Alsof het er altijd al geweest is W3 Overal in het huis liggen dichtbundels Onder de Toren in Hulst Redactie bijlagen: 0113-315680 www.pzc.nl E-maiI:redactie@pzc.nl Postbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0113-315570; Nationaal: 020-4562500. zaterdag 11 november 2006 Water in de tuin vergt winterbeurt foto's Mechteld Jansen DE VOORDEUR [INITIAALRRJH[/INITIAALRR]ij is enorm, maar erg lief. De Amerikaanse boskat Midas, een koninklijke be jaarde kat, rood met wit lang haar, resideert samen met soortgenoot Betty Boop en de 'nep-Pers' Maupie in het jaren dertig pand van Vera en Cees Verschoor. Vor stelijke dieren zijn het, maar wel heel aaibaar. Vera: „Alle aandacht is goed. Zeker bij Midas. Hij is al 13 jaar en een beetje dement, maar het is een schat." Een klein houten bordje, aan het begin van de inrit aan de Abeelseweg in Middelburg, vermeldt B&B. Bij de voordeur staat Vers 1 en Vers 2 geschreven. „Nee, met de bijbel heeft dat niets te maken", vertelt Vera. „Het slaat op poëzie." Poëzie loopt namelijk als rode draad door het huis. „Op wanden en op het beddengoed bij voorbeeld staan dichtregels. Overal liggen dichtbun dels." Bed and Breakfast aan huis is een aloude droom van het stel. Met de koop van het huis in Middelburg, zo'n anderhalf jaar geleden, konden ze die droom ook realiseren. „We woonden eerst in Oud-Beijerland, maar daar wil den we weg. Naar Zeeland. Mijn ouders komen hier vandaan, dus ik heb wel Zeeuwse roots. Mijn opa en oma hebben ook heel lang een sigarenzaak gehad op de Nieuwe Burg in Middelburg. Julianus heette die win kel. Dit huis hebben we eigenlijk bij toeval gevonden. Toen we besloten hadden dat we naar Zeeland wilden, moesten we nadenken over waar. Een dorp of een stad. De keuze viel op Middelburg. We zijn toen een winter lang alle wijken afgegaan. Maar hier kwamen we per ongeluk terecht." „Toen we het huis zagen, waren we niet echt over tuigd. Toch hadden we zoiets van 'kijken kan geen kwaad'. De makelaar had tien minuten de tijd." Die tien minuten bleken voldoende. „We hebben het gelijk gekocht. We hadden er meteen een goed gevoel bij. Dichtbij de stad en toch buiten." „Het is een heel leuk straatje. Er wonen vogels van al lerlei pluimage. Dat maakt het boeiend." De twee bed breakfastkamers bevinden zich op de eerste verdieping. Beide met eigen sanitair. De ruime voorkamer heeft een interieur in Engelse sfeer, com pleet met een bad op pootjes. De eveneens grote, zonni ge achterkamer ademt het strandleven. „Het ontbijt kan op de kamer, of in onze serre beneden. We hebben ook een strandkot in de tuin, daar kunnen de gasten in de zomer ontbijten." In de waterige herfstzon staat het wit met lichtblauwe strandhuisje er wat verloren bij. Maar in de lente- of zomerzon moet het daar in de och tenduren wel heerlijk toeven'zijn; vers broodje, eitje, kopje thee... „Ik heb het huis niet ingericht in één stijl. Ik vind een combinatie van stijlen veel interessanter. Het contrast tussen modern en oud vind ik spannend." Ze wijst op een klok in de woonkamer. „Dat is een ouderwetse fa- brieksklok, een prikklok. In combinatie met moderne spullen wordt het niet oubollig. Het belangrijkst is dat. de sfeer prettig voelt." De hef de voor 'oud spul' komt ook tot uitdrukking in de donkerrode Volvo Amazone op de oprit. „Mooi hè? We rijden er overigens wel dage lijks in. We zijn nu bezig met een 'kattenrug'. Als we die kopen, gaat de Amazone weg". Als we weglopen worden we nagekeken door Maupie. Het dier beweegt zijn bek alsof die zegt 'Nou, dag hoor'! [AUTEUR]Annemarie Zevenbergen[/AUTEUR] Sloop van panden voor het project in Hulst. Onder de Toren nadert zijn voltooiing De voordeur biedt toegang tot een woning, maar wat daar achter schuil gaat, blijft voor velen onzichtbaar. In deze serie een kijkje achter de voordeuren van Zeeuwse huizen. Iedere week gaat een andere deur open en geeft de bewoner een blik in zijn of haar leven. Maquette van het nieuwbouwproject Onder de Toren, gezien vanaf de achterkant. foto's Camile Schelstraete Op mooie dingen is het soms lang wachten.- Maar als het er dan eenmaal is, dan blijkt al dat geduld zeer de moeite waard. Dat geldt zeker voor het Hulster nieuw bouwproject Onder de Toren. Hoewel, nieuwbouw, door de gekozen architectuur lijkt het wel alsof het complex, met achttien huurappartementen en 1160 vierkante meter aan commerciële ruimte, er altijd al geweest is. Het appartementencomplex moest dan ook komen 'op een op zijn zachtst gezegd uitda gende plek; in het hart van de binnenstad, achter de eeuwenou de Willibrordusbasiliek, letter lijk onder de toren. Moderne, ex perimentele architectuur zou er absoluut niet op zijn plaats zijn, hoewel gezegd moet worden dat vlak achter de basiliek weinig monumentale panden bewaard zijn gebleven. Wat er stond, was op het eerste gezicht een alle gaartje. Er was veel leegstand en de laatste tien jaar sloeg de verpaupering van het bouwblok tussen de Korte- en Lange Nieuwstraat, het Basiliekstraat je en de Pierssenstraat ongena dig toe. Afbreken en opnieuw beginnen lag het meest voor de hand. Maar het bleek bij lange na niet de makkelijkste. Tussen de eerste serieuze plannen en het metselen van de eerste steen zat,zo'n zes jaar, Schatkamer Het begon al met een moeizame verwerving van de panden. Niet iedere eigenaar wilde zich laten uitkopen. De projectontwikke laar restte daarom niets anders dan een handjevol woningen te laten staan en er letterlijk om heen te bouwen. Daarna waren het de plannen voor de onder grondse parkeergarage die voor problemen zorgden. Provinciaal archeoloog R. van Dierendonck bestempelde de bodem onder het te slopen bouwblok als een 'archeologische schatkamer' en waarschuwde ervoor dat bij het uitgraven van de parkeerkelder waardevolle resten uit lang ver vlogen tijden verloren zouden gaan. Onder het bouwblok ligt im mers de oude stadskern van Hulst en in de omgeving zijn al meerdere vondsten gedaan uit de dertiende eeuw en vroeger. Dit luidde het op een na groot ste probleem van het project in: de verplichte archeologische on derzoeken. Deze zijn duur en tijdrovend en daarmee begon de vertraging van het project aar dig op te lopen nog voordat met de bouw was begonnen. Tot overmaat van ramp kwam daar ook bij dat de afdeling ar cheologie van de Stichting Cul tureel Erfgoed onderbezet was en er dus niet lekker doorge werkt kon worden. Uiteindelijk zijn archeologen uit Capelle aan den IJssel, samen met dertien vrijwilligers, maanden bezig ge weest de bodem uit te kammen. Resultaat: vele duizenden scher ven, potten en kruiken, een rijk versierde aardewerken kan en natuurlijk zeer oude fundamen ten. Met het archeologisch onder zoek afgerond, leek de weg vrij voor Onder de Toren, maar he laas... Oudheidkundige Kring De Vier Ambachten maakte be zwaar tegen de afgegeven ver gunning voor het plan. De (ama- teur)historici vonden het com plex te massaal en niet in de om- gering passen. De Kring stapte zelfs naar de rechter en wist op die manier de bouw van Onder de Toren lang tegen te houden. Uiteindelijk werd de zaak ge schikt. Aan de tekeningen van de architect werd, op een paar vierkante meter na, niet ge tornd. De projectontwikkelaar gaf er desondanks de brui aan en verkocht Onder de Toren aan woningbouwcorporatie Lauren- tius in Breda. Dit had tot gevolg dat er een omschakeling volgde van koop- naar huursector. Laurentius schakelde Kindt en Biesbroeck Makelaardij in om de verhuur te begeleiden. Inmid dels zijn vijftien appartementen verhuurd en op één rust een op tie. Vorig jaar is de bouw dan uiteindelijk gestart, afgelopen juni werd het hoogste punt be reikt en de oplevering van het complex is half december ge pland. Onder de Toren is een project in het kader van het zogenoemde matching. Gelden en middelen worden gedeeld om vaart te brengen in bouwprojecten van en met andere partijen.Het ont werp van de nieuwbouw heeft voor het overgrote deel lof ont vangen. Er is gewerkt met veel hoogteverschillen en een varië rende gevelbreedte, verschillen de kleuren gevelsteen (bruin, oker, rood, grijs), afwisselend schoonmetselwerk en sierpleis- ter en diverse dakvormen en -kleuren. Op deze manier heeft architect P. van Meer van RDBM architec ten uit Hulst de indruk gewekt dat er achter de basiliek, aan de Korte Nieuwstraat, niet één groot pand, maar zes verschillen de panden staan. De bouwstijl doet zo authentiek aan dat het lijkt alsof Onder de Toren er al tijd al heeft gestaan. Van Meer: „Er is geen sprake van een be paalde bouwstijl, maar als ik toch een kaartje moet hangen aan het ontwerp, dan zou ik het 'historiserend' noemen." Dakterras Het complex telt zestien appar tementen en twee penthouses met een maandhuur van tussen de 593 en 1.155 euro. In de par keergarage is plaats voor 24 au to's en ieder appartement heeft een grote berging. De omvang, van de appartementen varieert van 91 tot een paar honderd vier kante meter, met één of twee slaapkamers, een halfopen woonkeuken, grote woonkamer en een berging. Voor de bewoners ligt aan de achterzijde van Onder de Toren een groot gemeenschappelijk dakterras. De bewoners van de penthouses (met een leefruimte van tussen de 161 tot 173 vier kante meter) hebben een eigen dakterras, daarnaast hebben ze de beschikking over drie slaap kamers en niet één maar twee badkamers. Veel Hulstenaren hopen dat de historiserende stijl van Onder de Toren de opmaat is voor ande re nieuwe projecten in de bin nenstad, De Nieuwe Bierkaai bijvoorbeeld. Volgens Van Meer is het in veel gevallen helaas een geldkwestie. In ieder geval heeft Hulst er dan toch één uniek com plex bij. Sheila van Dqorsselaer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 29