Arbeidsmarkt krapper door grotere emigratie Politici niet welkom tijdens carnaval Toerismebranche wil eigen staatssecretaris Vooral jonge vrouw voelt zich onveilig Waarschuwing tegen bomenkamp Beatrix stelt kritische vragen in Sint Maarten Hadj naar Mekka weer duurder Conclusie hypotheekaftrek onjuist Marktplaats verwijdert volmacht Anderhalf miljoen gulden I ingeleverd Valse oproep terrorismebestrijding Klusjesman is De Hond beu Holleeder beëindigt hongerstaking Zorgpremie lager dan aangekondigd door Hoogervorst Jonge hoogopgeleiden trekken weg CAR VILLAGE' zaterdag 11 november 2006 HILVERSUM - De bedevaart naar Mekka wordt voor moslims in Nederland weer een stuk duurder. Ze moeten voor de hadj naar de heilige plaats in Saoe- di-Arabië gemiddeld 300 tot 500 euro meer betalen dan vorig jaar. Veiligheidstoeslagen op vliegtickets en -maat regelen bij hotels zorgen voor de prijsverhoging. Dat zei Abdullah Mrabet van reisbureau Mekka-Reizen gisteren op Radio 5 in het programma De Horizon van de Neder landse Islamitische Omroep. ANP DEN HAAG - De conclusie is onjuist dat een meerder heid van de Nederlanders voor een beperking van de hy potheekaftrek is. Na het grootschalige internetonderzoek 21-minuten.nl werd bekendgemaakt dat 60 procent van de Nederlanders voor een dergelijke maatregel zou zijn. McKinsey&Company heeft naar aanleiding van opmerkin gen van Vereniging Eigen Huis toegegeven een rekenfout te hebben gemaakt en de resultaten aangepast. In de berekening was 22 procent van de ondervraagden buiten beschouwing gelaten die op de vragen over de hy potheekrenteaftrek 'weet niet/geen antwoord' heeft aan gekruist. GPD DEN HAAG - De advertentiesite Marktplaats.nl heeft aanbiedingen voor een volmacht voor de verkiezingen van de Tweede Kamer van de site gehaald. „We kregen een tip binnen dat iemand zijn stem te koop aanbood op Marktplaats. Omdat dit strafbaar is, hebben we deze ad vertentie en nog een andere direct verwijderd", aldus een woordvoerder gisteren. Marktplaats heeft de aanbieders een mail gestuurd om ze van de verwijdering op de hoogte te stellen, maar heeft nog geen reactie ontvangen. Een van de adverteerders vroeg een minimumbedrag van 50 euro. ANP Groepen De emigranten zijn in een aan tal groepen te verdelen. Een kwart vestigt zich net over de grens in België en Duitsland in goedkopere huizen, maar blijft DEN HAAG - Bij een onbekend aantal personen is giste ren een brief bezorgd met de oproep mee te werken aan terrorismebestrijding. De Nationaal Coördinator Terroris mebestrijding (NCTb) wordt als afzender opgevoerd. De NCTb meldde gisteren dat hij de brieven niet heeft ver stuurd. In de brief worden de ontvangers opgeroepen zich aan te melden op de website nederlandtegenterrorisme.nl en het nummer te bellen van Meld Misdaad Anoniem: 0800 7000. De brief opent met de zin: 'In Nederland werken 200.608 professionals samen aan terrorismebestrijding.' ANP DEN HAAG - De inleveractie van guldens heeft tot nu toe an derhalf miljoen gulden opgele verd. De campagne 'Euro's voor guldens' loopt nog tot 31 decem ber. Inmiddels hebben 64.000 inensen hun oude munten ingele verd bij postkantoren. Het ge middelde bedrag in een munt- zakis ongeveer 110 gulden. Dat relatief hoge bedrag komt door 50 en 10 guldenmunten. GPD DEVENTER - De klusjesman van de in 1999 vermoorde weduwe Wittenberg, heeft genoeg van de beschuldigin gen en verdachtmakingen aan zijn adres door Maurice de Hond. De man wil dat De Hond hem niet meer noemt in het kader van de Deventer moordzaak. Doet hij dat wel, dan zal hij in kort geding een spreekverbod eisen. „De Hond heeft met het verhaal over de mogelijke aanwe zigheid van het mes in het graf van de weduwe weer heel veel kabaal gemaakt", zegt advocaat J. Vlug. ANP DEN HAAG - Vermeend topcri mineel Willem Holleeder heeft zijn hongerstaking in de gevan genis beëindigd. Hij mag perio diek met zijn advocaat Bram Moszkowicz overleggen zonder dat zij gescheiden zijn door een glazen wand. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van Justitie beves tigd. Holleeder verblijft sinds enige maanden in de Extra Be veiligde Inrichting in Vught. Een van de veiligheidsvoor schriften daar is dat gedetineer den van alle bezoek gescheiden blijven door een glazen wand, ook van hun advocaat. Moszkowicz heeft geprotesteerd tegen deze situatie, omdat hij meent dat hij op die manier on mogelijk de zeer omvangrijke strafzaak met zijn cliënt kan voorbereiden. Hij heeft zelfs ge dreigd de verdediging te staken. Ook een kort geding tegen het ministerie had geen effect. De kortgedingrechter riep partijen echter wel op naar een oplos sing te zoeken .ANP door Jan Kooy DEN HAAG - De toerismesec tor in Nederland wil dat er een staatssecretaris voor Toerisme- zaken komt in een nieuw kabi net. Dat staat in een nota van het Platform Toerisme en Re creatie (PTR) die gisteren in Den Haag werd gepresenteerd. De staatssecretaris moet rijksbe leid coördineren om de groei van de toerismebranche voor de toekomst te garanderen. Bij Ne derlandse handelsmissies naar het buitenland moet de toerisme- industrie per definitie zijn verte genwoordigd. Het PTR vertegenwoordigt de werkgevers in de sectoren toeris me en recreatie en komt voort uit de koepelorganisaties VNO-NCW en MKB Nederland. In de nota Welkom in Neder- AMSTERDAM - De premie voor de basiszorgverzekering valt volgend jaar lager uit dan minister Hoogervorst van Volks gezondheid heeft ingeschat. land! Visie voor 2007-2010 van ondernemers in toerisme en re creatie wijst het platform op de grote economische betekenis van de beide sectoren voor de Nederlandse economie. In Nederland wordt jaarlijks voor 31,1 miljard euro uitgege ven aan vakanties en vrije tijd. De sectoren toerisme en recrea tie zijn goed voor 440.000 ar beidsplaatsen, oftewel 5 procent van alle banen. Het PTR stelt on der meer voor om gedurende drie jaar 18 miljoen euro te in vesteren in promotie van Neder land als vakantiebestemming in China, India en Rusland. Tijdens de bijeenkomst werd ook bekendgemaakt dat I. De- zentjé Hamming van de VVD door het Platform Toerisme en Recreatie en de Tour Press So ciety (vakorganisatie van reis journalisten) is onderscheiden als politicus van het jaar. Dezen- tjé Hamming maakte zich hard voor een fiscale maatregel, waar door reizigers van buiten de Eu ropese Unie in Nederland meer taxfree aankopen kunnen doen. De detailhandel verwacht dat deze maatregel, die 1 september van kracht werd, leidt tot forse omzetstijgingen. ANP Advertentie rlnorAlex Bogers DEN HAAG - De onlangs vast gestelde stijging van de emigra tie heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) ver rast. De statistici zullen de prog noses voor de bevolkingsgroei moeten verlagen. Ook kunnen er op den duur problemen op de arbeidsmarkt ontstaan. Het CBS meldde gisteren dat in de eerste negen maanden van 2006 zo'n 100.000 mensen naar het buitenland vertrokken. Dat zijn er twaalfduizend meer dan vorig jaar. Als het zo doorgaat, zullen uiteindelijk dit jaar ruim 130.000 mensen zijn geëmi greerd: terug naar hun geboorte land of naar een geheel nieuw land. Als men immigratie en ge boorte meerekent, zal de bevol king dit jaar met slechts twintig duizend groeien. Die groei is sinds het begin van de metingen in 1900 niet zo laag geweest. wel in Nederland werken. Eén op de tien is 5 5-plusser en ver trekt als 'pensionado' naar war mere oorden zoals Spanje. Een deel is ex-asielzoeker of terugke rend migrant. En een groot deel is hoogopgeleid, jong en ver trekt voor een betere baan en meer ruimte naar landen als het Verenigd Koninkrijk, de Vere nigde Staten of Canada. Het vertrek van deze laatste groep heeft volgens hoogleraar sociale demografie J. Latten ef fect op de arbeidsmarkt. „De conjunctuur trekt aan en er ko men meer banen", zegt Latten. „Maar over vijf jaar stoppen de babyboomers met werken en ontstaat er krapte op de arbeids markt. Nu al zien we veel vraag naar goed opgeleide, initiatiefrij ke mensen. Dat probleem zal schrijnender worden." In december maakt het CBS be kend in hoeverre de bevolkings prognoses moeten worden bijge steld. De huidige voorspellingen gaan ervan uit dat de bevolking vanaf 2035 krimpt. Dat moment zou echter wel eens aanzienlijk eerder kunnen komen, laat prof. Latten doorschemeren. Want naast de groeiende emigratie daalt het aantal immigranten en worden er minder baby's gebo ren. En als de groter wordende groep ouderen ook nog vaker 'naar de zon vertrekt, heeft dat ook zijn effect. Daar staat tegen over dat zich nog veel jonge ge zinnen uit Europese landen hier vestigen. En misschien zorgt de aantrekkende economie vöor meer baby's. GPD door Frouke Tamsma DEN HAAG - Bijna 40 procent van de jonge vrouwen in Neder land voelt zich wel eens onvei lig. Oudere vrouwen blijken zich veiliger te voelen dan tot dusver werd aangenomen. Dat staat in het rapport Angsti ge burgers? van de onderzoekers J. Oppelaar en K. Wittebrood van het Sociaal en Cultureel Planbureau. Het rapport is giste ren aangeboden aan de minis ters 'Hirsch Ballin (Justitie) en Remkes (Binnenlandse Zaken). Die wilden meer inzicht in het ontstaan van onveiligheidsge voelens. Ruim een kwart van de Neder landers voelt zich wel eens on veilig. Dat geldt vooral voor vrouwen tussen de 15 en 24 jaar en recente slachtoffers van cri minaliteit, constateren Oppe laar en Wittebrood. In tegenstel ling tot wat vaak wordt ge dacht, voelen 65-plussers zich over het algemeen helemaal niet zo onveilig. Openbaar vervoer Mensen voelen zich het minst veilig als ze 's avonds buiten hun eigen woonomgeving zijn. Vooral het openbaar vervoer en uitgaansgebieden zijn 'enge' plekken. Overigens nemen de bangste mensen een omweg of ze blijven thuis. Dat zou kunnen verklaren waar om oudere vrouwen zich relatief veilig voelen, 's Avonds is men over het algemeen banger dan overdag. GPD/Novum pagina 4 beetje angst maakt alert DEN HAAG - D66-Kamerlid Boris van der Ham en een hulpje zijn met een meters hoog beeld op weg naar het Binnenhof in Den Haag. Van der Ham waarschuwde gisteren dat de wereld hetzelfde kan overkomen als het Paaseiland. De beschaving op dat eiland in de Grote Oceaan met zijn beroemde me tershoge beelden ging ten onder omdat de bewoners alle bomen kapten en de natuur lijke hulpbronnen te snel opmaakten. Om de aarde hiervoor te behouden, moet er vol gens de democraten één verdrag komen voor duurzame energie in heel Europa. foto Phil Nijhuis/GPD FkiurïATifrHzo «4N ii< ner ook', PHILIPSBURG - Op Sint Maar ten heeft koningin Beatrix de lo kale politici gisteren scherp on dervraagd over de economische voortgang van het eiland, milieu beleid en de zorg voor de onder klasse. In Philipsburg stelde Beatrix veel vragen aan het Bestuurscol lege van Sint Maarten en de le den van de oppositie in de Ei landsraad. Ze wilde weten wat er wordt gedaan aan de opvang van jongeren (ie buiten de boot dreigen te vallen, hoe het staat met het onderhouden van het mi lieu op het eiland, of er grenzen worden gesteld aan de economi sche groei en hoe de arme bevol king huisvesting krijgt. Sint Maarten en Nederland te kenden op 2 november dit jaar voor een autonome status van het eiland binnen het konink rijk. De vorstin wilde weten of het eiland met 35.000 inwoners daarvoor klaar is. Volgens gede puteerde Wescott-Williams is Sint Maarten hard bezig aan de opbouw van een schoner, econo- foto Lex van Lieshout/ANP volk te besteden. De koningin bezocht gisteren ook Bonaire. Op het programma staan nog be zoeken aan Curasao, Saba en Sint Eustatius. De rondreis duurt tot 16 november. ANP Dat valt op te maken uit een rondgang langs zestien verzeke raars. Die vragen voor particu lieren, gemiddeld 1148 euro voor heel 2007. Dat was volgens de onafhankelijke Verzekerings website vorig jaar nog 1061 eu ro. Deze stijging hangt samen met de gestegen zorgkosten en een compensatie voor werkge vers voor hun te hoge bijdrage over 2006. De gemiddelde pre mie valt wel lager uit dan de 1166 euro waar minister Hooger vorst op had gerekend. ANP VOLVO V70 DAGEN Uitgestelde betaling: max. 25.000,- tot jan. 2008 VOLVO (Advertentie) van onze redactie binnenland MAASTRICHT - Vandaag, de lie van de 11e, begint het carna valsseizoen in Zuid-Nederland. Duizenden mensen zullen bij tal van vieringen aanwezig zijn. Voor politieke partijen de uitge lezen kans om campagne te voe ren voor de Tweede Kamerver kiezingen over elf dagen. Zo staat EénNL, de partij van Marco Pastors, 's ochtends op de Markt in Den Bosch, of Oe- teldohk zoals de stad tijdens car naval heet. „Ze moeten zich niet in het feest mengen", aldus Rob van Laar, minister-president van de Oeteldonksche club van 1882. „Wij willen het feest strikt gescheiden houden van welke politieke inmenging dan ook." Woordvoerder Ron Broers van EénNL wil de feestvierders ge ruststellen. „We zijn aanwezig, maar willen het carnaval niet verstoren. We gaan ons niet op dringen." Ondanks die gerust stellende woorden zijn veel car navalsverenigingen sceptisch. Er rust een taboe op politiek tij dens carnaval. Plet was voor D66 reden de voor genomen campagnedag op het Vrijthof in Maastricht af te bla zen. „We wilden eigenlijk flye- ren, maar dat werd ons met klem afgeraden", aldus Frank van Mil van het D66-campagne- team. „We gaan wel naar Lim burg en Brabant, maar zoeken neutrale plaatsen op." Zo wordt er campagne gevoerd in winkel centra in Roermond, Venlo en Den Bosch. Te Iaat De VVD gaat wel Maastricht in, maar Rita Verdonk is zaterdaga vond net te laat om zich te men gen onder de lie van de 11e- vierders op het Vrijthof. Plet spektakel is om 20.00 uur name lijk afgelopen. Zelfs al zou ze dat willen, net als CDA-minis- ter Maria van der Hoeven krijgt ze geen plek op het podium om er een liedje te zingen of iets an ders geks over de 30.000-koppi- ge menigte uit te storten. „We willen niet dat een volkscultu- reel evenement vermengd wordt met politiek", zegt mede-organi sator Lei Meisen. Het lie van de 11e spektakel wordt dit jaar voor de zevende keer georgani seerd door de Sjeng Kraft Kom- panei. „Wij zijn geen carnavals vereniging, maar puur opgezet om dit feest te organiseren", al dus Meisen. „Wij hebben niks met politici. De eerlijkheid ge biedt te zeggen dat bobo's van de Limburgse carnavalsvereni gingen het wel prettig vinden om bij carnavalszittingep naast belangrijke politici te staan. Maar niet rond de verkiezingen, dat valt niet goed." In Venlo organiseert CV Jocus voor het eerst een bescheiden 11-11-feest. Maar ook daar zijn politici alleen welkom zolang ze een carnavalsmasker dragen, zegt Jocus woordvoerder Henk de Boer: „We willen geen poli tiek in de carnaval." Roermond vormt een zeldzame uitzondering. Tijdens het festijn mogen politici best binnenlo pen, zegt Jo Balendonck van de Roermondse CV De Veldjmuus. „We hebben gehoord dat Balken ende zondag naar Roermond komt, hij mag hier bij ons best een kijkje komen nemen", aldus Balendonck. ANP van onze redactie binnenland Koningin Beatrix bezoekt een surfschool op Bonaire. misch groeiend en sociaal be trokken eiland. Maar volgens op positieleider Marlin schort èr nog het een en ander aan het be leid. De koningin bracht meerde re malen het belang naar voren van een goede zorg voor de jeugd. Tevens waarschuwde ze in het algemeen voor politici die te veel bezig zijn met het wer ken aan de eigen eer, in plaats van voldoende aandacht aan het

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3