kenniswerf is levensvatbaar PZC Kinderen gaan dieren helpen oversteken Ik denk dat het de liefde is I SAR0UK Terneuzen evalueert parkeerbeleid al binnen half jaar kW v v ïatholieken ip bezoek moskee lissingen gaat door met project na toezegging van steun door provincie iluziek van ONS i Patio Oostburg agenda mwm www.sarouk.nl GroenLinks Terneuzen wil Al Gore Weg vrij voor nieuwe sporthal Extra aandacht voor dieren Kritiek op 'schijnveiligheid' «oV <r.V vrijdag 10 november 2006 wMaurits Sep ySSINGEN - Vlissingen kan ider met de Kenniswerf. De jvincie heeft toegezegd de ont ging van het bedrijventer- inmet vernieuwende onderne- Dgen en grote onderwijsinstel- nrRené Hoonhorst Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur redactie zeeuws-vlaanderen Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) Wout Bareman Raymond de Frel van Stee Frits Bakker (sport) riet's-Landshuïs Steenstraat 37 4561 AR HULST Tel: (0114)371379 Fax: (0114)371380 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl lingen extra te zullen ondersteu nen, overigens zonder daarbij al een bedrag te noemen. Wethou der M. Walraven maakte dat gis teravond bekend tijdens het be grotingsdebat. De steun van het dagelijks pro vinciebestuur moet volgens Wal raven gezien worden als een compensatie voor de bijdrage die Vlissingen via Zeeland Seaports heeft gegeven aan een verdiept spoor in Goes om de overlast van goederentreinen uit Vlissingen-Oost te verminde ren. „Daarop hebben Gedepu teerde Staten gezegd dat zij ons ook willen helpen bij problemen die we hebben. Wij hebben toen de Kenniswerf genoemd", ver klaarde Walraven in een toelich ting na het debat met de raad. Voor Walraven komt de hulp van de provincie gelegen. De Kenniswerf is een groot en kost baar project. Gezien de finan ciële problemen van de gemeen te, moeten scherpe keuzes ge maakt worden welke projecten worden voortgezet en welke (tij delijk) worden stilgelegd. De provincie en het ministerie van Binnenlandse Zaken hebben in een onderzoek naar de gemeente begroting geadviseerd voorrang te geven aan het Scheldeterrein boven de Kenniswerf. De CD A-fractie stelde gisteren voor om daarom inderdaad voor lopig niet meer te investeren in de Kenniswerf. „Als er geen geld is, moeten we even niks doen. Als er wel geld is, kunnen we ermee verder", zei fractievoorzitter M. Geilen- kirchen. Het CDA kreeg echter geen steun van andere fracties. Geilenkirchen verweet de frac ties daarom dat zij nog steeds lijden aan het oude Vlissing- se probleem: geen keuzes dur ven maken. „De begroting is niet robuust. Ik zie alleen zachte heelmeestei's en die maken nu eenmaal stinkende wonden. We moeten eens dui delijk stellen waarop we ops willen concentreren. Wat ons be treft kost de Kenniswerf te veel geld en mensen." Wethouder Walraven zegde overigens wel toe dat het college zeer zorvul- dig met de Kenniswerf zal blij ven omgaan. „We beginnen er al leen aan als er een sluitende ex ploitatie is." Daarvoor is het nodig geld van andere partners aan te trekken. De toezegging van de provincie kan daarvoor zorgen, ook al is het bedrag nog onbekend, be aamde zij. Ook het bedrijfsleven zou het project willen steunen. ERNEUZEN - Katholieke pa- lianen uit de Kanaalzone be kken zondag 26 november de itneuzense moskee in de Leeu- mlaan. De afdeling Terneuzen de Islamitische Vereniging (derland ontvangt de katholie- ianiet Turkse hapjes en drank- geeft uitleg over de gebrui- Hjin de moskee. ifibezoek aan de moskee is op- romen in het programma van :E!isabeth-dagen, de jaarlijk- ,'amiliedagen voor katholie- 2 van de Elisabethparochie. orde jongeren is het vrijdag november al feest. Zij kun- feestvieren op het Kanaal 5Gent naar Terneuzen op par- ship De Stad Terneuzen. De üalf- tot vijftienjarigen zijn 20.00 tot 22.00 uur aan de art, terwijl zestien- tot acht jarigen van 22.00 uur tot iddernacht aan boord kunnen sten. ©lag 26 november is het feest de hele familie. Eerst is er «gezinsviering in de Emmaüs- in Terneuzen met aanslui- een lunch, 's Middags is er puzzeltocht, waarin de mos- opgenomen. Behalve in de nskee komen de puzzelende pa- fhianen ook bij de Stichting i-rk en Vluchteling, Kerk Kan laders en een jongerenproject scholengemeenschap De Rede Tussen 14.45 en 16.45 uur vervolgens een feestje met Mg, dans en i'olkloremuziek in iTerneuzense kerk. OSTBURG - Duo ONS uit Til- irg treedt zondag op in café de in Oostburg. Het duo peelt Nederlandstalige luister- KS bestaat uit zanger/gitarist Poppelaars en pianist Jo- tkde lü-uif. let optreden is een initatief van ïg Wakkere Winters fefe-Zeeuws-Vlaanderen. Deze Khting wil elke tweede zon ing van de maand een 'Lazy inday' houden in verschillen- dorpen in West-Zeeuws- iaanderen. Zo wil Wakkere Inters een podium bieden aan ekende of onbekende singer/ sigwriters of andere akoesti- che acts. 'et optreden begint zondag om 5.00 uur. Milieuwethouder Co van Schaik laat de net geïnstalleerde natuurwaehters zien dat je een egeltje 'heel voorzichtig' kan oppakken. foto Camile Schelstraete door René Hoonhorst AXEL - Geen kikkers 'mollen'. Bange dieren helpen oversteken. Blikjes en an dere rotzooi van de grond rapen. Niet achter eendenkuikens aanjagen. Samen gevat: de natuur beschermen. Ze weten wat hen te doen staat, de leer lingen van groep zeven van de zes basis scholen van de voormalige gemeente Axel. Daniëlle (Gaspar van der Heyden- school), Stefan (De Warande), Tim (Sint Antoniusschool), Bart (Prinses Marijke- school), Jordy (De Vlaswiek) en Martijn (Canisiusschool) zijn net geïnstalleerd als natuurwachter. Wethouder Co van Schaik (milieu) speldde hen als verte genwoordigers van hun klas het insigne op. Wat ze moeten doen als natuurwachter, weten de kinderen wel. Geen kikkers mollen, zei Martijn spontaan. Niet dat hij dat heeft gedaan, maar hij heeft an deren wel eens wat amfibietjes zien op blazen. En natuurlijk heeft Martijn er toen wat van gezegd en de onverlaten een flinke por gegeven, voegt de jonge Zuiddorpenaar er gauw aan toe. Van Schaik maakte hen direct duidelijk dat de fimctie van natuurwachter geen flauwekul is. Het is niet de bedoeling dat de kinderen op de natuur wachten, maar dat ze op de natuur passen, de na tuur bewaken. Naast het sextet door de wethouder persoonlijk gedecoreerden kregen gisteren nog 74 kinderen de na- tuurwachtersspeld. Uitje De jeugd beschouwde het middagje Gre- goriuscentrum als een uitje. Zo kwam de dierenambulance langs en beloofde Van Schaik dat de natuurwaehters nog dit schooljaar naar het Verdronken Land van Saeftinghe én de dierentuin van Antwerpen mogen. In groep acht mogen ze ook nog eens naar natuurge bied het Zwin. Maar natuurwachter zijn, is niet alleen leuk. Het schept ook verplichtingen waarschuwde de wethouder. „Jullie zijn nu natuurwachter. En dat blijven jullie. Niet alleen zo lang je op de basis school zit, maar je hele leven lang." De kinderen schrokken er niet meer van. Ze hadden zich tenslotte al heel wat 'stichtelijke woorden' van de milieuwet houder laten welgevallen en kregen daarnaast nog een lesje ornithologie. Want Van Schaik wilde wel eens weten of de scholieren wisten welke zwarte vo gels er in de bomen bij De Warande za ten. Geen kraaien, geen eksters, geen merels, geen meeuwen. De leerlingen wisten het echt niet. Meester Jacques Smeets van De Vlaswiek, die met zijn leerlingen vanuit Koewacht naar Axel was gefietst, haalde opgelucht adem toen bleek dat hij het goede antwoord wist. Aalscholvers hebben de Axelse kreken en omgeving als fourageerge- bied ontdekt. ,.De leerlingen van De Vlaswiek moeten straks op de terugweg maar eens goed kijken als ze langs de Kleine Kreek fiet sen. Grote kans dat je aalscholvers ziet die een vis verschalken. Zonder haakje en veel sneller dan hengelaars, die regel matig met lede ogen hun meerdere moe ten erkennen in de aalscholver", doceer de Van Schaik. De kinderen luisterden ademloos. Zo'n vogel- en natuurdeskun- dige als de wethouder wilden zij ook wel worden. Maar om nou levenslang als natuurwachter het milieu te sparen en de natuur te vertroetelen? „Nee, dat denk ik toch niet", zei Bart met een beetje bravoure toen de wethouder zijn hielen had gelicht. door Frank van Cooten OOSTBURG - Odiele de Jaeger (92) en Jozina de Jaeger-de Jon ge (91) uit Oostburg waren giste ren zeventig jaar getrouwd. Spo ren van de hoge ouderdom zijn nauwelijks te zien op de gezich ten van het echtpaar. Odiele en Jozina zijn kerngezond en leven nog zelfstandig in hun eigen huis. Het verzorgingshuis is voor hen nog ver weg. (Advertentie) PERZISCHE TAPUTEN SINDS 1975 Oosterse kunst kan uw inrichting extra's geven. Vertrouwd adres voor een handgeknoopt tapijt, zowel modern als klassiek. Deskundig advies. 40 jaar ervaring. 100% garantie. Bezichtiging thuis. Reparatie reiniging. Inruilen en taxatie. Marconistraat 30 - 4461 HH Goes Woonboulevard - tel. 0113-227101 Odiele en Jozina de Jaeger. „We staan daar ook helemaal niet bij stil. Gewoon een kwes tie van goed eten en drinken. Volle melk, direct van de koe. Beter kan je niet krijgen. En we hebben natuurlijk altijd hard ge werkt. Daar blijf je gezond bij", zegt Jozina, Odiele verklapt wel foto Camile Schelstraete een geheimpje. „Ik heb de vita minepillen ontdekt. Vitamine C en B, en je hebt nergens last van." Dat Odiele en Jozine al zo lang bij elkaar zijn vinden ze ook niet zo bijzonder. „Natuurlijk, ik kan het bijna niet geloven, maar als je al zo lang bij elkaar bent, sta je daar niet meer zo bij stil. Ik denk dat het de liefde is." Foto's en schilderijtjes aan de muur vertellen de geschiedenis van zeventig jaar huwelijk. Fo to's van het echtpaar uit de ja ren 30, een statiefoto van het echtpaar met zoon Frans en dochters Marie-Louise en Rita uit begin jaren 60, een schilderij tje van de ouderlijke woning van Odiele en een foto van de zelfgebouwde boerderij bij Wa terlandkerkje waarop Odiele en Jozina hebben geboerd. Odiele wijst op een schilderij van een kerk in de sneeuw in het Belgische grensdorp je Wa terland Oudeman. In die kerk leerden Odiele en Jozina elkaar in 1932 kennen. Zoon Frans werd in 1938 gebo ren, dochter Marie-Louise een jaar later. Toen dochter Rita werd geboren, werd zuidwest- Nederland bevrijd. De boerderij in Waterlandkerk je hebben ze veertig jaar gehad. Daarna besloot het echtpaar het rustiger aan te doen. Zoon Frans nam de boerderij over, Odiele en Jozina betrokken een klein boerderijtje in Stroopuit. Na twintig jaar verhuisde het echtpaar in 1989 naar de huidi ge woning in Oostburg. TERNEUZEN - De bioscoop in Terneuzen gaat pas over een paar weken open, maar GroenLinks weet al welke film er beslist vertoond moet worden: An Inconvenient Truth. Op initiatief van GroenLinks Vlissingen wordt de- ze rolprent van van de voormalige Amerikaanse vice-pre sident Al Gore in Vlissingen vertoond tegen sterk geredu ceerd tarief voor alle scholieren. GroenLinks Terneuzen wil dat de gemeente een dergelijk initiatief eveneens steunt. De film informeert de toeschouwer over de gevaren van het broeikaseffect en roept op tot daadkracht. Daarnaast schetst de film ook een portret van Al Gore. Raadslid P. Clijsen kondigt alvast aan dat hij volgende raadsverga dering een motie zal indienen. „We zijn van mening clat de film van Al Gore een essentieel stuk informatie voor jong en oud levert", stelt Clijsen. Hij vindt de vertoning van de film en de mogelijkheid dat velen hem kunnen zien 'cruciaal voor de ontwikkeling van een breed milieu- besef bij jong en oud'. HULST - Niets staat de start van de bouw van de nieuwe sporthal bij gemeenschapscentrum Den Dullaert in Hulst nog in cle weg. De gemeenteraad heeft zich gisteravond akkoord verklaard met de financiële kant van de zaak. De gemeente staat garant voor een lening van 800.000 eu ro die de stichting Den Dullaert aan moet gaan voor de bouw van de nieuwe sportaccommodatie. Eerder is de bouwvergunning al afgegeven, zodat cle aannemer nu snel aan de slag kan. De hal kan naar verwachting per 1 juli volgend jaar in gebruik worden genomen. Woordvoerders van de gemeenteraadsfracties van CDA. Progressief Hulst en Groot Hulst drongen er bij het colle- ge van burgemeester en wethouders op aan zo snel moge- lijk te starten. ZIERIKZEE - De gemeente zou het welzijn van dieren" via de Algemene Plaatselijke Verordening (APV) moeten regelen, vindt de fractie van de lokale partij Alert! Ook pleitte fractievoorzitter J. van Felius gisteren tijdens de begrotingsraad voor speciale aandacht voor dieren bij de uitgifte van vergunningen voor evenementen. Daarbij zou volgens hem gelet moeten worden of de amusementswaar- de niet ten koste gaat van bet dierenwelzijn. Volgens burgemeester Asselbergs echter krijgt dierenwel- I zijn in de visie van het college geen prioriteit toebedeeld. Specifiek beleid daarvoor ontwikkelen zou in verhouding te veel ambtelijke inzet vergen. Iiij geeft aan dat in het gemeentelijk rampenbeheersplan J wel maatregelen ten behoeve van dieren staan opgeno- men in geval van calamiteiten. ZIERIKZEE - De waarschuwing van de Schouwen-Duive- landse PvdA-fractie om niet te veel door te schieten op het gebied van veiligheid is burgemeester en wethouders van de gemeente Schouwen-Duiveland uit het hart gegre- pen. Het indammen van veiligheidsrisico's moet niet in het extreme worden doorgetrokken, meent de PvdA. „Het creëren van een schijnveiligheid, hoe comfortabel dat ook mag lijken, kost te veel." STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.15 uur; Kaarten, biljarten Kanaalzone; De Halle, 13.30 uur: Kaarten, biljarten, creatief; 16.00 uur: Zitgymnastiek; Trefpunt, 10.00 uur: Koersbal; 13.00 uur: Kaarten, biljarten; 14.00 uur; Bingo; Café Benelux, 20.00 uur; Kaarten; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: KBO kaarten, Anbo bingo; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.45 uur: Koersbal; HEIKANT - t Heike. 13.00 uur: Biljar ten, pieren; HENGSTDIJK - Horecacentrum De Vo gel, 20.00 uur: Kaarten; HOEK - De Lovenhoek, 9 30 uur. Biljar ten; 13.30 uur: Volksdansen en solo dan sen, 19.30 uur: Gezelschapsdansen; HULST - De Lieve, 9.00 uur: Biljarten, computeren; 13.00 uur: Biljarten Kanaal zone; 13.30 uur: Bridge, jeu de boules; KBO info brandpreventie; De Blaauwe Hoeve, 14.00 uur: Dansmid- dag; Kantine HVV'24,19.30 uur Kaarten; KLOOSTERZANDE - In den Dwaes, 19.00 uur; Kaarten deTroefslag; LAMSWAARDE - Café de Lamsoren, 21.00 uur: Prinsenbal carnavalsstichting de Lamsoren; OOSTBURG - Hervormd kerkcentrum, 20.00 uur: 'Welkom Thuis' Engelenhea- ling en zegening; SINT-JANSTEEN - Café De Kroon, 14.00 uur: Kaarten; De Warande, 15.30 uur: Kreatieve Vor ming; SPUI - De Drie Gehughten, 20.00 uur: Bonte avond; TERNEUZEN Porgy Bess, 22.00 uur: Jamsession Jazz en Funk; De Veste, 13.00 uur: Biljarten, klaverjas sen; 13.30 uur: Soos voor mindervali- den Ons Verzetje; Sporthal De Vliegende Vaart, 9.00 uur: Bowls; 't Schelpenhoekje, 15.00 - 18.00 uur: Jeugdcentrum Meetpoint; 20.00 uur: Geldbingo. door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - De eindevalua tie van het parkeerbeleid in Ter neuzen komt niet pas over een jaar, maar nog voor de zomerva kantie. Wethouder C. van Schaik zegde dat gisteren tij dens de raadsvergadering toe, naar aanleiding van opmerkin gen van verschillende fracties. J. Baart (TOP/Gemeentebelan- gen) had weinig goede woor den over voor de door de ge meente gepresenteerde eerste evaluatie. Daar blijkt uit dat er voldoende parkeerruimte is voor bewoners en bezoekers. Volgens het college zijn dan ook slechts enkele aanpassingen no dig. Noodzakelijk Baart presenteerde gisteren ech ter een lange lijst aan vragen over zaken die nog niet zijn opgelost. „Er zijn te veel onte vreden inwoners, bezoekers, werknemers en bedrijven die op- en aanmerkingen op het par keerbeleid hebben", wist Baart. „Daarom is het noodzakelijk om snel over oplossingen te praten, In elk geval binnen een half jaar." R. Noët (WD) zei de evaluatie als een tussenrapport te zien. „Want alle voorzieningen zijn nog niet af. Wij willen een eind evaluatie. De wethouder heeft gezegd dat die in november vol gend jaar komt, maar wij willen zo'n eindevaluatie al voor de zo mervakantie." Ook onafhankelijk raadslid P.Broekhuysen zei dat de ge meente moet doorgaan moet ver- betervoorstellen voor het par- keerbeleid. „Daarbij moeten, dan de opmerkingen van cle - heer Baart en ook de brief van de bewoners van de Scheldeka- de betrokken worden", opperde Broekhuysen. „Over enkele maanden kunnen we daar dan verder over praten." Wethouder Van Schaik zei geen moeite te hebben met het verkor ten van de evaluatieperiode. Hij betoogde dat de gemeente ai vol ledig tegemoet is gekomen aani de wensen van de bewoners van de Scheldekade. (Advertentie) Noordweg 125, Serooskerke Walcheren, 0118-593030, www.keesdenherder.nl Openingstijden: dinsdag t/m vrijdag 9.00 - 17.30 uur, zaterdag 9.00 - 17.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 41