Geloof in containerhaven zakt weg Het verzorgende Geef mensen de riemen om te roeien Onderzoek naar raakt in de knel Staten willen snel visie over toekomst Zeeland Seaports stijging aantal verkeersdoden PvdA'er Blom verwacht weinig van glastuinbouw 15 Vijf Statenfracties weigeren meer geld te steken in voorbereidingen WCT Staten: meer dan koffie en cake Onderzoek internationale school Vervoer in avonduren Provincie onderzoekt armoede Tarief Evides 5 procent omlaag Verkiezingen vandaag Vakbeurs voor vrijwilligers in Heinkenszand Vertoning film klimaatwijziging zaterdag 11 november 2006 rinorRinus Antonisse MIDDELBURG - In Provinciale n brokkelt het geloof in :g van de Westerschelde Container Terminal (WCT) af. Tijdens de begrotingsvergade- iing weigerden PvdA, Christen unie, GroenLinks, SP en D66 gisteren nog meer geld (160.000 euro) uit te trekken voor de voor bereidingen. rinorRinus Antonisse De partijen zijn goed voor 18 van de 47 zetels. WD en SGP hielden onverkort vast aan een nieuw plan voor de WCT. Het CDA wilde voor de Statenverkie zingen van maart volgend jaar een (positief) besluit nemen. Een 'bestuurlijk monster' noem de J. van Ginkel (CU) het jaren lange gedoe over de WCT. Hij merkte fijntjes op dat met het geld dat in de voorbereidingen is gestopt, allang leuke dingen voor de Zeeuwse economie ge daan hadden kunnen worden. De CU'er riep op om geld en energie te stoppen in plannen die wel haalbaar zijn, zoals het via binnenvaart milieuvriende lijk afvoeren van containers en meer voorzieningen voor contai neroverslag in de Kanaalzone. Want die worden dankzij parti culiere initiatieven al volop in de Zeeuwse havens overgesla gen, stelde Van Ginkel. En er ko men er alleen maar meer bij. Het Statenlid wees op aanleg van 900 meter kade en het plan voor een terminal tussen 1000 en 1800 meter in de Quarlesha- ven (Vlissingen-Oost). „De WCT ligt straks al in het Sloegebied." De WD'er I. Vogelaar had een positieve kijk, maar hij vroeg zich toch af waarom in de bin nenhavens alles stil lijkt te lig gen, in afwachting van de komst van een WCT. „Hebben wij niet meer pijlen op de boog dan al leen een juridische nieuwigheid met het WCT-plan te creëren?" W. Kolijn (SGP) betreurde de 'forse vertraging' die het WCT-dossier inmiddels heeft op gelopen. „Voor de Zeeuwse ha vens is het een uiterst belangrij ke investering." Merkwaardig P. Holtring (PvdA) vond het 'hoogst merkwaardig' dat er extra voorbereidingsgeld nodig is. F. Luijben (SP) meende dat het geld beter besteed kan wor den aan bijvoorbeeld een fonds ontwikkelingshulp en verster king van pop-podia. Gedepu teerde H. van Waveren (CDA, ruimtelijke ordening) maakte duidelijk dat nog altijd gesteg geld wordt met het Centraal Planbureau over de 'winst' die een WCT oplevert voor de Zeeuwse economie en dus de sa menleving. Het oordeel van het planbureau over de WCT is daardoor opge schort. Hij verwachtte dat de Staten in januari een nieuw be sluit kunnen nemen over het her ziene WCT-plan. COR DE JONGE MIDDELBURG - Provinciale Slaten willen op korte termijn een discussie over de toekomst het havenschap Zeeland Seaports (ZSP). Ze eisen snel in- in het onderzoek naar sa menwerking met het Havenbe drijf Rotterdam (HR). Tijdens de begrotingszitting j gedeputeerde M. Ie Roy (PvdA. economie) gisteren te ho- dat ze niet zonder 'last en ruggespraak' met de Staten stap- mag ondernemen. Ze sput terde in eerste aanleg tegen. LeRoy wilde over de samenwer- met HR eerst een mening vormen in het bestuur van het ischap en daar dan mee in Staten komen. Dat viel niet „Er ligt een onderzoeks- >rt. Daar moeten we als Staten nu over kunnen praten", zei C. van Beveren (CDA). Op voorstel van P. Holtring (PvdA) zal de Statencommissie Econo mie zich er 20 november over buigen. Verschillende Statenleden we zen met verbazing op de uit spraak van directeur H. Smits van HR. Die stelde dat samen werking met Zeeland over alle containeractiviteiten moet gaan niet alleen over de Wester schelde Container Terminal. Ge beurt dat niet, dan wil hij geen samenwerking meer. „We staan door dat alles of niks van Rotterdam wel voor het blok. Het is slikken of stikken", constateerde G. van der Giessen (D66). Le Roy gaf aan dat ze bin nenkort overlegt met de opstel lers van het onderzoek en het ha venbedrijf. Ook de ondernemingsraad van ZSP is onaangenaam verrast door Smits. In een brief aan het algemeen bestuur van het ha venschap wordt zijn boodschap 'polariserend en intimiderend' genoemd. De raad is ontstemd dat Smits de WCT alleen renda bel acht in combinatie met ande re containeractiviteiten in de ha ven: „Het Havenbedrijf Rotter dam stuurt willens en wetens aan op het frustreren van de WCT, ten voordele van binnen- dijkse containerontwikkeling, zodat de Zeeuwse havens de ko mende jaren nog klein kunnen worden gehouden." De OR is 'ronduit geschoktdoor de voor keur van Smits voor privatise ring van ZSP (van gemeenschap pelijke regeling naar naamloze vennootschap). „Het vertrou wen van het personeel van Zee land Seaports in partner Haven bedrijf Rotterdam is tot ver be neden het nulpunt gedaald." MIDDELBURG - Het afscheidsfeestje van Provinciale Staten kan veel goedkoper, voerde A. Luijben (SP) giste ren aan tijdens het begrotingsdebat van Provinciale Sta ten. Gedeputeerde Staten hebben 10.000 euro voor die bij eenkomst begin volgend jaar gereserveerd. Luijben reken de voor dat het mogelijk moet zijn om voor 50 euro iets leuks te organiseren. Met vier pakken koffie, tien cakes, melk en suiker moet het toch lukken. Een motie om zo het afscheidsfeestje te regelen en de rest van de tien mille aan de Zeeuwse voedselbanken te geven kreeg echter geen steun. P. Holtring (PvdA) zei geen voorstander te zijn van symboolpolitiek. Luijben merkte echter op dat het af en toe nodig is het goede voorbeeld te geven. Hij voerde ook aan dat met het steunen van het SP-voorstel de Statenle den echt iets van zichzelf konden geven. Zonder resul taat. Bij de stemming kreeg het voorstel van de SP van geen van de andere partijen steun. MIDDELBURG - Er komt een onderzoek naar de behoef te in Zeeland aan een internationale school. Een motie daartoe van de WD kreeg gisteren in Provinciale Staten kamerbrede steun. Gedeputeerde G. van Pleukelom zegde toe dat hij gaat peilen of zo'n school kans van slagen heeft. In Antwerpen, Breda en Rotterdam zijn zulke En gelstalige scholen. Fractievoorzitter I. Vogelaar voerde aan dat zo'n school kan bijdragen aan de aantrekkings kracht van Zeeland voor internationale bedrijven. MIDDELBURG - Ook na zeven uur 's avonds moeten er in Zeeland belbussen rijden zodat inwoners van de kleine re plaatsen niet geïsoleerd raken. Op last van Provinciale Staten komt er een onderzoek naar de mogelijkheden om de belbussen dan ook te laten rijden, besloten de Staten gisteren naar aanleiding van een motie van de PvdA. MIDDELBURG - Gedeputeerde Staten gaan onderzoe ken hoe ze iets kunnen doen aan de armoedeproblemen. De PvdA-Statenfractie pleitte aanvankelijk voor het ma ken van een tv-serie waarin duidelijk gemaakt wordt wel ke subsidiemogelijkheden er zijn om wat extra's te krij gen. Op voorstel van gedeputeerde G. van Heukelom wordt nu gekeken of er niet ook andere manieren zijn om iets te doen aan dat probleem. MIDDELBURG - Het drinkwater kan volgend jaar vijf procent goedkoper worden, beloofde gedeputeerde J. Suurmond gisteren. Hij gaat zich hard maken voor die verlaging, zo beloofde hij Provinciale Staten nadat CDA en PvdA om een verlaging hadden gevraagd. M. Wiersma (Groenlinks) vindt zo'n verlaging niets voorstellen. „Dan gaat het dus om 1,4 cent per huishouden per dag." Plij pleitte voor meer actie door 2,5 miljoen van het dividend van Delta te gebruiken voor de betere isolatie van wonin gen, het vervangen van oude cv-ketels en het promoten van spaardouches. Dat voorstel werd echter door alle an dere fracties verworpenen. Inde aanloop naar de Kamer verkiezingen op 22 november J de PZC mensen naar de belangrijkste problemen op de verschillende beleidsterreinen. ÏÏie moeten we minister maken als we voor die problemen een oplossing willen? Giny Reijnier- veziet als onderzoekscoördina tor bij cardiologie in de Ooster- scheldeziekenhuizen de dage lijkse gang van zaken in de zie kenhuiszorg. door Claudia Sondervan Vat is het grootste probleem in ie ziekenhuis zorg? ,Er zijn te weinig mensen aan bet bed. Verpleegkundigen heb bengeen tijd meer voor een praatje met patiënten, een keer tje haren wassen of uitleg te ge ven. De operaties zijn heel tech nisch, mensen liggen veel korter net Zeeuwse schaduwkabinet in het ziekenhuis dan tien jaar [rieden. Dan is aandacht juist iriangrijk. Het is natuurlijk 'tachtig als iemand met een lartinfarct even naar Breda ge- Kien wordt om gedotterd te Urden, dezelfde dag terug in KAPELLE - CD A-lijsttrekker Jan Peter Balkenende woont _andaag in zijn geboorteplaats tapelle een verkiezingsbij een- 'Oftst bij van zijn partij. Loca- le: Grote Kerk. Aanvang: 13 iroep Zeeland verzorgt van l°t 14 uur een speciale uitzen- ig over de verkiezingen. In de dio is D66-lijsttrekker Gander Pechtold. Balkenen- zal vanuit Kapelle vragen luisteraars beantwoorden ^sen 13.30 en 14 uur). "dA-Kamerlid Luuk Blom t van 10 uur tot 12.30 uur aan de Meer Rood Op ltraat actie in Vlissingen. Daar laat hij tot 16 uur verder in samen met kandi- Brouwer uit Goes. ons ziekenhuis is en twee dagen later naar huis mag. Maar het vraagt veel begeleiding. Ver- plegkundigen krijgen steeds meer ander werk: lijsten invul len, protocollen volgen. Het ver zorgende raakt in de knel." Hoe moet dat probleem worden opgelost? „Toch meer mensen op de werk vloer. Er moet geld bij. Mis schien moet er gesnoeid worden in management. De zorg kan ook gestroomlijnder moet wor den, meer gericht op de patiënt. Ziekenhuizen moeten wat vrijer worden gelaten, met minder re gels. De DBC's zijn ook opge legd en ik zie niet hoe het iets helpt." Welke coalitie zou dat het beste kunnen? „Een coalitie met het CDA. Ik heb vanuit mijn achtergrond graag een christelijke partij in de regering. Ik vind dat ze het wel goed hebben gedaan. Ik denk dat Balkenende wel inziet dat de zorg meer aandacht no dig heeft. Maar niet meer sa men met de WD." Wie moet dus de volgende minis ter van Volksgezondheid wor den? „Niet Hoogervorst. De nieuwe minister van VWS moet affini teit met de gezondheidszorg hebben. Misschien Hans Si mons? Die is inmiddels wel extra onderlegd, als ziekenhuis directeur. Maar ik durf eigen lijk geen naam te noemen." Achttien Zeeuwen zijn verkies baar voor de Tweede Kamer. Maar weinigen maken een kans. In de aanloop naar de verkiezin gen stelt de PZC ze voor. Van daag de nummers 72 en 80 van lijst 2, PvdA'ers Riet Teeuwsen uit Vlissingen en Wilma Brou wer uit Goes. door Ernst Jan Rozendaal GOES - Ze hebben veel ge meen. Riet Teeuwsen komt uit een gezin dat het niet breed had. Ze kon studeren, omdat on der toenmalig PvdA-leider Den Uyl de studiefinanciering van de grond kwam. Wilma Brouwer voltooide een rechtenstudie terwijl ze als bij standsmoeder de eindjes aan el kaar moest knopen. Beiden wil- Stemmen voor de Tweede Kamer len zich inzetten voor mensen die op het randje van de armoe de leven. „In mijn werk en privé hield ik me bezig met zaken als kinder opvang, vrouwenemancipatie en vormingswerk", vertelt Teeuwsen. „Daarbij had ik steeds te maken met de PvdA. Dat wakkerde mijn interesse aan in de politiek." Ze zat voor de PvdA in de Sta ten en is op het ogenblik gewes telijk voorzitter in Zeeland. Om 'maximale invloed' uit te oefe nen, wil ze het liefst in de Ka mer. De 72ste plek beschouwt ze als een opstap. „Mijn angst is dat er straks een verschil is tussen een gehandi capte die in Vlissingen woont Riet Teeuwsen (links) en Wilma Brouwer en een die in Amsterdam woont. Ik wil de landelijke poli tiek in om dat soort dingen te voorkomen." Eigen kracht Brouwer is sinds drie jaar lid van de PvdA. Ze zit in de ge meenteraad in Goes. Op eigen kracht heeft ze het van bij standsmoeder tot advocaat ge schopt. „Nu wil ik niet achterover leu nen. Ik weet hoe het is om het arm te hebben. Ik wil graag mensen helpen. Niet hun verant woordelijkheid overnemen, maar ze wel riemen geven om mee te roeien." Beiden benadrukken het belang van regionale kandidaten op de lijst van de PvdA. „De num mers 1 tot en met 80 zijn ge schikt om in de Kamer plaats te nemen", aldus Brouwer. „Dren the heeft er één op de lijst en Zeeland drie. Dat zegt iets over de kwaliteit van de PvdA-kandi- daten uit Zeeland." Wat Teeuwsen betreft had de tweede Zeeuwse PvdA'er wel iets dichter achter Luuk Blom foto Ruben Oreel (29 op de lijst) mogen staan. Brouwer, daarentegen, is hele maal niet ongelukkig met de laatste plaats op de PvdA-lijst. Te meer omdat de internetsite www.ondersteboven.nl en de jongerenomroep BNN een cam pagne zijn begonnen voor de laatstgeplaatsten. Ineens wordt ze een bekend gezicht. Dat BNN de actie met een vette knipoog voert, deert haar niet. „Hun intentie is om de politiek dichter bij de jeugd te brengen. Ik hoop dat het ze lukt jongeren te laten stemmen." door Ernst Jan Rozendaal THOLEN - Het provinciebe stuur moet niet inzetten op glas tuinbouw in de Axelse vlakte. Dat betoogde PvdA-Kamerlid Luuk Blom gisteren op tournee door Zuid-Holland, Noord-Bra bant en Zeeland. Hij ziet veel meer mogelijkheden in een com binatie van duurzame energie en chemische industrie. Blom plaatste zijn opmerking in Steenbergen waar een PvdA- delegatie, waarvan ook Kamer lid Klaas de Vries deel uitmaak te, werd bijgepraat over gemeen telijke plannen. Bij de uitleg over plannen voor meer glastuinbouw trok het PvdA-Kamerlid uit Sint Anna- land meteen een parallel met Zeeland. „Als PvdA hebben we een noti tie uitgebracht onder de titel Mensen werken op het platte land. Daarin ontzenuwen we de indianenverhalen dat glastuin bouw zoveel arbeidsplaatsen op levert. Ten eerste gaat het niet om drie of vier arbeidsplaatsen per hectare, maar hooguit één. Ten tweede wordt het voor vijf tig tot tachtig procent door Po len gedaan, dus dat zet ook geen zoden aan de dijk voor de regio nale arbeidsvoorziening. Wie denkt dat met glastuinbouw een schip met geld komt binnenva ren, moet nog eens goed om zich heen kijken." Blom vindt het zonde van de ruimte als in de Axelse vlakte veel kassen komen. „In de ka naalzone moet je juist nieuwe dingen bedenken. Zeeland kan de batterij van Nederland wor den." Volgens hem zal de komen de jaren sterk worden ingezet op duurzame energievormen als biogascentrales, schone kolen centrales en windenergie. „Ze ker als de PvdA in de regering komt." Dat is aantrekkelijk voor che miebedrijven die er al zitten en nieuwe om zich daar te vesti gen. „Je slaat twee vliegen in één klap. Als de elektriciteits prijs door die vormen van ener gie niet meer gekoppeld wordt aan de olieprijs, is dat aantrek kelijk voor chemische bedrij ven." De Kamer gaat niet over de invulling van de Axelse vlak te, maar wel over het creëren van mogelijkheden voor nieuwe energie. Blom: „Gaan we dat doen in Zeeuws-Vlaanderen of in de Eemsmond? Als de provin cie inzet op kassen, is duidelijk dat die keuze niet in het voor deel van Zeeuws-Vlaanderen uitvalt." door Emile Calon MIDDELBURG - Er komt een onafhankelijk onderzoek naar de oorzaak van de stijging van het aantal verkeersdoden. Gedeputeerde T. Poppelaars zeg de dat onderzoek gisteren toe na aandringen van zijn eigen CD A-Statenfractie. Hij gaat de Stichting Weten schappelijk Onderzoek Verkeers veiligheid (SWOV) vragen dat onderzoek uit te voeren om te weten te komen op welke ma nier wat gedaan kan worden aan het terugdringen van de do den en gewonden in het verkeer. Alleen al dit jaar zijn er tot nu toe in het Zeeuwse verkeer 35 doden gevallen terwijl in geheel 2004 en 2005 er telkens 23 wa ren te betreuren. Een verklaring voor die stijging heeft Poppel aars niet. Fractievoorzitter C. van Beveren gaf aan dat hij wil weten of de provincie wel op de goede weg is om de bermen te verharden. Het Swov voert ook al onder zoek uit naar de eenzijdige onge- HEINKENSZAND - Een vak beurs voor vrijwilligers vult don derdagavond 23 november De Stenge in Heinkenszand. Der tien voorbeelden van een nieu we aanpak van vrijwilligers werk worden daar tentoonge steld. Onderwepen zijn het werven van jonge mensen, ouderen er toe bewegen om vrijwilligers werk te doen, zelfverbetering via vrijwilligerswerk en maat schappelijke stages. Mensen die nieuwe geldschie- ters voor hun organisatie zoe ken kunnen de workshop Spon soring en fondswerving volgen. De beurs is open vanaf 18.00 uur. Om 19.30 begint het pro gramma met de dertien presenta ties en de worskshop. De beurs sluit om 21.45 uur. Aanmelden kan bij Scoop in Middelburg, www.scoopzld.nl, 0118682519. vallen in het Zeeuwse. Daar naast gaat het nu ook kijken of er maatregelen genomen kun nen worden om het verkeer veili ger te maken. Van Beveren hoopt hij ook te weten te komen in hoeveel gevallen alcohol een rol speelt bij dodelijke ongeval len. Uitvoegstroken Poppelaars kondigde ook aan dat het de bedoeling is te onder zoeken of speciale uitvoegstro ken voor landbouwverkeer bij dragen aan de verkeersveilig heid. In Limburg en Overijssel liggen zulke stroken die ge bruikt worden om ervoor te zor gen dat er geen ellenlange files ontstaan achter het landbouw- verkeer. Die stroken dragen er volgens hem ook toe bij dat er niet onverantwoord wordt inge haald. Poppelaars liet verder weten dat Slachtofferhulp op middel bare scholen verkeersvoorlich- ting gaat geven. Een proef in Goes is volgens hem zeer succes vol verlopen. Nabestaanden van verkeersslachtoffers hebben daar verteld wat ze meemaken na een dodelijk ongeval. Zulke lessen zijn volgens hem effectie ver dan het plaatsen van een bord. VLISSINGEN - De coöperatie Zeeuwind presenteert de film An Inconvenient Truth aan haar leden en het Zeeuwse publiek. Dat gebeurt donderdag 14 de cember na de ledenvergadering in Cinecity te Vlissingen. Vanaf 15 december wordt de film een aantal malen vertoond voor be langstellenden. In de film vertelt Al Gore, voor malig vice-president van de Ver- enigde Staten, over de klimaat crisis waarmee de wereld kampt. De film van regisseur David Guggenheim werd een van de succesvolste documentai res ooit in de Verenigde Staten. Een paar weken geleden is de film in Nederland in première gegaan. Zie ook www.zeeuw- ind.nl en www.duurzaamzee- land.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 15