PZC De brutale straatvlegel die op het terras koekjes pikt F 22- Tijdig RUDEN RIEMENS FOTOGRAFIE zaterdag 11 november 2006 Dinsdag 14 november 2005 maakte een kogel uit een luchtbuks een eind aan het leven van een mus, die daarmee onsterfe lijkheid verwierf. Precies een jaar later wijdt het Natuurhistorisch Museum in Rot terdam een expositie aan cultuur en natuur van de mus in Nederland. Met de Domi no-mus in de hoofdrol. Natuurlijk gaat Arie den Hertog (32) dins dag naar de officiële opening van de exposi- tie in het Natuurhistorisch Museum in Rot terdam. Een jaar geleden schoot hij de Do mino-mus dood in de Expohal in Leeuwar den. Dat heeft de Lelystedeling geweten. Het was een staaltje vakmanschap. Gewa pend met een luchtbuks behoedde hij de or ganisatie van Domino Day in Leeuwarden voor een debacle. Een rondfladderende mus in de Expohal dreigde een paar miljoen ste nen om te gooien. Met een welgemikt schot haalde Den Hertog het dier neer. Het bestrijden van overlast door vogels in heel Nederland is voor het Lelystadse be drijf Duke dagelijkse kost. Toch ging die ene mus de geschiedschrijving in als 'De Do mino-mus' en werden Den Hertog en zijn ge zin op allerlei manieren bedreigd. Ook kreeg het bedrijf een boete opgelegd omdat een mus het loodje had gelegd voor een spel letje. Conservator Kees Moeliker van het Rotter damse museum verwacht veel belangstel ling voor de expositie. Die duurt van 14 no vember tot en met 13 mei 2007. Moeliker: „We merken dat de huismus lééft in Neder land. Toen we de tentoonstelling aankondig den, kwamen mensen spontaan met gedich ten en kunstwerkjes." Ook die zijn te zien vanaf dinsdag. De tentoonstelling belicht 'alle aspecten van de natuur en cultuur van de huismus in Nederland'. Het is een expositie van tegenstellingen. We zijn gek op de mus, maar richten onze leefomgeving zo in dat diezelfde mus weinig ruimte meer krijgt. De heggen en hagen van vroeger zijn vervangen door bouwmarkt- schuttingen. Daar heeft de mus niets aan, geen beschutting, geen insecten om op te ja gen. Dakpannen zijn tegenwoordig mussen- proof waardoor het aantal plekken om te nestelen drastisch is afgenomen. Toch genie ten we van de 'brutale straatvlegel die op het terras in je koekje pikt voordat jij een slok koffie kan nemen', omschrijft conserva tor Moeliker. Ook de Domino-mus leert ons een wijze les. Van hoe een heel land in rep en roer raakte om een dooie mus. Schutter Arie den Hertog weet het zeker: van een dooie muis in dezelf- zegt Den Hertog. Dat het een welgemikt schot was, daar hoorde hij niemand over. Of dat hij onder moeilijke omstandigheden no ta bene een mus uit de balken had gescho ten. Lachend, een jaar later: „Daar werd om heen geluld." Trouwens: als de mus onge moeid was gelaten, was dat voor de organi satie een ramp geweest. Als Den Hertog het Expositie belicht leven huismus de omstandigheden had het volk niet wak ker gelegen. Bijna was de Domino-mus trouwens een stil le dood gestorven. Dat dat niet gebeurde hebben we te danken aan een medewerker van de Expo in Leeuwarden die tot zijn op luchting meldde dat het dier de boel niet meer in het honderd kon gooien. Met zoveel camera's en verslaggevers in de buurt weet je het dan zeker: dit is groot nieuws. „Voor dat ik thuis was, stond het al op internet," dier slechts had aangeschoten, was de ramp nog groter geweest. Voor Domino Day, maar ook voor zijn bedrijf. Dat besefte Den Hertog, maar van zenuwen had hij geen last toen hij de mus in het vizier had. Die mus mag dan wereldberoemd zijn in Ne derland, internationaal gezien heeft hij ste vige concurrenten. Moeliker laat ze graag zien in Rotterdam, om zijn faam te relative ren. Neem de mus die tijdens een wedstrijd in Londen in 1936 werd geraakt door een cricketbal, en stierf. Het dier staat sinds dien in opgezette vorm in het Londense mu seum van de Marylebone Cricket Club. Of de mus die op 4 juli 1981 meevloog aan boord van een vlucht tussen Los Angeles en het Australische Sydney. Het was Onafhan kelijkheidsdag. Die mus werd in Sydney ge nekt, vertelt Moeliker. Want zo gaat dat daar: je weet nooit wat het land binnen komt uit de States. Enig voordeel: de mus ging niet de versnipperaar maar het mu seum in. Ook te zien in Rotterdam: de oudst opgezet te mus van Nederland, uit 1840. Geleend van Naturalis in Leiden. Er is verder een na zaat van de mussen die New York eind ne gentiende eeuw kolonialiseerden. Een beetje eerherstel voor de Domino-mus is de expositie in Rotterdam trouwens wel. Een jaar geleden was het tijdelijk graf van de Domino-mus een Becel-kuipje. In een koelkast thuis van een Friese opsporings ambtenaar. Tussen de gemarineerde kippen- vleugels en spekreepjes, zag Moeliker toen hij de mus kwam ophalen. Schutter Arie den Hertog zal wel zien hoe 'zijn' mus er een jaar later bij staat. Het zal wel iets zijn met Domino-stenen en wat krantenknipsels van een jaar terug. De kans is groot dat Den Hertog die al gelezen heeft Ze zullen te vinden zijn in de dikke knipsel map bij hem thuis. Waaronder een verhaal uit een Duitse krant. „Ze kwamen langsom een verhaal te maken. Ze vonden ons in Ne derland verrückt." Mediagigant Endemol heeft overigens dit jaar een reeks maatregelen genomen om te voorkomen dat er opnieuw een mus - of an dere vogel - voor problemen zorgt. Volgen de week vrijdag, op 17 november, is de gro te finale van Domino Day. Dan moeten alle vier miljoen stenen omvallen. Die finale wordt uitgezonden op televisie. De Domino-mus die 14 november vorig jaar zijn D-Day vond in de Expohal in Leeuwar den, zorgt er nu dus posthuum voor dat En- j demol maatregelen neemt. Een woordvoer der wil echter niet zeggen wat voor maatre- j gelen dat zijn. Maar ongetwijfeld is gedacht aan simpele dingen als: geen open ramen. Gerald Meijer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 22