Emissiehandel C02 in gevaar Meier (109) heeft de Keizer nog gezien Hoofdsynagoge München ingewijd Dutroux vangt bot in Straatsburg Democraten winnen nog een Senaatszetel Europarlement tegen zwaar korten landbouw Wetenschappers slaan alarm over oceanen Systeem tegen opwarming dreigt te worden uitgehold Strafhof geeft slachtoffers van orlogsmisdaden een stem Navo-militairen doden tientallen Taliban-strijders Betere relatie Jakarta en Canberra DDR-spionnenbaas Wolf overleden Chavez boycot de kerstman Weer massagraf ontdekt in Bosnië Istanboel Culturele Hoofdstad 2010 Zeeslag voor kust Sri Lanka vrijdag 10 november 2006 BRUSSEL - Het Europees parle ment heeft grote moeite met een voorstel waardoor EU-landen ven vijfde van alle landbouwsub sidies mogen besteden aan ande re doelen. Het parlement vreest grote onge lijkheid tussen boeren. „Het ene land betaalt de boeren volledige dies, het andere houdt een vijfde in. Dat is scheve concur rentie", waarschuwt Europarle mentslid Jan Mulder (WD). Boeren in de EU zouden tot cir- 6 miljard euro per jaar aan subsidies mislopen. De regerin- van EU-landen mogen het geld uitgeven aan natuur, fiets- 3 'en of andere plattelandsza- meerderheid van christende mocraten, liberalen en mogelijk ook anderen stemt dinsdag te- verwacht ook Europarle mentslid Albert Jan Maat (CDA). Het parlement kan de zo geheten vrijwillige modulatie niet verwerpen, maar Wel lang durig vertragen. ANP NAIROBI - Wetenschappers hebben op de VN-klimaatconfe- renlie in de Keniaanse hoofd stad Nairobi de noodklok geluid over de toekomst van de zeeën en oceanen. door Hans Gertsen BRUSSEL - Het Europese emis siehandelssysteem dreigt te mis lukken als de EU-lidstaten door gaan met het toekennen van te veel C02-emissierechten. Die waarschuwing uitten vijftig toonaangevende Europese eco nomen gisteren in het hoofd kwartier van de Europese Unie in Brussel. In een verklaring die is opge steld op initiatief van het We reld Natuur Fonds (WNF), stel len de economen dat het Europe se emissiehandelssysteem een belangrijke bijdrage kan leve ren aan het terugdringen van de uitstoot van broeikasgas (CO,). Maar dan moet dat systeem wel serieus genomen worden dooi de 25 lidstaten van de EU. Dat is nu onvoldoende het geval, me nen ze. Het emissiehandelssysteem, de hoeksteen van het Europese kli maatbeleid, heeft tot doel de uit stoot van broeikasgas fors te ver lagen. Volgens het klimaatproto col van Kyoto moet Europa in 2012 minstens 8 procent minder broeikasgas uitstoten dan in 1990 het geval was. Het emissie handelssysteem moet daarbij helpen door een markt te creë ren voor emissierechten. Bedrijven zoals energiecentrales die minder CO, uitstoten dan ze op grond van tevoren toebedeel de quota mogen, zouden emissie rechten kunnen verkopen aan bedrijven die meer rechten no dig hebben. Op die manier wordt een markt geschapen en een stimulans om te investeren in schonere technologie, is het idee achter het systeem. Schaarser Daarbij is er van uit gegaan dat emissierechten door strenger mi lieubeleid steeds schaarser en dus duurder zouden worden. Maar het tegenovergestelde lijkt nu het geval. Over de periode 2005-2007 deelden de EU-lidsta- ten hun bedrijven meer emissie rechten toe dan nodig bleek, waardoor de prijzen juist ge daald zijn. Voor de periode 2008-2012 zijn de vooruitzichten nog slechter. Volgens plannen die de afgelo pen maanden bij de EU zijn in gediend, willen de EU-lidstaten hun bedrijven de komende jaren gemiddeld 15 procent meer emis sierechten toekennen dan vol gens Brussel redelijk en nodig is. Europees Commissaris Di- mas (Milieu) heeft al aangege ven dat niet te zullen accepteren en heeft de meeste lidstaten, waaronder ook Nederland, ge vraagd hun huiswerk over te doen. Dimas, die de verklaring van het WNF ook ondertekende, weet zich gesteund door de vijf tig economen. „Wij economen staan doorgaans te boek als ta melijk conservatief. Als we plei ten voor een sterk emissiehan delssysteem, is dat omdat we ge loven dat het de beste en goed koopste manier is om het pro bleem van de opwarming van de aarde aan te pakken", aldus de Duitse econoom Ottmar Edenho- fer. „Het is veel goedkoper en ef ficiënter om nu maatregelen te nemen dan wanneer je achteraf de schade moet gaan herstel len." Volgens Edenhofer dreigt 'een totale uitholling' van het emissiehandelssysteem, als de rechten niet veel strenger wor den toebedeeld. GPD temperaturen leiden tr niet alleen toe dat de zeespie gel stijgt en land dreigt te over stromen, maar bedreigen ook let leven in de zee omdat het wa ter warmer en zuurder wordt. De onderzoekers, verbonden een Duits wetenschappelijk adviesorgaan, stellen dat de acti viteiten van de mens veranderin- teweegbrengen in de ocea- jiien die de aarde in miljoenen ja- i^n niet heeft gekend. Om daar- het hoofd te kunnen bieden drastische maatregelen no dig, schrijven de wetenschap- Juist daarover praten 189 landen sinds maandag in Nairo bi. De wetenschappers willen Évacuatieplannen voor bedreig de gebieden. ANP/RTR/AFP DEN HAAG - Voor het eerst in ie geschiedenis van de interna tionale strafrechtspleging mo wn slachtoffers van oorlogsmis- iaden het woord voeren voor het Internationaal Strafhof fCC). Kt memoreerde de Belgische ad vocaat Luc Walleyn gisteren op ie eerste ICC-bevestigingszit- iing. Hij hield een openingsplei- iooi namens drie (voormalige) Congolese kindsoldaten of hun familieleden of nabestaanden. De Brusselse jurist schetste hoe ie slachtoffers bij het Joegosla vië- en het Rwanda-Tribunaal en bij de militaire tribunalen van Neurenberg en Tokio na de Tweede Wereldoorlog afwezig ajn of waren, of slechts een rol hebben gekregen als getuigen van de aanklagers. (Walleyn schetste het leed van todsoldaten in de Democrati ze Republiek Congo (RDC) pie, ver weg van hun ouders, in ie jungle leefden in dagelijkse angst. Zij werden zelf gedood of zagen hun vrienden sterven. Om ie angst te overwinnen werden ie kindsoldaten gedrogeerd ioorhun ontvoerders. Sommige kindsoldaten werden 'vrijgelaten of bevrijd. De ouders Karen dan soms amper in staat tol kinderen te herkennen, die Karen omgevormd tot vechtma chines. Vrijgelaten kindsoldaten ®oeten opnieuw worden opge red. Sommigen slapen slecht, aobben nachtmerries. Er is spra- 'ie van de vernietiging van dui zenden jonge levens, aldus Wal- feyn .ANP KANDAHAR - Navo-militairen Afghanistan hebben woens dag tijdens een luchtaanval in het district Zair, in de provincie Kandahar, zeker 22 Tali- han-strijders gedood. tot hebben functionarissen van hel Afghaanse leger en de Navo gisteren gezegd. Volgens oogge togen zijn bij de actie cluster hommen gebruikt. Hierbij zou jen vrouw zijn omgekomen. toTaliban-beweging liet weten oat twee van hun strijders wer- to gedood. ANP/RTR MÜNCHEN - Rabbijnen dragen gebedsrollen naar de nieuwe hoofdsynagoge van Mü nchen. Dit gebedshuis werd gisteren geopend door Horst Kohier, de Duitse Bondspre sident en Charlotte Knobloch, de voorzitter van de Centrale Duitse Joodse Raad. De opening viel precies 68 jaar na de Reichskristallnacht, een georganiseerde aanval te gen joden in Duitsland in de nacht van 9 op 10 november 1938. Daarbij werden in Duitsland meer dan 260 synagogen in brand gestoken, terwijl 7500 winkels en bedrij ven werden verwoest. Naast de nieuwe hoofdsynagoge in München komen ook een ge meenschapscentrum en een museum. foto Matthias Schrader/EPA Op 11 november 1918 kwam een einde aan de Eerste Wereld oorlog. In Frankrijk en Enge land wordt het handjevol vete ranen dat nog leeft ieder jaar in het zonnetje gezet. In Duits land niet. Robert Meier is 109 jaar en was soldaat in twee we reldoorlogen. door Achille Prick WITTEN - „De jaren beginnen nu toch wel te tellen", zegt Ro bert Meier. De 109-jarige maakt geen grapje. Hij staat op uit zijn stoel en bij het raam wijst hij naar de tuin. „Toen ik 104 was heb ik er voor het laatst in gewerkt. Tja, je wordt toch ouder", zegt hij schaterla chend. Robert Meier is de oudste man van Duitsland. In de Eerste We reldoorlog raakte hij gewond en in de Tweede werd hij gevan gen genomen door de Russen. Sinds 1952 woont hij in Wit ten, vlakbij Dortmund. Vanaf zijn honderdste verjaardag schenkt de buurt hem ieder jaar een groot feest. „Ik heb een vriendin en die is pas 42", lacht Meier. „We spe len altijd mens-erger-je-niet", vertelt hij. Als er dan ook nog een stuk chocola en Beierse blaasmuziek bij komt, is het feest voor hem compleet. Het erelid van de socialistische SPD geniet van zijn oude dag. Meier woont nog steeds op zich zelf. Een driekamerwoning, twee hoog. De trap kan hij zelf op en af. Hij zorgt ook voor Robert Meier vocht in beide wereldoorlogen. zijn eigen eten. „Havermout, ie dere dag. In een zwart panne tje, stamt nog uit de oorlog." Zoon Heinz, ook al 70, maar net als zijn vader kerngezond, vraagt nog even uit welke oor log. „De tweede natuurlijk", zegt hij met verontwaardiging over het gebrek aan kennis bij de 'jeugd'. Op de vlucht Meier werd in 1897 in de Oek raïne geboren. Zijn Duitse ouders sloegen op de vlucht voor de Bolsjewisten toen hij 9 was. Ze keerden terug naar Duitsland. „De Oekraïne was mooi, de ruimte en de beesten die we hadden. En op het land groeide alles wat we nodig had den." Bij het uitbreken van de Eerste Wereldoorlog in 1914 moest de toen 18-jarige Robert onder de wapenen. Inmiddels behoort hij, voorzover bekend, tot de laatste zes Duitse vetera nen die nog leven. In Frankrijk en Engeland worden deze oud-strijders ieder jaar gevierd als helden van de natie. In Duitsland niet, het land was foto David Heerde/GPD tot tweemaal toe de agressor. „Wij wilden het ook niet, maar we zijn nou eenmaal twee keer mee de oorlog in getrokken", zegt zoon Heinz. Pa glundert als hij aan het begin van de vo rige eeuw terugdenkt. „Ik heb de Keizer nog gezien", roept hij enthousiast uit. „Dat was echt de mooiste tijd." Na een korte stilte: „Later werd het ook een moeilijke tijd." Maar van somberen houdt hij niet en begint te zingen: „De Keizer is een lieve man - hij woont in Berlijn. Als het niet zo zou zijn - ging ik er naar toe." Zoon Heinz kijkt verbaasd op. „Dat heb ik hem nog' nooit horen zin gen. Zo af en toe komt er weer iets boven." Hoewel Meier kerngezond is en ook geestelijk fit, is het niet eenvoudig zijn he le leven langs te lopen. „Ach, ach, ach, wat ik allemaal heb meegemaakt", zegt hij dan. „Gewond in de Eerste Wereld oorlog, een kogel in mijn knie. In Frankrijk. In de Tweede We reldoorlog was ik aan het Oost front. Maar toen heb ik niet ge vochten, ik verzorgde de aan voer van munitie, kleding, voedsel. Aan het eind hebben de Russen me gepakt. In '47 kwam ik vrij. Ik heb ze gehaat. Mens, wat was ik blij toen de Muur viel." Geen prettige herinneringen, maar zijn gezicht blijft lachen. Alsof hij getuige is geweest van de grootste feesteeuw die Euro pa ooit heeft gekend. „Kom, we drinken een borrel." Als zoon Heinz de glaasjes heeft gevuld, slaat pa de 'Schnaps' in één keer achter over. En begint trots te vertel len over de buikdanseressen die ieder jaar zijn verjaardag feestje opluisteren. Zoon Heinz: „Pa is niet weg te slaan bij de dames. Toen hij 100 werd, heeft ie nog rock 'n roll gedanst met de buur vrouw. En in de zomer staat hij hele dagen voor de deur. Alles wat een rokje draagt, krijgt een vriendelijke groet. En ze zwaaien allemaal terug. Zijn laatste jaren zijn denk ik zijn beste jaren." GPD CANBERRA - Australië en Indonesië zullen hun betrek kingen verbeteren. Die waren slecht door de kwesties Oost-Timor en West-Papoea. Dit kondigde de Australi sche premier John Howard gisteren aan in The Sydney Morning Herald. De Austi'alische en Indonesische ministers van Buiten landse Zaken, respectievelijk Alexander Downer en Has san Wirayuda, bezegelen komende week een verdrag waar twee jaar aan is gewerkt. De landen gaan samen on der meer terrorisme en grensoverschrijdende criminali teit aanpakken. ANP BERLIJN - De gewezen chef van de toenmalige Oost-Duitse inlichtingendienst, Markus Wolf, is gisteren overleden. Hij werd 83 jaar. Wolf behoorde in 1953 tot de oprichters van de inlichtin gendienst voor het buitenland van de staatsveiligheids dienst Stasi. Als hoofd van die dienst liet hij vele spion nen infiltreren in regeringskringen en de zakenwereld in de Bondsrepubliek. Günther Guillaume was de bekendste spion van Wolf. Guillaume slaagde erin tot diep in regeringskringen in de West-Duitse hoofdstad Bonn door te dringen. Zijn ont maskering leidde begin jaren zeventig tot de val van de toenmalige bondskanselier Willy Brandt. ANP/DPA/AFP CARACAS - De Venezolanen moeten het dit jaar doen zonder kerstbomen. De kerstman zal zich ook niet verto nen in scholen of overheidsgebouwen. Dat heeft de rege- ring-Chavez besloten. De kerstboom en kerstman doen te veel denken aan het Amerikaanse cultuurgoed. Minister van Communicatie William Lai-a stelt dat de re gering met het verbod een aanzet wil geven tot een Vene- zolaans kerstfeest. Volgens hem moet voorkomen worden, dat de geboorte van Christus uitmondt in een soort Ameri kaans Halloween. Lara: „Ieder gezin moet thuis kerst vie ren naar eigen goeddunken. Maar in overheidsgebouwen heerst de bepaling om cle Venezolaanse tradities ten aan zien van het kerstfeest nieuw leven in te blazen." GPD SARAJEVO - Forensisch deskundigen hebben bij de stad Brcko in Bosnië opnieuw een massagraf ontdekt dat da teert uit de burgeroorlog van 1992-1995. In het graf lig gen tientallen lichamen, aldus een woordvoerder. Het is pas het tweede graf dat is gevonden in de regio Brcko, waar sinds de oorlog nog steeds vijfhonderd Kroaten en moslims worden vermist. Woensdag werd in het noordoos ten van Bosnië een massagraf ontdekt met slachtoffers van het bloedbad van Srebrenica in 1995. ANP/AFP BRUSSEL - De Duitse stad Essen, het Hongaarse Pécs en Istanboel in Turkije zijn in 2010 de Europese hoofdsteden voor Cultuur. De ministers van Cultuur van de 25 EU-landen besluiten maandag over dit voorstel, dat vrijwel zeker wordt aange nomen. ANP door Pascale Thewissen BRUSSEL - De Belgische kin dermoordenaar Mare Dutroux heeft ook bij het Europees Hof voor de Rechten van de Mens in Straatsburg bot gevangen. Dut roux stapte naar het Europese Hof, omdat hij vond dat hij geen eerlijk proces heeft gekregen. Zijn klacht is niet-ontvankelijk verklaard. Dutroux werd in juni 2004 door het Hof van Assisen in Aarlen tot levenslang veroordeeld voor de moord op vier, en het sek sueel misbruik van zes jonge meisjes. Zijn advocaat Xavier Magnée vond dat Dutroux door de buitensporige aandacht van de media en door de bevindin gen van de parlementaire enquê tecommissie, geen eerlijk proces heeft gehad. De commissie kwam in 1997 al tot de conclu sie dat Dutroux schuldig was, volgens Magnée. Ook was vol gens hem de redelijke termijn overschreden. Dutroux werd in augustus 1996 gearresteerd. Het onderzoek naar de ontvoeringen en verkrachtingen nam acht jaar in beslag. De advocaten van de ex-echtgenote Michèle Martin, veroordeeld tot dertig jaar cel, waren die mening even eens toegedaan. Ze probeerden in eerste instan tie hun gelijk te halen bij het Hof van Cassatie in Brussel. Dat veegde alle bezwaren van de ad vocaten van Martin van tafel en haalde scherp uit naar Magnée, omdat die zijn bezwaarschrift te laat had ingediend. Magnée besloot daarop naar het Europees Hof voor de Rechten van de Mens te stappen. Dat hof wijst erop dat Magnée zijn be zwaarschrift te laat indiende en dus niet van de mogelijkheid ge bruik heeft gemaakt om het von nis van het Hof van Assisen in Aarlen in eigen land aan te vech ten. GPD van onze redactie buitenland WASHINGTON - De Democra ten hebben de laatste senaatsze tel gewonnen die nog op het spel stond in de Amerikaanse parle mentsverkiezingen van dinsdag. De Republikeinse senator Ge orge Allen in de staat Virginia heeft zijn verlies gisteren toege geven tijdens een persconferen tie. Aliens uitdager James Webb had eerder op de dag de overwin ning al opgeëist. De Democra ten hadden zich al verzekerd van een meerderheid in het Huis van Afgevaardigden. Dankzij de steun van twee onafhankelijke senatoren zijn zij ook in de Se naat de grootste partij. Webb won nipt met bijna 9000 stemmen voorsprong van in to taal 2,4 miljoen geldige stem men, bleek uit de voorlopige uit- slag: Het was dinsdag al duidelijk was geworden dat de Democra ten een meerderheid in het Huis van Afgevaardigden hadden ver overd. Het is voor het eerst in twaalf jaar tijd dat de Democraten de meerderheid in beide kamers van het Amerikaanse Congres lijken te krijgen. De verkiezingsnederlaag voor de Republikeinen betekent dat hun partijgenoot Bush nog twee moeilijke jaren in het Witte Huis tegemoet gaat. De Demo craten kunnen, nu zij een meer derheid hebben, allerlei onder zoekscommissies instellen en wetgeving blokkeren. ANP/RTR COLOMBO - De Srilankaanse marine is gisteren voor de kust van het schiereiland Jaffna slaags geraakt met de Tamil Tij gers (LTTE). De LTTE meldde dat 25 zeelie den en vijf opstandelingen zijn omgekomen. Het leger zei dat de strijd ontstond nadat de LTTE poogde een schip met bur gers te torpederen. De marine meldt dat 22 boten van de LTTE zijn vernietigd. De rebellen zei den dat de marine als eerste aan viel. ANP/RTR/AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5