Heel Nederland danst voor een gezond leven i i L C PZC Z) Bijzondere moeders mogen wel eens in de bloemetjes gezet GEB0EH ^JÉËÉ W13 - 'ealisme ten top n nieuwe editie light Simulator 1 Terug naar warm geluid Spigt heeft hart op de tong zaterdag 11 november 2006 1. Frans Bauer-Voor Altijd (1) 2. Robbie Williams - Rudebox(2) 3. John Legend - Once Again (4) 4 Jan Smit - Op Weg Naar Geluk(3) 5.LucieSïlvas -The Same Side (5) 5 Paul De Leeuw - Mooi! Weer Een Cd! (6) I Meat Loaf - Bat Out Of Heil 3 (8) 3 Ilse Delange - The Great Escape '(11) 9 James Morrison - Undiscovered (9) ld Justin Timberlake - Futuresex/ lovesounds (10) 11.Maria Mena - Apparently Unaffected (24) 12.Boris-Holy Pleasure (15) 13.Katie Melua - Piece By Piece (13) 14.The Pussycat Dolls - Pcd (16) 15.John Mayer - Continuum (17) 16. Bruce Springsteen - We Shall Overcome - The Seeger Sessions (18) 17.Kus-Kus Gaat Los (20) Andre Hazes - Hazes 100 (12) l9K3-YaYa Yippee (1.9) 20 Evanescence - The Open Door 114) 21.Christina Aguilera - Back To Basics (31) 22.De Club Van Sinterklaas - De Hits Van 2006 23.Bouke - Alles Wat Ik Doe 24.Corinne Bailey Rae - Corinne Bailey Rae (26) 25,Snow Patrol - Eyes Open (29) 26. Venice - Amsterdam (23) 27. Enigma - A Posteriori (30) 25 Scissor Sisters-Ta-dah (21) aBlof-Umoja (33) 30. Andre Rieu - New York Memories il Bob Dylan - Modern Times (25) 32.Winx Club - Winx Club On Tour 138) 33. Janine Jansen - Concertos Romance (27) 34.Guus Meeuwis - Live In Het Philips Stadion 2006(35) 35 Petra Berger - Here And Now (37) 36.Rowwen Heze - Rodus Lucius 37.JanSmit-Jansmit.com (36) 38.J.J. Cale - Collected (28) 39.My Chemical Romance - The Black Parade 40.De Dijk - We Beginnen Pas - Ahoy concert 2006 (7) I Marco Borsato Lucie Silvas - j Everytime I Think Of You (1) 2.Scissor Sisters -1 Don't Feel Like I Dancing (2) J James Morrison - You Give Me Something (3) 4 The Pussycat Dolls -1 Don't Need AMan (4) 5 Jan Smit - Als De Morgen Is Gekomen (5) 9Christina Aguilera - Hurt (7) J.Supermode-Tell Me Why (6) Tiesto Ft Maxi Jazz - Dance4life (81 5 Beyonce - Irreplaceable (10) B Razorlight - America (15) .Shakira - Illegal (23) 12.Pakito - Moving On Stereo (9) 13.Cascada - Everytime We Touch (12) II Racoon - Brother(14) B.John Legend - Save Room (11) 'i Nelly Furtado Ft Timbaland - Promiscuous (16) Body Rox - Yeah Yeah (27) B.Ilse Delange - The Lonely One (24) 13 Basshunter - Boten Anna (13) W.Erick E - The Beat Is Rockin' (-) il Bob Sinclar Cutee-b - Rock This Party (20) 22.Van Velzen - Baby Get Higher (17) 23 Robbie Williams - Lovelight ll.Madonna - Jump 25. Basshunter - Dota (26) 25 Meat Loaf Ft Marion Raven - It's All Coming Back To Me Now) 22 Jeckyll Hyde - Frozen Flame (35) 25 Nick Simon - De Soldaat vaarwel Verleden (21) 23 Justin Timberlake -Sexy back (19) Evanescence - Call Me When You're Sober (18) Jl.Snow Patrol - Chasing Cars (29) 32.Chipz - One Day When I Grow Up (22) 33 Blof - Mens (30) 31.U2 And Greenday - The Saints Are Coming 35 Stone Sour -Through Glass (25) 5 Maria Mena - Just Hold Me(-) The Kooks - She Moves In Her Own Way (40) Sergio Mendes Ft The Black Eyed Peas - Mas Que Nada (28) 9 Panic! At The Disco - But It's 8etter If You Do (38) W Ferry Corsten Ft Guru - Junk (39) V nc 'anaf Schiphol over de noordpool naar Tokio vlie- t?Flight Simulator X maakt mogelijk. Realisme is het ■-titelwoord in Microsoft's pilo- ti-sim. 'anneer je rakelings over de Mmtoppen scheert, vliegen de ogels op en in Afrika zie je gi- £feien olifanten de vlakten l-volken, FSX komt uit in twee Wies. Een gewone en een De- Edition met extra toepas sen voor de luchtverkeerslei- JpPctra toestellen en het Gar- [rü CihGlOOO Avionics system. %it Simulator X, door Micro- MGame Studios, dvd-rom, 'is: Standaard €59,99, Wtoce Edition €79,99. Leerlingen van De Meerpaal in Temeuzen oefenen hun dans. Rosanna (links), Maarten (midden) en Melissa (rechts) doen mee aan de re cordpoging dansen. foto Peter Nicolai Springen, huppen, swin gen. Als je maar be weegt. Iedereen in Neder land moet er komende don derdag aan geloven: de gro te nationale dansparty. In sportzalen, aula's gemeente huizen, kantines of op marktpleinen, oud en jong wordt uitgenodigd qnjJdok- slag 11.15 uur minimaal vijf minuten mee te swingen op het nummer What a Feeling van the Hughes Corpora tion. De actie is een initiatief van het Nederlands Instituut voor Sport en Bewegen (NISB) om Nederlanders te stimuleren meer te bewegen. Leuke bijkom stigheid: het verbeteren van het wereldrecord gelijktijdig dan sen. Ambassadrice Barbara de Loor - ex-schaatster - zal hier toe in Den Haag het startsein ge ven. Of het record van 196.569 dansers - gevestigd in Canada in 2002 - aan diggelen wordt ge danst? Als het aan Melissa Ha melink (11) en Rosanna Wilm- sen (11) ligt wordt het oude re cord compleet verpletterd. De leerlingen van openbare basis school de Meerpaal uit Temeu zen hebben de afgelopen weken volop geoefend. Melissa: „Op in ternet staat de muziek en de dans. Tijdens de gymlessen heb ben we met groep 8 geoefend." Rosanna: „Hartstikke leuke dans! Hij zit echt niet moeilijk in elkaar. Iedereen kan gewoon rheedoen. In het filmpje op inter net deed zelfs een meisje in een rolstoel mee." Ook de jongens uit groep 8 zien het helemaal zitten. „Ik ben niét echt dol op dansen", geeft Maar ten Oele (11) eerlijk toe, „maar dit vind ik wel tof om aan mee te doen." Trouwens, de hele school doet aan dit festijn mee. Zelfs de kleuters gaan donderdag mee naar sportcentrum de Vliegende Vaart om lekker vijf minuten te swingen. De achterliggende gedachte - meer bewegen om gezond te blij ven - is voor Bas Scheele (11) overduidelijk. „Vorig jaar heb ben we op school een project ge had over gezond leven. Daar heb ik veel van opgestoken. Ik let tegenwoordig goed op, dat ik meer fruit eet dan vroeger. Be wegen? Ja, doe ik volop. Altijd al gedaan. Basketbal, waterpolo en zeilen. Ik ben altijd wel met iets actief." Dat veel leeftijdgenoten in de categorie dikkertjes vallen is Me lissa niet ontgaan. „Ik zie vaak van die lange files bij McDo nalds en dan denk ik: dat kan nooit echt gezond zijn. Een frie tje? Ja hoor, dat eet ik ook wel eens, maar niet al te vaak." Rosanna houdt haar lijn ook strak in de gaten. „Ik doe aan wedstrij dzwemmen en samen met een vriendinnetje ren ik hier langs de kreek in Temeu zen. Daarvoor maken we zelf een schema. Ook mijn moeder houdt een oogje in het zeil. Een gezond lijf vind ik erg belang rijk." Ook Maarten kan - als het moet - leven als een monnik. „Dan zie ik de snoeppot, maar loop hem straal voorbij. 'Niet pakken', denk ik dan." Een echt grote inspanning zal het voor groep 8 van juf Petra Vertenten niet zijn. De dansvaar- digheid ligt al op een behoorlijk peil. „Het is zelfs een vast onder deel van het lesprogramma," al dus juf Petra. „Dansen is voor onze leerlingen niet echt een nieuwe activiteit." Propaganda Maarten ziet zijn dansact vooral ook als propaganda voor hem zelf. „Op school krijgen we een kinderparlement en ik wil graag door mijn medeleerlingen hier voor worden gekozen. Mis schien kan ik met een fantas tisch optreden kiezers trekken. Wie weet", grijnst hij veelbete kenend. Hopelijk kunnen Balkenende en andere politieke kopstukken met de tip van Maarten hun voordeel doen. Voorwaarde is wel, dat ze donderdag om klok slag 11.15 uur hun colbertje even voor vijf minuten uitdoen en vet cool uit hun dak gaan sa men met die vele andere hon derdduizenden Nederlanders. Wie mee wil dansen kan terecht op www.heelnederlanddanst.nl. Dan kun je thuis alvast eens oe fenen. Wow! What a feeling, als het nieuwe record wordt bijge schreven in het Guiness Book of Records en jij was er bij Hans Segboer Once Again is de opvolger van Get Lifted, het debuut waarmee de Amerikaan John Le gend twee jaar geleden neo-soul nieuw leven inblies. Ook ditmaal staan Kanye West en will.i.am (Black Eyed Peas) de drievoudig Grammywinnaar pia nist terzijde. Het levert een uiterst elegante mellow soulpop van hoog niveau op, helemaal in de geest van Legends grote idool Stevie Wonder. Absoluut mees terlijk is Show Me, een nummer dat het midden houdt tussen een gospel en een romantisch liefdeslied. De klassiek geschoolde Legend grijpt met liefde terug naar het warme geluid van weleer en is alleen daarom al een verade ming te midden van de stortvloed aan kitscheri ge wegwerpproducties. Peter van der Heide John Legend - Once Again (G.O.O.D./ SonyUrban/ Colum bia), Speelduur: 55.17 min. De nieuwe cd van Frédéri- que Spigt is goed getimed. Op Eén Kus trekt ze - midden in de verkiezingscampagne - fel van leer tegen het zittende kabi net (in Danse Macabre). Even la ter rekent ze af met het feno meen Idols (Haak in, doe mee, klap, klap, klapvee) en worstelt ze in Reviens-moi met de moord op Theo van Gogh. Het lijkt alsof het werk van Spigt steeds persoonlijker wordt, steeds meer met het hart op de tong. De rockster laat zich nu beluisteren als chansonnière: het drumstel is verdwenen, de accordeon speelt een belangrij ke rol. Journalist Sylvain Ephi- menco vertaalde bovendien en kele teksten in het Frans, waar door de vergelijking met Edith Piaf en vooral Jacques Brei zich automatisch opdringt. Maar die vergelijking is oppervlakkig: Spigt is authentiek woedend, rauw, hees en teder. Eén Kus be hoort zonder meer tot haar bes te werk. Martin Groenewold Frédérique Spigt - Eén Kus (Flow Records), Speelduur: 44.30 min. ik wil niet Dwarsliggen ksütiiiöSSH Tekeningen uit Mijn mama kan toveren, illustraties Ingrid Godon Sommige dingen weet je ge woon, al weet je niet waar om, en andere dingen kun je niet weten, hoe graag je dat ook zou willen. Tenzij je het écht graag wilt. Dan vind je, zoals Heidi Ju in Ben zo terug van Sa rah Weeks, vast en zeker een ma- Moeders zijn er in alle soorten. Kijk maar om je heen: liefdevol le en liefdeloze, blije en boze, grappige en overbezorgde; je hebt moeders die de beste vrien din van'hun dochter willen zijn, thuismoeders, supermoeders, meemoeders, tienermoeders... en je komt ze allemaal ook tegen in jeugdboeken. Zo is daar moeder Barberin uit Alleen op de wereld, een ware moeder voor Remi die niet haar eigen kind is. En de monsterlijk- ste van alle moeders, die uit Ik ruik kindervlees - zo slecht dat ze verblind door de honger haar eigen kind ('Zijn velletje was ro zig, zijn ogen hadden de gouden glans van appelgelei.') verslindt. Maar was er ook al een moeder zoals Heidi Ju die heeft: „Mijn moeder hield van me op haar ei gen speciale manier, maar met haar slome hersenen kon ze niet zelf voor me zorgen. Bernie heeft het een keer voor me uitge legd door mama te vergelijken met een kapotte machine. 'De belangrijkste onderdelen zijn er, Heidi, en van buitenaf lijkt het of ze het gewoon goed zou moeten doen. Maar binnenin haar zijn een hele boel geheimzinni ge dingetjes kapot of beschadigd, of ze ontbreken hele maal, en daardoor werkt haar machi ne niet echt gewel dig'." Heidi's moeder is verstandelijk gehandicapt. Al leen door eindeloos dingen voor te doen leert ze zoiets simpels als met de elektrische blikope ner een blikje openmaken. Maar ze kan geen veters strikken, met geld omgaan, iemand opbellen, klok kijken, haar eigen naam le zen. En ze kent maar drieëntwin tig woorden - gewone woorden zoals nee, au, klaar. Gelukkig is daar Bernadette (Bernie) de buurvrouw. Alles wat Heidi weet en kan heeft Bernadette haar geleerd. Zij was het bij wie Heidi's moe der dertien jaar geleden voor de deur stond, met een baby van een week oud: „Natuurlijk herin ner ik me er niets meer van, maar ik heb Bernadette het ver haal zo vaak horen vertellen dat ik bijna denk dat ik het nog weet. Mama gaf me aan Bernie, mét een lege zuigfles en een blik je melkpoeder. Daarna ging ze in de grote blauwe stoel bij het raam zitten wachten, haar rech terarm een beetje gebogen, de linker in haar schoot, alsof ze een onzichtbare baby vast hield." Heidi is ondanks alles meer dan tevreden met haar bestaan. Ze heeft geen vader, maar ze heeft haar moeder én Bernie, en dat is haar genoeg. Totdat ze begint na te denken over dingen waar over ze nog niet eerder heeft na gedacht: wie ze is, waar ze gebo ren werd, of ze een oma heeft, waarom haar moeder heet zoals ze heet (So De Ju), en vooral wat haar moeder bedoelt met het woordje 'zof' dat iets te ma ken moet hebben met een dierba re herinnering. En dan vindt ze bij toeval achter in een keuken la vol rommel een oud fototoe stel met drieëntwintig foto's. Ben zo terug kun je makkelijk aan de kant leggen als een boek met veel onwaarschijnlijks en daarom misschien ongeloofwaar dig. Maar wie zich verzet tegen wat onbestaanbaarlijkt, laat zich door Sarah Weeks' oprech te toon al gauw graag meesle pen in deze geschiedenis over mensen die het in het leven niet getroffen hebben. Desondanks is het een verhaal over groot ge luk, met een einde net niet te mooi om waar te zijn. Over Mijn papa is een reus, een prentenboek uit 2004 van Carl Norac en Ingrid Godon stond in deze krant des tijds: „Het groot ste geluk voor een kind op aarde is een moeder, maar een vader als deze is toch ook niet niks." Hun nieuwe boek: Mijn mama kan toveren zet nu de moeders in de bloemetjes. De titel maakt waar wat hij be looft: „Als ik een nachtmerrie heb, tovert mijn mama de mon sters met één vinger weg." En dat, zo zullen we merken, is nog maar het minste wat ze kan. Werd de vader geportretteerd als iemand om tegenop te kij ken, de moeder in dit boek is de gene bij wie je je veilig voelt, Zacht en vlezig buigt ze zich be schermend over haar kind. Ze is iemand om je tegen te schurken. De mooiste prent is de laatste, moeder en kind intens genie tend van elkaar. Jan Smeekens Sarah Weeks: Ben zo terug. Lem- niscaat; 154 pag.; vanaf 10 jaar; 13,95. Carl Norac Ingrid Godon: Mijn mama kan toveren; Leo pold; vanaf 2 jaar; 13,50. ■W-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 41