Waterschap verlaagt belasting PZC Familievete is nog niet ten einde Martinus was de goedheid zelf PZC Ellie heeft weekendje weg zeker verdiend Omwonende eist bouwstop concertzaal 13 Daling tarief eigenaren gebouwen compenseert waardestijging WOZ Aquariumclub houdt open dag Besparen in de dure maanden Vijf geloven Mosselzaadvissers mogen naar wad Zeeuws adviesplatform bij CZ/OZ Open dag provincie over mobiliteit Wethouder Sluis stapt op Total-steiger in beeld als testlocatie getijdenenergie Kerkdienst voor gehandicapten zaterdag 11 november 2006 Grooi hart1 MIDDELBURG - Eigenaren van woningen en bedrijfspan den gaan volgend jaar minder belasting betalen aan het Water schap Zeeuwse Eilanden. Het ta rief voor de categorie gebouwd gaat met 5,5 procent omlaag. 2500 euro waarde van het pand geldt volgend jaar een ta rief van 1,40 euro. Dat was acht cent meer. Het waterschap heeft de belastingverlaging gisteren bekendgemaakt bij de presenta tie van de begroting 2007. De verlaging met 5,5 procent is compensatie voor de stij- die het waterschap ver wacht in de waarde van gebou wen, bij de nieuwe taxatieronde Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl voor de Wet Onroerende Zaken (WOZ). De compensatie is een opdracht van de algemene verga dering van het waterschap. De tarieven voor ingezetenen en grondeigenaren (categorie onge bouwd) blijven gelijk. Dat bete kent een tarief van 51,13 euro voor ingezetenen en van 59,22 euro per hectare voor grondeige naren. De verontreinigingsheffing wordt volgend jaar wel duurder. Dat heeft te maken met de hoge re kosten voor het storten en ver werken van afval, de gestegen energieprijzen en de kosten van chemicaliën. Verantwoord De stijging van de verontreini gingsheffing komt uit op 1,5 pro cent. Dat is gelijk aan de norm die de algemene vergadering van Zeeuwse Eilanden eerder dit jaar als maatschappelijk ver antwoord heeft omschreven. Per vervuilingseenheid wordt vol gend jaar 61,50 euro in rekening gebracht. Het waterschap brengt stan daard drie vervuilingseenheden per huishouden in rekening. Daardoor hebben mensen die al leen wonen en daartegen niet hebben geprotesteerd, jarenlang te veel betaald. Zeeuwse Eilan den heeft nu besloten de eenper soonshuishoudens ook maar voor één vervuilingseenheid aan te slaan. Voorwaarde is wel dat mensen ook als eenpersoonshuis houden bij de gemeente staan in geschreven. Geld te kort Door het verlagen en gelijkhou- den van drie tarieven, komt Wa terschap Zeeuwse Eilanden vol gend jaar wel geld te kort. De be groting sluit met een gat van twee miljoen euro. Dat moet worden gedicht door een greep te doen in de algemene reserves. Dat kan ook gemakkelijk omdat daarin tien miljoen euro zit. Dat is vijf miljoen meer dan de alge mene vergadering noodzakelijk vindt. Bovendien houdt het wa terschap dit jaar drie miljoen eu ro over. Dat geld wordt aan de algemene reserve toegevoegd. De begroting wordt op 6 decem ber in Middelburg besproken door de algemene vergadering. MIDDELBURG - Aquariumver- ng Barbus Conchonius opent vandaag de deuren van haar nieuwe onderkomen in het gebouw aan de Herengracht 52 in Middelburg. pand wordt officieel ge opend door burgemeester Schou- wenaar en wethouder De Vries. Van 12.00 tot 17.00 uur is het ge bouw te bezichtigen. Ook alle andere huurders, zoals de Ster renwacht en de Jeugdgemeente, houden vandaag een open dag. De aquariumvereniging is ook "ag nog open van 14.00 tot 17.00 uur. MIDDELBURG - Marieke Hen- selmans geeft op 12 november lips om geld te besparen tijdens de dure decembermaand. Ze geeft tips over voordelig Sin- Ierklaas en Kerstmis vieren en over winterpret die geen geld kost. Henselmans spreekt om 10.30 uur in de kantine van Zorgstroom in de Breestraat in Middelburg. VLISSINGEN - Vijf vertegen woordigers van verschillende ge loven gaan op 15 november met elkaar in gesprek over het the ma vrede. Dat gebeurt in zorgcomplex Ter Reede in Vlissingen. Er zijn ver tegenwoordigers van de boed dhistische gemeenschap, de hin- doestaanse vereniging Wi Ma- jandra, de Joodse gemeente Zee land, de Toubamoskee en de raad van kerken Vlissingen. Aanvang: 19.45 uur. (Advertentie) Den Dekker \Muziek KAPELLE 0113-330330 ww.dendekkermuziek.com Met lampionnen en lichtjes in pompoenen houden leerlingen van de Vrije School een bedeltocht in het centrum van Middelburg. door Edith Ramakers MIDDELBURG - Het is een mooi en vol gens leerkrachten van de Vrije School waarachtig verhaal, waar kinderen elk jaar opnieuw van genieten. Sint Maar ten stelde geen belang in materiële, aardse zaken. Hij gaf alles weg wat hij had, en dat spreekt de kinderen aan. „Ze hangen aan onze lippen, als we het verhaal naar de legende van Sint Maar ten vertellen", zegt leerkracht Els Nijs- sen van de Vrije School in Middelburg. Martinus was de goedheid zelf. Toen het bitterkoud was, deelde hij zijn man tel met een bedelaar. „Kinderen kun nen zich heel gemakkelijk verplaatsen in de opofferingsgezindheid van Marti nus", zegt de leerkracht. Bij het jaarlijkse feest van Sint Maarten hoort een 'bedeltocht' en er wordt een vuur gemaakt, dat brandend wordt ge houden in de donkere dagen. De bedeltocht van de leerlingen van de Vrije School voerde gisteravond langs de deuren in het oude centum van Mid delburg. Ze haalden fruit, snoep en an dere lekkernijen op. „We hebben vaste bedeladressen waar we aan bellen, om niemand onaangenaam te verrassen", zegt Els Nijssen. In de donkere, smalle steegjes kwamen de lichtjes in de pompoenen, knollen en lampionnen van pas. „We willen de kin deren met Sint Maarten de overgang van de herfst naar de winter laten voe len. Het verschil tussen donker en licht zorgt ervoor dat ze wennen aan de we reld waarin ze wonen. Het is een beleve nis voor de jongste kinderen om in het donker in Middelburg te lopen." Het verhaal gaat dat Martinus in de zeer strenge winter van 332 tegen zijn zin in soldaat was. Hij was toen zestien jaar oud. Martinus was met een groep soldaten op weg naar Amiens toen hij een bedelaar tegenkwam. De man droeg lompen en had het koud. Geen soldaat had acht op hem geslagen, maar Marti nus trok zijn zwaard en sneed zijn rode mantel in tweeën. De bedelaar kreeg de helft. foto Ruben Oreel Die nacht zag hij Christus in zijn droom met een halve rode mantel aan. „Het was Christus aan wie Martinus de man tel had geschonken. Hij was zo onder de indruk van dit voorval dat hij zich liet dopen en zich tot het christendom be keerde." Sint Maarten werd monnik en stichtte in Frankrijk enkele kloosters. Hij werd bisschop van Tours, waar hij op 11 no vember werd begraven. Het feest van Sint Maarten wordt in Frankrijk en vooral in Noord-Neder land gevierd. „Er zijn weinig scholen in Zeeland die aandacht aan Sint Maarten besteden", zegt Els Nijssen. De kinderen riepen op tot liefdadigheid met kinderliedjes: 'Sinte Sinte Maarten, de koeien hebben staarten, geef een ap pel of een peer, dan kom ik het hele jaar niet meer.' door Aector Dooms MIDDELBURG - Het einde van een jarenlange familievete in Veere lijkt nog niet in zicht. Dat bleek gisteren in Middelburg, waar een veertigjarige inwoner van Veère zich voor de politie rechter moest verantwoorden wegens ernstige bedreigingen van zijn zwager en zijn nichtje. De verdachte vond het vonnis zeer onredelijk. Hij kreeg een voorwaardelijke boete van 1500 euro opgelegd, met een proeftijd van twee jaar, en hij moet hon derd euro smartengeld aan zijn nichtje betalen. „Boeren pesten loont. Zij worden op een troon gezet. Het is mijn zwager die mij telkens opzoekt", reageerde hij op de uitspraak van politie rechter N. van Spronssen. Het slepende conflict dateert al van jaren terug, toen zijn vader de minicamping tot zijn grote verrassing overdroeg aan zijn zuster en zwager. „Ik had twin tig jaar op de minicamping ge werkt", vertelde hij. Hooivork De Veerenaar begon zelf een mi nicamping bij zijn boerderij. Vo rig jaar 5 mei liep een conflict met zijn zwager hoog op. Hij be dreigde hem met een hooivork. „Ik vermoord je", zou hij heb ben geroepen, maar dat ontken de hij. Aan de bedreiging lag een voor val over een bord ten grondslag. Kinderen van zijn zuster zouden aan het bord, warop een verwij zing staat naar zijn mini-cam ping, hebben gezeten. De familievete liep op 5 juni op nieuw uit de hand. De aanlei ding was de aanleg van een speeltuin door zijn zwager, waardoor de verdachte genood zaakt werd om een' omweg te ma ken naar de mestvoeropslag. Hij had zich daarover kwaad ge maakt en was, als reactie, als een gek over de camping gaan rijden met een bedrijfsauto. Hij zou dreigend tegen zijn nichtje (de dochter van zijn zuster) heb ben gezegd. „Als jullie de politie erbij halen, wacht ik je op bij school en vermoord ik je met een moker." Volgens officier van justitie J. Zondervan gaat het om een ci- vielrechterlijk conflict. „U ver laagt zich tot dergelijk gedrag. U wilt voor eigen rechter spe- door Mieke van der Jaqt HEINKENSZAND - „Dat vind ik nou eens superleuk. En volko men terecht!" Bram Dirkx heeft zojuist via de telefoon gehoord dat zijn vrouw, Ellie Dirkx- van Houte, mantelzorger van het jaar is geworden. „Ze heeft het dubbel en dwars verdiend en ik kan het weten. Ik ben degene die zonder haar goe de zorgen zou zijn aangewezen op professionele hulpverleners, misschien zelfs op een verpleeg huis." Ellie Dirkx zelf snapt er niks van. ,Je vindt wat je zelf doet na tuurlijk heel normaal. Je groeit erin en je weet niet beter. Een ander kijkt daar met heel ande re ogen naar." Gisterochtend was de Baarland- se naar Heinkenszand getogen, waar de gemeente Borsele vijf tig mantelzorgers in het zonne tje wilde zetten. Uit de namen van de acht mensen met de meest intensieve zorgtaak werd een winnaar getrokken. Die mag een weekeindje weg, samen met een reisgenoot. Als dat niet degene is voor wie dag-in- dag-uit wordt gezorgd, neemt thuiszorgorganisatie Allévo tij dens het weekeinde de zorg op zich. Ellie Dirkx wil Bram mee nemen. „Ik weet nog niet waar we heen kunnen, maar dat we sa men gaan is zeker." Bram en Ellie Dirkx stonden tot drie jaar geleden op de markt met groenten en fruit. Ze hiel den vol totdat Bram, die lijdt aan multiple sclerose, echt niet meer kon. In één klap kregen ze toen een heel ander leven. „Ge- Ellie Dirkx-van Houte, die dagelijks voor haar man Bram zorgt, is door de gemeente Borsele uitgeroepen tot mantelzorger van het jaar. foto Willem Mieras lukkig is mijn man erg opge wekt van nature. Hij zal niet kla gen en ziet alles altijd van de zonnige kant. In plaats van groenten verkopen, doet hij nu aan groenten kweken." DEN HAAG - Zeeuwse mosselzaadvissers mogen volgen de week nog drie miljoen kilo halfwasmosselen en mossel zaad uit de westelijke Waddenzee opvissen en uitzaaien op de mosselbanken. Dat heeft de Raad van State giste ren in een bestuursrechterlijk kort geding beslist. Het be stuursrechtscollege veegde de bezwaren van de Stichting Vogelbescherming, de Waddenvereniging en Faunabe heer tegen de voor dit najaar verleende mosselzaadvisver gunning van tafel. De Raad van State vindt dat de mi lieuorganisaties geen hard bewijs hebben waaruit blijkt dat de gemiddeld 77.000 in het Waddengebied foerageren- de eidereenden deze winter in voedselnood komen als de vissers hun quotum van 5,82 miljoen kilo halfwasmosse len en mosselzaad opvissen. De mosselzaadvissers hadden vorige week al drie miljoen kilo opgevist. GOES - Vijfentwintig Zeeuwen zijn toegetreden tot het Verzekerden Advies Platform voor Zeeland van zorgverze keraars CZ en OZ. Zij vormen één van de zes regionale toetsstenen die de gefuseerde verzekeraars advies geven over de inhoud van de verzekerde zorg. Zij kunnen hun mening geven over zorgwensen, problemen, informatie voorziening, cle polisinhoud en de dienstverlening. CZ/OZ zegt de adviezen te gebruiken om de eigen produc ten beter af te stemmen op de klant. Volgend jaar wil de verzekeraar een podium oprichten waar zorgverleners als tandartsen en fysiotherapeuten advies kunnen geven. BRESKENS - De provincie Zeeland houdt zaterdag 25 no vember een open dag over mobiliteit. Dat gebeurt op het veerplein in Breskens, het fiets-voetveer en de sluizen in Vlissingen. De provincie wil laten zien wat haar taken zijn op het gebied van wegen, fietspaden, het kanaal door Walcheren en het openbaar vervoer. Bezoekers kunnen op het veerplein een rondje maken in een Ferrari, een sneeuwschuiver of een brandweerauto. Er is een fietspar- cours met een ligfiets, een eenwieler en een wiebelfiets. Het vervoer naar Breskens met het fiets-voetveer is om 11.55 uur gratis. Met een van de veerboten worden in de haven van Breskens rondvaarten gemaakt. Sporters Ri- nus van der Ven (motorcross) en Johnny Hoogerland (wiel rennen) geven informatie over hun sport. SLUIS - Wethouder A. Rosendaal (Nieuw West) van de gemeente Sluis dient nog voor de raadsvergadering van 23 november zijn ontslag in. „Ik hou de eer aan mezelf", zei hij gisteren. De meerderheid van de gemeenteraad zeg de donderdagavond het vertrouwen in Rosendaal op, om dat ze vinden dat zijn handelen inzake de verbouwing van het gemeentehuis de geloofwaardigheid van de poli tiek schade heeft toegebracht. Een motie van wantrou wen, ingediend door zijn eigen fractie, werd gesteund door PvdA en D&T. Rosendaal haalde fors uit naar Nieuw West-fractievoorzitter IT. Meijer. „Wat hier ge beurt is uniek en absurd. Ik heb niet eerder meegemaakt dat een fractie zijn eigen wethouder naar huis stuurt op slechts één punt, de verbouwing van het gemeentehuis. Ik vind het laf dat mijn eigen fractie de mopd niet heeft de ledenvergadering van komende maandag af te wachten. door Anita Janse MIDDELBURG - Een omwonen de van de Concert- en Gehoor zaal in Middelburg heeft giste ren bij de bestuursrechter geëist dat de bouwwerkzaamheden aan het concertgebouw worden stopgezet. Vorige week is begonnen met de verbouwing van de Concert- en Gehoorzaal. De omwonende is naar de rechter gestapt omdat ze vindt dat haai' belangen te veel worden geschaad door de aanbouw bij de concertzaal. In haar achtertuin zou door die aanbouw een blinde muur van ruim vier meter hoog verrijzen. Bovendien vreest ze dat haar achteruitrit aan de Verwe- rijstraat regelmatig versperd zal worden omdat in die straat de nieuwe hoofdingang komt. Ook verwacht ze een verlies aan pri vacy en waardevermindering van haar woning. Een van de argumenten die ad vocaat K. Moeliker aanvoerde voor het stilleggen van de bouw is dat voor de verbouwing geen monumentenvergunning is ver leend. Hij vindt dat de bouwver gunning daardoor niet deugt. Eerder diende de omwonende een bezwaar in bij de gemeente Middelburg. Dat werd in augus tus ongegrond verklaard. Bij de rechter te stappen hoopt zij als nog haar gelijk te halen, „De werkzaamheden zijn maar net begonnen, en kunnen daar om nog worden stilgelegd", al dus de advocaat. De gemeente wil haast maken met de verbou wing, zodat de Concert- en Ge hoorzaal volgend jaar zomer weer open kan. Dinsdag wordt bekend of het verzoek van de omwonende door de bestuurs rechter wordt ingewilligd. len. Het is een geluk dat er niets ernstigs is gebeurd." De officier eiste 750 euro boete, waarvan 250 euro boete voor waardelijk. De man bekende wel 'iets' uit boosheid te hebben gezegd. „Ik word gehinderd in mijn bedrijfsvoering", uitte hij zijn frustratie. door Harmen van der Werf BORSSELE - De Total-steiger aan de Westerschelde bij Borsse- le wordt mogelijk een testloca tie voor getijdenenergie. Na een voorstudie ziet de gemeente Bor sele daarvoor voldoende kan- vrij eenvoudig worden aangeslo ten op het stroomnet. Dat maakt de Total-steiger een inte ressante proeflocatie. Twee be drijven hebben er belangstelling voor. Om een praktijkproef van de grond te tillen, is het volgens Altran Technologies het besté een consortium te vormen, waar in Borsele en een aantal part ners samenwerken. Het Borsels college van B en W heeft deze week met dit idee ingestemd. Al tran Technologies heeft de op dracht gekregen een poging te wagen om een samenwerkings verband te vormen. Olieraffina derij Total doet zeker niet mee, omdat het project bedrijfs- vreemd is. Total is wel bereid de steiger beschikbaar te stellen voor de proef. Onderzoeksbureau Altran Tech nologies heeft dit jaar voor de gemeente Borsele onderzocht of de Total-steiger aan de Wester schelde een geschikte plaats is voor onderwatermolens. „Water in de Westerschelde is altijd in beweging", zei wethouder M. de Bruijne (WD) bij aanvang van de studie, „waarmee het een be trouwbaardere energiebron is dan wind. En onderwatermo lens geven geen horizonvervui- ling." Stroomsnelheid De voorstudie van Altran Tech nologies is klaar. De resultaten geven genoeg aanleiding door te gaan. Al valt de de stroomsnel heid 'enigszins' tegen en kan geen van de geraadpleegde turbi neleveranciers binnen twee jaar een commerciële onderwatermo len leveren. De diepte ter plaat se is wel heel geschikt en een sys teem voor het opwekken kan MIDDELBURG - In de Morgen ster in Middelburg is zondag een kerkdienst voor mensen met een verstandelijke handicap. Voorganger is dominee J. Nauta. Het combo 'zing maar mee' onder leiding van Marisca van der Rande verleent mede werking. Aanvang 14.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 13