Premier vertrouwt peilingen niet Vooroordeel PZC PZC Met verbod zijn Hells Angels nog niet aan banden gelegd Luidsprekers in Vietnam luiden nieuw tijdperk in Opinieonderzoekers doen campagne verworden tot dolgedraaid circus Zoek de verschillen 10 november 1956 vrijdag 10 november 2006 door Wierd Duk en Ap van den Berg Opiniepeilers maken in deze verkiezingstijd overuren. En ze komen met opmerkelijk afwijkende resultaten naar bui ten. Politici en hun campagne managers kijken met lede ogen naar de dagelijks schommelen de dagkoersen. „Daar gaan we onze strategie echt niet op aan passen." 'Dagkoersen', schamperen politi ci en campagnemedewerkers over de dagelijkse opiniepeilin gen. „Wij houden ons met cam pagnevoeren bezig, niet met pei lingen", zegt Friso Fennema, woordvoerder van WD-lijst- trekker Mark Rutte. „Die peilin gen veranderen dagelijks. Daar gaan we onze strategie echt niet op aanpassen." Fennema erkent wel dat peilingen 'een trend aan geven'. En dus zijn ze wel dege lijk een belangrijke graadmeter voor de campagneteams en hun lijsttrekkers, zegt Jack de Vries van het CDA. De Vries trekt bij de christendemocraten tijdens de campagne achter de scher men aan de touwtjes. „We kij ken naar alle uitslagen omdat die invloed hebben op de stem ming onder de kiezers. De mees te mensen horen graag bij win naars." De neiging om je als zwevende kiezer aan te sluiten bij de ster ken heet in het Engels het 'band wagon-effect', weet Jochum de Graaf van het Instituut voor Pu bliek en Politiek (IPP). De uit drukking komt van een wagen met musici in een optocht. Men sen hebben vaak de neiging om achter vrolijke muziek aan te lo pen. „Peilingen kunnen op de zwevende kiezer twee effecten hebben", zegt De Graaf. „Hij stemt op de underdog, op een kleine partij die er slecht van af komt, óf hij sluit zich vanwege het positieve gevoel aan bij de winnaars en volgt dus de 'band wagon'. Die beide effecten zou den elkaar overigens weer ophef fen." De 'zwevende kiezer', daar heb je er veel van in Nederland. „Dertig procent weet nog steeds niet op welke partij ze gaan stemmen en óf ze gaan stem men", zegt campagnestrateeg De Vries van het CDA. „Die groep zorgt voor veel vervuiling in de uitslagen van de peilingen. Daar zijn wij ons terdege van be wust." In tegenstelling tot vroeger heb ben kiezers de laatste decennia in toenemende mate de neiging om tussen de partijen te 'shop pen'. Marktonderzoek Daarom huurde het CDA on langs marktonderzoekbureau MotivAction in. Dat onderzoekt welke christendemocratische thema's aansluiten bij de bele vingswereld van de groep zwe vende kiezers. „Waar zitten je oproepbare kiezers?, vragen wij ons af", zegt Martijn Lampert van MotivAction. „Dat zijn de kiezers die bij vorige verkiezin gen - in dit geval - op het CDA stemden en nu overwegen een andere partij te kiezen. We kij ken naar wat voor waarden die mensen hebben en welke stand punten van het CDA het best bij die groep passen." Standpunten En hoe breng je die standpunten het beste bij de zwevende kiezer aan de man? „Door ze zo helder mogelijk te formuleren. En door goed af te stemmen in welke fa se van de campagne je een the ma aansnijdt." Het publieksonderzoek van Mo tivAction onderscheidt zich van de peilingsbureaus. Lampert: „Wij onderzoeken sociaal-cultu rele onderstromen, we kijken wat er ónder die opinies ligt. Dan kun je ontwikkelingen pas echt onderkennen. Zo hadden wij al voordat Pim Fortuyn op kwam gesignaleerd dat er een verlangen bestond naar gemeen schapszin. En dat de kloof tus sen burger en overheid veel te groot was." De peilingen maken de partijen dezer dagen bijkans gek. „Het is een circus dat dol- draait", vindt Jochum de Graaf van het Instituut voor Publiek en Politiek. Friso Fennema van de WD laat zich door teleurstel lende peilingen niet uit het veld slaan. „Maar natuurlijk kijken we er wel naar." Inderdaad: geen partij kan er omheen. Na het tv-debat tussen Balken-, ende en Bos wees 50 procent van 1400 ondervraagden in een Nipo-onderzoek Wouter Bos aan als winnaar, tegen 46 pro cent die de premier beter vond. Bos, de aanstaande premier? „Dat is toch zeer betrekkelijk", vindt Jack De Vries. „Vier pro cent verschil, dat zijn 56 men sen. Terwijl er twee miljoen mensen naar het debat keken, en zagen dat Jan Peter het ge woon goed deed. Uiteindelijk zag je van die eerste uitslag ook niets terug in de reguliere peilin gen. Het CDA staat er onveran derd goed voor". Maar ook die cijfers wantrouwt Jan Peter Balkenende. „Ik ver trouw de peilingen niet. Ik blijf campagnevoeren tot de laatste dag. Wat zeg ik? Tot de laatste minuut!aldus de premier.GPD Behaalt de SP nu 17, 20 of 25 zetels bij de Kamerver kiezingen? En stond het CDA rond 6 november op 39 (TNS/Nipo) of op 45 zetels, zoals de politieke barometer van Interview/NSS de kie zers wil doen geloven? Of, als Maurice de Hond gelijk heeft, op 44? De resultaten van de drie gro te onderzoekbureau's in Ne derland vertonen opmerkelij ke verschillen. „Dat kan aan de verschillende gehanteerde methodes liggen", zegt Peter Kanne van TNS/Nipo. „Hoe wel je nu ziet dat de peilingen steeds meer naar elkaar toe groeien. Zo was de SP bij ons al langer groot. Bij de concu- rentie zie je die partij inmid dels ook stijgen." Ook de PVV van Geert Wilders en EénNL van Marco Pastors stonden bij TNS/Nipo al enige tijd op winst. GPD door Bart Middelburg Als een donderslag bij helde re hemel kwam het niet, het verzoek dat het Openbaar Minis terie woensdag bij zes rechtban ken indiende om alle verenigin gen en stichtingen die zich be vinden onder de paraplu van de Nederlandse Hells Angels, te verbieden. De rechtbanken van Amsterdam, Rotterdam, Haar lem, Maastricht, Leeuwarden en Zwolle moeten zich daar bin nenkort over buigen. Een dergelijk verzoek hing al ja ren in de lucht, en eigenlijk heeft het nog lang geduurd voor het OM besloot die stap ook for meel te zetten. De Hells Angels - met Amster dam als leidende afdeling, ook in Europees verband - hebben zich ontwikkeld tot een organi satie die is doordrenkt van de zware criminaliteit en nauwe lijks nog iets van doen heeft met sleutelen aan en scheuren op zware motoren. De top van de Hells Angels in en rond Amsterdam onderhoudt al jaren nauwe banden met alle mogelijke topcriminelen. Lande lijk gezien worden momenteel 22 bestuursleden van de Angels vervolgd wegens uiteenlopende misdrijven. Hoge Hells Angels die worden gepakt (en veroordeeld) voor moord, drugshandel, wapenhan del, afpersing, zijn allang geen uitzondering meer. Het OM: „Het gaat om een aan eenschakeling van criminele ac tiviteiten." Het plegen van ern stige misdrijven is volgens justi tie een onlosmakelijk onderdeel geworden van de clubcultuur van de Nederlandse Angels. Het is niet voor het eerst dat justitie een organisatie zo crimineel acht dat de rechtbank wordt ver zocht de betreffende rechtsper soon (meestal een vereniging of stichting) te verbieden, zij het dat het in het verleden vooral om politieke stromingen ging. Het OM kan volgens het Burger lijk Wetboek (artikel 2.20) een verbod eisen als van een organi satie 'de werkzaamheid in strijd is met de openbare orde'. Dat lukte justitie in de jaren negen tig met de extreemrechtse Cen trumpartij '86. In 1995 werden vier hoofdbestuursleden van CP'86 veroordeeld wegens dis criminatie, belediging en het aanzetten tot haat tegen ver scheidene bevolkingsgroepen. Op verzoek van justitie werd de partij in 1998 door de rechtbank in Amsterdam verboden. Een verbod op de Hells Angels roept aanzienlijk minder scepsis op. Fracties in de Tweede Ka mer juichen de stap toe en vra gen zich zelfs af waarom justitie zo lang met een dergelijk ver zoek heeft gewacht. De verbindingen tussen de Ne derlandse Hells Angels en de zware criminaliteit zijn niet al leen evident, maar ook talrijk. In 2000 werd topcrimineel Sam Klepper door een horde Angels ten grave gedragen. Doorzeefd Begin 2004 werd de top van de Nomads, de Limburgse Angels, doorzeefd met kogels terugge vonden in de Geleenbeek in Lim burg. Justitie is ervan overuigd dat de leiding aldaar hardhan dig was afgezet naar aanleiding van een mislukte cocaïnedeal. Ruim een jaar geleden viel de Nationale Recherche in het hele land alle vestigingen van de Hells Angels binnen in het zoge heten Acroniem-onderzoek. Die omvangrijke strafzaak tegen de Angels zal vermoedelijk in de tweede helft van 2007 voor de rechtbank in Amsterdam die nen. Het dossier behelst nagenoeg al le denkbare strafbare feiten: moord, afpersing, handel in wa pens en drugs. Er bestaan, vol gens justitie, sterke aanwijzin gen dat nieuwe leden bereid moesten zijn om criminele activi teiten te plegen, bij wijze van in wijdingsritueel. De advocaten van de Hells An gels hebben het verzoek om een daan als een publiciteitsstunt, anders gezegd: als een poging de Acroniem-strafzaak te beïnvloe den. Het alternatief voor justitie zou verbod van de motorbende afge- zijn geweest lijdzaam af te wach- in beslag nemen. GPD Onlangs liep ik bij een van mijn buren binnen. Daar was een me neer bezig met het ophangen van nieuwe gordijnen. Mijn buurvrouw ver telde dat het een Turkse meneer was 'maar o zo vriendelijk en ontzettend netjes werkend'. Ze zei het op een ma nier alsof die combinatie, Turks, vrien delijk en netjes, haar verbaasde. Maar natuurlijk, als ik haar er rechtstreeks naar gevraagd had, had ze dat. ont kend. Psychologen noemen dat het verschil tussen expliciet en impliciet vooroor deel. Expliciet vooroordeel gaat over gevoelens waar iemand zich bewust van is, impliciet over gevoelens waar iemand zich niet bewust van is. Ons land staat nog altijd stijf van de impli ciete vooroordelen. Vooroordelen waar van we ons nauwelijks bewust zijn, maar die zich wel uitdrukken in ons ge drag, in hoe we anderen bejegenen. Ik vroeg onlangs aan een groep studenten om op een schaal aan te geven hoe positief of negatief ze ten opzichte van Moslims staan. Bij nagenoeg iedereen was de reactie neutraal tot licht positief. Maar toen ik vroeg of ze hun zus zouden ontraden om met een mos lim te trouwen, bleek dat er een aantal inderdaad zo'n huwelijk niet zag zitten. Impliciete vooroordelen moeten we vaak uit het gedrag van iemand afleiden, omdat deze zich van de bevooroordeelde houding niet bewust is en die dus ook niet kan ver woorden. Maar juist door hun effect op gedrag hebben impliciete vooroordelen vaak even ernstige gevolgen als expli ciete. Een daarvan is de neiging om kontakt met de groep waar je het vooroordeel overhebt, te vermijden. Heel veel 'blanke' Nederlandei's wer ken liever niet met Turken, Marokka nen, Antillianen enzovoorts samen. Ze leven er liever ook niet mee samen in een straat, portiekwoning of flatge bouw. En ze brengen hun kinderen ook niet graag naar scholen waar veel van die 'minderheden' dat doen. Laat staan dat ze hun kinderen met 'zulke' kinde ren willen zien samenwonen of trou wen. Die weerstand tegen inter-ethni- sche of interraciale relaties, is overi gens bepaald geen exclusief Neder lands verschijnsel. In de Verenigde Staten is nog altijd zo'n 15 procent van de bevolking voor wetten die interraciale huwelijken ver bieden. Maar juist in wederzijdse ver mijding zit de kern van het kwaad, van vooroordeel, discriminatie en gebrek aan integratie. Want als we maatrege len en manieren vinden om dat vermij den moeilijker of onaantrekkelijker te maken, vermindert vooroordeel en dis criminatie. Dat blijkt uit onderzoek door sociaal psychologen. Een fraai voorbeeld is het volgende. Een groep jongens, die op zomerkamp gingen, werd in twee helften gesplitst. Iedere helft werd in een aparte barak onderge bracht. Een week lang hadden de groe pen geen kontakt met elkaar en werk ten ze aan hun eigen groepsidentiteit. Zo ging bijvoorbeeld de ene groep zich de adelaars, de andere de ratelslangen noemen. Af en toe konden ze wel wat van elkaar horen en dat leidde geregeld tot kreten als 'laten we ze eens een lesje leren'. In de tweede week moesten ze het in allerlei wedstrijden, bijvoor- door Grant McCool Het is 16.30 uur. In de oude stadswijk van Ha noi 'praten' de bomen. Nie mand op de drukke straat lijkt te luisteren naar de kra kerige, nasale klanken die uit de achter de bladeren verbor gen luidsprekers komen. De luidsprekers, die in het communistische Vietnam wor den gebruikt voor propagan da en lokale mededelingen, stammen uit de jaren zestig en zeventig. Toen brachten zij nieuws van het oorlogsfront en waarschuwden de burgers te gaan schuilen voor Ameri kaanse bombardementen. Informatie Ruim dertig jaar later worden ze gebruikt om informatie te geven over de topconferentie van de Azië-Pacific Economi sche Coöperatie (Apec) die van 12 tot en met 19 novem ber in Hanoi plaatsvindt. Liet is voor Vietnam een interna tionaal debuut. Een plaats waarop men de hogere levens standaard die men de afgelo pen twintig jaar gerealiseerd heeft na een lange geschiede nis van oorlog en armoede, wil tonen. „Dit is een kans om het Viet namese bedrijfsleven en het economisch potentieel voor de rest van de wereld te pro moten", blèrt het uit een luid spreker. Bevolkingsaantallen Tijdens deze uitzending wor den de bevolkingsaantallen van alle 21 Apec-leden gege ven, waaronder die van China en de VS. De toehoorders wordt verzocht de straten schoon te houden tijdens de conferentie. Politieagenten en gemeentepersoneel hebben de stad versierd met bloemende- coraties en spandoeken 'Wel kom Apec'. Ze hebben de la nen schoongeveegd en sommi ge van de Vietnamese en j Frans koloniale gebouwen die de stad zijn luister geven, j opgeknapt. De dagelijkse uit zendingen om half zeven en om half vijf beginnen met een beleefd 'Dames en heren' en eindigen net zo keurig met 'Dankuwel voor het luisteren naar onze uitzending'. Dit na dat zaken als vergaderingen van de Communistische Par tij, bescherming tegen de vo gelgriep, hygiëne en inentin gen tegen hondsdolheid de re vue zijn gepasseerd. Bejaarden krijgen via de luid sprekers te horen wanneer ze hun pensioen kunnen opha len. Soms schallen er patriot tische liederen door de instal latie. Banken zenden er com mercials op uit. De luidsprekers, die bijna in elke straat te vinden zijn, vor men onderdeel van een Orwel liaans beeld van de almachti ge staat. Vietnam met zijn eenpartijstelsel waar economi sche hervormingen de moge lijkheden en individuele rech ten van de burgers hebben vergroot. Irritant Veel inwoners van Hanoi vin den de uitzendingen irritant en proberen ze te negeren. Het systeem wordt echter ook gebruikt om informatie te ver strekken aan de inwoners van plattelandssteden- en dorpen, waar zo'n 70 procent van de 83 miljoen Vietnamezen leeft. Maar in dit tijdperk van breedband, draadloze inter netverbindingen, kabel- en sa telliettelevisie, en honderden kranten en tijdschriften, vin den velen het luidsprekersys teem hopeloos verouderd. „Ze moeten naar het mu seum. In dit internettijdperk hebben ze geen enkel nut meer", zegt een inwoonster van Hanoi. „Maar misschien zijn ze wel nuttig om mensen aan het verleden te herinne ren." RTR SNELHEID - Binnen de be bouwde kom wordt een maxi mumsnelheid van 50 kilometer per uur ingvoerd. Dat heeft mi nister Algera van Verkeer en Waterstaat gisteren gezegd tij dens de opening van de Ko ninklijke Nederlandse Automo bielclub in het Kurhaus in Scheveningen. De maatregel moet leiden tot minder onge lukken. MONUMENT - Op het stad huisplein in Rotterdam komt een monument voor de slacht offers van de Tweede Wereld oorlog. De Stichting Herrij zend Rotterdam heeft daar voor een inzamelingsactie ge houden. Het gedenkteken zal uit een drie meter hoge bron zen beeldengroep bestaan. RAAD - De Vlissingse gemeen teraad heeft gisteravond uren lang vergaderd over de toe komstmogelijkheden van Vlis- singen en het Deltaplan. Het ging met name om de vraag of de insteekhavens met indus trieën en haventerreinen ten westen dan wel ten oosten van het Kanaal door Walcheren moeten komen. Er werd echter geen besluit genomen. De kwestie komt later als apart voorstel naar de raad. Een mogelijk verbod op de Hells Angels wordt door de politiek overwegend toegejuicht. foto Phil Nijhuis/GPD ten hoe die strafzaak afloopt, maar blijkbaar was dat geen op tie: die strafzaak kan, zeker als er wordt doorgeprocedeerd tot en met de Hoge Raad, nog jaren beeld touwtrekken, tegen elkaar opne men. Het gevolg was dat de onderlinge vijandigheid en agressie sterk toena men. Ze begonnen elkaar en eikaars spullen in elkaar te slaan. In de derde week werden beide groepen gesteld voor problemen, die ze alleen met el kaar konden oplossen, bijvoorbeeld het naar het kamp duwen van een kapotte truck met hun voedsel. Elkaar vermij den of aanvallen was nu nadelig. Het gevolg was afname van agressie en vooroordeel en toename vriendschap pen over de groepsgrenzen heen. De moraal: het is niet werk of onder wijs per se, maar het zijn gemeenschap pelijke doelen die de vooroordelen en daarmee de barrières tussen mensen slechten. Gezien onze vele vooroordelen, hebben we in Nederland blijkbaar te weinig doelen waar we met zijn allen voor gaan. Rene F.W. Diekstra Hoofdredactie: Peter Jansen Arie Leen Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax-(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax:(0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Het 's-Landshuis Steenstraat 37, 4561 AR Hulst Tel: (0114)371379 Fax:(0114)371380 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454647 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en Hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 Maandag t/m vrijdag voor 15.00 uur gebeld, nog dezelfde dag nabezorgd; zaterdag vóór 12 uur. E-mail: lezersservice@pzc.nl Fax (076)5312330 Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro per maand: 21,50 n.v.t per kwartaal: 61.50 64,50 per jaar. €236.00 239,00 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode, U ontvangt een schriftelijke bevestiging, PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 31, 4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag. 1,30 zaterdag: 1,85 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: 1076)5312240 Fax: (076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0113)315570 Fax:(0113)315571 Business to Business/Onroerend goed Tel: (076)5312277 Fax: (076)5312274 Internet: v iv.pzc.nl/service/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern. De dooru aan'ons verstrekte gegevens hebben wi| opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor onte (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten cn pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteer de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PZC. Ie- Poslbus 314460 AA Goes Behoort tot *12* WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4