j) Schoenen uittrekken 35% Consumpties niet mee 17% Max. 100 ml lotions e.d. 8% (JjD Nagelschaartje niet mee 6% Doorzichtige tassen 5% Aanstekers e.d. niet mee 1% i Iets anders 1% Alleen bij de stroomversnellingen is het echt een adrenaline avontuur op het water. Wélke souvenirs kun je beter niet kopen? Clarisse Buma van het Wereld Natuur Fonds: 'Wij zijn er voor de bescherming van verschil lende plant- en diersoorten. We zorgen ervoor dat leefgebieden veilig gesteld worden, maar houden ons ook bezig met de illegale handel in met name bedreigde dieren en planten. Rei zigers doen er verstandig aan goed op te letten wat ze aanschaffen in het buitenland. Je helpt er namelijk niet alleen de natuur mee, maar het bespaart jezelf ook veel problemen. Als je verboden souvenirs zoals ivoor en koraal in voert, loopje de kans op een boete van de douane. De souvenirs moetje dan ook inleve ren. Plant- en diersoorten die vaak de dupe worden van souvenirhandel zijn krokodillen, slangen, vlinders, zeeschildpadden, tijgers, pa pegaaien, olifanten, schelpdieren, bepaalde cactussen en orchideeën. Het advies is om bij twijfel het product niet te kopen.' door MARLOES DE KONING op een klein zandstrandje even pauze ren, een flikflak achterover van de rots af. Mei, als het water kolkend door het landschap beukt, dat is het echte I werk, zegt hij nonchalant. Het kristal- V heldere water is 13 graden, ijskoud, maar lekker voor twee minuten. Haarspeldbochten Na 2,5 uur varen komt veel te snel onze eindbestemming in zicht, naast de brug die de officiële grens tussen de twee delen van voormalig Joegoslavië vormt. De rit vervolgens van de grensovergang naar de Montenegrijnse kust duurt bijna drie uur. De vaak slecht onderhouden bergwegen vol tunnels en haarspeldbochten maken het onrealistisch meer dan zestig kilome ter per uur op te schieten. We zoeven langs een enorm stuwmeer. Montenegro, nu nog een van de armste landen van Europa, hoopt geld te gaan ver dienen met schone energie uit de hoogte- BOSNIÉ SERVIË Mist bij het ontbijt. Als we on ze blokhut uitkomen, is de blauwe rivier aan onze voe ten een wolk geworden die goed kleurt bij de glinsterende spinnen webben in het gras. Langs de uit de berg helling gegraven trap gaan we op de geur van koffie, vers brood en eieren af. Het is half negen 's ochtends en kok Dragan schuift al een half lam in de houtoven naast de open keuken. Hij verwacht 's avonds zestig man met een gezonde eet lust. Op zaterdag zakken de meeste groepen in rubberboten de rivier af naar Kamp Grab, de traktatie aan het einde van een dagdeel raften op de Tara, de grensrivier tussen hetbergstaatje Montenegro en Bosnië-Her- zegovina. Veel vleesschotels uit de lokale keuken moeten uren garen op de hete as. De Servische vriendengroep met wie we vrijdagnacht het kamp op de oever van de Tara deelden, knort goedkeurend over zijn bereidingswijze. Bikinitijd Tegen elf uur is de wolk opgelost en is het warm genoeg om de dikke fleecetrui te verwisselen voor bikini en surfpak. Schip per Nikola vindt het tijd voor het tweede deel van ons adrenaline avontuur: raften op de Tara. Helmen op, reddingsvesten aan en peddelen in de brede platte rubber boot, die hoog op het water ligt. We zouden er met z'n tiepen in kunnen, maar vandaag delen we het rood zwarte vaartuig met twee Polen. Nikola, in de win ter student, in de zomer gespierde rafting- instructeur, stuurt bij. Zijn instructies zijn kort: 'Ok. Let's go', als we kracht moeten zetten. 'Stop', als we de stroming het werk moeten laten doen. In gebrekkig Engels legt hij uit dat de traptre den die langs de steile rotswand zijn ge maakt, gebruikt werden door de partiza nen die probeerden tijdens de Tweede We reldoorlog de nazi's voormalig Joegoslavië uit te schoppen. Een ingestorte brug speel de ooit een rol in houttransporten langs de rivier. De 1300 meter diepe kloof van de Tara ri vier staat sinds 1980 op de Unesco wereld- erfgoedlijst. Na de Colorado kloof in de Grand Canyon is het de diepste kloof ter wereld. De natuur is er adembenemend mooi. In september staat het water in de Taralaag. Adrenaline avontuur was daarom een wat te sterk uitgedrukte verkoopterm. Tussen de stroomversnellingen is het een ijzig blauwe spiegel, omringd door stevige rots partijen en hoge bomen. Hier en daar druppelt een waterval met smeltwater van de gletsjers tussen de bomen door. Aan de begroeiing op de rotsen is te zien dat het water gemakkelijk tot een meter hoger komt. Schipper Nikola hoeft zich weinig in te spannen om de rubberboot tussen de rotsen door te laveren. Hij steekt een sigaretje op en doet, als we Bijelo Potje iEGRO =@Niksic KOSOVO KROATIË „Kotor V Podgorica 'WCetinje f ©l Budva ALBANIË Heeft u ook een vraagMail naar redactie@weqenermultimedia.nl Voor meer vragen en antwoorden: ga naar de website van deze krant en klik op de rubriek Reizen. Bergwandelingen en rafting-tochten worden aan- m geboden door Montenegro Adventures, een reis- |l bureau dat aan duurzaam toerisme werkt. www.monteneqroadventures.com Twee keer 2,5 uur raften plus overnachting, ontbijt en di ner kost 54 euro per persoon. Een slaapplaats aan de kust bij een particulier (de beste en goedkoopste optie) kost on geveer vijftien euro per nacht. Een dagdeel varen langs dé eilanden en grotten voor de kust kost tussen de vijf en tien euro per persoon. Een diner kost inclusief wijn tussen de vijftien en twintig eu ro p.p. Langs de kust zijn verschillende campings met cara- vanplekken. Vanuit Nederland gaan weinig vluchten naar Montene gro, maar wel naar buurland Kroatië. Vanaf vliegveld Du- brovnik is het drie kwartier rijden naar de Montenegrijnse grens. Twee uur naar de kloof waar je kunt raften. Trans port vanaf de kust of de hoofdstad is mogelijk voor ca. tien euro. Meer links en toeristische tips op: www.bureaubelqra- do.nl In Montenegro is meer te doen dan alleen luieren Nu IJsland de commerciële walvissenjacht heeft hervat, loopt het niet bepaald meer storm met het aantal boekingen naar het ei land. Het toerisme naar het land is enorm te ruggelopen. Dat betekent een miljoenenstrop voor het land. Walvissen bekijken is altijd een belangrijke trekpleister voor IJsland geweest. Maar reizigers kunnen ook op andere plekjes naar de prachtige zoogdieren kijken. verschillen en watervoorraden die het rijk is. Energie zou na toerisme d'e tweede in komstenbron van het land moeten wor den. Nu de bergstaat - Montenegro bete kent 'zwarte bergen' - zich eerder dit jaar losgemaakt heeft uit een unie met buur land Servië, moet het ook economisch op eigen benen staan. Ongeveer drie maanden per jaar concen treert vrijwel alle economische activiteit zich vooralsnog aan de kust. Een miljoen toeristen per jaar verschansen zich in de poezelige door de Venetianen gebouwde havenstadjes aan de voet van de bergen. Het is nog niet zoveel als in het topjaar 1987, voor de oorlog waarmee Joegoslavië uiteen viel en de toeristenindustrie volle dig instortte, maar de Montenegrijnen constateren tevreden dat ieder jaar meer mensen het vakantieparadijs terug weten te vinden. Jongeren trekken naar de steden Bar en Budva, om te zien en gezien te worden. Kroaten ontvluchten hun eigen kust, die snel duurder is geworden en luieren in het kleine buurland. Rustigere toeristen gaan naar de middeleeuwse steden langs de die pe baai van Kotor. De meesten vergeten dat de bergpartijen die het decor vormen voor de prachtige stadjes, ook een attractie op zichzelf zijn. Een weekendje raften of een meerdaagse wandeling naar de herders en hun kuddes is prima afwisseling van in een strandva- kantie. Hoewel de boottochten naar stranden, grotten en eilandjes en het mosselmaal toe niet snel vervelen. De Montenegrijnen verbouwen hun eigen wijnen en dankzij Venetiaanse invloeden smaakt de espres so er uitstekend. Noorwegen: www.whalesafari.no Nieuw-Zeeland: www.whales.co.nz Groenland: www.qreenland-quide.dk/aasiaat-tourist Zuid-Affika: www.hermanus.co.za ADVERTENTIE ADVERTENTIE Rotterdam Zeebrugge Huil Calais Dover Calais - Dover Rotterdam - Huil autorelour vanaf per enkele VOLWASSENEN 1 NACHT 1 DAG GRATIS! Nu 3 overnachtingen in een Disney Hotel en 4 dagen entree tot de Disney* Parken van 686,-jtu voor354^~ prijs o.b.v. 2 volwassenen oo 2 (gratis) kinderen Geldig op: 1 t/m 6 januari 1, 8, 14, 15, 21 en 28 februari. Groot-Brittannië: wij doen het 27 keer per dag POferries.nl 020 201 33 33 of bij uw reisbureau Boeken? Go naar «_i <J uw reisadviseur, kijk op www.oad.nl of bel: 0900 - 8482 (0,20 pm) IR EIZ E NI P&OVr Ferries

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 43