De watertuin in de winter Zwart plus licht is sprookjesachtig mooi Binnenmuren Strak badkamermeubilair gezet Ruimte in textiel bril Dubbele wc ONDER DE PANNEN zaterdag 11 november 2006 W3 Marike Andeweg houdt van eenvoud. Krullen wil de ontwerpster niet. evenmin als overbodige details. Op die filosofie is de sanitaircol- lectie gestoeld van het Neder landse merk Marike, waaraan Een ruimte die volledig be kleed is met textiel. Die ont wierp kunstenaar Barbara Broekman in het kader van een vrije opdracht van het Neder lands Textielmuseum in Til burg. Met behulp van een speciale, computergestuurde machine maakte ze een 24 meter lange jacquardstof. Die is vervolgens verdeeld over acht lappen met een afmeting haar naam verbonden is. Na douchebakken en wastafels is daar onlangs ook badkamermeu bilair aan toegevoegd. Een eenvoudig element is ver krijgbaar voor 1025 euro. Infor matie: www.marike.net van 140 bij 280 centimeter. Aangebracht op wanden en pla fond vormen ze in combinatie met een bijbehorend kleed ver volgens een harmonieus geheel. Het totale werk is te zien bij Fro zen Fountain, Prinsengracht 645 in Amsterdam. De verschillende delen zijn daar te koop voor 2200 euro per stuk. Informatie: www.frozenfoun- tain.nl of www.barbarabroek- man.nl Wat zijn het toch een rare dingen, die binnenmuren. Sinds een paar dagen staan ze er. En ze doen iets heel geks; ze geven het huis plots ruimte en volume. Als op het kavel slechts gras staat, denk je 'wat een lap'. Ligt de vloer dan lijkt die en het toe komstige huis veel te klein. Zelfs het plaatsen van het casco verandert daar niets aan. Al leert het tellen van voetstappen dat de maten wel degelijk klop pen. Natuurlijk geven de gemet selde muren het betonnen skelet smoel. Eindelijk staat er een huis. En toegegeven; waar het precies door komt, weten we niet, maar de idee groeit ook dat het ons huis is. Maar eenmaal binnen lijkt het nergens naar. Het donkere beton maakt het klein, zelfs naargeestig. Moeten we hierin wonen? Het zal wel. Totdat deze week de binnenmu ren erin gingen. Nog steeds stap pen we door de raamkozijnen naar binnen; eleganter kan niet. Een stelling blokkeert de toe gang en de voordeur zelf is keu rig dichtgeplakt om te voorko men dat het inregent. Wat een 'paar' witte gibo-blok- ken met ogen en hersenen kun nen doen. Ineens staat daar een woonkamer en een hal. De ruim te voor de keuken valt alleszins mee en de zithoek is toch groter dan gedacht. Boven is het niet anders. De slaapkamer is echt ruim, de studeerkamer prak tisch en in de badkamer kun je tenminste je kont keren. Al was Zijn jonge kinderen de peu- terléëftijd ontgroeid, dan vinden ze het vaak niet meer fijn om voor de grote boodschap op een potje te gaan zitten. Maar ja, een gewoon toilet is veel te groot voor hun nog klei ne billetjes. Tiger komt met de oplossing. De het vorige week toch even knij pen na een onverwacht telefoon tje. De uitvoerder aan de lijn. Dat het bad er niet in past en hij daarom een binnenmuur tien centimeter verder gaat neerzet ten. Maar, verzekerde hij, 'het is geen punt'. Al wilde hij het ons wel even laten weten. Wat? Direct in de auto gestapt en zelf op onderzoek uit. Want we willen zien wat er gebeurt en kunnen bijsturen als dat nodig is. De vriendelijke man wijst het probleem aan en heeft alvast zelf maatregelen genomen. At tent van hem. Dat de badkamer iets breder wordt, is inderdaad niet erg. Goed dan. Gezien, ak koord, doen. De gedachte dat de bouwers zelf hun werk controle ren stelt ons eigenlijk wel ge rust. Nu de muren eenmaal staan, dool ik door de kamers. Beeld me in waar wat komt. Loop nog eens rond, neem grote stappen en denk: dat moet passen. Ik loop de ene kamer in, de andere uit, trap op, duik in alle hoeken, staar door elke ruit naar buiten. De flitser van de fotocamera krijgt het er warm van. Mimen delen het huis in, maar maken het in plaats van kleiner, juist veel groter. Het is tijd om de keukenwinkel te bellen. Die mag direct gaan meten. Want daar hebben we, in tegenstelling tot de badkamer, geen ruimte om te sjoemelen. De buitenmu ren staan immers waar ze staan. Eens zien of wat er op papier staat, ook echt gaat passen. zogenaamde Family zitting be staat uit een normale bril én een geïntegreerde kleine bril. Die laatste is afgestemd op de billen van de kleine. Is de kleine bril niet nodig, dan klapt deze weg in het deksel. De Family zitting kost 32,50 eu ro. De vijver moet voor de winter worden aangepakt. Het blad valt van de bomen en de .plan-ten*th de border sterven langzaam af. De tuin maakt zich klaar voor de winter. Met het dalen van de buitentemperatuur scha kelt ook het leven in de vijver een aantal versnellingen te rug. De hoogste tijd om ook onder water alles winterklaar te maken. De vegetatie in de vijver sterft langzaam af. De be groeiing onder water trekt zich terug uit het zicht. Het is van be lang dat de kwaliteit van het wa ter in de koude maanden zo goed mogelijk blijft. Let er daar om op dat er geen blad in het wa ter valt. Dat zakt namelijk naar de bodem, gaan daar liggen rot ten en kaapt waardevolle zuur stof weg. Loop dus regelmatig even met het schepnetje een rondje om de vijver. Niet altijd even mooi, maar wel handig is een net dat over de vij ver gespannen wordt. Daarmee kan al het vallende blad opge vangen worden. Let er wel op dat het net in het midden niet door kan zakken door het ge wicht van het blad. Zorg dat in het midden het hoogste punt zit door een stok onder het net te plaatsen of span het net over bij voorbeeld buigzame buizen. Ook waterplanten die boven de oppervlakte groeien moeten een handje geholpen worden. Riet stengels worden teruggesnoeid tot net boven het wateropper vlak. Rottende onderwaterplan ten kunnen weggehaald worden en ook de rotte leliebladeren worden verwijderd. Waterlelies Trek niet aan de nog gezonde bladeren, want dat kan wortel- rot veroorzaken. Waterlelies zijn ook erg gevoelig voor vorst. Om te voorkomen dat ze bevrie zen en daarmee sterven, kun je ze nog iets dieper onder water zetten. De moerasplanten en de gezonde zuurstofplanten laat je lekker hun gang gaan. Die zijn pas in het voorjaar aan de beurt. Hoe kouder het water wordt, hoe slomer de vissen. Ze trek ken zich terug naar de bodem van de vijver en hun stofwisse ling gaat een paar versnellingen lager. Over het algemeen hoeven de vissen niet meer gevoerd te worden als het water kouder is dan twaalf graden. Minder precies, maar even effec- Impressionistische schilders, zoals Caillebot en Monet had den gelijk: de sfeer in een tuin wordt bepaald door het licht. Natuurlijk zijn er andere facto ren in het spel. In een dorre hei- detuin is de sfeer anders dan in een weelderige subtropische tuin, maar toch, het belangrijk ste is het licht. Licht dat weerkaatst wordt, of juist geabsorbeerd. Het vroege ochtendlicht dat alle planten herboren doet lijken, of het avondlicht dat lange schadu wen werpt en dat kleuren warm en intens maakt. En ook het te genlicht, dat bladeren en bloe men kan doen gloeien als de glas-in-lood ramen van een ka thedraal. Het heeft mij altijd verbaasd dat bladeren of bloemen op de ene plaats in de tuin zoveel meer opvallen dan op de ande re. Een bloem waar het licht ge raffineerd doorheen valt maakt veel meer indruk dan een bloem waar het licht bovenop valt. Dat geldt voor alle planten, voor elke bloem en voor ieder blad maar het duidelijkst zie je dit verschijnsel geïllustreerd door donkere bloemen en don- kerbladige heesters. Donkere bladeren en bloemen absorberen veel en weerkaatsen weinig licht en een donkerbladi- ge heester, zoals de donkerbladi- ge vlier of de roodbladige haze laar, die zo geplaatst is dat het licht er bovenop valt, brengt je dan ook niet in een vrolijke stemming. Het blad is dof en somber en je vraagt je af hoe het toch komt dat donkerbladi- ge struiken zo in de mode zijn. En waarom wordt er al eeuwen lang gezocht naar de zwarte tulp - een bloem die evenveel charme heeft als een zwart gat? Omdat donker blad en bijna-zwarte bloemen opeens sprookjesachtig mooi zijn als het licht er doorheen kan val len. Het glas-in-lood effect doet blad en bloemen gloeien en sprankelen. En hoe donkerder het blad of de bloemen, hoe meer profijt ze hebben van te genlicht. Wie een tuin aanplant, of wie een plaats zoekt voor een nieu we plant in een bestaande tuin, zou altijd moeten bedenken of die plant zou kunnen profiteren van een plaats met tegenlicht. Makkelijk gezegd natuurlijk, want in een border op het zui den is zo'n standplaats al hele maal niet te vinden. En wie een tuin aanplant, moet toch al aan van alles denken. Hoe hoog wordt de plant en hoeveel ruim te neemt hij in beslag als hij vol groeid is? Wat is de bloeitijd, en past de kleur wel in het beoog de kleurenschema? Blijft de plant 's winters groen, of ver dwijnt hij onder de grond? Om dan ook nog rekening te moeten houden met de lichtval, die bo vendien per uur verandert, is misschien wel veel gevraagd, te meer daar de meeste planten in een tijd van het jaar worden ge plant wanneer er helemaal geen blad aanzit Om op een druilerige dag in maart te bedenken hoe het zon licht over een paar maanden door het gebladerte van de nu nog kale struik zal vallen, ver eist nogal wat voorstellingsver mogen. Daarom zijn een paar vuistregels misschien handig. Regel één: hoe donkerder bloem of blad, hoe meer baat bij tegen licht. Een bijna zwarte bloem kan vanaf een paar meter af stand onzichtbaar worden om dat de donkere bloemen niet a;E- De Dahlia 'Chat Noir'. steken tegen de omringende zwarte grond. Regel twee: hoe groter het blad, hoe meer effect doorvallend licht zal hebben, het tegenlicht maakt de struc tuur van het blad duidelijk. En een laatste regel: overdaad schaadt. Eén struik met donker blad of een paar planten met donkere bloemen maken een tuin interessant, te veel van béi- foto Romke van de Kaa den vullen je met een diepe neer slachtigheid. Een voorbeeld: de dahlia 'Chat Noir' is prachtig fluwelig donkerrood, hoewel een zwarte kat toch iets andei's is. Eén zuinig gebruikte 'Chat Noir' temidden van rode en oranje soortgenoten is effectief. Een grote massa deprimeert. Romke van de Kaa foto's GPD Waterlelies zijn gevoelig voor vorst. tief is dat je stopt met voeren als de vissen niet meer komen eten. In de lente, als het langzaam weer wat warmer wordt, mel den de vissen zich vanzelf weer voor het dagelijkse hapje. Tot die tijd worden ze lekker met rust gelaten. Om te voorkomen dat straks de vijver dichtvriest kan een goede ijsvrijhouder uitkomst bieden. Er zijn verschillende ijsvrijhou ders te koop. De eenvoudigste is een ring van piepschuim met een deksel en een ontluchtings- gat. Deze ring drijft op het wa teroppervlak en zorgt ervoor dat het water in de ring niet be vriest. Beter dan een ijsvrijhou der (als het dagen achtereen echt hard vriest, werkt die ring van piepschuim niet afdoende) is een luchtpomp. De luchtbelletjes die continu uit de luchtpomp opborrelen hou den het water in beweging en zorgen ervoor dat het oppervlak niet dicht kan vriezen. Boven dien voeren de belletjes schade lijke gassen af en blijft het zuur stofgehalte in het water op peil. En dat vinden de vissen fijn. Zorg er wel voor dat het pompje op een diepte hangt die niet dichtvriest. Opbergen Het biofilter kan uitgezet wor den als het water nog maar een paar graden warm is. Het is wel van belang het apparaat goed schoon op te bergen. Daar heb je in het voorjaar heel veel pro fijt van. Dus, de filters goed doorspoelen evenals de leidingen en de slan gen van het filter. Zet de pomp in een emmer met schoon water en berg 'm vorstvrij op in een schuurtje of garage. In maart of april kan de pomp weer terug het water in. Grote filters kun nen het beste door blijven draaien. Zorg er wel voor dat ze niet kunnen bevriezen. Goed iso leren dus. Als de vijver nou toch dicht vriest, ga er dan niet een wak in hakken. De klappen op de ijs laag zijn bijzonder onprettig voor de vissen. Ook kokend wa- ter, om de ijslaag te laten smel ten, is af te raden. Als de vissen diep genoeg zitten, overleven ze het wel. Gevaarlijker wordt het als de vorstperiode lange tijd aanhoudt. Het zuurstofgehalte kan zover teruglopen dat de vis sen stikken. Laat je bij het tuin centrum goed voorlichten over de meest geschikte luchtpomp. Dat is namelijk afhankelijk van de grootte van je vijver. Marcha van Schijndel Bij het bouwen van een woning komt veel kijken. In de Goese wijk Ouverture wordt gewerkt aan het project Luminoso; 12 vrijstaande energiezuinige huizen. Verslaggever en toekomstige bewoner Jeffrey Kutterink schrijft wekelijks over zijn ervaringen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 31